Uur U nadert voor Colombianen Bonus lost lerarentekort op Vertrekpremie Nieuwe voorzitter Europarlement ziet zichzelf als bezem President probeert guerrilla's naar onderhandelingstafel te dwingen 17 januari 1952 door Frans Lindenkamp De komende vier dagen worden cruciaal voor het vredesoverleg in Colombia. Daarna loopt het ultimatum af dat president Andres Pastrana maandagavond op de televisie stelde aan de Revolutionaire Gewapende Strijdkrachten van Colombia (FARC). Het verzet heeft tot en met zondag de tijd om aan de on derhandelingstafel de belofte tot een staakt-het-vuren in te lossen. Ook eist de regering waterdichte garanties voor een eind van de vijandigheden tegen de burgerbevolking. De aankondiging van Pastra- na volgde op de succesvolle be middelingspoging van de spe ciale VN-afgezant James Le- moye en de ambassadeurs van Frankrijk en Spanje. Beide landen horen bij de groep van tien die het vredes proces in Colombia actief on dersteunt. In een race tegen de klok wist het drietal het mar xistische verzet te vermurwen de draad van de vastgelopen besprekingen toch weer op te pakken. Dat gebeurde in een ontmoeting met guerrillalei ders in het junglestadje San Vicente del Caguan in de gede militariseerde zone. Het eerste ultimatum voor een terugkeer naar de onderhandelingstafel liep maandagnacht 0.30 uur af. Vier uur voor het verstrij ken ging FARC-leider Ma nuel Marulanda alsnog over stag. Daarmee is de dreiging van een gevaarlijke escalatie in de 38 jaar oude guerrillaoorlog voorlopig even afgewend. Het Colombiaanse leger stond al klaar om op het sein van Past rana met tanks en 12.000 man schappen 'Farclandia' binnen te trekken en deze gedemilita riseerde zone van 42.000 vier kante kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bogota des noods met bruut geweld weer bij het nationale grondgebied te voegen. Pastrana heeft dit gebied ter grootte van Nederland begin 1999 in bruikleen gegeven aan de FARC in ruil voor het aan knopen van vredesbesprekin gen. Voor de guerrillero's was dit een basisvoorwaarde om verzekerd te kunnen zijn van hun veiligheid. De bruikleen loopt aanstaande zondag offi cieel af en Pastrana weigert verlenging als het verzet - naar zijn zeggen - volhardt in haar onwrikbaarheid. „De natie is het gebrek aan wil om tot een duurzame vrede te komen meer dan beu en beseft de noodzaak van geweld als tast bare resultaten uitblijven", al dus het Colombiaanse staats hoofd. Het vredesoverleg was verle den week woensdag op de klippen gelopen na de weige ring van de Colombiaanse re gering om extra veiligheidsga ranties te geven. De FARC eis te de opheffing van militaire aanwezigheid op de toegangs wegen naar Farclandia. Die werd ingesteld na de moord op de ex-minister van Cultuur. Consuelo Araujo was in sep tember door de FARC ont voerd. Het geduld van Pastra- na raakte eind vorige week op nadat Camilo Gomez, de Hoge Commissaris voor de Vrede van de Colombiaanse rege ring, opnieuw geen vooruit gang had geboekt. Druk Het staatshoofd, dat zijn pre sidentschap volledig heeft op gehangen aan een definitieve oplossing van het 'eeuwige' in terne conflict, is de laatste we ken onder grote druk komen te staan. De maatschappelijke steun voor zijn vredesinitiatie ven is vrijwel verdwenen. Drie jaar praten heeft geen vooruit gang gebracht. De kritiek op Pastrana vanuit de politiek is flink toegenomen met de presidentsverkiezingen van mei in zicht. Kandidaat opvolgers noemen het staats hoofd een weifelaar en verwij ten hem gebrek aan slagvaar digheid. Pastrana is beïn vloedbaar en dat weten ook de militairen. Daarom wordt uit deze hoek het aandringen met de dag sterker voor een ge welddadige oplossing. Het le ger, dat nooit voorstander is geweest