College blijft bij woontorens De beminde burgemeester PZ< PZC PZC Calandweg is gedender bussen beu Houtwerf Veere ontbeert sponsors PvdA wil belastingen omhoog gooien voor betere voorzieningen 17 B en W vinden hoogbouw markeringspunt in grote woonwijk Meisje aangereden in Zierikzee Auto belandt in sloot Twee weken cel voor kopstoot Rijden met ongeldig bewijs beboet Dronken scooterrijder krijgt boete Dure koffie en sigaretten Meewerkdag op kinderboerderij OtM.ZIE.9l Snerttocht woensdag 16 januari 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet on danks kritiek van omwonenden haar plan door om in de Zierik- zeese nieuwbouwwijk Noorder polder twee 24 meter hoge woontorens te bouwen. Dat heeft het college van B en W gis teren besloten. De tegenstanders, 48 in getal, spreken van horizonvervuiling en zeggen te vrezen voor aantas ting van hun privacy. Schou- wen-Duivelands dagelijks be stuur wijst die kritiek van de hand. Het opnemen van wat de gemeente omschrijft als 'hoog te-accenten' is volgens het col lege in stedebouwkundig op zicht een heel bewuste keuze ge weest. Wethouder ruimtelijke ordening C. Veerhoek: ,,Wij vin den dat in zo'n grote wijk als Noorderpolder zeker plaats is voor deze woontorens. Het wor den markeringspunten voor de wijk." De omwonenden zijn bang dat hun woongenot ernstig aange tast wordt. De gemeente ziet dat anders. ,,De realisatie ervan zal zeker een wijziging van de hui dige situatie tot gevolg hebben maar het woongenot niet in die mate aantasten als wordt ge suggereerd." Wethouder Veer hoek voegt daar aan toe dat dit intensief gebruik van ruimte - relatief veel woningen op een klein grondoppervlak - het mo gelijk maakt om de rest van de nieuwbouwwijk 'open' te hou den. Veerhoek: ,,Het extensieve gebruik van ruimte moet je er gens compenseren en dat kan uitstekend via die woontorens." \Noorderpolder wordt een wijk met veel waterpartijen. Vanuit de wijk wordt aangedrongen op veiligheidsmaatregelen. Zij vinden het vele water kindon vriendelijk. Op zich heeft de ge meente begrip voor de gevoe lens van de bewoners. „Maar we gaan echt niet overal hekken plaatsen", stelt wethouder Veerhoek. „Je moet ook zorgen dat kinderen niet vervreemden van water. Het moet hun vriend worden. En ouders zijn ook zelf verantwoordelijk voor de vei ligheid van hun kinderen." Veerhoek bestrijdt dat de ge plande 'schoolwoningen', waar bij een schoolgebouw wordt ge combineerd met bovenwonin gen, sociaal onveilig zou zijn. ,„Daar komen nog verschillen de inrichtingsplannen voor waardoor je sociaal onveilige si tuaties kimt voorkomen." De kritiek dat de bebouwing aan de westelijke rand van het plange bied te massief wordt, wijst Veerhoek van de hand. Er is vol gens hem juist heel bewust voor een relatief open bebouwing aan de randen van de wijk geko zen. Veiligheid Omwonenden hebben tevens hun zorg geuit over aantasting van de verkeersveiligheid tij dens de aanleg van de wijk. De gemeente gaat niet aan die kri tiek voorbijDat is ook voor hun een punt van zorg en de gemeen te gaat daar zeker de nodige aandacht aan schenken. De vrees voor problemen op de Lange Blokweg deelt de ge meente niet. Rotondes moeten gaan zorgen voor veiligheid ter wijl de doorstroming van het verkeer naar verwachting daar door niet in het gedrang komt. Het Masterplan Noorderpolder komt woensdag 6 februari aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Za ken (ROEZ). De gemeenteraad velt er op donderdag 28 februari een finaal oordeel over. