Stroomstoringen niet uitzonderlijk PZC Verkeersborden ontsieren omgeving Middelburg kijkt naar goede plaats voor discotheek PZC Ritthem kijkt uit naar klokgelui Eerste gegadigden voor winkelcentrum tekenen contract 17 Delta schrikt niet van incidenten in Middelburg-Zuid en Arnemuiden Open dag bij 't Allergaartje Scooter gestolen Boekje per post naar de koningin Openlijk geweld bestraft Dienstverlening voor Tholenaar Politie pakt fietsers en bromfietsers Automobilist rijdt over voorwiel agenda €95,- donderdag 17 januari 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - In Middel burg-Zuid en Arnemuiden ko- men niet vaker stroomstoringen ;voor dan ergens anders in de '[provincie. M)at zegt directeur W. Zweemer svan Delta Netwerkbedrijf. [-Dinsdagavond zaten delen van i Dauwendaele en de Magistraat- hvijk zonder stroom. Voor de derde keer in een half jaar. •„Het is een vrij groot gebied", izegt Zweemer. „Ook in andere gebieden komt het vaker voor «dat de stroom uitvalt." Aan de [storingen in Dauwendaele en de "Magistraat wijk wordt aan dacht besteed in de media en daarom vallen ze meer op. rede neert hij. Op 18 augustus en 29 november van vorig jaar zaten "delen van Middelburg-Zuid ook zonder stroom. In Arnemuiden «viel op 3 januari van dit jaar de [elektriciteit een paar uur uit. •De oorzaak van de storing van OOST-SOUBURG - Crea tiviteitscentrum 't Aller gaartje in Oost-Souburg houdt op zaterdag 19 ja nuari een Hobby- en Cre- atiefdag. Op deze dag worden er tussen 10.00 en 15.30 uur diverse demonstraties ge geven, zoals bijvoorbeeld inpapuela kaarten maken en werken met coluzzle- mallen. 't Allergaartje is gevestigd aan de Vlis- singsestraat 12. MIDDELBURG - Aan de Roo- senburglaan in Middelburg is dinsdagavond tussen tien uur en kwart voor elf een scooter ge stolen. i; Het gaat om een blauwe Yama ha Aerox, met kenteken TB/062. De waarde van de Sscooter bedraagt meer dan dui zend euro. dinsdag is nog niet bekend. „Dat duurt meestal een paar weken. Het ligt eraan of we de locatie snel kunnen bepalen. Soms moet je gaan graven om te kijken waar er precies iets aan de hand is. We hebben er eerst voor gezórgd dat de stroom voorziening hersteld werd. Daar zijn we tot half drie 's nachts mee bezig geweest." Het is vaak niet eenvoudig om precies te achterhalen waarom de stroom ergens uitvalt, zegt Zweemer. Er kan een kabel ge broken zijn, een verbindings stuk tussen kabels (een zoge naamde 'mof') kan defect raken of een knooppunt waar stroom wordt getransformeerd kan niet goed werken. De storing van 18 augustus was te wijten aan een gestoorde mof. „Waarschijnlijk was die vervuild. Het zou kun nen dat er water bij is geko men." Op 29 november zaten bewo ners van Middelburg-Zuid, Ar nemuiden en Kleverskerke uren zonder elektriciteit. „Dat was een zeer gecompliceerde sto ring. We hebben eerst zelf on derzocht wat de oorzaak was. Daarna heeft een onafhankelijk instituut metingen verricht. Op basis daarvan hebben we een aantal componenten van het netwerk vervangen. De oude zijn weer onderzocht op materi aal- en montagefouten. Daarbij hebben we geen oorzaak kun nen vinden." Modern netwerk Het elektriciteitsnet van Delta Nuts is niet ouder dan andere netwerken in het land, verze kert Zweemer. „Het is een mo dem netwerk. Er is geen aanlei ding om ongerust te worden." Soms gebeuren er wel raadsel achtige dingen. „Het komt voor dat er gesignaleerd wordt dat er een storing is, terwijl de stroom voorziening intact blijft. Dan gaat de storing vanzelf weer over. Dan is vaak niet aan te wij zen waar het aan ligt." Bij stroomstoringen komt het voor dat. in andere gebieden de stroom even wegvalt. „Dat zijn aansluitingen die in hetzelfde gebied of aan hetzelfde station zitten, maar aan een andere ka bel. Dan zakt de spanning even weg." Aan de Zeilmarkt in Vlissingen groeit een woud van verkeersborden. