SE™ Arrestatiegolf in Pakistan PZC Frans pedonetwerk vertakt zich naar België Duits bevel tot Honderden moslimfundamentalisten opgepakt arrestatie twee q 0 -j-k l a Homorelatie minister officieel Frankrijk herdenkt oorlog Algerije Rekening voor verblijf in cel Actie Australische marine in Golf Vietnam verbrandt boeken Duitsland staat ritueel slachten toe ?efc"ip* voor u 1 Knip uif, er> onfva GETJES UITVERKOOP GAAT DOOR woensdag 16 januari 2002 door Henk Glimmerveen Rn PascaleThewissen I PARUS - De graafwerkzaam- lieden in een tuintje in Outreau, I een voorstad van het Noord- Franse Boulogne-sur-Mer, zijn voorlopig Stilgelegd. Zonder een spoor van het vijf- a zesjari- I ge Belgische meisje dat volgens twee getuigen eind 1999, nadat ze seksueel was misbruikt, zou I zijn doodgeslagen en begraven I in het volksbuurtje. Toch blijft de Franse politie de verklarin- gen serieus nemen. „We hebben alle middelen inge zet, alles gecheckt, ook de on waarschijnlijkste hypotheses. Zonder resultaat", zei procu reur Géralcl Lesigne ei nd vorige week tijdens een korte perscon ferentie. Volgens de procureur zijn er mogelijk nog andere plekken waar het lichaam van het meisje verstopt kan zijn. Die plaatsen worden nog nader on derzocht. Het balletje ging aan het rollen toen begin vorig jaar in Noord- Frankrijk een jongen, die in een instelling was geplaatst, begon te praten over zijn verleden. Vijf families zouden, om hun schul den te kunnen betalen, hun kin deren, meestal kleuters, hebben uitgeleend aan buren en beken den. In totaal zouden 24 kinde ren van tussen de 4 en 12 jaar oud, ten prooi zijn gevallen aan het pedonetwerk met vertak kingen naar België. De politie heeft zeventien volwassenen in staat van beschuldiging gesteld, van wie er veertien in voorarrest zitten. Behalve de ouders enhun buren zijn ook een deurwaar der, een taxichauffeur en een priester gearresteerd Stroomversnelling Eén van de verdachten is de zoon van een man die een illega le seksshop runt in Oostende. De zoon bracht de zaak begin dit jaar in een stroomversnelling door op 4 januari een brief te sturen naar het televisiestation France 3. Daarin verklaarde hij eind 1999 getuige te zijn ge weest van de verkrachting door twee mannen van een Belgisch meisje van vijf a zes jaar oud. De twee zouden het meisje hebben doodgeslagen en begraven heb ben in Outreau. De gruwelijk heden zelf zouden zich hebben afgespeeld in een leegstaande hoeve in het gehucht Geluveld in de omgeving van het West- Vlaamse leper. De zoon beweert zelf onschuldig te zijn. Hij zou alleen de ver krachtingsscènes op video hebben vastgelegd. De Franse politie controleert de verklaring bij een tweede verdachte. Deze vrouw, moeder van enkele slachtoffertjes, bevestigde het verhaal. Ze zou er zelf ook bij zijn geweest. Er is nog een verband met Bel gië. De gearresteerde taxi chauffeur zou de kinderen re gelmatig naar een afgelegen boerenhoeve bij leper hebben gebracht. Daar werden de kin deren verkracht. Alles werd op video vastgelegd. Na afloop bi'acht de taxichauffeur de kin deren weer netjes naar huis. De boerderij in de Westhoek is in tussen al door drie kinderen herkend als de plek waar ze werden misbruikt. Eind decem ber werd, op verzoek van de Franse justitie, huiszoeking verricht in de hoeve in Geluveld. Er werd gezocht naar bewijzen voor de kinderverkrachtingen die er enkele jaren eerder zou den hebben plaatsgevonden. Het parket van leper weigert in tussen elk commentaar. De affaire heeft in Noord- Frankrijk voor veel beroering gezorgd en rakelt in België pijn lijke herinneringen op. De ver geefse graafwerkzaamheden, de ramptoeristen; het doet den ken aan de opgravingen op een verlaten mijnterrein in Jumet, een voorstad van Charleroi, in 19 9 6In de nasleep van de zaak- Dutroux verklaarde een notoir pedofiel dat er in cle onder grondse gangen kinderlijkjes lagen; slachtoffers van een net werk. Dagenlang er werd er ge zocht. Er werd nooit iets gevon den. GPD van onze redactie buitenland NEURENBERG - De