PZC Spoedhulp vergt vooral meer geld Gemeente moet voor april rest WOZ-beschikkingen versturen 15 Minima betalen lagere premie voor ziektekosten Telers knolselderij mogen weer spuiten Meters protestlint tegen podium in kerk Raad van State laat ruimte voor groei kassen Zonnemaire Rapport geeft Schouwen aandacht Inbreker moet zes weken zitten Wat te doen met uw overgebleven guldens? Meer acties voor behoud veer Seniorenraad zeeuwse almanak Oude foto NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 16 januari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het rapport van het college Bouw Ziekenhuis voorzieningen pleit vooral voor meer geld voor de Zeeuwse ge zondheidszorg. Dat concludeert gedeputeerde G. de Kok. Hij wil deze week nog met de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen en zorgverzekeraars de conclusies van het onderzoek bespreken. De bereikbaarheid van de zorg kan ook volgens ziekenhuisdi recteur J. Broertjes alleen ver beterd worden wanneer Rijk en zorgverzekeraars voldoende geld vrijmaken. De conclusies in het rapport MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Den Haag is giste ren in Middelburg voor een be- drijfsinbraak veroordeeld tot zes weken cel. Officier van justitie R. Jeuken eiste drie maanden gevangenis straf, omdat naar zijn mening de verdachte bij een tweede be drijf sinbraak betrokken was geweest. Politierechter A. Ha- meete sprak hem hiervan vrij. De man maakte deel uit van een groep jongeren die in de nacht van 7 november vorig jaar had ingebroken bij een transportbe drijf in de gemeente Reimers- waal. De politie kwam de verdachte op het spoor toen er uit hetzelfde gebied een mel ding kwam van een poging tot inbraak bij een metaalbedrijf. Oplettende ploegenwerkers hadden het kenteken van de au to genoteerd. Dezelfde nacht werd de verdachte in zijn auto aangehouden. Bij het doorzoe ken van de auto werden geld en goederen van het transportbe drijfgevonden. 'spreidingstoets ziekenhuizen' van Bouw zijn duidelijk: de me dische zorg is voor Schouwen- Duiveland en de Waddeneilan den het slechtst bereikbaar van heel Nederland. Meer dan 45 minuten is nodig om een patiënt naar het ziekenhuis te brengen. Ook delen van Zeeuws-Vlaan- deren, Friesland en Groningen scoren wat die bereikbaarheid betreft slecht in het onderzoek. N. Verstraete, directeur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde, is niet verbaasd over de conclusies van Bouw. Hij veronderstelt het algemeen bekend dat de tijdscriteria soms ovei'schreden worden. Niet al leen voor Schouwen-Duive- land, maar 'in heel Zeeland is dat dikwijls aan de orde'. Dat de Tweede Kamer graag wil dat een patiënt binnen een half uur in een ziekenhuis kan zijn, roept daarom bij Verstraete vraagte kens op. „Binnen een half uur is een nobel streven, maar ik denk dat dat voor Zeeland nauwe lijks haalbaar is." Zeeland kan de Haagse normen en regels van de gezondheids zorg niet altijd bijbenen. Een liedje, dat onder meer gedepu teerde De Kok al jaren zingt. „Schouwen-Duiveland springt er nu echt uit, maar ook Oost- en West-Zeeuws-Vlaandex'en sco ren niet goed. Deze inventarisa tie toont aan dat de landelijke normen niet goed van toepas sing zijn in Zeeland." De gede puteerde ziet in het Bouw-rap- port een uitgelezen kans de discussie over de medische voorzieningen in Zierikzee en de rest van Zeeland weer hoog op de politieke agenda te krij gen. Dunbevolkt Omdat Zeeland in vergelijking met de rest van Nederland dun bevolkt is en met eilanden 'geo grafisch gesplitst' vraagt de provincie een eigen aanpak, zo vindt De Kok. 