Westdorpse zet strijd om veer voort PZC PZC Moeilijke kerkgangers beboet Nieuwe groep alleenstaanden Buurt ageert tegen zendmasten op kerk IS A L E Huize Emmaüs bij stichting ZorgSaam Nieuwe acties op stapel Wagentje kijken Rijden met ongeldig bewijs beboet Provincie eens met stationsgebied Middelburg steunt asielzoekers Extra controles politie Dronken scooter rij der krijgt boete Concert Gein en de Graverobbers "El/VOi oMzivot agenda doorConny van Gremberghe WESTDORPE - De Westdorpse activiste voor het behoud van een volwaardige veer tussen Perkpolder en Kruiningen, Ma rina Govaert, is van plan om op korte termijn nieuwe acties op poten te zetten. Vorig najaar zamelde de West dorpse bijna drieduizend hand tekeningen in van mensen die voor het behoud van een veer- verbinding in Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn. De handteke ningen werden overhandigd aan gedeputeerde J. Hennekeij van verkeer, maar daarna werd het stil. Te stil in de ogen van Govaert. „Los van de respons op de actie, de handtekeningen dus, was er alleen het bericht van een on dernemer die genegen was een bootverbinding te onderhou den. Ik heb begrepen dat het ge meentebestuur van Hontenisse die man heeft doorverwezen naar de provincie. "Verder is er niets meer gebeurd. Ik ben nu van plan om binnenkort weer een aantal dingen op te pakken, ïk heb destijds - bij de overhan diging van de handtekeningen in Middelburg - aangekondigd GRAAUW - De carnavalsstich- 'ting de Dj erken uit Graanw gaat op vrijdag 1 februari wagentje kijken. De dag erna wordt in het gemeenschapshuis om 19.30 uur een songfestival en play- backfestijn gehouden. Belangstellenden voor het wa gentje kijken verzamelen om 19.00 uur in café Modern. Onder aanvoering van de nieu we prins Ad de Eerste en zijn ge volg worden bezoekjes gebracht aan de bouwplaatsen van de plaatselijke wagenbouwersver- enigingen. dat ik eventueel de pont zou be zetten. Daar heb ik al medestan ders voor gevonden. Of we over gaan tot een bezetting moeten we nog even bekijken, omdat er ook nog andere mogelijkheden tot actie zijn." Volgens Govaert begint de tijd om alternatieve verbindingen in Zeeland te krijgen of te be houden steeds krapper te wor- den. „Naarmate de tunnelbouw vordert, wordt de noodzaak tot actie groter. Veel mensen zijn zich nog steeds niet bewust wat de komst van de tunnel en het verdwijnen van de veren teweeg zal brengen. Zeeuws-Vlaande ren dreigt steeds moeilijker be reikbaar te worden. Je leest nu al over problemen met de Bre- da-bus, over minder treinver bindingen, straks zal dat alleen maar erger worden." Belasting „Scholieren uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen die in Goes naar school gaan, zullen getroffen worden door het verdwijnen van het veer, mensen die voor het werk naar de overkant moe ten zullen meer kwijt zijn aan reisgeld en ver om moeten lij den", somt Govaert op. „Met de veranderende belastingwetge ving, minder milieubelastend woon-werkverkeer, zullen ook zij in de portemonnee getroffen worden. Veel mensen staan daar nu niet bij stil." De (fiets)activiste koestert de stille hoop dat de nieuwe acties worden gedragen door een bre der verband aan groepen, in stellingen en organisaties. „Vo rig jaar heb ik zowat iedereen aangeschreven en gevraagd om steun. Dorpsraden, bejaarden bonden, gehandicaptenorgani saties, ANWB en noem maar op. De respons viel me tegen. Vrij wel elke club vocht toen voor zijn eigen zaakje. Ik hoop dat het straks anders is", aldus Go vaert. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter vonniste gisteren een 32-jarige man uit Renesse conform de eis tot 351 euro boete. Een agent had gezien dat de verdachte op 2 8 maart 2000 in Noordwelle in een auto reed, terwijl zijn rijbewijs on geldig was verklaard. De man, die altijd heeft volgehouden die dag niet in een auto te hebben gereden, verscheen gisteren niet op de zitting. