België zoekt plek voor kernafval Scholen zoeken samenwerking Spoedhulp op Schouwen vergt gewoon meer geld Peter en Nathan treden op voor Oranje-publiek School stuurt leerlingen weg wegens diefstal Ouderenbonden vragen om gratis ophalen grof vuil Telers knolselderij mogen weer spuiten Berging in Boomse kleilaag onderwerp van studie Wat te doen met uw overgebleven guldens? Terneuzenaar mishandeld Raadsleden Sluis gaan digitaal zeeuwse almanak Oude foto ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 16 januari 2002 door Harmen van der Werf WAGENINGEN - Vier bestrij dingsmiddelen met chloortha- lonil mogen weer worden toege past. Het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) heeft dit besloten na een be- zwaarschrii'tenprocedure dooi de fabrikanten. Vooral de telers van knolselderij waren gedupeerd door het ver bod, dat. juni vorig jaar plotse- ling van kracht werd. Het CTB heeft wel één voorwaarde ver bonden aan het gebruik van de middelen. Ze mogen maximaal vijf keer per jaar worden gespo ten, waardoor de verontreini ging per hectare binnen de per ken blijft. De middelen worden gebruikt voor schimmelbestrij ding' in onder meer aardappel teelt, spruiten, bloembolgewas- sen en knolselderij. A. Risseeuw van landbouwor ganisatie LTO Nederland en secretaris J. Wijnen van de Knolselderij Telers Vereniging Zuidwest-Nederland juichen het besluit van het CTB toe. ,,Ik heb er wel gemengde gevoelens bijzegt Risseeuw. „Want het is bedroevend dat je eerst zo'n be- zwarenprocedui'e moet doorlo pen. Met alle commotie van dien." Onder telers van knolselderij heerst nog geen jubelstemming, laat Wijnen weten. „Het is na tuurlijk goed nieuws dat ons middel met chloorthalonil, Da- conil, weer mag worden ge bruikt, maar telers moeten eerst nog zien of dit besluit overeind blijft." Wijnen vreest dat Stichting Na tuur en Milieu en de Zuid-Hol landse Milieufederatie opnieuw intrekking van het CTB-besluit zullen vragen. „Dat gaan wij ook zeker doen", laat bestrij dingsmiddelen-specialist J. Rutteman van de Zuid-Hol landse Milieufederatie weten. „Er is net zo lang aan dit dossier gesleuteld, tot het CTB deze stof weer kon toelaten. Dat is onaan vaardbaar." Voor de landbouwsector, voor het komende teeltseizoen, is van belang of de twee milieuorgani saties schorsing van het CTB- besluit zullen vragen. Rutteman is daar nog niet uit. Hij moet de stukken van het CTB nog goed lezen. doorWoutBareman DOEL - De Belgische overheid heeft nog steeds geen sluitende oplossing voor de berging van radioactief afval van met name de kerncentrales in Doel en Ti- liange. De Nationale Instelling voor Radioactief Afval en verrijkte Splijtstoffen (NIRAS) studeert er al jaren op en draagt binnen kort een aantal oplossingen aan. Dit jaar moet 'Brussel' de knoop doorhakken. NIRAS heeft zowel oppervlak teberging (voor laag radioactief afval) als diepe berging (voor hoog radioactief afval) in stu die. Die diepe berging zou moeten plaatsvinden in de Boomse klei laag op grote diepte onder bij voorbeeld het Studiecentrum voor Kernenergie in Mol, maar door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Bestuursleden van drie Zeeuws-Vlaamse scho len tekenen aanstaande vrijdag een overeenkomst die moet lei den tot nauwe samenwerking. Het gaat om de scholengemeen schappen voor voortgezet on derwijs De Rede (openbaar) en Zeldenrust-Steelant (roomska- tholiek en protestants-christe lijk) en het Regionaal Opleidin gen Centrum Westerschelde in Terneuzen. De drie scholen nemen advies bureau Van Beekveld en Terp stra uit Hoorn in de arm voor een onderzoek naar de meest ge schikte samenwerkingsvorm. De resultaten van dat onder zoek moeten volgens rector E. van den Hooven van De Rede voor 1 april beschikbaar zijn. De scholen, willen volgens J. Meesen van het ROC Wester schelde al in het schooljaar 2002/2003 met de samenwer king beginnen. De onderwijsin