Renske Endel als modeldochter Piet Vonck wilde altijd winnen PZC EK-kwalificatie volleybal mogelijk naar Nederland Driebanders staan voor zware opgave Turnster blijft zichzelf bij gastouders in Beuningen 13 Vergouwen blijft bij Oostkapelle Zeeuws record De Vrieze Schaal je even terug bij EMM uitslagen agenda Smit krijgt eigen kroeg 1947 - 2002 donderdag 17 januari 2002 door Joop van den Oudenhoven ZEERIKZEE - De finale van het driebandentoernooi om de Graanbeurs Trofee die za terdag in het Huis van Nas sau in Zierikzee wortd ge speeld, belooft een open strijd te worden. Op papier is Wim Breur licht favoriet maar zijn handicap zal zwaar doorwegen. Ook in de tweede ronde van het toer nooi bleef hij ongeslagen, maar hij was daarin niet de enige. Het zal een zware strijd wor den voor de finalisten van het driebandentoernooi. Al om tien 's morgens geeft wed strijdleider Ankie Smit het startsein voor een lange dag. In twee poules, die door lo ting worden samengesteld, gaan acht deelnemers de strijd met elkaar aan. Het aantal te maken caramboles is voor de finale nog eens ver hoogd met zo'n 30 Degenen die de tweede ronde overleefden en dus zaterdag in de finale aantreden zijn: Wim Breur (40 car.), Arjan Dorreman (25), Sjaak de Vis ser (25), Rob van Dijk (25), Ron SpeijerenHenkPunt(20 André van der Made (20) en Jan Eickenboom (30). Laatstgenoemde is echter een onzekere factor daar hij zich ook heeft geplaatst voor het persoonlijk kampioen schap libre eerste klasse, dat eveneens zaterdag zijn finale heeft. Het is aannemelijk dat de officiële titelstrijd voor rang krijgt. In dat geval is Martin Pikard (20) als beste derde de aéhtste finalist. Na de schifting in de poules volgen de partijen om de plaatsen één tot en met acht. De nummers vier van beide poules spelen om de zevende en achtste plaats. De num mers drie om de plaatsen vijf en zes. Na een onderbreking voor een maaltijd wordt de strijd voortgezet met de nummers twee om de derde en vierde plaats. Omstreeks 20.30 uur volgt dan de strijd om de wisseltrofee en de eer ste en tweede prijs. door Herman Wissink BEUNINGEN - AI vier jaar woont turnster Renske Endel bi j gastgezinnen. Het is voor haar de enige manier om aan top sport te kunnen doen. Ander half jaar is de turnster, die ver rassend op brug het zilver pakte op het wereldkampioenschap in Gent, al te gast bij Wim en Els Zegers in Beuningen. Ze is een 'modeldochter', zo blijkt uit een gesprek met Renske Endel en haar inval-moeder Els. Wat is het nu eigenlijk? Moeder, stiefmoeder, pleegmoeder, inte- rimmoeder, gastgezinmoeder of invalmoeder? Dochter, pleeg dochter.....? In huize Zegers is het gewoon El en Renske. I-Iaar van alles achterna dragen, ach ter de broek aanzitten en op tijd naar bed sturen is er niet bij. „Het is een nuchtere Noord- Hollandse", kenschetst Els Ze gers de turnster Renske Endel. Het verrassende succes in Gent heeft daar geen verandering in gebracht. Renske Endel is nog steeds dezelfde Renske Endel die in augustus vorig jaar de overstap maakte van K en V Op meer n aar het Ni j m eegse D e Ha- zenkamp en zo bij de familie Ze gers terechtkwam. Ondanks de interviews in