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente Middelburg en het waterschap Zeeuwse Eilan den laten weten akkoord te gaan met hun nieuwbouwplan- nen. De tientallen bezwaren, die waren ingediend tegen de wijziging van het bestemmingsplan, zijn afgewezen. GS heb ben formeel een verklaring van 'geen bezwaar' verleend. De gemeente Middelburg en het waterschap willen respectieve lijk een parkeergarage, stadskantoor en hoofdkantoor bou wen. Bewoners van het aan de Maisbaai gelegen appartemen- complex De Compagnie hadden massaal gereageerd op de bouwplannen. Zij zijn bang dat hun uitzicht verdwijnt door de twee kantoren. GS vinden dat de kantoren passen in het bestemmingsplan Stationsomgeving 2000. De omwonenden kunnen nog beroep aantekenen tegen het besluit van GS. MIDDELBURG - B en W van Middelburg steunen een petitie van de Stichting Nieuwkomers, Vluchtelingenwerk Walche ren en de Stichting Vluchtelingenwerk AZC Middelburg. In de petitie vragen zij aandacht voor de groep asielzoekers die al langer dan drie jaar in Nederland verblijft en afkomstig is uit landen waar recent (burger)oorlogen en mensenrechten schendingen hebben plaatsgevonden. De drie instellingen willen dat de regering een eenmalige bijzondere maatregel neemt om de groep een verblijfsvergunning te verlenen. In Middelburg gaat het om 21 mensen. B en W stellen de raad voor adhesie te betuigen aan de petitie en de uitspraak vervolgens mee te delen aan de staatssecreta ris van Justitie. MIDDELBURG - De politie gaat de komende tijd extra con troleren op de Kanaalweg in Middelburg Aanleiding daar voor zijn werkzaamheden in het Stationsgebied. Op de Ka naalweg is een 3 0-kilometerzone ingesteld voor autoverkeer. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden op een scooter veroordeeld tot 240 euro. De man vertelde, op 26 augustus in Renesse niet van plan te zijn geweest om te rij den. „Een kennis, die aan de overkant van het parkeerterrein stond, zou rijden. Ik kwam met de scooter aanlopen", ver klaarde hij Officier van justitie R. Jeuken probeerde de verdachte duide lijk te maken dat hij ook strafbaar is als hij de scooter 'slechts' duwt. „Zelfs als je een winkelwagentje duwt, ben je strafbaar als er drank in het spel is", verzekerde de officier. Volgens het proces-verbaal had een agent de Zierikzeeënaar met zijn scooter slingerend op het parkeerterrein zien rijden. Uit de blaastest bleek een score van 745 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaan. De officier eiste 300 euro boete. De verdachte beriep zich op zijn financiële situatie. Bovendien was het de eerste keer dat de man was betrapt op het rijden onder invloed. De politie rechter hield rekening met de omstandigheden. woensdag 16 januari 2002 Omwonenden willen dat de gemeente optreedt tegen de illegale zendmasten in de galmgaten van de kerktoren. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti SLUIS - Bewoners van de Kerk straat, Brugstraat en Grote Maagdenstraat in Sluis willen dat de gemeente Sluis-Aarden- burg optreedt tegen de illegale zendmasten op de kerktoren. Drie masten van telefoonaan bieder KPN zijn daar enige ja ren geleden zonder bouwver gunning geplaatst. Raadsman J. Dijk van de bewoners heeft de gemeente verzocht aan deze si tuatie een einde te maken. Volgens een groep bewoners en winkeliers is het drietal van KPN illegaal. Enkele jaren later vroegen en kregen Libertel en Ben wel een vergunning. Raads man Dijk betoogt dat alle mas ten vergunningplichtig zijn. De masten zijn in zijn ogen ook in strijd met het bestemmings plan. „De masten dienen een commercieel doel. Dat strookt niet met de bestemming maat schappelijke doeleinden die op de kerk rust", stelt hij. In een brief verzoekt hij de gemeente de KPN-masten te laten verwij deren. Wil de gemeente de zaak legaliseren, dan moet zij de hele procedure opnieuw in gang zet ten. En dan komt de gemeente ongetwijfeld opnieuw Sluisse- naar J. Haneveer tegen. Hij voert sinds vorig jaar een verbe ten actie tegen het woud aan zendmasten op de kerktoren. Inmiddels is hij met enkele me destanders naar de rechtbank gestapt. Zij hebbenberoep inge steld tegen het besluit van de ge meente om vorig jaar