Revolutie in een schilderij Invallen komen aangewaaid als kleine geschenken 23 Wat heeft de cinema eigenlijk te betekenen? I FESTIVAL ROTTERDAM Veteraan Erie Rohmer David Lynch PZC INTERNATIONAL donderdag 17 januari 2002 Wat is Cinema? Dat is de vraag die het 31ste International Film Festival Rotterdam (IFFR) zichzelf stelt tijdens de komende editie, die loopt van woensdag 23 januari tot en met zondag 3 februari. Rond het thema is een groot programma ingericht met films, debatten en exposities. Het vaste onderdeel Exploding Ci nema richt zich dit keer op de wereld van de mu ziekvideo. Over de komst van David Lynch wordt nog on derhandeld. Aan het debat is een serie films verbonden van onder anderen Jean-Luc God- ard, Aleksandr Sokurov, Lynch en Figgis, illu stratief voor het filmaanbod van vandaag. Rot terdamse kunstinstellingen als Tent. en het Ne derlands Foto Instituut sluiten op het thema aan met exposities en installaties. Exploding Cinema, de jaarlijkse zoektocht van het IFFR naar de cinema van morgen, staat dit maal in het teken van de muziekvideo. Onder de titel Pause - freezing music video culture wordt een programma gepresenteerd met speelfilms van clipregisseurs en documentaires waarin de pop- en muziekcultuur een grote rol speelt. Ook worden muziekvideo-overzichten getoond naar thema en makers. Onder de noemer No More Stars zijn clips te zien van groepen als Go- rillaz, Daft Punk en Fatboy Slim die via mu ziekvideo's hun imago hebben opgebouwd. Het Nederlands Architectuurinstituut richt boven dien de expositie Clip City in over architectuur in muziekvideo's. De filmmakers in focus zijn de komende editie de Amerikaan Stan Brakhage, de Canadees Za- charis Kunuk en de Sloveen Goran Markovic. Brakhage is een bekende en invloedrijke maker van experimentele films. Kunuk, lid van het In- uit-volk, heeft zich sterk ingezet voor behoud van de eigen cultuur met behulp van film. Markovic heeft de verschillen tussen commu nistisch en post-communistisch Joegoslavië op film vastgelegd. De filmmakers in focus worden alledrie persoonlijk in Rotterdam verwacht. Tijdens het festival zal ook een groot aantal Ne derlandse documentaires en korte films in we reldpremière worden gebracht. De speelfilm 'Tussenland', het regiedebuut van Eugenie Jan sen, is geselecteerd voor het competitie-pro gramma. Het filmfestival trok vorig jaar 345.000 bezoekers en ontving ruim 2500 festi- valgasten. Het is daarmee het grootste meer daagse culturele evenement van Nederland. oen 40 jaar geleden in Frankrijk de Nouvelle Vague furore maakte, was van de cineasten die toen debuteerden Eric Rohmer de oudste. Van zijn toenmalige vakbroeders is Truffauhoverleden. Godard, Rivette, Resnais en Chabrol maken nog maar af en toe films die ook buiten Frankrijk belangstelling trekken. Alleen naar elke nieuwe film van Rohmer (thans 81 j aar) wordt nog altij d reikhalzend uitgekeken. Zijn nieuwste werkstuk, L'Anglaise et le Due, is opnieuw een meesterwerk en vormt een hoogtepunt van het Filmfestival Rotterdam. Vijf maanden geleden kreeg de veteraan tijdens het Fes tival van Venetië een Gouden Leeuw uitgereikt voor zijn ge hele oeuvre. Tevens werd toen L'Anglaise et le Due in wereld première gebracht. Het was voor Rohmer aanleiding om voor één keer te breken met zijn gewoonte nooit festivals te be zoeken. Nog steeds bleekhij niet bereid persconferenties te ge ven, maar gedurende één mid dag wilde hij een paar groepjes journalisten audiëntie verlenen om wat meer te vertellen over L'Anglaise. Totaal anders dan zijn filmper sonages, is Rohmer het tegen deel van een lekkere prater. Vra gen als 'Waarom hebben wij wel al uw films een wouw als hoofd personage?', doet hij af met „Dat weet ik niet." De maestro wil een gesprek graag zo onper soonlijk mogelijk houden. Maar gretig benadrukt hij dat hij nog nooit problemen heeft gehad met geldschieters en nog altijd