van de 'schenking' van een fors stuk nationaal grond gebied, voelt zich in toene mende mate superieur aan de FARC met z'n 21.000 man schappen. De strijdkrachten zijn nu beter uitgerust na de omvangrijke wapenleveran ties door de Amerikanen. Ook Washington voert overigens de druk op en wil dat Pastrana nu eindelijk eens zijn tanden laat zien. Gijzelaar Pastrana is gijzelaar van zijn eigen aanpak. Toen de vredes onderhandelingen in 1999 maar niet vorderden, voelde hij de noodzaak zijn positie bij de militairen te verstevigen. Daartoe accepteerde het staatshoofd het Amerikaanse aanbod tot 1,3 miljard dollar aan militaire en logistieke hulp bij de bestrijding van de drugshandel. In het zogeheten Plan Colombia zag Pastrana ook de ideale strategie om de FARC de pas af te snijden, want die financieren hun strijd voor een groot deel met het afpersen van drugshande laren middels 'belastinghef fingen'. Pastrana rekende erop dat het gebrek aan financiële armslag het besef binnen de FARC voor de noodzaak tot vrede zou doen groeien. Dat was een le lijke misrekening. De FARC heeft haar inkomsten uit de drugshandel juist verhoogd en Farclandia is gaan dienen als een perfecte plaats om ont voerde mensen te verbergen. Gijzelingen vormen de tweede bron van inkomsten voor de FARC. Door permanente achterdocht van beide partijen en de weige ring om paramilitaire doods eskaders op het platteland harder aan te pakken, is het vredesoverleg nooit van de grond gekomen. De interesse binnen de FARC voor vrede was al vrijwel weggeëbd. Nu dat ook voor de bevolking bui ten Farclandia geldt, stevent Colombia snel af op een nieu we episode van bloedvergie ten. GPD De met veel bombarie door ABN Amro aangekon digde regeling om personeel vrijwillig te laten vertrekken, werd in eerste instantie hartstoch telijk omarmd door bonden en personeel. Wat is er im mers mooier dan gedwongen ontslagen uit de weg te gaan en personeelsleden die weg willen, zelf die keuze te laten maken? Zo maken zij de weg vri j voor het perso neel dat wel in dienst van de bank wil blijven. Het leek in alle opzichten een fraaie manier om het aantal vol tijdbanen van 29.000 te doen slinken tot 23.000. De belangstelling is overweldigend. Waar op een aan melding van zo'n 3500 werknemers was gerekend, blij ken deze week een goede 6600 mensen ABN Amro vaar wel te willen zeggen. Niet zomaar: jonge werknemers krijgen per gewerkt jaar een maandsalaris mee en ou dere werknemers kunnen rekenen op het dubbele van dat bedrag. Werknemers die 57,5 jaar of ouder zijn of al veertig jaar in dienst van de bank, krijgen tot hun pen sioen 75 procent van het laatst verdiende loon. Van de beweegredenen van die laatste categorie is nog enige voorstelling te maken; de arbeidsmarkt, die toch al enige tekenen van sleetsheid begint te vertonen, zal hun niet al te veel nieuwe mogelijkheden meer bieden. Maar de gretigheid waarmee met name de vrij grote ca tegorie werknemers tussen de 30 en 40 jaar van de rege ling gebruikmaakt, geeft te denken. Het zegt veel over i de kennelijk geringe band die zij hebben met de ABN Amro als werkgever. Zij verkiezen een onzekere toe- komst boven de relatieve zekerheid van werk bij de bank. Met een aardige cent op zak gokken zij erop dat j zij wel snel weer een andere baan zullen hebben. Het is een risico dat zij met open ogen nemen, maar 1 waar ABN Amro hen met het voorhouden van een vette worst gevoelig voor heeft gemaakt. Van een werkgever mag een verantwoordelij ker personeelsbeleid worden verwacht. Juist die houding zal veel personeelsleden dat extra duwtje hebben gegegeven om de bank de rug toe te keren. Een bijkomend nadeel zal de bank al op korte termijn in eigenhuis ervaren. Sommige afdelingen zijn weliswaar