Taakverlichting voor studiehuis Rijk kan vergunning Borssele niet herzien Eerste tunnelboor komt woensdag aan Zorg over gevangenen uit Afghanistan in kamp VS Ontdekking in bron vergroot kans op buitenaards leven Cinii ACTIE ja Patatje met krijgt een nieuwe zak Minder verplichte vakken, scholen krijgen meer opties Melkert helpt Korthals eat drugsmoeras Nobelprijswinnaar Cela overleden Toch kassen in Kanaalzone Boogert laat kansen liggen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- O O ZW 3 Wolkenvelden Wolkenvelden, ook wat zon. Meest matige zuidwestenwind. Minima rond 4 graden, maxima rond 7 graden. 245e jaargang no. 15 vrijdag 18 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl door Ben Jansen en Wout Bareman TERNEUZEN - Tunnelboor- Neeltje Suzanna is in Elle- woutsdijk. De boor is de Schel- dedijk gepaseerd en staat voor de zes meter brede wand van 'zacht beton', die de machine scheidt van het caisson waar de twee boormachines hun 6,6 ki lometer lange tocht onder de Westerschelde vanuit Terneu- zen eindigen. Woensdagmiddag maakt Neel- tje Suzanna de laatste omwen telingen onder het toeziend oog van de ministers Netelenbos van Verkeer en Waterstaat en Zalm van Financiën. Sara, die de oostbuis boort, begon offici eel begin augustus '99 aan de overtocht, Neeltje Suzanna volgde in september. Vooral Sa ra had te kampen met proble men. Een lekkend hoofdlager, een vervormd boorschild en een lekkende afdichting van dat schild zorgden voor maanden vertraging. Sara bevond zich gisteren op 516 meter van Elle- woutsdijk en komt waarschijn lijk over ruim vier weken op Zuid-Beveland aan. Zodra Sara in Ellewoutsdijk is aangekomen, prikt directeur R. de Leeuw van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Wes terschelde (KMW) de datum van oplevering. Waarschijnlijk kan de tunnel in de zomer van 2003 in gebruik worden genomen, vlak voor de bouwvakvakantie. Exploitant NV Westerschelde- tunnel nodigt voor de officiële openingshandeling koningin Beatrix uit. De ministers Netelenbos en Zalm gaan haar voor. Zij dalen woensdagmiddag af in het 'ont vangstcaisson' om daar via een geopend luik in de boorkop de tunnelbouwers de hand te druk ken. Dat gebeurt om kwart over drie 's middags. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Leerlingen in de hoogste klassen van havo en vwo krijgen een minder zwaar studiepro gramma. Het aantal ver plichte vakken wordt te ruggebracht. Scholen moeten meer vrijheid krij - gen de tweede fase van het middelbaar onderwijs naar eigen inzicht in te richten. Over deze voorstellen neemt het kabinet vandaag een beslissing. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs heeft deze week overleg gevoerd over wijzigin gen van het zogeheten studie huis. Volgens de plannen krij gen vooral de overbelaste havo- leerlingen het minder zwaar. De vakken geschiedenis/maat schappijleer en het nieuwe vak algemene natuurwetenschap pen zijn niet langer voor ieder een verplicht. Er komt een eind aan het systeem van deelvakken Frans en Duits. Leraren protes teerden eerder tegen die aan pak, waarbij leerlingen alleen les krijgen in het spreken of het schrijven van een taal. Van een aantal vakken moet de examen stof worden herzien. Uit de voorstellen blijkt dat Adelmund goed heeft geluisterd naar de Inspectie van het On derwijs, die twee maanden gele den stelde dat de omvang van de leerstof en de beschikbare tijd niet met elkaar in overeenstem mig zijn. Het advies bevestigde het beeld dat het programma te overladen is, vooral bij het ba sisvak wiskunde. Door de ver lichting van het lesprogramma moet de tweede fase beter te doen