Winter Deals bij Tulp Keukens! Prominente namen op lijst LN PZC Inzameling voor repatriëring lijken twee Eindhovenaren Rijles deels achter computerscherm Vastbinden patiënten eist jaarlijks levens LN let op de kleintjes Ministerie wijst banken op afspraken over euro Zeearend terug van weggeweest OM vervolgt chemieconcern DSM Lawaai tegen zinloos geweld Den Haag sluit disco Miljoen voor verhuizing familie Videotheken doorgelicht op kinderporno Partij strikt Tjerk WesterterpHenk Wijngaard en Wien van den Brink donderdag 17 januari 2002 nemen voor het Kamerlidmaat schap. Zoals bij elke nieuwe partij heeft Leefbaar Nederland te maken met politieke geluk zoekers, die soms een dubieus politiek verleden hebben. ,,Die mensen moet we eruit zien te fil teren, voor zover we dat kun nen. We hopen ook dat mensen of de pers ons tippen als ze iets weten", aldus Nagel. De eerste die de waarheid in elk geval erg verbloemd brengt, is Ben Rousseau uit Amsterdam. Als beroepservaring staat 'par lementair verslaggever bij het Algemeen Dagblad'. ,,Hij heeft hier op een jaarcontract ge werkt, maar dat is zes jaar gele den", aldus het Algemeen Dag blad. „Inmiddels werkt hij op een andere plek bij een andere krant." Naast de regionaal en plaatselijk gewortelde kandi daten heeft LN ook een aantal landelijke lijstduwers. „Naast lijsttrekker Pim Fortuyn staan partijbestuurders Willem van Kooten, Broos Schnetz en ikzelf als lijstduwers op de lijst. Wij zijn nadrukkelijk niet verkies baar", aldus Nagel. Wel verkiesbaar zullen naast de bekende namen vooral blanke mannen zijn. Vrouwen en al lochtonen maken een klein deel uit van de groslijst. LN-leden zijn meer dan gemid deld ondernemer, blijkens de lijst, alhoewel er ook een astro logisch consulent, een hypnoti seur en een aantal leraren op staan. De komende weken zullen de kandidaten beoordeeld worden door de besturen van het district waarvoor ze op de lijst willen komenLN heeft voor elk van de negentien kiesdistricten een ei gen lijst. Alleen Fortuyn en de lijstduwers doen overal mee. De andere kandidaten staan alleen op hun regionale lijst. „De men sen worden dus in hun eigen dis trict gekozen. Dat geeft een band met de kiezers. We hopen op die manier het contact tussen kiezers en gekozene te verbete ren", aldus Nagel. Zeeuwen Acht Zeeuwen hebben zich aan gemeld voor de kandidatenlijst van Leefbaar Nederland. Be kendste namen zijn het Middel burgse raadslid H. Akdag (ex- PvdA, tegenwoordig Leefbaar Middelburg) en M. Weststraete, Zeeuws Statenlid en raadslid in Reimerswaal voor zijn eigen lijst. Akdag en Westraete onder houden al langer banden met Leefbaar Nederland. De andere zes zijn H. Hoedemaker uit Koudekerke, L. Poppelaars uit Vlissingen, C. Reuter uit Zoute- lande, A. de Velde Harsenhorst uit Oostburg en J. Vermolen uit Krabbendijke. GPD DEN HAAG - Wie Leefbaar Nederland wil bellen voor in formatie over de nieuwe par tij, of om zich aan te melden als nieuw lid, moet daar flink voor betalen. Het partijbu reau is sinds kort alleen via een informatienummer te be reiken, dat circa 30 eurocent per minuut kost. Voor zover bekend is Leefbaar Nederland de enige partij in ons land die geld vraagt voor het telefonisch verstrekken van informatie. Geïnteres seerden worden wel gewaar schuwd voor de 'leefbare' ta rieven, overigens een wettelij ke verplichting in Nederland. „Dit nummer kost circa 30 eu rocent per minuut", meldt een bandje. Proef op de som leert dat een eenvoudige vraag - twee keer doorverbonden en twee keer wachten - minimaal 60 eurocent kost. Voor de partij is elk telefoon tje een welkome bijdrage in de partijkas. Ondanks de aan kondiging van lijsttrekker Pim Fortuyn dat hij miljoenen euro's aan campagnegeld zou meebrengen, is de partij vol gens campagneleider Van der Linde nog steeds armlastig. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Niet alle banken houden zich aan de afspraken die over hèt omwisselen van guldens zijn gemaakt. Het mi nisterie van Financiën is in ge sprek met de banken om 'de puntjes op de i te zetten'. „De service naar het publiek loopt niet altijd vlekkeloos", zegt een woordvoerder van het ministe- De problemen draaien om de omwisseling van guldens voor euro's. Sommige banken reke nen ten onrechte provisie. An dere filialen wisselen alleen gul dens om als het bedrag op een i-ekening wordt gestort. „We hebben niet het idee dat het be wust gebeurt", stelt de zegsman. „Het is ook niet één bedrijf die het doet. Het gebeurt bij sommi ge filialen van verschillende banken." De Consumentenbond maakt zich ook zorgen over de omwis seling. De organisatie vindt dat banken guldens moeten inwis selen voor contante euro's. „De grote drukte is nu voorbij. Ban ken moeten weer doen, wat ze horen te doen", zegt een woord voerder. „Het is toch te gek dat je geld wordt gestort op een re kening en dat je vervolgens naar buiten moet om euro's te pin nen." Bij de bond zijn de al on geveer 250 klachten over het wisselen binnengekomen. De meeste klachten - ruim 2500 - over de euro gaan nog altijd over de prijsverhogingen. Of door de invoering van de euro de prijzen echt zijn gestegen, weet de Con sumentenbond nog niet. Eind deze maand is het onderzoek hiernaar klaar. ANP door Hans Leber DEN HAAG - Jaarlijks vallen enkele doden en zwaargewon den door het vastbinden van verstandelijk gehandicapte pa tiënten aan bed. Volgens J. Lu- cieer, inspecteur-generaal voor de geestelijke gezondheidszorg, wordt door personeel te vaak naar dit drastische middel ge grepen tijdens een crisis. Nadat enkele jaren geleden de gevaren van bedhekken en ban den en riemen in verpleeghui zen aan de orde werden gesteld, blijkt nu uit onderzoek dat het probleem zich ook bij verstan delijk gehandicapten voordoet. Lucieer: „Zeven procent van de verstandelijk gehandicapten wordt eens of meerdere keren per jaar vastgebonden. Dat zijn 2100 mensen." Volgens de inspecteur-generaal heerst er te weinig besef van de gevaren ervan. „Personeel denkt te snel aan fixeren, terwijl het met wat aandacht ook an ders opgelost kan worden, mis schien door even met iemand te gaan wandelen. Bij fixeren kun nen patiënten vallen en ver strikt raken in de banden waar mee ze vast zitten en daardoor stikken. Personeel kent dat ge vaar pas als er iets ergs is ge beurd en dan is het te laat." Lucieer vindt ook niet alle ge vallen van fixeren onjuist: „Het kan zeer wel nodig zijn om even iemand tot rust te krijgen als er een crisis is. Ik denk alleen dat het personeel te vaak uit ge woonte fixeert." De uitspraken van Lucieer heb ben de Tweede-Kamerleden Kant (SP) en Arib (PvdA) er toe gebracht Kamervragen te stel len. Volgens Kant wordt het vastbinden nog steeds toege past wegens personeelsgebrek. Dat het probleem zich ook in de verpleeghuiszorg nog steeds voordoet, blijkt volgens Kant uit een recente enquête onder personeel in deze sector. Volgens een woordvoerster van de Ver eniging Gehandicaptenzorg Nederland is er de laatste jaren al veel aandacht voor deze zaak. „Het personeelstekort speelt ook mee: bij kleinere groepen is er meer tijd om crises te bestrij den en te voorkomen. Maar daar willen we niet alles aan toe schrijven." Eind jaren tachtig kwam het vastbinden voor het eerst in het nieuws door het meisje Jolanda Venema. Haar ouders kwamen met een foto naar buiten omdat ze de