PZC Denen zien euro toch wel zitten ,igt in te nauwe band Bottlenecker bedolven onder orders ■MImmH Platform pleit voor verplichte keuring huizen 9 Oorzaak fiasco Enron accountant en bedrijf sport Minister verwacht positieve uitslag van nieuw referendum Bio-kroket komt nog lang niet uit de muur Amsterdamse wijk IJburg krijgt vorm het bedrijf donderdag 17 januari 2002 Nu de euro een feit is, lijkt ook de stemming in het al tijd Europa-sceptische Denemarken om te slaan. 'Euro's? Ja, graag', zeggen horeca, loirikeliers en bur gers. 'Rustig aan', roept de premier. AMSTERDAM - Snack baruitbaters zijn nog lang niet toe aan biologische snacks in hun winkel. Te weinig geldelijk gewin, klinkt het collectief op de verwijtende vragen van belangenvereniging Mi lieudefensie. Alleen de re latief nieuwe Nederland se fastfoodbedrijven New York Pizza en Shakie's zien brood in eko-snacks. Op eetplekken van cle gro te jongens als McDonald's en Pizza Hut is voorlopig geen eko-product te vin den. Een onderzoek van Milieudefensie naar het eko-aanbod van de Ne derlandse fastfoodsector liep uit op een teleurstel ling. „We werden in de vergadering uitgelachen toen we het aankaartten", aldus de directeur van Snack World. „Febo gaat biologisch niet trekken", verklaarde de woordvoer der van het bedrijf kortaf. „Je bent eigenlijk knet tergek als je het doet", er kent oprichter P. Vorst van New York Pizza. Hij is er twee jaar mee bezig ge weest om voldoende in grediënten voor de bio- pizza te verzamelen. Saus koopt hij in consumenten verpakking, waardoor een enorme berg afval ontstaat. „Een boer die duizend biologische wor sten per week kan leveren, is moeilijk te vinden." De afgelopen maanden is de warme deegversnape- ring geïntroduceerd bij het publiek. „Dat ging niet best", aldus Vorst. De kooplust van de consu ment bepaalt of de eko- pizza in het assortiment blijft. Of die navolging krijgt, is zeer de vraag. Krokettenfabrikant Ad van Geloven deelt de er varing van New York Piz za. Omdat een cateraar vroeg om biologische snacks werden de Bio Kroket en de Bio Ba mischijf geboren. „Wij werken met 23 leveran ciers om een kroket je te maken. Als één van hen de bestelling niet meer aan kan, moeten wij opnieuw het keurmerk verdienen", aldus M. de Visser van de kroketfabriek. ANP doen aan de euro, buiten een gezamenlijke Europese defen siepolitiek bleef en een eigen justitie en interne aangelegen- hedenpolitiek kon blijven voe ren. Moller wil dat deze voorbehouden bij een volgend referendum in één klap van tafel worden geveegd. Als het aan premier Fogh Ras mussen ligt, denken de Denen nog helemaal niet na over zulke vragen. Hij floot Moller dan ook meteen terug.We gaan het met hebben over referendumdata", stelde hij resoluut. Wat hem be treft praat de politiek de ko mende tijd alleen over het bud get van de nieuwe regering. Daarna neemt Denemarken in juni het EU-voorzitterschap over van Spanje. Overeenjaaris de tijd misschien rijp om het woord euro voorzichtig in de mond te nemen. Ondertussen kunnen de Denen in eigen land kennis maken met de nieuwe munt. De grotere winkels accepteren naast kro nen ook euro's. In het warenhuis Magasin doet één euro bijvoor beeld standaard 7,44 kronen. De echte wisselkoersen schomme len rond de 7,33 kronen en in de bank moet voor elke transactie bovendien dertig kronen extra betaald worden. „Het is niet de bedoeling dat we als bank gebruikt worden, maar deze koers zit vast in alle kas sa's. Het zou te gek zijn als we ze telkens moesten aanpassen", zegt Jacoba Bang van Magasin aan de .hoofdwinkelstraat van Kopenhagen. Als het aan haar ligt, gaat heel Denemarken zo snel mogelijk over op de euro. „Wij zijn ook Europeanen? Waarom moeten wij het weer zo nodig' anders doen?" GPD door Windy Kester KOPENHAGEN - Het is