Kansen voor kassen Kanaalzone PZC Computer vangt Zeeuwse jongeren voor jeugdmonitor Aardenburgse zebravinken kampioen Oud stukje Kinderzorg komt onder slopershamer Forum voor problemen op website van Emergis Contact met Vlaamse hulpdienst moet via Astrid beter verlopen 17 Premier Dewael zet Nederlands kabinet onder zware druk Gynaecoloog M. Dijxhoorn (51) overleden Voorzitter Bukman van stuurgroep herstructurering zet deur op kier vrijdag 18 januari 2002 door Claudia Sondervan GOES - Emergis heeft op haar internetsite een forum geopend waar mensen onderling gedach ten en ervaringen kunnen uit wisselen over geestelijke pro blemen en zaken waar ze zelf niet uitkomen. Het forum op de website ww- w.emergis.nl is een week na ope ning al ontdekt door internetge- doorMauritsSep MIDDELBURG - De Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone mag ho pen op de komst van glastuin bouw. Voorzitter P. Bukman van de stuurgroep die de herstructu rering van de glastuinbouw in Nederland begeleidt, wijst kas sen in dat gebied niet meteen af. .,De Kanaalzone stond niet op onze lijst van tien locaties, maar het is ook niet zo dat alle ont wikkelingen door die afspraak op slot blijven zitten", verklaar de Bukman gisteren na een ge sprek met het Zeeuwse provin ciebestuur. Daarin werd hij op de hoogte gebracht van de laat ste ontwikkelingen rond glas tuinbouw in Zeeland. Om kassenbouw in de Kanaal zone mogelijk te maken moet het Streekplan Zeeland worden gewijzigd. Het Rijk moet daar ook mee instemmen. Bukman dient minister Pronk van Ruim telijke Ordening van advies over de locaties voor glastuin bouw. Gedeputeerde D. Bruin- ooge van economie sprak de verwachting uit dat 'onder de doelgroep nog behoorlijk wat missie bedreven zal moeten worden' om glastuinbouwers te interesseren voor de Kanaalzo ne. „Die indruk heb ik wel aan het gesprek overgehouden. Een marktonderzoek is absoluut noodzakelijk. Net zoals trou wens ook nog over de land schappelijke inpassing gespro ken zal moeten worden." Nieuwdorp Dat zowel de provincie als de' gemeente Borsele afzien van een grootschalig kassencomplex bij Nieuwdorp, wist Bukman al. Volgens gedeputeerde G. van ANTWERPEN - Vlaanderen heeft de buik vol van Neder land. De Vlaamse premier P. Dewael luchtte onlangs in Antwerpen voor werkgeversor ganisatie VEV zijn hart. Neder land moet zich volgens hem aan afspraken houden, anders slaat Vlaanderen terug door de aan leg van de hogesnelheidslijn (hsl) te vertragen. Het gaat Dewael vooral om het herstel van de IJzeren Rijn, de oude spoorlijn van Antwerpen via een stukje Nederlands Lim burg naar het Duitse Ruhrge- bied. Vanwege cle Antwerpse haven wil Vlaanderen cle IJze ren Rijn dolgraag weer in be drijf nemen. Eind vorig jaar zou dat al kunnen, dacht Vlaande ren, op basis van een in maart gesloten intentieverklaring met Duitsland en Nederland. Maar dat is niet gelukt. Integendeel, constateerde Dewael voor het VEV, de Nederlandse regering wil naar zijn idee helemaal geen voorlopig herstel van de oude IJzeren Rijn. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat heeft vol gens Dewael de reactivering van de oude spoorlijn door Lim burg eind december zelfs afge daan als 'een krankzinnig idee'. „Maar", stelde hij, „ik moet de Nederlanders er op wijzen dat 'dit krankzinnige idee' wel is af gesproken." Dewael ziet een verband met de komende Ka merverkiezingen. „Verschillen de Nederlandse bewindvoer ders lijken daardoor bange wezels te worden." Als Nederland niet wil horen, dan moet het maar voelen, liet de Vlaamse premier doorsche meren. De aanleg van de hoge snelheidslijn tussen Antwerpen en Breda is de achilleshiel, waar Vlaanderen Nederland hard kan treffen. Dewael stelde on omwonden: „Als Nederland zich niet aan de afspraken (over de IJzeren Rijn) houdt, kan Vlaanderen zich verplicht zien om afspraken op de lange baan te schuiven die in het Neder lands belang zijn, zoals de bouwvergunning voor de hsl in de grensgemeente Meer." In 1995 hebben Vlaanderen en Nederland afgesproken de hsl aan te leggen tussen Antwerpen en Breda, terwijl Vlaanderen de voorkeur had voor een ander tracé. In ruil voor onder meer een akkoord over de tweede ver dieping