aan tele- combedrijf Ben een vergunning voor drie masten af te geven. Haneveer meent dat de masten - in totaal nu negen - niet in een woongebied thuishoren, maar beter passen op een bedrijven terrein. In de directe omgeving van de toren hebben veel men sen gezondheidsklachten en ook het aantal kankergevallen is volgens Haneveer groter dan mag worden verwacht in een dergelijke wijk. Hij hield dit ook de klachtencommissie van de gemeente voor. Raadsman Dijk vindt dat een gemeente het zekere voor het onzekere moet nemen en geen vergunning moet afgeven voor een locatie in een woonbuurt. Wethouder G. van Daele zegt 'op korte termijn' te zullen be kijken of de masten illegaal zijn geplaatst en of de gemeente daar handhavend tegen op treedt. Hij kan op dit moment niet beoordelen of de masten vergunningplichtig waren. „Ik begrijp de zorgen bij de omwo nenden, maar uit onze informa tie blijkt dat er geen schadelijke effecten zijn voor de volksge zondheid. Zolang dat niet is aangetoond, is er voor ons geen reden om de masten te weigeren. In de Randstad is de intensiteit nog vele malen groter. De op merking van de raadsman over de bestemming lijkt mij er een beetje met de haren erbij ge sleept, maar ook die zullen we onderzoeken." door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - De toetreding van Huize Emmaüs in Uzendij- ke tot de stichting ZorgSaam is een feit. De intentieverklaring die beide instellingen afgelopen zomer ondertekenden, is omge zet in een officiële verbintenis. De samenwerking betekent dat de woonzorgcentra Emmaüs en Coensdike in Aardenburg voortaan één manager hebben, in de persoon van de voormalig directeur van Emmaüs, P. Ploe- gaert. De organisaties hopen hiermee de continuïteit en de kwaliteit van de zorg te waar borgen. Zij.hanteren het motto 'kleinschalige uitvoering in groot verband'. De stichting en Advertentie lïïïÜmlmMcSaE^S^m JEANSSHOP St. Janstraat 32 - Middelburg redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het verzorgingshuis werkten al enige tijd samen, bepaalde diensten werden bij elkaar inge kocht. Bij de directie van het verzorgingshuis bestond al lan ger het besef dat een klein tehuis als Emmaüs met 62 verzor gingsplaatsen weinig bestaans recht heeft in een sector waar schaalvergroting aan de orde van de.dag is. Ploegaert voelde echter meer voor een verticale samenwerking dan banden aan te knopen met collega-verzor- gingshuizen in de streek. „Een supermarkt is ook niet ontstaan omdat vijf bakkers op het idee kwamen bij elkaar te gaan zit ten. De fusie houdt in dat de or ganisaties elkaar op allerlei ter reinen kunnen ondersteunen: in de zorgverlening, administra tie, automatisering, inkoop en personeelszaken. Zo wordt de zorgverlening van ouderen in de aanleunwoningen reeds vanuit het verzorgingshuis gedaan, dit betekent dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wo nen. Anderzijds kan er bijvoor beeld vanuit het ziekenhuis een consulterend verpleegkundige naar het verzorgingshuis wor den gestuurd. „Je zit niet meer met schotten of domeinen, je hebt een gezamenlijke verant woordelijkheid." Vleugel Coensdike in Aardenburg trad in 1997 reeds toe tot de stichting Thuiszorg, toen nog niet gefu seerd met Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen tot ZorgSaam. In dit woonzorgcentrum wonen ouderen zelfstandig; de verzor ging wordt aangeboden vanuit de thuiszorg. Emmaüs is een in tramurale instelling, waarin ouderen huisvesting én verzor ging krijgen. Het tehuis heeft plannen om een nieuwe vleugel aan te bouwen, waarin de Alge mene Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen enkele apparte menten bouwt. TERNEUZEN -In Kalashnikov in Terneuzen treedt zaterdag 19 januari de Amerikaanse band Gein The Graverobbers op. Het uit Boston afkomstige kwartet omschrijft hun muziek als horrorsurf: instrumentale surfmuziek met een hoog dans- gehalte. Gein The Graverob bers bracht vorig jaar de eerste cd uit. De Belgische groep Ewings verzorgt het voorpro gramma, Aanvang 21.00 uur. door Evert J. Démoed