eigen- lijkwel leuk als mensen in euro's willen betalen, meent barman Rasmus van eetcafé Bang Jen sen in Kopenhagen. „We accep teerden altijd al marken en francs, dus het is niet meer dan natuurlijk dat de euro ook wel kom is." Niet dat Rasmus de Europese munt al in het echt gezien heeft. Zijn bar ligt te ver van de toeris tische trekpleisters. Maar in principe gaat de kassa ook open voor de euro. „Hij schijnt name lijk goed te werken voor de rest van Europa. Dan kunnen we hem hier ook gerust aannemen Deze houding lijkt kenmerkend voor de Denen. Nog geen ander halfjaar geleden stemden ze te gen toetreding tot de eurozone. Nu de euro echter in het buiten land een feit is, slaat de stem ming steeds meer om. Een opi niepeiling' liet afgelopen week zien dat op dit moment 57 pro centvóór de euro zou stemmen. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Per Stig Moller, liet hierop weten dat wat hem betreft de euro volgend jaar zijn intrede kan doen. De Denen hebben dan voldoende tijd ge had om op vakantie wat 'euro- ervaring' op te doen. Bovendien is het zeer waarschijnlijk dat de Zweden in 2003 stemmen voor de euro. En als cle Britten dan ook nog meedoen, staat Dene marken straks helemaal alleen, vreest de minister. Bovendien ziet Moller graag dat deDenen tegelijkertijd ook over de andere twee Deense uitzon deringen van het Verdrag van Maastricht stemmen. Denemar ken accepteerde Maastricht al leen als het niet mee hoefde te AMSTERDAM - Tussen het betonijzer wordt gewerkt aan IJburg. Langzamerhand begint de nieuwe Amsterdamse wijk in het IJmeer vorm te krijgen. Op het Haveneiland wordt hard gebouwd aan kantoren, winkels en woningen, terwijl aan de andere kant van het eiland door opspuiten nog steeds land wordt gewonnen. Dit jaar zullen de eerste woningen worden opgeleverd. foto Koen Suyk/ANP door Kristen Hays WASHINGTON - Alsof er niets aan de hand was, heeft de fail liete energiegigant Enron tot het laatst een lobby gevoerd in Washington voor het schrappen van bedrijfsbelastingen. Inmid dels is gebleken dat de directie van Enron het niet zo nauw nam met de eigen cijfers en daarbij werd geholpen door het accoun tantskantoor Arthur Andersen. De bedrijven raakten in elkaar verstrikt en het Congres en het ministerie van Justitie proberen de knoop nu te ontwarren. Andersen is al meer dan tien jaar de externe accountant van Enron. Van 1994 tot 1998 con troleerde Andersen echter ook de interne boekhouding bij het energiebedrijf. Deskundigen zeggen dat die dubbele betrok kenheid mede oorzaak is van al le ellende. „Het is een incestu euze verhouding die vragen oproept over het hele accoun tantsproces", zegt Mike Green berger, rechtendocent aan de universiteit van Maryland. Greenberger hoopt dat het 'fias co' van Enron aanleiding zal zijn voor een herziening van de regels. Charles Elson, hoogleraar be drijfseconomie, is het met Greenberger eens. De wet laat toe dat een accountant zowel de interne als de externe financiën van een bedrijf controleert, maar eigenlijk zijn het twee 'waakhonden' die van elkaar gescheiden dienen te blijven, zegt Elson. „Als je ze samen brengt, loop de efficiëntie met de helft terug", aldus Elson. Andersen leverde behalve ac countancy ook andere diensten aan Enron, zoals bedrijfsadvies en hulp bij belastingkwesties. Door de grote inbreng van An dersen kregen functionarissen bij Enron zekere belangen, die zij niet meer kwijt wilden raken. De bedrijven raakten verder met elkaar verweven doordat topmensen van Andersen over stapten naar Enron. Zo be kleedde Rick Causey, hoofd ac countancy van Enron, ooit een hoge post bij Andersen. Derge lijke overstappen laten de scheiding tussen accountant en cliënt jammerlijk vervagen, zegt Greenberger. Woordvoerster Karen Denne van Enron ziet geen conflict in de