stellingen hebben samen negen duizend leerlingen, cursisten en contractonderwijsvolgers en rond de 600 medewerkers. Het onderzoek moet ook uit sluitsel geven over de mogelijke uitbreiding van het opleidin genaanbod. De gedachten gaan daarbij uit naar (v)mbo Handel en Administratie en Transport en Logistiek. Daarnaast richt de studie zich op mogelijkheden voor de gezamenlijke inkoop van facilitaire diensten en een flexibeler inzet van personeel. Het doel van de samenwerking is een zo breed mogelijk aanbod aan opleidingen te behouden. ook op andere locaties zijn proefboringen gedaan. In over leg met het Ministerie van Economische Zaken zijn de kleilagen onder Doel, Fleurus- Farciennes en Tihange onder zocht. Daarbij gaat het om be staande nucleaire zones. Daar naast wordt een aantal locaties bekeken die door de lagere over heden spontaan zijn aangebo den als bergingsplaats. In België wordt al ruim 25 jaar onderzoek gedaan naar de ber ging van radioactief afval van met name de kerncentrales, maar ook van ziekenhuizen en de industrie. Aanvankelijk werd gekozen voor het dumpen in vaten in vol le zee vanuit Zeebrugge, maar actiegroepen ('Atoomafval in zee, nee') liepen daar steeds va ker tegen te hoop. Begin jaren tachtig begon de zoektocht naar alternatieven. Tentoonstelling Nu binnenkort de definitieve beslissingen vallen, onder neemt NIRAS pogingen de Bel gische bevolking vertrouwd te maken met alles wat radioactief is, met de opslag van het afval en met het beheer van die opslag plaatsen op lange termijn. Dat gebeurt door middel van de in teractieve tentoonstelling 'Zet uw horloge op...radioactivi- TIJD', die sinds gisteren te zien is in het Inf ocenter van de kern centrale van Doel. De tentoonstelling is opge bouwd rond vier luiken. Een vijfde luik geeft een globaal beeld van het klassieke afval dat de kerncentrale zelf oplevert. door Famke van Loon ZEERIKZEE - Het rapport van College bouw ziekenhuisvoor zieningen pleit vooral voor meer geld voor de Zeeuwse gezond heidszorg. Dat concludeert ge deputeerde G. de Kok. Hij wil deze week nog met de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen en zorgverzekeraars de conclusies van het onderzoek bespreken. De bereikbaarheid van de zorg kan ook volgens ziekenhuisdi recteur J. Broertjes alleen ver beterd worden wanneer Rijk en zorgverzekeraars voldoende geld vrijmaken. De conclusies in het rapport 'spreidingstoets ziekenhuizen' van Bouw zijn duidelijk: de medische zorg is voor Schouwen-Duiveland en de Waddeneilanden het slechtst bereikbaar van heel Nederland. Meer dan 45 minuten is nodig om een patiënt naar het zieken huis te brengen. Ook delen van Zeeuws-Vlaanderen scoren slecht. N. Verstraete, directeur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde, is niet verbaasd over de conclusies van Bouw. Hij veronderstelt het algemeen bekend dat de tijdseriteria soms overschreden worden. Niet al leen voor Schouwen-Duive- (Advertentie) Guldens die u overhebt kunt u tot 1 april gratis op uw bankrekening storten. Ma^r u kunt ze natuurlijk ook aan een goed doel geven via de inzamelactie van de Nationale Eurocoltecte/Coins for Care. Tot t april kunt u uw gulden, gratis op uw rekening storten, Guldens en geld uit andere eurolanden kunt u ook aan een goed doel geven via de Nationale Eurocollecte/Coins for Care. De huis-aan-ludscoUecte vindt plaats van 14 t/m 26 januari. Meer informatie? www.nederl3ndvo0fhetgoededoel.nl. Dé euro is van ons allemaal. De verschillende luiken beste den aandacht aan de geschiede nis van de radioactiviteit en het radioactieve afval (de ontdek kers van de radioactiviteit, Henri Becquerel en het echtpaar Curie), aan het feit dat radioac tiviteit ons alom omringt (voe dingsproducten, kosmos, bo dem, bouwmaterialen), nucleaire transporten (hoe ziet het eruit) én het lange-termijn- beheer van het afval. De ten toonstelling is te