EU gooit goederenspoorlijn open PZC Ramp-Concorde raakte strip Stakers in Atjeh doodgeschoten Israël pakt negen leden PFLP op Autofabrikanten tegen EU-plan Dwarsliggers gaan in Rusland als spion de cel in Brussel wil concurrentie door nieuwe maatschappijen Noord-Ierse terreurgroep kondigt opheffing aan Canarische eilanden willen op euro Premier Saksen treedt af Maleisië rolt XTC-bende op Strafvrije graffiti-zone Singapore Éi -émêè És sit Condoomautomaten op scholen Spanje omstreden donderdag 17 januari 2002 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israëlische vei ligheidstroepen hebben op de Westelijke Jordaanoever negen leden van het radicale Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP) gearresteerd. Dat is gisteren vernomen van Is raëlische militaire bronnen. De arrestaties zouden zijn uit gevoerd bij Kalkiliya. De arres- Een Palestijnse jongen houdt tijdens een demonstratie bij Arafats hoofdkwartier in Ramallah een Palestijnse vlag bij het portret van PFLP-leider Ahmed Saadat. foto Nasser Nasser/AP tanten worden verdacht van het voorbereiden van aanslagen te gen Israëlische kolonisten. De inlichtingendienst van de Pa lestijnse Autoriteit arresteerde een dag eerder al PFLP-leider Ahmed Saadat. Het Volksfront waarschuwde gisteren de Palestijnse Autori teit dat de arrestatie van Saadat kan leiden tot een confrontatie met alle Palestijnse groeperin gen. Saadat werd dinsdag aange houden op aandringen van Isra el, dat hem medeverantwoorde lijk acht voor de moord op minister Rehavam Zeevi van Toerisme in oktober. De arresta tie is volgens PFLP-woordvoer- der Maher al-Taher een gevaar lijke ontwikkeling. ,,De aanhouding van een leider van een belangrijke Palestijnse groepering heeft een gevaarlij ke politieke betekenisHet wij st op het niveau van de reacties van de Palestijnse Autoriteit op de eisen en dictaten van Israël", aldus de woordvoerder. De Palestijnse president Jasser Arafat zei gisteren dat Saadat 'gedurende enkele dagen onze gast is'. De PFLP-leider zou nu in het kantoor van de Palestijn se Autoriteit in Ramallah zijn. De moord op Zeevi was volgens het Volksfront een vergelding voor de aanslag die Israël in au gustus op Saadats voorganger pleegde. Israël staat niet toe dat Arafat Ramallah verlaat, totdat de daders van de aanslag zijn opgepakt. RTR/AFP/DPA doorCorde Horde BRUSSEL - Al het goederen vervoer per spoor moet onder worpen zijn aan concurrentie. De Europese Commissie komt volgende week met een voorstel dat ertoe leidt dat vanaf 2006 nieuwe spoorwegmaatschap pijen geen strobreed meer in de weg mag worden gelegd. Dit blijkt uit interne documenten. In Nederland is het goederen verkeer per spoor al vrij, maar veel landen - vooral de zuidelij ke EU-lidstaten - houden hun spoorlijnen gesloten. Er bestaat al een Europese richtlijn om vanaf 2003 bepaalde routes voor vracht open te stellen voor concurrenten; die zou in 2008 worden uitgebreid tot alle lij nen. Nu wil de Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, verder gaan. Ook bij binnenlands goe- derenverkeer moeten concur- renten aan cle slag kunnen. Vol- gens een functionaris bij de Commissie kunnen daardoor de nieuwkomers efficiënter wer- ken. „Als iemand met vracht van Rotterdam naar Bordeaux rij clt moet hij nu misschien leeg te rug. Straks kan hij met een bin nenlandse rit toch een deel van de terugreis vracht vervoeren", geeft hij als voorbeeld. De Commissie stelt voor een agentschap voor de spoorwegen op te richten. Dat ziet toe op het openstellen van de spoorlijnen voor concurrenten en op de vei ligheid. Ook komt er één veilig heidsattest. Spoorbedrijven hoeven dan niet meer in alle lan den waar ze doorheen rijden, uitgebreide toegangsprocedu res te doorlopen (die vele jaren vergen), maar hebben genoeg aan een Europees attest. Het is allemaal volgens Brussel nodig omdat de goederentrein snel marktaandeel verliest aan de vrachtwagen en het schip. Ging in 1970nog21procentvan de vracht per spoor, in 1999 was dat 8 procent. Voor passagierstreinen veran dert er niet veel. De Europese Commissie wenst wel meer con currentie in de internationale treinen, vooral de hogesnel heidslijnen (TGV's). Maar het binnenlands verkeer hoeft niet te concurreren, tenzij de natio nale regeringen dit zelf willen. Al sinds de jaren negentig moe ten spoorwegmaatschappijen de afdeling infrastructuur los maken van de rest van het be drijf. Dat is ook in Nederland gebeurd; sommigen zeggen dat de vertragingen bij de NS mede door Henk Glimmerveen PARIJS - De ramp in 2000 bij Parijs met een Franse Concorde is veroorzaakt doordat het ver trekkende vliegtuig op de start baan een metalen strip raakte. De flarden van een geklapte band kwamen in een brand stoftank terecht, die daardoor inbrand vloog. Dat is de conclu sie in het officiële eindrapport van het Franse bureau, dat on- 1 derzoek deed naar de ramp. hi het rapport wordt forse kri tiek geleverd op de luchtvaart maatschappij Air France. Het onderhoud van de Concordes door Air France liet zeer te wen sen over, aldus het bureau BEA. De tekortkomingen waren evenwel niet de oorzaak van de ramp. Met het BE A-rapport is het technisch onderzoek dat an derhalf jaar duurde, afgesloten. Er loopt nog een onderzoek naar de vraag wie juridisch aanspra kelijk is voor cle ramp. Kritisch De onderzoekers van BEA zijn tot de conclusie gekomen dat de metalen strip op de startbaan afkomstig was van een vliegtuig dat vijf minuten eerder was op gestegen. Dat moet een DC-10 van Continental Airlines zijn geweest, maar de directie van I deze Amerikaanse maatschap- Advertentie) Th. Laurentius ZEEUWS VEILINGHUIS Grote taxatiedag van kunst en antiek op zaterdag 19 januari a.s. Op deze dag kan al uw antiek gratis getaxeerd worden. Deze dag wordt georgani seerd door: Kunsthandel Th. Laurentius en het Zeeuws Veilinghuis. De volgende goederen kunt u laten beoordelen door één van de 3 experts: boeken tekeningen beschilderde inutsendozt juwelen sterbeursjes zaken oude prenten oude ansichtkaarten knipsels van Jan de Prentenknipper zilver kraakporseleinen schotels tegels aquarellen merklappen streeksieruden plateel bodemvondsten slingerglazen gouden en zit te en bronzen vijzels bronzen schijjkandelaars Romeins glaswerk paarden/nessen Chinees porselein parfumjlesjes gegraveerde glazen met wapens Oelftsc koeien en tekst Empi re pendules goude pols- en vestzakhorloges Schilderijen van o.u.: C. Toorop, J. Toorup, J. Heijse. L Heijmans, W.F.A.I. Vaarzon Morel e.a. U kunt zoveel goederen meebrengen als u wilt. Tevens is het mogelijk om uw gelaxeerde goederen in te leveren voor de komende februari veiling van het Zeeuws Veilinghuis. De taxatiedag begint om 10.00 tot ca. 17.00 uur. De locatie is 'Huize 's-Hertogenbosch'. Vlasmurkt 51 te Middelburg. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot: Kunsthandel Th. Laurentius, tel.: 0118-641805 of Dhr. J.C. de Kuyper. tel.: 0118-650680. daardoor worden veroorzaakt. Een woordvoerder van de Com missie stelt echter dat elk land zelf mocht weten hoe die split sing er in de praktijk uit zou zien. Sommige landen hebben een minder vergaande opdeling gekozen. Daar heeft Brussel geen probleem mee. Wel vindt de Commissie dat duidelijker moet worden waar al het geld heengaat. De diverse EU-lan- den steken jaarlijks 35 miljard euro in het spoor. „Een betere transparantie is nodig", stelt het document. ANP pij heeft dat tegengesproken. BEA is zeer kritisch jegens Air France. De onderzoekers heb ben