baatbelasting Renesse van de baan P PZC PZC Visie voor aanlokkelijk toekomstbeeld Progressief front op Schouwen-Duiveland Brahms' romantiek staat centraal in gastproject Cantare 17 Wethouder Van der Salm zoekt andere manieren om geld te innen Autokraker knipt kabels door Eigen herdenking Oosterland Boekje per post naar de koningin Automobilist overrijdt voorwiel - Dienstverlening voor Tholenaar Bevelander boet voor ritje Goese Vliedberg wordt didactisch centrum agenda MÊË €95,- donderdag 17 januari 2002 üoorFamke"van Loon RENESSE - De opgelegde baat belasting is voor dertien Renes- ser ondernemers van de baan. Het college van Schouwen-Dui- veland heeft besloten de inge diende bezwaren gegrond te verklaren. Wethouder G. van der Salm voelt zich belazerd en wil het hier niet bij laten zitten. De ge meente studeert nog op de mo gelijkheden om de ondernemers alsnog tot betaling te dwingen. Het centrum Renesse is met een kostbaar dorpsherinrichtings- project in drie fasen behoorlijk boor Marcel Modde jZIERIKZEE - De PvdA en D66 Óp Schouwen-Duiveland gaan een lijstverbinding aan voor de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart. Door een 'progres sief front' te vormen hopen ze te voorkomen dat reststemmen in het confessionele kamp belan den of terecht komen bij nieuwe lokale partijen, aldus lijsttrek ker A. Hijgenaar van D66. Het initiatief tot de lijstverbin ding komt van de PvdA, met als doel het 'linkerkamp' in de raad te versterken. Het voorstel werd in september vorig jaar gelan ceerd en leverde toen nog alleen negatieve reacties op. Groen- Links bedankte voor de eer en heeft sindsdien geen hernieuw de belangstelling getoond. D66- afdelingsvoorzitter C. Weeze- poel reageerde aanvankelijk af wijzend op de suggestie, maar zijn partij is nu bijgedraaid. Volgens afdelingssecretaris en lijsttrekker Hijgenaar is kort voor de kerst een concreet ver zoek van de PvdA binnen be stuur en fractie besproken. Op basis daarvan is een e-mail- raadpleging onder de leden ge houden. De 'overgrote meerder heid' ziet volgens Hijgenaar voordeel in een krachtenbunde ling met de sociaal-democraten. Onduidelijkheid „De bezwaren van een kleine minderheid houden verband met de onduidelijkheid voor de kiezer die je zo zou scheppen. Een stem op D66 kan straks na melijk bij de PvdA terechtko men. Maar andersom kan net zo goed, vandaar dat wij hebben besloten het voorstel aan te ne men. Een reststem naar de PvdA is altij d nog beter dan die verlie zen aan de confessionele partij en. In elk geval blijft zo'n stem dan in de progressieve hoek. De twee nieuwe partijen krijgen al le kans van ons, maar tot dusver weten we niet goed wat we aan hen hebben. Dat heeft ons doen besluiten met de PvdA in zee te gaan", aldus Hijgenaar. Het belang van D66 in de lijst verbinding is tweeledig. De de mocraten staan landelijk op verlies. Het gevolg is dat daar door ook de twee zetels van die partij in de Schouwse gemeen teraad onder druk staan. Tij dens de vorige verkiezingen zag D66 op een paar stemmen na een derde zetel aan de neus voorbij gaan. Hijgenaar hoopt daarom op behoud van de bestaande machtspositie in de raad, waar de vrijage met de PvdA aan zou kunnen bijdragen. „Wij zijn er altijd van uitgegaan dat één ze tel er sowieso komt, ik ben meer benieuwd naar de tweede." Hij is niet echt teleurgesteld dat Groenlinks zich niet heeft aan gesloten. „Een lijstverbinding met drie partijen is effectiever, maar eilandelijk gezien ligt het beleid van Groenlinks ons min der na aan het hart dan landelij k misschien het geval is. Jammer vind ik het wel in die zin dat je anders een heel krachtig pro gressief front had kunnen vor men." De verloving met de PvdA ligt politiek gezien voor de hand, meent de lijsttrekker, gezien de 'grote overeenkom sten' in de verkiezingsprogram ma's. „Wat dat aangaat, liggen we hier dichter tegen de PvdA aan tegen de VVD aan." opgeknapt. De bestrating is ver vangen en nieuwe bankjes en extra vuilnisbakken zijn neer gezet. Ook de eb- en vloedindi cator in het centrum van de Westschouwse badplaats is neergezet. Omdat zowel bewo ners, toeristen