VS trotseren verzet van China PZC Aardbeving doet Jakarta trillen Europarlement hoopt op frisse wind onder nieuwe voorzitter Pat Cox Washington zet verkoop onderzeeboten aan Taiwan door Italiaans eilandje euroloos Embargo tegen Tamils opgeheven Reeks mijnongevallen in China Zwarte condor hongert in Rusland Tientallen doden op Filipijnen Dwangarbeid Japan niet vergoed Militair akkoord Rusland/Turkije DE VLAGGETJES UITVERKOOP GAAT DOOR MET ONGEHOORDE KORTINGEN TOT woensdag 16 januari 2002 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten willen de omstreden ver koop van onderzeeboten aan Taiwan doorzetten. Peking ver zet zich hevig tegen de leveran ties. Maar volgens The South China Post van gisteren wil de Amerikaanse marine in februa ri of maart 'ontwerpvoorstellen' indienen bij de Taiwanese rege ring. Nederland of Duitsland zouden bij de verkoop betrokken kun nen worden, maar beide landen hebben daarvoor eerder be dankt. De krant citeert in het artikel een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defen sie. Die rept over drie of vier 'concepten' voor Taiwan. Presi dent Bush stemde in april voi-ig jaar in met de verkoop van acht dieselaangedreven onderzeebo ten als onderdeel van omvang rijkere wapenleveranties aan GINOSTRA - De invoering van de euro lijkt in veel delen van Europa redelijk gladjes te zijn verlopen. Een uitzondering daarop is het Italiaanse dorp Ginostra, op het eiland Strom- boli. Het geld heeft het plaatsje nog steeds niet bereikt. Het twintig zielen tellende dorp op het vulkanische eiland heeft premier Berlusconi gevraagd de geldigheid van de lire ten minste tot maart te verlengen. Bij het uitdelen van de eurokits en het versturen van de nieuwe biljet ten is Ginostra vergeten. Rome zond echter wel, net als naar miljoenen andere Italianen, re kenmachines om de lire om te kunnen rekenen in euro's, zo meldden Italiaanse media. DPA Taiwan. Peking is fel gekant te gen de export, omdat China Tai wan beschouwt als een afvallige provincie. De VS maken zelf al tientallen jaren geen dieselonderzeeërs meer. De Amerikaanse bondge noten Nederland en Duitsland wel. Zowel Den Haag als Berlijn heeft deelname echter van de hand gewezen. Nederland le verde in de jaren tachtig wel on- derboten aan Taiwan. Dat mondde uit in een sterk bekoel de relatie met Peking. China be dankte Nederland en Duitsland eerder voor hun weigerachtige houding bij de huidige levering. Volgens The South China Post zouden Amerikaanse bedrijven overwegen zelf dieselonderzee- ers te gaan maken, maar een aantal defensie-experts heeft al gewaarschuwd voor de hoge ontwikkelingskosten. Northrop Grumman zou al vergevorde plannen hebben voor de bouw van onderzeeboten, maar het is nog de vraag of de Amerikaanse marine die ook wil afnemen. Tot dusver wil het Pentagon niet in de positie raken dat het ver plicht wordt onderzeeërs te ko- .pen die het zelf niet wil gebrui ken. Amerikaanse defensiefunctio narissen hebben gezegd dat Tai wan mogelijk helemaal geen on derzeeboten zal kopen als de kosten te hoog worden. Neder land zou mogelijk gevraagd worden de ontwerpen te leve ren, de schepen zouden dan bui ten Nederland worden ge bouwd. Northrop gebruikte in 2000 al expertise van de Rotter damse werf RDM bij de bouw van twee dieselonderzeeërs van de Moray-klasse voor de Egyp tische marine. