Na de mossels komt de politiek Wemeldingse jachthaven mag groter worden Middelburg kijkt naar goede plaats voor discotheek PZC Ondernemers winnen conflict om kosten opknappen Renesse Bergen op Zoom krijgt ijsgrot óf casino Vrachtwagen kantelt in bocht A58 bij Philip Morris b 17 Boekje per post naar de koningin Bevelander Iaat drank maar staan Celstraf voor bedrijfsinbraak Boete van 750 euro voor drankrit André Verschuure geeft voorzittershamer Vissersvereniging door Haastige oogarts krijgt boete donderdag 17 januari 2002 AMSTERDAM - Zeeland mag dan in de ban zijn van de Oran jes, protocollaire richtlijnen verhinderen dat dit al te opzich tig wordt. Tijdens de nieuwjaarsontvangst door koningin Beatrix en prins Claus in het Koninklijk Paleis in Amsterdam wilden commissaris van de koningin W. van Gelder en loco burgemeester P. Bruinooge van Middelburg deze week het boekje Zeeland in de ban van Oranje aanbieden. De richtlij nen en het protocol bleken dat niet toe te staan. Het presentje is gisteren alsnog per post met begeleidende brief aan de ko ningin toegezonden. De uitgave is samengesteld door PZC- journalist en publicist Jacques Cats en is een co-productie met zijn oudste zoon Hans-Peter, die de vormgeving heeft ge daan. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Colijns- plaat realiseerde zich pas voor de Middelburgse politierech ter wat de gevolgen waren van een ondoordacht autoritje. Hij was op 8 april in Kats in een dronken bui ingestapt bij een vriend, die de auto van zijn grootvader had ontvreemd. Dat was het enige verwijt dat hem kon worden gemaakt, zo bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter. De man werd wegens schuldheling conform de eis veroor deeld tot 250 euro boete voorwaardelijk. Officier van justitie F. van Es vond dat hij op zijn vingers had kunnen natellen dat het geen zuivere koffie was. Zijn vriend had geen rijbewijs en zou dus volgens de officier nooit toestemming krijgen om de auto van zijn familie te lenen. Onderweg naar Kortgene sloeg de auto over de kop. Verdach te betuigde gisteren zijn spijt. Hij vertelde sindsdien de drank te laten staan. De hoofdverdachte, een negentienjarige inwo ner van Kats, moet in maart voor de politierechter verschij nen. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Honse- lersdijk ontkende gisteren in Middelburg maar iets te maken te hebben met een bedrijfsinbraak. Politierechter G. van Un- nik meende daarentegen dat er overvloedig bewijs voorhan den was om de man tot zes weken gevangenisstraf te veroor delen. De verdachte zat op 18 november vorig jaar in een auto die op aanwijzing van getuigen vlak na een inbraak bij een transportbedrijf in de gemeente Reimerswaal kon worden aangehouden. De man zei gisteren dat hij van geen inbraak afwist, omdat hij in slaap zou zijn gevallen. In de auto bevonden zich spullen die afkomstig waren van de inbraak. Officier van justitie F. van Es eiste negen weken cel, omdat hij de man ook nog een poging tot inbraak bij een metaalbedrijf aanx-ekende. Daar van wei'd de man vrijgespi-oken. Dinsdag werd een mededa der uit Den Haag tot dezelfde straf veroordeeld. MIDDELBURG - Een rit onder invloed had een 24-jarige in woner van Hoedekenskerke tot gisteren al zo'n slordige vijf duizend euro gekost. De Middelburgse politierechter G. van Unnik schroefde het schadebedrag nog met 750 euro verder op in de vorm van een boete wegens dronken rijden. Daar naast werd de man veroordeeld tot zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging. De man kreeg op 14 april vorig jaar op een feestje ruzie met zijn vriendin. Hij stapte vei*volgens in zijn auto om naar huis te rijden. De rit eindigde bij Baai-land in de sloot, nadat hij ook een boom had geraakt. Zelf kwam hij er goed vanaf, maar de schade aan zijn auto en de boom was aanzienlijk. De politie nam een blaastest af, die resulteerde in een score van 675 mi crogram, ruim drie keer de limiet. ■:door Rob Paardekam YERSEKE - Na dertig jaar neemt André Verschuure (57) morgen