Juichen, dat doet een schaker niet PZC Oranje-troeven sneuvelen snel Schaatstalent Tuitert lijdt aan ziekte van Pfeiffer Publiekslievelingen onderuit Pete Sampras breekt met kledingsponsor Emmen op rand van afgrond Boogert verder in Australian Open Voorzitter judobond stapt op 28 Schalken en Sluiter delen in malaise Kassa voor honkballer Bonds KNAU raakt sponsor kwijt McEwen zegeviert voor eigen volk Proces na invallen Giro begonnen Leonardo terug in Nederland Oud-prof Jean Dockx overleden Hoofdsponsor bobteam Glas dreigt met vertrek woensdag 16 januari 2002 door Martijn van Beeten MELBOURNE - De prestaties van de Nederlanders op Grand Slam-toernooien beginnen aar dig op die uit het tijdperk voor Richard Krajicek te lijken. Van de vijf deelnemers in Melbourne is er na de eerste ronde nog een tje over: Kristie Boogert. Sjeng Schalken en Raemon Sluiter sloten zich gisteren aan bij de verliezers Miriam Oremans en Seda Noorlander. Schalken, als 28e geplaatst, struikelde over de Slowaak Ka- rol Kucera. Sluiter liet zich af bluffen door de kleine Belg Christophe Rochus. Voor de laatste Nederlander die de kwartfinale haalde op een Grand Slam-toernooi moeten we terug naar de US Open van het jaar 2000. Dat was uiteraard Krajicek. Sluiter en Schalken, volgende maand in Metz waar schijnlijk de troeven voor het enkelspel in de Davis Cup-ont moeting met Frankrijk, kwa men nog nooit verder dan een MELBOURNE - Pete Sampras, die gisteren in de eerste ronde van de Australian Open in drie sets won van de Fin Jarkko Nie- minen (6-3 6-3 6-4), heeft zijn jarenlange verbintenis met Ni ke verbroken. De Amerikaanse tennisser stond al sinds 1994 onder con tract bij de Amerikaanse sport artikelenfabrikant. In zijn par tij tegen Nieminen trad hij met een petje van de basketbalclub LA Lakers aan. „Je moet je goed voelen bij de contracten die je hebt en wat Ni ke betrof was dat niet meer het geval. Ik droeg daarom een petje van de LA Lakers", zei Samp ras, die verder niet op de breuk wilde ingaan. AFP doorTom van den Berg HOLTEN - Natuurtalent Mark Tuitert, voormalig wereldkam pioen schaatsen bij de junioren, is momenteel aan het ziekbed gekluisterd: overtraind, over vermoeid en overspannen. Hij komt de rest van hel schaatssei zoen niet meer in actie. De 21- jarige Holtenaar is getroffen door het Epstein-Barr virus: de ziekte van Pfeiffer. De rijder uit het Spaar Select- team is het hele seizoen al aan EMMEN - Het bestuur van eerste-divisieclub Emmen stapt op. Een driemanschap neemt het roer tijdelijk over en moet de club voor een bankroet behoeden. Een nog aan te stellen manager neemt de verdere reorganisatie ter hand. Ontslagen binnen alle geledingen van de club zijn te verwachten. Drenthe's enige professio nele voetbalclub heeft een tekort van circa twee mil joen euro en verkeert in acute financiële nood. De belangrijkste taak van het driemanschap is om voor 1 februari de door de KNVB af te geven licentie veilig te stellen. Alleen met een sluitende begro ting mogen professionele clubs deelnemen aan het seizoen 2002/2003. Er zijn drie oorzaken voor het tekort: te dure spelers groep, een falende directie en management en een vooralsnog te kostbaar stadion, dat vorig jaar voor circa tien miljoen gulden is gerenoveerd. De inkomsten vallen zwaar tegen.In mei 2001 toonde het bestuur nog florissan te cijfers aan het Emmer gemeentebestuur. Nu ba lanceert de club evenwel op de rand van de afgrond. De zwarte piet gaat naar voorzitter Kamps, in het dagelijks leven directeur van het Scheper Zieken huis in Emmen. GPD derde ronde. Sluiter leek