PZC Na de mossels komt de politiek Bergen op Zoom krijgt ijsgrot of anders een casino Pijlervoeten verscheept naar HSL-traject Vrachtwagen kantelt in bocht Philip Morris r# WADDENEILAND TEXEL Pronk probeert productie vlamvertrager in Terneuzen te voorkomen Waterzuivering Kamperland uitgebreid n. A S €109 SW 18 donderdag 17 januari 2002 Het Zeelandcomplex. foto Willem Mieras door Ron Magnée BERGEN OP ZOOM - Komt er op de plek van het Zeelandcom plex in Bergen op Zoom een ijs- grot of een casino? Gisteren leg den twee projectontwikkelaars hun visie op het gebied voor aan de politiek van Bergen op Zoom. Tijdens een perspresentatie wa ren beide projectontwikkelaars, Groupe Tranchant uit Frank rijk en Hommerson Arcades uit Den Haag, aanwezig om hun plannen voor het gebied toe te lichten. Hoewel de ontwerpen flink van elkaar verschillen, ko men ze op één punt overeen: bei de willen uit de wijde omti-ek minimaal een half miljoen be zoekers per jaar trekken naar wat nu nog een desolaat stuk grond is. Maar daar houdt de gelijkenis tussen de ontwerpen dan ook wel op. De Suikerspin van pro jectontwikkelaar Hommerson is een futuiïstisch ogend plan. Het ontwerp bevat onder meer een casino met gokautomaten, een discotheek van zeshonderd vierkante meter, een bioscoop met vier zalen, een kermis die bijna permanent open is en een studio waar kinderen zelf film pjes kunnen opnemen. Naast vertier biedt het centrum ook plek voor cultuur: er komen ruimten voor muziek- en to neelgroepen en het complex zou plaats kunnen bieden aan zowel het Kermis- als het Orgelmuse- um. Het plan gaat uit van 350 parkeerplaatsen waarvan een aantal vrouwvriendelijk zijn: extra goed verlicht en bewaakt met camera's. Apart detail: het complex krijgt een toren waar langs een soort cabine omhoog wordt geschoten. Veel groter dan De Suikerspin is Fun World, het ontwerp van cle Franse casi no-exploitant Groupe Tran chant die samenwerkt met de Bergse leverancier van casino- apparatuur Orion Gaming. Aquapark De bouw van het zogenaamde Aquapark is het meest in het oog springende element van de Frans-Nederlandse combina tie. In het watercomplex komen onder meer een sauna, een ijs- grot, een Turks bad en tal van glijbanen. Verder bevatten de plannen drie bioscoopzalen, drie themarestaurants en in to taal twee grote hallen. In de eer ste komen onder meer een bow lingcentrum, een klimwand en een kinderkennis. In de andere zaal kunnen popconcerten en sportwedstrijden worden ge houden. De plannen van de Franse on dernemer gaan uit van 3100 parkeerplaatsen. Hiervoor moet wel een garage met zes verdiepingen voor worden ge bouwd. Voor de ingang komt een vuurtoren gebouwd met uit zicht over het complex door René Hoonhorst TERNEUZEN - Technisch ma nager J. van der Wal is ervan overtuigd dat het Terneuzense bedrijf Broomchemie binnen afzienbare tijd de broomhou- dende vlamvertrager FR 720 mag maken. Voor het Terneu- zens bedrijf is de productie van de vlamvertrager van essentieel belang. Minister Pronk (VROM) gaat, via de Inspectie Milieuhy giëne, bij de Raad van State in beroep tegen door de provincie Zeeland en het ministerie van Verkeer en Waterstaat verleen de vergunningen. Voor het voortbestaan van Broomchemie is het noodzake lijk dat de productie zo snel mogelijk begint. Voor ruim 4,5 miljoen euro aangeschafte pro- ductie-apparatuur ligt name lijk al vanaf september noodge dwongen stil. De minister maakt volgens Van der Wal geen enkele kans, om dat