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als verkeers- ambtenaar Fred Slager door Vlissingen rijdt, dan stoort hij zich regelmatig aan 'het woud van verkeersborden'. „Het is geen gezicht, al die borden. Ze staan vaak, noodgedwongen, kris, kras door elkaar. We zou den veel liever spaarzaam om gaan met de aanwijs- en ver keersborden, maar we moeten ze wel plaatsen. Dat schrijft het Rijk ons voor." Verkeersdeelnemers raken het spoor bijster. Aanwijzingen, verbodsborden en routeaan duidingen staan op enkele vierkante meters opgesteld. Bij de Zeilmarkt bijvoorbeeld, maar ook bij de kruising Kou- dekerkseweg/Sloeweg. „Als we bijvoorbeeld niet melden dat de automobilist een over steekplaats nadert en er ge beurt een ongeluk, dan kan de gemeente aansprakelijk ge steld worden." Vanaf 1990 is de wet voor ver keersregels en -tekens aange scherpt. „Met de invoering van die wet zouden gemeenten te gelijkertijd moeten proberen om zo weinig mogelijk borden te plaatsen. Het landschap moest zo min mogelijk ont sierd worden. Die doelstelling hebben we niet bereikt en met ons heel veel andere gemeen ten niet", stelt Slager. Als hij de grote blauwe par- keerborden ziet met een rode streep erdoor, dan laat hij ze weghalen. „Die kom ik nog weieens tegen. Dat zijn verou derde borden die nog van voor 1990 dateren. We vervangen die borden door een gele streep op de stoeprand te schilderen. Dat ziet er mooier uit en auto mobilisten weten ook dat er niet geparkeerd mag worden." Er zijn gemeenten die 'bij elke hoek van de straat' herhalen dat er in het gebied maar der tig kilometer per uur gereden mag worden. „Wij doen dat niet. We mogen verwachten dat de automobilist weet dat hij in een dertigkilometerge- bied is. In onduidelijke geval len kunnen we altijd nog 30 ki lometer op de weg schilderen. AMSTERDAM - Zeeland mag dan in de ban zijn van de Oran jes, protocollaire richtlijnen verhinderen dat dit al te opzich tig wordt. Tijdens de nieuwjaarsontvangst door koningin Beatrix en prins Claus in het Koninkli j k Paleis in Amsterdam wilden commissaris van de koningin W. van Gelder en loco burgemeester P. Bruinooge van Middelburg deze week het boekje Zeeland in de ban van Oranje aanbieden. De richtlij nen en het protocol bleken dat niet toe te staan. Het presentje is gisteren alsnog per post met begeleidende brief aan de ko ningin toegezonden. De uitgave is samengesteld door PZC- journalist en publicist Jacques Cats en is een co-productie met zijn oudste zoon Hans-Peter, die de vormgeving heeft ge daan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een negentienjarige man uit Roosendaal wegens het plegen van openlijk geweld veroordeeld tot tach tig uur werkstraf. De verdachte bemoeide zich op 27 april vo rig jaar in het uitgaanscentrum van Vlissingen met een groep Belgen toen hij Vlaams hoorde praten. Uit de confrontatie volgde een vechtpartijdie mede onder invloed van alcohol uit de hand liep. De Roosendaler tackelde een van de Belgen die er vandoor wilde gaan. Toen de Belg op de grond viel schopte en sloeg hij samen met zijn jongere mededader (die veroor deeld werd door de kinderrechter) het weerloze slachtoffer. „Dit had totaal anders kunnen aflopen. Het slachtoffer had zwaar gewond kunnen zijn of er de dood bij kunnen laten", stelde officier van justitie F. van Es. Hij eiste 120 uur taak straf. Verdachte bracht naar voren dat het slachtoffer tegen