Jan Raas zoekt Tourwinnaar éssi PZC Ivanisevic ook gelukkig als verliezer Exodus sterren houdt maar aan Bobpiloot Arend Glas verbreekt stilzwijgen Wielerploeg Rabobank drijft ambities verder op Boogerd rijdt Giro en Tour Venhuizen naar finaleronden EK 14 Hermann Maier niet naar Spelen Leonardo uit selectie gezet Manchester United wil Reiziger Turken zeggen interland af Ponomariov begint met zege Grisjoek achterhaalt Adams donderdag 17 januari 2002 door Frits Bakker HOOFDDORP - Als Tourwin naars te koop zijn, dan heeft Jan Raas voor de komende jaren het geld om er een naar zijn ploeg te halen. De Rabobank wil binnen nu en drie jaar een gooi doen naar de eindzege in de meest prestigieuze van alle grote ron den. Het budget gaat omhoog naar tien miljoen euro per jaar, maar de bankier wil wel waar voor zijn geld. Jan Raas zei gisteren op de pre sentatiedag van de ploeg in de Floriadehallen bij Hoofddorp: „De ambitie is dat we gaan sco ren in de Tour. En niet alleen met etappezeges, maar met een ren- ner die voorin het klassement staat. We willen het eindpodium in Parijs halen, dan is de missie geslaagd." De teambaas krijgt drie jaar de tijd om dat ultieme doel te halen en heeft de vrijheid gekregen om te speuren naar een potentiële winnaar. Die eerzucht van de bank vergt een aanpassing van de structuur. Raas gelooft er niet zo heilig in dat hij een grote ron derenner in Nederland kan op leiden en gaat wereldwijd zijn vleugels uitslaan. „We zijn jarenlang een oplei dingsinstituut voor het Neder landse wielrennen geweest. Dat willen we in zekere zin blijven. Met Dekker en Boogerd hebben we renners die bij uitstek ge schikt zijn om klassiekers te winnen. We hebben jonge ren ners, zoals Kroon, Veneberg en Engels die nog volop in ontwik keling zijn, maar de Tour is een ander verhaal." „Ik ga ervan uit dat Armstrong en Ullrich voor ons niet haal baar en misschien ook niet be taalbaar zijn", erkende Raas. „Maar over twee, drie jaar wil len wij ook meespelen. Met wie weet ik nog niet. Het zou kun nen dat we daar heel ver en diep voor moeten gaan op de interna tionale markt. Dat gaan we nu doen. De bank is bereid om daar een groot offer in te brengen. Scoren De cultuur binnen de ploeg, die in de voor-gaande zes jaar het doel had om tot een volledig Ne derlands team uit te groeien, zal HOOFDDORP - De kopman voor de Tour wordt helper. De druk bij Rabobank ligt dit jaar- niet meer op de smalle schou ders van Michael Boogerd. „Ik ga de Tour nu vrijuit rijden, zon der geestelijke belasting", zei hij gisteren in Hoofddorp bij de voorstelling van de Raboploeg. De komst van de Amerikaan Leipheimer heeft hem verlost van een syndroom. Boogerd was vijfde in de Tour van 1999 en tiende in die van vorig jaar, maar hij realiseert zich dat het bijna onmogelijk is om nog ho ger te eindigen. „Het is mooi hoor, die Tour, maar ik ga er niet mijn hele jaar op afstemmen om vijfde of zesde te worden." Boogerd gaat zijn krachten ver delen. Hij rijdt dit jaar twee gro te ronden (Giro en Tour) en wil vooral super zijn in het voor jaar, in de Amstel Gold Race, Luik-Bastenaken-Luik en later op het WK in Zolder. „Het par koers van het WK is me op het lijf geschreven", verwacht hij. „Het ligt zo vlak als een biljart laken." De Tour rijdt hij in dienst van Leipheimer („en met de intentie om een ritje mee te pikken"), de Giro is een aardige opwarmer. „Ik heb tegen Raas gezegd: als ik in de Tour echt voor het klasse ment wil gaan, moet ik mijn hele voorjaar laten schieten. Daar heb ik dus absoluut geen zin in. Ik wil de grote ronden liever als vrijbuiter rijden." Het is alleen even wennen: Boo gerd in een schaduwrol. Voor de presentatie van de ploeg maakte hij gisteren voor het eerst kennis met Levi Leipheimer. „Hij lijkt me een aardige jongen, goed be zig met zijn beroep. Ik voel me niet te groot om hem straks uit de wind te houden." Samenstelling profploeg: Coen Boerman, Michael