Sportweek, Sport International, Opzij en Nieuwe Revue, de modereportage in Flair de televisieoptredens bij Barend en Van Dorp, Na Elven, 2 Vandaag, bij Henk Spaan en het Malende Zaken van TV Noord-Holland. „O ja, en een of ander politiek blad", voegt ze toe. „Renske is niets veran derd", weet 'moeder' Els. Zwarte kat Els heeft voor de koffie gezorgd, Renske duikt de kast in om een glas te pakken voor een slok wa ter. Ondertussen terroriseert de vijf maanden oude zwarte kat Sam de boel, maar die valt latei- snorrend op de vensterbank in slaap. Sam is de poes van Rens ke. Nooit eerder was er een kat in huis bij de familie Zegers, maar met de komst van Renske is dat dus veranderd. „Thuis in Broek op Langedijk heb ik ook twee katten, Delfi en Mila. Ik kon van een clubgenote een katje krij OOSTKAPELLE - De complete technische staf van de eerste se lectie van Oostkapelle staat ook komend seizoen aan het roer. Trainer Karl Vergouwen, tech nisch coördinator en tevens as sistent-trainer Jack Wijnands en keeperstrainer John But heb ben na overleg met het bestuur van de zaterdag-eersteklasser hun verbintenis met een jaar verlengd. HEERENVEEN - Vincent de Vrieze uit Burgh-Haamstede heeft zijn eigen Zeeuws record voor A-junioren op de 1500 me ter alweer verbeterd. Twee weken geleden kwam de Schouwenaar (17), die in Hee renveen een cios-opleiding volgt, in Assen tot 2.05.50. In Heerenveen scherpte hij die tijd tijdens club wedstrijden aan tot 2.04.10. Op de 500 meter finish te De Vrieze in 42.10. MIDDELBURG - Erwin Schaalje keert terug in het eer ste team van handbalclub EMM. De Schouwenaar nam vorig jaar afscheid, maar maakt zijn rentree omdat de Middel burgers kampen met een blessu- regolf. Bijna het hele seizoen moet EMM, de nummer twee van de eerste divisie, het al doen zonder hoekspeler Wim Engels, die wordt geplaagd door migraine- aanvallen. Daar kwamen kort geleden blessures bij van Ron Flipse (jukbeen op zes plaatsen gebroken) en Eric Lijbers (inge scheurde knieband en bescha digde meniscus). Alledrie spe lers komen de rest van het seizoen waarschijnlijk niet meer in actie. Bovendien kampt topschutter Eric Franken met een handbles sure. De Brabander trainde gis teren voor het eerst weer mee, maar deed dat nog zonder de bal. De kans is klein dat hij zaterdag in het topduel met Kempen/BDC in actie kan ko men. „Daar kwam ook nog bij dat ik met Ron Onwijn zaterdag in het ziekenhuis van Sittard zat na het duel met Sittardia. We moesten wat doen", vertelt teammanager Fred van der Weel. „Ei-win komt bij thuis wedstrijden vaak kijken en had me al verteld dat hij het spel een beetje mist. Dat was ik niet ver geten." gen. Ik heb het hier gevraagd en het mocht." Els Zegers rijdt meerdere malen per dag van Beuningen naar Nijmegen om Renske naar de trainingen van Boris Orlov te brengen. Iedere ochtend om vijf voor half acht stapt het tweetal in de auto. Om vijf voor half tien keert Els naar de hal terug om Renske op te halen. Om tien mi nuten over half drie wordt de rit nog een keer gemaakt. De op het Nijmeegse Lindenholt-college werkende 'pa' Wim Zegers haalt haar dan eind van de middag dan weer op. „Dat hoort