zijn geslachtsdeel had geschopt. De politierechter sprak van een zeer ernstig incident, maar besloot de taakstraf op tachtig uur te bepalen. MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Tholen is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot zeventig uur dienstverlening. De politie had de Tholenaar op 2 9 april vorig jaar in zijn woonplaats tijdens een rijontzegging zien rijden. De verdachte zei, het rijbewijs voor zijn werk niet te kunnen missen. Dit zou zijn baan kosten. „De officier van justitie houdt meer rekening met uw baan dan uzelf. Dit was knap stom", reageerde de politierechter. In de strafmaat werd der tig uur taakstraf meegenomen, omdat de Tholenaar in zijn proeftijd verkeerde van een eerdere veroordeling. WISSENKERKE - De politie van Noord-Beveland heeft dinsdagavond en woensdagochtend tientallen fietsers en bromfietsers om diverse redenen op de bon geslingerd. Dins dag werd er in de verschillende kernen gecontroleerd, terwijl de politie zich woensdag opstelde bij de Zeelandbrug en de Zandkreekdam. Vijftien bromfietser kregen een bekeuring, omdat ze te veel vermogen bleken te hebben en 22 bestuurders gingen op de bon wegens defecte verlichting. De politie kon digt aan dat met name op het voeren van verlichting de ko mende periode vaker gecontroleerd zal worden. GOES - In Goes is vanmiddag het voorwiel krom gereden van een 15-jarige fietser uit de gemeente Borsele. De jongen reed over het fietspad op de rotonde Piet Heinstraat/M.A. de Ruy- terlaan en kreeg geen voorrang van een onbekende automobi list die de rotonde verliet. De jongen kwam met de schrik vrij. De onbekende bestuurder is doorgereden. •'door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De gemeente Middelburg onderzoekt of ze nog plaats heeft voor discothe ken. Burgemeester en wethou ders besloten dit nadat een aan vraag werd ingediend voor een disco op Arnestein of Rams- burg. Het verzoek is afgewezen. Het college wil wel mogelijke locaties in kaart brengen. De gemeente wil het aantal nachtvergunningen niet uit breiden. Ook past een clisco- Theek niet op een bedrijventer rein, vindt de gemeente. „Bovendien vinden we toch dat een discotheek op een bedrij venterrein geluidsoverlast kan [veroorzaken", zegt wethouder :P. Bruinooge. Jlet onderzoek naar andere lo caties wordt ingesteld voor het geval de gemeente besluit het aantal nachtvergunningen uit te breiden. Het onderzoeksbureau BRO uit redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Vught presenteerde vorig jaar een visie op de horeca in Middel burg. Daarin stond dat het aan tal zaken met een nachtvergun ning in de binnenstad ruim voldoende is. In Middelburg mogen drie za ken na twee uur open blijven, namelijk de Nighttrain, Rooie Oortjes en The Opera. Het bu reau stelde dat op termijn kan worden gedacht aan een nieuwe disco buiten het centrum. De aanvraag voor de discotheek op Arnestein of Ramsburg met de capaciteit voor vijfhonderd personen, is ingediend door café Te Zot uit Vlissingen. „Ons café veroorzaakt geluidsoverlast", zegt eigenaar R. Hölzl. „We pro beren dat te verhelpen maar de vraag is in hoeverre dat gaat lukken. Bij de gemeente Vlissin- gen informeerden we naar een andere locatie, ver van de be woonde wereld. Die bleek er niet echt te zijn. Ons is toen ge adviseerd in Middelburg te kij ken. We hebben gevraagd voor een discotheek voor vijfhonderd personen omdat we onze huidi ge bedrijfsvoering dan kunnen voortzetten en zelfs iets uitbrei den. Vijfhonderd is niet te groot en niet te klein." Hölzl wil het liefste in Vlissin gen blijven. „Vlissingen is een stad waarin iets ontbreekt. Ik