als ondernemers gebaat zijn met deze vernieu wingen, vindt de gemeente dat deze groepen direct of indirect mee moeten betalen. Slechts een deel van de onder nemers wil nu meebetalen, on danks de afspraken die volgens wethouder Van der Salm met de gemeente gemaakt zijn. De ei genaren van winkels en horeca gelegenheden in fase 1 - rond de Korte en Lange Reke - zijn hun afspraken met de gemeente na gekomen, maar het innen van de bijdragen in fase 2 en 3 stuit op problemen. Met de heffing van baatbelasting kan de gemeente deze onwelwillenden dwingen alsnog hun bijdrage te leveren, dertien ondernemers hebben bezwaar tegen aangetekend. Na tweeënhalf jaar stoeien tus sen de twee partijen heeft het college de bezwaarschriften ge grond verklaard en is deze baat belasting van de baan. In een brief aan G. Willemsen van Ad viesbureau Second Opinion, die dertien ondernemers in Renesse 2 en 3 vertegenwoordigt, laat de gemeente weten dat de 'aanslag tot nihil' is teruggebracht. Een procedurefout - de toenmalige gemeente Westerschouwen heeft verzuimd het besluit over de baatbelasting te publiceren - maakt de positie van de ge meente in deze kwestie bij een juridisch steekspel voor een rechter erg wankel. „De ge meente heeft eieren voor zijn geld gekozen", meent Willem sen daarom. Dat de ondernemers hun aan slag voor de baatbelasting kun nen verscheuren, betekent niet dat ze nu voorgoed van de ge meente af zijn. Het college jaagt in het kader van de herinrich tingsprojecten in Renesse en Burgh-Haamstede nog altijd achter 206 duizend euro aan en is vooralsnog niet van plan op te geven. De gemeente onderzoekt nog of de kosten via de privaat rechtelijke weg of een 'substan tiële verhoging' van de preca riorechten alsnog op de ondernemers te verhalen zijn. Teruggeven Mochten deze deuren voor de gemeente gesloten blijven, dan zal de gemeente de onderne mers, die wél betaalden, him geld teruggeven. In totaal een bedrag van 'negen ton tot een miljoen', dat het college voor dit doel in december al opzij zette. Van der Salm wil een nieuwe raad niet met dit probleem op zadelen en de kwestie nog deze raadsperiode afhandelen. De wethouder is nog altijd zeer in zijn wiek geschoten over de hele gang van zaken. ,,In mijn carri ère ben ik nog maar zelden men sen tegengekomen die zo slecht zijn afspraken nakomen als in dit geval." Hij verzekert dat het college lering uit deze affaire heeft getrokken en bij een eerst volgend project eerst keiharde afspraken maakt alvorens zij ergens geld in stopt. Van der Salm: „Of nog erger: dat de ge meente geen vinger meer uit steekt naar deze ondernemers." Het centrum van Renesse is wel opgeknapt, maar dertien ondernemers hoeven nu niet via een baatbelasting hun bijdrage te leveren. foto Marijke Folkertsma BRUINISSE - Op de Grevelingendam in Bruinisse is een auto opengebroken. De buit bestond uit een mobiele telefoon, een brandblusser, een bootpas en wat kleding. Ook maakte de da der de wagen onklaar door de bedrading onder de motorkap door te knippen. OOSTERLAND - De dorpsraad van Oosterland wil in 2003 naast de algemene, eilandelijk herdenking van de waters noodramp ook met de dorpsbewoners zelf stilstaan bij de rampspoed van 1953. Deze mededeling deed voorzitter van de Oosterlandse dorpsraad, H. Clerx, gisteren tijdens de eerste officiële vergadering van de dorpsraad. Eerder al gaven haar collega-voorzitters van Dreischor en Nieuwerkerk aan naast de herdenking voor heel Schouwen-Duiveland ook iets bin nen de eigen dorpsgemeenschap te willen organiseren om stil te staan bij de slachtoffers van 1953. In welk vat de Ooster landse dorpsraad deze eigen herdenking wil gieten, was giste renavond nog niet bekend. AMSTERDAM - Zeeland mag dan in de ban zijn van de Oran jes, protocollaire richtlijnen verhinderen dat dit al te opzich tig wordt. Tijdens de nieuwjaarsontvangst door koningin Beatrix en prins Claus in het Koninklijk Paleis in Amsterdam wilden commissaris van de koningin W. van Gelder en loco burgemeester P. Bruinooge van Middelburg deze week het boekje Zeeland in de ban van Oranje aanbieden. De richtlij nen en het