PZC Kopers in de rij voor Waterfront Studenten Groencollege lichten uiensector door 60% 13 Zes jaar geëist voor steekpartij met fatale afloop HAItt KflUUÜ Zicht op Goes verandert Justitie bespaart jonge grafschenner gang naar rechter Borsele krijgt steun van Van der Zaag Tientallen gegadigden voor laatste tien huizen in Thoolse nieuwbouwwijk Jachtwerf wint zaak van ministerie V en W Hennepkwekerij levert soldaat werkstraf op Wietkwekerij opgerold Snelkraak Rijbewijs kwijt KORTING mannenmode zeeuwse almanak Beljunk MIDDEN vrijdag 18 januari 2002 door Mieke van der Jagt GOES - Langzaam maar zeker verdwijnt het vertrouwde zicht op Goes vanuit de Michiel de Ruyterlaan, achter het beton van de Stadspoort: het nieuwe complex van kantoren en apparte menten, dat vanaf de zomer het gezicht van Goes moet bepalen. Aannemer Hillen Roosen trekt met kabels en kranen verdieping na verdieping de lucht in. Daarmee verandert, na de sloop van het Bekhof, nu alweer bijna tien jaar geleden, het beeld waaraan de Goesenaren gewend waren geraakt drastisch. Onder de Stadspoort komt een parkeergarage, de eerste in Goes, en daar bovenop 63 woningen, verschillende kantoren en een passage, die van de rotonde naar de Muziekschool loopt. De bouw vordert in rap teinpo en moet ergens in de zomer zijn voltooid. foto Willem Mieras door Harold van Ginkel THOLEN - De belangstelling voor woningen in de nog te bou wen nieuwbouwwijk Water front in Tholen-stad is enorm. Inmiddels zijn bijna alle huizen verkocht, maar nog steeds zijn tientallen mensen geïnteres seerd in de ongeveer tien nog be schikbare woningen. De nieuwbouwwijk, op de land tong tussen het Schelde-Rijn- kanaal en de jachthaven, zal be staan uit 94 huizen. Kopers konden kiezen uit appartemen ten, villa's, twee-onder-één- kapwoningen, kadewoningen en patriciërswoningen. Alle wo ningen hebben uitzicht op het water en een aantal is voorzien vaneen eigen steiger. Daarnaast komt er een havenrestaurant in de wijk. De plannen voor het bouwen op deze locatie ontstonden in het begin van de jaren negentig. In 1993 verscheen de nota Recrea tieve Verkenningen Tholen, waarin de recreatieve mogelijk heden tot 2005 werden vastge steld. Een paar jaar later ont stond het plan voor permanente woningbouw. In 1998 werd het definitieve plan vastgesteld, waarbij het plan voor een brug tussen de wijk en de vaste wal verviel. Verkooplijst In 1995 werd een verkooplijst gemaakt met potentiële kopers. Daarop stonden toen driehon derd namen. In het afgelopen najaar konden deze mensen als eerste reageren op één van de woningen. De huizenprijzen in de luxe wijk liggen tussen de 155.000 en 680.000 euro. Op 1 december ging de officiële ver koop van start. Volgens makelaar Ton van Noord van Atta Makelaars Rot terdam, dat de verkoop voor zijn rekening neemt, is de belang stelling groot. „Het gaat bijzonder hard, maar nog niet alle woningen zijn ver kocht." Het makelaarsbureau begon na de zomer een campag ne om de aandacht weer op het project te krijgen en dat is ge slaagd. „We hebben adverten ties in de lokale kranten gezet en daarop hebben nog eens hon derden belangstellenden gerea geerd." Kadewoningen Volgens Van Noord zijn nog tien tot vijftien woningen beschik baar en op enkele loopt nog een optie. „Maar dat aantal fluctu eert per dag", zegt hij. De nog beschikbare woningen zijn twee-onder-één-kapwoningen, patriciërshuizen en kadewo ningen. Eind december heeft de project ontwikkelaar Sterner Groep uit Rotterdam de bouwvergunning aangevraagd, die de gemeente op dit moment in behandeling heeft. Als er geen bezwaren worden ingediend, kan de ver gunning in maart worden ver leend. Daarna kan met de bouw van de woningen worden be gonnen. door Harold van Ginkel 's-HEERENHOEK - Een veertienjarige jongen uit de gemeente Borsele wordt niet strafrechtelijk vervolgd voor grafschennis, die hij in juni en september vorig jaar pleegde op begraafplaatsen in 's-Heeren- hoek en Ovezande. De