van de regeling uitgesloten, om een leegloop op onge- wenste plekken te voorkomen, maar de bank kan niet tegengaan dat getalenteerde werknemers van andere afdelingen van de gelegenheid gebruikmaken om naar I de concurrentie over te stappen. De bank mag dan hebben vermoed dat de vertrekpre mie meteen ook in gunstige zin het kaf van het koren zou scheiden, precies het tegenovergestelde dreigt te gebeuren. Daar komt bij dat de achterblijvers, van wie 1 ABN Amro dus niet met zekerheid kan zeggen dat het ook cle betere bankmensen zijn, opnieuw intern aan een i sollicitatieronde zullen worden onderworpen. De onzekerheid en de arbeidsonrust zijn daarmeevoor- I lopig nog niet uit de lucht. Dat risico had eer grote werkgever als ABN Amro niet mogen onderschat ten. Een colonne van het Colombiaanse leger arriveert in het dorp Doncello, bij de grens van het gedemili tariseerde gebied waar de FARC de baas is. foto Jose Miguel Gomez/RTR donderdag 17 januari 2002 Onderwijs-econoom Ib Waterreus: „In het buitenland zijn bonussen voor leraren heel normaal.'' foto Bas Beentjes/GPD doorCarine Neefjes Leerkrachten die voltijd voor de klas staan, moeten een bonus krijgen, vindt Ib Waterreus, onderwijs-econoom aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). „Met zo'n financieel lokkertje kunnen scholen deeltijddocenten overhalen om ook een hele week te gaan werken. Maar liefst eenderde van alle leerkrachten werkt deeltijds. Een betere beloning maakt het vak aantrekke lijk en is belangrijk om het lerarentekort weg te werken." Waterreus reisde het afgelopen jaar de we reld rond om te bekijken wat leraren verdie nen. Bijna overal worden docenten met bo nussen de school in gelokt. In Londen en Pa rijs krijgen leraren een 'grote-steden-toe- slag', omdat het leven daar bijna onbetaal baar is. Ook op achterstandsscholen valt in Frankrijk extra geld te verdienen; het land kent zelfs een 'baarbonus': leraren met drie of meer kinderen worden financieel flink gespekt. In Australië is het klimaat goed voor een extra premie: in die delen van het land waar 's winters de temperatuur minder aangenaam is, krijgen docenten extra geld. Volgens Waterreus, die bezig is met een pro motieonderzoek naar de beloning van lera ren, is de bonus ook voor Nederland een goed 'smeermiddel' om het lerarentekort weg te werken. „Een extra premie voor vol tijdse leerkrachten is zeven keer effectiever dan een algemene loonsverhoging", zo re kent de onderwijs-econoom voor. „Als het salaris omhoog gaat, worden docenten met deeltijdbanen niet gestimuleerd om meer uren voor de klas te gaan staan. Hun loon gaat toch al omhoog; ze kunnen zelfs beslui ten om een uurtje minder te gaan werken." Waterreus denkt aan een bonus van bijvoor beeld honderd euro per maand voor de hui dige voltijdleraren en alle deeltijders die be sluiten om een volledige werkweek les te gaan geven. Voor het voortgezet onderwijs, waar de komende jaren een tekort ontstaat van twee- tot drieduizend leerkrachten, zal de bonusregeling 227 miljoen kosten. Dat is vele malen goedkoper dan een algemene loonsverhoging die bijna 1,6 miljard kost, heeft Waterreus uitgerekend. Taboe Dat het Nederlandse onderwijs vooralsnog niet scheutig is met financiële prikkels, heeft niets te maken met zuinigheid. Vol gens Waterreus rust er vooral bij de vakbon den een taboe om een onderscheid te maken tussen deeltijd- en voltijdleerkrachten. Walter Dresscher, vice-voorzitter van de Algemene Onderwijsbond (AOB): „In prin cipe hebben wij niets tegen bonussen, maai de criteria voor extra geld moeten wel con troleerbaar zijn. Er mag geen vriendjespoli tiek ontstaan waarbij de buurman van de rector toevallig extra geld krijgt. Je hoort van die verhalen dat sommige