protocol stonden dat niet toe. Het presentje is giste ren alsnog per post met begeleidende brief aan de koningin toegezonden. De uitgave is samengesteld door PZC- journa list en publicist Jacques Cats en is een co-productie met zijn oudste zoon Hans-Peter, die de vormgeving heeft gedaan. GOES - In Goes is vanmiddag het voorwiel krom gereden van een 15-jarige fietser uitBorsele. De jongen reed over het fiets pad op de rotonde Piet Heinstraat/M.A. de Ruyterlaan en kreeg geen voorrang van een onbekende automobilist. De jongen kwam met de schrik vrij, de bestuurder reed door. MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Tholen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot zeventig uur dienstverlening. De politie had de Tholenaar op 29 april vorig jaar in zijn woon plaats tijdens een rijontzegging zien rijden. De verdachte zei het rijbewijs voor zijn werk niet te kunnen missen. In de straf maat werd dertig uur taakstraf meegenomen, omdat de Tho lenaar in zijn proeftijd was van een eerdere veroordeling. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Colijns- plaat realiseerde zich pas voor de Middelburgse politierech ter goed wat de gevolgen waren van een ondoordacht autorit je. Hij was op 8 april in Kats in een dronken bui ingestapt bij een vriend, die de auto van zijn grootvader had ontvreemd. Dat was het enige verwijt dat hem kon worden gemaakt, zo bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierech ter. Onderweg naar Kortgene sloeg de auto over de kop. De man werd wegens schuldheling veroordeeld tot 250 euro boe te voorwaardelijk. De hoofdverdachte, een negentienjarige inwoner van Kats, moet in maart voor de politierechter ver schijnen. door Mieke van der Jagt GOES - De school voor voortge zet speciaal onderwijs aan kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden (svo-lom) De Vliedberg in Goes, wordt een or thopedagogisch en didactisch centrum, dat diensten aanbiedt aan alle scholen voor voortgezet onderwijs in de Oosterschelde- regio. In de nieuwe Wet op het Voort gezet Onderwijs moeten alle scholen met een opleiding Voorbereidend Middelbaar Be roepsonderwijs (vmbo) zich aansluiten bij een regionaal sa menwerkingsverband dat zorg draagt voor een dekkende zorg- structuur voor alle leerlingen. Speciaal om de onderwijszorg STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 13.30 -16.30 uur: Stijl dansmiddag voor ouderen; 19.30 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst Groei Bloei met lezing over tuinen van het Engelse landgoed Sissinghurst. REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl in stand te houden die De Vlied berg biedt, hebben de scholen voor voortgezet onderwijs op de Bevelanden en Schouwen-Dui veland zich verenigd in een sa menwerkingsverband voor het Oosterscheldegebied. Daarin zitten de Pontes Scholengroep met scholen in Zierikzee en Goes, het Goese Sint Wille- brordcollege, Groen College, Buys Ballotcollege en de Noord Zelke en De Wissel in Zierikzee. De Vliedberg is vanaf 1 januari bestuurlijk ondergebracht bij Edudelta, de onderwijsgroep die ook het groene onderwijs aanstuurt. Daarmee is de school officieel een Orthopedagogisch Didactisch Centrum geworden, maar de kinderen zitten nog steeds gewoon op De Vliedberg op school.Alle scholen kunnen een beroep doen op de specifie ke deskundigheid die bij De Vliedberg aanwezig is, voor alle leerwegen. Ook hebben scholen het recht om leerlingen bij De Vliedberg te plaatsen. De toekomstvisie voor Zierikzee is bij het scheiden van de markt in kaart gebracht. foto Marijke Folkertsma Een stadsdistributie-cen trum, een cultuurplein, een hernieuwd Haven plein a la het Vrijthof van Maastricht. De bakens voor de toekomst van Zie rikzee zijn gezet. Te elfder ure. Als het even meezit drukt het college de Struc tuurvisie Zierikzee nog net binnen de tijd over de finishlijn. Nu is het nog grotendeels een papieren toekomst. Aan de nieuwe raad om dit aanlokkelijke beeld gestalte te geven. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Na Schouwen- Duiveland was Zierikzee afzon derlijk aan de beurt: de cen trumstad van het eiland zou een eigen structuurvisie krijgen. De aanpak hiervoor leek kinder spel: tien modulen, die in 1999 van stapel moesten lopen, zoo men apart in op nieuwe woon wijken, inrichting van bedrij venterreinen of het verkeer in en rond de stad. Bewoners en on dernemers moesten volgens wethouder Kees Veerhoek zo gemakkelijk kunnen meepraten over de ruimtelijke toekomst van hun stad. Wanneer iedereen zijn zegje gedaan had, zou spoe dig een totaalbeeld van de pers rollen, waarna het college voor zichtig aan de uitvoering van een aantal ideeën mocht gaan denken. De start was enthousiast. Bewo ners van de wijk Malta keken al uit naar een toekomst zonder verkeerslawaai, wanneer de N59 tussen de Weg naar de Val en de rotonde verdwijnt ten gunste van een Randweg dan wel Rondweg (module 2). De centrumschil, de groene ring tussen het oude centrum en de nieuwe wijken en bedrijventer reinen, kreeg aparte aandacht. Volgens het derde deel behoudt de groengordel zijn eigen buf- ferstatus met veel groen én cam- pus-achtige bebouwing - de twistappel tussen wethouder en de Vereniging Stad en Lande. Ook de binnenstad ging in 1999 nog visionair op de schop. Ter wijl het gebied rond de Nieuwe Kerk en de Sint Lievensmon- stertoren een metamorphose tot cultuurplein krijgt toegewezen, wordt het Havenplein een aan trekkelijk plein met terrassen a la het Vrijthof van Maastricht. Historie, maritiem verleden en cultuur staan hier centraal: ge parkeerd blik past niet in dat beeld. Auto's - groot en klein - zijn sowieso niet populair in de Zierikzeese binnenstad van 2015: de bevoorrading van de winkels in het centrum gebeurt via een stadsdistributie-cen trum. Maar na deze vierde module werd het erg stil rond het Zierik zeese toekomstbeeld. Tot groot ongenoegen van bewoners en ondernemers, die voor hun plannen moesten wachten op de afronding van het project. Tij dens een kernbezoek in oktober 2000 beloofde Veerhoek een sputterend Zierikzee beter schap en nog 'vóór volgend jaar zomer' de integrale structuurvi- analyse sie vast te stellen. Deze gelofte heeft de bestuurder niet kunnen inlossen: het zou nog een jaar duren alvorens het Zierikzeese toekomstvisioen verder uitge breid werd. De recente, nieuwe bouwstenen zijn hierdoor soms minder ver rassend en visionair geworden dan het college in 1999 mis schien voor ogen stond. De uit breidingen van Zierikzee met Poortambacht 11 en Noorder polder (module 6) zijn al lang en breed uitgewerkt voordat de buitenwacht dit deel van het toekomstbeeld heeft kunnen bekijken. Ook Woningcorpora tie Zeeuwland kon alvast aan de Kaersemakerstraat in Malta aan de slag om deze bestaande wijk klaar te maken voor de toe komst. Anderzijds hebben die twee ja ren in de wachtkamer de be stuurders de kans gegeven plannen voor Zierikzee bin nenskamers te kneden. Was de trein volgens dienstregeling doorgedenderd, dan zou het Bu siness Park om strategische re denen niet zo concreet als het nu omschreven staat in de visie zijn opgenomen. Ook dat andere vi sioen van Veerhoek - het herstel van de oude stroomgeulen de Gouwe en de Ee - vindt gesteund met een raadsf iat voor een haal baarheidsonderzoek anno 2001 zijn plek binnen het totale toe komstbeeld. De vertraging resulteerde te vens in wat in ambtelijk jargon wel 'voortschrijdend inzicht' wordt genoemd. Zo kregen de Randweg en de Rondweg van 19 9 9 op het laatste moment con currentie van een derde optie: een drastische aanpassing van de N59 in Zierikzee. Wanneer de 'nieuwe' weg onder de Gouwe doorduikt en vervolgens ver diept zijn weg verder de stad in gaat is het verkeerslawaai voor Malta ook aanzienlijk terugge drongen. Zonder dat de stad in door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is dirigente Willy den Hollander uit Burgh- Haamstede niet bekend of Jo hannes Brahms uit eigen erva ring wijs is geworden in de lief de. Wat ze wel weet is dat deze grootmeester prachtige compo sities en teksten over de liefde heeft geschreven. Zij koos voor de Liebeslieder van Brahms als onderwerp voor het gastproject dat op dinsdag 5 februari begint bij het koor Cantare in