leefomstandigheden van hun dochter in de Assense zwakzinnigeninrichting Hen drik van Boeyenoord niet langer duldden. Het meisje was vastge ketend aan de muur omdat haar agressie voor het personeel een gevaar vormde. De publicatie leidde tot een beter leven voor Jolanda, die in 1999 aan hartfa len overleed. GPD GRONINGEN - De zeearend, de grootste roofvogel van Euro pa, lijkt in Nederland teruggekeerd. De laatste tijd is het dier, bijgenaamd de vliegende deur, weer regelmatig gesignaleerd. Een jong exemplaar vliegt rond in het Lauwersmeergebied. Vogelspotters uit het hele land proberen het zeldzame dier voor de lens te krijgen. Natuurbeheerders hopen dat snel ook broedende paren zullen opduiken. De vogel met een vleugel spanwijdte tot 2,5 meter was sinds mensenheugenis uit ons land verdwenen. Vorige winter werden op één dag vier exemplaren van de vo gel in het Lauwersmeergebied gezien. Dit waren allemaal jonge dieren. Dat is geen toeval, meent boswachter J. Willems van Staatsbosbeheer. „Die zijn mogelijk sneller geneigd nieu we gebieden op te zoeken." ANP MAASTRICHT - Het Openbaar Ministerie in Maastricht be gint een strafrechtelijke procedure tegen chemieconcern DSM. Uit onderzoek is gebleken dat het bedrijf milieuwetten heeft overschreden. In 1996 bleek dat de benzeenleidingen van DSM scheuren vertoonden. In drie voorgaande jaren was circa 450.000 liter van de giftige vloeistof ondergronds weggestroomd. De bo dem raakte door de lekkages ernstig verontreinigd; de schoonmaak is nog altijd in volle gang. ANP BERGEN OP ZOOM - Inwoners van Bergen op Zoom die nog niet weten dat de gemeente 2002 heeft uitgeroepen tot thema jaar voor de bestri j ding van zinloos geweld, kunnen er na vrij - dag niet meer omheen. Burgemeester P. van der Velden heeft de inwoners opgeroepen voor een optocht waarbij zo veel mo gelijk lawaai moet worden gemaakt. Het is de eerste activiteit tegen zinloos geweld. De komende maanden zijn er meer acti viteiten. ANP DEN HAAG - De gemeente Den Haag heeft gisteren besloten discotheek Injoy voor een jaar te sluiten. Daarmee zijn drie van de vier horecagelegenheden in de Raamstraat op last van de gemeente dicht. De straffen zijn opgelegd omdat de open bare orde rond de uitgaansgelegenheden geregeld in gevaar komt. Afgelopen zondag raakten vier personen gewond door een vecht- en steekpartij voor de deur van Injoy. Volgens een gemeentewoordvoerder is het een gangbare me thode om probleemgevallen een jaar te sluiten. Met de vierde horecagelegenheid in de Raamstraat, een Indonesisch restau rant, verwacht de gemeente geen problemen. ANP MAASTRICHT - De gemeente Maastricht trekt een miljoen euro uit om een recalcitrante familie tot verhuizen te bewe gen. De familie, die bestaat uit vijf gezinnen, is wegens her haaldelijke agressie, geweld en intimidaties onhoudbaar voor de omgeving. De Mobiele Eenheid moest al twee keer in actie komen om de gemoederen te sussen. Gemeente en woningbouwvereniging willen de familie laten verhuizen naar een afgelegen terrein met tien woningen, waarvan vier bestemd voor de familie. De gemeente koopt de andere zes op, zodat er geen buren hoeven te wonen. Hun hui dige woningen in de Electrobuurt moeten worden gesloopt. De familie wordt voorts tegemoet gekomen in parkeermaat- regelen, extra lantaarnpalen in de omgeving en vervoer van de kinderen naar hun school. De familie weigert vooralsnog mee te werken. ANP Advertentie Stel nu nog voordeliger uw eigen Tulp keuken samen. Tijdens de winterperiode krijgt u bjj Tulp Keukens nameljjk een flinke korting op uw ultieme keukenwens. In onze eigen fabriek in Nederland, kunnen we uw keuken helemaal maken zoals