Als in de Middeleeuwen de weinige bewoners van het dorpje Neusen een kerkdienst wilden bijwonen, waren ze aangewezen op het parochie kerkje van Triniteit. Toen de Watergeuzen daar plunderend door trokken, maakten zij te vens de weg vrij voor de nieu we leer van de Reformatie. Zo wordt reeds in 1579 als eer ste predikant genoemd Pieter van Orleans. Maar die zag het blijkbaar niet zo zitten temid den van de onrust door de geu zen en het inundatiewater. Het volgende jaar blijkt hij te zijn vertrokken naar de rustiger overkant, in Wemeldinge. De Staten van Zeeland zagen in dat Neusen van strategische betekenis was in de strijd te gen de Spanjaarden. Daarom kreeg het dorp in 1584 stads rechten; in datzelfde jaar deed weer een predikant zijn intre de. Hij werd belast met de geestelijke verzorging van de inwoners van Terneuzen, Vremdijke en Biervliet. Reeds in 1587 werd de belangrijke plaats Neusen kerkelijk zelf standig en kreeg hij een eigen predikant. Dus wilde de plaats ook een goed kerkgebouw. Daarom kocht door het stads bestuur in 1598 een erf aan de Noordstraat, waarna kon wor den begonnen met de bouw van een kerk, welke werd aan geduid als provisioneel: voor lopig. Maar al in 1611 werd aan de Gecommitteerde Raden van Zeeland gevraagd dit ge bouw te mogen vergroten en daartoe stenen te mogen ge bruiken van de tien jaar tevo ren door de stormvloed ver woeste kerk van Vremdijke. Zo kreeg men binnen de wallen een goed en definitief kerkge bouw. Inzameling Vooral nadat in 1648 de Vrede van Munster was getekend, groeide de gemeente. Zij za melde geld voor de nieuw bouw in. De opbrengst viel erg tegen, want rijk waren de in woners niet en wellicht von den velen de nieuwbouw over bodig. Niettemin waren in 1659 de nodige gelden bij el kaar en kon met de bouw wor den begonnen. Blijkens de in de noordmuur van de kerk be- De Nederlandse Hervormde kerk in Terneuzen; de Watergeuzen maakten eeuwen geleden in Zeeuws-Vlaanderen de weg vrij voor de Reformatie. foto Charles Strijd waard gebleven eerste steen werd deze gelegd door Geleyn D eckerhet negenj arig zoontj e van de rentmeester der gra felijkheid van Zeeland en Neusen. De nieuwe kerk, opgetrokken op de plaats van zijn voorgan ger aan de Noordstraat, was nu dubbel zo groot. Hoewel er nu ruimte genoeg was, waren er regelmatig problemen tus sen de plaatselijke notabelen over wie waar behoorde te zit ten. Het stads- en kerkbestuur hadden echter nog meer pro blemen. Zo was er de zorg dat de predikant niet te lang preekte, want dat was te ver moeiend voor de toehoorders. Daarom werd al snel op de preekstoel een zandloper ge plaatst. Er is een verhaal be kend van een predikant die na het leeglopen van de zandlo per, deze heel gemoedereerd omkeerde en daarbij zei: La ten we nog een glaasje nemen. Verder moest in 1711 de koster tot de orde worden geroepen, nadat was gebleken dat hij soms banken uit de kerk haal de en deze verhuurde voor het houden van partijen in de her berg. Ook gemeenteleden moesten soms tot de orde wor den geroepen. Met name zij die van de diaconie ondersteuning ontvingen, maar zich nauwe lijks in een kerkdienst lieten zien. Toen deze mensen geen bijstand meer ontvingen, kwamen ze wel naar de dien sten. Er was meer. Zoals de gewoon te van mannen om tijdens de kerkdienst tabak te pruimen en dan vooral het uitspuwen van het tabakssap. Dat werd niet in overeenstemming met het karakter van de eredienst beschouwd. Daarom verbood het stadsbestuur - dat overal bij betrokken werd - om streeks 1775 het bevuilen van de kerkvloer met 'zever en ta bakssap' op straffe van een boete. Later kwamen er ook bezwa ren tegen de zondagsontheili ging. In 1792 had het kerkbe stuur geconstateerd dat op zondagen de winkels en her bergen gewoon open waren. Daardoor aangelokt ging me nigeen na de kerkdienst inko pen doen of in de kroeg drin ken, reeren en smeeren. Het stadsbestuur gaf de betrokken winkeliers een boete, waarvan de helft door de klant moest worden betaald. Traktement De Franse tijd zorgde voor weer andere problemen. De