'Regionaal maat- door Harmen van der Werf WAGENINGEN - Vier bestrij dingsmiddelen met chloortha- lonil mogen weer worden toege past. Het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) heeft dit besloten na een be zwaarschriftenprocedure door de fabrikanten. Vooral de telers van knolselderij waren gedupeerd door het ver bod, dat juni vorig jaar plotse ling van kracht werd. Het CTB heeft wel één voorwaarde ver bonden aan het gebruik van de middelen. Ze mogen maximaal vijf keer per jaar wox'den gespo ten, waardoor de verontreini- (Advertentie) Guldens die u overhebt, kunt u tot 1 april gratis op uw bankrekening storten. Maar u kunt ze natuurlijk ook aan een goed doel geven via de inzamelactie van de Nationale Eurocollecte/Coins for Care. Tot 1 april kunt u uw guldens gratis op uw rekening storten. Guldens en geld uit andere eurolanden kunt u ook aan een goed doel geven via de Nationale Eurocollecte/Coins for Care. De huis-aan-huiscollecte vindt plaats van 14 t/m 26 januari. Meer informatie? www.nederlandvoorhetgoededoel.nl. werk' met de nodige financiële steun van het Rijk en de zorg verzekeraars is zijn devies. Ook Broertjes, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oos terscheldeziekenhuizen, wijst op de geldzakjes, die nodig zijn om de bereikbaarheid van de medische zorg te verbeteren. Een extra afslag op de A58 naar het ziekenhxiis, 'scheelt minu ten' in vexwoerstijd, maar kost een smak geld. Het opnieuw op tuigen van het ziekenhuis in Zierikzee kost zo mogelijk nog meer omdat personeel en artsen op krappe arbeidsmarkt gewor ven moeten worden. „Wij willen graag de bereikbaarheid verbe teren, maar dan moeten er wel voldoende financiën komen", aldus Broex-tjes. Begin april zal het Bouw-colle- ge samen met het College Tarie ven Gezondheidszorg een twee de x-apport per ziekenhuis op Vervoer naar het ziekenhuis duurt op Schouwen te lang. Een discussie daarover lijkt op gang te komen. foto Marijke Folkertsma tafel leggen, waai'in normen op het gebied van financiën en de kwaliteit van de medische zorg bekeken worden. De zieken huisdirecteur is daai-om voor zichtig nu té snel te reageren omdat er 'meer nodig is om goe de besluiten te nemen'. Een goe de bereikbaarheid van de zorg mag niet ten koste gaan van de kwaliteit. 'Verreweg het allerbelangrijk ste' vindt Broertjes - en met hem Verstraete - daarom dat de am bulance binnen 15 minuten ter plaatse is. Dat de medische vooi'zieningen in Zeeland aan dacht verdienen staat volgens alle partijen als een paal boven water. De Kok: „We kunnen het wel iedere keer roepen, maar het is heel plezierig dat vanuit een landelijk instituut hetzelfde ge constateerd wordt: de minister kan hier niet zomaar aan voor bij gaan." pagina 2: commentaar ging per hectare binnen de per ken blijft. De middelen wox'den gebruikt voor schimmelbestrij ding in onder meer aardappel- teelt, spruiten, bloembolgewas- sen en knolselderij A. Risseeuw van landbouwor ganisatie LTO Nederland en secretaris J. Wijnen van de Knolselderij Telers Vereniging Zuidwest-Nederland juichen het besluit van het CTB toe. On der telers van knolselderij heerst nog geen jubelstemming, zegt Wijnen. „Het is natuurlijk goed nieuws dat ons middel met chloorthalonil, Dacorxil, weer mag worden gebruikt, maar te lers moeten eerst zien of dit be sluit overeind blijft." Jeugdige koorleden droegen gisteren een lang lint met protestkaarten het gemeentehuis binnen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijftien jeugdige koorleden en enkele leidsters droegen onder aanvoe ring van musicus M. van der Veer gister middag een tientallen meters lang lint met protestkaarten het gemeentehuis in Zie rikzee binnen. Zij brachten tevens een zware doos met 4.654 handtekeningen voor het gemeentebestuur mee. Kaarten en handtekeningen richten zich tegen de mogelijke bouw van een theater in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Burgemeester Asselbergs en wethouder Van der Wekken van Cultuur namen lint en doos in ontvangst. Zij deden de toezeg ging deze protesten onder de aandacht van de gemeenteraad te brengen. „Want uiteindelijk dient de door de bevolking gekozen gemeenteraad het definitieve be sluit te nemen over een theater in Zierik zee. Zo hoort dat in een democratie", al dus Van der Wekken. Van der Veer pleitte ervoor voortaan over 'onze' Nieuwe Kerk te spreken, omdat volgens hem heel veel