Korthals roept crisis over zich af Pronk versoepelt ammoniakwet PZC Jorritsma begint snel proef handel uitstoot broeikasgas Aantal asielzoekers met kwart gedaald Aanhoudend geweld in Indonesië maakt Molukkers wanhopig Einde van een geheimzinnig gebouwtje Jumbo's in de mist Sms-bom na misbruik van 112 CNV-jongeren noemen voorstel stage betutteling Justitie zet criminele Bulgaren uit Belastingdienst pakt ontduikers Oude dag stier Herman verzekerd Hooligan op lijst Groningse partij Map voor arts over bioterrorisme Minister stelt Eerste Kamer ruil voor om regeling te redden woensdag 16 januari 2002 DRIEBERGEN - De poli tie heeft een nieuw wapen in de strijd tegen lieden die onterecht het alarm nummer 112 bellen. No toire misbruikers wacht voortaan een sms-bom- bardement, waardoor him mobiele telefoons worden geblokkeerd. De landelijke 112-centra- le van het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) krijgt jaarlijks vier miljoen telefoontjes van mobiele bellers. Slechts een vijf de daarvan is een serieuze melding. Volgens de KLPD zijn de zeventig centralisten de bellende kinderen, hij gers, treiteraars en be dreigers meer dan zat. Maar vooral hinderen ze een adequate hulpverle ning. Sommige misbrui kers bellen de 112-centra- le wel 1400 keer in een week met 'onzin', stelt de KLPD. De politie gaat nu in de te genaanval. Om een einde te maken aan de terreur, worden mobiele telefoons van notoire misbruikers 'gebombardeerd' met sms-berichten, waardoor het toestel onbruikbaar wordt. Ook wordt extra perso neel ingezet om ouders van bellende kinderen te achterhalen en aan te spreken het gedrag van hun kroost. Mensen van wie de mobiele telefoon per ongeluk in hun tas of broek geactiveerd wordt, de zogenaamde broek zakbellers, worden via een sms-bericht gewezen op hun onachtzaamheid. ANP SCHIPHOL - Een Boeing 747 zoekt zijn weg op het in de mist gehulde Shiphol. Ook gisteren werd de luchthaven geplaagd door slecht zicht, waardoor veel vluchten werden vertraagd. foto Olaf Kraak/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie reageert de laatste dagen vooral verongelijkt als hem gevraagd wordt waarom coke-koeriers die op Schiphol zijn aangehouden toch vrij rondlopen. Hij doet er toch echt alles aan om dat te voorkomen, zo schreef hij de Tweede Kamer maandag. En somde vervolgens een serie maatregelen op om een eind aan de smokkel te maken. Toch blijft het beeld hangen van een minister die voortdurend achter de feiten aan holt. Kort hals maakt dat er zelf niet beter op: hij reageerde afgelopen vrij dag voor het eerst op alle ophef rond de drugskoeriers op Schip hol. Dat was precies een week nadat de hele zaak in de publici teit was gekomen en lang nadat hij naar eigen zeggen op de hoogte was van de problemen. Vervolgens riep hij in kranten en op tv dat hij natuurlijk niet alles wat er onder zijn verantwoorde lijkheid gebeurt in de gaten kan houden. De problemen voor Korthals zijn nog lang niet voorbij, als ze al voorbijgaan. In het programma Buitenhof kon digde hij zelf vast aan dat er nog meer onheil zit aan te komen. Waarschijnlijk zijn er de laatste weken drie tot vier keer drugs koeriers op Schiphol vrijgelaten die enkele kilo's cocaïne bij zich hadden, omdat er op die dagen geen ruimte was om hen vast te zetten. „Dat is onaanvaardbaar en daar worden ook consequen ties aan verbonden", zei de mi nister. Maar het draagt niet bij aan het beeld van een minister die alles in de hand heeft. Debat De Tweede Kamer is officieel met vakantie, maar popelt om Korthals op het matje te roepen. Al twee weken zijn de justitie- woordvoerders van de fracties niet uit de kranten weg te bran den. Ze zijn verontwaardigd en ongerust, en willen zo snel mo gelijk met de minister in debat. Want het beeld van de traag op gang komende minister is niet alleen van de afgelopen dagen. De problemen op Schiphol za