Kaalslag in Zeeuws-Vlaanderen PZC PZC Geweldig Express bindt strijd aan met pesten in Terneuzen Locale Omroep Terneuzen in de startblokken Plan Westdam met instemming begroet Terneuzen begrijpt niets van pleidooi ophalen grof vuil Eigenaar rooit 117populieren bij IJzendijke 17 Boekje per post naar de koningin Waterpolo voor scholieren Bevelander laat drank maar staan Haastige Belg is rijbewijs kwijt Schoolschakers door naar finale Winterconcert donderdag 17 januari 2002 iüdoor Ronald Verstraten IJZENDIJKE - In het Zeeuws- Vlaamse landschap voltrekt zich momenteel een kaalslag die zijn weerga niet kent. Honder den populieren leggen het lood je. Geplant in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, he ten ze allemaal zo'n beetje tege lijkertijd kaprijp te zijn. Maar wat is nu eigenlijk kaprijp? „Die term wordt te pas en te on- •.pas gebruikt. Vroeger werden jidie bomen geplant om de op brengst. Als ze een bepaalde 'leeftijd en grootte hadden, wa- ren ze kaprijp. Maar tegenwoor dig is dat niet meer zo. De bo men die als kaprijp worden aangemerkt, kunnen in feite nog jaren mee", zegt Theo Aer- noudts, lid van natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje en werkzaam bij de stichting Landschapsbeheer Zeeland. 'Voorwaarde om lang mee te •gaan, is wel dat de bomen goed worden onderhouden. Dat wil zeggen, op tijd gesnoeid. Daar schort het bij particuliere eige naren nogal eens aan en dan komt het moment dat het water schap ingrijpt. „Wij zijn nu een maal ook verantwoordelijk voor de verkeersveiligheid. Viereneenhalve meter boven de weg moet vrij zijn, met het oog op vrachtwagens. En er mogen geen takken op het wegdek te rechtkomen", vertel Annemarie Westerweele, medewerker groenbeheerbij het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Zo ging het ook in het geval van de IJzendijkseweg, tussen Bier vliet en IJzendijke. De eigenaar, een inwoner van het Belgische Oudenaerde, kreeg een brief van het waterschap, omdat er tak ken uit zijn bomen vielen. Snoeien zag hij, gelet op de hoogte en ouderdom van de bo men, niet meer zitten. Dus be sloot hij ze alle 117 te rooien. Het schap nam daar kennis van en maakte hem erop attent dat hij een kapvergunning moest aanvragen bij de gemeente door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De commissie Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening in de gemeente Sas van Gent is in hoofdzaak tevre den over het reconstructieplan voor de Westdam, dat bij de ge meente van de tekentafel is ge rold. ■Enkele leden van de commissie ^vonden het jammer dat voor de ^verbetering van de straat een iaantal bomen moet sneuvelen. 1 Zo is het de bedoeling de (versle- ten) haagbeuken tussen de Poel dijk en de Julianastraat te ver vangen, de leilindes tussen het Julianapark en het Vlaanderen- plein te kappen en de esdoorns aan het trottoir langs de Molen berg te rooien. Commissielid M. Hemelsoet •drukte de gemeente verder op jhet hart nog eens goed na te den ken over het voornemen om de gedeelten Vrij straat-Juliana straat en Canadalaan-Paarde- vest over de gehele lengte te verhogen. Hemelsoet wees op eerdere negatieve ervaringen met een verkeersdrempel. „On derzoek goed of de drempel geen overlast geeft bij omwonenden. We hebben al eens eerder mee gemaakt dat er eerst een drem pel werd gelegd die om die reden later weer moest worden weg gehaald." Wethouder R. Noet deelde de le den van de commissie nog mee, dat er op 4 februari een in spraakavond plaatsvindt voor belanghebbenden bij de recon structie. De opmerkingen