Solex durft excentriek te zijn Tijgers in de schouwburg Liefde bezongen radio en televisie 16t/m 22 januari WOENSDAG Wintercircus Wintercircus Martin Hanson geeft drie voorstellingen. De Nederlandse kampioen goochelen, Hilbert Geerling, vormt, in de rol van een bankdirecteur die niet op een eurootje meer of minder kijkt, de verbindende schakel in deze circusproductie. Men ziet onder meer de Duitse dompteur Dieter Dittmann met twee tijgers, Ulrika Lüthe met zes pony's, de Russische clowns Irina en Jurij Kosincev en de zeven minitrampoline-springers Kurales uit Wit-Rusland. De voorstellingen van 13.00 en 16.00 uur zijn uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 13.00,16.00 en 19.15 uur Kamerkoor Het Nederlands Kamerkoor brengt een programma over de lief de. Het programma is getiteld Maar de liefde is de voornaamste en omvat werken van Otto Olsson, André Jolivet, Thomas Jenne felt-, Maurice Ravèl en Jean Yves Daniel-Lesur. Medewerking verleent de bariton Jelle Draijer. Dirigent is Eric Ericson. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Najib Amhali Free Fight heet het nieuwe programma van cabaretier Najib Amhali. Amhali, die tevens acteur en stand-up comedian is, maakte naam met zijn vorige programma's Vol Vol en Veni Vidi Vici. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur DONDERDAG Percussions et Danses Percussions et Danses de Guinée is een kleurrijk spektakel met zeven meesterdrumraers en drie danseressen. De groep Wofa brengt deze folkloreshow vol West-Afrikaans vuurwerk. Met betoverende ritmes en acrobatische dans vertellen zij over hun volk en gaan de dialoog aan met het publiek. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Twilight De voorstelling Twilight is beeldend theater. Onder de paraplu van Théatre Espace brengt Judith Nab deze solo, waarbij ze haar lichaamsdelen laat verdwijnen en van di mensie verwisselen. Voor het creëren van deze multimedia voorstelling maakt zij ge bruik van zelf gemaakte animatiefilmpjes, een pop en vooral projecties van schaduwen. De muziek, die in hoge mate bijdraagt aan de sfeer, is van de hand van Jacob ter Veldhuis. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Csardasfi'irstin De Staatsopera Timisoara brengt de operette Die Csardas- fürstin. De composities zijn van de hand van Emmerich Kalman. Het vei'haal speelt zich af in Boedapest en Wenen en draait om de lief de tussen een nachtclubzangeres en de zoon van een vorst. Mede werking verlenen koor en orkest van de Opera Romana Timisoa ra. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Niet Schieten! De cabaretgroep Niet Schieten! brengt een try-out van de voor stelling Kwaad Bloed. In Kwaad Bloed spelen Arend Edel, Maarten Hennis en Erik Job ben drie broers die gezamenlijk een bedrijfje hebben opgezet, waarin zij op zeer creatieve wijze handelen in porties levensge luk. Totdat een man, die het einde van zijn leven nadert, hen dwingt een confrontatie met zichzelf en met elkaar aan te gaan. De fami lieband blijkt meer kwaad bloed te bevatten dan hen lief is. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Rob de Nijs Zanger Rob de Nijs brengt zijn theaterconcert Engelen Uitge zonderd. Deze voorstelling is uitverkocht. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Najib Amhali Free Fight heet het nieuwe programma van cabaretier Najib Amhali. Zie woensdag. Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur Big Chief Sugar Bluesrockband Big Chief Sugar geeft een concert. Deze Vlissingse formatie werd in maart 2000 opgericht en be staat uit Wesley Koole (zang, sologitaar en mondharmonica), Dirk van den Berg (slagwerk), Wiek Verduijn (drums en zang) en Kees van der Heijden (bas en zang). De band speelt covers, van onder anderen Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Steve Miller, Rolling Stones, AC/DC en ZZ Top. Ook zijn er eigen liedjes. Walk-Inn, Vlissingen, 21.00 uur Solex Coparck Solex en Coparck verzorgen een optreden. Solexi n de persoon van Liesbeth Esselink, gebruikt een sampler en maakt daar een alledaags popliedje van. Zij heeft inmiddels drie bejubelde platen op haar naam staan, vol pakkende liedjes, opgebouwd uit samples van klassiek, metal en eigen opnamen bij liveshows. Het voorprogramma komt voor rekening van de band Coparck, die muzikaal op zoek gaat naar het onontdekte. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur ZATERDAG Martin Simec Martin Simec ontvangt mensen in het Arsenaaltheater. Hij laat mensen hun visies, ambities, talenten of levensverhalen etaleren. Simec ziet zijn gasten voor het eerst. Het spontane ka rakter van de ontmoetingen, in het bijzijn van publiek, is het ver trekpunt van het programma. Per gast beperkt hij zich tot hoog uit twaalf minuten. De opnamen die worden gemaakt, zijn bestemd voor het tv-programma Simec op Zondag. Arsenaaltheater, Vlissingen, 12.00 en 16.00 uur No Frontiers Het trio No Frontiers brengt Ierse luistermuziek in de Brasserie. Zangeres Joyce van Bavel en de muzikanten Kees van Vredegem en David Egter van Wissekerke vertolken een breed scala aan ei gen materiaal en songs van meer en minder bekende Ierse arties ten en songwriters, onder wie Mary Black en Sinead Lohan. De Drvkkerv, Middelburg, 14.30 uur Dance Center Dazzle De Middelburgse balletschool Dance Center Dazzle geeft een kindervoorstelling. Voor de pauze wordt het verhaal Happy birthday, Priscilla uitge beeld door zo'n 250 kinderen in de leeftijd van 4 tot 13 jaar en na de pauze komen jazz- en tapdans aan de orde. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Dance Center Dazzle De Middelburgse balletschool Dance Center Dazzle geeft de jaarlijkse voorstelling. Er gaan vier nieuwe choreografieën in première, van Ray Tadio, Jolanda Louwerse en Joke Provoost. In totaal werken zo'n 150 dansers vanaf 12 jaar aan de voorstelling mee. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Hetty Heyting Hetty Heyting presenteert haar nieuwe theaterprogramma Ik lijk wel gek. Dat betekent dat er weer tal van kleurrijke karakters opduiken, waarbij ook een beetje inbreng van het publiek verwacht wordt. Zij zingt ook en begeleidt zichzelf op gitaar of piano. De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur De Amsterdamse sample- muzikante Liesbeth Es selink, alias Solex, speelt on geveer vier keer zo vaak in het buitenland als binnen de eigen landsgrenzen. Haar platen verschijnen op het New Yorkse Matador-label en internationaal wordt ze tot de avant-garde gerekend, terwijl velen in Nederland Solex als 'popband' blijven beschouwen. Eind vorig jaar verscheen haar derde album. Dat bandje rond dat Amster damse meisje dat zo leuk met samplers in de weer is en een plaatje heeft gemaakt op een Amerikaans label. Zo wordt er in Nederland nogal eens over Solex gesproken. Let vooral op de verkleinwoorden. Men vindt haar charmant, maar echt voor vol wordt ze zelden aangezien. Hoe anders is de situatie in En geland, waarvoor het interna tionaal gerespecteerde tijd schrift over 'de betere muziek' The Wire het derde Solex-album Loiv Kick and hard Bop in okto ber het enige Nederlandse al bum was dat men de moeite van het bespreken waard vond. En wat te denken van een fameuze New Yorkse jazz- en avant-gar- declub als The Knitting Facto ry, waar Solex gewoon even twee avonden achtereen de zaak uitverkoopt en het publiek staat te schreeuwen als een zaal vol bakvissen bij Robbie Williams. Het lij kt ook wel of Liesbeth Es selink - want zij is Solex - een maal voorbij de paspoortcon trole van Schiphol of de grensovergang Emmerich als podium-artieste onmiddellijk meer allure krijgt. ,,Ja, dat is heel interessant", zegt Esselink. „Hoe professioneler je bent, hoe De Russische clowns Irina en Jurij Kosincev. Het Nationaal Nederlands Wintercircus Martin Han son staat vandaag (woensdag) op het plankier van de Stads schouwburg in Middelburg. Dochter Arlette runt inmiddels het 23-jarige circus, dat door heel Europa toert. Arlette Hanson: „We hebben ervoor gekozen niet in een tent te spe len, maar in het theater zodat we ook theatrale elementen er in kunnen verwerken. Mensen verwachten