Smakelijke gerechten en smaakmakende keukens uiteraard van Ardi! Commissie zit met Roompot Kinderen? Natuurgenezer komt naar je toe Waardevolle bomen blijven op kerkhof Westdorpse zint op nieuwe acties voor behoud veerdienst de voordeligste keukenspeadlist reeds 1000™ tevreden klanten Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan metroken. Het is slecht voorjezelten voor je [ongeboren] kind. Gemeente geeft desnoods voorkeur aan medicijnverkoop in super Commissie stoort zich aan toon van nota agenda Roergebakken boerenkool met chorizo hlARDI KEUKENS B.V.mL' Meer informatie? Bel 0900-9390 |f 0,22/€ 0,10 p/m) mDEFACTO woensdag 16 januari 2002 WISSENKERKE - De commis sie Ruimtelijke Ontwikkeling, Economie en recreatie van Noord-Beveland is teleurge steld over de nota welstandsbe- leid. Weliswaar zijn de leden blij met een aantal zogenaamde loket criteria, waaraan burgers me teen kunnen zien wat wel en wat niet mag, maar de toon van de nota wordt ervaren als betutte lend. De raad ziet er op geen stukken na de wens in terug om welstandsbeleid waar mogelijk min of meer los te laten. Al twee jaar geleden gaf de raad de wens te kennen een wel standsbeleid te willen maken naar het voorbeeld van Rei- merswaal. Daar heeft het ge meentebestuur plekken aange wezen die welstandsvrij zijn en stukken van de gemeente waar een streng beleid wordt ge voerd. Tot grote ergernis van met name P. de Putter (WD) wordt in de nota welstandsbe leid plompverloren verklaard dat Nooi'd-Beveland geen wel- standsvrije gebieden wil aan wijzen. De raad wil dat nu juist wel. De commissie maakte dui delijk dat de toon van de nota in die zin moet veranderen. STREEKACTIVITEITEN ~j BIEZELINGE - Waardekenstraat 47,20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty Interna tional; GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Se nioren biljartcompetitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscen trum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus met 'De Koning is bloot, leve de koning', voor volwassenen en kinderen van 5 t/m 8 jaar; Reserveren 0113-212031; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit com petitie; 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO-ers; Openbare bi bliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kin deren van 4 t/m 8 jaar; HEINKENSZAND - Scouting aan 't Dijkje, 10.00-15.00 uur: Kinderkledingbeurs, KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard straat, 10.45uur: Hatha Yoga doorWilma van den Broeke, KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9 30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Moet de ge meente Noord-Beveland sla pende honden wakker maken en het ministerie van WVS nog maals - en vollediger - informe ren over de verkrijgbaarheid van lichte geneesmiddelen, of kan het gemeentebestuur maar beter doen of de Noord-Beve- landse neus bloedt? De commis sie Maatschappelijke Zaken zat er gisteravond een beetje mee. WVS heeft voor recreatieonder nemer Roompot een vergunning afgegeven die het mogelijk maakt dat aspirientjes en neus druppels worden verkocht in de kampwinkel. Daarvoor infor meerde WVS bij de gemeente op welke afstand zich apotheken bevonden. De gemeente ant woordde, geheel naar waarheid, dat er twee apotheekhoudende huisartsen zijn in de buurt. Om dat de gemeente tot gisteren, toen NBB-fractievoorzitter A. Oudshoom er vragen over stelde, de diepst slapende hond was, werd in het antwoord aan WVS niet gerept over de Attent- supermarkt in Wissenkerke en over de C-1000 in Kamperland, die binnen een afstand van drie kilometer ook aspirientjes en neusdruppels verkopen. De C- 1000 heeft daarvoor ook een nieuwe vergunning aange vraagd, die binnen enkele maanden moet worden afgege ven. Afwijzing Hoewel de vergunning voor Roompot een vernieuwing is - op naam van de vorige directeur verkoopt de kampwinkel al der tig jaar spullen waarvoor geen recept nodig is - bestaat het ge vaar dat WVS de vergunning aanvraag van C-1000 afwijst op grond van de criteria die in de procedure voor de Roompot on juist zijn toegepast. „Dat mag", zo benadrukte A. van der Maas (SGP) „nooit gebeuren. Want als de gemeente moet kiezen tussen een vergunning voor de supermarkt in Kamperland of voor de kampwinkel van de Roompot, dan toch voor de su permarkt, waar de Noord-Be velanders hun boodschappen doen." De rest van de commissie was het daar roerend mee eens maar zal zich eerst nog eens beraden over de te nemen stappen. Van der Maas vond dat de gemeente maar gewoon eerlijk moet zijn en WVS informeren over de werkelijke situatie. Wethouder J. Meulenberg-op 't Hof twijfel de eraan