docenten aan het einde van het jaar een gesloten envelop met inhoud krijgen van het schoolhoofd. Het voorstel van Waterreus om academici over de streep te trekken met een financieel lokkertje, vindt Dresscher prima. Op dit moment is het onderwijs voor een academi cus niet interessant, omdat hij waar dan ook meer geld kan verdienen. De AOB-vice- voorzitter: „We stimuleren ook leergierig heid van leerlingen, dus waarom niet die van docenten? Diegenen die zich bijscholen en extra diploma's halen, moeten we ook ex tra belonen." Prestatiebeloning Waterreus is echter geen voorstander van zogeheten prestatiebeloning: meer geld voor de leraar die extra presteert. „Het is heel moeilijk te meten wat de bijdrage van een leerkracht is als een leerling op school goede cijfers haalt. Het kind kan heel slim zijn of hij wordt thuis uitstekend begeleid met huiswerk maken." Dresscher: „Prestaties van docenten zijn zeer subjectief. Ga eens luisteren in de lera- renkamer. De leerkracht die zelfs onder col lega's als star en streng te boek staat, is soms zeer populair bij de leerlingen. Ze vinden dat hij de lesstof helder en duidelijk uit legt." Bij prestatiebeloning dreigt boven dien het gevaar van 'selectie aan de school poort': kinderen uit achterstandsmilieus worden geweigerd omdat de leraren dan minder kans maken op een extraatje. Bonussen hebben als voordeel dat scholen ze direct kunnen inzetten op plekken waar mensen hard nodig zijn. Zoals bijvoorbeeld op achterstandsscholen in het voortgezet onderwijs. Waterreus: „Maar ook als er bij voorbeeld een tekort is aan docenten klas sieke talen of wiskunde. Lok ze met een pre mie, dat is in het buitenland heel normaal." GPD Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-matl: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (01181484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tol 10.30 uur Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-maiï abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: zaterdag. 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertenlieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de >r het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484-321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V Is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementenJadministratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. door Mare Peeperkorn Pat Cox twijfelt niet. De Ierse liberaal die dinsdag tot voorzitter van het Europees Parlement werd benoemd, heeft maar één doel: datzelfde parle ment eens flink opschudden. „Mijn benoeming tekent het einde van de decennialange ver deel- en heerspolitiek van soci alisten en christen-democraten. De verstikkende machtsgreep van de grote twee is voorbij." Zware woorden voor een zware missie. Nieuwe bezems vegen schoon, maar of het Cox daadwerkelijk lukt het smoezelige imago van het parlement te veranderen, moet nog blijken. Pas na drie stemrondes kreeg hij de voorzit tershamer in handen. Dat maar 298 (52 procent) van de aanwe zige Europarlementariërs hem steunde, maakt voor hem de overwinning niet kleiner. „Deze uitslag is hét bewijs dat het par lement een nieuwe weg in wil slaan", spreekt hij zichzelf moed in. Veel moeite om zijn voorgang ster Nicole Fontaine te doen vergeten, hoeft hij in ieder geval niet te doen. De christen-demo cratische Frangaise onder scheidde zich afgelopen twee ënhalf jaar vooral door haar ongekend felgekleurde mantel pakjes. Haar enige opzienba rende politieke wapenfeit was een toespraak tot de Europese regeringsleiders in het voorjaar van 2000, waarin ze de vloer aanveegde met het ongebrei deld kapitalisme. Over deze rede is nadien nooit meer ge sproken, over Nicole Fontaine evenmin. Fontaine vertoefde