Uitkeringen mogen alleen hoger PZC PZC Scholieren krijgen straks de ruimte Ons Dorpshuis in Kruiningen kan verenigingen weer netjes huisvesten Bouw windmolens Willem-Annapolder begint dit voorjaar GroenLinks tegen evenementenbeleid 15 Cliëntenraden eisen gelijktrekking op niveau gulste Bevelandse gemeente Rijverbod voor drankrijder Vesperviering Concert Automobilist rijdt sloot in Drankrijder twee keer bekeurd Strandauto Vlissingen versleten Politiecontrole in Middelburg Nieuwe film over Vlissingen Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Tankstation Yerseke hoeft niet te verdwijnen vrijdag 18 januari 2002 door Ron Magnée KAPELLE - Iedere bijstands gerechtigde moet een uitkering krijgen op het niveau van de best betalende gemeente. Dat is in het kort de mening die de cliëntenraden gisteren luid keels verkondigden. Plaats van handeling was het Kapelse ge meentehuis, waar een nieuwe, uniforme bijstandsregeling voor de Bevelanden ter sprake kwam. De geplande invoeringsdatum van het nieuwe systeem komt hiermee wel in gevaar. Tot voor kort werd er vanuit gegaan dat de nieuwe verordening per 1 april kon worden ingevoerd. Nu houden de betrokkenen reke ning met een invoeringsdatum van 1 juli. De vijf gemeenten van het Beve landse bestuursoverleg - Borse- KAPELLE - Op de Viaductweg in Kapelle is gistermorgen even voor tweeën een 47-jarige man uit de gemeente Reimerswaal aangehouden wegens rijden on der invloed. Hij had 1,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van twee uur. HANSWEERT - Ter gelegen heid van de gebedsweek voor de eenheid van christenen vindt zondagavond 20 januari een Vesperviering plaats in de Ned.- hervormde kerk in Hansweert. Het thema van de viering is Bij u is de bron van leven. Voorganger is pastor Homan en de aanvang is om 19.00 uur. KORTGENE - De jeugd van de koninklijke muziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) uit Kortgene verzorgt donder dagavond 24 januari een optre den. Het concert in het Kort- geense dorpshuis De Pompweie begint om 19.30 uur. Ie, Goes, Kapelle, Reimerswaal en Noord-Beveland - willen hun bijstandsverordening gelijk trekken. De gemeenten hebben nu nog zelf de mogelijkheid af te wijken van de bijstandsnorm. In concreto: mensen uit Hansweert krijgen een ander bedrag dan die uit Schore, ook in vergelijk bare situaties. En dat is ver keerd, zo oordeelden de gemeenten, en ze stelden een uniforme regeling op. Bijko mend voordeel is dat ook het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Goes, dat onlangs van start is gegaan en de mensen in de Bevelandse gemeenten be dient, met één en dezelfde rege ling kan werken. Percentages In de nieuwe regeling is er nog maar sprake van vier soorten verlagingen en toeslagen. Een flinke inperking van het woud van percentages dat de gemeen ten nu nog hanteren. Het gevolg is wel dat sommige bijstandsge rechtigden erop vooruit gaan - bijvoorbeeld die in Reimers waal - en andere erop achteruit gaan - bijvoorbeeld die in Goes. ,,Er moet toch water bij de wijn gedaan worden", legde H. Eb bers uit. Hij is van het bureau Langhenkel dat de gemeenten adviseert in het nieuwe bij standsmodel. Die uitspraak kon bij de verte genwoordigers van de cliënten raden geen genade vinden. Iedereen moet een uitkering krijgen op het niveau van de best betalende gemeente, zo stelden de afgevaardigden luid keels voor. Ebbers legde uit dat dit heel moeilijk wordt. De di verse oude regelingen wijken veel van elkaar af. Een gemene deler valt er amper uit te halen. Hij zegde wel toe dat de betrok ken ambtenaren opnieuw naar de regeling gaan kijken. Wel licht dat er voor sommige men sen een overgangsregeling kan komen. Al met al is de