ten er al een tijdje aan te komen. Al in het voorjaar van 2000 was bekend dat er te weinig cellen zijn om alle verdachten en ge vangenen op te bergen. Korthals zette toen, ook al in een spoed debat, de voornaamste oorza ken op een rijtje: een slechte in schatting van het te verwachten aantal gedetineerden en perso neelstekorten in de gevangenis sen. Die problemen liggen er bijna twee jaar later nog net zo. Er is nog steeds een schrijnend tekort aan gevangenispersoneel. Afge lopen maand moest Korthals opnieuw in de Kamer uitleggen dat er dit jaar te weinig cellen zijn. Vooral in de regio Haarlem, waar Schiphol onder valt, klemt dat. Dat komt door de onver- UTRECHT - De Jongerenorganisatie-CNV noemt het voorstel van de eigen vakcentralevoorzitter D. Terpstra over sociale dienstplicht 'onnodig en betuttelend'. De CNV-voorman lanceerde maandag het idee om scholieren verplicht een maatschappelijke stage van twee weken te laten lopen bij een vrijwilligersorganisatie. „Hij suggereert dat jongeren alleen oog hebben voor hun eigen ma teriële welzijn, nauwelijks belangstellinghebben voor vrij wiligers- werk en niet betrokken zijn bij de maatschappij. Zijn uitspraken zijn betuttelend en tendentieus", aldus de CNV-jongerenbond gis teren. Een verplichte stage zal volgens de CNV-jongeren echter het en thousiasme voor vrijwilligerswerk niet vergroten. ANP wachte toename van het aantal vrouwelijke criminelen, veelal 'bolletjessliksters', aldus Kort hals. Hij wist toen al dat het Schip- holteam bolletjesslikkers met maximaal een kilo coke niet eens meer aanhoudt bij gebrek aan celruimte. Hij meldde het niet aan de Kamer, naar eigen zeggen omdat hij zo vaak geïn terrumpeerd werd dat hij er niet aan toekwam. Bovendien werd op dat moment nog onderzoek gedaan door zijn ambtenaren. Vraag is natuurlijk waarom de minister al niet twee jaar gele den alle zeilen bijzette om die groei van het cellentekort het hoofd te bieden., Althans, hij wekt niet de indruk alles op al les gezet te hebben. Pas eind van deze week komt hij met zijn plan van aanpak voor Schiphol. Dat is rijkelijk laat voor iemand die zich er ook op beroept de pro blemen al zoveel eerder onder kend te hebben. Nu gaat het nog zeker een half jaar duren voor die plannen ook echt werkelijk heid worden. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aantal vreemdelingen dat vorig jaar in ons land asiel aanvroeg, is ver geleken met het jaar 2000 met een kwart afgenomen. In totaal meldden zich vorig jaar 32.579 asielzoekers in Nederland tegen 43.895 in het jaar daarvoor, al dus het ministerie van Justitie gisteren. Een daling is ook te zien bij de binnenkomst van minderjarige asielzoekers. In 2001 vroegen 5951 minderjarigen om onder dak in Nederland, tegen ruim 6700 in het jaar daarvoor. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND). Staatssecretaris Kalsbeek van Justitie is daar te vreden over. Zij denkt dat de verminderde mogelijkheden voor asielzoekers om eindeloos door te procederen voor een ver- blij fs vergunning hen ervan weerhoudt om naar Nederland af te reizen. Dat is wat Kalsbeek betreft het effect van de nieuwe Vreemdelingenwet. De werkachterstanden bij de IND kunnen rond september voor 90 procent zijn wegge werkt, denkt Kalsbeek. Binnen kort praat het kabinet over de rapportage van de IND. Ivan onze redactie binnenland DEN HAAG - Handel in rechten om het broeikasgas kooldioxide (CO,) te mogen uitstoten kan een goede manier zijn om Neder land te laten voldoen aan inter nationale afspraken om de ver vuiling terug te dringen. Dat voorstel heeft een speciale adviescommissie gisteren ge daan. Minister Jorritsma van Econo mische Zaken wil nog dit jaar beginnen met een proef om alle voor- en nadelen van dit voor ons land nieuwe systeem te on derzoeken. Een commissie on der leiding van voormalig Shell-topman P. Vogtlander stelt voor om