liever in het gezelschap van de echt 'groten der aarde', zoals de Dalai Lama. Aardse zaken zoals het politieke prestige van het Europees Par lement opkrikken, geen overbo dige luxe na de dramatisch slechte opkomst (49,9 procent) tijdens de laatste verkiezingen in '99, konden haar niet beko ren. Reden temeer voor Cox om zich juist daar op te storten. De verkiezing van Patrick Cox (49) tot parlementsvoorzitter is grondig voorbereid. De voor malig journalist, tv-presentator en hoogleraar economie groeide sinds zijn komst naar Brussel ('89) uit tot één van de meest ge talenteerde Europarlementari ërs. Een begaafd spreker die zijn voorlopige hoogtepunt in '99 beleefde, toen mede door zijn inzet de toenmalige Europese Commissie tot aftreden werd gedwongen. Als leider van de kleine liberale fractie maakte Cox vervolgens na de verkiezingen de unieke af spraak met de christen-demo craten dat hij halverwege de rit de hamer van Fontaine mocht overnemen. Was deze deal op zich al een groot succes, dat hij de christen-democraten aan hun woord heeft gehouden, is dat niet minder. Voor het eerst sinds twintig jaar leveit een kleine partij nu de voorzitter. Het handjeldap dat socialisten en christen-democraten sinds jaar en dag speelden bij de ver deling van de macht, is gebro ken. Soap Maar Cox wil meer, veel meer. Gebruik makend van zijn posi tie binnen en buiten het paxie- ment - de voorzitter zit regelma tig aan tafel met de Europese regelingsleiders - wil hij de ko mende tweeënhalf jaar defini tief een eind maken aan de grote inkomensverschillen tussen Europarlementariërs en het daaruit voortvloeiende gesjoe mel met declaraties. „Deze soap heeft al veel te lang geduurd. Dit schaadt ons imago, leidt alle aandacht af van waar het hier echt om gaat." De tweede niet geringe taak die Cox zich stelt, is het parlement een meer politiek 'smoel' te ge ven. Geen technisch geneuzel meer, geen piucedureel gezever, maar echte debatten met intei-- rupties over hoofdzaken. „Het afscheid van de totale voorspel baarheid", noemt Cox het. „Handel technische zaken af in commissies en reserveer de ple naire debatten voor de echt sexy ondei"werpen." De kersverse voorzitter reali seert zich terdege dat voor een sterker Europaiiement een goe de samenwerking met de Euro pese Commissie noodzakelijk is. Pas als commissie en parlement gezamenlijk optrekken, kan de macht op de hoofdsteden wor den verovei'd. Is dat mogelijk, met een weifelende en hakke lende Prodi als Commissievoor zitter? „Prodi zit er, ik zal het met hem moeten doen", antwoordt Cox diplomatiek. „Ik kijk wel uiteen lading minpunten over hem uit te strooien." GPD Bosporus-brug De staalfabrieken van Krupp in Essen hebben plan nen uitgewerkt voor een brug over de Bosporus. De brug moet het Europese en het Aziatische deel van Turkije met elkaar verbinden. Noord-Beveland Het inwonertal van Noord- Beveland is het afgelopen jaar afgenomen met 91. Het eiland telt nu 7364 zielen. Het vertrek van 317 inwoners kon niet worden goedge maakt door 157 nieuwko mers en 135 geboortes. Er stieiwen 66 mensen. 56 paren stapten in het huwelijks bootje en er werd 1 echt scheiding genoteerd. Bibliotheek Over twee dagen gaat de openbare bibliotheek in Ter- neuzen open. In de nieuwe bieb is het boekenbezit van de voormalige Volksbiblio theek en de Nutsbibliotheek samengevoegd. Aangevuld met moderne romans telt de collectie 3000 boeken. De bi bliotheek draait volledig op de inzet van vrijwilligers. Kanaal Het kanaal van Zuid-Beve land is het afgelopen jaar druk bevaren. In 1951 pas seerden 67.684 schepen het kanaal. In vergelijking met het jaar daarvoor nam het aantal Duitse en Nederland se schepen toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2