erbij. D at zou j e voor j e eigen kinderen ook doen", zegt Els. Daar komt overigens-een einde aan. Sinds de prestaties van het Nederlands tumteam in Belgie hebben de turnsters de A-status gehaald. Dat betekent naast het recht op een uitkering ook een auto van het NOCNSF. In de we ken na het WK heeft Renske in 26 lessen haar rijbewijs gehaald en wordt het tijd om een auto uit te zoeken. Renske Endel was veertien toen ze voor het eerst bij een gastge zin terechtkwam. Eigenlijk is dat laat. Menig turnstertje is ge noodzaakt om met een jaar of elf al uit het ouderlijk huis te ver trekken. Vanuit Broek op Lan gedijk kwam ze terecht bij Ger- rit en Marja Beltman. Gerrit was trainer bij de toen nog bloeiende turnvereniging Op meer. „Nee, ik heb er nooit veel moeite mee gehad om uit huis te gaan. Ik pas me denk ik makkelijk aan", bekent ce 18-jarige turn ster. „Ik was wel vaker een paar weken van hus. Daarbij was Opmeer nog r?delijk dicht bij. Ik kon als ik dat wilde altijd even op en ner." Bij de Belt mannetjes hac Renske het wel naar haar zin.,,Ik heb daar de geboorte van Dorien meege maakt. Leuk loor. Het was net een klein zusj'. Ik paste er vaak op of nam ha;r een weekeindje mee naar hus. Toen ze naar school ging ze ze tegen iedereen dat ik haar gnte zus was." Voordat Renske zelf naar haar eerste gastgezin ging, had ze de ervaring van een inwonend meisje bij haar eigen ouderlijk huis. „Dat was een meisje van acht jaar. Maar dat was heel an ders. Dat kind moest overal mee geholpen worden. Tas inpak ken, brood smeren. Ze woonde bij ons vanwege het turnen, ze wilde wel ergens anders wonen dan bij haar ouders, maar dan alleen bij Renske. Maar uitein delijk ging het niet. Acht jaar is echt te jong om al thuis weg te gaan." Over gebrek aan privacy wordt niet geklaagd. „Ik heb hier mijn eigen kamer. Daar kan ik me even terugtrekken. Daar heb ik vooral behoefte aan als het even minder goed gaat of als ik heel erg moe ben. Als het niet lekker gaat. vind ik het moeilijk om dat tegen anderen te zeggen. Dan ben ik het liefst even alleen. Het is ook niet zo dat hier in huis al leen over het turnen gepraat wordt. Dat moet je goed schei den." Els Zegers: „In de weekeinden zijn we alleen. Op vrijdagavond vertrekt Renske naar huis en op zondagavond komt ze weer te rug. Nu ze niet meer op school zit, is ze toevallig wat meer thuis, maar ik heb er niet zo'n moeite mee hoor om iemand over de vloer te hebben." Vet vlees Els Zegers benadrukt dat het niet 'op kamers wonen' is. De turnsters maken in zijn geheel deel uit van het gezin. „Je krijgt er echt een kind bij in huis. Het valt allemaal wel mee hoor. Met koken hoef ik niet allerlei toeren uit te halen. Renske lust alles en van vet vlees hielden wij zelf ook al niet. Snoep hebben we nooit in huis, dus Renske kan dan ook niet in de verleiding ko men. Ik zit haar ook nooit ach terna om te vragen of ze haar huiswerk al heeft gemaakt. Dat moet ze zelf in de gaten houden. En daar hebben ze voldoende zelfdiscipline voor. Discipline moeten ze wel hebben anders red je het niet in het topturnen Ach, Renske is gewoon heel makkelijk. Daar kan je er best een paar van