jongen werd eind september aangehouden. Ondanks dat hij bekende verantwoordelijk te zijn voor de vernielingen, heeft de officier van justitie afgezien van verdere strafrechtelijke vervolging. Uit het onderzoek van de Raad voor de Kinderbe scherming blijkt dat bij de veer tienjarige geen sprake was van opzet, maar van oncontroleer- De jongen staat momenteel on der professionele begeleiding. Mede om de hulpverlening niet te doorkruisen, heeft de officier van vervolging afgezien. Het feit dat de schade voor een groot deel is vergoed door de verzeke ring en zijn ouders, heeft bij de beslissing van de officier ook een rol gespeeld. De zaak is nu voorwaardelijk geseponeerd. De vernielingen op de begraaf plaatsen veroorzaakten vorig jaar veel commotie in de beide dorpen. Vooral de grafschennis op de begraafplaats van de rooms-katholieke kerk in 's- Heerenhoek veroorzaakte veel schade. De ontzetting in het dorp was dan ook bijzonder groot toen de omvang van de vernielingen duidelijk werd. Meer dan honderd graven moesten het ontgelden op de be graafplaats achter de Willibror- duskerk aan de Deken Holt- kampstraat. Aan het begin van het pinksterweekeinde werden ornamenten, Christusbeelden, kruisen en foto's van overlede nen beschadigd en enkele graf stenen compleet vernield. De schade bedroeg ongeveer 27.000 euro. In Ovezande werden begin sep tember ongeveer tien graven op de rooms-katholieke begraaf plaats vernield. De schade daar liep uiteen van kapotgeslagen beeldjes tot een omgeduwd kruis. Thijs van Overloop en Lourus Kluijfhout (rechts) hebben zeven uienbedrijven onder de loep genomen. door Adri Klinkenberg KATS - Jachthaven Van der Rest Nautic B.V. in Kats heeft met een rechtszaak bij de Raad van State bereikt dat haar lozingsvergunning op een aantal punten is versoe peld. De Raad van State, de hoog ste bestuursrechtbank, heeft op verzoek van Van der Rest beslist dat het bedrijf meer mag vervuilen dan het minis terie van Verkeer en Water staat wilde toestaan. Daar toe heeft het rechtscollege enkele vergunningsvoor schriften buiten werking ge steld. In een van de vernietigde voorschriften stond dat Van der Rest alleen maar werk zaamheden mocht verrich ten aan recreatievaartuigen. Op verzoek van het aan de Oosterschelde gelegen be drijf heeft de Raad van State beslist dat ook beroepsvaar tuigen mogen worden gere pareerd en schoongemaakt. Dit mag gebeuren met een hogedrukspuit die is afge steld op een druk van 180 at mosfeer. Het ministerie had 100 atmosfeer voorgeschre ven om in het rond spattende vervuiling tegen te gaan maar de Raad van State heeft zich door Van der Rest laten overtuigen dat die druk te laag is. Een derde belangrijk voor schrift dat door het rechts college buiten werking is ge steld had betrekking op vervuiling die afkomstig is vanuit de werkplaatsen en overige gebouwen. Het aan gevochten voorschrift bete kende dat er geen spatje olie vervuiling vanuit de werkplaatsen in het opper vlaktewater mocht komen. Zo'n absoluut verbod vindt de Raad van State te ver gaan. Ook van dit voorschrift moet Verkeer en Waterstaat een nieuwe versie maken. door Rob Paardekam KRUININGEN - In hoeverre houden de ui- enbewerkende bedrijven in Reimerswaal zich aan de milieuwetgeving en hoe staat het met de naleving van de arbo-eisen? Deze zaken zijn de afgelopen maanden onder zocht door acht leerlingen van het Goese Groencollege. Over een paar maanden pre senteren ze hun bevindingen. Voor de acht studenten, onder wie Thijs van Overloop en Lourus Kluijfhout, is het uien- project een soort afstudeeropdracht. Ze zijn er sinds oktober zo'n drie dagen per week mee bezig. Van de circa twintig uienbedrij ven in Reimerswaal zijn er zeven onder zocht. „Een soort dwarsdoorsnee", legt Van Overloop uit. „Wezijnbij kleine en grote be drijven geweest." Volgens Kluijfhout heb ben de bedrijven waar het om gaat zeer goed meegewerkt. De onderzoekers mochten er komen kijken en ook moest een