rechtbank in Neurenberg heeft gisteren j een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen twee Argentijnse oud-militairen. Zij worden ver- dacht van betrokkenheid bij de moord op de Duitse studente Elisabeth Kasemann in mei 1977. De Duitse justitie heeft in i deze zaak eerder om de aanhou- ding verzocht van ex-generaal Carlos Guillermo Suarez Ma son. I De twee gezochte Argentijnen zijn de commandant van het fol- tercentrum El Vesubio ten tijde van de militaire dictatuur in Ar- gentinië (1976-1983), Pedro Al berto Duran Saenz, en regionaal commandant Juan Bautista Sa- siain. Hen wordt niet alleen de moord 1 op Kasemann verweten, maar ook de gewelddadige dood van I vijftien andere tegenstanders van de junta. Kasemann, doch tervan de moraaltheoloog Ernst I Kasemann, werd in maart 1977 in Argentinië opgepakt en ruim twee maanden later doodge schoten. Beleidswijziging Het is echter de vraag of de oud militairen zich ooit voor een Duitse rechtbank moeten ver antwoorden. De Argentijnse re gering heeft in november 2001 uitlevering van Suarez Mason afgewezen. Zij verwees daarbij naar het volkerenrecht. Tegen iemand zou alleen een aanklacht mogen worden inge diend in het land waar de mis- daad zou zijn gepleegd De nieu- I we Argentijnse regering kon- j digde echter maandag een be leidswijziging aan. Zij wil voor- malige militairen die door de 1 justitie van een ander land van schendingen van de mensen- rechten worden verdacht, uitle veren. DPA door Harald Doornbos ISLAMABAD - De Pakistaanse politie heeft de afgelopen twee dagen nog eens vijfhonderd fundamentalisten opgepakt in wat begint te lijken op een volle dige ontmanteling van geweld dadige extremistische moslim groepen. Tijdens het afgelopen weekeinde, toen de Pakistaanse president, generaal Pervez Musharraf, in een toespraak keiharde maatregelen aankon digde tegen religieuze fanatici, werden al 1500 leden van extre mistische partijen opgepakt. Door het hele land zijn honder den kantoren van vijf op zater dag verboden moslimgroepen gesloten. Vlaggen en borden werden weggehaald door de po litie. Telefoons en verwarming zijn afgesloten. Papieren en computers, maar ook een grote hoeveelheid wapens, werden in beslag genomen. De religieuze partijen, die tij dens de laatste verkiezingen on geveer vier procent van de stem men kregen, worden er door Musharraf van beticht broei nesten te zijn van haat, geweld, intolerantie en terrorisme. „Ze vormen een staat binnen de staat", aldus Musharraf tijdens zijn toespraak, „Met hun 'ka- la.sjnikov-cultuur' hebben zij cle islam een slechte naam be zorgd." Stroman Duizenden moslimmilitanten zijn inmiddels ondergedoken of hebben hun toevlucht gezocht in Pakistaans gebied aan de grens met Afghanistan waar de autoriteiten weinig gx-eep op hebben. Sommige groepen heb ben protesten en aanslagen aan gekondigd tegen Musharraf, die zij beschouwen als een 'vijand van de echte moslims, een stro man van Amerika. Tot nu toe lijken de religieuze Aangehouden leden van een moslimorganisatie worden door een bewaker in de gaten gehouden in een gevangenis in Karachi. fotoZia Mazhar/AP partijen nog niet in staat om massale protesten te organise ren tegen de regering-Mushar- rafMaar aan de vooravond van het bezoek van cle Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Powell aan Pakistan, wer den cle bewoners van de hoofd stad Islamabad opgeschrikt door een gigantische brand in een achttien verdiepingen tel lend gebouw waar onder meer de ministeries van Binnenland se Zaken en Landbouw zijn ge vestigd. Tientallen meters hoge vlam men sloegen aan het begin van de avond uit de kantoortoren. De brand, die eerst cle bovenste twee verdiepingen verwoestte, sloeg later plotseling over naar de achtste verdieping. Later op de avond stond zo goed als het hele gebouw in brand. „Plet gaat waarschijnlijk om kortsluiting", zei de loco-bur gemeester van Islamabad, Khan, in eerste instantie. Maar later wilde hij een andere oor zaak niet uitsluiten. „Dit moet tot cle