bewoners betrok kenheid hebben met dit gebouw zoals het nu is. Hij staafde dat met de opsomming van een lange lijst van evenementen die hier plaatsvinden. „Het is een ontmoe tingsplaats voor bijzondere gelegenhe den", aldus Van der Veer. Hij memoreerde dat eerder al 7.000 handtekeningen na mens koor- en muziekliefhebbers werden ovei'handigd aan het gemeentebestuur tijdens het cultuurdebat in november. De kei'stkaarten en de handtekeningen die er nu aan toe werden gevoegd, vragen het ge meentebestuur de Nieuwe Kerk op geen enkele wijze aan te tasten ten behoeve van een nieuw theater. Van der Veer bena drukte dat ook de kindei'en van nu over vele jaren nog de Christmas Carols willen zingen. „Ze willen dat in de kerk doen en niet in een theater." Handtekeningen De doos met handtekeningen werd over handigd aan burgemeester Asselbergs door de jeugdige Mai-greet Maliepaard van het koor Jedaja uit Nieuwerkerk en door Angela van de Velde van het koor van CSG Prins Maurits in Middelharnis. „Jullie hebben een probleem, maar wij hebben als gemeente ook een probleem", luidde de reactie van wethouder Van der Wekken. Hij legde uit dat er sinds de slui ting van Theater Mondragon geen accom modatie meer is op Schouwen-Duiveland waar circa vierhonderd mensen bijeen kunnen komen voor podiuxnkunsten. Vol gens hem bestaat ook daar bij velen be hoefte aan, naast mensen die veel van koor- en orgelmuziek houden. Ook wees de wethouder op het monumentale belang van de Nieuwe Kerk en op de intentie van het gemeentebestuxir dat monument voor het nageslacht te behouden. Hij gaf aan dat het vinden van een bredere bestem ming van een gebouw als de Nieuwe Kex-k daar vaak mogelijkheden toe biedt. Als voorbeelden noemde hij de Maria Magda- lenakerk in Goes en de Sint-Jacobskerk in Vlissingen. Volgens Van der Wekken zullen alle over wegingen ten aanzien van een nieuwe po diumvoorziening en de plek waar die moet komen aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De bestuurders nemen eind deze maand een beslissing. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Waarderings kamer heeft de gemeente Schouwen-Duiveland tot april de tijd gegeven haar achterstan den in het kader van de Wet On roerende Zaken (WOZ) weg te werken. Hoewel het controle rend orgaan bewondering heeft voor de inhaalslag die de afgelo pen maanden is gemaakt, zijn de bereikte resultaten nog beneden de maat, zo blijkt uit brieven van de instantie aan burge meester en wethouders. De Waarderingskamer is belast met het landelij k toezicht op een correcte uitvoering van het WOZ-beleid van gemeenten. Dit beleid richt zich op een ge lijkmatige verdeling van de be lastingtarieven voor grond en woningen. Recent onderzoek van de instantie legde diverse tekortkomingen op dit gebied bloot in Schouwen-Duiveland. Zo moet de gemeente nog voor ongeveer duizend 'objecten' een beschikking verstxiren naar de betreffende eigenaren, terwijl dit fox-meel al voor 21 februari 2001 rond had moeten zijn. Ook over het vorige tijdvak bestaat nog een achtex-stand van 350 ge vallen. Zorgen zijn er bij de Waarde ringskamer ook over de onvolle digheid van de gemeentelijke bestanden. Voor bouwterrei nen, objecten in aanbouw, niet- bedrijfsmatig geëxploiteei'de cultuui'grond en volkstuinen zijn geen beschikkingen afgege ven, terwijl daailoe wel de wet telijke plicht geldt. Het gevolg van die nalatigheid is een on juiste uitkering uit het Gemeen tefonds, stelt de instantie. Een derde heikel punt waar de Waarderingskamer haar vinger op legt, is het achterwege laten van een permanente registratie en analyse van woningtransac ties, Die situatie leidt tot extra kosten bij de hei-waardering naar de waai'depeildatum van 1 januai-i 2003, zo wordt gecon stateerd. Ook zorgt die wegla ting tot px-oblemen bij taxaties en de ondei'bouwing daarvan. Wat de Waarderingskamer bo vendien stooxt, is het feit 'dat de in onze rapportage van 8 november 2000 genoemde on volkomenheden nog niet zijn weggewerkt'. Schouwen-Dui