Aqualab onderzoekt Zeeuws water OM worstelt met schietincident Mondharpspelers doen mee met Filharmonisch Orkest Halmans verpakt kritiek in humor Inbrekende man als vrouw op rechte pad Open huis dansschool Vlissingse man ontkent poging tot verkrachting GELICHT Waterkwaliteit MAXIMA Overzichtsexpo Jan van Eyck in Brugs museum kunst cultuur MIDDELBURG - Een 28-jarige verdachte uit Middelburg gaf gisteren bij de rechtbank in Middelburg aan dat hij zich door psychische en transseksu- ele problemen op het criminele pad had begeven. Er moest nog worden afgerekend voor vijf tien inbraken, nadat de straf zaak al verschillende keren was aangehouden. Officier van jus titie A. Flikweert eiste 21 maan den gevangenisstraf. De verdachte pleegde de dief stallen toen ze nog een man was, het merendeel in 1998. Inmid dels heeft de verdachte een ge slachtsoperatie ondergaan en gaat als vrouw door het leven. Hij was destijds berekenend te werk gegaan. De man sloeg hu welijksadvertenties uit het Re formatorisch Dagblad erop na, zodat hij vantevoren wist dat zijn beoogde slachtoffers niet thuis waren. Terwijl de bewo ners hun huwelijksfeest vier den, sloeg hij zijn slag. Op die manier werden pasgetrouwde stellen uit Middelburg, Yerseke en Nisse, maar ook paren uit Zuid-Hollandse steden de dupe. De woningen werden overhoop gehaald en kleding, geld en sie raden ontvreemd. De verdachte onderging een be handeling in Vrederust, in Hal steren. Haar raadsman J. Brits pleitte voor een werkstraf en een voorwaardelijke straf. „Ze staat aan het begin van een nieuw leven. Na de operatie heeft ze een goede start ge maakt. Ze heeft een nieuwe vriendin en een eigen bedrijf." De Middelburgse zei nog elke dag stil te staan bij haar crimi nele verleden. „Ik wist niet meer wat goed of fout was. Ik kan me nu veel beter indenken wat ik destijds de mensen heb aange daan." Uitspraak: 30 januari. AXEL - Dansschool Adrie Ha melink uit Terneuzen houdt morgen open huis in de Halle in Axel. Er wordt aandacht be steed aan de quickstep, de cha cha cha, de Engelse wals, tango en de jive. Op zondag 27 januari gaat een nieuwe danscursus van start. De introductiebijeen komst begint om 20.30 uur. vrijdag 18 januari 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie in Middelburg is er veel aan gelegen om tot ver oordelingen te komen in een zaak rondom een schietincident op 13 september 2000 in de Zeeuwse hoofdstad. Een tweede verdachte, een 37-jarige Bra bander, kwam gisteren voor de rechtbank. Hij hoorde twee jaar cel tegen zich eisen. Eerder werd een 41-jarige Mid delburger wegens een beroep op noodweer ontslagen van alle rechtsvervolging, omdat hij vol gens de rechtbank zich als slachtoffer had moeten verdedi gen door terug te schieten. Tegen de tweede verdachte, een 37-jarige Brabander, die mo menteel in Den Bosch een ge vangenisstraf van vijf jaar voor een opiumdelict uitzit, eiste of ficier van justitie A. Flikweert gisteren twee jaar cel. De offi cier kon niet hard maken dat verdachte had geschoten, maar hij achtte wel openlijke geweld pleging bewezen. „Een schiet partij op klaarlichte dag is bui tengewoon ernstig. Het staat vast dat er heen en weer is ge schoten, waarbij verdachte aanwezig is geweest." Alles wees die dag op een afre kening. Een groep mannen reed met twee auto's naar Middel burg om de eigenaar van de ca ravan met een bezoekje te vere ren. Getuigen zagen en hoorden een aantal schoten lossen in en om de woonwagen. De verdach te, die onder meer in de Bulgaar se hoofdstad Sofia en in Tilburg gewoond heeft, behoorde tot een van de zwaargewonden. Er zouden nog vijf mensen betrok ken zijn geweest bij de schiet partij. De verdachte vluchtte vlak na het schietincident ge vlucht met een zwarte auto, waarna hij uitstapte bij het Gasthuis. Later werd hij afge voerd naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. „Ik ben zelf slachtoffer. Toen ik het pistool wilde afpakken werd ik aan flarden geschoten. Ik kreeg