Zierik- de verre toekomst - na 2050 - alsnog door een rondweg be lemmert wordt in zijn groei. Zover wil dit college nu niet vooruit kijken. De kaart laat zien hoe Zierikzee er over tien of vijftien jaar uit kan zien. Wie dan over de Zeelandbrug dit - volgens de wethouder - 'schitte rende historische stadje' tege moet rijdt, zal in eerste instantie weinig nieuws zien: het bekende silhouet van de stad staat nog steeds als een huis. Wie Zierik zee inrijdt en zal de veranderin gen zien. Een visie op die veranderingen ligt er: met de finish in zicht is de eindsprint ingezet. De struc tuurvisie voor Zierikzee is een toekomstbeeld van dit college en deze raad, vindt Veerhoek, en moet daarom dit project afma ken. Als de laatste drie modulen de inspraakronden enigszins zonder kleerscheuren doorko men gaat dat ter nauwernood lukken: in de afscheidsraad op 12 maart wil het college de inte grale visie vaststellen. Zowel Kees Veerhoek als ambtenaar Olaf Griffioen kunnen dan op gelucht ademhalen. Het opstel len ei-van is geen sinecure gebleken. Met een aanlokkelijk toekomstbeeld is het resultaat er niet minder om. Het heeft even geduurd, maar dan heb je ook wat. Brahms' negentiende-eeuwse liefdesliederen zitten bomvol romantiek. Den Hollander is er van overtuigd dat het concert een breed publiek zal aanspre ken. De componist schreef de liederen oorspronkelijk voor een zangkwartet, maar ze kun nen ook heel goed in grotere be zetting worden gezongen. „Cantare is een koor op algeme ne grondslag. We zingen afwis selend religieus en profaan re pertoire", zegt de dirigente. Na het recente kerstconcert in Re nesse vond ze nu de tij d weer rij p voor een concert met profane liederen. Haar keus viel op Brahms omdat zijn Liebeslieder haar artistiek aanspreken, maar daarnaast zijn er praktische overwegingen. „Er is een be perkt budget en dus niet zoveel geld beschikbaar voor solisten en muzikanten. Hier hebben we alleen een quatre-main piano begeleiding bij nodig", zegt Den Hollander. Ze heeft er overigens geen enkele moeite mee dat er een beetje op de kleintjes moet worden gelet. Het creatief om gaan met dit soort beperkingen beschouwt ze als een uitdaging. Ledenwerving Cantare zou met de kleine veer tig eigen leden wel in staat zijn de Liebeslieder uit te voeren, maar enige versterking van gastleden komt het resultaat ongetwijfeld ten goede. Boven dien brengt zo'n gastproject in elk geval tijdelijk weer wat nieuw bloed in de groep en wel licht willen na afloop van zo'n concert ook enkele gastleden voorgoed blijven. Den Hollan der haast zich te zeggen dat daartoe natuurlijk op niemand druk wordt uitgeoefend, maar wie er spontaan toe besluit, is van harte welkom. „In dat op zicht is het inderdaad ook een bescheiden poging tot leden werving", erkent de dirigente. Volgens haar is aanwas van nieuwe leden af en toe ook van groot belang voor het koor. De partijen zijn, met uitzondering van tenoren, weliswaar redelijk goed bezet, maar de gemiddelde leeftijd ligt vrij hoog. De diri gente weet uit ervaring dat het bereik van de stem afneemt met het klimmen der jaren. „Om de zelfde prestaties te kunnen blij ven leveren, zou je bij het ouder worden eigenlijk veel meer thuis moeten oefenen. Eigenlijk net zoals een muzikant op zijn instrument oefent. Maar ik kan dat de mensen natuurlijk niet opleggen." Gastkoorleden zijn vanaf dins dagavond 5 februari welkom tijdens de repeties. Cantare oe fent elke dinsdagavond van acht tot tien uur in gebouw De Harmonie aan de Kaersema kerstraat in Zierikzee. Den Hol lander benadrukt dat zangerva ring absoluut geen vereiste is. „Die ervaring doen ze hier wel op. Ze zingen een stukje voor, ik deel ze in bij de verschillende partijen en we kunnen begin nen." De uitvoeringsdatum moet nog worden vastgesteld. Zeker is wel dat het een zondagmiddag matinee ergens in mei wordt. Het concert vindt plaats in de Katholieke Kerk in Zierikzee. (Advertentie) F 1 S S I. I It BLUE POINT NU EXTRA VOORDELIG 19 jan. Goes van 11.00 tol 17.00 uur Middelburg: L. Noórdstr. 25 Goes: St. Adriaanstr. 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37