van de Westerschelde stemde Vlaanderen toen in met het door Nederland gewenste hsl-tracé Antwerpen-Breda. bruikers. De eerste bijdragen variëren sterk in onderwerp. Niet enkel Zeeuwen gebruiken de site. Getuige de eerste reac ties op oproepen maakt de site van AJmere tot het Amerikaan se Phoenix reacties los. Informatieverzoeken voor scripties over eetstoornissen, Zwieten van ruimtelijke orde ning heeft die niet getracht de provincie op andere gedachten te brengen. „Er is geen beroep gedaan op een heroverweging ten aanzien van Nieuwdorp", onderstreepte Bruinooge. De drie gesprekspartners bena drukten allen dat de ontmoeting met name een inventariserend karakter had. Er is bijgepraat door Jacques Cats MIDDELBURG - De vroegere 'Vereeniging Kinderzorg', te genwoordig schuilgaand onder de deftige titel Stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ), verliest binnenkort in Middel burg een stuk van het oude ge zicht. Dat gebeurt met de sloop van cle gebouwen die samen 'De Veer- sesingel' vormen. Dat is het or thopedagogisch centrum voor kinderen en jong volwassenen die traag leren en daarnaast be handeling nodig hebben voor gedrags- of gezinsproblema- tiek. Ter plekke wordt voor korte of langere tijd huisvesting, opvoe ding en begeleiding aangebo den. Het verouderde complex wordt neergehaald om plaats te maken voor een multifunctioneel dien stencentrum voor recreatie, begeleiding en therapie, drie woningen voor groepen van jon geren die intensieve zorg vra gen, plus een kantoorgebouw. Het oudste gebouw dat op het terrein wordt gesloopt is een uit de dertiger jaren daterende gymzaal. Architect W. de Gaaij van Rot huizen Van Doorn 't Hooft in Goes heeft ervoor gezorgd dat de nieuwbouw straks zal har moniëren met de omringende behuizing van de wijk Nieuw- Middelburg. Deze wijk kent een typische architectuur in een soort Amsterdamse School- stijl, met een monumentaal stratenplan. De wooneenheden zullen straks niet meer als instelling herken baar zijn, maar zijn ingebed in de wijk. De gemeente Middel burg koopt een deel van het ter rein terug om daar aanvullende woningbouw te plegen. Met de metamorfose, die een jaar in be slag neemt, is een investering gemoeid van bijna vijf miljoen euro. Internaat De Veersesingel: dat stond vroe ger voor een internaat met zo'n zestig tot zeventig plaatsen. Gaandeweg wordt nu toege werkt naar integratie in de sa menleving door kleine groepen in woonhuizen te situeren. „We maken", zegt sectordirecteur W. Janse-Alewijnse, „nu meer mensen met ADHD-syndroom, verontruste ouders met basis schoolkinderen en iemand die meldt alweer diep in de put te zitten: zowel oproepen als reac ties kunnen overal over gaan, zegt cle beheerder van het Emer- gisforum, Neeltje van der Drift. Geplaatste berichten worden over ontwikkelingen en stand punten, zonder tot concrete af spraken te komen. Van Zwieten: „We hebben gemeld wat er aan de hand is, maar dat moet nog bezinken, denk ik. We hebben in ieder geval nog geen concrete reactie gekregen en we hebben ook geen zaken kunnen doen." Wel is vastgesteld dat ondanks het mislukken van een groot- de keuze: decentralisatie waar het kan en concentratie waar het moet." Om die reden is ervoor gekozen drie flexibel ruimtelijk in te de len woningen met een capaciteit voor 24 personen, op eigen ter rein te realiseren, in een be schermende omgeving, dichtbij behandel- en zorgmogelijkhe- den. Er is zelfs nog ruimte voor zien voor het optrekken van een achteraf nagekeken op een fat soenlijke inhoud. „Het is niet de bedoeling dat mensen lelijke dingen over an deren schrijven of gevaarlijke adviezen geven. Zulke berich ten worden verwijderd. Het fo rum is gestart omdat wij denken dat mensen deze vorm van ser- schalig kassencomplex bij Nieuwdorp de afspraak uit 1993 over drie kleinere complexen van elk honderd hectare in Rei- merswaal, Kapelle en Borsele nog steeds staat. Het bestem mingsplan voor tachtig hectare in Reimerswaal ligt nog bij de Raad van State; dat van Kapelle is al goedgekeurd en daar is nog ruimte voor veertig hectare; in vierde woning. De AZZ-sector streeft ernaar niet alleen 24- uursopvangte leveren maar ook in gezinnen te gaan helpen en met