Nieuwe wijk in Vrouwenpolder Vijf generaties vrouwen Kunstuitleen verhuist naar De Drukkerij Netten tegen duiven in Vlissingen Bouw windmolens Willem-Annapolder begint dit voorjaar Strandauto Vlissingen versleten Politiecontrole in Middelburg Nieuwe film over Vlissingen Zadenhandel wordt hofleverancier Automobilist rijdt sloot in Bestuurder twee keer fout Terrein aan Monnikendijk biedt plek aan 22 woningen Hennepkweken kost soldaat werkstraf Info-avond wateroverlast in Oostkapelle Het net dat boven de passage van Albert Heijn en Blokker is gespannen, moet de duivenwerende pinnen vervangen, die niet zo effec tief bleken te zijn. foto Ruben Oreel door Anja Bimmel VLISSINGEN - Het duiven- poep-probleem in de passage van de Albert Heijn in Vlis- singse binnenstad is nog steeds niet opgelost. De duiven hebben maling aan de alumi nium pinnen, die anderhalf jaar geleden zijn geplaatst. De duivenwerende pinnen wor den nu verwijderd en vervan gen door weer een ander sys teem: anti-duiven-netten. De winkelmedewerkers in de passage hebben goede hoop dat dit systeem de oplossing is voor de duivenellende. Regel matig moesten de ramen ge lapt worden en moesten dui ven uit de winkels worden gejaagd. Volgens C. Heijkoop, bedrijfsleidster van de Blok ker, werd het aantal lastige vo gels wel minder door de spie zen. Maar naarmate de pinnen afbraken of sleten, kwamen de duiven weer gewoon in de pas sage zitten. Met de komst van de netten is dat afgelopen. Ze kunnen nu nergens meer in de passage neerstrijken om de boel onder te poepen. L. Laar, medewer ker bij Marca, vindt het een prima, diervriendelijk oplos sing. „Beter dan het gewelda- dige idee van een paar jaar ge leden om de dieren af te schie ten." foto Lex de Meester VLISSINGEN-De gemeente Vlissingen wil voor 44.300 euro een nieuwe vierwiel aangedreven Landrover kopen voor het badstrand. Het huidige voertuig is versleten. De Landrover op het strand wordt gebruikt voor het vervoer van reddingsboten en voor het verlenen van spoedeisende hulp. In de winter staat de auto bij de brandweer, die de wagen gebruikt bij noodgevallen. Volgens het Vlissingse gemeentebestuur is de Landrover niet meer betrouwbaar. Het risico bestaat dat de wagen niet ingezet kan worden als spoedeisende hulp dringend is. De brandweer betaalt 3700 euro mee om de Landrover een 'brandweeruiterlijk' te geven met zwaailamp en sirene. MIDDELBURG - Bij een verlichtingscontrole op de Looiers singel, Zandstraat, Domburgs Schuitvlot en Vlissings Bol werk in Middelburg heeft de politie gisteravond 21 bekeurin gen uitgedeeld voor het rijden zonder licht. Daarnaast waren er twee boetes voor het rijden zonder certificaat en een bekeu ring voor een opgevoerde brommer. Drie bromfietsers, die geen verzekeringspapieren konden laten zien, kregen een briefje met het verzoek om zich binnen afzienbare tijd op het bureau te melden met de juiste papieren. De controle vond plaats tussen 18 en 20 uur. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen laat een nieuwe voorlichtingsfilm maken. B en W vinden de huidige uit 1993 gedateerd. De band wordt onder meer vertoond tijdens ken nismakingsbijeenkomsten voor nieuwe inwoners, bij wer- vingsdagen voor studenten van de Hogeschool Zeeland en tij dens contacten met zustersteden. De film wordt ook wel eens uitgeleend. De nieuwe, op digitale leest geschoeide film, kost de gemeente 55.815 euro en wordt gemaakt door Future Film uit Wemel- dinge. SLUISKIL - Van de Bilt Zaden en Vlas BV te Sluiskil wordt binnenkort hofleverancier. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen maakt het koninklijk besluit maandag 21 januari offi cieel bekend. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Op de Rijksweg A58, ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland, is vanmiddag een der tigjarige Middelburger met zijn auto in een sloot beland. Vol gens getuigen ging de auto slingeren en reed de man via de berm de sloot in. Daar kwam het voertuig tot stilstand. De man is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij na onderzoek weer naar huis kon. De auto raakte beschadigd. GOES - Een 21-jarige man uit de gemeente Reimerswaal is rond 18.00 uur op de Grote Markt te Goes aangehouden voor rijden onder invloed. Agenten zagen de man in zijn auto rij den zonder gordel. Daarvoor kreeg hij een boete. Bij het uit schrijven van de bon rook de politieagent dat de man naar al cohol rook, waarop een blaastest werd afgenomen. Hieruit bleek dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een boete. vrijdag 18 januari 2002 door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Vrou wenpolder krijgt een nieuwe woonwijk. Op het terrein achter de Monnikendijk is plek voor 22 woningen. De gemeente Veere heeft het bouwplan Noorddijk in procedure gebracht. Het voorontwerp-bestemmings plan ligt tot 13 februari op het gemeentehuis in Domburg ter inzage. Denieuwe wijk komt grofweg te liggen tussen de Noorddijk, de Vrouwenpolderseweg, de Dorpsdijk en de Fort den Haak- vyeg. Op het weiland vlakbij de supermarkt komen vier vrij- staande woningen, vier wonin- ARNHEM - De militaire politie rechter in Arnhem heeft een 27- jarige soldaat uit Yerseke ver oordeeld tot tweehonderd uur onbetaalde arbeid. De Yerseke- naar had vorig jaar een hennep kwekerij in huis. Tijdens een inval in het huis van de militair trof de politie meer dan tweehonderd wietplanten aan in de slaapkamer en op zol der, waar ook professionele ap paratuur stond om de planten van licht en water te voorzien. De man zei dat hij hennep kweekte om zijn schulden te be talen. „Ik wilde een einde ma ken aan de financiële puin hoop", aldus de soldaat, die de politierechter verzekerde dat hij slechts eenmaal had ge oogst. Justitie vermoedt echter dat de 27-jarige al veel langer, mis schien wel jaren, bij de drugs- teelt betrokken is. „Getuigen hebben verklaard dat ze gerui me tijd om de twee a drie maan den een busje zagen dat bij ver dachte potgrond afleverde. Dat is vermoedelijk voor een hen nepkwekerij geweest, want me neer heeft geen tuin"meende cle officier van justitie over de ver meende betrokkenheid van de Yersekenaar. APA gen van het type twee-onder een-kap en veertien geschakel de woningen. De huizen worden gebouwd langs de binnen- en buitenkant van een nieuwe weg die de vorm krijgt van een vierkant. De weg is te bereiken vanaf de Monni kendijk. Daar waar de Monni kendijk afbuigt naar links, kun nen mensen in de toekomst rechtdoor de wijk in. Ook krijgt de nieuwe weg een aftakking die uitkomt op het bestaande par keerterrein. Uitgangspunt Het uitgangspunt voor het be stemmingsplan is dat het cen trum 'zichtbaar en beleefbaar' blijft. Daarom wordt de wijk open van opzet en komt de dak voet niet hoger dan 3,5 meter. Het dorpshart blijft op die ma nier vanaf de 'Noorddijk en de N57 goed zichtbaar. Volgens het stedenbouwkundig plan wordt ernaar gestreefd de nieuwe wo ningen qua stijl, kleur en mate riaal te laten aansluiten bij de bestaande bebouwing. De zijtuinen van de acht wonin gen aan de binnenkant van het vierkant, zijn vanaf de nieuwe weg zichtbaar. „Wil dit gebied aantrekkelijk ogen, dan is een goede vormgeving van de erf af scheidingen essentieel", staat in de toelichting op het bestem mingsplan. „Voorgesteld wordt hagen aan te planten op de be treffende perceelsgrenzen." Bouwgrond Met het plan voor de uitbreiding van de kern Vrouwenpolder is al m 1996 een begin gemaakt. Na de gemeentelijke herindeling heeft het een paar jaar stil gele gen. Ondertussen werd het nieuwe woningbouwprogram ma voor de gemeente vastge steld. Daarin staat dat ertussen 1997 en 2006 in vrouwenpolder twintig woningen gebouwd mo gen worden. Omdat er momen teel geen bouwgrond meer is, is het bestemmingsplan Noord dijk gemaakt. Omwonenden of andere betrok kenen kunnen tot 13 februari het plan komen inzien in het ge meentehuis en een zienswijze indienen. De gemeente wil een speciale informatieavond hou den als daar vraag naar is. door Anja Bimmel MIDDELBURG - „Hopelijk wordt het niet zo'n lastige puber als ik was", zegt Marjon Wensveen lachend. Zij is moeder van de pasgeboren Dewy. Vijf weken gele den beviel de Middelburgse van de vijfde generatie vrouwen in de familie. „Oma Toos vindt het geweldig dat ze dit nog mag mee maken." Alle moeders: Toos Bakker (90), Ada Bra- venboer (67), Yvonne Bergwerff (47) en Marjon Wensveen (22) zijn enorm enthou siast over de geboorte van de kleine. De moeder van Marjon mag zelfs zo nu en dan al op baby Dewy passen. Dat vonden de