in Mel bourne goed op weg door de eer ste set te winnen tegen de Belgi sche nummer 73 van de wereld. Daarna raakte hij het spoor bijster: 4-6, 6-3, 6-4 en 6-2. En dat is opmerkelijk, na een sterke reeks in het kwalificatietoer nooi, met zeges op Karim Alami en Wayne Black. De Davis Cup- held was veroordeeld tot die kwalificaties door een in sep tember opgelopen enkelblessu re. In de halve finale van de Da- vis Cup tegen Frankrijk moest hij opgeven in het duel met Ar- naud Clement. Sluiter zakte weg naar de 134e positie op de ranglijst. Kwalificatie voor een Grand Slam, dat was tot voor kort al prachtig voor Sluiter. Maar vo rig jaar maakte hij een grote sprong voorwaarts en sindsdien ziet hij de grote toernooien als plek om te scoren. „Dan is het teleurstellend om te verliezen van Rochus. Hij is klein, dus ik had hem met mijn service onder druk moeten zetten. Nou, het omgekeerde gebeurde." Nog altijd is zijn enkel een punt van zorg. „In de kwalificaties speelde ik twee zware partijen, werd die enkel stijf. Dan sta ik er toch weer even bij stil. Het blijft een probleem dat altijd een keer kan terugkomen." Schaakmat Een schaker is Schalken als ten nisser, maar in de eerste ronde van de Australian Open stond de Limburger al schaakmat. Kucera, een Slowaakse topper die zijn oude glorietijden wil la ten herleven, was nog geduldi ger dan de nummer één van Ne derland: 6-1, 6-4,1-6 en 6-1. Voor Schalken was de grote oversteek naar Australië een ongelukkige. Net als vorig jaar staat zijn seizoensstart in schril contrast met de finale van de jaargang ervoor. Met tweede rondes in Adelaide en Auckland en snelle uitschakeling in Mel bourne heeft de flinke investe ring in tijd Schalken te weinig gebracht. „Elk jaar opnieuw het kwakkelen. Op het NK af standen en tijdens het Olym pisch kwalificatietoernooi deed Tuitert nog wel mee, maar hij kon er geen potten breken. Volgens zijn moeder ziet het er niet goed uit. „Mark kan amper een eindje wandelen. Hij durft eigenlijk ook de delir niet uit, hij is bang om dan een longontste king op te lopen. Zaterdag was hij even bij de wereldbekerwed strijden in Heerenveen, maar hij kwam hoestend en proestend thuis. Bovendien zijn we net verhuisd. Dat bracht ook span ning met zich mee. Het was net of Mark nu pas ziek mag zijn. 't Is afwachten hoe lang het duurt, alvorens hij weer iets kan doen. Tuitert hikte vorig seizoen tegen de wereldtop aan. Hij maakte een sensationele entree op het Europees kampioenschap in Baselga door na twee afstanden brutaal de leiding in het klasse ment te nemen. Door een val op de 1500 meter was Tuitert ech ter op slag kansloos. Hij kampte vervolgens met knie- en rugpro blemen. Tuitert trainde afgelo- moet ik in januari zoeken naar mijn slagen, kost het tijd om op gang te komen. Dan gaat hele maal niets vanzelf. Waarom? Ik zou het niet weten. Ik hoop dat ik nu sneller in vorm kom dan vorig jaar. Toen moest ik tot Wimbledon wachten." Schalken was voor de zevende keer aanwezig in Melbourne en wist het slechts tweemaal tot de tweede ronde te schoppen. Zelfs een andere voorbereiding op een nieuw tennisjaar hielp niet. Schalken vertrok al op 22 de cember naar Australië, waar hij voorheen koos voor het toernooi van Doha. Zelfs Kerstmis met de familie heb ik ervoor opgeof ferd. Maar ja, nu kan ik na vijf wedstrijden in Australië op nieuw slechts twee overwinnin gen overleggen. Het schiet niet echt op." Startproblemen Schalken lijkt opnieuw te kam pen te hebben met startproble men. In 2001 kwam hij pas in ju ni op toeren, wist hij in het najaar met een toernooizege in