vijf kogels in mijn lichaam. Voor de rest weet ik niets", reageerde verdachte getergd. Zijn raadsman S. van Berge He negouwen meende dat het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk moest worden ver klaard, omdat er ontlastend bewijsmateriaal was achterge houden. De raadsman vond da( zijn cliënt moest worden vrijge sproken. „Zijn aanwezigheid is niet voldoende om hem te ver oordelen. Het initiatief lag bij de tegenpartij. Mijn cliënt is door die man doorzeefd met vijf kogels. Het is een wonder dat hij nog leeft." In tweede instanti'é deed Van Berge Henegouwen een beroep op noodweer, maai dat werd door Flikweert ver worpen. „Hij was daar met een grote groep. Hij had kunneii vluchten. Verdachte ging zeker niet op de koffie. Hij heeft zelf de confrontatie gezocht", aldus de officier. Uitspraak: 30 januari. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Vlissingen hield gisteren bij de rechtbank in Middelburg vol geen poging te hebben ondernomen om een vrouw te verkrachten. Officier van justitie J. Graaf twijfelde geen moment aan het bewijs en eiste twintig maanden gevange nisstraf tegen de Somaliër. „Hij heeft op brute en geweldr dadige wijze geprobeerd de \touw te verkrachten", aldus Graaf. De man fietste 14 okto ber vorig j aar in Vlissingen rond middernacht langs het slachtof fer, die haar hond uitliet. Ver volgens zou hij haar hebben beetgepakt en meegesleurd, en was bovenop haar gaan liggen. Op het moment dat hij de vrouw wilde verkrachten, kwam de door een getuige gealarmeerde politie ter plaatse. De verdachte werd in de handboeien geslagen en achterin de auto gezet. Dé man ondernam nog een vlucht poging, maar de politie wist hem even later in een brandgang opnieuw aan te houden. De man volhardde niet de dader te zijn geweest. De verdediging vroeg om een nader onderzoek; de rechtbank ging daar niet di rect op in. Uitspraak: 30 januari. door Maurits Sep Dagelijks rijdt een wagen van Delta Nutsbedrijven naar de Brabantse Biesbos met aan boord flessen water. In het Aqualab in Werkendam wordt de kwaliteit onderzocht. „Van ultra- schoon tot behoorlijk vuil", verheldert manager Rob Westra. „Drinkwater, op pervlaktewater, proceswater en zwem water kunnen honderden verschillende stoffen bevatten." Tot eind vorig jaar bewaakte Delta zelf de kwaliteit van haar water. In Terneu zen stond een laboratorium. Maar dat is gesloten. Sinds 1 januari controleert Aqualab of de normen van de Waterlei dingwet nog worden gehaald. Het lab opent volgende week (op 23 januari) of ficieel de deuren. Aqualab is een samenwerkingsverband van drie waterbedrijven in Zuidwest- Nederland: Delta Nutsbedrijven, Wa- terleidingbedrij f Europoort en Brabant Water Zij hadden elk een eigen lab. Maar de watersector was de laatste ja- i-en al flink in beweging: samenwer king, fusies. Onontkoombaar „Het was onontkoombaar dat de labo ratoria daarin zouden meeliften. Zeker toen het besef doordrong dat een fusie veel voordelen zou bieden. Met name fi nancieel", zegt Westra. „Om uit de kos ten te komen, is een stabiele basis van onderzoeksopdrachten nodig. Maar al les daarboven kost eigenlijk weinig ex tra. Tenminste, bij chemische analyses. Bij biologische analyses ligt dat anders, dat is nog steeds veel handwerk." De moederbedrijven besteden al hun analysewerk uit aan Aqualab. Ze ne men nog wel zelf de monsters om de kwaliteit van het water vanaf de bron tot de tap te controleren. De Waterlei dingwet schrijft precies voor wat, waai en hoe vaak gecontroleerd moet worden en aan welke nonnen de kwaliteit moet voldoen. Westra: „Op sommige stoffen moet dagelijks getest worden, op ande- x-e vier keer per jaar." De drie waterbedrijven leveren hun monsters elke dag aan. Die van Delta arrivei-en rond drie uur in de middag. Aqualab ontvangt verschillende soor ten flesjes voor vei-schillende proeven. Westi'a verdeelt de proeven in chemisch en biologisch. „Chemisch betreft onder meer de zwai-e metalen, bestrijdingsmiddelen, sul