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag laat we ten dat het niet mee zal werken aan welke vorm van hulp dan- ook bij de bouw van de onder zeeërs. Ook voor eventuele ontwerpen moet een exportver gunning worden afgegeven en dat zal niet gebeuren, aldus een woordvoerder. ANP/RTR Het verkeer in Jakarta rijdt voorzichtig over de door moessonregens ondergelopen weg naar het internationale vliegveld. van onze redactie binnenland JAKARTA - Een aardbeving met een mo mentmagnitude van 5,6 heeft gisteren ge bouwen in de Indonesische hoofdstad Ja karta op hun grondvesten doen schudden. De beving deed zich voor om even over tweeën in de middag en hield ongeveer twee minuten aan. Duizenden mensen vluchtten de straat op toen kantoorgebouwen waarin zij aan het werk waren heen en weer zwaai den. Er waren geen meldingen van slachtof fers of schade. Het epicentrum van de beving lag twintig kilometer onder de Straat Sunda tussen Ja va en Sumatra, ongeveer 180 kilometer ten westen van Jakarta. In de Straat Sunda ligt de actieve vulkaan Anak Krakatau, het res tant van de imposante Krakatau die zich- van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Ierse li beraal Pat Cox is gisteren geko zen tot nieuwe voorzitter van het Europees Parlement. Er wa ren drie stemrondes nodig om hem aan de vereiste absolute meerderheid te helpen. Cox (49) haalde in de derde ron de 298 van de 568 uitgebrachte geldige stemmen. Zijn belang rijkste tegenstrever, de Britse socialist David Martin, verwierf 237 stemmen. Cox volgt de Franse christen- democrate Nicole Fontaine op. Haar reglementaire termijn van tweeënhalf jaar zit erop. Cox dankt zijn overwinning aan de christen-democratische EVP, met wie de liberalen in 1999 hierover afspraken maakten. Om de benodigde meerderheid te krijgen, had Cox echter ook de steun van de Groenen en on afhankelijke parlementsleden nodig. Dat lukte pas in de derde stemronde. In het verleden slo ten de socialisten altijd deals met de EVP over het voorzitter schap van het parlement. Dat ze deze keer achter het net vissen, zit hen allerminst lekker. Zij be schuldigen nu de Groenen ervan onder één hoedje te spelen met 'conservatieve' liberalen. „GroenLinks kiest voor rechts", aldus PvdA-Europarlemetariër Michiel van Huiten. Maar GroenLinks ziet in Cox juist iemand die de broodnodig geachte hervormingen teweeg kan brengen in het Europees Parlement. Bovendien heeft de PvdA, die al acht jaar met de VVD een kabinet vormt, geen recht van spreken, vindt GroenLinks-Europarlementa- riër Joost Lagendijk. Veel Europarlementariërs ho pen dat Cox een frisse wind door de vergaderzalen in Brussel en Straatsburg zal laten waaien. Cox heeft tot medio 2004 de tijd om het imago van het parlement te verbeteren. De liberaal streeft ernaar zo snel mogelijk zelf opblies bij een hevige eruptie in 1889. Duizenden mensen verloren daarbij het le ven. Jakarta, dat tien miljoen inwoners telt, had gisteren ook al last van hevige moessonre gens. Enkele laaggelegen sloppenwijken liepen onder en honderden gezinnen moes ten hun huizen verlaten. Ook de tolweg naar de luchthaven kwam gedeeltelijk onder wa ter te staan. AP één inkomen voor alle parle mentariërs in te voeren, zodat gesjoemel met declaraties ach terwege kan blijven. Daarnaast wil hij meer politiek vuurwerk in het parlement. Naast een nieuwe voorzitter kiest het parlement ook nog veertien vice-voorzitters en ze ventien voorzitters van parle mentscommissies. Het staat in middels wel vast dat de enige Nederlandse vice-voorzitter, WD'er Elly Plooij, dit prestigi euze baantje weer kwijtraakt. Anderzijds verwerft Theo Bouwman (GroenLinks) het voorzitterschap van de commis sie sociale zaken. ANP/GPD COLOMBO - Het al zeven jaar geldende handelsembargo voor 'rebellengebieden' met overwegend etnische Tamils op Sri Lanka is gisteren opgeheven. Een konvooi van dertig trucks met voedsel en