dubbele pet die Andersen op had. Denne zegt dat Enron de interne boeken onafhankelijk liet controleren en dat het be drijf niet alleen bij Andersen, maar ook bij andere accoun tants medewerkers losweekte. „We hebben de beste talenten in dienst genomen die we konden vinden", zegt Denne. Justitie, toezichtsinstanties en het Congres zullen de komende tijd tot op de bodem uitzoeken hoe de verhouding tussen Enron en Andersen in elkaar zat. Ver der wordt onderzocht of de di rectie van Enron met de be drijf sstaten heeft gesjoemeld om de belastingdienst op een dwaalspoor te zetten. Schrappen Een extra dimensie daarbij is de lobby van Enron in Washington. De energiereus heeft zowel De mocratische als Republikeinse politici voorzien van campag negeld en de directie verwachtte daarvoor het nodige terug. Ver tegenwoordigers van Enron lobbyden onlangs nog voor het schrappen van een bepaling uit de Belastingwet die het bedrijf onmiddellijk 254 miljoen dollar zou hebben opgeleverd. Presi dent Bush had de bepaling in derdaad geschrapt, maar de De mocraten in de Senaat gingen er niet mee akkoord. De bepaling garandeert de overheid dat bedrijven een ze ker minimum aan belasting be talen. Kenneth Lay, bestuurs voorzitter van Enron, belde in oktober persoonlijk met Mitch Daniels, de directeur van de be- grotingsdienst van het Witte Huis. Maar de woordvoerster van Daniels ontkent dat daarbij werd gesproker) over de Belas tingwet. Toch voerde Bush later aan dat de bepaling verwijderd moest worden omdat belasting heffing bedrijven hard treft in tijden van economische malai se. AP door Jeffrey Kutterink GOES - Horecabazen zitten er maar mee: leveranciers verpak ken steeds vaker drankjes in flessen. De bekende Breezers zijn er een voorbeeld van. Ge volg: er is veel opslagruimte no dig en barkeepers moeten sjou wen met kratten lege flessen. Het Goese bedrijf Bottlenecker lijkt dé oplossing in handen te hebben: een glasversnipperaar. De onderneming won er vorige week een prijs mee op de hore cavakbeurs Horecava en sinds dien is het gekkenwerk. Bottlenecker won niet de hoofd prijs op de Horecava in Amster dam. Die ging naar een bedrijf in Barendrecht. Maar gek ge noeg, krijgt Bottlenecker wel de meeste aandacht. Bijna alle lan delijke media wijden er aan dacht aan. Maar belangrijker: Bottlenecker lijkt in de roos te hebben geschoten. Vanuit het hele land en zelf het buitenland benaderen horecaondernemers het bedrijf om er één of meer te bestellen. Het succesverhaal begon drie jaar geleden toen uitvinder W. Roose een oplossing voor het glasprobleem probeerde te vin den. Hij werkte voorheen zelf als barman en ondervond aan den lijve de problemen met de fl esjes. De 1 ege exemplaren wer den in dozen buiten gezet en zorgden voor veel rotzooi. Het aanzicht werd er niet mooier van, zeker niet als het had gere gend. Bovendien was het tel kens een gesleep van jewelste met de kratten. Hij vond dat het anders moest en sloeg aan het experimenteren met allerlei mechanismen en materialen. Het ene systeem sleet te hard, het andere deed zijn werk niet. Uiteindelijk slaagde hij erin een goed func tionerend apparaat te ontwik kelen. In de zomer van 2000 was het prototype, de Calie 795, zo ver dat er patent op kon worden aangevraagd. Oude vriend Doordat de vinding" vorig jaar publiciteit kreeg in de rubriek Ondernemend Zeeland van de Provinciale Zeeuwse Courant werd zijn oude vriend en mari nekameraad C. van Oosten op de uitvinding geattendeerd en hij zocht Roose op. „Ik heb zelf ook in de horeca gezeten en her kende het probleem direct", zegt Van Oosten. De patenten zijn verleend en de machine is ook TÜV-gekeurd. Het principe van de Bottlenec ker is eenvoudig. „Dat zijn alle uitvindingen toch?" Het glas krijgt een tik van een roterende 6» v a a Sales