afscheid als bestuurslid van de Vissersvereniging uit .Yerseke. De afgelopen tien jaar was de mosselkweker voorzitter van de club en in die rol stelde hij zich vaak kritisch op. Vooral het feit dat milieuverenigingen "en natuurorganisaties een ^steeds grotere vinger in de pap krijgen, is hem een doorn in het loog. ^Verschuure heeft de belangen jjvan de mosselsector de afgelo pen tien jaar zo goed als hij kon 'behartigd. De Vissersvereniging ■is volgens hem geen club waar •individuele belangen een grote -rol spelen. „Het gaat om de totale bedrijfs tak." Het opkomen voor de sec tor altijd een soort gevecht geweest. Een gevecht dat overi- MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Goes moet een boete van 454 euro betalen omdat hij anderhalf jaar geleden in 's- Heerenhoek meer dan tachtig kilometer per uur te hard reed. !De kantoni'echter in Middel burg legde hem ook een voor waardelijke rijontzegging van "vier maanden op, met een proef tijd van twee jaar. De man zei dat hij oogarts is en dat hij met ■spoed naar het Oosterschelde- tziekenhuis moest voor een se cond opinion. „We moesten acuut, besluiten of het jonge kind in Goes kon worden geope reerd, of naar Rotterdam ■moest." Bij die rit over de N254 !-werd hij geflitst op 151 kilome ter per uur, waar hij 7 0 mocht vrijden. „Artsen doen bij snel heidsovertredingen nogal eens een beroep op spoedgevallen", zei officier van justitie J. Groen. „Ik denk niet dat er hier sprake •was van een levensbedreigende 'situatie. Bovendien moeten art sen zich goed realiseren wat ze •doen. Het was 's avonds half ze- 'ven op de N254. Zo hard rijden •was gevaarlijk." door Ron Magnée WEMELDINGE - De provincie Zeeland heeft geen bezwaar tegen de voorgeno men uitbereiding van de jachthaven in Wemeldinge. Al langere tijd wil de haven zijn capaciteit vergroten. Over de nieuwe pachtprijs is het laatste woord echter nog niet gesproken. In totaal komt het aantal ligplaatsen van de jachthaven op 464. Dat zijn er 69 meer dan nu. Destijds heeft de Stuurgroep Oostei'schelde de extra ligplaatsen aan Wemeldinge toebedeeld. De provincie heeft nu een zogenaamde verklaring van geen bezwaar afgegeven. Er zijn immers geen planologische bezwaren en de on derbouwing van het plan is voldoende. Met de nieuwe ligplaatsen gaat ook de pachtprijs omhoog, voorspelt wethouder G. Burger van de gemeente Kapelle. Hoe veel, dat is nog niet duidelijk. Eerst moet Kapelle nog met de exploitant van de jachthaven van Wemeldinge, Van de Rest Nautic, overleggen. En dat belooft een pittige discussie. De hoogte van de pachtgelden is al langer discussieonder werp. Oppositiepartij PvdA heeft altijd in de Kapelse raad betoogd dat gemeente veel te weinig aan pachtgelden ontvangt. Ongetwijfeld zal tijdens het overleg met de exploitant ook de baggerplicht aan de orde komen. Vorige maand kwam burge meester G. de Groot in zwaar weer toen een ovei'eenkomst uit 1998 boven tafel kwam. Met ondertekening van deze deal verplichtte de gemeente zich om voort aan de baggerpi'oblemen in het gebied op te lossen. Wethouder Burger meent aan deze kwestie weinig te kunnen verande ren. „De gemeente heeft de baggerplicht op zich genomen, daar is juridisch niet veel meer aan te doen." gens niet altijd gewonnen wordt, want volgens de aftre dende voorzitter laat Den Haag de oren steeds vaker naar mi- lieuoi-ganisaties hangen. Het feit dat een door de mossel-, kokkel- en oestersector ontwik kelde visie over dynamisch be standsbeheer op de Waddenzee door het ministerie nauwelijks serieus wordt genomen, vindt hij onbegrijpelijk. „Daarin la ten we zien dat het ook anders kan, want wij zijn net zo goed van de natuur afhankelijk." Sinds 1992 is Verschuure voor zitter van de Vissersvereniging, die al ruim honderd jaar bestaat en waar alle mosselkwekers uit Yerseke bij aangesloten zijn. Hij heeft de functie altijd gecombi neerd met zijn drukke werk zaamheden als mosselkweker op de YE20, het schip waai'op hij in oktober Willem-Alexander en Maxima mocht ontvangen. „Omdat