veland heeft tot april de tijd ge- kx-egen de beschikkingen over 2000 en 2001 alsnog de deur uit te doen. Vooi-dien dient tevens de achterstand in de permanen te analyse te zijn weggewerkt. Ook moeten uiterlijk 1 juli alle 'niet-uitgezonderde objecten' (zoals de volkstuinen en bouw terreinen) in de gemeentelijke administratie zijn opgenomen en gewaardeerd zijn. De inspec teurs brengen op 10 april een nieuw bezoek aan de gemeente om te kijken hoe de vlag er dan bijhangt. Wethouder G. van der Salm (fi nanciën) vertrouwt erop dat de noodzakelijke inhaalslag voor door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland en zorg verzekeraar CZ gaan een over eenkomst aan voor een collec tieve ziektekostenverzekering. De afspraken zijn bedoeld om uitkeringsgerechtigden een la gere premie te laten betalen. Het streven is de regeling volgend jaar ook toegankelijk te maken voor andere inwoners die bin nen de doelgroep van het ar moedebeleid vallen. De collectieve verzekering wordt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari dit jaar aangeboden aan mensen met een bijstandsuitkering. Deelna me is vrijwillig. Deelnemers be talen net iets meer dan vijf euro premie per maand. Mensen die momenteel minder betalen (ba sis-aanvullend ziekenfondsver zekerden) komen volgens de re geling in aanmei'king voor extra bijstand om dat premieverschil op te heffen. Voor basis-tand- verzekerden geldt dat ze er in ie der geval 2,27 euro op vooruit gaan. Hoe hoger de premie die mensen uit de doelgroep mo menteel betalen, des te groter het voordeel in het collectieve pakket. Volgens berekeningen komen 432 inwoners in aanmerking voor de goedkopere verzeke ring. Dat kost de gemeente op jaarbasis ruim 19,5 duizend eu ro. Wanneer januari volgend jaar het aanbod wordt uitge breid naar andere mensen bin nen de doelgroep van het ar moedebeleid, betekent dat een investering van nog eens negen duizend euro extra. Tegenover die uitgaven staat ook een voor deel, benadrukken burgemees ter en wethouders in hun voor stel aan de raad. „Een ruimer ziekenfondspakket op basis van een collectieve verzekering houdt in dat met name voor bril len en tandheelkundige voor zieningen meer kosten door het ziekenfonds zullen worden be taald en dus niet voor rekening van de bijzondere bijstand be hoeven te komen." Die vermin dering van uitgaven wordt in het uitterste geval geschat op bijna zestienduizend euro. De verzekering is één van de 22 aanbevelingen uit de gemeente lijke armoedenota. Wethouder sociale zaken D. van der Wek ken verwacht niet dat het gelijk stormloopt met aanmeldingen. „Maar de mogelijkheid in te stappen wordt straks in ieder geval aangeboden. Daarmee hebben wij als gemeente weer een belangrijke taak vol bracht." Het aangaan van de collectieve vei'zekei'ing wordt op 5 februari besproken in de openbare ver gadering van de commissie maatschappelijke aangelegen heden. De daadwerkelijke be sluitvorming valt aan het eind van die maand. WESTDORPE - De Westdorpse activiste voor het behoud van een volwaardige veer tussen Perkpolder en Kruiningen, Ma rina Govaert, is van plan om op korte termijn nieuwe acties op poten te zetten. Vorig najaar zamelde de West- dorpse bijna drieduizend hand tekeningen in van mensen die voor het behoud van een veer- verbinding in Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn. De handteke ningen werden overhandigd aan gedeputeerde J. Hennekeij van verkeer, maar daarna werd het stil. Te stil in de ogen van Govaert. „Los van de respons op de actie, de handtekeningen dus, was er alleen het bericht van een on dernemer die genegen was een bootverbinding te onderhou den. Verder is er niets meer ge beurd. Ik heb destijds - bij de overhandiging van de handte keningen in Middelburg - aan gekondigd dat ik eventueel de pont zou bezetten. Daar heb ik medestanders voor gevonden." de gewraakte periode zal zijn bereikt. Hij baseert zijn hoop op de complimenten die de Waar deringskamer eveneens heeft gemaakt aan de