Boogerd, Jan Bo ven, Bram de Groot, Steven de Jongh, Erik Dekker, Maarten den Bakker, Marcel Duijn, Addy Engels, Richard Groenendaal, Matheiv Hayman (Aus), Karsten Kroon, Levi Leipheimer (VSt), Mare Lotz, Ro nald Mutsaars, Grischa Niermann (Dui), Sven Nys, Matthé Pronk, Roy Sentjens, Bobbie Traksel, Thorivald Veneberg, Geert Verheyen (Bel), Mare Wouters (Bel), Beat Zberg (Zwi), Markus Zberg Zwi LAUSANNE - Karin Venhuizen heeft de finaleronden op het EK kunstrijden bereikt. De 17-jari- ge nationaal kampioene eindig de gisteren in Lausanne tijdens de kwalificaties in groep A op de twaalfde plaats. Dat was toerei kend voor plaatsing. ANP door de ambities ingrijpend veranderen. Het Rabo-wieler- plan, met een eigen opleiding vanaf de junioren, maakt plaats voor een professioneler gericht beleid. Het gaat nu vooral om scoren in de hoogste rangen bij de profs. Jan Raas verwacht dat er over twee jaar geen junioren meer voor zijn ploeg zullen rij den en dat de amateurploeg ook een kwaliteitsinjectie krijgt van buitenlandse talenten. De bank gaat nog meer investe ren in de profploeg en zet hoog in voor een ronderenner van ka liber. Raas krijgt daar zelfs een budget voor dat in de buurt ligt van grote ploegen als Telekom, door Martijn van Beeten MELBOURNE - Waar Pat Raf ter zijn schouder laat helen tij dens een zorgeloze trip door Australië, peurt Goran Iva nisevic de laatste restjes kracht uit zijn gesloopte gewricht. De man zonder missie na zijn Wimbledon-sprookje blijkt zonder gras onder de voeten weer een doodgewone sterve ling. Op de Australian Open was de Fransman Jerome Gol- inard al in de tweede ronde een maatje te groot: 6-3,7-6,5-7 en 6-4. j Maar ook verliezend is Iva nisevic een gelukkig mens. Te gen Golmard maakte hij zit tend op de knieën een buiging voor een briljante return van zijn tegenstander, zocht hij in teractie met publiek en lijn rechters. „Ik heb plezier op de baan, doe mijn best en daar neem ik genoegen mee. Dan is het niet moeilijk om te verlie zen van een tennisser die ge woon beter is. En nu, met con- tactlenzen, kan ik ook bij avondwedstrijden goed zien. Het is alsof iemand het licht heeft aangedaan. Wat ik de af gelopen vier jaar heb gedaan, is me een raadsel." Volgende maand mag ook Rot terdam genieten van de Kroa tische artiest. Hij is de grote publiekstrekker in Ahoy'. De vraag is hoe lang Ivanisevic, die zijn loopbaan nog twee jaar wil rekken, nog van de partij is. Ook tegen Golmard speelde Ivanisevic met pijnstillers, maar moest hij zich in de vierde set toch laten behandelen. In elk geval tot Wimbledon, het toernooi waar hij als kampioen wil terugkeren, blijft Ivanise- vie in het circuit. „Als de schouder nog slechter wordt, laat ik zelfs Roland Garros schieten. Niets mag een terug keer op Wimbledon dwarsbo- men." 'Goede Goran' en 'Slechte Go ran' zijn een attractie. En de twee persoonlijkheden van Ivanisevic zijn het meest in harmonie in grote en goed ge vulde stadions. Niet in Doha, voor een handvol sjeiks, waar de Kroaat eerder deze maand verloor van Radek Stepanek, de nummer 547 van de wereld. Vorig jaar nog, tijdens het kwalificatietoernooi voor de Australian Open, liep Ivanise- vie met zijn ziel onder de arm j op Melbourne Park. De num- mer 129 van de wereld op dat US Postal enMapei. De jaarlijk se bij drage werd tot nu toe altij d geheim gehouden, maar volgens de Zeeuw Theo Schouwenaar, de financieel deskundige bij de ploeg, lag dat bedrag vorig jaar op vijftien miljoen gulden. Met tien miljoen euro per jaar, voor de komende drie jaar gegaran deerd, zit de Rabo op een veel hoger plan. Het aantrekken van de 28-jari ge Amerikaan Levi Leipheimer past al in de strategie die Raas gaat volgen. De voormalige hel per van Armstrong, die vorig jaar derde werd in de Vuelta, mag zich in zijn nieuwe rol van kopman verder ontwikkelen in moment moest tien minuten zoeken naar baan vijftien, er gens in een uithoek. „Ik vocht