alle disciplines van het vak on der persoonlijke controle houdt. Zodra evenwel een film is vol tooid en overgedragen aan de producenten, wil hij er geen en kele verdere bemoeienis meer mee hebben. Vaak zijn het locaties die bij hem een filmidee wakker ma ken. Aan schrijven begint hij nooit voor hij precies weet waar hij zal gaan draaien. De casting houdt hij volledig in eigen hand. Hij neemt bij voorkeur scène voor scène in chronologische volgorde op. In de montage zit hij er altijd zelf bij en hakt per soonlijk de lastige knopen door. In zijn 23 lange speefilms om vattende oeuwe is L'Anglaise het derde werkstuk met een his torisch gegeven. Rohmer ken nen we vooral van dialoogrijke en toch verrukkelijk 'lichte' mo rele vertellingen en romantische zedenschetsen. Maar af en toe wil deze cineast, die ooit Franse Lucy Russell als de Anglaise. literatuur doceerde en een in tense belangstelling koestert voor geschiedenis, de regelmaat doorbreken. Dan grijpt hij naar een historisch onderwerp. Hij deed het eerder in 1975 met La Marquise d'O en in 1978 met Perceval. Bijzondere verbanden tussen die drie films zegt Roh mer niet te zien. Voor L'Anglaise et le Due. ba seerde Rohmer zich pp de over geleverde dagboeken van Grace Elliot, de Britse minnares van Prins Philippe, hertog van Or- léans en neef van koning Lode- wijk XVI. Het verhaal speelt zich af tussen 1790 en 1793. Van de verhouding tussen Elliot en Orléans resteert dan nog slechts wiendschap, die zwaar op de proef wordt gesteld als de aris tocraat zich met de revolutio nairen verbindt en zelfs stemt voor het doodvonnis van zijn neef. Zijn gematigd royalisti sche Engelse vriendin weet des ondanks de prins te bewegen tot hulp aan een gewonde vluchte ling, nota bene een persoonlijke vijand van Orléans. Uiteinde lijk zullen ook Grace Elliot en Philippe D'Orléans worden ge arresteerd en voor een tribunaal gesleept. De Engelse zal de re volutie overleven, de hertog niet. Rohmer vertelt dat hij tijdens een vakantie tien jaar geleden op het idee voor L'Anglaise et le Due kwam door lezing van een historisch tijdschrift met een artikel over de dagboeken van Grace Elliot. Speciaal de ont hulling dat het Parijse onderko men van de Britse lady nog steeds bestaat, aan de Rue Miro- mesnil, prikkelde de verbeel ding van de cineast. Hij zag een film voor zich die gebouwd moest zijn op de tegenstelling tussen de beschutte woonplaats van die wouw en de tumultueu ze gebeurtenissen in de straten. Toen Rohmer later dat huis ging bekijken, moest hij concluderen dat de bewering in het tijd schrift niet klopte, want het pand in kwestie bleek van latere datum. Maar het idee om het dagboek te verfilmen had zich toen al genesteld. Aan de uitein delijke film valt wel een evident verschil in dramatische ge voelswaarde te constateren tus sen salonscènes en straatscènes, vooral omdat ze in technisch- stilistisch oogpunt verschillend zijn uitgewerkt. Alleen voor de buitenscènes heeft Rohmer ge bruik gemaakt van trucages met schilderijen. „Ik ben tevoren door mijn producenten gewezen op de stijlbreuk die zo zou kun nen ontstaan, maar ik heb ge zegd dat ik het voor lief zou ne men. Ik geloof nu eenmaal niet in fotografisch realisme als het om historische films gaat. Ik ge loof dat foto's heel mooi kunnen zijn als ze zich beperken tot zui ver het weergeven van momen ten maar minder geschikt zijn voor het vastleggen van gebeur tenissen. In de eerste fotografi sche films, die van de gebroe ders Lumière, was het nog steeds zo dat alle 'beslissingen' werden genomen door de came ra zelf. Dat vind ik prachtig. Maar ik houd niet van foto's die het resultaat zijn van research, want dan wordt het esthetiseren of - erger - manipuleren. En daarom houd ik zeker niet van fotografisch realisme in histori sche films." „Er zijn talloze films gemaakt over de Franse revolutie en meestal werd er dan gedraaid in historische