Tijd dringt voor Broomchemie Schenking auto eindigt in felle ruzie Betere reclame voor collectief vervoer nodig 15 SALE In het voetspoor van Heilige Anna van deze tijd Politie zoekt getuigen na ontvoering jongen Pronk probeert productie vlamvertrager in Terneuzen te voorkomen Politie ontdekt wietkwekerij in Vlissingen Inbrekers halen huis half leeg zeeuwse almanak Vitamientjes een stoutenbeek Wethouders Sluis krijgen kilometergeld Goese junk moet cel in ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 17 januari 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie zoekt getuigen van een ontvoe ring van een zestienjarige jon gen. De jongen werd afgelopen vrij dagavond tussen zeven en acht uur in de Oosterscheldestraat in Middelburg door een man gedwongen in een witte auto te stappen. Vervolgens is hij mee genomen naar een woning, waar hij seksueel misbruikt is. De auto stond geparkeerd ter hoogte van de Spar super markt en de geldautomaat van de Rabobank. Om welk merk en type het gaat is niet bekend. De communicatie met het slachtoffer verloopt moei zaam, omdat hij geen Neder lands spreekt. De jongen kan bijvoorbeeld niet vertellen waar de woning is waar hij naartoe werd gebracht, omdat hij niet goed genoeg bekend is in Middelburg. Ook is nog niet duidelijk op welke manier hij is gedwongen in de auto te stap pen. Pas volgende maand is een tolk beschikbaar, zodat er uit gebreid met de jongen kan worden gesproken. Er is wel een signalement van de dader. Het gaat om een blan ke man van 1,80 meter lang. Hij is veertig tot zestig jaar oud, heeft een kaal hoofd met aan de achterkant een beetje haar en draagt een bril. De politie zoekt getuigen die op vrijdag avond de man en de witte auto, eventueel in combinatie met het slachtoffer, een donkere jongen, hebben gezien. Getui gen kunnen bellen naar: 0900- 8844. Pastoor Miel Erpelinck overhandigde het eerste exemplaar van zijn boek aan oud-bisschop Ernst van Breda. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De mensen die hem het meest hadden ge steund bij de samenstelling, kregen gisteren uit handen van pastoor Miel Erpelinck de eerste exemplaren overhandigd van zijn boek 'Anna in België'. On der hen oud-bisschop H. Ernst van Breda, die de Sasse pastoor tijdens het sabbatsverlof had bijgestaan als mentor. Erpe linck schreef in het sabbatsver lof het boek. Erpelinck dankte Ernst, 'voor het geduld dat u met me hebt ge had en dat u alles hebt willen le zen' en overhandigde hem daar na een exemplaar van het boek. Anderhalf jaar werkte Erpe linck aan de inventarisatie van alle plaatsen in België waar in kerken of kapellen nog beelden van de Heilige Anna, de moeder van Maria, te vinden zijn. In een onderhoudende presen tatie, onder meer aan de hand van dia's, liet pastoor Erpelinck in de raadzaal van het stadhuis in Sas de vele tientallen geno digden die aanwezig waren, zien waar zijn speurtocht toe heeft geleid. Kerkhistoricus en specialist heiligenverering dr. Ch. Jaspers van het Titus Brandsma Instituut uit Nijme gen noemde Erpelinck 'een soort apart'. „De meeste pas toors zijn iets wolliger. Hij is tamelijk doelgericht en heeft systematisch aan zijn boek ge werkt", aldus Jaspers, die Erpe linck eveneens had bijgestaan bij de samenstelling. Anna in België bevat volgens Jaspers geen wereldschokkende nieuwigheden over deze heilige, maar niettemin vond hij dat Er pelinck 'goed bezig was ge weest'.Het Repertorium van Vindplaatsen telt 230 bladzij den en is tegen het bedrag van vijftien euro verkrijgbaar bij de auteur zelf in Sas van Gent. An na in België is uitgegeven in ei gen beheer. VLISSINGEN - In een Vlissing- se woning heeft de politie giste ren een hennepkwekerij ont dekt. Alle 92 planten en benodigde apparatuur is in beslaggeno men. De 35-jarige bewoner van de woning is gehoord en ontving een dagvaarding. door Henk Boot OOSTBURG - Desnoods doen de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten het zelf. Maar beter