zien tot en met 8 maart in Doel. Het Infocenter is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Toegang en de rond leiding zijn gratis. land, maar 'in heel Zeeland is dat dikwijls aan de orde'. Dat de Tweede Kamer graag wil dat een patiënt binnen een half uur in een ziekenhuis kan zijn, roept daarom bij Verstraete vraagte kens op. „Dat is een nobel stre ven, maar ik denk dat dit in Zee land nauwelijks haalbaar is." Zeeland kan de Haagse normen en regels van de gezondheids zorg niet altijd bijbenen. Een liedje, dat onder meer gedepu teerde De Kok al jaren zingt. „Schouwen-Duiveland springt er nu echt uit, maar ook Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen sco ren niet goed. Deze inventarisa tie toont aan dat de landelijke normen niet goed van toepas sing zijn in Zeeland." De gede puteerde ziet in het Bouw-rap- port een uitgelezen kans de discussie over de medische voorzieningen in Zierikzee en de rest van Zeeland hoog op de politieke agenda te krijgen. Eigen aanpak Omdat Zeeland dunbevolkt is en met eilanden 'geografisch ge splitst' vraagt de provincie een eigen aanpak, zo vindt De Kok. 'Regionaal maatwerk' met de nodige financiële steun van het Rijk en de zorgverzekeraars is zijn devies. Ook Broertjes, voor zitter van de Raad van Bestuur van de Oosterscheldezieken huizen, wijst op de geldzakjes, die nodig zij n om de bereikbaar heid van de medische zorg te verbeteren. Een extra afslag op de A58 naar het ziekenhuis, 'scheelt minuten' in vervoers- tijd, maar kost een smak geld. Het opnieuw optuigen van het ziekenhuis in Zierikzee kost zo mogelijk nog meer, omdat per soneel en artsen op een krappe arbeidsmarkt geworven moeten worden. „Wij willen graag de bereikbaarheid verbeteren, maar dan moeten er wel vol doende financiën komen", al dus Broertjes. Begin april zal het Bouw-colle- ge samen met het College Tarie ven Gezondheidszorg een twee de rapport per ziekenhuis op tafel leggen, waarin normen op het gebied van financiën en de kwaliteit van de medische zorg bekeken worden. Dat de medische voorzieningen in Zeeland aandacht verdienen staat volgens alle partijen als een paal boven water. De Kok: „We kunnen het wel iedere keer roepen, maar het is heel plezie rig dat vanuit een landelijk in stituut hetzelfde geconstateerd wordt: de minister kan hier niet zomaar aan voorbij gaan." pagina 2: commentaar P&N, de Geuzen, binnenkort op de buis bij RTL4. foto Charles Strijd door Marjon Sarneel GROEDE - Welke beginnende cabaretier droomt er niet van om op de televisie aange kondigd te worden als veelbelovend talent? P&N, de Geuzen, bestaande uit Peter Quaak (20) en Nathan van der Hooft (21), respectieve lijk uit Groede en Oostburg, kregen een televi sie-optreden in de schoot geworpen. Hester van der Hoeve, freelance cameravrouw en programmamaker bij RTL4, surfte op het internet, op zoek naar Nederlandse Oranje fans, die het aanstaande koningspaar een warm hart toedragen en daar in haar program ma blijk van konden geven. Daarbij stuitte zij op de site van SKI, waarop informatie staat over de kinder- en jeugdcabaret groep Het Ta lent uit Sluiskil. Van der Hoeve nam contact op met de regisseur van de groep, Gert Jansen, die haar verschillende namen toespeelde van le den en oud-leden. Op al die adressen viel een uitnodiging in de bus van RTL4 voor een ken nismakingsgesprek in het Meulengat in Sluiskil. Avondvullend Ook voor Peter en Nathan. Peter Quaak is de muziekman en Nathan de tekstschrijver van P &N, de Geuzen. Drie jaar geleden debuteerden ze heel bescheiden in café De drie Koningen in Groede. Sindsdien traden zij een paar keer op als onderdeel van een groter programma, en momenteel werken zij samen aan een avond vullend cabaretprogramma. In oktober van het afgelopen jaar vond het in terview in Het Meulengat plaats. „Er gebeurde iets tussen Hester en ons", vertelt Peter Quaak. „Het gesprek liep