geconstateerd dat bij de voorbereiding van de bewuste vlucht een aantal computerge gevens en documenten ontbrak. Wat de technische uitrusting van het vliegtuig betreft, con stateerden de onderzoekers dat een verbindingsstuk in het lin ker landingsgestel ontbrak. Het gaat daarbij om een soort pin die een tweetal steunringen in het landingsgestel in de juiste stand moet houden. Het ontbre ken van de pin is niet van in vloed geweest op het ongeluk. „Dat doet evenwel niets af aan de ernst van de situatie", con stateert het bureau. Het doet vrezen dat dit 'disfunctioneren bij het onderhoud' geen op zich zelf staande zaak is, aldus de onderzoekers. Air France heeft na publicatie van het rapport een communiqué doen uitgaan waarin de maatschappij ver klaart dat de voorschriften ten aanzien van het onderhoud in middels zijn aangescherpt. In afwachting van het eindrap port hebben Air France en Bri tish Airways, de enige maat schappijen die met Concordes vliegen, de lijndienst met het toestel in november hervat. De brandstoftanks zijn voortaan beschermd met een kogelvrije Kevlar-laag. GPD van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Indonesische militairen hebben gisteren in de provincie Atjeh twee deelnemers aan een door rebellen uitgeroe pen staking doodgeschoten. De staking, die tot en met morgen duurt, is bedoeld als pro test tegen de wreedheden waaraan het In donesische leger zich volgens de Beweging voor een Vrij Atjeh steeds vaker schuldig maakt. Vrijwel het hele openbare leven ligt plat. Een legerwoordvoerder rechtvaardigde de schietpartij van gisteren met het argument dat het leger had gewaarschuwd dat men sen die oproepen tot staken, doodgeschoten zouden worden. De twee slachtoffers had den bomen gekapt om wegen te blokkeren. Ondanks het dreigement van het leger lag het openbare leven in Atjeh gisteren goed deels stil. In de provinciehoofdstad Banda Atjeh en de plaats Lhokseumawe deden zich tientallen kleine explosies voor. Aan de rand van Lhokseumawe werd een rebel die bezig was een bom te plaatsen opgeblazen, zei legerwoordvoerder Zainal Muttaqin. In het noorden van Atjeh kwamen dinsdag vier rebellen om het leven bij confrontaties met militairen en in het oosten werden de licha- 'men van twee onbekenden gevonden. Veel inwoners van Atjeh beschuldigden de rebellen ervan hen te dwingen aan de sta king deel te nemen. Het leger op zijn beurt dreigde burgers met geweld als ze niet aan het werk gaanInwoners van Lhokseumawe BRUSSEL - De Europese club van autofabrikanten ACEA vindt de plannen van EU-Commissaris Monti (Mededinging) om de automarkt open te gooien, veel te ver gaan. Voorzitter Jean-Martin Folz, in het dagelijks leven directeur van PSA Peugeot Citroen, vindt dat er niets mis is met het huidige sys teem waarin elke autodealer één merk verkoopt. Monti wil van die exclusiviteit af. Als dealers van hetzelfde merk met elkaar, in concurrentie gaan, of dealers meerdere merken verkopen, dan leidt dat tot lagere prijzen voor de con sument, denkt hij. Fabrikanten hoeven overigens niet aan ie dereen die auto's wil verkopen, te leveren. ANP MADRID - De Canarische eilanden La Gomera en Hierro ei sen hun plaats op de eurobiljetten. Beide eilanden zijn op de kaart van Europa die op de achterkant van het papiergeld staat, niet eens als kleine puntjes weergegeven. Dat meldde de Spaanse krant El Pafs gisteren. Het eilandbestuur heeft de Europese Centrale Bank gemaand de vormgeving van de eurobiljetten aan te passen. „Wij heb ben er begrip voor dat niet alle drieduizend Griekse eilanden kunnen worden afgedrukt. Maar de Canarische Eilanden zijn een duidelijk gedefinieerde groep van zeven eilanden, die al lemaal afgedrukt moeten worden aldus burgemeester Angel Luis