gemeente over het werk dat de afgelopen maanden al wél is verzet op dit front. Prestatie Volgens kamersecretaris J. Gieskes is er momenteel sprake van een 'realistische planning voor het wegwerken van de laatste achterstanden'. „Wan neer we deze situatie vergelij ken met de achterstanden circa een jaar geleden, dan kan ge- sproken wox'den van een grote prestatie. "De wethouder ziet de reprimande van de Waarde ringskamer dan ook als een 'stok achter de deux-'. Van der Salm: „We hebben een enorme stap voorwaaits gemaakt, maar we zijn er nog niet. Er is nog een he le weg te gaan, maar ik vertrouw er op dat die op een goede ma nier kan worden afgelegd." door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De tegen standers van uitbreiding van glastuinbouw in de polder bij het Schouwse Zonnemaire heb ben bot gevangen. De Raad van State heeft hun verzoek afgewe zen om schorsing van het be stemmingsplan dat de uitbrei ding mogelijk maakt. De Natuur- en Vogelwacht, ver eniging Stad en Lande en een groep inwoners van Sirjansland hebben zich van meet af aan verzet tegen uitbreiding van het kassengebied van twintig naar veertig hectai'e. Zij vinden dat de tuinbouwkassen onnodig het landschap verpesten. De nood zaak tot uitbreiding is volgens hen niet aangetoond en zij stel len dat het uitbreidingsplan in strijd is met onder meer het Streekplan Zeeland. Ook vrezen ze aantasting van de verkeersveiligheid door meer drukte op de toeleidende pol derwegen en zijn bang dat de kassen negatieve effecten heb ben op de natuur in het aangren zende Grevelingengebied. Bovendien is de nachtelijke ver lichting van de kassen een doorn in hun ogen. De bezwaarmakers hebben op alle fronten aan het kortste eind getrokken. Gemeente en pro vincie hebben altijd gesteld dat zij ondernemers in de agrari sche sector de kans moeten ge ven om te schakelen van de kwakkelende akkerbouw op de meer rendabele glastuinbouw. Niet overal, maar alleen in be paalde concentratiegebieden. De Raad van State acht dat be leid 'niet onredelijk'. Natuurwaarden zijn volgens de Raad van State niet in het ge ding. Volgens het oordeel is er in het plangebied geen sprake van bijzondere landschapswaarden die bescherming behoeven. Het Grevelingengebied ondei-vindt er ook geen schade van in de vi sie van Raad van State. De kas sen blijven op z'n minst 700 me ter van het gebied verwijderd en er liggen ook nog eens dijken tussen de kassen en de Grevelin- gen. Voor wat betreft de nachtelijke verlichting van de kassen - in vaktermen assimilatiebelich ting - stelt de Raad van State dat de verlichting afdoende afge schermd kan worden. Het gevraagde verbod op assimila tiebelichting is volgens het rechtsoi'gaan dan ook niet nodig om het behoud van het donkere nachtlandschap te garanderen. Voldoende De Raad van State erkent dat het di'ukker zal worden op de polderwegen bij Sirjansland, maar vindt dat de gemeente Schouwen-Duiveland met de verbi'eding van de Noord Hoge- weg - die dwars door het gebied loopt - en de aanleg van een fietspad langs de Brede weg vol doende doet voor de verkeers- veiligheid. ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland houdt maandag 21 januari vanaf 9.30 uur een openbare ledenverga dering in kamer 111 van het ge meentehuis in Zierikzee. De agenda vermeldt onder meer bespx-eking van het concept So ciale Structuurschets Schou wen-Duiveland en het Lokaal Ouderenbeleid. Ze mocht een dagje bij oma spelen, Vlissingse Sabine, een pientere meid van vier jaar. Nieuwsgierig naar zo wat alles, drentelde ze de he le dag achter oma aan. Zo liep ze ook mee de slaapka mer in, waar ze een oude foto zag staan. Er stond een klein kindje op, nauwelijks één jaar, en dus nog magertjes be deeld met haar. Sabine was erg benieuwd wie nou dat kindje was. „Dat is nou je mama toen ze nog heel klein was", legde oma uit. Waarop de kleindochter enigszins be dachtzaam reageerde. „Is mama dan eerst een jongetje geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33