een rapport van een onaf hankelijk bureau uitwijst dat er geen gevaren voor het milieu of voor productiemedewerkers te verwachten zijn. Pronk laat het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) het rapport beoordelen, maar heeft besloten dat de milieu-inspectie KAMPERLAND - Het Water schap Zeeuwse Eilanden heeft de eerste fase van de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsin stallatie (rwzi) in de Carnper- landpolder in Kamperland vol tooid. Met het tweede deel wordt pas in 2005 begonnen. De uitbreiding is onderdeel van een ruim vijf jaar durend pro ject, waarbij de kleine en vei-ou- derde zuiveringsinstallaties van Kortgene en Kamperland zullen verdwijnen. De rwzi in de Camperlandpolder kan na de aanpassingen veel meer water verwerken dan voorheen. De capaciteit is meer dan verdub beld tot 453 kubieke meter. en het gebruik van de gebro- meerde brandvertrager wil ver bieden. De minister wil FR 720 verbieden, vanwege de gevaren voor mens en milieu. Vruchtbaarheid De milieu-organisatie Green peace betoogde al eerder dat de nieuwe vlamvertragers schade lijk zijn voor verschillende or ganen en de vruchtbaarheid van mens en dier. Van der Wal stelt dat het rapport van Notox zon der meer aantoont dat FR 7 2 0 op basis van de huidige kennis vei lig moet worden geacht. De technisch manager kan zich dan ook niet voorstellen dat het RIVM een andere conclusie trekt. Hij verwacht dat Broom chemie over een maand of twee alsnog met de productie van de vlamvertrager kan beginnen. Broomchemie heeft 157 mede werkers in Terneuzen. Van der Wal doet geen voorspellingen over het aantal mensen dat zijn baan verliest als de productie van FR 720 onverhoopt hele maal niet van de grond komt. „Dat schept alleen maar onrust op de werkvloer en maakt 157 mensen zenuwachtig. Daar schiet niemand iets mee op, ze ker niet als binnenkort blijkt dat alle paniek voor niets was." Hoewel Van der Wal vrij zeker is van de uiteindelijke goedkeu ring van de nieuwe vlamvertra ger, moet hem van het hart dat het 'ontzettend vreemd' is dat verschillende overheden el- kaars besluiten tegenwerken. De voortrekkersrol van Neder land op milieugebied zet Broomchemie op fikse achter stand bij concurrenten in het buitenland, benadrukt de tech nisch manager. Een woordvoerder van het mi nisterie van VROM stelt daarte genover dat Pronk in eerste in stantie denkt aan het weren van mogelijke gevaren voor mens, dier en milieu. Van der Wal hoopt dat de Euro pese Commissie 25 januari al beslist dat Pronk de productie van FR 720 niet mag verbieden in Nederland. Mocht dat niet het geval zijn, dan moet Broom chemie de meningen afwachten van het Rijkinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne en de Raad van State. toch in beroep moet gaan tegen eerder verleende vergunningen. Het zou anders kunnen zijn dat Broomchemie vanaf volgende week mag beginnen met de pro ductie van FR 720. Dat terwijl een week later, als de Europese Commissie ermee akkoord gaat, weer moet worden gestopt. Pronk heeft bij de Europese Commissie gemeld dat hij de productie, de import, de handel De bouw van een pijlervoet op de werf in Kats. foto Willem Mieras doorMieke van der Jagt KATS - Kats Prefab Beton in Kats heeft gisteren twee zware betonnen caissons verscheept, die de voeten moeten vormen van de pijlers onder het hoge- snelheidstraject over het Hol lands Diep bij Moerdijk. In totaal bouwt Kats Prefab Be ton elf van dergelijke caissons op de werf