Raad wil invloed op kunst houden Schildpadden logeren in Iguana 60% HAItt Knus 13 Zes jaar geëist voor steekpartij met fatale afloop Jonge grafschenner wordt niet vervolgd Brugdelen op hun plek Opknappen glooiing Vlissingse boulevard begint dit voorjaar Kapsalon seint naar de klant Middelburgse politiek kiest voor open sollicitatie voor adviescommissie Ambtenaar mag lid zijn van politieke partij Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt KORTING mannenmode Jachtwerf Kats mag meer vervuilen Wietkwekerij opgerold Snelkraak zeeuwse almanak Beljunk PZC MIDDEN vrijdag 18 januari 2002 door Harold van Ginkel •s-HEERENHOEK - Een veertienjarige jongen uit de gemeente Borsele wordt niet strafrechtelijk vervolgd voor grafschennis, die hij in juni en september vorig jaar pleegde op begraafplaatsen in 's-Heeren- hoek en Ovezande. De jongen werd eind september aangehouden. Ondanks dat hij bekende verantwoordelijk te zijn voor de vernielingen, heeft de officier van justitie afgezien van verdere strafrechtelijke vervolging. Uit het onderzoek van de Raad voor de Kinderbe scherming blijkt dat bij de veer tienjarige geen sprake was van opzet, maar van oncontroleer baargedrag. De jongen staat momenteel on der professionele begeleiding. Mede om de hulpverlening niet te doorkruisen, heeft de officier van vervolging afgezien. Het feit dat de schade voor een groot deel is vergoed door de verzeke ring en zijn ouders, heeft bij de beslissing van de officier ook een rol gespeeld. De zaak is nu voorwaardelijk geseponeerd. De vernielingen op de begraaf plaatsen veroorzaakten vorig jaar veel commotie in de beide dorpen. Vooral de grafschennis op de begraafplaats van de rooms-katholieke kerk in 's- Heerenhoek veroorzaakte veel schade. Meer dan honderd gra ven moesten het ontgelden op de begraafplaats achter de Willi- brorduskerk aan de Deken Holtkampstraat. MIDDELBURG - Bij Kapsa lon Duck aan de Vrijlandstraat in Middelburg kunnen klanten nu al van verre zien of zij direct geknipt kunnen worden, of dat ze toch beter een afspraak kunnen maken. Eigenaar D. Toonder heeft aan de buitenkant van zijn salon drie lichten geïnstalleerd. Brandt het groene licht, dan wordt de klant direct gehol pen. Oranje staat voor 'zo snel mogelijk aan de beurt'. Rood licht betekent dat de klant moet rekenen op een wachttijd die kan oplopen tot meer dan een half uur. foto Lex de Meester doorAb van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg bepaalt wie lid mag worden van de nieuw in te stellen adviescom missie voor kunst op straat. Directeur R. Wolfson van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) wilde de leden zélf voordragen. Dat idee werd gisteravond in een verga dering van de commissie Cul tuur verworpen. De commissie kreeg twee sug gesties voorgelegd: via een open sollicitatieprocedure, waarbij de gemeenteraad bepaalt wie zitting neemt in de nieuwe ad viescommissie of de SBKM des kundigen laten voordragen. Wolfson wees erop dat het ge meentebestuur het kunstbeleid een aantal jaren heeft verzelf standigd. De gemeente geeft geld, maar haar invloed is be perkt. Achterliggende gedachte daar bij was dat Middelburg een am bitieuze gemeente wil zijn als VLISSINGEN - B en W van Vlissingen kunnen ambtenaren die lid zijn van een politieke partij geen strobreed in de weg liggen. Dat antwoordt het colle ge op vragen van het Groen- Links-raadslid Alex Soplanti- la. Het PvdA-lid Frans Klaver bond vorig j aar december de kat de bel aan. Hij vond het niet juist dat gemeenteambtenaren zitting hebben in de kandidaat stellingscommissie van de PvdA. Die commissie bestaat uit