nog neemt Regie BV zelf de handschoen op en verzorgt de reclame voor het collectief ver voer. Dat zegt voorzitter L. Wil le van het collectief vervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Hij reageert daarmee op een klacht van reizigersvereniging Rover. Die vindt dat te weinig bekend is hoe het collectief ver voer (taxi's en busjes voor ge handicapten en ouderen) in de regio is georganiseerd, bij wie mensen kunnen aankloppen en wanneer er een beroep op ge daan kan worden. „Rover heeft gelijk", zegt Wille. „Maar we hebben vorig jaar de nodige problemen gehad met Regie BV (een samenwerkingsverband van meerdere taxibedrijven, dat zorgdraagt voor het collectief vervoer, red.) en daar is veel tijd en energie in gaan zitten." De informatie en voorlichting naar buiten is er daardoor helaas bij ingeschoten." Volgens Wille is contractueel vastgelegd dat Regie BV voor de reclame zou zorgen. Regie BV heeft dat trouwens onlangs ook aan Rover laten weten. Er wordt gewerkt aan een folder, zodat het voor potentiële klanten een voudiger wordt om een taxi te bestellen. Laat die folder op zich wachten, dan vindt Wille dat de deelnemende gemeenten niet moeten schromen om geza menlijk een kleine campagne op gang te brengen om het publiek voor te lichten. „Ik denk dat het beter is dat we daar met zijn allen de schouders onder zetten, dan dat elke ge meente op zich dat op de eigen voorlichtingspagina in het huis- aan-huisblad gaat doen. Dat scheelt aanzienlijkin de kosten, lijkt me", aldus Wille. Hij ziet nog wel een schaduwkantje aan het pr-initiatief. „Ik hoop wel dat Regie BV de extra toeloop aankan". Een verwijzing naai de problemen van eind vorig jaar, toen er legio klachten bin nenkwamen van gebruikers, die vonden dat ze te lang moesten wachten voor er een taxi(busje) kwam voorrijden. Van de andere kant: er is ons als gemeenten gegarandeerd dat ze voldoende capaciteit voorhan den hadden. In het uiterste ge val werken ze met oproepchauf- feurs.Wille heeft wel de indruk dat de dienstverlening een stuk soepeler loopt. „Ik hoor de laat ste tijd weinig klachten meer". DOMBURG - Uit een woning aan de Singel in Domburg zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee televisies, een magnetron, een telefoon, een wasmachine, een tafeltje, een cd-speler en twintig cd's gesto len. De goederen zijn enkele duizenden euro's waard. Suzanne is geen fruittypje: als haar moeder haar sinaas appelen aanbiedt, weigert ze steevast. Ook al legt haar moeder omstandig uit dat ze vitamines nodig heeft: fruit blieft ze niet. Niet getreurd, haar moeder probeert elke dag een verant woorde maaltijd op tafel te zettten met verse groenten, zodat ze toch genoeg binnen krijgt. Laatst stond er hutspot op het menu. Suzanne zat wat wanhopig te prikken in de worteltjes. „Ja, dat moet je toch echt opeten hoor, ook al is dat niet je favoriete eten! Je moet genoeg vitamine C bin nenkrijgen", moedige moe der haar aan. „Helemaal niet nodig", repli ceerde de dertienjarige. „Want vitamine C, daar zit ook een heleboel van in shampoo. Was ik toch ge woon wat vaker mijn haar." Sommige meubels lijkeu Ie zijn ontworpen met een specifiek mteneurbeeld in het achterhoofd. En andere meubels staan gewoon als een huis, ongeacht in welke omgeving ze worden geplaatst Bij Pot Sloutenbeek vindt u een grote collectie van meubèls met die uitgesproken individuele kwaliteiten. En tijdens de SALE zijn de bekendste banken, kasten en fauteuils v en Label tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Nu is het moment o n topmerken als deSede, Jori, Leolux, Rolf Benz. Molinan te profiteren. Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ons ook op internet: wwwstoutenbeek.nl afd. muziek het nieuwe album van Blauwe ruis €19,50 afd. multimedia voor alle kabelinternetters: McAfee virusscan firewall nu van 81,64 voor 49,90 afd. boeken Elseviers belasting almanak 2002 18,15 vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu kerriesoep mee kokos en appel en Penne met kip in pesto-roomsaus of Griekse stoofschotel (vegetarisch) en bosvruchtenmousse €11,50 9,- (vegetarisch menu) vanavond 19.00 uur Kunstbende Zeeland Workshop webdesign zaterdag 19 januari 14.30-16.30 uur iNo Frontiersl Ierse luistermuziek tentoonstelling: Eilanden tussen hemel en zee panoramabeelden van Zeeland, van Rolf Hesse kijk ook op w.bcstcwinkelvannëderland.nl door Joep Trommelen IJZENDIJKE - „Ik wilde haar helpen omdat de heer Jezus- Christus wil dat ik help. Ik ben een christen en wil een goed rentmeester zijn. Ik had mede lijden met haar en heb zelf ook veel ellende meengemaakt. Maar achteraf gezien ben ik er ingetuind, in haar mooie zielige praatjes." A. Vogelaar (71) uit IJzendijke kreeg medelijden met Margreet Coenen (40) uit Etten-Leur, toen hij hoorde dat de auto van de bijstandsmoeder was gesto len. De vrouw had de tweede hands Golf via de staatsloterij show verkregen. Hij schonk de Etten-Leurse toen een andere wagen. Toen de gestolen auto la ter, beschadigd, werd terugge vonden, wilde Vogelaar een au to terug. Coenen had de auto hard nodig. Ze moet immers vaak met haar drie kinderen naar het zieken huis in Breda. Bovendien zitten twee van haar kinderen op het speciaal onderwijs. Coenen liet zich na een afspraak naar IJzen dijke rijden om de auto op te ha len die Vogelaar voor haar ge kocht had, eveneens een Golf. De auto werd op haar naam ge zet. „Ik heb de auto in mijn ogen niet geschonken, maar ter be schikking gesteld", zegt Voge laar. Hij geeft toe dat de auto ju ridisch wel van Coenen was op het moment dat de overschrij vingplaatsvond. Coenen: „Een paar weken latei- werd de gestolen Golf gevon den. Ik heb Vogelaar toen gebeld om dat te zeggen. Hij zei meteen dat hij dan één van de twee au to's terug wilde hebben. Een ge schenk vraag je toch niet terug? En we hadden geen afspraken gemaakt in de trend van 'stel je voor als..." Vogelaar: „Ik heb haar gezegd dat ik een van de twee auto's te rug wilde hebben. Ik wilde haar zelf laten kiezen, want ze had eerst een diesel. Die is niet zo voordelig om te rijden in haar geval; van Etten-Leur naar Bre da." Coenen: „Vorige week maandag belde hij me op met de vraag of ik er al over nagedacht had. Ik zei toen, sorry, maar ik ben het er niet mee eens. Uitein delijk werd 'ie behoorlijk boos en riep 'ie dingen als 'nu weet ik met wat voor type ik te maken heb'. Toen dacht ik: 'Jongen, als het zo moet, stik er dan maar in'. Ik zei: 'Meneer Vogelaar, discus sie gesloten, u krijgt uw auto te rug'. Hij wilde nog dat ik 'm kwam brengen, maar ik zei: 'Kom 'm maar halen'." Er volgde onvriendelijk tele foonverkeer dat uiteindelijk leidde tot een afspraak vorige week woensdag. Na veel vijven en zessen werd de auto overge schreven. Coenen: ,,Ik heb hem daar de sleutels overhandigd en gezegd dat ik geen contact meer met hem wilde." Model Foxxy Nu voor 770 - 1.695,-) Advertentie (Advertentie) Advertentie SLUIS - De wethouders van Sluis-Aardenburg krijgen, als het aan het college van burge meester en wethouders ligt, naast hun vaste onkostenver goeding ook kilometervergoe ding voor de afstanden die bin nen de eigen gemeente worden gereden. De regeling zou ingaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1999. „Omdat de afstanden binnen onze gemeente nogal fors zijn" legde burgemeester B. Straats- ma in de commissie Algemeen Bestuur uit. Niet alle commis sieleden waren het daar mee eens. A. Basting (D&T), L. Kamphuis (CDA) en A. Schep pers (Lijst Rammelare) hadden moeite met deze nieuw in te stel - len regeling. Basting vroeg zich af waar de bevoegdheid lag om dat besluit te bekrachtigen. „Is dit aan het college zelf, dat zou ik opmerkelijk vinden, of ligt de beslissingsbevoegdheid bij de raad?", vroeg hij de commissie voorzitter. Die had niet direct een antwoord, maar beloofde het op te zoeken. Iedereen kon zich wel vinden in het besluit om de raadsleden te voorzien van laptops. Het gaat de