in 2005 te begin nen met de grote industrie die veel energie verbruikt, zoals de chemie, en met elektriciteits centrales. Voor deze bedrijven zou geen absolute bovengrens aan de uitstoot mogen gelden. Bepalend moet zijn in hoeverre deze bedrijven zuinig met ener gie omgaan. Als bedrijven bin nen de op deze manier vastge stelde uitstootnorm blijven, dan houden ze emissierechten over die ze mogen verkopen aan an dere bedrijven. In 2008 komen dan andere be drijven aan de beurt, maar voor hen moet wel een absolute bo vengrens aan de uitstoot gelden bij het vaststellen van hun emis sierechten. Ze kunnen op een veiling rechten op de uitstoot van CO, kopen. De consument krijgt pas in 2012 te maken met de verhandelbare rechten. In het Japanse Kyoto ging Ne derland akkoord met afspraken om de uitstoot van CO, uiterlijk in het jaar 2012 te verminderen met 6 procent ten opzichte van 1990.Ook de Europese Commis sie heeft voorgesteld om in 2005 met een systeem van zogeheten verhandelbare emissierechten te komen. In de visie van minis ter Jorritsma zou invoering in de Europese Unie in het voor deel kunnen werken van Neder land, omdat het bedrijfsleven hier de afgelopen jaren veel heeft geïnvesteerd in energie- efficiency. Dat zou dus kunnen leiden tot verkoop van emissie rechten aan bedrijven in het buitenland. Jorritsma vindt dat ons land dan niet moet vasthou den aan het beleid om minstens de helft van de afgesproken re ductie van 6 procent in eigen land te verwezenlijken. Minis ter Pronk (Milieu) heeft die con clusie nog niet getrokken. ANP Vluchtelingenwerk Nederland toont zich echter bezorgd. In bijna alle andere Europese lan den hebben zich juist meer asielzoekers gemeld, zo schetst de organisatie. Het begint er op te lijken dat Europese landen de concurrentiestrijd met elkaar aanbinden om zo min mogelijk asielzoekers binnen te krijgen. Nederland heeft die strijd nu 'door een streng en afschrik wekkend beleid te voeren' ge wonnen. Europa zou meer moe ten samenwerken, want 'het aantal asielzoekers dat naar Europa komt neemt niet af, al dus Vluchtelingenwerk. De grootste oppositiepartij CDA vindt de dalende tendens een 'gunstige ontwikkeling', maar waarschuwt voor te veel optimisme. Zo zijn de werkach terstanden bij de IND nog steeds niet weg, want er liggen nog teveel asielverzoeken te wachten om behandeld te wor den. Bovendien komen er nog altijd relatief veel asielzoekers naar Nederland vergeleken met andere Europese landen, vindt Tweede-Kamerlid Wijn (CDA). Ook de WD wil een verdere af name van de stroom asielzoe kers, om in Nederland voor lan ge tijd ruimte te houden voor mensen die echt onze bescher ming nodig hebben. ANP/GPD van onze redactie binnenland HOUTEN - In de Molukse ge meenschap in Nederland is nog steeds sprake van verslagenheid en wanhoop over het voortdu rend geweld op de Molukken. „Wij hebben daar ontzettend veel familieleden die er in grote angst leven", zegt synodevoor zitter J. Rutumalessy van de Molukse Evangelische Kerk in Nederland. Komend weekeinde is het drie jaar geleden dat het geweld tus sen christenen en moslims op de Molukken uitbrak. Het heeft in totaal ruim 40.000 slachtoffers geëist. Er zijn op de Molukken veel meer doden gevallen dan bij de terroristische aanslagen in de Verenigde Staten, zegt Rutuma lessy. Toch heeft de internatio nale gemeenschap geen aan dacht voor het conflict omdat de Molukken geen enkel econo misch belang hebben. „Alle me dia-aandacht heeft zich naar el ders verplaatst." Bovendien vindt de internatio nale gemeenschap dat het om een intern conflict in Indonesië gaat. Rutumalessy is ervan overtuigd dat de regering in Ja karta het conflict niet wil en ook niet kan oplossen. „Wij volgen de ontwikkelingen met angst, teleurstelling en verbijstering." Een toespraak van secretaris generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties, de