u dat wilt Met een zeer snelle levertijd. En, omdat u rechtstreeks contact heeft met de fabrikant, zjjn de mogelijkheden groot en blijft de prijs klein. Kom dus snel naar de Tulp showroom en vraag naar uw voordeel. HöJ Goes Nobelweg 2-26 3MÜ3 Tel. 0113-216230 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Rijlessen zullen binnenkort deels achter een computerscherm plaatsvin den. De ANWB zet de simula- toren in om leerlingen beter voorbereid de weg op te laten gaan. Oefenen in de nepauto zou de kans om te slagen met tien procent vergroten. Uit onderzoek van het techni sche onderzoeksinstituut TNO is gebleken dat een uur les in de simulator gelijk staat met drie uur lessen op de openbare weg. TNO stelt bovendien dat twin tig tot veertig procent van de ritten door de computer zijn te veiwangen. De simulator is gisteren officieel in gebruik genomen door voorzitter Pie- ter van Vollenhoven van de Raad voor Transportveilig heid. Het apparaat is ontwik keld voor de ANWB en wordt door Peet Vogels DEN HAAG - Voetbalcommen tator Hans Kraaij sr, boerenlei der Wien van den Brink, ex-mi nister van Verkeer Tjerk Westerterp, zanger Henk Wijn gaard, officier van justitie Fred Teeven en 348 voornamelijk plaatselijke en provinciale be stuurders willen wel een gooi doennaar een Kamerzetel voor Leefbaar Nederland (LN). Dat heeft partijvoorzitter Jan Na gel, zelf lijstduwer, gisteren be kendgemaakt. Met zoveel potentiële kandida ten heeft Leefbaar Nederland ,een rijke vijver om uit te vissen. „Het is rijp en groen door el kaar, maar er zit veel kwaliteit oncler de kandidaten", meende Nagel dan ook. „Het is mooi dat goede politici die geen lid van een landelijke partij zijn nu ook de mogelijkheid krijgen door te groeien naar het Kamerlid maatschap." De oprichter van Leefbaar Ne derland was daarmee heel wat positiever dan zijn lijsttrekker Pim Fortuyn, die zijn teleurstel ling over de lijst niet onder stoe len of banken stak. Hij had veel meer belangstelling verwacht van bekende Nederlanders. „Het probleem was steeds dat ze het werk in de Kamer minder leuk vonden dan het werk dat ze al deden", aldus Fortuyn. Advocaat Bram Moszkowicz, zangeres Corry Brokken, tv- presentatrice Catherine Keyl en sportman Anton Geesink zijn enkele van de mensen die voor de eer bedankten. Onder ande ren oud-tv-presentator Willem Bol, bordeelhouder Jan Bik en de Rotterdamse hoogleraar Wim Couwenberg deden dat niet. Bierman .Op de lijst staan veel leden van lokale politieke partijen, maar ook opvallend veel VVD'ers en px-VVD'ers. Ook PvdA, D66 en zelfs de ChristenUnie, Groenen én de Socialistische Partij ver liezen bestuurders aan LN. Zo heeft ook Groenen-senator Marten Bierman zich aange meld. De potentiële kandidaten heb ben nog wel een aantal horden te DEN HAAG - Politie en justitie bereiden een landelijke actie voor om videotheken door te lichten op het bezit van banden met kinderpornografie. De ac tie hangt samen met een wets wijziging die de leeftijdsgrens voor optreden in kinderporno films verhoogt van zestien naar achttien jaar. Een woordvoerster van het col lege van procureurs-generaal bevestigt de ophanden zijnde actie, maar zij wil over de in houd ervan nog niet veel kwijt. De Nederlandse videotheek houders zullen op de hoogte worden gebracht van de wets wijziging, die in oktober van dit jaar haar beslag moet krijgen. „Maar daarnaast zal er ook ge handhaafd en dus gecontro leerd worden", aldus de woord voerster. 