niet, verloor in de eerste ronde van Peter Luxa en kon meteen naar huis. Nu heb ik wel ge vochten. Voor deze Goran is de Rod Laver Arena nog niet groot genoeg. Misschien moet ik volgend jaar maar spelen op de Melbourne Cricket Ground." Dat is een stadion voor zo'n zestigduizend toeschouwers. Gekheid natuurlijk, maar 'hot' is Ivanisevic, nu twaalfde op de ranglijst. Aan de vooravond van de Australian Open pro beerde Melbourne Knights, de van oorsprong Kroatische plaatselijke voetbalclub, Iva nisevic zelfs over te halen om de aftrap te verrichten. Daar bedankte hij voor. Heldenrol Het leven van Ivanisevic is ver anderd. Nog geen zes maanden geleden leek zijn carrière als een nachtkaars te doven, nu wordt hij overal als een held onthaald. In z'n onderbroek liet hij zich door een uitzinnige Kroatische menigte huldigen na zijn Wimbledon-zege en in middels heeft hij zelfs zijn dienstplicht vervuld. „Zeven uur in een volle bus naar Za greb, fantastisch. Dat was iets nieuws voor me. Verliezen van Golmard ook, dat was Ivanisevic in de twee voorgaande ontmoetingen niet gebeurd. „Maar het is een groot talent en dat wist ik. Alleen ontspoort hij soms, doet hij de raarste dingen," zegt de 'Crazy Croat' over zijn mentale even knie. De 28-jarige Fransman, 45e van de wereld, kwam nog nooit verder dan de derde ronde van een Grand Slam-toernooi, maar het uitzicht op een topre- sultaat is prachtig in Melbour ne. Door het afhaken van de ene na de andere topper kan hij voor de halve finales op slechts één geplaatste opponent stui ten, de als 26e ingeschaalde Tsjech Jiri Novak. Ivanisevic richt zijn blik nu op de Davis Cup-ontmoeting met Duitsland, begin volgende maand in Zagreb. Daar wil hij in eigen land naast plezier nog eens de heldenrol. GPD Goran Ivanisevic bijt in zijn arm uit frustratie over een ver loren punt foto Jason Reed/RTR het rondewerk en vertrekt met hoge verwachtingen naar de Tour. Alpine-skiër De kalende Amerikaan, gebo ren in Montana, was in zijn jon gere jaren een alpine-skiër, die in de zomer trainde op de fiets. Dat ging hem zo goed af dat hij na zijn studie aan de universi teit van Utah werd geselecteerd voor de Amerikaanse amateur- ploeg. Via een bescheiden ploegje in Colorado kwam hij in 1998 bij de ploeg Saturn terecht en twee jaar later bij US Postal. „Ik zeg niet dat we met hem een Tourwinnaar in huis halen, maar wel een renner die de druk bij Michael Boogerd weg neemt", zei Raas over zijn nieuwste aanwinst. „Met Dek ker, Boogerd, Den Bakker en Zberg gokken we in de eerste plaats op eendagswedstrijden. De ploeg wil zici op dat terrein blijven onderscheiden, maar met het budget /an nu kunnen we veel mooiert dingen doen. We zetten ëen stip verder." De manager en ce bank hebben ver vooruit gedatht in die snode plannen. Het cci'tract met de Rabobank loopt ot en met 2005 en er is zelfs eenrptie voor nog twee jaar aan vebonden. Raas: „We zijn om de ta'el gaan zitten en hebben tegen elkaar gezegd: als we het nog beter willen doen dan vorig jaar, dan moeten we het nog groter aanpakken. De Tour heeft een ongelooflijke im pact, ook op onze sponsor. De Rabobank zei: kijk maar eens hoe ver je daar kunt komen met een kopman voor het klasse ment." Principes Daarom heeft Raas, die altijd een voorkeur had voor Neder landers en Belgen in de ploeg, zijn principes laten varen. Hij is als het moet bereid om een Itali aan, een Spanjaard of zelfs een Rus aan te trekken, als het een renner is met de potentie om een groot ronderenner te worden. „Armstrong en Ullrich zijn bij ons nooit in beeld geweest" gaf hij aan. „Ze passen niet in de cultuur van de ploeg. Wie Arm strong wil binnenhalen, moet aan al zijn eisen voldoen. Hij heeft zijn eigen sponsors voor- allerlei zaken, zoals kleding, brillen en schoenen. De Rabo bank zou het nooit accepteren dat één renner zo anders is dan de rest." De manager van de ploeg gaat er vanuit dat over drie jaar alles anders