kersverse moeder en oma in het begin wel een beetje eng. „Het was weer even wen nen hoor, maar het gaat nu prima", zegt oma Bergwerff. Op de vraag of de dames Marjon niet jong vinden om aan kinderen te beginnen, ant woorden ze allemaal vol overtuiging. „Nee, we zijn dol op jonge moedertjes." Allemaal zijn ze vroeg begonnen en dat beviel prima. „Nou was het in onze tijd ook normaal om rond je twintigste moe der te worden", zegt overgrootoma Ada Bravenboer. Zelf vindt Marjon het alleen maar handig dat ze op deze leeftijd moeder is gewor den. „Nu heb ik de energie nog om de sla peloze nachten door te komen." Toch vindt ze het zwaar om het moederschap te combineren met haar werk. Samen met haar vriend, waar ze aankomende zomer mee trouwt, werkt ze bij snookercentrum Cue Action in Middelburg. „In de horeca werk je veel en vaak op rare tijden en dat is nu wel eens lastig." Goede raad Voor goede raad kan ze altijd bij oma Ada terecht. Deze weet namelijk precies hoe het is om met een man getrouwd te zijn die in de horeca werkt. Zij vertrok na de oor log vanuit Rotterdam met hele gezin naar Zeeland. „Mijn man had het gevoel dat zijn kansen om als speelautomatenexploitant aan de slag te kunnen, in Zeeland beter waren", zegt Bravenboer. De betovergrootmoeder van Dewy, die ondanks haar hoge leeftijd erg levenslus tig is, woont nog steeds in Rotterdam. „Oma Toos is een extreme stapper", zegt Marjon. „Vroeger was ze helemaal gek op dansen en nu wil ze nog altijd van alles doen." De drie dames zien zichzelf allemaal wel als gezelligheïdsmensen. Maar de feestbeest-eigenschappen van betovergrootmoeder Bakker zijn het best terug te vinden in Marjon. „Zij was niet thuis te houden toen ze in de puberteit zat." De verschillende generaties kunnen het prima met elkaar vinden. Als Marjon kon kiezen, zou ze Dewy van alle drie vrouwen iets meegeven. „Het levenslustige van oma Bakker, het nette van oma Braven boer en van mijn moeder het zorgzame", zegt Marjon. „En als ze dan niet net zo koppig wordt als ik, is het helemaal fan tastisch." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Kunstuit leen Middelburg verhuist naar de multimediawinkel De Druk kerij aan de Markt. Directeur Rutger Wolfson van de Stich ting Beeldende Kunst Middel burg (SBKM) verwacht dat het jaarlijkse aantal uitleningen hierdoor zal exploderen. Direc teur Dick Anbeek van De Druk kerij verwacht van het binnen halen van de Kunstuitleen - per 3 maart - een kwaliteitsim puls voor het tentoonstellings- beleid. Het lijkt alsof staatssecretaris R. van der Ploeg (cultuur) op zijn wenken wordt bediend. On langs stelde hij dat de Neder landse kunstuitlenen minder afhankelijk moeten worden van subsidie en dus commerciëler moeten gaan denken. „Dat is niet de reden dat we naar De Drukkerij gaan", zegt Wolfson. „Maar ik heb wel even met het ministerie van OC en W gebeld om ze hierop te attenderen. Als dit niet lukt, zal het idee van Van der Ploeg nergens werken. Dit kunnen ze als een spontaan soort pilotproject beschouwen Sinds de verhuizing, vorig jaar september, van de overkoepe lende Stichting Kunstuitleen Zeeland van de Kuiperspoort naar de Balans, was de Kunst uitleen Middelburg op zoek naar een nieuwe locatie. In de Kuiperspoort blijven was geen optie en meeverhuizen naar de Balans te duur. Presentatie In De Drukkerij krijgt de Kunstuitleen de beschikking over de twee lange wanden langs het café, waaraan tot dus ver ook kunst werd opgehan gen. Elke twee weken komt daar nu een nieuwe presentatie van de Kunstuitleen. Wie één van de werken wil lenen, kan dit reser veren. Na afloop kan het wor den opgehaald, maar de Kunst uitleen biedt ook aan het thuis te brengen en daar zelfs op te hangen. Vier tot vijf maanden per jaar krijgt de Kunstuitleen bovendien de beschikking over het binnenplein van de Drukke rij. Dit jaar gaat het om de maanden april, juli, september en november. Wolfson: „Met de lange wanden hebben we ongeveer evenveel ruimte als in de Kuiperspoort. Met het binnenplein erbij heb ben we aanzienlijk meer exposi tieruimte dan nu. Daarbij komt dat De Drukkerij zestig uur per week open is. Maar het belang rijkste is dat jaarlijks zeshon derdduizend mensen De Druk kerij bezoeken. In de Kuiperspoort waren dat er zes