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bewoners van de Ca- landweg in Zierikzee zijn het zat. Elke dag tussen 's ochtens zes en 's avonds twaalf uur rijden er een kleine tweehon derd bussen van streekvervoerder Con- nexxion door hun straat. Nu tijdens een periode van tijdelijke afsluiting wegens werkzaamheden aan de riolering blijkt dat het anders kan, willen ze het voor goed zo houden. „Geen bussen meer", staat er in de petitie met ruim honderd handtekeningen die het actiecomité donderdagmiddag aan wethouder C. Veerhoek van verkeersza ken gaat aanbieden. „Maar het gaat ook om het vrachtverkeer van en naar het in dustrieterrein. Dat is de laatste jaren ook alleen maar toegenomen", zegt S. Mol- Kleinepier. Samen met haar echtgenoot Dankzij de herstelwerkzaamheden aan de riolering ervaren de bewoners plotseling hoe rustig het kan zijn aan de Calandweg. foto Marijke Folkertsma niet zo'n groot verschil te maken. Ze er kennen wel dat het er 's zomers drukker is, maar volgens hen hebben de bussen meer tijdverlies door het wachten bij de brug van Katse Veer dan bij de rotonde. Mol-Kleinepier verwacht dat Connex- xion het argument van de zomerdrukte nu weer gaat gebruiken als 'stok om de hond te slaan'. Volgens haar nemen de bewoners daar geen genoegen meer mee. „Als het moet kunnen de stenen hier ook uit de straat hoor, want het zit de mensen nu echt tot hier", luidt haar voorspelling. De bewoners klagen al jaren over de enorme verkeersdruk op de Calandweg, maar tot nu toe deden ze dat hoofdzake lijk tijdens hoorzittingen. „Dat helpt niet. Je wordt daar wel bepoederd en be suikerd, maar ze luisteren niet", zegt Mol-Kleinepier. Het enige resultaat dat werd behaald is het weren van de meeste auto's van de Reinigingsdienst. W. Mol nam zij vorige week het initiatief tot deze actie. Zij worden in het comité spontaan gesteund door D. Pronk en J. Hoogstrate, ook bewoners van de Ca landweg en door A. Eefting, een moeder die zitting heeft in de medezeggen schapsraad van obs Theo Thijssen. ,Het is hier in de loop der tij d alleen maar drukker geworden. De kopjes staan ge woon te trillen in de kast", zegt Mol die hier al veertig jaar woont. Hoogstrate constateert dat de verkeersdrempels ten behoeve van de dertig-kilometerzone niks helpen. „Eventjes trilde het wat minder, maar inmiddels hebben ze een manier gevonden om die drempels met hogere snelheid te nemen en al dat rem men en optrekken van de bussen maakt het er ook niet beter op." „Ze hebben ons jaren voor de gek gehou den", vindt Mol. Volgens haar is altijd be weerd dat de bussen niet anders dan over de Calandweg konden rijden, maar nu blijkt vier weken dat het wel kan. „Die meneer Oosting van Connexxion heeft zelf gezegd dat het geen problemen geeft om over de N59 te rijden." Volgens de ac tievoerders hoeft dat in winter of zomer ZIERIKZEE - Een 14-jarige fietsster is maandagmiddag rond 17.30 uur aangereden op de Laan van Sint Hilaire in Zie rikzee. Een 58-jarige automobilist uit de gemeente Schou wen-Duiveland reed over de Hoofdpoortstraat komende uit de richting van de Nieuwe Haven. Op het kruispunt met de Laan van Sint Hillaire verleende hij geen voorrang aan het meisje. Niet bekend is of ze verwondingen heeft opgelopen. KAPELLE - Een achttienjarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is maandagavond met zijn auto in de sloot be land. De automobilist reed over de Dankerseweg in Kapelle toen hij plotseling een tegemoetkomende bromfietser zonder verlichting zag opdoemen en moest uitwijken. Hierdoor kwam hij aan de linkerzijde in de sloot terecht. De automobi list kwam met de schrik vrij, de auto is vernield en de brom fietser is doorgereden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 19-jarige inwoner uit die stad tot twee we ken gevangenisstraf. De Middelburger had op 10 april vorig jaar in zijn woonplaats een man een kopstoot uitgedeeld. Of ficier van justitie R. Jeuken vond twee maanden cel op zijn plaats, rekening houdend met het strafblad, waarop gewelds- en vermogensdelicten voorkomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter vonniste gisteren een 32-jarige man uit Renesse conform de eis tot 351 euro boete. Een agent had gezien dat de verdachte op 2 8 maart 2000 in Noordwelle in een auto reed, terwijl zijn rijbewijs on geldig was verklaard. Een zwager van de man was gisteren voor de zitting als getuige opgeroepen. Hij wilde niets zeggen. „Dat spreekt boekdelen, hij is bang voor meineed", zei de offi cier. De man, die altijd heeft volgehouden die dag niet in een auto te hebben gereden, verscheen gisteren niet op de zitting. De politierechter had genoeg bewijs om de man te veroorde len. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden op een scooter veroordeeld tot 240 euro. De man vertelde, op 26 augustus in Renesse niet van plan te zijn geweest om te rij den. „Een kennis, die aan de overkant van het parkeerterrein stond, zou rijden. Ik kwam met de scooter aanlopen", ver klaarde hij. De officier van justitie probeerde de verdachte duidelijk te maken dat hij ook strafbaar is als hij de scooter 'slechts' duwt. „Zelfs als je een winkelwagentje duwt, ben je strafbaar als er drank in het spel is", verzekerde de officier. Volgens het proces-verbaal had een agent de Zierikzeeënaar met zijn scooter slingerend op het parkeerterrein zien rijden. Uit de blaastest bleek een score van 745 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaan. De officier eiste 300 euro boete. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 37-jarige vrouw uit Goes voor het plegen van een win keldiefstal 135 euro boete opgelegd. De verdachte werd 3 no vember vorig jaar in een Goese supermarkt betrapt nadat ze met drie pakken koffie en twee pakjes sigaretten de kassa pas seerde. door Miriam van den Broek VEERE - De stichting Houtwerf Veere's Hoop vergadert vandaag over de toekomst van de am bachtelijke houtwerf in Veere die nog moet worden gebouwd. De stichting heeft moeite met het vinden van grote sponsors. De komst van de werf kost 1,6 miljoen euro (3,6 miljoen gulden). De helft daarvan moet uit giften komen. „De economische situatie in het bedrijfsleven, in de scheeps bouw, is niet dusdanig dat er grote sommen geld worden ge geven", zegt stichtingsvoorzit ter K. Onderdijk. „Het plan is inmiddels al een keer aange past. We hebben daardoor geen 4,8 miljoen gulden meer nodig, St. Janstraat 32 - Middelburg REDACTIE IMOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maar 3,6 miljoen gulden. We gaan ons eerst richten op de hoofdlijnen. De rest komt later wel. Zo zijn we aan die bezuini ging van dat miljoen gekomen." De bestuursleden van de stich ting komen morgen bijeen en evalueren dan het afgelopen jaar. „Het belangrijkste punt op de agenda is sponsoring. We gaan kijken of we op een andere manier sponsors moeten zoe ken." De voorbije jaren zocht de stichting contact met onderne mers uit de scheepsbranche in Nederland. Ook organisaties of stichtingen die het in stand hou den van culturen voor ogen heb ben, zijn benaderd. „We hebben wel sponsors", zegt Onderdijk. „Maar daarbij gaat het om ton nen, nog geen miljoenen." Begin 1999 stond vast dat de plannen voor de houtwerf zou den worden uitgevoerd. In 2001 kon die in gebruik worden geno men, werd toen gedacht. Later werd die datum bijgesteld. In de zomer van 2002 moest het zeker lukken, meende de stichting. Ook in mei vorig jaar was On derdijk nog optimistisch ge stemd. „Als ik er niet in geloof de, hield ik er mee op", zei hij toen in de PZC. Vandaag de dag waagt hij zich niet meer aan een dergelijke uitspraak. Als hem wordt gevraagd of de stichting de werf nog steeds ziet zitten, zegt hij: „Dat moet de vergade ring woensdag uitwijzen." De werf is bedoeld om typisch Zeeuwse zeilschepen als de hoogaars en de hengst te behou den en te restaureren. Veere's Hoop moet de thuishaven wor den van de stichting Behoud Hoogaars. Die wil de werf ge bruiken voor onderhoud en re paratie van de schepen. De werf moet daarnaast mensen de kans bieden het vak van scheepstim merman te leren. Met behulp van Europese subsidie worden arbeidsplaatsen gecreëerd. De houtwerf komt volgens het plan naast de jachthaven, bij het Zandhoekje. Er wordt een moe rasachtig gebied met een wan delpad naar de stad gemaakt. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt op woensdag 23 januari een meewerkdag voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De meewerkdag duurt van 13.30 tot 15.30 uur en kost 45 eurocent. doorJoop van Loo De gemeenteraad van Zie rikzee kreeg het via een brief te horen. Mevrouw douairière Van Dopff-Kempe schreef de raadsleden dat haar echtgenoot burgemeester jhr. mr. Alexander Hieronymus Wolraad Hendrik baron van Dopff was overleden. Wethou der De Crane las de brief op 4 januari 1827 voor en werd staande de vergadering tot waarnemend burgemeester benoemd. Het overlijden van Van Dopff was voor de beide wethouders, Marinus Christianus de Crane en jhr. Karei Willem de Jonge, reden om op de functie van burgemeester te solliciteren. De gouverneur der Provincie Zeeland, mr. Edward baron van Vredenburch, zond de sol licitatiebrieven met een voor dracht door aan de minister van Binnenlandse Zaken, Van Gobbelschroij. De gouverneur gaf de volgen de aanbevelingen: Ik neem de vrijheid Uedele ter vervulling van deze vacature op te geven: De Heeren Marinus Christia nus de Crane en Jonkheer Ka- rel Willem de Jonge, beide wet houders der stad. De eerste, de betrekking van burgemeester bekleed hebbende (De Crane was van 1816 tot 1824 tweede burgemeester geweest), komt mij tot vervulling der open staande waardigheid het ge schiktst voor, die ik dan ook veroorloof ter benoeming aan zijn Majesteit aan te bevelen. Dezelve verkeert in generlei reden van wering of uitsluiting bij het reglement van bestuur van steden. Geniet bij de inge zetenen van Zierikzee een on bepaald crediet ende kan door Zijnen invloed, die ik ver trouw dat hij in het belang der Stad zal aanwenden, het goede tot stand doen brengen ende de Administratie zoodanigen gang geven als met de organi satie van het Gouvernement tot bevordering van het alge meen belang overeenkomstig is. Onverenigbaar Ook jhr. De Jonge was een ge schikt kandidaat, maar de gouverneur was van mening dat zijn ambt van ontvanger Marinus Christianus de Crane (1783-1865). Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. der registratie niet verenig baar was met het burgemees tersambt. Op 18 mei 1827 deel de wethouder De Crane de raad mee dat hij bij Koninklijk Besluit tot burgemeester was benoemd Na de eedsaflegging voor de gouverneur te Middelburg ar riveerde de nieuwe burge meester per schip in de haven van Zierikzee. Nauwelijks was de mare verspreid, of de toe vloed uit alle standen, om de blijken van vreugde en belang stelling daarover aan de dag te leggen, was zóó onbedwing baar en talloos, dat het zoo al gemeen bemind Hoofd onzes Bestuurs van af de plaats zij ner aankomst tot aan zijne wo ning gedragen werd, aldus een terugblik in de Zierikzeesche Courant. Opnieuw bij Koninklijk Be sluit, werd De Crane op 25 au gustus 1854 eervol ontslag verleend. Zijn bestuurlijke loopbaan vanaf 1815 tot aan zijn ontslag werd gekenmerkt door het voortdurend ijveren voor de welvaart van de stad en het welzijn van haar inwo ners. Steeds heeft hij getracht de economische achteruitgang van Zierikzee het hoofd te bie den. Met name bij besluiten die een positieve invloed had den op de werkgelegenheid heeft hij zich steeds sterk ge maakt. Voorbeelden zijn de aanleg van het stadspark tussen de Noordhavenpoort en de No- belpoort (1828), de aanleg van een nieuwe begraafplaats (1828), de aanleg van de wegen rond Zierikzee richting Schuddebeurs en Zijpe (1832), de stichting van de katoenwe verij van de gebroeders Salo mons (1838) en het samen met enkele anderen oprichten van de Stads en Commercie- werf(1838). Verder maakte De Crane zich sterk voor de plannen van scheepsbouwer J. Strickaert voor de aanleg van de scheeps werf De Goede Intentie en de steeds terugkerende, noodza kelijke impulsen voor de Nieu we Visserij. Het dempen van het eerste gedeelte van de bin nenhaven leverde volgens de burgemeester