manager C. van Oosten van Bottlenecker in Goes demonstreert de f lessenvergruizer. as met speciaal geslepen beitels. De eerste tik breekt het flesje in scherven, waarna de machine het glas verder vergruist. Wat overblijft zijn stukjes van onge veer een centimeter groot. Het glas wordt opgevangen in een vat. Weegt dat zestig kilo dan gaat er een rood lampje branden ten teken dat het vat moet wor den vervangen. „Precies vol gens de Arbo-normen. Vergruis je alleen longneck flessen, zoals die van Breezer, dan hoeft die pas na 700 vergruisde flessen te worden weggehaald. Vergelijk dat maar eens met het wegsle pen van krattenMet die kratten blijf je slepen en je moet ze op slaan wat dus veel ruimte in neemt. Door ze te vergruizen be sparen ondernemers 80 procent ruimte." De versnipperaar vergruist al lerlei soorten flessen, van wijn fles tot longneck flesjes. De ma chine kan tachtig flessen per minuut aan. Pas na vijftig ton versnipperd glas is de beitel toe aan vervanging. „Alhoewel, van het proefmodel is de beitel nog niet vervangen en die heeft al meer dan honderd ton glas ver werkt. En nog steeds zijn er geen verschijnselen van slijtage." Er zijn een aantal modellen ver krijgbaar: een zogenoemd stand Ifolaam: Bottlenecker PSaats: Goes Opgericht: 2001 Aantal medewerkers: 3 Omzet: enkele tienduizenden euro's per jaar alone model voor achter of naast de bar, een in- of opbouw machine en één die is inge bouwd in een flightcase op wiel tjes om hem makkelijk en snel te verplaatsen. „Vooral grote par tycateraars zijn in dat modelge- interesseerd. Die hebben van daag' hier een feest en morgen daar en moeten dus snel de spul len kunnen inpakken en ver plaatsen." De leyerancier van de Bottle necker zorgt ook voor het opha len van het verpulverde glas. „We hebben contracten geslo ten met diverse glasinzame- lingsbedrijven die eens per week de vaten bij horecaonder nemers komen ophalen. Het glas gaat dan naar een verwer kingsbedrijf waar het wordt ge wassen zodat het kan worden omgesmolten tot nieuw glas." De Bottlenecker wordt ge bouwd op drie locaties; één in Goes en twee in 's-Gravenpol- der. „We zoeken naar een pand waar we alles kunnen combine ren. Want dat wordt wel nodig nu het zo serieus gaat worden." Per maand kunnen er ongeveer 200 machines in elkaar worden gezet. De vraag is of die produc tiecapaciteit voldoende is, nu de machine zo in zwang lijkt te ra ken, „Als het echt nodig is, zul len we de productie wel degelijk gaan uitbreiden. Maar we zijn en blijven nuchtere Zeeuwen. Eerst willen we alles op rolletjes hebben voordat we groots gaan investeren en uitbreiden. Je kunt ook te hard groeien en dat is nooit goed." foto Dirk-Jan Gjeltema Veel horecaondernemers, maar ook supermarkten en gemeen ten tonen belangstelling voor de vinding. „Supermarkten zijn veel ruimte kwijt aan de opslag van lege flessen. Gemeenten zit ten met het probleem van de glasbakken. Die worden nogal eens door horecaondernemers gebruikt om flessen in te gooien. Als iemand op zaterdagochtend tijdens het boodschappen doen zijn lege flessen kwijt wil, dan zit de bak vol en moet het glas er naast worden gezet. Er zijn al gemeenten die hebben gevraagd of de machine ook onder de grond kan worden ingebouwd, als vervanger voor de glasbak." Gif Technisch is dat mogelijk. „Het probleem is dat het apparaat al leen is bedoeld voor het verwer ken van glas. Je kunt er gif op in nemen dat er in dat geval ook andere materialen in worden gegooid, waardoor de kans op storingen toeneemt." Er zijn ook veel bedrijven uit het buitenland die vragen om als importeur de machines te mo gen afzetten. „Die aanvragen houden we nog even op af stand", zegt Van Oosten. „We willen eerst in Nederland alles op een rij hebben." door Alex Bogers DEN HAAG - Huizen moeten ook een soort