'Videotheekhouders zullen zelf moeten nagaan of de verhoging van de leeftijdsgrens tot veran deringen noopt in hun aanbod, „liet zou kunnen dat zij video's hebben waarin jongeren on der de grens van achttien voor komen", aldus de woordvoer ster. Het is nog onduidelijk of de ac tie al vóór de wetswijziging in oktober begint. De woordvoer ster sluit dat niet uit. De actie is gericht op zowel de reguliere vi deotheken als de zogenoemde ero- of pornotheken. ANP momenteel in Eindhoven, Am sterdam en Apeldoorn ingezet bij lessen. Op termijn wil de bond tussen de zestig en hon derd simulatoren plaatsen bij zijn rijopleidingen, verspreid over het hele land. De simulator geeft een autorit zo natuurgetrouw mogelijk weer. Van Tol: „Je hoort motor geluid, de auto kan afslaan en je moet voordat je stait je spie gels stellen. Je hebt het gevoel alsof je in een echte wagen rijdt. Ook kim je in de simula tor een route ldezen met veel rotondes voor iemand die het lastig vindt deze te nemen." Een ander voordeel is dat het apparaat geen last heeft van files, waardoor geen kostbare lestijd verloren gaat. In andere landen wordt de simulator al ingezet bij rijlessen en in de luchtvaart is het leren via zo'n computer heel gebruikelijk. GPD Voorzitter Jan Nagel (midden) en vice-voorzitter Broos Schnetz (voorgrond) van Leefbaar Nederland presenteren in Nieuwspoort de lijst van personen die na de verkiezingen in de Tweede Kamer willen. foto Robert Vos/AN P Het nieuwe systeem voor autorijlessen. foto Roland de Bruin/GPD van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Kennissen van de twee in Kashmir door grenswachten doodgescho ten Eindhovenaren zijn bij moskeeën een inzamelingsactie begonnen om de repatrië ring van de stoffelijke overschotten te beta len. Volgens een woordvoerder van de fami lies weigert hun reisverzekeraar deze kos ten te dragen. Een woordvoerster van Amev bevestigt dit. „We hebben de ANWB laten weten dat we de repatriëringskosten niet vergoeden. De reden is dat de oorzaak van wat is gebeurd, nog onbekend is. Dit moet eerst ter plekke uitgezocht worden voordat uitgekeerd kan worden", aldus de woordvoerster. De twee Eindhovenaren hadden bij de Amev een zo genoemde doorlopende reisverzekering. De officiële lezing van de grenswacht is dat de 21-jarige El Bakiouli en de 20-jarige El Hassnoui zondag werden doodgeschoten, omdat ze met messen een patrouille van de grenswacht aanvielen. De Indiase minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Jammu en Kashmir, Suharwardhy, zei dinsdag te twijfelen aan dit verhaal. Lokale kranten in Kashmir meldden dat volgens ooggetuigen de Nederlanders een vrouw te hulp waren geschoten die werd lastiggevallen door patrouillerende grens wachters. De twee Eindhovenaren zouden daarna in koelen bloede zijn doodgescho ten. Het duo verdween in december plotse ling. Him familie wist niet waar de mannen waren. Uit reconstructie blijkt dat de twee 26 december naar India zijn gevlogen. On duidelijk is nog wat ze daar deden. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft een vertegenwoordiger naar Kashmir gestuurd om de repatriëring van de twee lichamen te bespoedigen. Aanvankelijk werd als reden voor de weige ring de kosten te betalen opgegeven dat de mannen bij een misdrijf betrokken zouden zijn. Nadat bekend werd dat de Eindhove naren mogelijk zijn gedood omdat ze een vrouw te hulp schoten, stelde de verzeke raar dat Kashmir vanwege de spanningen buiten het verzekeringsgebied valt. De families kunnen volgens de kennis de kosten, die geraamd worden op 2500 euro per persoon, niet opbrengen. De komende dagen wordt daarom bij moskeeën gecollec teerd. Ook is een bankrekening voor dit doel geopend. ANP Advertentie Gc-nict, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 5 februari 2002 WWW.GALL.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3