faat, chloride, de zuurgraad van water, de troebpling en de radio-activiteit. Dat laatste is trouwens bijzonder, want dat kan niet ieder lab, de radio-activi teit van water meten. Biologische stof fen die gemeten worden zijn bijvooi-- Aqualab in Werkendam controleert sinds 1 januari ook het Zeeuwse water. namelijk een fout zijn gemaakt bij het nemen van het monster. Westra: „Is het toch vei-keerd water, dan dient het be drijf direct actie te ondernemen. Wat, hangt natuurlijk af van het probleem." Bactei-iologische besmettingen komen het meest voor. Hij somt een paar moge lijke pi'oblemen op. Een kapotte water- leiding die is gei-epareerd en waarbij wat aarde in de leiding is gekomen, kan een bacteriologische besmetting ople- vex-en. Als vogels in een waterreservoir hebben gepoept, kan een coli-bacterie groeien. Mensen die dat water drinken, krijgen maag- en darmklachten. Monster „Indien zo'n besmetting wordt aange- tx-offen, wordt eerst de exacte plaats van het probleem bepaald door op meei'dere plaatsen in het leidingennet een monster te nemen. Eventueel wox-dt de consument aangeraden het water te beeld bacteriën en dierlijk materiaal dat in water kan zitten. In oppei*vlakte- water kun je vlooitjes aantreffen." Aqualab rapporteex-t slechts de resulta ten van de tests aan de opdx-achtgever. De toetsing van die uitslag aan de nor men uit de Waterleidingwet, is een taak van de bedrijven zelf. Is de uitslag ne gatief, dan wordt zo spoedig mogelijk een nieuw monster genomen. Er kan foto Rinie Boon koken voor gebruik. De oplossing? De leiding spoelen met veel water. Of chloor toevoegen, dat doodt de bacte rie. Of een kunststof pi'op erdoox-heen schieten, die de leiding reinigt. Allemaal acties van het waterbedrijf, benadrukt Westra. Net als het melden van noxmoverschrijdingen aan de In spectie voor de Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Het laboratorium zox-gt slechts voor voldoende mensen om alle monsters versneld te onderzoeken. „Aqualab is een getallenfabriek." Overigens komen normoverschrij din gen bij dx-inkwater maar heel weinig voor. Minder dan 1 px-ocent van alle me tingen, schat Westra. „Ik denk zelfs eer der aan 0,1 px-ocent." Aqualab veiTicht per jaar tienduizenden metingen. Soms één per flesje, soms meer." En het wa tex-? Dat vex-dwijnt, mits het aan de nor men voldoet, na contx-ole door de goot steen. en haar hele schoonfamilie in Zeeland in de ban van Oranje vanaf woensdag 23 januari voor 9,50 in de Zeeuwse boekhandel door Frank Gijsel BRUGGE - In het kader van Brugge Culturele Hoofdstad van Europa vindt in het Brugse Groeningemuseum een grote overzichtstentoonstelling 'Jan van Eyck, de Vlaamse Primitieven en het Zuiden' plaats. De overzichtstentoonstelling loopt van 15 maart tot en met 30 juni. Bij die gelegenheid zullen debe- langrijkste 15e- en vroeg 16e- eeuwse panelen die de faam en de aantrekkingskracht van het Brugse museum uitmaken, het gezelschap krijgen van meex-de1 re schilderijen uit zowel Europese, Amerikaanse als Au: stralische publieke en privé- verzamelingen. Door deze manifestatie zal een aanzienlijk deel van de perma nente collectie niet in Brugge t'^ zien zijn. Om te vermijden dat deze kwa litatief hoogstaande kunstwer ken in de magazijnen zouden verdwijnen, zal een deel van dg Groeningeverzameling tijdenè het culturele jaar in andere Vlaamse steden te zien zijn. De directeurs van de grote beelden de kunstmusea van Antwerpen' en Gent wax-en bereid om zich voor die periode als gastheer op te stellen. Dit tentoonstellingsproject is een goede aanzet voor het toe komstige samenwerkingsver band tussen het Koninklijk- Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen, het Museum voor Schone Kunsten in Gent en het Groeningemuseum van Brugge. Na 27 oktober 2002 zullen de in bruikleen gegeven schilderijen, tekeningen en sculpturen naar Brugge tex-ugkeren om er vanaf 15 november tentoonge steld te worden in het volledig