zijn. De inspectie keerde zich destijds ook tegen het rela tief grote belang dat aan kleine vakken wordt gehecht. Een exa menkandidaat zakt als hij een onvoldoende krijgt voor twee vakken uit het rijtje gymnas tiek, natuurwetenschappen, cultuur en maatschappijleer. Door deze vakken onder één noemer te brengen, zouden ze samen als één rapportcijfer DEN BLAAG - PvdA-leider Mel kert heeft de druk van de ketel gehaald voor minister Korthals van Justitie. Als Korthals vol gende week in de Tweede Kamer toezegt dat geen enkele betrapte buitenlandse bolletjesslikker op Schiphol meer op vrije voe ten komt, dan hoeft de minister niet op te stappen. Oppositiepartijen reageerden gisteren verontwaardigd op de ze handreiking van de PvdA. Korthals reageerde gisteren on middellijk. In antwoord op Ka mervragen van de PvdA zegt hij toe dat drugskoeriers niet meer zullen worden doorgelaten. Kazernes Het kabinet wil dat opgepakte drugskoeriers in grote ruimtes, zoals kazernes, kunnen worden ingesloten. Wat Korthals betreft moeten daarin meer dan tien mensen in één unit worden vast gezet. Zo'n complex hoeft niet per se op Schiphol te staan. Bronnen in Den Haag hebben dit gisteren gezegd. Niet gevangenisbewaarders, maar marechaussee of particu liere beveiligers zullen de bewa king op zich nemen. Defensie is bereid kazernes ter beschikking te stellen. Deze noodmaatregel komt bo ven op de extra cellen op Schip hol die Korthals al eerder had gekondigd. Het kabinet be spreekt vandaag een veelom vattend plan om de toenemende cocaïnesmokkel te stoppen. Justitie bemerkte in april dat het aantal bolletjesslikkers op Schiphol sterk toenam. Juist daarom werd besloten tot een grote actie om koeriers te pak ken. Staatssecretaris Bos waar schuwde Korthals in juni echter per brief dat door het gebrek aan cellen op de luchthaven de actie zou kunnen stuklopen. Het ministerie van Justitie wijst erop dat dit de reden was de ac tie niet in april, maar in septem ber te laten plaatsvinden. Toen werden 63 drugskoeriers aange houden. Een aantal verdachten Werd met een dagvaarding op zak weggestuurd wegens het cellentekort. GPD/ANP Advertentie Leden van de Amerikaanse militaire politie voeren een uit Afghanistan overgevlogen gevangene af naar het kamp X-Ray op de marinebasis Guantanamo Bay, waar inmiddels zo'n tachtig Taliban- en Al Qaeda-leden vastzitten. foto Lynne Sladky/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Richard Goklstone, in de ja ren negentig de eerste hoofdaanklager van het Joegoslavië-Tribunaal, is 'zeer bezorgd' over de manier waarop de VS vermeende Taliban- en Al Qaeda-leden vasthouden op hun marinebasis in Guantanamo Bay op Cuba. Goldstone, een van de meest geachte des kundigen voor internationaal strafrecht wereldwijd, denkt dat Washington voor zijn eigen behoefte een 'nieuwe juridi sche categorie' heeft gecreëerd toen het de gedetineerden 'niet-wettige strijders' is gaan noemen, terwijl hun tegelijker tijd de status van krijgsgevangenen (POW's) wordt ontzegd. „Als zij geen POW's zijn, dan zijn zij gewone crimine len en zouden dan in de VS zelf berecht moeten worden", aldus Goldstone. In de VS zelf zouden de verdachten bepaalde rechten hebben die zij in Guantanamo Bay niet hebben. De gevangenen uit tal van landen, die de VS vanuit Afghanis tan hebben overgevlogen, worden op de Ameiikaanse basis vastgehouden om te (Advertentie) PSYCHOLOOG ZONDER WACHTTIJD! bel: ZANT EROVERI Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel. 01 13-232013) (Advertentie) Wilt u duizenden Euro's besparen op uw nieuwe keuken? Kom dan vandaag nog kijken naar onze Red Label® collectie. Ruim 