uit, we vielen van het ene idee in het andere en toen we weer buiten ston den, wisten we het bijna zeker: wij komen op tv." De uitnodiging was niet erg specifiek ge weest, maar uit de vragen van Van der Hoeve bleek al snel dat het om een programma over Willem-Alexander en Maxima ging. „Voor wij het Meulengat binnenstapten, waren we niet erg Oranje-minded", zegt Nathan. „Al zijn we natuurlijk wel op een professionele ma nier in dit stel geïnteresseerd. Het is een hype, dus je moet je afvragen, wat je ermee op de bühne kunt. We hebben tijdens dat gesprek een beetje gebluft dat we een sketch hadden." Tegenwicht In het programma 'Leve Oranje!blijft het niet bij die ene sketch, die nog gemaakt moest wor den. Wellicht zag Van der Hoeve de licht ironi sche toon van het duo als een mooi tegenwicht voor meer idolate fans die in het programma aan bod komen. De bijdrage van P&N, de Geu zen groeide uit tot iets groters, zodat Flitsen van Peter en Nathan als een rode draad door de drie opeenvolgende RTL4 documentaires lo pen. Een cameraploeg van het televisiestation reisde af naar Groede en filmde bij Peter Quaak thuis, maakte opnames van repetities en van hun optreden in het Ledeltheater. De twee cabaretiers trokken met de camera in hun kielzog naar Den Haag, waar Nathan probeert Maxima een kus te geven, terwij 1 Peter Willem- Alexander in toom houdt. Of dat lukt, is mor gen te zien bij RTL4. P&N, de Geuzen, Peter Quaak en Nathan van der Hooft, Leve Oranje!, te zien op donderdag 17 en 24 ja nuari, RTL4 om 21.55 uur. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Drie leerlingen van het Zeldenrust-Steelant- college uit Terneuzen zijn on langs van school gestuurd, omdat ze betrokken waren bij diefstal van een portemonnee uit de schooltas van een mede scholier. De diefstal is via een camera in de school opgenomen op een vi deoband. De drie volgen inmid dels op middelbare scholen el ders in de regio weer onderwijs. De ouders van een van de be trokken leerlingen wilden via een kort geding het wegsturen van hun kind voorkomen. Te elf der ure zagen ze daarvan af toen bleek dat de bezwarencommis- sie en het schoolbestuur van het Zeldenrust-Steelant zich ach ter het voorgenomen besluit van rector opstelden. „We hebben wettelijk de moge lijkheid om leerlingen weg te sturen als ze zich misdragen, mits ze elders opnieuw aan de bak kunnen", aldus rector E. van der Rijst. Enige jaren gele den hebben directeuren van scholen voor voortgezet onder wijs in de regio afspraken ge maakt elkaar te helpen bij disci plinaire maatregelen door een van hen genomen. Vertrouwen „We vinden dat onze 1200 leer lingen en him ouders ervan uit mogen gaan dat hier normen en waarden worden nageleefd. Zo niet, dan is het vertrouwen ge schaad en vinden we in uitzon derlijke gevallen dat leerlingen niet langer te handhaven zijn." Zo'n verwijdering en overplaat sing naar een andere school is volgens de rector ook voor de zondebokken een goede zaak. „Hier zijn ze bekend. Daar wor den ze niet zo gemakkelijk ge stigmatiseerd. De conrector kent weliswaar hun voorge schiedenis, maar dat neemt niet weg dat ze daar makkelijker een nieuwe start kunnen maken." Slechts twee procent van de leerlingen haalt volgens Van dei- Rijst rottigheid uit: „Maar dat heeft wel een grote impact op hun omgeving en op henzelf en hun ouders, die het meestal erg vervelend vinden als hun kinde ren zo over de schreef gaan dat ze van school gestuurd moeten worden. Bij echte criminaliteit zoals mishandeling met voorbedach te rade of het slopen van ander mans eigendommen laat de school het niet bij disciplinaire maatregelen. „Dan doen we aangifte bij de politie. Anders proberen we het zelf op te los sen." Die aangiftes zijn jaarlijks op de vingers van één hand te tellen, stelt Van der Rijst. Videobandje Hij zegt dat de camera's op zijn school pas sinds een half jaar zijn uitgerust