in Kats. De vijfhon derd ton wegende pijlervoeten die gisteren door transportbe drijf Stemat werden opgehaald, zijn de vierde en de vijfde van de elf caissons. In Kats wordt de rest twee aan twee ge bouwd. Voor de HSL wordt net ten wes ten van de spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk een aparte brug gemaakt, die een af stand van ruim een kilometer moet overbruggen. Op elf plaat sen zijn vier stalen pijpen met een diameter van drieënhalve meter de waterbodem ingesla gen. Op die funderingspalen worden de caissons afgezonken. In Kats worden de betonnen bakken afgeleverd met een sta len dam wand erop, zodat ze na het afzinken niet vollopen met water. Bouwvakkers gaan erin aan de slag om de bevestiging tot stand te brengen van de pij pen met de caissons. Vervolgens wordt het vlechtwerk voor de aansluiting met de pijlers aan gebracht, waarna de caissons worden volgestort met beton. De stalen damwand gaat eraf, waarna de pijler verder Wordt opgebouwd. Kats Prefab Beton is een samen werkingsverband van Ballast Nedam en Van Hattum &Blankevoort, de vroegere Oos- terscheldecombinatie. Het be drijf bouwt in Kats wel meer be tonnen elementen voor de HSL. Voor het traject bij Schiphol worden in Kats 78 zware ele menten gebouwd, die samen een diepe trog moeten vormen waardoor de hoge-snelheids- trein komt te rijden. Voor een kruising bij Zeven- bergse hoek bouwen de mannen in Kats een keerwand, die grond en geluidsoverlast moet tegen houden. Verschuure geeft voorzittershamer Vissersvereniging door door Rob Paardekam YERSEKE - Na dertig jaar neemt André Verschuure (57) morgen afscheid als bestuurslid van de Vissersvereniging uit Yerseke. De afgelopen tien jaar was de mosselkweker voorzitter van de club en in die rol stelde hij zich vaak kritisch op. Vooral het feit dat milieuverenigingen en natuurorganisaties een steeds grotere vinger in de pap krijgen, is hem een doorn in het oog. Verschuure heeft de belangen van de mosselsector de afgelo pen tien jaar zo goed als hij kon behartigd. De Vissersvei'eniging is volgens hem geen club waar individuele belangen een gi-ote rol spelen. „Het gaat om de totale bedrijfs- tak." Het opkomen voor de sec tor altijd een sooxi; gevecht geweest. Een gevecht dat overi gens niet altijd gewonnen wordt, want volgens de aftre dende voorzitter laat Den Haag de ox-en steeds vaker naar mi lieuorganisaties hangen. Het feit dat een door de mossel-, kokkel- en oestersector ontwik kelde visie over dynamisch be standsbeheer op de Waddenzee door het ministerie nauwelijks serieus wordt genomen, vindt hij onbegrijpelijk. „Daax-in la ten we zien dat het ook andex-s kan, want wij zijn net zo goed van de natuur afhankelijk." Sinds 1992 is Verschuure voor zitter van de Vxssex'svereniging, die al ruim honderd jaar bestaat en waar alle mosselkwekei's uit Yex-sekebij aangesloten zijn. Hij heeft de functie altijd gecombi- neei'd met zijn drukke werk zaamheden als mosselkweker op de YE20het schip waarop hij in oktober Willem-Alexander en Maxima mocht ontvangen. „Omdat ik in de week veel op het water zat, moest mijn werk voor Mosselkweker André Verschuure neemt afscheid als voorzitter van de Vissersvereniging in Yerseke. foto van Willem Mieras de vereniging vaak in het week end gebeuren", vertelt Ver schuure. „Dat was soms best veel, maar ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Het is een soort hobby, die voortvloeit uit liefde voor de bedrijfstak." Overlegorganen Het