geplande invoe ring van 1 april niet meer haal baar, zo bleek gisteren wel. Nu de nieuwe regeling nogmaals door de ambtenaren wordt doorgerekend, houden Ebbers en de betrokken gemeenten re kening met een uitstel van zeker enkele maanden. De Juliana van Stolbergschool gaat na jaren van ruimtegebrek uitbreiden én wil met een nieuwe kleutergroep beginnen. foto Willem Mieras door Ron Magnée KAPELLE - De leerlingen van de Juliana van Stolbergschool in Kapelle krijgen binnenkort waarschijnlijk les in een ruimte van de Petrakerk. De komende tijd breidt de school namelijk uit. Tijdens de werkzaamheden krijgt de school de beschiking over twee noodlokalen, maar dat is nog niet voldoende. Daar naast wordt dan ook een ruimte van de kerk ingericht als klaslo kaal. De school op gereformeerde grondslag kampt al jaren met ruimtegebrek. Sinds kort is er echter zicht op uitbreiding. In totaal krijgt het onderwijsinsti tuut vier nieuwe lokalen. Dat betekent niet direct een uitbrei ding van vier ruimtes: voor de verbouwing moet namelijk een lokaal worden afgebroken. Bo vendien wordt een speelruimte, die nu nog wordt gebruikt als leslokaal, weer ingericht als speelzaaltje. Al met al is de net to winst voor de school twee lo kalen. ,,De echte groei is er wel uit", legt directeur C. Beeke van de school uit. ,,Maar toch 'neemt het leerlingenaantal nog steeds elk jaar toe." Bovendien verei sen nieuwe richtlijnen over klassenverkleining minder leerlingen per groep. In totaal heeft de school 251 leerlingen verdeeld over tien groepen. Aangezien de school maar be schikt over acht lokalen en een speellokaal dat provisorisch door twee groepen wordt ge deeld, is uitbreiding hard nodig. Kleutergroep Bovendien wil de school bin nenkort met een nieuwe kleu tergroep beginnen. Al met al is er de komende tijd dan ook een behoorlijke extra noodopvang nodig. Twee noodlokalen wor den ingericht om de kinderen te herbergen. Het schoolbestuur heeft hier inmiddels een spoed procedure voor gestart. Waarschijnlijk zijn de lokalen na de zomervakantie, aan het begin van het nieuwe school jaar, klaar voor gebi'uik. Maar hiermee redt de school het niet. Daarom worden kinderen waarschijnlijk in het gebouw van de Petrakerk in Kapelle on dergebracht. Over de precieze huurprijs is nog niets bekend. Daarvor moe ten beide partijen nog rond de tafel gaan zitten. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Op de Rijksweg A58, ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland, is vanmiddag een der tigjarige Middelburger met zijn auto in een sloot beland. Vol gens getuigen ging de auto slingeren en reed de man via de berm de sloot in. Daar kwam het voertuig tot stilstand. De man is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij na onderzoek weer naar huis kon. De auto raakte beschadigd. GOES - Een 21-jarige man uit de gemeente Reimerswaal is rond 18.00 uur op de Grote Markt te Goes aangehouden voor rijden onder invloed. Agenten zagen de man in zijn auto rij den zonder gordel. Daarvoor kreeg hij een boete. Bij het uit schrijven van de bon rook de politieagent dat de man naar al cohol rook, waarop een blaastest werd afgenomen. Hieruit bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een boete. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil voor 44.300 euro een nieuwe vierwiel aangedreven Landrover kopen voor het badstrand. Het huidige voertuig is versleten. De Landrover op het strand wordt gebruikt voor het vervoer van reddings boten en voor het verlenen van spoedeisende hulp. In de win ter staat de auto bij de brandweer, die de wagen gebruikt bij noodgevallen. Volgens het Vlissingse gemeentebestuur is de Landrover niet meer betrouwbaar. Het risico bestaat dat de wagen niet ingezet kan worden als spoedeisende hulp drin gend is. De brandweer betaalt 3700 euro mee om de Landro ver een 'brandweeruiterlijk' te geven met zwaailamp en sire ne. MIDDELBURG - Bij een verlichtingscontrole op de Looiers singel, Zandstraat, Domburgs Schuitvlot en Vlissings Bol werk in Middelburg heeft de politie gisteravond 21 bekeurin gen uitgedeeld voor het rijden zonder licht. Daarnaast waren er twee boetes voor het rijden zonder certificaat en-een bekeu ring voor een opgevoerde brommer. Drie bromfietsers, die geen verzekeringspapieren konden laten zien, kregen een briefje met het verzoek om zich binnen afzienbare tijd op het bureau te melden met de juiste papieren. De controle vond plaats tussen 18 en 20 uur. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen laat een nieuwe voorlichtingsfilm maken. B en W vinden de huidige uit 1993 gedateerd. De band wordt onder meer vertoond tijdens ken nismakingsbijeenkomsten voor nieuwe inwoners, bij wer- vingsdagen voor studenten van de Hogeschool Zeeland en tij dens contacten met zustersteden. De film wordt ook wel eens uitgeleend. De nieuwe, op digitale leest geschoeide film, kost de gemeente 55.815 euro en wordt gemaakt door Future Film uit Wemeldinge. RILLAND - Een 45-jarige man uit de gemeente Middelharnis moest gisteren zijn rijbewijs inleveren, omdat hij de maxi mumsnelheid fors heeft overtreden. De man reed met zijn mo tor over de Oude Rijksweg in Rilland met een snelheid van 138 kilometer per uur, waar tachtig is toegestaanTegen de man is proces-verbaal opgemaakt. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Over twee maanden begint de bouw van de eerste windmolen in de Willem- Annapolder ten zuiden van Ka pelle. De Vlissingse vereniging Zeeuwind plaatst er tien turbi nes van 70 meter hoog. Twee boeren en de Windenergie Ont- wikkelings Maatschappij (WOM) nemen deel aan het pro ject. „De Provincie Zeeland onder zocht plaatsingsmogelijkheden voor grote windprojecten", legt projectcoördinator J. Springer van Zeeuwind uit. Uiteindelijk zijn drie locaties gekozen waar windenergieparken gebouwd kunnen worden: de Willem-An- napolder bij Kapelle, de Beoos ten Blijpolder bij Axel en de Eendragtpolder tussen Terneu- zen en Kloosterzande. Springer legt uit dat Zeeuwind tot nu toe alles zelfstandig heeft gedaan en alle geplaatste wind turbines eigendom zijn van de redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl coöperatieve vereniging. Voor het project in de Willem-Anna polder wordt voor het eerst sa mengewerkt met de WOM en de grondeigenaren De Regt en Rijk. Zeeuwind en de WOM hebben ieder eenderde deel van het ei gendom in handen. Het laatste deel wordt gedeeld door de twee deelnemende boeren. De tien windmolens bij Kapelle zijn NM-52 NEG Micon molens met een rotordiameter van 52 meter en een ashoogte van 70 meter. De molens hebben een vermogen van elk bijna 1 mega- Watt. „Het worden de hoogste windmolens in Zeeland", weet Springer. De verwachting is dat het project 20 miljoen kiloWatt- uurper jaarproduceert. Ter ver gelijking: in 2000 produceerden de 29 Zeeuwse windturbines 91 miljoen kiloWattuur. Als alles volgens de planning verloopt, wordt de eerste wind turbine eind maart geïnstal leerd. Medio dit jaar moet het park compleet zijn. De molens zijn van Deense makelij en wor den in Nederland in elkaar ge zet. Springer: „Het is een hele klus om de turbinedelen in de polder te krijgen. De 26 meter lange wieken zijn niet deelbaar en de mast wordt vervoerd in drie delen." De groene stroom wordt afgenomen door het ener giebedrijf van Maastricht, om dat Delta Nutsbedrijven geen interesse had. Participatie Zeeuwind wil in de Beoosten