predikanten kregen geen trak tement meer. Omdat de vrij heid van godsdienst werd in gevoerd, kregen de kerken geen steun meer van de over heid. Bovendien werden in Zeeuws-Vlaanderen slechts drie kerkelijke gemeenten ge accepteerd die aan de norm van 6000 leden voldeden: Sluis, IJzendijke en Axel. Ook werd het verboden om in parti culiere woningen godsdienst oefeningen te houden. Daar mede had het Franse bestuur het kerkelijk leven in haar greep en konden er geen (open lijke) moeilijke kerkgangers meer bestaan. door Eugène Verstraeten OOSTBURG - In West-Zeeuws- Vlaanderen begint eind januari een nieuwe groep voor alleen staanden van 60 tot 75 jaar. Deze groep biedt alleenstaan den de mogelijkheid om contac ten te leggen en om samen met andere alleenstaanden actief te zijnIn de regio komt al een tien tal jaren een groep voor oudere alleenstaanden bijeen, maar die dreigt nu uit zijn jastje te groei en. „Zestien mensen is eigenlijk het maximum", zegt Laura Vroon van de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen, die de groepen ondersteuning geeft. De alleenstaanden komen elke maand een middag samen in het gebouw van de voormalige Prins Willem-Alexanderschool in Oostburg. „De ruimte is daar beperkt en omdat er al een wachtlijst was van vier mensen hebben we besloten een tweede groep op te richten." Twee jaar geleden is dat ook al eens geprobeerd, maar toen is die groep een stille dood gestor ven. „Je hebt binnen zo'n groep eigenlijk een paar mensen nodig die de kar trekken", zegt Laura Vroon. „We gaan het nu gewoon opnieuw proberen." Naast de maandelijkse bijeen komsten maken de leden van de groep ook elke maand samen een uitstapje. „Dat kan van alles zijn. Bijvoorbeeld een strand wandeling, museumbezoek, terrasje pakken of een concert bijwonen." De kosten voor de uitstapjes worden gedeeld. Op dit moment hebben al twaalf mensen belangstelling getoond. ,Maar we zoeken nog enkele ac tieve mensen die het leuk zou den vinden om zich aan te slui ten." Dinsdag 29 januari wordt in Oostburg een informatiebij eenkomst gehouden. Die begint om 14.00 uur in het PWA-ge- bouw aan de Stadhouderslaan te Oostburg. Op deze middag wordt uitleg gegeven over de be doeling en het functioneren van een alleenstaandengroep. Voor aanmelding of meer informatie: Jannie van Noorden, of Stich ting Welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen (Laura Vroon). I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; 'tTrefpunt, 9.30 uur: Creatief; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Jeugdcentrum, 14.00 15.30 uur: Kinder club 4tot en met7 jaar; GRAAUW-Gemeenschapshuis, 14.00 u: handwerken; 14.45 u: Gymnastiek; HULST - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; De Lieve, 9.30 uur: Creatief bloem schikken; 10-00 uur: Koffieochtend en bil- jartles; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Zangkoor Viva la Musica; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.30 uur: Bridgeclub Lamswaarde; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en koersbal; St.Cecilia, 20.00 uur: Bingo; OOSTBURG - Ontmoetingscentrum De Open Kring, 9.00-11.30 uur: Koffieoch tend met gezellig bijpraten; Tienercen trum Time Out, 13.00 17.00 uur: Bijeen komst 12 tot 16 jarigen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 11.00 uur: Yoga; 19.30 21.30 uur: Kant klossen; SAS VAN GENT - De Speye, 9.30 uur: SAV aerobics voor 55 plussers; 10.00 uur: SAV gym voor 55 plussers; 14.00- 15.30 uur: Club hobbybeurs voor groe pen 3 tot en met 8; De Roselaer, 13.30 uur: Jeugdattelee 6 tot en met 12 jaar, tim- merclub 10 tot en met 12 jaar; 18.30 uur: Yoga; De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; ST.JANSTEEN - De Warande,9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Koersbal; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: SWOT volksdansen en biljarten; 14.00 uur: Bingo; De Hoeve, 9.30 uur: Yo ga; 13.30 uur: Kindermiddag; 't Schel penhoekje, 14.00 15.30 uur: Kinderclub 4 toten met7jaar; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43