ik in de week veel op het water zat, moest mijn werk voor de vereniging vaak in het week end gebeuren", vertelt Ver schuure. „Dat was soms best veel, maar ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Het is een soort hobby, die voortvloeit uit liefde voor de bedrijfstak." Overlegorganen Het voorzitterschap van de Vis sersvereniging betekent auto matisch lidmaatschap van andere overlegorganen in de oveiiegsector. Zo was Ver schuure lid van onder meer de Mossel Advies Commissie, Ze- vibel en de Promotie Commis sie. Van 1987 tot 1992 was de Yerse- kenaar ook voorzitter van de plaatselijke tennisvereniging, Mosselkweker André Verschuure neemt afscheid als voorzitter van de Vissersvereniging in Yerseke. foto van Willem Mieras maar die functie moest hij neer leggen toen hij dezelfde positie bij de vissersvereniging ging be kleden. „Dat werd allemaal net iets te veel." Voor Verschuure breken nu rus tiger tijden aan, want het neer leggen van zijn functie als voor zitter laat hij samenvallen met de overdracht van het bedrijf aan zijn zoon. „Ik heb 41 jaar bij het familiebedi-ijf gewerkt, dus het is mooi geweest", zegt de mosselkweker, die er alle ver trouwen in heeft dat zijn zoon de zaak op een succesvolle manier vooi-tzet. „En natuurlijk zal ik in drukke tijden nog wel eens bijspringen", verzekert Ver schuure. Voor de Yersekenaar begint een nieuw leven in de po litiek. Verschuure staat tweede op de kandidatenlijst van de WD in Reimei'swaal en dus is het aannemelijk dat hij in maait tot gemeenteraadslid wordt ge kozen. Hij hoopt in die rol nog wat voor de sector te kunnen be tekenen. Overigens blijft hij ook aan als voorzitter van het Comi té Zeeland Presenteert, dat de jaarlijkse Mosseldag in Yerseke organiseert. „Het is een leuke groep mensen en bovendien blijf ik op die manier toch nog een beetje betrokken bij de sector." Het desolate terrein van voormalig defensiecomple: verrijzen. e Zeeland v r in de toekomst een multifunctioneel entertainmentcentrum moet foto Willem Mieras door Ron Magnée BERGEN OP ZOOM - Komt er op de plek van het Zeelandcomplex in Bergen op Zoom een ijsgrot of een casino? Gisteren legden twee projectontwikkelaars hun visie op het gebied voor aan de politiek van Bergen op Zoom. Tijdens een perspresentatie waren beide projectontwikkelaars, Groupe Tranchant uit Frankrijk en Hommerson Arcades uit Den Haag, aanwezig om hun plannen voor het gebied toe te lichten. Hoewel de ontwer pen flink van elkaar verschillen, komen ze op één punt overeen: beide willen uit de wij de omtrek minimaal een half miljoen bezoe kers per jaar trekken naar wat nu nog een desolaat stuk grond is. Maar daar houdt de gelijkenis tussen de ontwerpen dan ook wel op. De Suikerspin van projectontwikkelaar Hommerson is een futuristisch ogend plan. Het ontwerp bevat onder meer een casino met gokautomaten, een discotheek van zeshonderd vierkante meter, een bioscoop met vier zalen, een ker mis die bijna permanent open is en een stu dio waar kinderen zelf filmpjes kunnen op nemen. Naast vertier biedt het centrum ook plek voor cultuur: er komen ruimten voor mu ziek- en toneelgroepen en het complex zou plaats kunnen bieden aan zowel het Ker mis- als het Orgelmuseum. Het plan gaat uit van 350 parkeerplaatsen waarvan een aan tal vrouwvriendelijk zijn: extra goed ver licht en bewaakt met camera's. Apart detail: het complex krijgt een toren waarlangs een soort cabine omhoog wordt geschoten Veel groter dan De Suikerspin is Fun World, het ontwerp van de Franse casino-exploi tant Groupe Tranchant die samenwerkt met de Bergse leverancier van casino-appara- tuur Orion Gaming. De bouw van het zoge naamde Aquapark is het meest in het oog springende element van de Frans-Nedei"- landse combinatie. In het watercomplex komen onder meer een sauna, een ijsgrot, een Turks bad en tal van glijbanen. Verder bevatten de plannen drie bioscoopzalen, drie themarestaurants en in totaal twee gro te hallen. In de eerste komen onder meer een bowlingcentrum, een klimwand