heringerichte Groeningemu-se- um. Advertentie door Ernstjan Rozendaal GOES - Velen ervaren de kunst die in de Goese Galerie Van den Berge te zien is als ontoeganke lijk. Het is de vraag of dat klopt, maar dat kunstenaars daar zware thema's niet uit de weg gaan, is een feit. Dat geldt ook voor Utrechtenaar Frank Hal mans. Zijn onderwerp is niet eenvoudig, maar humor maakt zijn werk zeer toegankelijk. „Humor is nooit een doel, maar wel een methode", erkent Hal mans. „Het is een middel om makkelijker bij de beschouwer binnen te komen. Ik heb mij in mijn werk altijd met zware the ma's beziggehouden, zoals de grens tussen een fysieke en een mentale plek. Door dat vex-haal nu op een luchtiger manier te brengen, denk ik dat ik voor het publiek een baiTière wegneem. Wat de thematiek betreft, heb ik geen enkele concessie gedaan. Wel heeft mijn recente werk een betere balans tussen wat ik wil zeggen en hoe ik het zeg." Het opvallendste object van de expositie, die deze week is be gonnen, heeft Halmans ge bouwd in de voorzaal van de ga lerie. De titel luidt: 'Geen huis-, tuin- en keukenmeubel.' Het lijkt een mobiel (vakantie)huis. Het is alsof een grote doos op wieltjes is uitgeklapt, waardoor een huis is ontstaan met ver schillende kamei-s. Alleen blijkt dit geen high-tech-constructie. Als het bouwpakket al klopte, is het nu volstrekt verkeei-d in el kaar gezet. Maar zo te zien is hier nooit een goed functione rend huis van te maken. Verschillende functies zijngeïn- tegreerd. Een tafel is gecombi neerd met een schemerlamp, een andere tafel is samengevoegd met een kooktoestel en het bed lijkt in een aantal opzichten ook het bad. Er zitten afvoerputjes in het matx-as. Een andere was bak bevat ook een klein matras. Bouwwerk Verder blijkt het bouwwerk tot in detail fout in elkaar te zitten. Ramen gaan naar binnen open, terwijl de sluiting aan de bui tenkant zit. Bovendien zit de vensterbank, met een lullige sanseveria ex-op, zodanig in de weg dat het raam helemaal niet dicht kan. Een andere deur klemt tegen de wasbak, bij het elektrische kooktoestel liggen lucifex-s, potjes staan niet op de keukenplank maar hangen aan hun deksels eronder, tx-aptreden zitten vei-keex-d om, de kapstok hangt buiten, enzovoorts. Hoe langer naar het meubel wordt gekeken, hoe leuker het is. Halmans bevestigt dat hij op humoristische wijze kritiek probeert te levex-en op installa ties als die van Atelier Van Lies hout. „In de beeldende kunst en de filosofie worden we vandaag de dag nogal eens geconfron teerd met de stelling dat de mo derne mens nomadisch van ka rakter is. Hij is mobielniet meer gebonden aan één plek. Ieder een neemt dat maar voetstoots van elkaar over, maar ik heb het idee dat dat helemaal niet zo is. Als je ziet hoeveel geld mensen uitgeven aan hun woning, of aan de tuin, dan lijkt hun eigen plek mij belangrijker dan ooit. De computer zou de oorzaak zijn van dat zogenaamde noma dische karakter. Daar geloof ik niks van. Je kunt via de compu ter boodschappen doen en com municeren. Als je niet wil, hoef je je huis helemaal niet uit." In Galerie Van den Berge toont Halmans een 'Nachtkastje met souvenir' dat veel te veel deuren en laden heeft, een 'Tuinmeubel' dat zijn naam letterlijk neemt omdat het behalve eettafel ook een volkstuintje is en vei'der in de vox-m van foto, tekening en installatie onvenvachte vex~wij- zingen naar alledaagse aandui dingen. „Mijn humor is mild van toon", zegt Halmans. „Ik ben geen revolutionair, het zijn per siflages. Dat ik, én door het ge bruik van humor én door het levex-en van kritiek, een buiten staander ben in de beeldende kunst, vind ik wel prettig. Ik trek mijn eigen plan." Wel benadrukt hij dat het in zijn werk draait om meer dan humor en kritiek. „Ik hou een pleidooi voor de ruimte die mensen in hun geest hebben. Het vermo gen om in luttele seconden enor me reizen te maken, de moge lijkheid om in te zoomen op een bepaalde plek, daarvan wordt veel te weinig gebruik gemaakt. Ik vind dat armoede. Mijn wex-k is een pleidooi voor de verbeel dingskracht." Expositie: Frank Halmans: '(al- loeer) elders', t/m 16 februari in Ga lerie Van den Berge in Goes, open do 13.30-21.00, vrij 13.30-17.00 en za 13.00-17.00 uur. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Wie in Neder land op zoekt gaat naar deskun dige mondharpspelers, komt hoogstwaarschijnlijk uit in Middelburg, woonplaats van Phons Bakx, dé grote pleitbe zorger van het instrument. Zo ook het Radio Filharmonisch Orkest. Dat heeft de Middelbur gers Enno Meijers en Peter Ker sten, die met Bakx deel uitma ken van het Kwintes Ensemble, gevraagd mee te doen aan de uitvoering van de compositie Washington's Birthday van Charles Ives, zaterdag 2 februa ri in de Utrechtse concertzaal Vredenburg. Vorig jaar was Phons Bakx zelf van de partijOnder leiding van de Bi-itse dix-igent Marc Elder speelde het Radio Filhaxmo- nisch Orkest hetzelfde stuk van Ives toen in het Amsterdamse Concertgebouw. Elder nam geen genoegen met de invulling van de mondharppartij door slagwerkers, wat vrij gebruike lijk is, maar wilde het ware ge luid horen. Met Bakx speelde Enno Meijers toen het stuk. „Het is een moeilijke composi tie", vertelt Meijers. „Ives heeft niet eenduidig genoteerd hoe de mondharp moet worden be speeld, dus je slaat automatisch aan het interpreteren. Phons en ik voeren eigenlijk ieder onze koers. Na afloop hebben we ge concludeerd dat, als je het met zijn tweeën niet volstrekt eens bent over de aanpak van dit stuk, je het beter niet kunt doen. Nu doe ik het samen met Peter Kersten. Ditmaal proberen we zo dicht mogelijk bij de parti tuur te blijven en helemaal in de sfeer van het stuk te spelen." Tijdens de uitvoering in Vreden burg staat het Radio Filharmo nisch Orkest onder leiding van Lawrence Renes. Met hem heb ben de Middelburgse mond harpspelers nog geen contact gehad, want hij is dx-uk bezet. Ze repetex-en thuis en vlooien de partituur uit, tot de woensdag voor het concert. Dan gaan ze naar Utrecht voor een dagelijk se repetitie tot aan de uitvoering op zatex-dag. En dat voor een stukje muziek van in totaal on geveer één minuut. Microfoons Meijers: „Het orkest speelt vier volksmelodietjes. Wij moeten daar een accent bij plaatsen. Omdat het om drie verschillen de toonsoorten gaat, moeten we steeds een andere harp pakken. In het eex-ste gedeelte zijn wij duidelijk hoorbaar, maar het orkest gaat steeds harder tekeer. Ives had aanvankelijk zes tot hondex-d mondhai-pspelers in gedachten, maar gelukkig be staan er tegenwoordig micro foons, dus kunnen wij het met zijn tweeën af." De herhaalde uitnodiging van het Radio Filharmonisch Orkest beschouwen beide amateurmu zikanten als een erkenning van him jarenlange studie van het mondharpspel. „Het is een bij zonder instrument", aldus Ker sten. „Het is grappig dat je vanuit één toon vei-schillende boventonen kan filteren. Je kimt er sfeer mee maken. Het lijkt een px-imitief instrument, maar het kan een wereld van klank oproepen. De grootste uitdaging is het samenspelen met andere mondharpen, zoals in het Kwintes Ensemble." Dat kwartet (dat wordt gecom pleteerd door Izz van Elk) pro beert het spoor van de volksmu ziek, waai-mee de mondharp traditioneel wordt geassoci- eei'd, steeds meer los te laten. „Zo'n ontmoeting met een or kest is spannend, omdat we een voor ons vi-eemde muziekwe reld van binnenuit meemaken", zegt Meijex-s. „Muzikaal is onze eigen groep spannender. We proberen naar ons instrument te luisteren en nieuwe muziek te ontwikkelen die daarbij past. En dat met vier mondhax-pen." Zaterdag 16 februari treedt het Kwintes Ensemble op in De Drukke rij in Middelburg. Aanvang: 14.30 uur. Mondharpmuzikanten Peter Kersten en Enno Meijers demonstreren hun instrument. foto Ruben Oreel Hoe langer iemand naar de meubels en kamers van Frank Halmans kijkt, hoe absurder de apparaten en inrichting blijken. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14