Stockholm en een halve finale in Parijs een bulk punten voor de wereldranglijst bij elkaar te sprokkelen. Een voordeel heeft Schalken, de komende vijf maanden heeft hij nauwelijks punten te verdedigen. Een keer de vierde ronde op een Grand Slam-toernooi halen, dat noemde Schalken vooraf een belangrijk doel voor dit jaar. „Nu niet meer, ik ben al blij als ik de eerste ronde kan overle ven. Eind vorig jaar ging het al lemaal zo makkelijk, stond ik fantastisch te tennissen. Nu ben ik het weer aardig kwijt." Sluiter blijft geloven in betere tijden voor het Nederlandse tennis. Dat John van Lottum, Dennis van Scheppingen, Ed win Kempes en Peter Wessels het kwalificatietoernooi niet overleefden, ziet hij als een inci dent. „Die cijfers spreken voor zich, dat moet ik toegeven Toch denk ik dat er aan het eind van het jaar meer tennissers in de tophonderd staan." GPD pen zomer keihard in de aan loop naar het Olympische sei zoen. Hij nam waarschijnlijk onvoldoende rust. En die fout brak hem op. Door ziekte lukte het niet meer om de aansluiting met zijn concurrenten te vinden. Ook voor sponsor Spaar Select zijn de fysieke en mentale pro blemen van Tuitert een nieuwe tegenslag. Toch blijft de team leiding alle vertrouwen houden in zijn mogelijkheden, aldus Marion de Cocq, woordvoerster van Spaar Select. „We hebben hem niet voorniets een contract gegeven tot na de winterspelen in 2006." In de overeenkomsten met de schaatsers van Spaar Select is wel een passage opgenomen over het voortijdig ontbinden van een contract. Dat is een op tie wanneer een rijder geen we reldbekerwedstrijden schaatst en zich ook niet laat zien op een Europees- of wereldkampioen schap. Tuitert zou derhalve in theorie op straat gezet kunnen worden. „Maar dat zal niet ge beuren', aldus De Cocq. GPD door Martijn van Beeten MELBOURNE - Een aanvaller zonder zelfvertrouwen hinkt vaak op twee gedachten. Zo ook Kristie Boogert, de tennisster die in 1996 de topdertig haalde met de rappe gang naar het net. Nu, in de herfst van haar carri ère en verdwenen uit de tophon derd, probeert de 28-jarige speelster uit Oud-Beijeiland haar oude flair terug te vinden. Een sprankje van die oude bra nie kwam in de eerste ronde van de Australian Open naar boven. Het was genoeg om de Italiaan se Gloria Pizzichini, de nummer 221 van de wereld, met twee maal 6-3 aan de kant te zetten. Met een schema dat tot de kwartfinale geen wereldtoppers bevat, heeft Boogert mogelijk kans om haar ranking van 145 stevig op te poetsen. Mits ze morgen tegen de Italiaanse Rita Grande, 29e op de wereldrang lijst, weer naar dat net durft te stuiven. GPD doorSymen Bosma GRONINGEN - Wagner Part ners, hoofdsponsor van het bob sleeteam van Arend Glas, dreigt de stickers met de sponsornaam van de bobslee en kleding van het team te halen. Algemeen di recteur Han van Wijk zegt dat in een reactie op de berichten over de banden die bobsleeër Glas heeft gehad met de inmiddels verboden extreem-rechtse par tij CP'86. Wagner Partners laat de be slissing afhangen van de publie ke opinie en de motivering waarmee sportkoepel NOCNSF haar beslissing omtrent het wel of niet afvaardigen van het team-Glas naar de Olympische Spelen in Salt Lake City laat vergezellen. „Als er ook maar enige negatieve bijklank is te bespeuren in de verklaring van het NOCNSF, gaan die stickers eraf", zo zegt Van Wijk. „Want daardoor wordt de pu blieke opinie voor een belang rijk deel beïnvloed. We willen absoluut niet geassocieerd wor den met extreem-rechts ge dachtegoed. Als er een maat schappelijke opinie ontstaat die ongunstig is