hebben." Voorlopig blijft ze nog een tijdje in Beuningen. Ook nu ze een uit kering van NOCNSF krijgt, peinst ze er niet over om zelf standig te gaan wonen. „Nee, het is wel makkelijk zo. Ik moet er nog niet aan denken om alles zelf te moeten doen. Zo in mijn eentje. Zelf koken en zo. Het eten is hier altijd goed. El kan geweldig koken. Het staat alle maal lekker klaar." Of er straks na de periode Rens ke weer een volgende turnster van De Hazenkamp een plekje vindt bij de familie Zegers? „Niet meteen. Je bouwt na ver loop van tijd toch een band op Verjaardagen, alles doet ze met ons mee. Dan kan je niet zomaar weer een ander in huis nemen." GPD van onze sportredactie MIJDRECHT - Top Volleybal Nederland (TVN) wil een deel van de kwalificatie voor het EK 2003 voor mannenteams op zich te nemen. De Europese volley balfederatie (CEV) beslist later deze maand of Nederland daar ook voor in aanmerking komt. De voorrondes voor de Europese titelstrijd van volgend jaar wor den uitgesmeerd over twee toer nooien van drie dagen. De eerste helft van de EK-kwalificatie zal in mei van dit jaar worden afge werkt, de tweede in mei 2003. Zowel de Nederlandse mannen- als vrouwenploeg moet zich nog plaatsen voor de eindronde. Hockey Kuala Lumpur. Oefeninterland, mannen. Nederland - Japan 5-2. Doelpunten Ne derland: Eikelboom, Buma, De Nooijer, Geeris, Brouwer. Schaatsen Lausanne. EK kunstrijden. Vrouwen, kwalificaties. Groep A: 1. Sloetskaja (Rus) 0,4 punten, 2. Voltsjkova (Rus) 0,8, 3. Fontana (Ita) 1,2, 4. Gusmeroli (Fra) 1,6, 5. Kettunen (Fin) 2,0, 6. Meier (Zwi) 2,4,12. Venhuizen (Ned) 4,8. Groep,B: 1 Boetirskaja (Rus) 0,4, 2. Manjasjenko (Oek) 0,8, 3. Pöykiö (Fin) 1,2,4. Sebestyn (Hon) 1,6, 5. Liasjenko (Oek) 2,0, 6. Ba- biakova (Slw) 2,4. Eerste vijftien beide groepen naarfinaleronden. Paren, eindstand: I.Totmianina/Marinin (Rus) 1,5,2. Abitbol/Bernadis (Fra) 3,5,3. Petrova/Tisjonov (Rus) 4,0, 4. Zagorska/ Siudek (Pol) 6,0, 5. Berankova/Dlabola (Tsj) 7,5. Schaken Wijk aan Zee. Corustoernooi. Groot- meestergroep A, vierde ronde: Adams (Eng) - Drejev (Rus) 1/2-1/2, Leko (Hon) - Timman (Ned) 1/2-1/2, Gurevich (Bel) - Barejev (Rus) 1/2-1/2, Piket (Ned) - Gelf- and (Isr) 1-0, Van Wely (Ned) - Grisjoek (Rus) 0-1, Kasimdzhanov (Oez) - Khalif- man (Rus) 0-1Morozevitsj (Rus) - Lautier (Fra) 1-0. Stand: 1. Adams, Grisjoek 3 punten, 3. Timman, Leko, Barejev, Kha- lifman, Morozevitsj 2 1/2,8. Gurevich, Pi- ket2,10. Gelfand, Kasimdzhanov, Drejev 11/2,13. Lautier 1,14. Van Wely 0. Grootmeestergroep B, tweede ronde: Nijboer (Ned) - Tregoebov (Rus) 1/2-1/2, Cuijpers (Ned) - Van der Wiel (Ned) 1/2- 1/2, Krasenkow (Pol) - Werle (Ned) 1-0, Sokolov (Bos) - Skriptsjenko (Mol) 1-0, Stefanova (Bul) - Yu (Chi) 1-0, Jonkman (Ned)-Peng (Ned) 1-0. Stand: 1. Sokolov 2, 2. Nijboer, Tregoebov, Stefanova, Krasenkov 1 1/2, 6. Jonkman, Van der Wiel 1, 8. Peng, Skriptsjenko, Cuijpers, Yu 1/2,12. Werle 0. Sportprijsvragen Lotto. 1-3-8-10-16-38. Reservegetal: 30. Kleur: rood. Euro-loterij: 3 6 8 8 2 3. Luckyday: 7 -17 - 24- 28 - 29 - 33 - 39 - 41 - 42-43-46-52-55-56-65-69-72-75-77- 80. Duitse lotto. 