tienhonderdtachtig. De Kunst uitleen past in de Drukkerij formule. Dat is een commerciële culturele voorziening en dat zijn wij ook." De Kunstuitleen gaat kantoor houden in kunsthandel De Di rectiekamer, voor in De Druk kerij. Voor opslag van de kunst werken wordt een pand gehuurd in de nabijgelegen Zus terstraat. Verrijking Anbeek beschouwt de komst van de Kunstuitleen als een ver rijking van het eigen tentoon- stellingsbeleid. „Wij hebben kunst altijd als een toegevoegde waarde gezien. Tot nu toe vul den we de wanden zelf. Dat be tekende zes tot zeven exposities per jaar. Meer konden we niet aan. Nu krijgen we elke twee weken een andere tentoonstel ling die is ingericht door profes sionals. We halen kwaliteit in huis. Voor de SBKM is het voor deel dat het niet langer een tra ditionele kunstuitleen is. Het werk komt niet in bakken te staan, maar wordt gepresen teerd in een goede ambiance waardoor het optimaal tot zijn recht komt. Ik denk dat de uit leencijfers omhoog vliegen. Dat moet haast wel." OOSTKAPELLE - Inwoners van Oostkapelle krijgen op 23 januari uitleg over de werk zaamheden die uitgevoerd wor den om de wateroverlast op de parken te verhelpen. In gebouw De Halve Maan te Oostkapelle wordt vanaf 20.00 uur een informatieavond ge houden. Overgrootmoeder Ada, moeder Marjon en grootmoeder Yvonne verzameld om betovergrootmoeder Toos met de pasgeboren Dewy op schoot. het project in de Willem-Anna polder wordt voor het eerst sa mengewerkt met de WOM en de grondeigenaren De Regt en Rijk. Zeeuwind en de WOM hebben ieder eenderde deel van het eigendom in handen. Het laatste deel wordt gedeeld door de twee deelnemende boe ren. Hoogste De tien windmolens bij Kapelle zijn NM-52 NEG Micon molens met een rotordiameter van 52 meter en een ashoogte van 70 meter. De molens hebben een vermogen van elk bijna 1 mega- Watt. „Het worden de hoogste windmolens in Zeeland", weet Springer. De verwachting is dat het project 20 miljoen kilo Watt uur per jaar produceert. Ter ver gelijking: in 2000 produceerden de 29 Zeeuwse windturbines 91 miljoen kiloWattuur. Als alles volgens de planning verloopt, wordt de eerste wind turbine eind maart geïnstal leerd. Medio dit jaar moet het park compleet zijn. De molens zijn van Deense makelij en wor den in Nederland in elkaar ge zet. Springer: „Het is een hele klus om de turbinedelen in de polder te krijgen. De 26 meter lange wieken zijn niet deelbaar en de mast wordt vervoerd in drie delen." De groene stroom wordt afgenomen door het ener giebedrijf van Maastricht, om dat Delta Nutsbedrijven geen interesse had. Participatie Zeewind wil in de Beoosten Blijpolder bij Axel veertien windmolens plaatsen met een vermogen van één of anderhalve megaWatt. Daarvoor is inmid dels een overeenkomst getekend met elf grondeigenaren. De WOM participeert ook in dit windplan. De gemeente heeft de locatie al in het bestemmings plan opgenomen, maar de bouwvergunning is nog niet aangevraagd. Zeeuwind is ook bezig met de voorbereidingen voor plaatsing van molens bij Sint Maartens dijk. Verder heeft de gemeente Goes onderzocht wat de moge lijkheden zijn voor windenergie in de Wilhelminapolder. Sprin ger is blij met de actieve rol van Goes. Hij weet dat de gemeente een positief advies geeft en bin nenkort met de maatschap Wil helminapolder om de tafel gaat zitten om de verdere plannen te realiseren. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Over twee maanden begint de bouw van de eerste windmolen in de Willem- Annapolder ten zuiden van Ka pelle. De Vlissingse vereniging Zeeuwind plaatst er tien turbi nes van 70 nieter hoog. Twee boeren en de Windenergie Ont- wikkelings Maatschappij (WOM) nemen deel aan het pro ject. „De Provincie Zeeland onder zocht plaatsingsmogelijkheden voor grote windprojecten", legt projectcoördinator J. Springer van Zeeuwind uit. Uiteindelijk zijn drie locaties gekozen waar windenergieparken gebouwd kunnen worden: de Willem-An napolder bij Kapelle, de Beoos ten Blijpolder bij Axel en de Eendragtpolder tussen Terneu- zen en Kloosterzande. Springer legt uit dat Zeeuwind tot nu toe alles zelfstandig heeft gedaan en alle geplaatste wind turbines eigendom zijn van de coöperatieve vereniging. Voor REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15