Castilla. DPA DRESDEN - Premier Biedenkopf (71) van de oostelijke Duit se deelstaat Saksen heeft gisteren zijn aftreden per 18 april aangekondigd. Hij is in opspraak geraakt na een aantal ver meende financiële onregelmatigheden. Na een aantal affaires oefende zijn eigen CDU druk op hem uit te vertrekken. De sociaal-democratische SPD van bondskan selier Schroder had Biedenkopf al opgeroepen af te treden, omdat hij een staatsinstelling onder druk had gezet kantoor ruimte te huren van een vriend. De premier ontkent dat. Biedenkopf, die bekend stond als Koning Kurt, was eerder in opspraak geraakt toen hij en zijn vrouw 15 procent korting hadden geëist van de Zweedse meubelgigant IKEA. RTR KUALA LUMPUR - Met de arrestaties van vijf Maleisiërs en vier Singaporezen is in Maleisië een XTC-bende opgerold, die pillen uit Nederland in de regio verkocht. De Maleisische po litie heeft dit gisteren bekendgemaakt. De verdachten hebben de drugs in Nederland gekocht en naar Indonesië, Maleisië en Singapore gebracht. De politie nam voor zo'n 180.000 euro aan pillen, twee auto's en circa 180.000 euro aan contant geld in beslag. De negen verdachten kunnen in Maleisië de doodstraf krijgen. RTR SINGAPORE - Singapore, berucht om zijn properheidswet geving en lijfstraffen voor overtreders daarvan, heeft een zo ne waar graffitispuiters hun gang kunnen gaan zonder te hoe ven vrezen voor stokslagen. Een skatepark in het centrum van de stadstaat is geheel ondergeklad in felle kleuren en de ge meente doet er niets tegen. Een woordvoerster van de gemeente zei gisteren dat het spui ten van graffiti op skatebanen en borden in het park wordt ge doogd, mits de uitingen binnen de perken blijven. Vulgaire of beledigende taal en religieuze onderwerpen zijn verboden. Op het bekladden van de openbare weg staat in Singapore maximaal 2000 dollar boetedrie jaar gevangenisstraf en acht stokslagen. AP Inwoners van Lhokseumawe verbranden het stoffelijk overschot van een man die werd gedood toen een bom die hij wilde plaatsen te vroeg afging. foto RTR zeiden dat militairen gisterochtend tien mi nuten achtereen in de lucht schoten om win keliers te dwingen hun zaak te openen. Na het vertrek van de militairen deden de win keliers cle deuren van hun zaak uit angst voor de rebellen weer op slot, zo werd ge zegd. „We zitten gevangen tussen twee partijen", zei Sulaiman Abbas, een verkoper van tweedehands motorfietsen, „We zijn bang en we zijn het zat." De Atjeese activist Faisal Syaifudin is giste ren in de Indonesische hoofdstad Jakarta tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het organiseren van demonstraties in Jakarta voor onafhankelijkheid van At jeh. Syaifudin zei in beroep te zullen gaan. AP van onze redactie buitenland BELFAST - De Noord-Ierse protestantse terreurgroep Red Hand Defenders (RHD) heeft gisteren in een aan de BBC ge stuurd communiqué aangekon digd zichzelf diezelfde avond om middernacht op te heffen. De groep heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de moord op een rooms-katliolieke postbeambte afgelopen zater- dag. Algemeen wordt aangenomen dat de Red Hand Defenders de naam is die de Ulster Defence Association (UDA) en cle Ulster Freedom Fighters (UFF) ge bruiken als zij moordaanslagen plegen. Ook de Ulster Volunteer Force (UVF), die een bestand heeft afgekondigd, zou vroeger onder dit pseudoniem aansla gen hebben gepleegd. De UVF is een protestantse splintergroep uit Portadown, die banden zou hebben met de onderwereld. Waarnemers beschouwen de aankondiging van RHD als een poging van de leiders van de UDA/UFF afstand te nemen van de dreigementen van zeer radicale elementen binnen de beweging aan het adres van ka- door Frank Hendrickx MOSKOU - De Russische gehei