Ameri kaanse president Bush of zijn minister van Buitenlandse Za ken Powell, gericht tot de Indo nesische regering, zou mis schien helpen, denkt hij .ANP DEN HAAG - Een groep van 56 illegale Bulgaren is gisteren onder begeleiding van zo 'n zeventig marechaussees per vlieg tuig teruggestuurd naar hun vaderland. Een groot deel van hen had zich schuldig gemaakt aan criminele activiteiten. Politiekorpsen in de grote steden hadden de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) verzocht de Bulgaren met voor rang uit Nederland, te verwijderen. Een deel van hen zat al vast in vreemdelingenbewaring. De vlucht Bulgaren was de eerste gedwongen uitzetting van een groep illegalen per charter in 2002. De IND kiest steeds vaker voor deze methode. Justitie heeft ruim een jaar geleden beloofd meer werk te maken van de uitzetting van mensen zonder verblijfsvergunning. ANP DEN HAAG - Nederlanders die via een buitenlandse reke ning belasting ontduiken worden aangepakt. De Belasting dienst zit achter dergelijke fraudeurs aan. Zij krijgen een dezer dagen een brief van de Belastingdienst met het dringen de verzoek alsnog aangifte te doen. „Wordt er binnen vijf dagen niet gereageerd, dan nemen wij maatregelen", meldde een woordvoerder van de Belasting dienst gisteren. De fraudeurs moeten volgens hem rekening houden met een boete oplopend tot een verdubbeling van het verschuldigde bedrag. ANP LEIDEN - Aan de onzekerheid over de toekomst van de gene tisch gemanipuleerde stier Herman is een eind gekomen. Elektronicafabrikant Nedap nv en Uitvaartverzekeraar Yar- den nemen de kosten voor de verzorging van het dier op zich. De elfjarige stier gaat zijn oude dag doorbrengen in een stal in het Leidse natuurhistorisch museum Naturalis. De twee ge kloonde koeien Belle en Holly zullen hem vergezellen. Dat is gisteren bekendgemaakt. Lange tij d was het onzeker of Herman in leven kon blijven. De eigenaar, het in uitstel van betaling verkerende biotechnolo giebedrijf Pharming, kan de jaarlijkse kosten van 45.000 euro niet meer opbrengen. ANP GRONINGEN - De Groninger Stadspartij zet bij de komende gemeenteraadsverkiezingen de voormalige hooliganleider G. Spieker op een verkiesbare plaats op de lijst. De nieuwe partij ziet de 35-jarige Spieker, gezien zijn verleden als voetbalvan daal als perfecte vertegenwoordiger van de jongeren en de probleemgroepen in Groningen. Tegenwoordig begeleidt de in het verleden veroordeelde Spieker onder meer relschoppende supporters van FC Gro ningen. Volgens woordvoerder R. Prummel van de Stadspar tij 'zijn er maar weinig partijen die dit aandurven'. „Maar wij geloven oprecht dat alle Groningers in het stadsbestuur hun stem moeten kunnen laten horen, ook mensen zonder hoge opleiding. Een raad vol doctorandussen is niet representatief voor de bevolking." ANP DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft al le huisartsen, medisch specialisten, microbiologen en GGD's in Nederland een informatiemap over bioterrorisme toege zonden. De map helpt hen hun kennis over zeldzame aandoe ningen in korte tijd weer op peil te brengen. In de map zitten een brochure en een cd-rom. Zij bevatten in formatie over onder meer miltvuur, pokken, pest en botulis- me. ANP van onze redactie binnenland TERSCHELLING - In de bossen bij West- Terschelling staat een gebouwtje dat altijd met geheimzinnigheid omgeven is ge weest. Het had een militaire functie, maar niemand op het eiland wist precies wat er gebeurde. Met de afloop van de Koude Oorlog werd het peilstation van de Militai re Inlichtingendienst overbodig. Deze week wordt het gesloopt. De verhalen die op Terschelling over het Marine Ontvangst Station Terschelling (MOST-station) de ronde doen, lijken uit een James Bondfilm te komen. Het lokale telefoonverkeer zou er afgeluisterd wor den, zo vermoedde men, of het scheep vaartverkeer werd er in de gaten