medicijnen is op weg gegaan naar de conflictregio's in het noorden en oosten van het eiland. Het transport moet de weg naar een vredesregeling tussen de Tamil Tijgers (LTTE) en de Srilankaanse regering dichterbij brengen. De LTTE had opheffing van het embargo als voor waarde gesteld voor gesprekken. Beide partijen in de burger- j oorlog houden zich al weken aan een bestand. EFE/ANP PEKING - Minstens vijftig Chinese mijnwerkers zijn de afge lopen dagen omgekomen bij ongelukken in drie mijnen. Vijfentwintig doden en tien gewonden vielen maandag bij een explosie in een particuliere kolenmijn die zonder vergunning opereerde in het district Wenshan in de zuidwestelijke pro vincie Yunnan. Maandagavond zijn in Midden-China acht tien mijnwerkers gestikt toen hun mijn plotseling vol gas liep. Het ongeluk gebeurde in Loudi in de provincie Hunan. Zon dag kostte een explosie in Pingxian in de zuidoostelijke pro vincie Jiangxi het leven aan zeven mijnwerkers. Mijnen in China opereren vaak zonder vergunning of adequa te veiligheidsvoorzieningen en elk jaar komen bij ongelukken duizenden kompels om het leven. AP VLADIVOSTOK - Driehonderd zwarte condors die de winter doorbrengen in het zuiden van het Russische Verre Oosten, dreigen te verhongeren. Oorzaak is de hevige sneeuwval in het gebied, zo meldde het Wereld Natuurfonds gisteren. De vogels, van een uitstervende soort, kunnen geen voedsel vinden nu een laag sneeuw van bijna een meter dik de grond bedekt. Hongerig en verzwakt komen ze af op vuilnisbakken; 1 aldus het WWF. De organisatie heeft onlangs een centrum voor herstel van de soort ingericht. Van de zwarte condor, die leeft in Siberië en Mongolië, be staan nog ongeveer 1500 exemplaren, maar hun aantal neemt j steeds verder af .AFP TOKIO - Bij botsingen tussen het Filipijnse leger en aanhan gers van de gedetineerde moslimleider Nur Misuari, zijn op het zuidelijke eiland Jolo zeker 32 doden en tientallen gewon- I den gevallen. Dit meldde het Japanse persbureau Kyodo gisteren. Misuari (60) werd vorige week door Maleisië aan de Filipijnen uitgeleverd en wordt sindsdien streng bewaakt. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor aanslagen op politie- en le gerposten in november, waarbij volgens het leger meer dan honderd doden zijn gevallen. Een groep burgers protesteerde gisteren tegen de detentie van Misuari en zou een militair hebben aangevallen. Toen die hulp kreeg van collega's ontstond een vuurgevecht. ANP/AFP TOKIO - Het gerechtshof in Tokio heeft het beroep verworpen van twee Zuid-Koreaanse vrouwen die schadevergoeding en excuses eisten voor dwangarbeid in de oorlog. Het hof oordeelde gisteren, net als de rechtbank in Shizuoka twee jaar geleden, dat cle huidige Japanse regering niet aan- l sprakelijk kan worden gesteld voor wat het toenmalige regi me heeft gedaan. De vrouwen, Cho Kap Sun en Woo Jong Sun, zeggen in 1944 te zijn geronseld, De toen veertienjarige meisjes moesten tot het eind van de oorlog werken in een textielfabriek. RTR ANKARA - NAVO-lid Turkije en Rusland hebben een ak- koord getekend over militaire samenwerking. De betrekkingen tussen Moskou en Ankara waren gespannen doordat beide landen elkaar verweten guerrillastrijders aan hun kanten van de grens - Koerden en Tsjetsjenen - te steunen. De Turkse legerleider noemde de overeenkomst een voor beeld voor andere landen in de regio. Beide landen verwach ten dat er spoedig meer samenwerkingsverdragen worden ge sloten. In november sloten beide landen al een akkoord over samenwerking bij de strijd tegen het terrorisme. AFP iron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4