en een kin derkennis. In de andere zaal kunnen pop concerten en sportwedstrijden worden ge houden. Garage De plannen van de Franse ondernemer gaan uit van 3100 parkeerplaatsen. Hiervoor moet wel een garage met zes verdiepingen voor worden gebouwd. Net als Hommerson heeft ook dit ontwerp een apart detail: voor de ingang wordt een vuurtoren gebouwd met uitzicht over het complex Behalve de twee ontwerpen heeft het colle ge van B en W nog vier andere plannen bin nen gekregen. Maar het college maakte eer ste zelf een schifting. Wethouder P. van den Kieboom benadrukte dat de andere vier ontwerpen definitief buiten de boot zijn ge vallen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De gemeente •Middelburg onderzoekt of ze nog plaats heeft voor discothe ken. Burgemeester en wethou ders besloten dit nadat een aan vraag werd ingediend voor een disco op Arnestein of Rams- burg. Het verzoek is afgewezen. Het college wil wel mogelijke locaties in kaart brengen. ;De gemeente wil het aantal ^nachtvergunningen niet uit- 'breiden. Ook past een disco theek niet op een bedrijventer rein, vindt de gemeente. „Bovendien vinden we toch dat een discotheek op een bedrij venterrein geluidsoverlast kan veroorzaken", zegt wethouder P. Bruinooge. Het onderzoek naar andere lo caties wordt ingesteld voor het geval de gemeente besluit het aantal nachtvergunningen uit te breiden. Het onderzoeksbureau BRO uit REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vught presenteerde vorig jaar een visie op de horeca in Middel burg. Daarin stond dat het aan tal zaken met een nachtvergun ning in de binnenstad ruim voldoende is. In Middelburg mogen drie za ken na twee uur open blijven, namelijk de Nighttrain, Rooie Oortjes en The Opera. Het bu reau stelde dat op termijn kan worden gedacht aan een nieuwe disco buiten het centrum. De aanvraag voor de discotheek op Arnestein of Ramsburg met de capaciteit voor vijfhonderd personen, is ingediend door café Te Zot uit Vlissingen. „Ons café veroorzaakt geluidsovexiast", zegt eigenaar R. Hölzl. „Wepro- beren dat te verhelpen maar de vraag is in hoeverre dat gaat lukken. Bij de gemeente Vlissin gen informeerden we naar een andere locatie, ver van de be woonde wereld. Die bleek er niet echt te zijn. Ons is toen ge adviseerd in Middelburg te kij ken. We hebben gevraagd voor een discotheek voor vijfhonderd personen omdat we onze huidi ge bedrijfsvoering dan kunnen voortzetten en zelfs iets uitbrei den. Vijfhonderd is niet te groot en niet te klein." Leemte Hölzl wil het liefste in Vlissin gen blijven. „Vlissingen is een stad waarin iets ontbreekt. Ik denk dat wij daarin een gedeelte kunnen opvangen, maar dan moeten we wel lekker kunnen blijven doorblazen. Ons café staat voor leuke optredens en harde muziek. Dat willen we zo houden. Als dat uiteindelijk niet meer in Vlissingen kan, moeten we wat anders verzin nen. Maar eerst gaan we zien hoe we de geluidsoverlast kun nen terugdringen." door Ingrid de Groot BERGEN OP ZOOM - In de be ruchte bocht bij sigarettenfa- brikant Philip Morris in Bergen op Zoom is gistermiddag rond twee uur opnieuw een vracht wagen gekanteld. Het ongeluk bij knooppunt Zoomland ver oorzaakte tot vroeg in de avond een verkeerschaos op de A58 en veel overlast in de spits. Bij het ongeluk raakte de chauf- feuse in de cabine met haar arm bekneld en ontstond vermoede lijk een slagaderlijke bloeding. De vrouw was nog bij kennis en kon in een paar minuten tijd via de voorruit door de brandweer worden bevrijd uit haar benar de positie. Zij is naar ziekenhuis Lievens- berg overgebracht. Over haar gezondheidstoestand was gis- teravond verder niets bekend. Het ongeluk veroorzaakte tot vroeg op de avond kilometers lange files in de richting van Bergen op Zoom. De politie was ondertussen ook druk bezig om de vrachtwagen die over twee wegbanen lag, weg te laten ta kelen en de ravage op te ruimen. Het forensisch technisch onder zoeksteam stelt een nader on derzoek in. Volgens politie woordvoerder ALoenhout lijkt