vragenlijst worden ingevuld. „We werden absoluut se rieus genomen", constateert de student te vreden. Iets minder tevredenheid was er soms over de resultaten. „Bij sommige bedrijven was alles tiptop in orde", vertelt Thijs van Over loop. „Maar op andere plaatsen mankeerde er wel eens wat." Kluijfhout: „Er zijn be drijven die al twee of drie jaar geen controle hebben gehad of nog nooit een risico-inven tarisatie hebben gemaakt." De mate waarin uienverwerkende bedrij ven zich aan regels houden, hangt voor een groot deel van de afnemers af. Zo stellen af nemers binnen de Europese Unie vaak ARNHEM - De militaire politie rechter in Arnhem heeft een 27- jarige soldaat uit Yerseke ver oordeeld tot tweehonderd uur onbetaalde arbeid. De Yerseke- naar had vorig jaar een hennep kwekerij in huis. Tijdens een inval in het huis van de militair trof de politie meer dan tweehonderd wietplanten aan in de slaapkamer en op zol der, waar ook professionele ap- paratuur stond om de planten van licht en water te voorzien. De man zei dat hij hennep kweekte omzijn schulden te be talen. „Ik wilde een einde ma ken aan de financiële puin hoop", aldus de soldaat, die de politierechter verzekerde dat hij slechts eenmaal had geoogst. Justitie vermoedt echter dat de 27-jarige al veel langer, mis schien wel jaren, bij de drugs teelt betrokken is. „Getuigen hebben verklaard dat ze gerui- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 23-jarige man uit Zierikzee zes jaar cel geëist wegens doodslag. De verdachte stak vorig jaar op 11 augustus in Zierikzee na een ruzie zijn 31- jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Het slachtoffer overleed dezelfde nacht aan zijn verwon dingen. De Zierikzeeënaar maakte er de gewoonte van om met een stel vrienden op zijn kamer feestjes te bouwen. Dat leidde vrijwel dagelijks tot fors alcoholge bruik en blowen. Op de bewuste dag hadden ze met zijn vieren honderd flesjes bier achter de kiezen toen het slachtoffer, die ook stevig had gedronken, bij hen langs kwam. Dat gebeurde wel vaker. Een ruzie tussen het tweetal escaleerde in een hand gemeen. Nadat Vonk een klap had uitge deeld, werd verdachte zo kwaad dat hij met een mes het slachtof fer op drie plaatsen in de borst en de rug verwondde. Kort na de steekpartij vluchtte het slacht offer het huis uit. Hij riep direct om een ambulance te bellen, maar daarop reageerde het dronken gezelschap niet. Na een kwartier besloot het viertal hem te gaan zoeken, maar ze staak ten hun zoektocht in de hoop dat het allemaal wel mee zou vallen. „Toen we hem niet konden vin den ben ik naar bed gegaan", vertelde verdachte. „We wisten niet waar hij was, maar ik was wel bang dat hij dood lag te bloeden." Het slachtoffer was naar de flat van zijn vader gelopen. Rond zes uur 's morgens trof een voorbij ganger hem aan in de galerij van de flat. Hij bleek al te zijn be zweken aan zijn verwondingen. Cruciale fout De officier vond dat verdachte een cruciale fout had gemaakt om na de steekpartij geen actie te ondernemen. „Hij is aan in wendige bloedingen overleden, maar dit was allemaal niet no dig geweest. "Den Hartog zag in de dader niet het prototype van een crimineel, maar ze hekelde dat de drank en het drugsge bruik een vast patroon bij hem was. „Hij drinkt om zijn angst te overwinnen, met alle risico's van dien. Volgens zijn vrienden gedroeg hij zich die avond ver velend en reageerde hij impul sief en explosief. Een van hen heeft hem zien steken, maar zag geen bloed." Raadsman J. van den Doel schrok van de eis van zes jaar. „Een straf moet voor mijn cliënt uitzicht kunnen geven op een le ven zonder alcohol en drugs. De eis vind ik te zwaar, gezien de persoonlijke omstandigheden." De Zierikzeeënaar zei het nog steeds niet te begrijpen. „Ik sla eigenlijk nog geen vlieg dood. Dit is erg voor hem en zijn fami lie." Uitspraak: 30 januari. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren in Zierikzee een hen nepkwekerij opgerold. Op de zolder van een woning aan de Visstraat te Zierikzee werden 512 planten in beslag genomen. Ook nam de politie apparatuur mee die voor de kweek van de planten werd ge bruikt. ZIERIKZEE - Inbrekers heb ben gisterenmorgen vroeg een snelkraak gepleegd in een mo torzaak in Zierikzee. Rond vier uur 's ochtends werd hier een snelkraak gepleegd, waarbij de voorpui van de hoofdingang er volledig is uit- geramd. De buit bestond uit twee motoren die samen meer dan twintigduizend euro waard zijn. door Mieke van der Jagt GOES - Burgemeester D. van der Zaag van Goes is gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak de Borselse loco-burgemeester P. Vollaard bijgevallen in diens claim van een belangrijke posi tie voor Borsele in het stedelijk netwerk, zoals dat in het nieuwe ruimtelijk beleid wordt voorge staan. Volgens Van der Zaag is de sa menwerking tussen de Beve- landse gemeenten net zo be langrijk als de samenwerking tussen steden in Zeeland. Stem men die beweren dat zulke za ken gescheiden moeten blijven, noemde Van der Zaag ver krampt. Goes, Borsele en Kapelle kun nen gezamenlijk een sterke par tij meeblazen in het regionale stedennetwerk. Samen hebben ze meer te bieden dan menige andere stad. Juist die samen werking is wat er met steden- netwerken wordt bedoeld en maakt die in Zeeland in de prak tijk concreter. SCHERPENISSE -Een 53-jari- ge man uit de gemeente Tholen heeft gistermiddag zijn rijbe wijs moeten inleveren. De man bleek 4,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken te hebben. Hij ontving tevens een dagvaar- ding. (Advertentie) foto Willem Mieras OP BIJNA DE GEHELE WINTERCOLLECTIE strengere eisen dan die daarbuiten. In mei presenteren de studenten hun bevindingen aan de bedrijven, maar ook de gemeente, die het project mede mogelijk maakt. Aanvulling Volgens ambtenaar Egbert Lobée, die het project vanuit het gemeentehuis begeleidt, is het een welkome aanvulling, omdat de ge meente zich vaak alleen op milieuaspecten richt, terwijl de studenten ook naar andere zaken kijken. „Over arbeidsomstandighe den hebben wij als gemeente niet veel te zeggen", vertelt Lobée als voorbeeld. Het werkstuk dat de studenten straks pre senteren is ook een gebaar richting de uien- verwerkende bedrijven. Die krijgen te ma ken met steeds strengere regels en kunnen informatie goed gebruiken. me tijd om de twee a drie maan den een busje zagen dat bij ver dachte potgrond afleverde. Dat is vermoedelijk voor een hen nepkwekerij geweest, want me neer heeft geen tuin", meende de officier van justitie over de ver meende betrokkenheid van de Yersekenaar. De openbaar aan klager eiste tegen de man een werkstraf van tweehonderd uur. De politierechter besloot deze straf ook op te leggen. APA OUDE MARKT 45-VLISSINGEN - TEL. 0118-419337 Die bureauchef in dat Ter- neuzense kantoor is een ware telefoonjunk. De ene bel is nog niet uitgerinkeld of de volgende klinkt. Hij doet zijn babbels, spreekt boodschappen in, geeft or ders en maakt ze weer onge daan. Tussen de bedrijven door hobbelt 'ie, met het mo bieltje aan het oor, de faxap paraten en e-mailbakken langs. Zijn medewerkers vinden hem een beetje gek en hij beaamt dat volledig. Zo gek als deze week hadden ze hem echter nog nooit gezien. Hij was zijn mobieltje kwijt. „Mijn telefoon, mijn tele foon!", klonk het paniekerig. Hij dook in lades, in vuilnis vakjes, onder bureaus. „Waaris 'ie?" Hij vond het ding niet. Toen begon hij te glimmen, riep 'Eureka', greep naar een vas te telefoon en draaide zijn mobiele nummer. Een zacht gerinkel golfde over de kan- toorvloer. Weer deed hij een rondje, maar vond niets. Vert wijfeld hief hij zijn han den op en liet ze met een die pe zucht neerdalen. Zijn rechterhand landde op zijn broekzak, waar verscholen achter een dikke zakdoek het mobieltje zat. Nimmer zo'n blij kind van middelbare leef tijd gezien als op dat mo ment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25