jegens Glas, dan zullen wij ingrijpen. Alleen bij een volledig positieve motive ring laten we de stickers zitten. De overweging om de naam van de bobslee van Glas te halen doet overigens niet ter zake als het om de Olympische Spelen in Salt Lake City gaat. Het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) verbiedt reclame-uitin gen op de kleding of het materi aal van atleten. De bobslee van Glas, en ook die van Eline Jurg en Ilse Broeders, wordt voor vertrek oranje-blauw gespoten en krijgt het speciale logo van NOCNSF. Het dreigement kan derhalve alleen ten uitvoer wor den gebracht tijdens het EK ko mend weekeinde of tijdens een wedstrijd in La Plagne een week later. Van Wijk wil benadrukken nooit enige aanwijzing te heb ben gehad dat Glas er extreem rechtse ideeën op na zou hou den. „Ik vind zijn eigen verkla ring dan ook van groot belang, maar misschien nog wel veel- zeggender is dat Glas bij de sa menstelling van zijn team nooit heeft getuigd van zulk gedach- tengoed. Hij heeft bij voorbeeld een zwarte jongen, Timothy Beck, in zijn team opgenomen." Verbijstering In het team-Glas is met verbijs tering op de berichten over het verleden van Arend Glas gerea geerd. Teammanager Mare Leegwater: „Wij allemaal zijn verbijsterd. Arend zegt dat hij totaal geen sympathieën heeft voor het gedachtegoed van CP '86, dat hij zich weliswaar ooit heeft georiënteerd op diverse politieke stromingen, maar nooit lid is geweest. En ik heb de hele maandagnacht zitten sur fen op internet en mij is geble- 1 ken dat je direct geregistreerd wordt door zo'n partijterwijl je alleen maar informatie wilt hebben. Zoiets zal er ook bij i Arend zijn gebeurd." Toch stapt Leegwater op bij het team als blijkt dat Glas nog steeds sympathie heeft voor rechts radicale partijen. „Tot dat dat is gebleken, steun ik hem voor tweehonderd procent. Maar ik kan het echt niet gelo ven. Ik heb Arend nog nooit in die twee jaar dat ik met hem werk kunnen betrappen op eni ge racistische uitspraak. Hij heeft drie gekleurde jongens in zijn team, nota bene." Moeder Glas is niet te spreken over de plotseling ontstane klopjacht op haar zoon. Nee, hij is nooit lid geweest van CP '86, 1 zegt zij. „Het is allemaal opge klopte emotie." GPD DEN HAAG - Dolf van Vliet stapt op korte termijn op als voorzitter van de Judo Bond Ne derland (JBN). De buitengewo ne bondsraadsvergadering van zaterdag is daardoor overbodig geworden. In die bijeenkomst zou gesproken worden over het ontslag van de voorzitter. Een groep afgevaardigden van de bondsraad heeft Van Vliet af gelopen weekeinde weten te overtuigen van zijn tekortko mingen als voorzitter. De kri tiek luidt onder meer dat hij slecht communiceert, niet in staat is om mensen te binden en geen goede ondersteuning ver leent in het zoekproces naar een hoofdsponsor. Het bestuur kwam gisteravond bijeen om het aftreden van de voorzitter te bespreken. Daarin werd vooral gesproken over het tijdstip en de manier waarop Van Vliet vertrekt. De bonds raad gunt hem uit respect voor zijn inzet een eervolle aftocht. Volgens ingewijden bij de JBN stapt Van Vliet op korte termijn, dat wil zeggen binnen enkele weken, op. GPD De bij het publiek zeer geliefde Anna Koernikova had geen antwoord op het spel van haar Belgi sche tegenstandster Justine Henin. foto Trevor Collens/AP door Cilya van der Kooy MELBOURNE - Uitgerekend zijn eerste optre den als de nummer één van de wereld op 'zijn' Australian Open bracht een smet op de glans rijke carrière van Lleyton Hewitt. Als aan voerder van de plaatsinglijst wist de Australi sche hardhitter