50 showroomopstellin gen MET APPARATUUR EN TOEBEHOREN die we met kortingen tot 70% verko pen, omdat ze DIRECT ruimte moeten maken voor nieuwe opstellingen. Wees er snel bij, want WEG IS WEG. honderd en Één Keuhens, duizend en dén Ideeën EITEN-IEUR, Lokkerdreef33, Tel. 076-5017151 Ma t/in Woe 10.00 -17-30 Do Vr 10.00 - 21.00 Za 10.00 -17 door Harmen van der Werf en Maurits Sep DEN HAAG - Minister Pronk van Milieubeheer ziet geen mo gelijkheid de vergunning voor de kerncentrale Borssele zo te wijzigen dat de fabriek toch eind 2003 dicht moet. Hij heeft dit gisteren aan milieuorganisa tie Greenpeace laten weten. Greenpeace drong er vorig jaar oktober bij Pronken zijn collega Jorritsma van Economi sche Za ken op aan de vergunning voor Borssele opnieuw te herzien. Sinds 2000 geldt die vergunning voor onbepaalde tijd, dankzij een overwinning die de perso neelsorganisatie Borssele 2004+ boekte voor de Raad van State. Sluiting van de kerncentrale mist sindsdien een stevige juri dische grond. Volgens Green peace was daar iets aan te doen. Er zijn nieuwe beleidsinzichten met betrekking tot kernenergie. De Nederlandse en Europese re gelgeving zijn veranderd. Dus ga aan cle slag, kabinet, zet weer een sluitingsdatum in de ver gunning voor Borssele, aldus de oproep van Greenpeace. Het ministerie van Milieube heer heeft zich over het verzoek gebogen en gisteren is de uitslag aan Greenpeace meegedeeld: er zijn geen nieuwe omstandighe den. Het Rijk kan dan niet zo maar een vergunning wijzigen. Dat houdt toch geen stand. Greenpeace-medewerkster F. Bartels spreekt van 'een zware teleurstelling', maar: „We heb ben nog het één en ander in pet to. Vanaf 2004 mogen alle con sumenten zelf bepalen bij wie zij stroom inkopen. Zij kunnen dan druk gaan uitoefenen." De rijksoverheid probeert kern- centrale-eigenaar EPZ nu via een rechtszaak te dwingen Borssele eind 2003 te sluiten, zoals in 1994 afgesproken zou zijn. Oud-minister van Econo mische Zaken Wijers is een van de vier getuigen die op vrijdag 25 januari in deze zaak voor de rechtbank in Den Bosch worden gehoord. De Staat moet bewij zen dat er in 1994 overeenstem ming is bereikt met eigenaar en energiebedrijf EPZ over de slui ting van de kerncentrale Bors sele. Greenpeace heeft niet zoveel vertrouwen in die procedure. Vandaar het verzoek de vergun ning te wijzigen. Akkoord Milieu-organisatie Wise is er wel van overtuigd dat de kern centrale eind 2003 sluit. Door een beroep op de Wet Openbaar- moeten wegen. Adelmund houdt wel vast aan de profielen die drie jaar geleden bij de start van het studiehuis zijn inge voerd. Tegelijkertijd krijgen de scholen meer vrijheid daarmee te variëren. ANP De Spaanse schrijver Camilo José Cela, op de foto met zijn vrouw Marina Castano, is gisteren in Madrid op 85-jarige leeftijd overleden. Cela won in 1989 de Nobelprijs voor de Literatuur. In 1995 kreeg hij de belangrijkste literaire onder scheiding in het Spaanse taalgebied, de Cervantes- prijs. Cela was al geruime tijd ziek. Hij had ademha lingsproblemen De kans dat glastuinbouwbedrijven zich vestigen in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone is niet verkeken. „De Kanaal zone stond niet op onze lijst, maar het is ook niet zo dat alle ontwikkelingen op slot zitten", verklaarde voorzit ter Bukman van de stuurgroep die de herstructure- ring van de glastuinbouw in Nederland begeleidt. Kristie Boogert had in Melbourne haar verbleek te tenniscarrière weer wat kleur kunnen geven. Maar de Oud-Beijerlandse liet tegen de Italiaanse Rita Grande de kansen liggen. Met een nederlaag van 7-6 7-5 verdween de laatste Nederlandse deelnemer uit het enkeltoer nooi van de Au stralian Open. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9, 10, 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23. worden ondervraagd en te worden be recht wegens betrokkenheid bij terroris me. De Amerikaanse president Bush heeft daarvoor speciale militaire tribu nalen opgezet. Goldstone, die nu rechter is aan het constutioneel hof van zijn ge boorteland Zuid-Afrika, weet van 'geen rechtvaardiging in het internationaal recht voor dusdanig gedrag'. ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - In een onder grondse warmwaterbron in de Amerikaanse staat Idaho heb ben geleerden microscopische levensvormen ontdekt die hun energie halen uit een combina tie van waterstof en kooldioxi de. Ze hebben om te overleven geen zonlicht nodig en ook geen organisch materiaal. Volgens de onderzoekers is het mogelijk dat dergelijke organis men zich ook elders in ons zon nestelsel hebben ontwikkeld, bijvoorbeeld op de planeet Mars of op de Jupitermaan Europa. De ontdekking wordt deze week gemeld in het tij dschrift Nature. De in Idaho gevonden microben zijn bijzonder primitief. Ze be horen tot de aan de bacteriën verwante, maar oudere groep der Archaea. Het afvalproduct van hun stofwisseling is me thaan. De onderzoekers sugge reren daarom dat het zoeken naar methaan in van Mars af komstige meteorieten aanwij zingen zou kunnen opleveren over de aanwezigheid van zulke organismen op de planeet. De ontdekking ondergraaft de veronderstelling dat het leven op aarde begonnen is onder in vloed van de energie van de zon. Frank Chapelle, een bij de ont dekking betrokken geoloog, meldt dat het voor de stofwisse ling van de microben benodigde waterstof op de jonge aarde in ruime mate voorhanden was. De Britse astrobioloog Richard Taylor is het met hem eens. „Zo dra je een ondergrondse water voorraad hebt en genoeg chemische brandstof, kunnen microben ontstaan. Vermoede lijk is het leven op Aarde ook zo begonnen." GPD heid Bestuur (WOB) beschikt Wise over een dik pak corres pondentie tussen het Rijk, de Samenwerkende Elektriciteits producenten (Sep) en exploi tant EPZ van de kerncentrale. „Uit de stukken blijkt zonne klaar dat de Sep, en daarmee ook de kerncentrale zelf, ak koord is gegaan met vervroegde sluiting", meent Wise, Woordvoerder P. de Rijk wijst met name op het verslag van een overleg op 14 december 1994 tussen het Rijk en de Sep over aanpassing van de kerncentra le, de sluiting op 1 januari 2004 en de vergoeding die EPZ krijgt omdat investeringen niet kun nen worden terugverdiend. Woordvoerder Ketting van de Sep vindt 'het hele arrangement evenwichtig en te verdedigen' en verwacht dat 'ook zijn aan deelhouders met dit besluit kunnen leven. Dit heeft hij bevestigd gekregen'. Overigens heeft Wise veel cor respondentie niet in handen ge kregen, omdat die de positie van de Staat in de rechtzaak zou kunnen schaden. De Rijk: „Het gaat om interne memo's van ambtenaren. Dat geeft wel te denken: misschien schatten ze zelf in toch niet zo sterk te staan voor de rechter." Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvanq ik de e-mail: krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maand met nummer: j automatische incasso (€19,25). handtekening: n per kwartaal met automatische incasso 52,-), vT3fcSt:r;„s°sï,„. «iïflKil-. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 *'713214"00000?" J3"so ?ets™n10 di wo do m z» (postzegel niet nodig) VJUII modeschoenen Alle restanten wintercollectie 40% KORTING OF 3 HALEN 1 BETALEN OPRIL GROTE MARKT 1GOES 0113-252400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1