die daar worden gemaakt, verwerkt de gemeente nog in het defini tieve plan. Noet gaat ervan uit dat de reconstructie van de Westdam dit jaar nog wordt uit gevoerd. Oostburg. Bovendien moest het plan om de bomen te vellen, worden aangemeld bij het bu reau Laser in Dordrecht. Dat re gistreert dergelijke meldingen en geeft ze door aan het betref fende provinciebestuur, in dit geval dus dat van Zeeland. Het is vervolgens aan de provincie om de melding te controleren en te bekijken wat de ingreep bete kent voor het landschap. De zangeres Lilian Bodine, die vanuit haar polderwoning uit kijkt op de bomenrij aan de IJ zendijkseweg weet precies wat het betekent. „Dat het mooiste stuk van de dijk eraan gaat. Ik vind het een schandaal dat dat zomaar kan. 's Zomers fietsen hier heel veel mensen langs. Fa milie en kennissen die bij mij op bezoek komen, zeggen ook al tijd dat het zo'n prachtig stukje is. Ik heb al eens gedacht: ik ga er borden ophangen met de tekst 'waar u nu rijdt, staan straks geen bomen meer! Dat is meestal de realiteit. „Kijk maar tussen Sluis en Heil- le", zegt Aernoudts van lan- schapsbeheer. „Zelfde verhaal. Een gigantische kaalslag. En er is niks tegenin te brengen. Wei nig toch, Want de eigenaar van de bomen aan de IJzendijkse weg heeft zijn kapvergunning al binnen. En ook al staat er aan één kant van de dijk een dubbele rij, herplanten hoeft hij niet. Dat wil zeggen, vooralsnog niet." „Er is een kapvergunning ver leend, omdat de bomen niet al leen kaprijp, maar ook gevaar lijk zijn. We hebben echter geen herplantplicht opgelegd. Dat zijn we ook niet verplicht, maar we nemen het nog in overwe ging. Het kan dus zijn dat de ei genaar later alsnog nieuwe bo men moet planten. Dat hebben we hem ook meegedeeld"aldus de gemeente. De ingreep in het landschap is dan misschien wel definitief, maar hoeft niet onomkeerbaar te zijn. Elders geeft het water schap het goede voorbeeld waar het om eigen bomen gaat. Hier en daar in de streek is al her plant. „Niet alleen populieren, maar ook andere soorten. Dat wil niet zeggen dat de populier helemaal verdwijnt, maar vroe ger was het toch vooral een pro ductieboom. Nu moet je er meestal op toeleggen. Versnip peren, afvoeren, uitfrezen van de stompen, het kost meer dan het opbrengt." Het waterschap is in samenwer king met een gespecialiseerd bedrijf in Middelburg en in sa menspraak met de Natuurbe scherming en landschapsver zorging bezig met een structuurplan groenbeheer voor heel Zeeuws-Vlaanderen. Dat plan moet in de loop van dit jaar klaar zijn. Meer dan honderd oude populieren aan de IJzendijkseweg in Biervliet leggen binnenkort het loodje. Een buurtbewoner heeft zijn drie jongere populieren in bescherming genomen tegen de komende kaal slag. foto Charles Strijd AMSTERDAM - Zeeland mag dan in de ban zijn van de Oran jes, protocollaire richtlijnen verhinderen dat dit al te opzich tig wordt. Tijdens de nieuwjaarsontvangst door koningin Beatrix en prins Claus in het Koninklijk Paleis in Amsterdam wilden commissaris van de koningin W. van Gelder en loco burgemeester P. Bruinooge van Middelburg deze week het boekje Zeeland in de ban van Oranje aanbieden. Het protocol bleek dat niet toe te staan. Het presentje is gisteren alsnog per post met begeleidende brief aan de koningin toegezonden. De uitgave is samengesteld door PZC- journalist en publicist Jacques Cats en is een co-productie met zijn oudste zoon Hans-Peter, die de vormgeving heeft gedaan. TERNEUZEN - In het Terneuzense overdekte zwembad De Honte werd gisteren het traditionele schoolwaterpolotoer- nooi gehouden waaraan zeven scholen deelnamen. Sommige scholen hadden twee teams afgevaardigd. De organisatie van het evenement was in handen van zwem-en waterpoloclub De Schelde en het gemeentelijke zwembadpersoneel. Bij de meisjes bleek het team van de openbare basisschool De Meer paal het sterkst. Ze bleven voor de Zuidlandsschool en De Hille. Bij de jongens gingen de eerste twee plaatsen naar de twee teams van de Meerpaal. De ploeg van de Schans eindigde als derde. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Colijns- plaat realiseerde zich pas voor de Middelburgse politierech ter goed wat de gevolgen waren van een ondoordacht autorit je. Hij was op 8 april in Kats in een dronken bui ingestapt bij een vriend, die de auto van zijn grootvader had ontvreemd. Dat was het enige verwijt dat hem kon worden gemaakt. De man werd wegens schuldheling conform de eis veroordeeld tot 250 euro boete voorwaardelijk. Officier van justitie F. van Es vond dat de Bevelander op zijn vingers had kunnen natel len dat het geen zuivere koffie was. Zijn vriend had geen rijbe wijs en zou dus volgens de officier nooit toestemming krijgen om de auto van zijn familie te lenen. Onderweg naar Kortgene sloeg de auto over de kop. De verdachte betuigde gisteren zijn spijt. Hij vertelde sindsdien de drank te laten staan. De hoofd verdachte, een negentienjarige inwoner van Kats, moet in maart voor de politierechter verschijnen. SLUISKIL - Van een 37-jarige man uit Aartselaar (België) is vanmiddag het rijbewijs ingevorderd. De man reed met zijn bestelauto met 120 km per uur over de Koegorsstraat in Sluiskil waar 60 km is toegestaan. AARDENBURG - Bij het West-Zeeuws-Vlaams kampioen schap schaken voor basisscholen in Aardenburg hebben de eerste teams van de katholieke basisschool Sint Bavo uit Oostburg en de openbare basisschool Vorsterman van Oyen uit Aardenburg zich geplaatst voor de Zeeuwse kampioen schappen. Ook de derde plaats van het eerste team van katho lieke basisschool Op Dreef uit Aardenburg biedt mogelijk nog kans op deelname aan de Zeeuwse finale op zaterdag 23 maart inTerneuzen. Veertien teams met 56 schakers van vijf basisscholen deden mee aan het regionale kampioenschapIn de B-groepde min der ervaren schakers, pakte het tweede team van openbare basisschool Oostburg de winst vóór de derde teams van Sint Bavo en Op Dreef. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen snapt niet waarom de gezamenlijke ouderenbon den nu plotseling een pleidooi houden voor het weer opnieuw gratis ophalen van grof huis vuil. „De regeling dat de gemeente het grof vuil twee keer per jaar gratis bij de mensen ophaalde, is al sinds 1993 afgeschaft", zegt woordvoerder D. Timmers van de gemeente Temeuzen. „Van- .wege strengere milieu-eisen, aangescherpte arbo-normen en het feit dat er eigenlijk een heel jaar behoefte is om grof vuil in te leveren is de gemeente daarvan afgestapt." «Sinds die tijd konden inwoners gnet hun grof vuil terecht bij het •kringloopstation aan de Indu strieweg en sinds begin dit jaar bij het milieupark van Olaz in de Koegorsstraat. „In feite is er aan de procedure dus niets veran derd", stelt Timmers. „We be- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl grijpen dan ook niet de aanlei ding voor het pleidooi om het grof vuil weer twee maal per jaar gratis op te halen." In hun brief aan het gemeente bestuur wijzen de ouderenbon den er op dat het voor zelfstan dig wonende ouderen niet meer te doen is om hun grof vuil bij de nieuwe milieustraat 'ergens diep in de