gisteren de openingsronde niet te overleven. „Ik ben geen superman"stelde de niet volledig fitte plaatselijke favoriet na afloop vast. Met het snelle verlies van Hewitt is de topdrie van de plaatsingslijst binnen twee dagen verdwe nen. Hewitt was bijna onoverwinnelijk in de laatste maanden van 2001. Hij won de US Open, de Masters en hij leidde zijn land naar de finale van de Davis Cup tegen Frankrijk, die mede doorzijn nederlaag tegen Escudé en bles sureleed bij Patrick Rafter werd verloren. He witt was uitgesproken favoriet om de Austra liërs in Melbourne de eerste thuiszege sinds 1976 te bezorgen. De waterpokken brachten zijn voorbereiding op het toernooi in de war. Martin, die eerder de ze maand in Adelaide voor het eerst de halve fi nale van een hardcourttoernooi bereikte, pro fiteerde van het lichamelijk ongemak bij zijn tegenstander. Hij trok de tweede en derde set naar zich toe. Hoewel Hewitt in het vierde be drijf kansen kreeg om in de wedstrijd te blij ven, maakte hij ondanks de hartstochtelijke steun van de tribunes te veel fouten. Het publiek verloor met Anna Koernikova nog een lieveling. De Russische, die nog altijd wacht op haar eerste toernooizege, had geen antwoord op de krachtige slagen van de Belgi sche Justine Henin. ANP door Theo Brinkman WIJK AAN ZEE - Schaken is topsport, zeker voor de grootmeesters die in Wijk aan Zee aan het Corus Chess Tournament meedoen. Het winnen van een partij maakt een schaker derhalve intens ge lukkig. Maar juichen na een overwin ning? Nee, dat doet een schaker niet. Een zoektocht naar het hoe en waarom. „Wat moeten we dan? Net zo gek doen als voetballers?", vraagt Boris Gelfand zich af. „De manier waarop zij na een doel punt juichen, heeft niets met vreugde maar meer met show te maken", meent de ex-Wit-Rus die tegenwoordig voor Is rael uitkomt. En show, daar komt het schaakpubliek niet voor, vult zijn colle ga Peter Leko aan. „Het publiek komt voor het spel zelfDat is al mooi genoeg. Gelfand, die bekend staat als een groot voetballiefhebber, won het toernooi in Wijk aan Zee in 1992. „Ik was ongetwij feld heel blij. Maar hoe ik die zege heb ge vierd, weet ik niet meer." Hij zal het hoogstwaarschijnlijk op ingetogen wijze hebben gedaan. Geen overwinningskre- ten, geen wilde armgebaren. Een grijns op het gezicht misschien, maar meer ook niet. „Het getuigt van slechte manieren als je na een overwinning uitbundig doet", meent de beschaafde Engelsman Mi chael Adams, bijgenaamd 'Coll Mickey'. „Het is immers niet leuk voor je tegen stander. Een schaakpartij verliezen is vreselijk. Dat moet je dan niet ook nog eens worden ingewreven." En dat deed Adams gisteren dan ook niet, nadat hij Gelfand overtuigend had verslagen en Jan Timman in opperste concentratie tijdens zijn partij tegen de Belg Gurevich. Tim man kwain echter niet verder dan remise. foto Koen Suyk/ANP zich in de grootmeestergroep A alleen aan kop nestelde. Respect voor de tegenstander is een veel gehoorde verklaring voor de manier waarop schakers een zege begroeten. Niet voor niets werd het gedrag van Gar ry Kasparov, die 'gekke bekken' trok toen zijn tegenstander Anatoli Karpov blunderde, als ongemanierd beschouwd. Zijn vreugde-uitbarsting toen hij voor het eerst de wereldtitel veroverde, was daarentegen wel toegestaan. „Na afloop van een tweekampen zeker als het er een is om de wereldtitel, mag je wel juichen. In zo'n geval kan de tegenstander er be grip voor opbrengen", zegt Leko. De enige (ex-)wereldkampioen die in Wijk aan Zee meedoet, Alexander Kha- lifman, kan dat beamen. De Rus geeft toe wel eens te hebben