apk-keuring en een gebruiksaanwijzing krij gen. Een periodieke keuring geeft de koper meer zekerheid over de technische staat van de woning. In de gebruiksaanwij zing kan de eigenaar/koper de juridische status, relevante re gels en informatie over installa ties vinden. I-Iet idee voor de keuring en het dossier komen uit de koker van het Overlegplatform Bouwre gelgeving. In deze denktank heeft zo'n beetje iedereen zit ting die verstand heeft van bou wen. Namens de woonconsu ment zijn de Vereniging Eigen Huis en de huurdersbondWoon bond vertegenwoordigd. De plannen voor de keuring en het dossier zijn onlangs in ruwe vorm aangereikt aan staatsse cretaris van Volkshuisvesting Remkes. En die is er volgens het platform enthousiast over ge raakt. Maar of Remkes voor de Tweede-Kamerverkiezingen in mei met wetsvoorstellen kan komen is de vraag. Wel heeft hij het platform gevraagd om nade re uitwerking van de voorstel len. Stoep Formeel behelst het plan niets nieuws. Dat wil zeggen: er staan geen nieuwe regels in, de oude regels worden nogmaals onder de aandacht gebracht in de hoop dat ze beter worden uitge voerd. „Wie weet nou dat hij zijn stoep schoon moet maken als deze glad is?" zegt Alfred Thomsen, binnen het overlegplatform fer vent voorstander van het dos sier. In het dagelijks leven is hij als professor verbonden aan de fa culteit bouwkunde van de Tech nische Universiteit Delft. „En wie weet dat hij zijn cv-installa- tie zo nu en dan verplicht moet laten keuren?" Bij de verplichte reguliere keu ringen van een huis denkt Thomsen in eerste instantie aan controles om de tien, twintig en veertig jaar. Na tien jaar is het volgens de prof hoogtijd dat een bevoegd persoon de installaties in huizen onder de loep neemt. Thomsen denkt dan aan de cv- installatie, de geiser en de elek triciteit. Na een jaar of twintig volgt de inspectie van het groot onder houd. Dat wil zeggen: zit alles goed in verf, zijn de kozijnen niet rot en liggen de dakpannen nog (heel) op de goede plaats. Na veertig jaar moet er eens een keer gekeken worden naar het casco: de fundering, het dak en de dragende wanden. Al dit gekeur komt uiteindelijk ten goede aan de koper van een woning. Die krijgt wat meer ze kerheid. Eigenlijk zou de make laar hem die gemoedsrust moe ten geven, maar dat is volgens Thomsen niet het geval. De ma kelaar heeft niet genoeg kennis in huis om alle gebreken te her kennen en achterstallig onder houd te zien. Dossier Daarom moet alle zekerheid in de toekomst verzameld worden in een dossier. Deze map kan het beste onderverdeeld worden in vier delen. Een deel bevat de keuringen. Andere delen zijn er voor de basisgegevens (ka dastrale gegevens en het be stemmingsplan), de gebruiks aanwijzingen voor alles wat in het huis te vinden is en een keu zegids. In die keuzegids kan bij voorbeeld opgenomen worden dat het huis aan bijzondere kwaliteits- of milieu-eisen vol doet. De plannen hebben natuurlijk wel nieuwe aspecten. De bestaande en toekomstige wo ningvoorraad wordt meer be schouwd als een collectief be lang en niet alleen het belang van de individuele eigenaar. En ook wordt meer kwaliteit ver langd van de bestaande voor raad. Dat is niet gek in een land waar steeds meer bestaande huizen zijn, omdat er weinig worden afgebroken. Subsidie Veel hoeft de invoering van de dossiers niet te kosten. Het gaat immers om een verdere formali sering van bestaande praktij ken, de keuringen moeten al plaatsvinden. „Alleen als je als overheid meer eisen gaat stellen aan oude woningen lopen de kosten op", stelt professor Thomsen. „Bijvoorbeeld als je dezelfde milieumaatregelen verwacht bij oudbouw als bij nieuwbouw. Maar dan zul je als overheid ook de portemonnee moeten trekken met subsidies." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9