drie gemeenteambtenaren en één provincieambtenaar. Ambtenaren worden naar Kla- ver's mening zo in de positie ge bracht hun toekomstige werk gevers te selecteren. Hij wilde een einde aan de in zijn ogen on gewenste vermenging van func ties. Voor Soplantila was de kwestie reden genoeg vragen te stellen over ambtenaren, die lid zijn van een politieke partijVolgens de Gemeentewet mag een amb tenaar geen gemeenteraadslid zijn. Zij mogen wel actief zijn in de politiek op grond van artikel 8 van de Grondwet (recht tot vereniging). Die toestemming geldt ook als zij actief zijn in een politieke partij die een wethou der heeft in het college. B en W stellen dat ambtenaren ook een belangrijke functie mogen heb ben binnen de portefeuille van een wethouder van dezelfde partij. Vlissingen heeft, zo blijkt uit de beantwoording van het college, geen gedragscode vastgesteld of informele afspraken gemaakt met ambtenaren tijdens de ver kiezingstijd. Om die reden kan een ambtenaar ook gewoon lid zijn van een kandidaatstellings commissie, waarin hij zeggen schap heeft over het benoemen van zijn werkgever. B en W wij zen erop dat het begrip 'politie ke ambtenaren' juridisch niet bestaat en dat het voorbereiden van de raadsverkiezingen een taak is van de directie Samenle- ving bij de gemeente. RILLAND - Een 45-jarige man uit de gemeente Middelharnis moest gisteren zijn rijbewijs in leveren, omdat hij de maxi mumsnelheid fors heeft over treden. De man reed met zijn motor over de Oude Rijksweg in Rilland met een snelheid van 138 kilometer per uur, waar tachtig is toegestaan. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. het gaat om kunst. „Dat was en is een heel goed principe", meende de SBKM-directeur. „Het gaat goed met de Vleeshal, de Kabinetten van de Vleeshal en de Kunstuitleen." Alleen bij kunst in de openbare ruimte, heeft het college een be slissende stem. De stichting ad viseert, maar B en W kunnen daarvan afwijken. Wolfson: „Dit gaat in tegen de gedachte dat alleen deskundigen een oor deel kunnen hebben over kunst. Ik ben bang dat straks een twee slachtig beleid zichtbaar wordt: kiest de gemeente voor een am bitieniveau of voor kunst, waar groepen mensen en de gemeente enthousiast over is." Twee gedachten Het hinken op twee gedachten kwam afgelopen jaar al aan het licht. Tegen de zin van de SBKM in, kocht het gemeentebestuur het beeld van het kussende meisje op de Vismarkt. De stich ting vond het kunstobject niet vernieuwend genoeg. B en W legden een negatief advies naast zich neer. Geen enkele partij schaarde zich achter het plei dooi van Wolfson. R. Koper van Leefbaar Middelburg zei niet bang te zijn dat zich mensen melden voor de adviescommis sie, die geen enkel verstand heb ben van kunst. Ook C. Koster (WD) wilde graag dat leden ko men sollicitei'en. „Je kunt crite ria vaststellen, waaraan mensen moeten voldoen." Zij adviseerde de SBKM-directeur te lobbyen bij deskundigen, die de stichting graag in de advies commissie wil hebben. Omwonenden De SGP wilde vooral dat zowel de stichting als het college van B en W, dat uiteindelijk bepaalt of een kunstwerk er komt of niet, luistert naar omwonenden. „Kunst kost geld en dat belas tinggeld is van de burgers", be toogde H. van Klinken. „Luiste ren naar de burgers acht de SGP van groot belang." Volgens de partij is het belangrijk dat di- rect-omwonenden zich kunnen vinden in de keuze van het kunstobject. Dat schept, aldus Van Klinken, een 'wij-gevoel' waardoor vandalisme in de buurt van het kunstvoorwerp afneemt. De gemeenteraad neemt op 28 januari een definitief besluit over de adviescommissie. Vijftien