19-22-25-26-28-42. Re servegetal: 45. Supergetal: 3. Spiel 77:15 16 4 14. Super 6:7 1 39 27. Belgische lotto. 1 -10 -12 -16 - 28 - 37. Re servegetal: 22. Jokernummer: 7595056. (ondervoorbehoud) Tennis Melbourne. Australian Open, 9,5 miljoen euro. Mannen, tweede ronde: Kim (VSt) - Kafelnikov (Rus/4) 6-3 7-5 6-3, Clavet (Spa) - Grosjean (Fra/5) 6-4 3-66-0 5-7 6-4, Henman (GBr/6) - Voltchkov (WRu) 6-3 6- 4 6-1, Golmard (Fra) - Ivanisevic (Kro/10) 6-3 7-6 5-7 6-4, Canas (Arg/12) - Delgado (Par) 6-2 7-5 6-7 6-4, Johansson (Zwe/16) - Hïpfl (Oos) 6-4 6-1 6-4, El Aynaoui (Mar/21) - Vicente (Spa) 4-6 6-3 6-3 6-3, Pless (Den) - Arazi (Mar/22) 6-3 6-4 6-1, Björkman (Zwe) - Enqvist (Zwe/24) 3-6 7- 5 6-4 6-2, Novak (Tsj/26) - Gaudenzi (Ita) 2-6 5-7 6-2 6-3 6-3, Rusedski (GBr/28) - Philippoussis (Aus) 7-6 6-3 6-4, Dent (VSt - Vinciguerra (Zwe/316-3 6-4 6-2, Gon zalez (Chl) - Robredo (Spa/32) 6-2 6-4 6-4, Hrbaty (Slw) - Portas (Spa/18) 6-1 6-3 6-0, Koubek (Oos) - Blake (VSt) 4-6 2-6 6-4 6-1 6-2, Voinea (Roe) - Boutter (Fra) 6-2 6-4 6- 7 2-6 6-3. Dubbel. eerste ronde: Byron Black/Schalken (Zim/Ned/16) - Orsanic- /Prieto (Arg) 6-2 7-6. Vrouwen, tweede ronde: Venus Wil liams (VSt/2) - Brandi (VSt) 6-36-4, Hingis (Zwi/3) - Arn (Dui) 6-1 6-2, Seles (VSt/8) - Black (Zim) 6-1 6-1, Farina Elia (lta/11) - Hopkins (VSt) 6-2 6-0, Maleeva (Bul/13) - Hrdlickova (Tsj) 6-47-5, Coetzer (ZAf/15) - Neffa De los Rios (Par) 6-3 6-1, Schett TVN heeft inmiddels ervaring met het organiseren van plaat- singstoernooien. Verleden jaar vond een deel van de EK-kwali- ficatie voor vrouwen in Rotter dam plaats. Twee maanden la ter streden in Den Bosch de mannen én vrouwen om WK- tickets. „Voor ons zijn dit soort evenementen aantrekkelijk. Je hebt toch het thuisvoordeel," zegt directeur Jan Tilmans van de stichting die nog immer op zoek is naar een hoofdspon sor. Op 26 januari wordt in Luxem burg geloot voor de EK-kwalifi catie. Dan wordt bekend in wel ke poules de Nederlandse teams terecht komen en waar de wed strijden worden gespeeld. GPD (Oos/17) - Llagostera Vives (Spa) 6-2 1-6 6-2, Raymond (VSt/18) - Craybas (VSt) 6- 3 6-3, Medina Garrigues (Spa) - Bedano va (Tsj/21) 6-4 6-2, Rittner (Dui) - Kremer (Lux/28) 6-1 6-4, Schiavone (lta/31) - Kos- tanic (Kro) 6-1 6-2, Hantuchova (Slw/32) - Garbin (Ita) 6-0 6-2, Dechy (Fra) - Lamade (Dui) 6-3 6-7 6-1, Svensson (Zwe) - Con- chita Martinez (Spa) 6-4 6-1, SerraZanetti (Ita) - Frazier (VSt) 6-3 7-6, Sucha (Slw) - Diaz-Oliva (Arg) 6-1 7-5. Dubbel, eerste ronde: Boogert/Oremans (Ned) - Barna/Husarova (Dui/Slw) 6-2 6-1 Voetbal Franse competitie: Auxerre - Lorient 2-2, Lyon - Bastia 0-0, Montpellier - Monaco 1 - 1, Troyes - Metz 2-0, Lille - Bordeaux 2-2. Stand aan kop: Lens 20-44, Lyon 20-37, Auxerre 19-34, Paris SG 21-34. Paramaribo. Toernooi om de Parbocup. Finale: SNL (Sur) - Fortuna Sittard 0-2 (0- 2). 