is. Dan zullen Armstrong en Ullrich naar verwachting de Tour niet meer domineren. „Wie het dan wel zullen doen, daar zijn wij naar op zoek. Waar hij ook vandaan komt, ik zal niet schromen om hem naar onze ploeg te halen. We laten een ze kere cultuur los, maar dat moet wel als het ambitie-niveau zo veel hoger wordt gelegd." De Raboploeg heeft in de sa menstelling niet veel wijzigin gen ondergaan. De meest in het oog springende aankoop is Leipheimer. „Hij kwam plotse ling vrij, omdat de Ameriaanse postboer hem niet meer kon be talen", drukte Raas zich plas tisch uit. Twee jonge renners zijn overge heveld naar de profploeg. Roy Sentjens, die vorig jaar de Ron de van Vlaanderen voor ama teurs won, is vooral ook een klassieker-specialist, Ronald Mutsaars heeft talenten als klimmer. Twee renners verlieten de ploeg. GerbenLöwlk vertrok naar Batavus, Aart Vierhouten naar Lotto. GPD doorWilliam Pomp CORTINA D'AMPEZZO - Overmand door emoties heeft Arend Glas gisteravond in de Italiaanse wintersportplaats Cortina d'Ampezzo opnieuw af stand gedaan van zijn rechts- extremistische verleden. Met trillende stem en betraande ogen verbrak de bobpiloot het stilzwijgen en ging hij uitvoerig in op zijn 'connecties' met ultra rechts. „Het zijn dingen die in mijn jeugd zijn gebeurd, die heel ver achter me liggen en waar ik ab soluut niets mee op heb. Dit gaat helemaal nergens over." Hij weegt nog maar 98 kilo. Zo licht is de 33-jarige Arend Glas de afgelopen jaren nooit ge weest. Hij heeft dikke wallen onder bloeddoorlopen ogen. Dat komt omdat de Groninger- in 48 uur tijd slechts twee uur tjes slaap heeft gehad. De bob piloot is door een hel gegaan. „Het was verschrikkelijk", ver telde hij. „Ik heb er ontzettend veel moeite mee wat er allemaal gebeurt. Het gaat om dingen die ik ver achter me heb gelaten. Het rechts-extremisme is een gedachtegoed waar ik niets mee heb. Ik heb een aantal contacten in die richting gehad, maar dat was uit algemene politieke inte resse." door Martijn van Beeten MELBOURNE - De Australian Open van 2002 is als een aardbe ving met de ene na de andere na schok. Dag drie was goed voor drie nieuwe surprises. Naast lo cal hero Mark Philippoussis verdwenen ook de nummer vier van de wereld Yevgeny Kafelni kov en de nummer zeven Sebas- tien Grosjean uit het toernooi. De nachtmerrie van directeur McNamee lijkt nog lang niet voorbij. Venus Williams, de nummer twee van de wereld, wordt gehinderd door een pees ontsteking in de linkerknie. Ze had gisteren geluk dat het vrou wentennis in de breedte niet zo sterk is ais bij de mannen en worstelde zich langs landgenote Kristina Brandi: 6-3 en 6-4. Twintig minuten voor de wed strijd voelde ze voor het eerst „Dat is uit de hand gelopen. Ik sta er niet sympathiek tegen over. Ik wist in die tijd al heel veel over links, ik wilde ook eens iets over rechts weten. Puur om dat politiek en geschiedenis me interesseren. Ik heb er ontzet tend veel spijt van dat ik infor matie heb opgevraagd." Glas wil niets liever dan onmid dellijk een streep zetten onder deze affaire. „Ik ben de afgelo pen tien jaar alleen maar met bobsleeën bezig geweest. Met het verwezenlijken van onze droom, de Olympische Spelen. Daar zijn we nu dichtbij. We moeten dit weekeinde een goede prestatie neerzetten. Daar draait alles om." Zijn team staat achter hem. Vanaf vandaag staat alles in het teken van het EK, waar de Gro ninger bij de beste vijftien moet sleeën om voorgedragen te wor den bij het NOCNSF. Die in stantie heeft vervolgens het laatste woord over uitzending. Technisch directeur Joop Al- berda, ook aanwezig in Cortina d'Ampezzo, ziet vooralsnog geen problemen. „We hanteren de regel: iemand is onschuldigzolang het tegen deel niet bewezen is. Dat geldt hier ook. De verklaring van Arend Glas is duidelijk. Als hij zondag de norm haalt, is er op dit moment geen probleem." GPD pijn, maar wilde het toch probe ren. Williams was bloedner