stadscentra als die van Le Mans of Uzès. Maar ik zie altijd direct dat het niet Parijs kan zijn geweest. Ik wilde de Franse Revolutie terugbrengen naar de straten waar die zich echt heeft afgespeeld, zelfs als die niet meer bestaan. Zoals naar de huidige Place de la Con corde zoals die er uitzag toen het nog Place Louis XIV heette. Met die intentie heb ik voor L'Anglaise et le Due dus Parijse stadsgezichten laten schilderen op basis van historische stads plattegronden, gravures en schilderijen van eind achttiende eeuw. Dan zou je in mijn visie beter kunnen aanvoelen wat zich daar afspeelt." Een nauwgezette man, Eric Rohmer, die hecht aan details. In zijn film zit een scène waarin een commandant van de wacht een wijgeleide moet tekenen, hetgeen we zien geschieden in een close-up. Toevallig achter halen we dat de hand die we daar met een ganzenveer zien schrijven, toebehoorde aan de regisseur zelf en daar was een dringende noodzaak voor: „Ik ben geen Hitchcock die in al zijn films even te zien wilde zijn, om zo zijn signatuur te plaatsen. Maar ik zat hier met een acteur die niet in staat bleek met een ganzenveer te schrijven. Ik heb geprobeerd de close-up te ma ken met handen van andere ac teurs maar die konden er even min mee overweg. Toen heb ik het zelf maar gedaan." De anekdote tekent Eric Roh mer ten voeten uit. In het jaar 2002 woont er in Frankrijk een filmkunstenaar die nog met ganzenveren kan schrijven. Pieter van Lierop Scène uit Mulholland Drive. David Lynch' nieuwste opus Muiholland Drive werd in Cannes bekroond. De thrillerkwaliteiten, de wilde humor en de satirische blik op Hollywood gedurende de eerste 100 minuten van de film maakten el ke criticus opgetogen. Dat gedurende de laatste 50 minuten echter geen mens meer uit het verhaal wijs kon worden, was voor een deel van de critici reden zich bekocht te voelen, terwijl anderen er juist een nieuw bewijs in zagen van het genie van Lynch dat eerder al zulke onorthodoxe werkstukken had opgeleverd als Blue Velvet, Wild At Heart en Lost Highway. Het verschil was immens met het twee jaar eerder gemaakte, milde en realistische The Straight Story dat door vriend én vijand prachtig werd gevonden. De regisseur die in Amerika soms 'The Jimmy Stewart from Mars' wordt genoemd, blijkt zowel puur goedaardig als malicieus uit de hoek te kun nen komen. Dat beseft hij ook zelf. „Mijn machine kan worden voortgedreven door een rechttoe-rechtaan-verhaal als The Straight Story, maar hij kan ook in bewe ging komen om totaal andere uitgangspun ten te verwezenlijken. Films maken gaat voor mij over ideeën. Losse invallen komen aangewaaid als kleine geschenken. Vervol gens word je verliefd en dat zet je in bewe ging. Je weet nooit op wat of wie je verliefd zult worden. Je denkt dat je op brunettes valt. Vervolgens komt er een roodharige meid de hoek om en 'bang!', daar ga je." Mullholland Drive opent als een onver valste 'film noir'. Elena Harring wordt door sinistere figuren in een auto meegevoerd en het ziet ernaar uit dat ze haar gaan ver moorden. Dan volgt een ongeluk met vreemde gevolgen. Volgens een andere lijn in het verhaal bereiken we Los Angeles in gezelschap van Naomi Watts, die het als vrolijke blonde meid wil gaan maken in Hollywood. Een derde opmaat wordt ge maakt via het personage van Justin Theroux als een regisseur die bonje krijgt met de maffia, zijn vriendin, zijn tuinman en een cowboy. Met grote zorg lijkt vanuit verschillende vertrekpunten een ingenieuze intrige te worden geweven. Je gaat j e steeds meer ver kneukelen op het vooruitzicht van het sa menhangende patroon dat zichtbaar moet worden. Frustrerend genoeg blijkt er echter totaal geen sprake te zijn van een sluitende intrige. Toch beweert Lynch dat de laatste puzzelstukjes wel degelijk op zijn plaats vallen, zij het op een andere manier dan het publiek gewend is. Maar wat is dat dan met die