denk dat wij daarin een gedeelte kunnen opvangen, maar dan moeten we wel lekker kunnen blijven doorblazen. Ons café staat voor leuke optredens en harde muziek. Dat willen we zo houden. Als dat niet in Vlissin gen kan, moeten we wat anders verzinnen. Maar eerst bekijken we hoe we de geluidsoverlast kunnen terugdringen." STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE- Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur: Tai Chi voor vijftigplussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: middag vijftigplussers; De Oude Stad, 9.30 uur; Peutergym van tweeënhalf tot vier jaar; 10.30 uur: Peu tergym tottweeënhalf jaar; Theo van Doesburgcentrum, 20.00 uur: bijeenkomst Filatelisten Vereniging. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers RITTHEM - Ritthemers kijken uit naar de eerste keer dat de klokken weer luiden en naar het moment dat de steiger rond hun kerktoren wordt afgebro ken. Deze week werd de toren spits zichtbaar. „Vanuit ons huis kijken we er dagelijks even naar of we al wat meer van de toren te zien krijgen. Over hooguit twee maanden hebben we weer een mooi uit zicht", verwacht Ria de Pag- ter. Even voor de bouwvakvakan tie werd de toren in de steigers gezet om een begin te maken met een ingrijpende restaura tie. De diensten gingen tijdens de bouwperiode gewoon door. „Elke vrijdag maken we de in gang weer vrij toegankelijk. Het was in gesprekken met het kerkbestuur duidelijk gewor den dat het géén goede zaak zou zijn om de kerk bijna één jaar te sluiten", zegt Gerard de Looff van de opdrachtgever van de restauratie, de gemeen te Vlissingen. „Dat kan in een kleine gemeenschap als Rit them niet." De Nederlandse Hei-vormde kerk verdient het om opge knapt te worden. Het is het middelpunt, een soort ont moetingshuis voor kerkgan gers. Circa vijftig personen gaan wekelijks naar de kerk. De kerk brengt mensen bij el kaar en verdeelt tegelijkertijd. Maar als puntje bij paaltje komt, staat de kerk van Rit them voor iedereen prachtig in het midden. „Zo ervaar ik het", zegt Elvira Wondergem die er pal achter woont. „Ik ben trots op onze kerk. Niet dat ik elke week ga, maar de kerk doet me wel wat. Ik hoor bij de groep die naar de kerk gaat." Soms maken anderen, vindt ze, die niet naar de kerk gaan, misbruik van de kerk. „Dat is niet eenvoudig uit te leggen. Ik ben bij de korfbalvereniging van het dorp. In het vuur van het spel wordt er weieens wat uitgeflapt waar je later spijt van hebt; of er wordt verkeerd overgespeeld. Als daardoor een woordenwisseling ont staat, hoor ik weieens: 'en dan zit je 's zondags vroom te doen in de kerk'." Keuze Die reacties 'hoort ze gelukkig niet vaak'. Want Ritthem is een dorp waar naar haar mening iedereen gerespecteerd wordt. „Het maakt mij echt niet uit of iemand wel of niet naar de kerk gaat. Het is ieders per soonlijke keuze. De man hier tegenover gaat niet naar de kerk. Maar het is een prima buurman." Ria de Pagter vindt ook dat Ritthem geen besloten ge meenschap is. „In de enige ba sisschool hier op het dorp, ko men kinderen van alle geloven samen. Dat gaat heel goed sa men." Voor haar is de kerk 'echt heel wat meer dan het gebouw'. „Ik heb er een speciale binding mee. Mijn man gaat naar de vergaderingen van de raad van kerken. Wij zijn trouw aan de kerk. De kerk geeft iets extra's aan ons leven. Ik ben er ook ge doopt en getrouwd." Het is niet alleen de zondagse ontmoeting. „Je kunt wat voor elkaar betekenen. Elke zon dag krijgt iemand van de leden een bloemetje. Dat kan zijn om het lid even te steunen in een vervelende periode, of met het gebaar wordt een lid be dankt voor zijn inzet voor