me dienst FSB timmert weer aan de weg. Journalisten, mi lieuactivisten, diplomaten en wetenschappers worden als spi onnen en verraders ontmas kerd. Mensenrechtenactivisten spreken van een doelbewuste campagne tegen dissidenten. „Het is pure intimidatie." Grigori Pasko is de meest recen te 'spion' die ontmaskerd is. De defensiejournalist uit Vladivo stok kreeg op kerstdag te horen dat hij nog een paar jaar vast blijft zitten. Plij zou volgens cle FSB van plan zijn geweest in formatie over de Stille-Oceaan vloot aan een Japanse journalist door te geven. Bovendien speel de hij een compromitterende vi deoband in handen van de Ja panse televisie. Te zien was hoe de Noordelijke Vloot nucleair afval dumpte in de Japanse Zee. De militaire rechtbank in Vladi vostok vond het voldoende om Pasko, die al anderhalf jaar in voorarrest zat, nog eens 2,5 jaar achter slot en grendel te houden „De hele zaak Pasko is schanda lig en absurd", zegt Ljoedmila Aleksejeva van de Moskou-Hel- sinki Groep. De 'grand old lady' onder de Russische mensen rechtenactivisten staat niet al leen in haar oordeel. Amnesty International en Reporters zon der Grenzen veroordeelden de uitspraak, in alle grote steden van Rusland vonden kleine de monstraties plaats. De Russi sche president Poetin houdt zich zoals altijd afzijdig: „De rechterlijke macht is onafhan kelijk." Gesloten deuren De voormalige werkgever van Poetin; de FSB, is de laatste twee jaar volop op spionnen- jacht. Zo wercl de ondernemer Viktor Kaljadin in oktober tot veertien jaar veroordeeld omclat hij documenten uit een militaire fabriek zou hebben gestolen. Hoogverraad en spionage, luid de het oordeel. De wetenschap per Valentin Danilov zit in voor arrest, omdat hij informatie over Russische rakettechniek zou hebben doorgesluisd naar China. De diplomaat Valentin Moisejev Ine eg 4,5 jaar gevan genisstraf. Plij had wetenschap pelijke publicaties aan een Zuid-Koreaan gegeven. Hoog verraad en spionage, was we derom het oordeel. Er lopen nog drie vergelijkbare zaken. De overeenkomst is dat alle za ken achter gesloten deuren wor den behandeld en de verdachten langdurig in voorarrest zitten. GPD tholieke onderwijzers en post- bestellers, Deze mensen worden beschouwd als 'legitieme doe len' liet cle RHD eerder weten. Dinsdagavond gaf UDA/UFF een verklaring uit waarin zij de dreigementen van de RHD ver oordeelde. De Red Pland Defen ders kreeg twee weken de tijd zich op te heffen omdat zij 'de loyalistische zaak en UDA/UFF schade berokkenen'. AFP/ANP door Henk van den Boom BARCELONA - In Spanje is een hevige strijd ontbrand over de plaatsing van con doomautomaten op middel bare scholen. De regering van de autonome regio Cata- lonië wil met een referendum onder de leerlingen peilen hoe groot de behoefte is aan een dergelijke voorziening. Maar nog voordat de leerlin gen hun zegje kunnen doen zijn ouders, leraren, artsen en priesters elkaar al in de haren gevlogen. Vooral de katholieke scholen verzetten zich fel tegen de campagne van de regering. „We sturen onze kinderen naaf school voor onderwijs en cultuur, niet om er condooms te ko pen", zegt een verontwaar digde voorzitter van een ou dervereniging. Het ministerie van Volksge zondheid wil het gebruik van condooms onder de j eugd sti- muieren, omdat het aantal aids-gevallen de laatste tijd weer stijgt. Spanje is een van de landen binnen de Europe se Unie met de meeste aids- patiënten. De leerlingen zelf reageren laconiek op cle polemiek die over hun hoofden wordt uit gevochten. „Ik vind het best als er op school een automaat komt. Maar wanneer dat niet gebeurt, is het ook prima. Dan haal ik ze wel bij de apo theek", aldus een 16-jarige scholier. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5