brugdelen moeten op hun plaats worden gehesen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Wat zou dat nou we gen?", vraagt een toeschouwer zich af, als de kraan een betonnen balk door de lucht laat vliegen. Voor de zoveelste keer is voor het Middelburgse stations gebied een zware kraan besteld. Deze keer moeten vijftien brugdelen op hun plaats worden gehesen. De hijs kraan zet de delen, die ongeveer veertig ton wegen, keurig in rijen van vijf. In tien minuten worden de stukken van de wagen, op de centimeter nauwkeurig, op hun plek gehesen. Vandaag worden de delen afgespannen, zodat het één ge heel wordt. De brug wordt negentig me ter lang en zes meter breed. Onder de brug komt de toegang tot de parkeerga rage die onder het stads- en water schapskantoor wordt gebouwd. Aan de kant van het kanaal en naast het spoor komen op- en afritten, parallel aan de weg. Pas als de parkeergarage af is, kan foto Ruben Oreel het fietspad worden doorgetrokken in de richting van de Stationsbrug. De nieuwe Kanaalweg is nu bijna hele maal gereed. Als de brug geasfalteerd is, kan het verkeer er gebruik van ma ken. De parkeergarage is over twee jaar klaar en krijgt vierhonderd parkeer plaatsen. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Reptielenzoo Iguana heeft de komende weken driehonderd logés. Het gaat om schildpadden die zijn onder schept door de douane van Hong Kong. De dieren wachten in Vlissingen tot hun papieren in orde zijn. Daarna vertrekken ze naar diverse dierentuinen in Europa. Gisteravond zijn op Schiphol ruim duizend schildpadden aangekomen. Een groot deel van de dieren is direct vertrok ken naar hun eindbestemming. De schildpadden die geen geldi ge vergunning hebben, verblij ven een paar weken in Vlissin gen. Iguana heeft voldoende capaciteit om duizend schild padden op te vangen. Op 11 december vorig jaar nam (Advertentie) OP BIJNA DE GEHELE WINTERCOLLECTIE de douane in Hong Kong tien duizend schildpadden in beslag. Ze werden in een opvangcen trum geplaatst. Omdat ze niet teruggezet konden worden in de natuur, moest er snel een oplos sing gevonden worden. Op initi atief van de EAZA, de overkoe pelende organisatie van Europese dierentuinen, en een Amerikaanse organisatie voor schildpadden, zijn de dieren ge red. De helft van de schildpad den is naar Noord-Amerika ge gaan. Een groot aantal dieren is inmiddels gestorven, omdat ze slecht werden behandeld. Volgens A. Bom van Iguana zijn dergelijke grote transporten van schildpadden niet onge bruikelijk. „Dat komt wel vaker voor. Totdat het verboden werd, kwamen alleen al in de Benelux drie keer per week vijftig- tot zeventigduizend roodwang- schildpadden binnen." In China worden jaarlijks honderddui zenden schildpadden verhan deld. Ze worden vooral gebruikt om op te eten, maar ook om me dicijnen van te maken. Roofbouw Bom wordt er niet vrolijk van. „Op reptielengebied is het droe vig gesteld. Het grote probleem hier is, dat mensen zo'n dier thuis willen. Wat ze zich niet OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN - TEL. 0118-419337 door Adri Klinkenberg KATS - Jachthaven Van der Rest Nautic B.V. in Kats heeft met een rechtszaak bij de Raad van State bereikt dat haar lo zingsvergunning op een aantal punten is versoepeld. De Raad van State heeft op ver zoek van Van der Rest beslist dat het bedrijf meer mag vervuilen dan het ministerie van Verkeer en Waterstaat wilde toestaan. Daartoe heeft het rechtscollege enkele vergunningsvoorschrif ten buiten werking gesteld. Van der Rest Nautic mag naast plezierschepen nu ook beroeps- door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 