met een video bandje. „Dat is gebeurd toen bleek dat het aantal allerlei pes terij en en diefstalletjes weer eens toenam. Feitelijk zou zo'n camera preventief moeten wer ken, maar wanneer iemand des ondanks toch echt over de schreef gaat, doen de opnames dienst als hulpmiddel bij de be wijsvoering." Advocaat A. Sol, raadsman van een van de weggestuurde leer lingen, voelde zich gisteren niet vrij om een toelichting te geven op de kwestie. „Ik heb hiervoor geen toestemming gekregen van de ouders." TERNEUZEN - Een 28-jarige Terneuzenaar is gistermiddag in een woning in zijn woon plaats mishandeld. Hij werd door een bekende van hem enkele keren in het gezicht geslagen. De Terneuzenaar hield er een bloedneus aan over. De dader had de man de afgelopen weken al eerder bedreigd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gezamenlij ke ouderenbonden in de ge meente Terneuzen pleiten bij het gemeentebestuur voor het opnieuw gratis ophalen van het grof vuil. De oproep wordt gedaan naar aanleiding van de ingebruikna me van het nieuwe regionale mi- lieupafk aan de Koegorsstraat. Daardoor kunnen inwoners niet meer terecht bij het kringloop station aan de Stationsweg. Volgens de ouderenbonden brengt deze verplaatsing van de milieustraat grote pi-oblemen mee. Afstand .Aanbieden van grof vuil aan de nieuwe milieustraat ergens diep in de polder is voor vele ouderen die nog wel zelfstandig wonen eenvoudig niet meer te doen", stelt ouderenadviseur M. Meeu- sen van de gezamenlijke oude renbonden. Hij wijst daarbij op de grote afstand en de grootte en op het gewicht van het aan te bieden grof vuil. In de brief aan het gemeentebe stuur, die wordt onderschreven door de bonden, constateert Meeusen dat het in andere ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen de gewoonte is om het grof vuil twee keer per jaar op te halen zonder hiervoor kosten in reke ning te brengen. Vroeger hanteerde ook de ge meente Terneuzen die regeling. Nu wordt het grofvuil enkel nog opgehaald op telefonisch ver zoek en tegen betaling. „Deze kosten kunnen vele ouderen niet dragen", betoogt Meeusen. De ouderenbonden verzoeken het gemeentebestuur de oude regeling voor het kostenloos op halen van het grof vuil te her stellen. Ze willen dat de inwo ners opnieuw twee maal per j aar gratis hun grof vuil kunnen aan bieden. „De gemeenschap wil het zelf standig blijven wonen steeds meer bevorderen", zegt Meeu sen. „Maar dan moeten de ver antwoordelijken in het dage lijks gemeentebestuur en de gemeenteraad zich daarvoor ook inzetten," Het is de 'stellige overtuiging' van de bonden dat ook de oude ren uit Axel en Sas van Gent die worden samengevoegd in de nieuwe gemeente Terneuzen 'dit ten volle onderschrijven'. SLUIS - De leden van de ge meenteraad van Sluis-Aarden- burg kunnen binnenkort de raadsstukken via de elektroni sche snelweg ontvangen. De leden van de commissie bur gerzaken gingen dinsdag ak koord met het voorstel om aan te sluiten bij het leasecontract voor de hardware van f usiepart- ner Oostburg. Nadat alle raads leden zijn voorzien van een computer en internetaanslui tinghebben, kan verdere invul ling worden gegeven aan het raadsinformatiesysteem. De le den krijgen de keuze uit een lap top of tafelmodel. Detotalekos- ten bedragen 18.500 euro. j Ze mocht een dagje bij oma spelen, Vlissingse Sabine, een pientere meid van vier jaar. Nieuwsgierig naar zo- I wat alles, drentelde ze de he- j le dag achter oma aan. Zo liep ze ook mee de slaapka- I mer in, waar ze een oude foto zag staan. Er stond een klein I kindje op, nauwelijks één jaar, en dus nog magertjes be deeld met haar. Sabine was erg benieuwd wie nou dat kindje was. „Dat is nou je mama toen ze nog heel klein was", legde oma uit. Waarop de kleindochter enigszins be dachtzaam reageerde. „Is mama dan eerst een jongetje geioeest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41