dagbehandeling en logeren een stapje verder te komen zo dat het wellicht niet meer nodig is om bepaalde kinderen uit huis te plaatsen of op te nemen. Jan- se: „Door meer met ouders sa men te werken denken we ook de opname te kunnen bekor- vice mogen verwachten. Wie het forum bezoekt, moet zich wel realiseren dat de reacties niet van deskundigen komen. Zelf ontdek ik wel eens een reactie van iemand die ik als deskundi ge ken, maar die reacties zijn niet als zodanig herkenbaar. Het mooiste is als mensen door Borsele is na het afvallen van Nieuwdorp nog geen nieuw ini tiatief genomen, dus daar res teert honderd hectare. Bukman kondigde aan dat de komende tijd verder wordt gesproken op basis van die oude afspraak. „In het voorjaar zullen we hierop teruggekomen. Maar het gaat niet zozeer over locatie x of y, maar over de bijdrage die Zee ten." Op het nieuw in te richten terrein van De Veersesingel wordt voorts een aanleunap- partement gebouwd, bestemd voor ouders die in een privésfeer bij him kind willen logeren. „Wij zijn op allerlei manieren een omslag aan het maken", merkt het AZZ-sectorhoofd op. „Nieuwbouw helpt ons daar bij." Samen met Emergis zijn er reacties worden aangezet om deskundige hulp te zoeken. Normaal zoek je eerst een oplos sing in je sociale omgeving als je ergens mee zit. Wanneer dat te dichtbij is, biedt het forum een alternatief." De Emergis-website biedt al langer een vraag- en antwoord- rubriek, waarin kort informatie gegeven wordt over zaken als depressies, angsten, psychosen en andere aandoeningen. land kan leveren aan de her structurering van de glastuin bouw." Met de beschikbare ruimte uit die oude afspraak en de plannen voor de Kanaalzone kan Zeeland 290 hectare bijdra gen. „Nou, laten we niks over haasten", temperde Van Zwie ten. „Er is geen sprake van een noodsituatie, dus we hoeven niks te forceren." plannen voor een tegen het eind van het jaar op te starten nieuw bouw in Goes. Het betreft een opvang voor 24 jongeren met psychiatrische problemen en problemen met het leren. Janse: „Zo proberen we voor een doelgroep met allerlei proble men ook allerlei varianten aan hulp- en behandelprogramma's te bieden." doorEmileCalon MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugd zit 'gevangen' in de jeugd monitor. Hun belevingswereld is sinds gisteren deels via die kersverse website op te vragen. Het gegevenspakhuis is nu nog beperkt maar zal in de loop der jaren groeien en groeien. De site bevat geen puur per soonlijke gegevens maar wel al lerlei openbare informatie van Zeeuwse overheden, thuiszorg, politie, GGD, RPCZ en maat schappelijk werk over de jeugd en alles wat met jongeren te ma ken heeft. Het is ook de bedoe ling dat via die site in de nabije toekomst doorgeklikt kan wor den naar allerlei andere websi tes. Onder andere die van de schoolinspectie, zodat in een avondje surfen de kindvriende lijkste buurt, beste school, meest veilige omgeving en leuk ste verenigingen zijn te selecte ren. „De meest ideale woonom geving voor een kind is zo op te zoeken", aldus projectleider J. van den Boomgaard. Presentatie De provinciale welzijnskoepel Scoop presenteerde gisteren de site die het begin is van een com plete databank over de Zeeuwse jeugd van 0 tot 23 jaar. Van wijk niveau tot de gehele provincie. Tot nu toe was het alleen moge lijk om allerlei verschillende onderzoeken in bibliotheken te vergelijken. Vanaf gisteren kan dat vanachter de computer om dat veel van de onderzoeken nu ingevoerd zijn in de databank van de jeugdmonitor. Gebrui kers, aanwezig bij de presenta tie van de website, signaleerden wel dat het nog niet mogelijk is om verschillende gegevens op het beeldscherm naast elkaar te krijgen. Daarvoor is nu nog een printer nodig. Primeur Zeeland is de eerste provincie met zo'n openbare en virtuele databank. Verschillende andere provincies hebben al laten we ten dat ze ook graag zo'n gege venspakhuis willen opzetten. Gedeputeerde L. Coppoolse door Wout Bareman SAS VAN GENT - De hulpdien sten in de Vlaamse en Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone kunnen binnenkort optimaal met elkaar communiceren. Aan weerszij den van de grens wordt geïnves teerd in