23-jarige man uit Zierikzee zes jaar cel geëist wegens doodslag. De verdachte stak vorig jaar op 11 augustus in Zierikzee na een ruzie zijn 31- jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Het slachtoffer overleed dezelfde nacht aan zijn verwon dingen. De Zierikzeeënaar maakte er de gewoonte van om met een stel vrienden op zijn kamer feestjes te bouwen. Dat leidde vrijwel dagelijks tot fors alcoholge bruik en blowen. Op de bewuste dag hadden ze met zijn vieren honderd flesjes bier achter de kiezen toen het slachtoffer, dat ook stevig had gedronken, bij hen langs kwam. Dat gebeurde wel vaker. Een ruzie tussen het tweetal escaleerde in een hand gemeen. Nadat Vonk een klap had uitge deeld, werd verdachte zo kwaad dat hij met een mes het slachtof fer op drie plaatsen in de borst en de rug verwondde. Kort na de steekpartij vluchtte het slacht offer het huis uit. Hij riep direct om een ambulance te bellen, maar daarop reageerde het dronken gezelschap niet. Na een kwartier besloot het viertal hem te gaan zoeken, maar ze staak ten hun zoektocht in de hoop dat het allemaal wel mee zou vallen. „Toen we hem niet konden vin den ben ik naar bed gegaan", vertelde verdachte. „We wisten niet waar hij was, maar ik was wel bang dat hij dood lag te bloeden." Het slachtoffer was naar de flat van zij n vader gelopen. Rond zes uur 's morgens trof een voorbij ganger hem aan in de galerij van de flat. Hij bleek al te zijn be zweken aan zijn verwondingen. Cruciale fout De officier vond dat verdachte een cruciale fout had gemaakt om na de steekpartij geen actie te ondernemen. „Hij is aan in wendige bloedingen overleden, maar dit was allemaal niet no dig geweest." Den Hartog zag in de dader niet het prototype van een crimineel, maar ze hekelde dat de drank en het drugsge bruik een vast patroon bij hem was. „Hij drinkt om zijn angst te overwinnen, met alle risico's van dien. Volgens zijn vrienden gedroeg hij zich die avond ver velend en reageerde hij impul sief en explosief. Een van hen heeft hem zien steken, maar zag geen bloed." Raadsman J. van den Doel schrok van de eis van zes jaar. „Een straf moet voor mijn cliënt uitzicht kunnen geven op een le ven zonder alcohol en drugs. De eis vind ik te zwaar, gezien de persoonlijke omstandigheden." De Zierikzeeënaar zei het nog steeds niet te begrijpen. „Ik sla eigenlijk nog geen vlieg dood. Dit is erg voor hem en zijn fami lie." Uitspraak: 30 januari. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren in Zierikzee een hen nepkwekerij opgerold. Op de zolder van een woning aan de Visstraat te Zierikzee werden 512 planten in beslag genomen. Ook nam de politie apparatuur mee die voor de kweek van de planten werd ge bruikt. ZIERIKZEE - Inbrekers heb ben gisterenmorgen vroeg een snelkraak gepleegd in een mo torzaak in Zierikzee. Rond vier uur 's ochtends werd hier een snelkraak gepleegd, waarbij de voorpui van de hoofdingang er volledig is uit- geramd. De buit bestond uit twee motoren die samen meer dan twintigduizend euro waard zijn. realiseren, is dat voor dat ene schildpadje er al minstens 92 dood zijn gegaan tijdens het transport. En na een jaar zijn er van de honderd nog twee over. Er wordt roofbouw gepleegd op de natuur. Gelukkig zijn Euro pese dierentuinen bereid om de ze schildpadden op te nemen. Als ze niet waren opgevangen, zouden ze zijn afgemaakt." De schildpadden worden ge bruikt voor een Europees fok- programma. Omdat een deel van de schildpadden erg zeld zaam is, hoopt de EAZA dat de soorten door het programma in stand gehouden kunnen wor den. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De glooiing van de Vlissingse Boulevard De Ruijter wordt opgeknapt. Uit metingen is gebleken dat de zee wering niet sterk genoeg meer is. De werkzaamheden begin nen in het voorjaar. Dijken moeten zo sterk zijn, dat ze niet bezwijken bij een ex treem zware storm. Uit bereke ningen blijkt dat die gemiddeld eens per vierduizend jaar voor komen. Omdat de boulevard on derdeel is van de zeewering, geldt die norm ook daar. De glooiing is tussen 1958 en 1960 aangelegd om de zeewering, de keermuur van de boulevard, te versterken. De glooiing krijgt aan de boven kant alleen een nieuwe laag as falt. Het onderste gedeelte wordt ook voorzien van een laag steen van een halve meter dik. De glooiing wordt afgedekt met een speciaal laagje asfalt, dat goed geschikt is om op te skeele ren en te fietsen. Stenen Wanneer de werkzaamheden beginnen, is nog niet helemaal duidelijk. Het werk moet nog aanbesteed worden. „In princi pe willen we na het stormsei zoen, in april, beginnen", zegt E. van Dijke van Rijkswater staat. Bewoners van de boulevard worden, voordat begonnen wordt met het werk, nog geïn formeerd. „We proberen de overlast voor de omwonenden zoveel mogelijk te beperken. De aanvoer van de stenen gebeurt bijvoorbeeld over zee, via bin nenvaartschepen. De rest gaat wel over de weg. Verder willen we in het zomerseizoen zo min mogelijk doen." Toch zullen omwonenden wel geluids- en verkeersoverlast ondervinden. De vrachtwagens met puin en asfalt moeten door de binnen stad van Vlissingen. Tijdens de werkzaamheden is de glooiing niet toegankelijk voor recreanten. Voetgangers en fiet sers worden omgeleid via de straat. De werkzaamheden worden bemoeilijkt doordat een deel van de glooiing bij vloed onder water komt te staan. „We zijn afhankelijk van het tij", zegt Van Dijke. „De aannemer moet de werkzaamheden daar op afstemmen. Bij laag water ligt de glooiing wel helemaal bloot." De asfaltering van de glooiing heeft niets te maken met de plannen voor de boule vard die architect Wytze Patijn vorig jaar presenteerde. Hij stelde voor, de glooiingen van de boulevards op drukke dagen te gebruiken als parkeerplaats. „Die plannen zijn nu niet aan de orde", zegt W. Vael van de ge meente Vlissingen. vaartuigen schoonmaken en met krachtiger hogedrukspui ten werken. Verder heeft de Raad van State het absolute verbod op het morsen van ook maar één spatje olie buiten wer king gesteld. Het ministerie moet het voorschrift versoepel- maken. Die bureauchef in dat Ter- neuzense kantoor is een ware telefoonjunk. De ene bel is nog niet uitgerinkeld of de volgende klinkt. Hij doet zijn babbels, spreekt boodschappen in, geeft or ders en maakt ze weer onge daan. Tussen de bedrijven door hobbelt 'ie, met het mo bieltje aan het oor, de faxap paraten en e-mailbakken langs. Zijn medewerkers vinden hem een beetje gek en hij beaamt dat volledig. Zo gek als deze week hadden ze hem echter nog nooit gezien. Hij was zijn mobieltje kwijt. „Mijn telefoon, mijn tele foon!", klonk het paniekerig. Hij dook in lades, in vuilnis vakjes, onder bureaus. „Waaris 'ie?" Hij vond het ding niet. Toen begon hij te glimmen, riep 'Eureka', greep naar een vas te telefoon en draaide zijn mobiele nummer. Een zacht gerinkel golfde over de kan- toorvloer. Weer deed hij een rondje, maar vond niets. Vertwijfeld hief hij zijn han den op en liet ze met een die pe zucht neerdalen. Zijn rechterhand landde op zijn broekzak, waar verscholen achter een dikke zakdoek het mobieltje zat. Nimmer zo'n blij kind van middelbare leef tijd gezien als op dat mo ment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13