Blijpolder bij Axel veertien windmolens plaatsen met een vermogen van één of anderhalve megaWatt. Daarvoor is inmid dels een overeenkomst getekend met elf grondeigenaren. De WOM participeert ook in dit windplan. De gemeente heeft de locatie al in het bestemmings plan opgenomen, maar de bouwvergunning is nog niet aangevraagd. Zeeuwind is ook bezig met de voorbereidingen voor plaatsing van molens bij Sint Maartens dijk. Verder heeft de gemeente Goes onderzocht wat de moge lijkheden zijn voor windenergie in de Wilhelminapolder. Sprin ger is blij met de actieve rol van Goes. Hij weet dat de gemeente een positief advies geeft en bin nenkort met de maatschap Wil helminapolder om de tafel gaat zitten om de verdere plannen te realiseren. Johan Kluijfhout en Marty Heijboer (rechts), de beheerders van het dorpshuis in Kruiningen. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - Morgen is het zover: Ons Dorpshuis in Krui ningen wordt officieel her opend. Het afgelopen jaar on derging het gebouw aan de Berghoekstraat een zeer gron dige verbouwing en dat was nodig ook. „Het dorpshuis is na de ramp van 1953 her bouwd, maar sinds die tijd is er nauwelijks meer iets aan ge daan", vertelt beheerder Mar ty Heijboer. Heijboer runt het Kruiningse Dorpshuis sinds 1998 samen met Johan Kluijfhout. Ze zijn het er over eens dat het ge bouw er voor de verbouwing slecht aan toe was. „We kregen vaak mensen over de vloer die hier hun bruiloft wilden vie ren", zegt Heijboer. „Het bleef vaak bij kijken. 'U hoort nog van ons', zeiden ze dan, maar natuurlijk hoorden we niets meer." Een groot probleem is dat ove rigens nooit geweest, want de feesten vormen niet de hoofd moot van het werk. De vele verenigingen die Ons Dorps huis als thuisbasis hebben, be zorgen de twee beheerders de nodige zekerheid- Ook verzor gen ze zes dagen per week de maaltijden voor Tafeltje-dek- je in Kruiningen. Maar nu de verbouwing achter de rug is, kunnen getrouwde stellen of andere feestvarkens hun partijtje weer op een waardige manier in het dorps huis vieren. Zo hebben alle za len (zeven stuks) een flinke op knapbeurt gekregen en is de biljartkamer annex café ge heel in het nieuw gestoken. De twee beheerders, die over de verbouwing weinig te zeg gen hadden, zijn desondanks zeer te spreken over het resul taat, al had één ding wel wat anders gemogen: de buiten muur van de nieuw aange bouwde keuken. Die is (be wust) scheef gebouwd in een fel roodachtig kleurtje. Veel omwonenden zijn daar niet erg blij mee en dat kunnen de beheerders zich wel voorstel len. „Het is een gebouw uit 1954 en dan wordt er ineens zoiets moderns aangebouwd", zegt Kluijfhout. Om de pijn enigszins te verzachten wordt er klimop tegen de muur ge plant. Lift Hoewel de tevredenheid over heerst, hebben de beheerders nog één grote wens: een lift in het dorpshuis. Na veel wikken en wegen werd besloten om die tijdens deze verbouwingsron de niet mee te nemen. Heijboer en Kluijfhout zien hem echter graag komen, omdat dan ook gehandicapten de bovenver dieping kunnen bereiken. Na tuurlijk speelt ook het eigen gemak een rol. „Nu moeten we volle dienbladen of zware em mers water via de trap naar boven brengen", vertelt Kluijfhout. Kijkdag Alle verenigingen, die tijdelijk in andere gebouwen in Kruiningen of De Vroone in Kapelle werden onderge bracht, hebben inmiddels weer intrek genomen in Ons Dorpshuis. Morgen krijgt ie dereen de kans om het gebouw te bewonderen. Om 15.00 uur vindt de officiële opening plaats, waarna Ons Dorpshuis tot 17.00 uur te bezichtigen is. Om acht uur 's avonds begint een feestavond, waaraan the Corner Cats, theatergroep The New Twinkling Stars en diver se andere bands meewerken. door