voorzittex-schap van de Vis sersvereniging betekent auto matisch lidmaatschap van andex'e overlegorganen in de overlegsectox-. Zo was Ver- schuui'e lid van onder meer de Mossel Advies Commissie, Ze- vibel en de Promotie Commis sie. Van 1987 tot 1992 was de Yerse- kenaar ook voorzitter van de plaatselijke tennisvex-eniging, maar die functie moest hij neei-- leggen toen hij dezelfde positie bij de vissersverenigingging be kleden. „Dat werd allemaal net iets teveel." Voor Verschuure breken nu rus tiger tijden aan, want het neer leggen van zijn functie als voor zitter laat hij samenvallen met de ovex-dracht van het bedrijf aan zijn zoon. „Ik heb 41 jaar bij het familiebedrijf gewerkt, dus het is mooi geweest", zegt de mosselkweker, die er alle ver trouwen in heeft dat zijn zoon de zaak op een succesvolle manier voortzet. „En natuurlijk zal ik in drukke tijden nog wel eens bijspringen", verzekert Ver schuure. Voor de Yersekenaar begint een nieuw leven in de po litiek. Verschuure staat tweede op de kandidatenlijst van de VVD in Reimex-swaal en dus is het aannemelijk dat hij in maait tot gemeenteraadslid wox-dt ge kozen. Hij hoopt in die rol nog wat voor de sector te kunnen be tekenen. Overigens blijft hij ook aan als voorzitter van het Comi té Zeeland Presenteext, dat de jaarlijkse Mosseldag in Yerseke organiseert. „Het is een leuke groep mensen en bovendien blij f ik op die manier toch nog een beetje betrokken bij de sector." door Ingrid de Groot BERGEN OP ZOOM - In de be ruchte bocht bij sigarettenfa- brikant Philip Morris in Bergen op Zoom is gistermiddag rond twee uur opnieuw een vracht wagen gekanteld. Het ongeluk bij knooppunt Zootnland ver oorzaakte tot vroeg in de avond een verkeerschaos op de A58 en veel overlast in de spits. Bij het ongeluk raakte de chauf- feuse in de cabine met haar arm bekneld en ontstond vermoede lijk een slagaderlijke bloeding. De vrouw was nog bij kennis en kon in een paar minuten tijd via de voorruit door de brandweer worden bevrijd uit haar benar de positie. Zij is naar ziekenhuis Lievensberg overgebracht. Over haar gezondheidstoestand was gisteravond verder niets bekend. Het ongeluk veroorzaakte tot vroeg op de avond kilometers lange files in de richting van Bergen op Zoom. De politie was ondertussen ook dxmk bezig om de vrachtwagen die over twee wegbanen lag, wég te laten ta kelen en de x-avage op te ruimen. Het forensisch technisch onder zoeksteam stelt een nader on derzoek in. Volgens politie- woordvoei'der A. Loenhout lijkt de mogelijkheid reëel dat de vx'ouw de adviessnelheid van zestig kilometer heeft ovei'- schreden, waardoor haar lading appels is gaan schuiven en de wagen kantelde. Het ongeluk gebeurde op de zelfde plek waar amper een maand geleden een vrachtwa gen geladen met gevaai'lijke stoffen de bocht uitvloog en op z'n kant ging. De diepe banden sporen van dat incident waren gisteren in het gras naast de weg nog te zien. Rijkswatei'staat onderzoekt momenteel wat de oorzaak is van de reeks ongevallen en kan- telpartijen in de berachte bocht. In '98, '99 en 2000 wai'en er 37 incidenten waar-van drie ein digden met lichamelijk letsel. Heel bijzonder, heel gewoon gewoon een heel bijzondere man Na een lang leven vol liefde, eenvoud en hartelijk heid voor ons en allen die hij kende is onverwachts ovei-leden mijn lieve man, onze lieve zorgzame pa en opa PIETER JOHANNES GOEDHALS echtgenoot van Jolina Cornelia Hoogstraate in de leeftijd van 91 jaar. Gep. A.O.l. Int. van