30. Cramb 0-1,45. Cramb 0-2. Oefenduels. Hengelo: FC Twente-VVV 5-0 (3-0). Doel punten: De Gier 2, Van der Laan (straf schop), Houwing, Cairo. Kerkrade: Roda JC - RBC 2-0 (1-0). Doel punten: Nygaard, Anastasiou. Volleybal Balakovo. CEV Cup, vrouwen, achtste fi nales, tweede wedstrijd. Balakovskaia Balakovo (Rus) - Sliedrecht Sport 3-0 (25- 10 25-15 25-19). Eerste wedstrijd: 3-0. Sliedrecht Sport uitgeschakeld. Wielrennen Tour Down Under. Tweede etappe, Hah- ndorf - Strathalbyn: 1. Rogers (Aus) 150 km 3.21.52, 2. Sacchi (Ita), 3. Tafi (Ita), 4. Botsjarov (Rus),5. Morin (Fra), Nederlan ders: 21. Knaven op 8.03, 39. Hoffman 8.06, 67. Van Heeswijk, 73. Tankink, 82. Van Dijk, 86. Koerts, 90. Moerenhout. Al gemeen klassement: 1Sacchi 4.20.59,2. Rogers op 0.01, 3. Tafi 0.05, 4. Botsjarov 0.07, 5. Morin, 21. Knaven 8.06, 41. Hoff man 8,13,67. Van Heeswijk, 73. Tankink, 82. Van Dijk, 86. Koerts, 90. Moerenhout. Bremen, Zesdaagse. Eindklassement: 1. Risi/Betschart (Zwi) 451 punten, 2. Mc- Grory/Gilmore (Aus/Bel) 438, 3. Martin- ello/Villa (Ita) 386, 4. Kappes/Beikirch (Dui) 347 op 7 ronden: Baffi/Dörich (Ita/D- ui) 230. IJshockey Eindhoven. Bekerfinale. Flyers Heeren veen - Trappers Tilburg 3-2 (2-0 0-0 0-2 1-0). Doelpunten: Lounsbury, Englehart, Hans Kroon (Heerenveen), Landman, Postma (Tilburg). Toeschouwers: 1500. Scheidsrechter: Bergman. Strafminu- ten: Heerenveen 4, Tilburg 12. donderdag 1 Biljarten Persoonlijk Kampioenschap libre eerste klasse, district Schouwen-Duiveland. Locatie: Café d'Eule, Oosterland. Aan vang: 19.00 uur. ROUVEEN - Café Korterink in Rouveen heet vanaf maandag 'Salt Lake Smittie'. De befaam de kroeg, die eerder al voetbal ler Bert Konterman in het mid delpunt zette, wil hiermee plaatsgenoot Gretha Smit eren en steunen tijdens haar deelna me aan de Olympische Spelen in Salt Lake City. ANP Hardloper uit Hulst op 54-jarige leeftijd overleden door Koen de Vries HULST - Op 54-jarige leeftijd is dinsdag Hulstenaar Piet Vonck overleden. Hij stond bij na 25 jaar aan de top van de Zeeuwse hardloopwereld en ook nationaal liep hij in de voorste gelederen mee. In to taal won hij zo'n 380 wedstrij den. Piet Vonck was al geruime tijd ziek. Vooral in veldlopen en op de vijf en tien kilometer op de baan vestigde Piet Vonck zijn naam. Hij werd twee keer na tionaal kampioen vijf kilome ter, twee keer Nederlands kampioen cross en bovendien twee keer Nederlands kampi oen vijftien kilometer op de weg. Daarnaast greep hij in zijn veteranentijd nog ver schillende nationale titels. Hoewel hij het nooit erkend heeft, moet het mislopen van de deelname aan de Olympi sche Spelen van 1972 in Mün- chen een grote tegenvaller zijn geweest. Piet Vonck kwam dicht in de buurt van de limiet op de vijf kilometer, maar slaagde er niet in die te halen. In die tijd was de begeleiding van atleten nog minimaal. „Ik heb nog eens drie uur voor een belangrijke wedstrijd een bord friet gegeten"vertelde hij ooit. „Niemand vertelde me toen dat dat slecht was." In zijn jonge jaren kwam Vonck verschillende keren voor het Nederlands team uit. De selectie was terecht want Vonck, destijds woonachtig in Heikant, versloeg teamgeno ten als Gerard Nijboer, Jos Her mens, Gerard Terbroke, Klaas Lok, Bram Wassenaar en Haiko Scharn. Enkelen van hen schaarden zich later bij de wereldtop. Piet Vonck begon pas op zijn achttiende met hardlopen. Veel te laat natuurlijk, maar toch bleek hij binnen korte tijd met de snelsten mee te kunnen Een natuurtalent was hij ech ter niet. „Ik