de mogelijkheid reëel dat de vrouw de adviessnelheid van zestig kilometer heeft over- schi-eden, waardoor haar lading appels is gaan schuiven en de wagen kantelde. Het ongeluk gebeurde op de zelfde plek waar amper een maand geleden een vrachtwa gen geladen met gevaarlijke stoffen de bocht uitvloog en op z'n kant ging. De diepe banden sporen van dat incident wai'en gistqren in het gras naast de weg nog te zien. Rijkswaterstaat onderzoekt momenteel wat de oorzaak is van de reeks ongevallen en kan- telpartijen in de beruchte Berg se bocht. In '98, '99 en 2000 wa ren er 37 incidenten, waarvan er in drie gevallen gewonden vie len. door Famke van Loon RENESSE - De opgelegde baat belasting is voor dertien Renes- ser ondernemers van de baan. Het college van Schouwen-Dui- veland heeft besloten de inge diende bezwaren gegrond te verklaren. Wethouder G. van der Salm voelt zich belazerd en wil het hier niet bij laten zitten. De ge meente studeert nog op de mo gelijkheden om de ondernemers alsnog tot betaling te dwingen. Het centrum Renesse is met een kostbaar dorpsherinrichtings- project in drie fasen behoorlijk opgeknapt. De bestrating is ver vangen en nieuwe bankjes en extra vuilnisbakken zijn neer gezet. Ook is er een eb- en vloed indicator in het centrum neer gezet. Omdat zowel bewoners, toeristen als ondernemers ge baat zijn met deze vernieuwin gen, vindt de gemeente dat deze gi'oepen direct of indirect mee moeten betalen. Slechts een deel van de onder nemers wil nu meebetalen, on danks de afspraken die volgens wethouder Van der Salm met de gemeente gemaakt zijn. De ei- genaren van winkels en horeca gelegenheden in fase 1 - rond de Korte en Lange Reke - zijn hun afspraken met de gemeente na- (Advertentie) F I S S L E K BLUE POINT 19 jan. Goes van 11.00 tot 17.00 uur Middelburg: L. Noordstr. 25 Goes: St. Adriaanstr. 8 gekomen, maar het innen van de bijdragen in fase 2 en 3 stuit op problemen. Met de heffing van baatbelasting kan de gemeente deze onwelwillenden dwingen alsnog hun bijdrage te leveren, dertien ondernemers hebben bezwaar tegen aangetekend. Na tweeënhalf jaar stoeien tus sen de twee partijen heeft het college de bezwaarschriften ge grond verklaard en is deze baat belasting van de baan. In een brief aan G. Willemsen van Ad viesbureau Second Opinion, die dertien ondernemers in Renesse 2 en 3 vertegenwoordigt, laat de gemeente weten dat de 'aanslag tot nihil' is teruggebracht. Een procedurefout - de toenmalige gemeente Westerschouwen heeft verzuimd het besluit over de baatbelasting te publiceren - maakt de positie van de ge meente in deze kwestie bij een juridisch steekspel voor een rechter erg wankel. „De ge meente heeft eieren voor zijn geld gekozen", meent Willem sen daarom. Dat de ondernemers hun aan slag voor de baatbelasting kun nen verscheuren, betekent niet dat ze nu voorgoed van de ge meente af zijn. Het college jaagt in het kader van de herinrich tingsprojecten in Renesse en Burgh-Haamstede nog altijd achter 206 duizend euro aan en is vooralsnog niet van plan op te geven. De gemeente onderzoekt nog of de kosten via de privaat rechtelijke weg of een 'substan tiële verhoging' van de preca riorechten alsnog op de ondernemers te verhalen zijn. Teruggeven Mochten deze deuren voor de gemeente gesloten blijven, dan zal de gemeente de onderne mers, die wél betaalden, hun geld temggeven. In totaal een bedrag van 'negen ton tot een milj oen'dat het college voor dit doel in december al opzij zette. Van der Salm wil een nieuwe raad niet met dit probleem op zadelen en de kwestie nog deze raadsperiode afhandelen. De wethouder is nog altijd zeer in zijn wiek geschoten over de hele gang van zaken. „In mijn car rière ben ik nog maar zelden mensen tegengekomen die zo slecht zijn afspraken nakomen als in dit geval." Hij verzekert dat het college lering uit deze affaire heeft getrokken en bij een eerstvolgend project eerst keiharde afspraken maakt alvo rens zij ergens geld in stopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31