de kerk." Met haar zus geeft ze de kerk elk jaar een flinke schoon maakbeurt. „We zijn vrijwilli gers. Met Kerstmis zorgen we er ook voor dat hij mooi ver sierd is. Deze kerk geeft mij iets, dan mag ik er ook iets voor terugdoen." door Ellen De Vriend VLISSINGEN - De plannen voor het nieuw te bouwen win kelcentrum aan de Alexander Gogelweg in de Vlissingse wijk Paauwenburg nemen vastere vormen aan. Met een aantal winkeliers wordt onderhan deld. Supermarkt Aldi en dro gisterij 't Kruidvat worden ge noemd als kandidaten. Het nieuwe winkelcentrum komt rond de eerste Regenboog flat aan de Paauwenburgweg te liggen. Het krijgt een opper vlakte van circa 2500 vierkante meter. Omwonenden vrezen voor overlast, met name ge luidsoverlast van de vrachtwa gens die de super moeten be voorraden. Dat zegt W. Crusio, ambtenaar voor stadsontwik keling van de gemeente Vlissin gen. In het oorspronkelijk ge presenteerde plan kon één vrachtwagen achteruit de in pandige losruimte inrijden. Crusio: „Omwonenden willen geen overlast van wachtende toeleveranciers, herrie van draaiende koelaggregaten en achteruitrijdende vrachtwa gens." Een inpandige gang waar vrachtwagens aan de ene kant inrijden en aan de andere kant van de supermarkt er weer uit, zou volgens Crusio een oplos sing kunnen bieden. Twee vrachtwagens kunnen er tege lijkertijd lossen. Volgens Crusio is het apparte- mentenblok, bovenop het platte dak van de supermarkt het meest heikele punt voor omwo nenden. Daar komt een flat van vijf hoog met tien koopapparte- menten. Bewoners van de Re genboogflats vrezen voor ver mindering van het uitzicht. Projectontwikkelaar T. Bergs- ma van Ultimo Vastgoed zegt dat deze week de confracten ge tekend worden met Prisma Food in Nijkerk over de verhuur van de 1500 vierkante meter grote supermarkt. P. Daane van de gelijknamige bakkerswinkel in Paauwenhof bevestigt dat hij een ruimte in het nieuwe win kelcomplex gaat huren. De projectontwikkelaar laat weten dat Kruidvat belangstel ling heeft voor een unit van on geveer 400 vierkante meter. Di recteur T. Kloos van Kruidvat Vastgoed Beheer zegt met veel nieuwe filialen in het land bezig te zijn. Vlissingen hoort daarbij Tegelijk met de bouw van het nieuwe winkelcentrum, wordt de gevel van het verouderde Paauwenhof aangepast. Bergs- ma beklemtoont dat het de be doeling is dat oudbouw (Paau wenhof) en nieuwbouw (Alexander Gogelweg) samen één winkelcentrum gaan vor men. Hij zegt ervoor te zorgen dat er geen twee gelijksoortige winkels komen. Wél is er op de plaats van de bestaande Golff supermarkt ruimte voor een discount van het type Aldi of Lidl. Beide bedrijven hebben volgens de projectontwikkelaar interesse getoond. De gemeente Vlissingen onder zoekt de mogelijkheid om een medisch centrum in de Drees- straat te openen. De voormalige Spar-vestiging aan de Drees- straat zou kunnen dienen als noodwinkel voor Aldi, die tijde lijk uit de Spuistraat moet verdwijnen in verband met ver bouwingen in de Vlissingse bin nenstad. Ambtenaar Crusio er kent dat dit overwogen wordt. De gemeente zoekt alternatieve locaties voor de ondernemers uit het centrum. Hij zegt dat dit voor de Aldi als een tussenstap gezien kan worden om in Paau wenhof te komen. De huizen bo ven het winkelcentrum aan de Paauwenburgweg en de huizen boven de voormalige Spar wor den nu verhuurd door Roma In vestments in Amsterdam. Deze 22 huizen komen in de verkoop. (Advertentie) F I S S L K It BLUE POINT NU EXTRA VOORDELIG iond«r Inzttgarnltuur 19 jan. Goes van 11.00 tot 17.00 uur Middelburg: L. Noordstr. 25 Goes: St. Adriaanstr. 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17