polder' te brengen. Dit gezien de afstand en grootte en gewicht van het aan te bieden grofvuil. Dat vindt de gemeente een vreemd argument. „Als, om maar eens wat te noemen, een oud bankstel eenmaal in een au to is geladen, dan speelt de af stand natuurlijk in principe geen rol meer", betoogt Tim mers. „Dan maakt het niet uit of je vroeger naar het kringloop station moest rijden en nu naar de milieustraat in de Koegors." Kosten De gemeente haalt grof vuil nog wel op, maar dan moeten inwo ners daar wel voor betalen. Vol gens de ouderenbonden kunnen vele ouderen die kosten niet dragen. Ook dat vindt de ge meente een vreemd argument, omdat die regeling dus al jaren geldt. „En het tarief is ook niet veranderd", stelt Timmers. „Dat is 11,30 euro. Dus weberij pen de aanleiding voor het ver zoek niet." Dat is volgens ouderenadviseur M. Meeusen van de ouderen bond PCOB nogal simpel. „De nieuwe situatie maakt wel de gelijk verschil", betoogt hij. „Het kringloopstation in de binnenstad was voor veel oude ren nog wel per fiets bereikbaar om kleinere spullen weg te bren gen. Een fietstocht door de pol der redden die mensen natuur lijk niet." Dat de regeling al jaren zo is, wil volgens Meeusen niets zeggen. „Het probleem speelt nu. De meeste klachten die de ouderen adviseurs van de bonden binnen krijgen, gaan over het grof vuil. Dus hebben we besloten de koe nu bij de horens te vaten." In het huidige gemeentebestuur heeft Meeusen niet teveel vertrou wen. „Maar als straks de nieuwe ge meente er is, ligt de zaak anders. In Axel en Sas van Gent wordt nog wel twee keer per jaar gratis grof vuil opgehaald. Ze zullen het daar zeker niet accep teren als die mogelijkheid ver dwijnt." BLUE POINT 19 jan. Goes van 11.00 tot 17.00 uur Middelburg: L. Noordstr. 25 Goes: St. Adriaanstr. 8 Kinderen van groep zes en zeven van basisschool De Stelle volgen in Terneuzen het circuit van de Geweldig Express. foto Camile Schelstraete door Euqènë Verstraeten TERNEUZEN - Meer dan dui zend kinderen uit de hoogste klassen van het basisonder wijs en de brugklassen bezoe ken de komende tijd in Terneu zen de Geweldig Express. Dat is een rijdende tentoonsteling over zinloos geweld, ruzie, vooroordelen, zondebokken, verzoening en spijt hebben. De interactieve tentoonstel ling, die is ondergebracht in een twaalf meter lange trailer, staat tot en met 24 januari op gesteld op het terrein van de stedelijke scholengemeen schap De Rede aan de Oude Vaart. De Geweldig Express werd gisteren geopend door wethouder E. Kerckhaert van de gemeente Terneuzen. Hij verwelkomde de leerlingen van groep 6 en 7 van de school De Stelle als eerste officiële bezoekers. De wethouder hield zijn jeug dige gehoor voor dat de Ge weldig Express geen gewoone tentoonstelling is. „Het is vooral een ontdekkingsreis". Die reis duurt ongeveer drie kwartier. De kinderen krijgen als ze trailer binnenkomen een opdrachtenfolder die ze gaan deweg moeten invullen. Ze moeten onder meer stukjes tekst lezen of plaatjes bekij ken en daarover vragen beant woorden. Ook wordt hun me ning gevraagd over de meest uiteenlopende onderwerpen. De leerlingen worden door de Geweldig Express geleid door pabo-studenten van het ROC Westerschelde. Het is de be doeling dat er ook in de klas de nodig aandacht aan te ten toonstelling wordt bested. Enquête De Geweldig Express is een project van de Stichting Vre- deseducatie en Samen op Weg Jeugdwerk en toert sinds 2000 door het land. De tentoonstel ling belandde in Terneuzen naar aanleiding van een en quête onder de Terneuzense jeugd tussen