soms dat we in tij- gerpakken een circusact doen, maar we zijn een echt circus. Met echte tijgers, clowns, tra peze, en daai'bij een professio neel ballet. Tien olifanten op het podium zal niet gaan, dat is te zwaar. We brengen ook onze eigen vloer mee van rubberen matten zodat de dieren niet uitglij den." Per seizoen wordt gekozen voor een centraal thema: dit jaar de euro. Een bankdirec teur, gespeeld door acteur Hil bert Geerling, geeft zelfs tips over hoe je zelf euro's kunt ma ken. De klassieke spreekstal- meester blijft achterwege. Het Wintercircus van Martin Hanson geeft drie voorstellin gen: vandaag (woensdag) om 13, 16 en 19.15 uur in de Stads schouwburg Middelburg. woensdag 16 januari 2002 Liesbeth Esselink, alias Solex: „Ik maak elektronische muziek, heel experimenteel eigenlijk.foto Lex van Rossen minder je waarschijnlijk beïn vloed wordt. Maar ik ben er wel heel erg gevoelig voor. Een ver schil tussen Nederland en Ame rika is dat daarginds heel duide lijk onderscheid gemaakt wordt tussen 'entertainment' en 'art', tussen 'amusement' en 'kunst'. Ik maak elektronische muziek. Heel experimenteel eigenlijk. Maar door de concertvorm die ik heb gekozen, met een drum mer en gitarist, wordt het vaak niet zo benaderd. Zeker in Ne derland niet. Solex klinkt ook niet zoals men van een elektro nisch project verwacht. Het ge volg is dat ik hier vaak automa tisch in de 'bandjes-hoek' wordt gestopt." Musici die samples gebruiken om klanklandschappen of dansplaten te maken zijn tal loos. Esselink doet iets anders. Zij schrijft liedjes - eigenzinni ge liedjes - en creëert daar bege leidende muziek bij die geheel is opgebouwd uit samples. Het le vert excentrieke collagepop op. Vreemde liedjes met nog vreem dere titels als - het overigens in de verte wel naar Gershwin's 'Let's call the whole thing off knipogende - 'You say Potato, I say Aardappel' die nog het meest doen denken aan de dwarsgebakken muziek van Nederlandse jazz-improvisato- ren als Han Bennink en Misha Mengelberg of aan groepen als The Nits en Bauer waar ze in ar tistieke kringen in Amerika ook zo dol op zijn. Liesbeth vindt dat niet raar. „Je staat er verbaasd over wat ze in Amerika allemaal aan Neder landse muziek kennen. Maar het zijn wel altijd juist die din gen die anders zijnzoals die Ne derlandstalige punkband van destijds, Frites Moderne; ken je die nog"? Maar dat is ook wel be grijpelijk. Waarom zouden ze in Amerika Kane moeten kennen? Ze hebben daar zelf wel tien Ka- nes." Peter Bruyn Concert Solex: vrijdag vanaf 21 uur in 't Beest Goes. Met behulp van Franse en Zweedse, koormuziek be zingt het Nederlands Kamer- koor vanavond (woensdag) in de Middelburgse. Concertzaal de liefde in verschillende ge daantes. Öp het programma staan werken van Otto Olsson (1879-1964)t André Jolivet (1905-1974), Thomas Jennefelt (1954), Maurice Ravel (1875- 1937) en Jean Yves Daniel-Les ur (1908). Otto Olsson was actief in de 20ste eeuw, maar kan worden beschouwd als een Zweedse César Franck of Ildebrando Pizzetti. In zijn Latynska hym- ner zit een prachtige samen vatting van de liefdesbood schap, in de vorm van een bariton solo. De Fransman Jean Yves Daniel-Lesur vorm de met Jolivet en'Mesgiaen de groep La France des Jeunes. De koorsymforiie Le Cantique des Cantiques bestaat uit ze ven delen en is geschreven voor twaalf solisten en koor. Het be faamde Epithalame van Jolivet is te horen voor de pauze. In Trois chansons schildert Ravel de liefde. In het Villarossa Sa- rialdi van de Zweed Thomas Jennefelt klinkt vooral de lief de voor de muziek zelf. De muzikale leiding is in han den van Eric Ericson. Nederlands Kamerkoor: van avond Concertzaal Middelburg, 20 uur. Het Nederlands Kamerkoor foto Edwin Walvisch NOG Ensemble Geeft een concert zondag in Middelburg Het Appeltje Speelt Nieuwe Kleren van de Keizer zondag in Domburg Niet Schieten! Speelt Kwaad Bloed vrijdag in Vlissingen Die Csardasfürstin Operette van Kalman vrijdag in Terneuzen Frans Peeters Zeeuws paard Galerie 'T' Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39