Mieke van der Jagt GOES - De fractie van Groen Links in de Goese gemeente raad heeft gisteren tegen een voorstel voor invoering van een evenementenbeleid gestemd. GroenLinks-raadslid D. van Ewijk vond dat het college een kans heeft gemist. Het zegt wel de kwaliteit van de evenene- menten in Goes voor inwoners en gasten te willen verbeteren, maar geeft daarop geen visie prijs. Van Ewijk had graag ge zien dat de Stichting Goes Pro motie de opdracht had gekregen om daarop een visie te ontwik kelen. In plaats daarvan heeft de stichting, die de boel gaat be waken, een stapel papieren met allemaal regels gekregen. Alleen GroenLinks stemde te gen. De overige partijen hadden wel wat zorgen over niet-com- merciële clubs die leuke dingen organiseren. Moeten die nu ook zoveel gaan betalen voor één vierkante meter Grote Markt? „Nee, dat hoeft niet", ant woordde wethouder Linssen. Juist evenementen als de Mo lentocht en de Wallenloop zal fi nancieel niets in de weg worden gelegd. Inmiddels heeft de Stichting Goes Promotie laten weten het aantal rommelmark ten - steeds dezelfde kramen met steeds dezelfde spullen - te willen beperken. De raad ging voorts unaniem akkoord met de uitbreiding van het Wesselopark in Kloetinge, waardoor de problemen voor de voetbalvereniging Kloetinge en de tennisvereniging De Bongerd voorlopig zijn opgelost. Voorlo pig, want hierna kan het Wes selopark niet meer uitbreiden. Volgens wethouder S. Heijning bijt de uitbreiding een initiatief van de Goese Sportraad niet. Die wil onderzoeken of er geen herstructurering van de buiten sportaccommodatie in Goes mogelijk is. Een eventuele her structurering gaat jaren duren en Kloetinge zit al een eeuwig heid in de problemen. De raad was blij dat de voorzitter van de voetbal in Kloetinge meteen de grond van de bum-man had ge kocht, toen deze bekend maakte dat die te koop was. Goes koopt de grond nu van de voorzitter. Over de afwikkeling van pieken in de verkeersstromen rond het Wesselopark zal een commissie zich nog eens beraden. door Adri Klinkenberg YERSEKE - De familie Van den Dorpel, die direct naast het tankstation aan de Koningin Juiianastraat in Yerseke woont, heeft bij de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State vergeefs aangedrongen op het verdwijnen van het tanksta tion. De Raad van State, de hoogste bestuursrechtbank, heeft de nieuwe milieuvergunning van het benzinestation van de Co- operatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging bekrach- taf Met deze vergunning kan op het pompstation, dat geëxploiteerd wordt door het echtpaar Zuijd- wegt-Zoeteweij, getankt wor den zonder dat er personeel aanwezig is. De betaling van de brandstof kan geregeld worden met een zogeheten kredietpaal. Gevolg van deze ontwikkeling is, dat de openingstijden van het tanksta tion fors zijn verruimd. Die lig gen nu tussen de 6.00 en 23.00 uur. Op zondagochtend is het station dicht. Met de uitbreiding van de ope ningstijden neemt volgens Van den Dorpel ook de overlast van verkeer en de benzinestank toe. De dag begint immers eerder en er komt meer verkeer op af. De buren vonden de vergunnings aanvraag van Zuijdwegt-Zoet- weij dan ook een mooie gelegen heid om het al jaren bestaande station uit de bebouwde kom van Yerseke te krijgen. Daar is de Raad van State echter niet op ingegaan. Volgens het gemeentebestuur valt het met de extra verkeers- aantrekking mee. 's Morgens voor 7.00 uur zou het om twee auto's extra gaan en tussen 19.00 en 23.00 uur gaat het om vijf klanten. Buurman Van den Dorpel is vooral bang voor de toekomsti ge groei van het pompstation. Op drukke dagen is nu al zijn garage geblokkeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27