personages die in het begin van de film uitvoerig worden geïntroduceerd maar spoorloos uit het verhaal verdwijnen? Zo'n Robert Forster bij voorbeeld, als een poli- tiedetective die het auto-ongeluk gaat on derzoeken maar over wie we nooit meer iets vernemen. Volgens de regisseur lijkt het al leen maar alsof zulke personages verdwij nen. „Alleen al door jouw verwachting dat die personages zullen terugkomen, verdwijnen ze dus niet echt. Ze blijven deelnemen aan het spel in jouw hersens. Terwijl je naar de film kijkt, raakt je verbeelding betrokken en rent alle kanten op, vooruit, achteruit, een zijstraat in. Dat is wat de film doet, net als het echte leven. Onze intuïtie stopt nooit met werken. En ik garandeer dat jouw intu- itie alle elementen aangereikt heeft gekre gen om het hele ding sluitend te kunnen overzien." Een mooie theorie. Maar daarnaast bestaat de broodnuchtere realiteit van de merk waardige ontstaansgeschiedenis van Mul holland Drive. David Lynch was met ABC Television overeengekomen om een tv-serie te maken. Hij draaide de 'pilot' maar die werd afgekeurd, waarna ABC de productie doorverkocht aan Studio Canal Dat de roemruchte cineast in zo'n situatie terecht koh komen, zegt hijzelf te zien als het bewijs dat hij nog altijd een sukkel is: „Ik had na tuurlijk beter kunnen weten. Ik houd ook niet van televisie. Het beeld is slecht, het ge- luid deugt niet, overal zit reclame tussen door, het is allemaal verschrikkelijk. Maar ik ben met een natte vinger te lijmen als de gelegenheid zich aandient om een film te ontwerpen als een feuilleton, zoals Tivin Peaks tien jaar geleden. Ik heb motten zien afvliegen op het licht van een halogeenlamp om te eindigen in een sissend rookwolkje. Zo ben ik ook geweest in dit opzicht." De operatie die nodig was om het reeds op genomen materiaal te recyclen tot een op zichzelf staande bioscoopfilm heeft het ui terste gevergd van Lynchs vindingrijkheid. „Want hoe gaat dat? Een tv-pilot heeft een open einde. Dus veel van wat ik had ge draaid werkte toe naar dingen die pas in la tere afleveringen nader aan de orde zouden komen. Op zeker moment sterft er iemand. Ik had een dood lichaam, maar als je dich terbij kwam hoorde je dat het nog ademde. Ik had nog verschrikkelijk veel ideeën over wat er nog ooit kon gebeuren met dat li chaam. Toen kreeg ik ineens te horen dat ABC geen vertrouwen meer had in de serie. Pierre Edelman, van Studio Canal, kwam langs met de mededeling dat was besloten om het te veranderen in een bioscoopfilm. Ik raakte in paniek omdat ik niet wist hoe ik dat moest doen. Op een avond zat ik in mijn stoel en toen begonnen ineens de ideeën weer te stromen. Ik was heel opgewonden. Ik ben weer gaan werken en heb allicht een totaal nieuwe structuur moeten verzinnen. Lynch wil niet toegeven dat de bizarre ma nier waarop Muiholland Drive uiteindelijk in elkaar kwam te steken, het simpele ge volg is van voortijdig afgebroken opnamen en roeien met de riemen die hij had. Met een handjevol bijgedraaide scènes moest ineens coherentie worden gegeven aan tweeënhalf uur film, waar eigenlijk een complete tv-se rie voor nodig was geweest. Lynch houdt vol dat Mulholland Drive uiteindelijk deze vorm heeft gevonden alsof het zo was voor beschikt. „Bij elke film, hoe goed je ook bent voorbe reid, is het verbazingwekkend wat j e uitein delijk weggooit van je oorspronkelijke uit gangspunten en wat ervan later bij bedach te elementen de overhand heeft gekregen. Soms wordt een film volledig gered door een klein fragment dat er pas tijdens het draaien bij was gekomen. Dat komt omdat de kwali teit van een film wordt afgemeten aan wat het in allerlaatste fase als totaliteit voor stelt. Dat is waar je aan werkt en dan is geen enkel onderdeel heilig en dan moet elk de tail uit te bouwen zijn. Zo gaat het bij elke film." Pieter van Lierop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23