bodem worden uitge zocht", aldus Khan. Alhoewel de oorzaak van de brand op een ongeluk lijkt, wordt terrorisme niet uitgeslo ten. Juist het ministerie van Binnenlandse Zaken moet de zojuist door Musharraf afge kondigde maatregelen tegen de moslim extremisten uitvoeren. „Het is een verdachte brand op een verdachte locatie en op een verdacht tijdstip", aldus één van de omstanders. GPD OSLO -DeNoorseminister van Financiën, Per-KristianFoss, heeft een lans gebroken voor homoseksuelen door als eerste Noorse minister het partnerschap met zijn vriend te laten re gistreren. De 52-jarige bewindsman van de Conservatieve Partij beves tigde gisteren tegenover de Noorse financiële krant Dagens Naeringsliv dat hij op 4 januari het geregistreerd partner schap is aangegaan met Jan Erik Knarbakk, een topman van de Noorse mediagroep Schibsted ASA.Voor de rest is het een privé-aangelegenheid", aldus Foss. Noorwegen was in 1993 het tweede land, na Denemarken, dat homo's en lesbiennes de mogelijkheid bood tot een geregi streerd partnerschap. RTR PARIJS - Frankrijk krijgt een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de Algerijnse oorlog (1954 - 1962). Dat heeft het Franse parlement gisteren besloten. Het besluit moet 22 januari nog worden geratificeerd. Als herdenkingsdag is 19 maart gekozen. Op 19 maart 1962 werd een staakt-het-vuren getekend waarmee een einde kwam aan het conflict. Daarbij zijn 500.000 a 600.000 mensen omgekomen, onder wie 24.000 Franse militairen. AFP HAMBURG - Een 36-jarige man uit Hamburg die voor zijn broer een celstraf uitzat, moet de gevangenis 2.190 euro beta len voor kost en inwoning. Norbert K. wandelde in januari vorig jaar de gevangenis bin nen. Hij gaf zich uit voor zijn broer Rudolf, een bordeelhouder die tot twee jaar was veroordeeld, maar geen zin had die tijd uit te zitten. Rudolf betaalde Norbert vorstelijk voor de broe- derdienst. In november kwam door een anonieme tip het bedrog uit. Toen Norbert onlangs weer bij de gevangenis aanldopte voor een vergoeding voor het werk dat hij in gevangenschap had verricht, kreeg hij in plaats daarvan een rekening. Rudolf zit inmiddels in cle cel zal en zijn straf alsnog volledig moeten uitdienen. AP CANBERRA - De Australische marine heeft in de Perzische Golf vier schepen gestopt die probeerden de economische blokkade tegen Irak te ontduiken. Dat heeft het ministerie van Defensie gisteren bekendge maakt. Vorige week enterde de marine drie schepen vanaf he likopters en op 7 januari werd na een achtervolging van drie dagen een tanker gestojrt die waarschijnlij k olie afkomstig uit Irak vervoerde. Australië nam begin januari van de Verenigde Staten het be vel over van de vloot die er op toeziet dat de economische sancties tegen Irak worden nageleefd. AP HANOI - De regering van Vietnam heeft cle vernietiging bevo len van de oplagen van vier boeken van cle bekende dissiden ten Nguyen Thanh Giang en Tran Do, Dat heeft de krant Saigon Giai Phong (Bevrijd Saigon) giste ren bericht. De geofysicus Nguyen Thanh Giang en generaal Tran Do, die een vooraanstaande positie in de Communisti sche Partij heeft vervuld, hebben boeken gepubliceerd waar in zij opkomen voor radicale politieke hervormingen in het Aziatische land. Volgens de autoriteiten verzetten de dissidenten zich tegen de staat en de Communistische Partij. AFP KARLSRUPIE - De moslims in Duitsland mogen weer ritueel slachten. Het 'Bundesverfassungsgericht' in Karlsruhe heeft een verbod hierop opgeheven onder verwijzing naar de gods dienstvrijheid. Dit heeft het hoogste rechtscollege in Duitsland gisteren be kendgemaakt. Tot dusver mochten alleen joden in Duitsland ritueel slachten. De uitspraak is het gevolg van een klacht van de islamitische slager Rüstem Altinküpe uit Asslar bij Giessen (Hessen). Het verbod is volgens hem een schending van de godsdienstvrij heid. EPD/DPA Jersey blouse. Bouclé trui. voordeel Sweatshirt, dubbellook. 122-176. EEEESa vieleê trui, catoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5