nieuwe zend- en ontvangstapparatuur. De brandweer van Zelzate neemt als eerste in Oost-Vlaanderen het zogeheten Astrid-commu- nicatiesysteem in gebruik. Astrid is een nieuw systeem, waarmee hulpverleners zoals de politie, de brandweer, maar ook de douane met elkaar kunnen communiceren. In de jaren negentig constateer de de Belgische overheid dat er grote behoefte bestond aan een nationaal radionetwerk. Het nieuwe communicatiesysteem is digitaal en zo goed beveiligd dat afluisteren praktisch onmo gelijk is. Zelfs binnen de korp sen kunnen gesprekken worden gevoerd zonder dat iedereen kan meeluisteren. Sinds juni vorig jaar wordt het systeem getest in Sint-Niklaas en Geraardsbergen. Maar Zel zate is de eerste (grensgemeen te die daadwerkelijk met Astrid gaat werken. Zodra ook de hulpdiensten in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone kunnen beschikken over nieuwe digita le apparatuur (het systeem is in ontwikkeling en wordt mogelijk nog dit voorjaar geïnstalleerd) is grensoverschrijdende com municatie voortaan geen enkel probleem meer. Zendmast Aan de Nijverheidsstraat in Sas van Gent verrijst, als alles vol gens plan verloopt, binnenkort een 55 meter hoge zendmast, die onderdeel uitmaakt van een landelijk netwerk voor politie, brandweer, ambulance en de Koninklijke Marechaussee. De gemeente Zelzate investeert bijna 100.000 euro in appara tuur, die in de eerste plaats be stemd is voor de brandweer. Binnen twee maanden moet As trid operationeel zijn. Burge meester John Schenkels: „Wij zijn een relatief kleine gemeen te, maar we liggen wel middenin in de Kanaalzone. Dat betekent dat we over professionele men sen moeten kunnen beschikken, die ook over professioneel ma terieel dienen te beschikken. Een goede communicatie is daarbij onontbeerlijk." Binnen- roemde gisteren de goede sa menwerking tussen overheden en (maatschappelijke) instellin gen bij het opzetten van de site. Dankzij die samenwerking is het gelukt om de databank daadwerkelijke in het leven te roepen. Hij riep op die samen werking blijvend gestalte te ge ven 'zodat Zeeland de regio wordt waar kinderen goed kun nen opgroeien'. De databank is in eerste instan tie bedoeld voor overheden en instellingen. Die kunnen aan de hand van de beschikbare gege vens beleid opstellen, bijstellen of verdedigen. Via de gegevens wordt het bijvoorbeeld moge lijk trends te ontdekken zodat het beleid aangepast kan wor den. Beleid Wethouder C. van Schaik van Axel liet dan ook weten dat het toekomstig beleid van zijn gemeente mede bepaald zal worden aan de hand van de ge gevens op de site. Zo was hij biivoorbeeld verrast dat zo'n achttien procent van de peuters uit zijn gemeente naar een Belgische kinderopvang gaat. Zelf had hij gedacht dat het percentage Belgiëgangers kleiner is. Die gegevens zijn belangrijk voor het te voeren beleid, zo ver telde hij desgevraagd. Axel heeft immers het plan om in Koewacht een brede school inclusief kinderopvang te star ten. Hij hoopt dat ouders uit Koe wacht en omgeving voor die kwalitatief goede opvang zullen kiezen en niet voor de gratis op vang net over de landsgrens. De site is met exclusief voor overheden maar door iedereen in het bezit van een computer te raadplegen. Van den Boom gaard hoopt dan ook dat de da tabank ook een virtueel tref punt voor jongeren wordt. Als dat lukt is het ook mogelijk om zo de jeugd te ondervragen, al dus onderzoekster A. Smit, zo dat de site ook de plaats wordt waar inzicht is te krijgen in al lerlei actuele (jeugd)kwesties. De jeugdmonitor is te vinden op op. kort schakelt ook de politie van de interpol itiezone Zelzate- Wachtebeke-Moerbeke-Lo- christi in de grensstreek over op het nieuwe communicatiesys teem. Dat vergt een investering van nog eens 75.000 euro. De nieuwe apparatuur kan ook worden gebruikt in de tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen bij Zelzate. Tot nu toe moest de brandweer, bijvoorbeeld om assistentie aan te vragen bij een calamiteit, altijd eerst de tunnel verlaten om normaal met de ka zerne te kunnen communiceren. Het korps van Assenede, dat over krachtigere zendappara tuur beschikte, drukte 'Zelzate' bovendien vaak uit de ether. VLISSINGEN - M. Dijxhoorn, voormalig gynaecoloog in het Ziekenhuis Walcheren, is op 15 januari op 51-jarige leeftijd na een ziekbed in Groningen over leden. Dijxhoorn werkte van 1987 tot 2000 in Vlissingen. De gynaecoloog zette zich naast zijn werk in voor operatieom standigheden in het buitenland. Hij ondersteunde met hart en ziel in januari 1990 de inzame lingsactie van de PZC om de academische vrouwenkliniek in het Roemeense Cluj uit de brand te helpen. Het ziekenhuis werk te nog met vooroorlogse appa ratuur. Dijxhoorn vond dat de kliniek in elk geval een echo- graaf moest krijgen. In het zie kenhuis in Vlissingen ging hij op zoek naar verder overtollig ma teriaal dat beschikbaar kon worden gesteld. Twee jaar later werkte hij een week lang in de vrouwenkliniek om zijn collega's in Cluj te leren omgaan met de laparoscoop, een instrument voor kijkopera ties. In mei 1999 stapte Dijxhoorn als enige Zeeuwse deelnemer op de fiets voor een 61 O-kilometer lange sponsortocht naar Ber lijn. De vierdaagse tocht was bedoeld om geld in te zamelen voor de Nederlandse gynaeco loog Kees Waaldijk die in Nige ria fistel-operaties uitvoerde. Met het geld werden lokale art sen en verpleegkundigen opge leid voor deze operatie. door René Hoonhorst AARDENBURG - De 15-jari- ge Miranda Bonte uit Aarden burg is Nederlands jeugdkam pioen geworden met een stam grijze zebravinkpoppen op de show Vogel 2002 van de Ne derlandse Bond van Vogellief hebbers in Apeldoorn. De 4-havoleerlinge van het Zwincollege behaalde tevens een derde prijs met een roods- navel-spitsstaartamadine. Bonte scoorde vaker goed met zebravinken. Een grijze man, een stam grijze mannen en een stam grijze poppen van Miran da werden Nederlands kampi oen tijdens vogelshows in 1998,1999 en 2001. Vader Cle ment houdt al decennia lang vogels. Oudere zus Jolanda deed als meisje een paar jaar mee, maar had toch niet het echte kwekersbloed. Toen Jo landa ermee ophield, nam de toen negenjarige Miranda de fakkel over. Ze werd lid van de West-Zeeuws-Vlaamse vogel vereniging De Edelzanger in Aardenburg en raakte derma te in de ban van de tropische vogels dat Clement zijn voliè rebevolking in tweeën splitste. „Ze hield het meest van de ze bravinken, die vogeltjes kreeg zij dus in elk geval onder haar beheer. Gezien de resultaten was dat geen slechte keus", zegt een trotse vader Bonte. Vooral het feit dat Miranda ook kampioen wordt met stammen - vier vogels, die alle maal aan de perfectheidseisen moeten voldoen - bewijst dat ze een topkweekster is. Overi gens vindt Miranda niet alleen zebravinken leuk. Ook rood- snavel-spitsstaartamadines geelbuikortolaantjes en de moeilijk te houden timali's hebben haar belangstelling. Clement Bonte hoopt met een spitsstaartamadine zijn kun nen te laten zien in een wereld show in het Belgische leper. De prachtvink - grijs kopje, zwar te bef, rose tot wijnrode romp - zijn niet veel groter dan een ze- bravink. „Maar het beestje heeft een heel lange staart. Het is de kunst om die staart, die uit twee vorken bestaat die precies even lang moeten zijn, heel te houden." Miranda en haar vader vertrekken van daag naar Apeldoorn. De be ker voor haar kampioensprijs krijgt ze zondag pas. „De bronzen medaille krijg ik vrij dag en in de twee volgende da gen kan ik al die prachtige vo gels bekijken", verkneukelt Miranda zich bij voorbaat. Ook twee andere Zeeuws-Vla- mingen scoorden bij het kam pioenschap in Apeldoorn. Miranda's Edelzanger-club- genote Betty van Hoff-de We ver behaalde een bronzen medaille met een stam edel- zangers. Hulstenaar Eugène Fassaert is tijdens de nationale Kampioenschappen van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers eveneens in de piijzen gevallen. In de Ame- rikahal werd hij op de Vogel show 2002 nationaal kampi oen in de categorie 'Kanai'ie agaatopaal geel intensief'. Hij behaalde hiermee 93 punten. Verder won Fassaert brons in de categorie Europese Grote Goudvinken met een totaal van 92 punten. Miranda Bonte uit Aardenburg met haar winnende vogel. foto Charles Strijd Op deze luchtfoto is duidelijk het te slopen complex te zien, ingeklemd tussen de behuizing van de wijk Nieuw-Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17