gemeente 18.500 euro kosten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Technisch ma nager J. van der Wal is ervan overtuigd dat het Terneuzense bedrijf Broomchemie binnen MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 29-jarige Goesenaar voor het plegen van winkeldief stallen twee weken gevangenis straf opgelegd. Omdat de man een werkstraf niet heeft verricht, moet hij daarvoor twee maanden zitten. De notoire drugsverslaafde werd bij verstek tot tweeënhal ve maand gevangenisstraf ver oordeeld. Hij stal begin septem ber vorig jaar in Middelburg etenswaren bij een supermarkt en dezelfde dag tijdschriften uit de stationsrestauratie. afzienbare tijd de broomhou- dende vlamvertrager FR 720 mag maken. Voor het Terneu- zens bedrijf is de productie van de vlamvertrager van essentieel belang. Minister Pronk (VROM) gaat, via de Inspectie Milieuhy giëne, bij de Raad van State in beroep tegen door de provincie Zeeland en het ministerie van Verkeer en Waterstaat verleen de vergunningen. Voor het voortbestaan van Broomchemie is het noodzake lijk dat de productie zo snel mogelijk begint. Voor ruim 4,5 miljoen euro aangeschafte pro- ductie-apparatuur ligt name lijk al vanaf september noodge dwongen stil. De minister maakt volgens Van der Wal geen enkele kans, om dat een rapport van een onaf hankelijk bureau uitwijst dat er geen gevaren voor het milieu of voor productiemedewerkers te verwachten zijn. Pronk laat het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) het rapport beoordelen, maar heeft besloten dat de milieu-inspectie toch in beroep moet gaan tegen eerder verleende vergunningen. Het zou anders kunnen zijn dat Broomchemie vanaf volgende week mag beginnen met de pro ductie van FR 720. Dat terwijl een week later, als de Europese Commissie ermee akkoord gaat, weer moet worden gestopt. Pronk heeft bij de Europese Commissie gemeld dat hij de productie, de import, de handel en het gebruik van de gebro- meerde brandvertrager wil ver bieden. De minister wil FR 720 verbieden, vanwege de gevaren voor mens en milieu. Vruchtbaarheid De milieu-organisatie Green peace betoogde al eerder dat de nieuwe vlamvertragers schade lijk zijn voor verschillende or ganen en de vruchtbaarheid van mens en dier. Van der Wal stelt dat het rapport van Notox zon der meer aantoont dat FR 7 2 0 op basis van de huidige kennis vei lig moet worden geacht. De technisch manager kan zich dan ook niet voorstellen dat het RIVM een andere conclusie trekt. Hij verwacht dat Broom chemie over een maand of twee alsnog met de productie van de vlamvertrager kan beginnen. Broomchemie heeft 157 mede werkers in Terneuzen. Van der Wal doet geen voorspellingen over het aantal mensen dat zijn baan verliest als de productie van FR 720 onverhoopt hele maal niet van de grond komt. „Dat schept alleen maar onrust op de werkvloer en maakt 157 mensen zenuwachtig. Daar schiet niemand iets mee op, ze ker niet als binnenkort blijkt dat alle paniek voor niets was. Hoewel Van der Wal vrij zeker is van de uiteindelijke goedkeu ring van de nieuwe vlamvertra ger, moet hem van het hart dat het 'ontzettend vreemd' is dat verschillende overheden el- kaars besluiten tegenwerken. De voortrekkersrol van Neder land op milieugebied zet Broomchemie op fikse achter stand bij concurrenten in het buitenland, benadrukt de tech nisch manager. Een woordvoerder van het mi nisterie van VROM stelt daarte genover dat Pronk in eerste in stantie denkt aan het weren van mogelijke gevaren voor mens, dier en milieu. Van der Wal hoopt dat de Euro pese Commissie 25 januari al beslist dat Pronk de productie van FR 720 niet mag verbieden in Nederland. Mocht dat niet het geval zijn, dan moet Broom chemie de meningen afwachten van het Rijkinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne en de Raad van State. Broomchemie heeft goede hoop dat met de productie van de nieuwe brandvertrager kan worden begonnen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41