gehou den. Dat laatste komt meer in de buurt van de waarheid. Het peilstation werd in 1968 neergezet en heeft tot 1998 dienst gedaan. Aanvanke lijk zetelde de Marine Inlichtingendienst er, later ging die dienst op in de overkoepe lende Militaire Inlichtingendienst van het ministerie van Defensie. In het gebouwtje werd al die jaren 'de vijand' afgeluisterd. Wie dat ook mocht zijn. Het peilstation had als prioriteit nummer één het opvangen van de noodfrequenties van onderzeeboten. Daarnaast werd het scheepvaartverkeer op de Noordzee afge luisterd. Het personeel van het peilstation, veelal eilanders, oud-zeelieden en telegrafisten, mag nog steeds bijna niets over zijn werk zaamheden zeggen. Het is in het landsbe lang dat zij zwijgen, zo luidt het devies. Oud-hoofd Antoine van den Berg: „Over marinezaken mag je niet kwaken." Het scheepvaartverkeer wordt overigens nog steeds afgeluisterd, zegt John van Zee van de marine. „Maar nu vanaf andere lo caties in Nederland." GPD Het peilstation in de bossen van West-Terschelling wordt ge sloopt. foto Marjolein Swart/GPD ■door Yvonne Wiqqers DEN HAAG - Minister Pronk van Milieu heeft gisteren de Eerste Kamer een handreiking gedaan bij de behandeling van de zogenoemde stank- en am moniakwet. Een meerderheid van de Senaat dreigde tegen beide wetten te stemmen omdat deze de boeren teveel zouden duperen. Pronk is het daar niet mee eens. Hij vindt dat een goed evenwicht is gevonden tussen landbouw en natuur. Maar om te voorkomen dat de wetten zouden stranden in de Eerste Kamer stelde de PvdA- bewindsman voor provincies bij de uitwerking van de ammoni akwet de ruimte te geven boe kenbedrijven in sommige geval len te sparen. Dat betekent dat enkele boerderijen bij heel klei ne natuurgebieden en bij gebie den die het minst gevoelig zijn -voor ammoniakuitstoot kunnen -blijven bestaan. Maar als pro vincies daarvoor kiezen moeten ze er wel voor zorgen dat dit niet ,ten koste gaat van het totale aantal hectares natuurgebied. Dus als ze ergens iets weghalen, moeten ze het er elders w.eer bij zoeken. Stankwet Pronk toonde zich verder bereid de stankwet aan te houden en met een nieuwe, gewijzigde wet te komen als de Senaat dit wil. Voorwaarde is dan wel dat de Eerste Kamer voor de ammoni akwet stemt en ook voor de re constructiewet die provincies het recht geeft veehouderijen uit bepaalde gebieden te ver plaatsen. De WD en het CDA wilden na afloop van de eerste termijn nog niet zeggen of ze akkoord gaan met de handreiking van Pronk. Ze willen eerst met hun eigen fractie overleggen. De stank- en ammoniakwet zijn ingrijpend voor de landbouwsector want ze regelen een uitbreidingsverbod voor boerderij en in de buurt van natuurgebieden, en een vermin dering van de stankoverlast. Concreet betekent dit dat veel boeren zich genoodzaakt zien te stoppen met hun bedrijf. Vooral de WD en het CDA vin den dat het kabinet op een aan tal punten veel te ver gaat. Zo wil het kabinet niet alleen de zeer kwetsbare natuurgebieden beschermen tegen ammoniak uitstoot, maar ook de kwetsbare gebieden. De WD en het CDA vinden dat dat resulteert in een veel te omvangrijk gebied. Minister Brinkhorst van Land bouw benadrukte dat het be langrijk is dat de wetten worden aangenomen omdat anders de vernieuwing van het platteland kan worden vertraagd. Pronk gaf op zijn beurt aan dat het kabinet al veel heeft gedaan om tegemoet te komen aan de wensen van het parlement. Oor spronkelijk zouden 43.000 be drijven geraakt worden door de wetgeving. Nu zijn dat er nog slechts 7000, aldus de minis ter. Daarmee is volgens hem een grens bereikt. „Als je dynamiek in de landbouw wilt én ook de natuur wilt behouden dan is er ergens een grens. En we zijn al grote stappen in uw richting ge gaan, rekening houdend met de politieke verhoudingen in de Eerste Kamer." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3