veus, balde haar vuisten na be langrijke punten. „Ik was bang dat ik het einde van de wedstrijd niet zou halen. Tegen een topper was ik absoluut kansloos ge weest. Nu hoop ik met een dag rust op beterschap." Kafelnikov, winnaar in 1999, fi nalist in 2000 en vorig jaar goed voor een plek bij de laatste acht, liet zich in drie sets (6-3, 7-5 en 6-3) verrassen door qualifier Alex Kim, nummer 234 op de wereldranglijst.Grosjean be reidde zich nauwelijks voor. Feesten deden de Franse tennis sers na de sensationele verove ring van de Davis Cup in het na jaar. Trainen, daar kwam het nauwelijks van. Grosjean moest dat bekopen. Hij werd in de tweede ronde slachtoffer van de Spanjaard Francesco Clavet: 6-4, 3-6, 6-0, 5-7 en 6-4. GPD KITZBÜHEL - Hermann Maier zal niet deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Salt Lake City. Dat maakte de Oostenrijker gisteren bekend in Kitzbühel. „De tijd is tel kort", gaf hij toe, „Het heeft weinig zin in Salt Lake City te starten." Maier veroverde vier jaar geleden in Nagano olym pisch goud op de reuzenslalom en Super G. In augustus raakte hij bij een motorongeluk zwaargewond aan het rechterbeen. I Even werd zelfs gevreesd voor amputatie. Rond de Kerst maakte de 29-jarige Salzburger zijn rentree in de sneeuw. Op verkorte ski's en aangepaste schoenen. „Op 4 januari heb ik me getest in de sneeuw", vertelde Maier gisteren. „Ik heb mijn I mogelijkheden onderzocht. Daarbij kreeg ik problemen in beide benen. Een duidelijk teken dat ik niet klaar ben." DPA ROTTERDAM - Leonardo maakt voorlopig geen deel meer uit van de A-selectie van Feyenoord. De achttienjarige Brazi liaan moet tot nader order meetrainen met het beloftenteam. Ook dient de getalenteerde aanvaller de maximale boete bij de Rotterdamse club te betalen. Tot ergernis van Feyenoord meldde Leonardo zich pas dinsdag weer in de Kuip. Hij kwam twee weken te laat terug van het kerstreces. ANP MANCHESTER - Manchester United wil Michael Reiziger overnemen van FC Barcelona om problemen in de verdedi ging op te lossen. De Nederlandse verdediger heeft in Catalo- nië geen basisplaats meer. Reiziger verlengde vorige zomer zijn contract met drie jaar. Dit gebeurde op aandringen van coach Carlos Rexach. Er was destijds al sprake van een over gang naar de Engelse Premier League. Tot zijn verwondering stelde Rexach hem nauwelijks nog op. ANP ZEIST - Turkije heeft het Nederlands elftal afgezegd voorde vriendschappelijke interland die beide ploegen zouden spe len op 17 april in Istanbul. De Turken, geplaatst voor het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea, willen in de voorbereiding op dat toernooi een andere tegenstander. De KNVB wil Oranje op 17 april wel graag een wedstrijd laten spelen en zoekt nog een andere sparringpartner. ANP MOSKOU - Ruslan Ponomariov heeft gisteren in Moskou de eerste partij in de finale van het Fide-wereldkampioenschap schaken gewonnen. Met wit dwong de achttienjarige Oekraï ner zijn landgenoot Vassili Ivantsjoek na 23 zetten tot overga ve. De finale in Hotel Metropol gaat over acht partijen. DPA WIJK AAN ZEE - Door een zege op Loek van Wely heeft Alexander Grisjoek tijdens de vierde ronde van het Corus Chess Tournament koploper Michael Adams achterhaald. De jonge Rus strafte een blunder van Van Wely af, ter-wijl 'Tricky Mickey' Adams tegen Alexei Drejev niet verder kwam dan re mise. Adams en Grisjoek hebben drie punten uit vier duels. Jan Timman maakte het Peter Leko in een scherpe Caro- Kann bijzonder lastig, maar zag de waarde van zijn pionnetje meer niet vertaald worden in een zege. Met 2,5 punt blijft Tim man het echter goed doen en deelt hij met Khalifman, Moro- zevitsj, Leko en Barejev (remise tegen Goerevitsj) de derde positie. Ook Jeroen Piket had gistermiddag reden tot lachen. Hj wo van Boris Gelfand. ANP Mail zonder missie in Melbourne overklast door Golmard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34