niet alleen een besparing op het onderhoud, maar ook veel werkgelegen heid op. Broodprijzen Voor de minder bedeelden heeft De Crane verschillende initiatieven gelanceerd, waar voor hij de steun van de raad kreeg. In mei 1828 stemde de raad in met een reorganisatie van de stedelijke Leenbank. Op 13 november 1830 werd be sloten de opbrengst op het ge maal te gebruiken voor het maken van schikkingen met bakkers ter voorkoming van hogere broodprijzen. Het 25-jarig ambtsjubileum op 26 mei 1852 werd door de Zierikzeese bevolking op grootse wijze gevierd. De bur gerij van Zierikzee heeft de sterkst sprekende bewijzen ge geven van achting, sympathie en liefde voor het hoofd van haar bestuur, meldde de Zie rikzeesche Courant. Op 13 september 1865 overleed De Crane op 82-jarige leeftijd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De PvdA Schou wen-Duiveland wil jaarlijks een half miljoen euro uittrekken voor nieuw gemeentelijk beleid. Dat sociaal-democraten den ken dan voornamelijk aan het verbeteren van het voorzienin genniveau. Het benodigde geld wil de PvdA onder meer via een belastingverhoging van maxi maal twee procent op tafel krij gen. Dat staat in het gisteren gepresenteerde verkiezingspro gramma. De Schouwse sociaal-democra ten realiseren zich dat pleiten voor belastingverhoging weinig enthousiasme bij de kiezer los zullen maken. Dat weerhoudt hen er niet van daarvoor te plei ten. „Het staat buiten kijf dat investeringen in ons woon- en leefklimaat noodzakelijk zijn. Voor het uitbouwen van het voorzieningenniveau is een ex tra bijdrage van de inwoners op zijn plaats." Alleen belastingverhoging is niet voldoende. De PvdA wil voor 500.000 euro schrappen in oud beleid en verwacht nog eens een half miljoen euro te kunnen 'verdienen' door een efficiëntere gemeentelijke organisatie. Het invoeren van kostendekkende tarieven voor gemeentelijke diensten zou nog eens 200.000 euro opleveren. De burger moet waar voor zijn geld krijgen, vindt de PvdA. Het gemeentelij k apparaat mag zich niet langer verschuilen achter kinderziektes en de politiek mag niet langer schermen met startersproblemen. De lokale overheid moet goede service le veren en als zij daar niet in slaagt moet de burger de over heid op haar falen aan kunnen spreken. De PvdA pleit voor in voeren van een regeling die bur gers het recht geeft een schade claim in te dienen. De sociaal democraten vinden verder dat de gemeente de boeren meer ruimte moeten bieden voor 'al ternatieve inkomensbronnen'. De PvdA stelt dat agrariërs een belangrijke rol spelen bij het be heer van het landschap. Gepleit wordt voor een gemeentelijk fonds van waaruit boeren ge holpen kunnen worden bij het in stand houden van waardevolle beeldbepalende boerderijen. De monumenten in Zierikzee dienen in de visie van de PvdA gekoesterd te worden, maar dan zonder ze onder een glazen stolp te plaatsen. Zierikzee heeft een belangrijke functie als elk- weervoorziening en wat de PvdA betreft mag die nog verder uitgebouwd worden. In het ka der daarvan pleit de partij voor het loslaten van de horeca-stop in Schouwens centrumstad. Daarnaast staat de PvdA ver zelfstandiging van het primair openbaar onderwijs voor. Dat kan door deze openbare basis scholen onder te brengen in een stichting. „De gemeente verliest daarmee haar dubbele pet van subsidiegever en bestuurder te gelijk, waardoor de verhouding met het bijzonder onderwijs ge lijkwaardiger wordt." Ook wil de PvdA de capaciteit voor crè ches en peuterspeelzalen uit breiden, alsmede voor vroeg- en voorschoolse educatie uitbrei den. KORTGENE - Gymnastiekver eniging OKK uit Kortgene houdt zaterdag 19 januari de Snerttocht. De wandelaars heb ben de keuze uit twee afstanden: vijf en tien kilometer. Inschrij ven kan vanaf 13.00 uur bij dorpshuis De Pompweie aan de Bernhardstraat in Kortgene. Het vertrek is om 13.30 uur. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35