gejuicht. Om te de monstreren hoe hij dat deed, steekt hij wat voorzichtig een wijsvinger de lucht in. „Zoiets deed ik, toen ik de in 1999 Fi de-wereldtitel won. Dat was zo'n be langrijke overwinning, dat ik vond dat ik me dit mocht permitteren. Ook al omdat er vrienden van me in de zaal zaten." Maar juichen na een 'gewone' zege tij dens een toernooi? Nee, dat zou ook Kha- lifman niet doen. „Tijdens een partij moet je geen emoties tonen, maar een po kerface opzetten. Dat hoort bij het spel. Het gevolg daarvan is dat het moeilijk is om aan het eind van de partij opeens uit bundig te zijn." GPD SAN FRANCISCO - Barry Bonds heeft zijn contract bij de San Francisco Giants met vijf jaar verlengd. De 37-jarige linksvelder gaat in die periode negentig miljoen dollar (100,8 miljoen euro) verdienen. Bonds sloeg het afgelopen seizoen 73 homeruns en verbeterde daarmee het record in het Ameri kaanse honkbal van Mark McGwire die in 1998 tot zeventig homeruns kwam. ANP/RTR AMSTERDAM - De Nederlandse atletiek raakt een belang rijke geldschieter kwijt. Aan het eind van dit jaar stopt Delta Lloyd als hoofdsponsor van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU). Het verzekeringsconcern zal ook de sponsorcontracten met de marathon van Amsterdam, de Dam tot Damloop en de Fanny Blankers-Koen (FBK)-Games niet verlengen. Het concern heeft de KNAU al een aantal maan den geleden op de hoogte gebracht van een andere koers die het gaat varen in de sponsoring. ANP ADELAIDE - Kersvers Australisch wielerkampioen Robbie McEwen heeft de smaak van winnen al vroeg in het seizoen te pakken. De sprinter uit de Lotto-ploeg zegevierde gisteren in de eerste etappe van de Tour Down Under. Hij versloeg in de sprint zijn landgenoot Corey Sweet (tweede) en Nederlands kampioen Jans Koerts (derde). ANP FLORENCE - Procureur Luigi Bocciolini is gisteren in Flo rence begonnen met het proces rond het dopingschandaal tij dens de afgelopen editie van de Ronde van Italië. Hij heeft in totaal negentig mensen gedagvaard. Binnen een maand moe ten zij hun opwachting maken. De Italiaanse renners Dario Andreotti en Marco Magnani waren de eersten. Bij een inval in de hotels van de wielerploegen tijdens de Giro trof de Italiaanse dopingbrigade diverse verboden middelen. In totaal 86 personen werd achteraf verdacht van het maken van inbreuk op de Italiaanse dopingwetgeving. Er werden 52 mensen officieel in beschuldiging gesteld. Naast de Italiaanse renners zullen ook andere wielercoureurs, onder wie waarschijnlijk ook de Duitser Jan Ullrich, voorde procureur verschijnen. Ook ploegleiders, verzorgers, mana gers en artsen zullen een ver Waring moeten afleggen. DPA ROTTERDAM - Leonardo is terug bij Feyenoord. De Brazili aan landde gistermiddag op Schiphol. De achttienjarige aanvaller liet het trainingskamp op Gran Canaria aan zich voorbijgaan en bleef in Brazilië. Vandaag zal Toine van de Goolberg de conditie van Leonardo testen waarna hij voorlo pig met het tweede elftal zal meetrainen. In de loop van de dag zal Feyenoord een gesprek met de speler hebben. Het is niet te verwachten dat de Braziliaan snel zal te rugkeren in de selecti eTrainer Van Marwij k vindt zi j n gedrag ontoelaatbaar. Vooral de afmelding voor de wedstrijd tegen De Graafschap wegens gespeelde ziekte zit de trainer hoog. ANP BRUSSEL - In Brussel is gisteren Jean Dockx overleden. Hij was voormalig voetballer en coach van Anderlecht. De oud international werkte de laatste tijd als hoofd scouting bij An derlecht. Dockx was zestig jaar. Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38