het K.N.I.L. b.d. Axel: J. C. Goedhals-Hoogstraate John Goedhals t Hengstdijk: Cees Goedhals en Conny Paauwe Jessica Jochem 4571 VL Axel, 16 januari 2002. Beatrixstraat 41 De crematieplechtigheid wordt gehouden op zater dag 19 januari om 15.00 uur in het crematoi-ium te Terneuzen, Bellamystraat 28c. Na afloop van de plechtigheid kunt u de familie condoleren in het crematorium. Vrijdag 18 januari is er van 19.00-19.30 uur gele genheid om afscheid te nemen in het mortuarium op de begraafplaats aan de Westsingel te Axel. OPA Jochem Jessica Nooit meer samen Nooit meer samen voetbal kijken 0ver vriendjes praten Nooit meer Nooit meer oma gekke bekken trekken op de kast jagen Nooit meer een schop Nooit meer samen lachen onder mijn kont en knuffelen Nooit meer met zijn allen samen zijn! Onze opa zullen we nooit vergeten! Jessica en Jochem Goedhals Dankbetuiging Een hand, een woord, een gebaar doen je zo goed Als je iemand die je liefliebt verliezen moet. Langs deze weg willen wij u graag van harte bedanken voor de belangstelling, zowel tijdens haar ziekte als na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze zorgzame moe der en oma CORNELIA MARIA HERREBOUT-JANSEN Uw blijk van medeleven is ons tot grote steun geweest. Piet Herrebout Heieen HeiTebout Kevin Hoek. januari 2002. Voor uw blijk van belangstelling tijdens zijn ziekzijn, in de vorm van bezoekjes, kaartjes, telefoontjes en uw me deleven na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en lieve opa CORNELIS DE VLIEGER - Cor betuigen wij u langs deze weg onze welgemeende dank. Het geeft ons een warm gevoel dat hij bij velen een bij zondere plaats had. Een bijzonder woord van dank aan de medewerkenden van de thuiszorg voor de goede en liefdevolle zorg en woorden. Zonnemaire, januari 2002. A. M. de Vlieger-Suurland Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen VERTREKDATA: 25/2, 4-11-18-25/3, 8-15-22/4 Op naar het mooie waddeneiland TEXEL1 Reis met uw Krant biedt u de mogelijkheid om in de heerlijke maanden FEBRUARI, MAART en APRIL een 5-daagse MIDWEEK (maandag-vrijdag) te reserveren in het gezellige 3-ster- ren Hotel De Boschrand. Dit hotel ligt net buiten het bekende dorpje DE KOOG aan de rand van het bos. Het is een gezellig familiehotel met ruime lounge, grote bar en restaurant Verder beschikt het hotel over een lift, SAUNA, SNELBRUINER en eigen parkeergelegenheid. Op gennge afstand bevindt zich een subtropisch zwembad en een paardenmanege. En u kunt al boeken voor een prijs vanaf SLECHTS 109 per persoon INCLUSIEF ONTBIJT! Op Texel treft u een grote verscheidenheid aan landschappen aan. Niet voor niets wordt Texel vaak: 'NEDERLAND IN HET KLEIN' genoemd. U kunt hier dan ook van alles doen: fietsen, wandelen, luieren, zwemmen, winkelen, uitgaan. Wij weten zeker dat u zich op Texel prima zult verma ken. INCLUSIEF: 5 dagen/4 nachten verblijf in 2-persoonskamer, ontbijt Exclusief: vervoer, overtocht, reserveringskosten, toeristenbelasting, reis- en annuleringsverzekering. Noot: voor slechts 50 p.p kunt u halfpension (4 X diner) bijboeken VRAAG UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING KW 55.102 Reis met uw Krant/kras l^lykH*LX-LI:bMl.y>g.+JiHiHTI Telefonisch boeken- ma t/m vr. 08.30-20.30 uur, za: 09.30-15.30 uur, zo: 11.00-15.00 uur ON LINE BOEKEN, 24 UUR PER OAC, 7 DAGEN PER WEEK VIA: www.reismetuwkrant.nl ffi il, Tilburg, Venlo. Winterswijk. Zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38