de 10 en 23 jaar. „Daaruit is gebleken dat er nogal wat kinderen zijn die last hebben van pesten", aldus wethouder Kerckhaert. „Zelfs meer dan de helft van de basis schoolleerlingen zegt daar wel een last van te hebben. Dus hebben wij als gemeente ge dacht, als dit zo'n belangrijk punt is, dan moeten we er aan dacht aan besteden. Daarom is besloten de Geweldig Express naar Terneuzen te laten ko men." De komende twee we ken wordt de trailer nog be zocht door meer dan duizend leerlingen van in totaal negen tien Terneuzense scholen. WESTDORPE - De muziekver eniging Eikels Worden Bomen en de muziekvereniging Anima- to uit Axel verzorgen zaterdag avond 19 januari het jaarlijkse nieuwjaarsconcert. Het concert vindt plaats in de rk-kerk in Westdorpe en de mu ziekvereniging St. Cecilia uit Philippine verleent ook mede werking. Het muzikale evene ment begint om 20.15 uur en de J toegang is gratis. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Locale Omroep Terneuzen zal volgende maand voor het eerst in de lucht zijn met een nieuws uitzending tussen 18 en 19 uur. Stichtingsvoorzitter J. Snelders wilde zich gisteren nog niet vastleggen op een precieze da tum, 1 februari is formeel de op richtingsdatum, maar is ervan overtuigd dat de lokale omroep binnen anderhalve maand te horen is via 107.7 FM. Snelders deed zijn voorspelling na afloop van de vergadering van de Terneuzense commissie cultuur, informatie en organi satie. De commissieleden waren una niem vol lof over het uithou dingsvermogen van Snelders. De directeur van de Stichting Welzijn Terneuzen is al vanaf de sterfdatum van de vorige stads- omroep, een kleine vijf jaar ge leden, bezig met het opzetten van een nieuw radiostation. De perspectieven zijn nu gunstig. Enthousiaste vrijwilligers, met veel ervaring bij een lokale om roep, een deskundig bestuur en negenkoppige, uitgebalanceer de Programmaraad met mensen uit allerlei geledingen van de sa menleving willen de schouders eronder zetten, stelt Snelders. Alleen P. Hamelink (SGP) was tegen het verstrekken van sub sidie aan de nieuwe SLOT. Ha melink vreest dat niet alle pro gramma's de 'toets der bijbelse kritiek kunnen doorstaan'. De overige commissieleden pleit ten, na enige misverstanden en discussies, stuk voor stuk voor een onafhankelijke omroep. De naam Stichting Locale Omroep Terneuzen is voor niemand hei- lig. Het voornemen om direct van het begin af ook nieuws en actu aliteiten uit Axel en Sas van Gent (die per 1 januari volgend jaar ook tot de gemeente Ter neuzen behoren) te brengen, werd door eenieder toegejuicht. De meeste commissieleden zou den het bovendien mooi vinden als de radiozender uitgroeit tot een regionale omroep voor heel Zeeuws-Vlaanderen. Wethou der J. Baart liet weten dat het college ook die intentie heeft en onthulde dat er nog deze maand verkennende gesprekken met de overige gemeenten worden ge voerd. Enkele commissieleden, P. van Nieuwenhuijzen (D66) voorop, wilden wel zeker weten dat de omroep niet opnieuw ver strengeld raakt in commerciële belangen. Baart stelde echter dat de be moeienis van theaterexploitant F. Lievens vooral te maken heeft met diens liefde voor lokale me dia. Het risico voor de omroep om uit het theater, waar de ra diozender onderdak vindt, te worden gezet, is uitermate klein en de voorwaarden worden goed vastgelegd, benadrukte de wet houder. „Laat de omroep haar uitzendingen dan maar snel, sneller, Snelders beginnen", riep de immer jolige W. Broek- huyzen (WD) snedig uit. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43