heb er altijd hard voor moeten trainen", liet hij in een van zijn vele interviews in de PZC weten. „Je moet pijn kunnen lijden. Kunnen afzien. Daar was ik goed in." Boven dien kon hij als geen ander naar een wedstrijd toeleven. „Een pilsje aan de vooravond van de wedstrijd drinken kan wel, als je jezelf de rest van de week maar goed verzorgt." Ook was Piet Vonck een loper die zich er nooit met een Jantje van Leiden vanaf maakte. Waar hij kwam, ging hij voorop in de strijd. „Wij kennen Pietje Vonck als een aanvaller die er vanaf de eerste meter in vliegt", liet toenmalig bonds coach Cees Koppelaar eens weten. Vonck verklaarde die instelling met de opmerking dat hij niet tegen zijn verlies kon: „Ik heb altijd de wil om te winnen. Zeker in belangrijke wedstrijden. Dan is mijn inzet geen honderd, maar honderd tien procent." Zo kende ook Middelburger John Vermeule hem. Vermeule begon aan zijn carrière toen die van Vonck al ver op zijn Piet Vonck tijdens een van de vele wedstrijden die hij winnend afsloot. fotoarchief PZC eind liep. Vermeule: „Hij was altijd ambiteus. Het was een vechtertje. Een echte Zeeuw dus. Hij blies nooit hoog van de toren. Vonck liet liever zijn be nen spreken. Van hem heb ik ook geleerd dat je een race moet opbouwen. Hij bleef al tijd rustig." Kim Reijnierse, generatiege noot van Vermeule: Piet Vonck vond het moeilijk te ac cepteren dat jongeren het vaandel gingen overnemen. Hij legde zich daar niet bij neer. Hij had altijd een hou ding van 'kom maar op, laat maar zien wat je kan'. Dat heb ik altijd in hem bewonderd. Zo'n klein mannetje dat niks weggaf. Heel knap." In tegenstelling tot andere top pers had Piet Vonck een werk week van veertig uur. Pas na dat hij de deur van het Hulster Jansenius College op slot had gedraaid (hij was daar conciër ge), kon hij gaan trainen. Hij trainde nooit lang, zeker niet toen hij wat ouder werd. Ze ventig kilometer per week, vijftig minuten per dag, was hem meer dan genoeg. Piet Vonck kondigde verschil lende keren zijn afscheid aan. Steeds bleek hij echter niet zonder hardloopwedstrijden te kunnen. Op 24 augustus 1991 stopte hij definitief. De Braderieloop in Hulst was zijn laatste wedstrijd. Nadien maakte Vonck zich on dermeer nuttig als organisator van wedstrijden, als trainer en als hulp in de kantine. Ook trad hij toe tot het bestuur van RK- HAV, de club die hij altijd trouw bleef. In 1997 werd hij erelid van RKHAV. Daarnaast ging hij in de politiek. Hij kwam in de gemeenteraad van Hulst voor Groen Links. Achteraf bleek het afscheid toch niet helemaal een af scheid te zijn. Vorig jaar febru ari, bijna tien jaar na zijn laat ste wedstrijd, verscheen Vonck plots weer aan de start van het NK veldloop voor veteranen in Burgh-Haamstede. Zoals ge woonlijk won hij. „Dit was geen come-back", bezwoer hij iedereen die ernaar vroeg. En hij had gelijk. Niet lang daarna openbaarde zich een hersentu mor. Zoals altijd heeft Vonck hard gevochten, maar deze strijd kon hij niet winnen. De uitvaartdienst is zaterdag om 11.00 uur in de baseliek te Hulst. Piet Vonck wordt daar na in Terneuzen gecremeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33