of dat wel wijs is. Over de kwestie zal nader overleg worden gevoerd. Er komen 75 graven bij op de begraafplaats in Sinoutskerke en veel van de oude bomen worden gerooid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt SINOUTSKERKE - De gemeente Borsele is begonnen met de uitbreiding en renovatie van de begraafplaats in Sinoutskerke. Er komen 75 graven bij en veel oude bomen worden gerooid. De waardevolle bomen blijven staan en enkele worden verplaatst. Eind april moet de klus zijn geklaard. Het kerkhofje middenin Sinoutskerke fun geert als begraafplaats voor de kern 's-Heer Abtskerke. Het ligt binnen de kerkmuren van de verdwenen kerk, midden op de idyl lische kerkring van het gehucht. Hoewel er regelmatig wordt geruimd in Sinoutskerke, werd de begraafplaats te klein. Uitbreiding buiten de kerkmuren is uitgesloten, nie mand wil ergens anders gaan begraven, zo dat inbreiding de enige oplossing bleek. De gemeente Borsele besloot werk met werk te maken en maakte meteen een plan om de boel helemaal te restaureren. In het noord oostelijke stuk van de buitenrand komen vakken met 45 eigen graven. In het zuidelij ke stuk komen 25 algemene graven. Daar voor moeten de versleten bomen die langs de binnenkant van de muur staan, worden gerooid. De bomenkring rondom de be graafplaats wordt echter hersteld door er buitenlangs tien tamelijk oude linden te plaatsen. Die linden worden zorgvuldig ge rooid op de Oostsingel in Borssele, waar nieuwe, kleinere bomen worden geplant. De bijzondere bomen op de begraafplaats: oude linden, een treurbeuk, twee treuressen en een aantal geschoren taxusstruiken, blij ven staan. Eén van de vier taxusbomen wordt verplant, zodat die middenop de be graafplaats in een vierkant komen te staan. Die vierkante vorm komt terug rondom het gebouwtje, waar een voorziening wordt ge maakt om urnen bij te zetten. Het colomba- riumpleintje wordt omsloten door een buxushaag in het vierkant aan te planten. De bestaande grindpaden worden op som mige plaatsen versmald en in de nieuwe ge deelten doorgetrokken. Bij de plannenma kerij zijn de inwoners van Sinoutskerke en de gemeenschap van 's-Heer Abtskerke nauw betrokken. door Esme Soesman BAARLAND - Het akkerbouw bedrijf van de echtgenoot van Ria de Baare uit Baarland staat middenin het buitengebied. Een welhaast onmogelijke plek voor haar praktijk voor natuurge neeskunde, Prina. Dan maar een rijdende praktijk, knobbel de De Baare uit. Met een kamper rijdt ze desgevraagd door de he le provincie. Het is comfortabel zitten - of eventueel liggen - in het circa zeven meter lange gevaarte. Kastjes zijn er zat. Daarin kan De Baare etherische oliën en an dere benodigdheden kwijt. De Baarlandse past drie therapieën in praktijk Prina (haar eigenlij ke, oud-Walcherse naam) toe. Bach-bloesems, aromatherapie en reiki. In het geval van Bach-bloesems en aromatherapie gaat De Baare met aftreksels van plan ten aan de slag. Enkele druppels bach-bloesems opgelost in wa ter kunnen voldoende zijn, schetste De Baareom mensen te helpen. Net als bij aromathera pie werken de druppels vooral in op de gemoedstoestand van de persoon die ze gebruikt. In combinatie met reiki, waarmee door energieoverdracht fysieke en psychische blokkades wor den opgeheven, denkt De Baare een 'totaalpakket' aan te kun nen bieden. Niet dat natuurgeneeskunde zaligmakend is. Maar uit eigen ervaring weet De Baare dat je er baat bij kunt hebben. Twintig jaar lang lijdt ze al aan chroni sche, astmatische bronchitis. „Niemand had een oplossing, toen ben ik voor mezelf een op lossing gaan zoeken." Van haar bronchitis raakte ze niet af, maar ze vond wel een manier om - zonder antibiotica of hormo nen - goed met haar aandoening uit de voeten te kunnen. Van lieverlee sloeg De Baare aan het studeren en ontdekte ze hoe simpel problemen soms kunnen worden opgelost. Neem haar eerste patiënt, een shetlandpo- ny uit de buurt. Een dier dat elke zomer opnieuw gekweld werd door opengeschuurde plekken. Van alles was er al op het dier uitgeprobeerd, maar simpelweg insmeren met teatree-olie bleek uiteindelijk de beste oplossing. „Zo eenvoudig eigenlijk", con stateert De Baare nog altijd ver baasd. In de toekomst hoopt ze samen werking met andere disciplines in de natuurgeneeskunde van de grond te tillen. En, nog mooier, een uitwisseling met de regulie re geneeskunde. Als een huis arts constateert dat een pro- door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De Westdorpse activiste voor het behoud van een volwaardige veer tussen Perkpolder en Kruiningen, Ma rina Govaert, is van plan om op korte termijn nieuwe acties op poten te zetten. Vorig najaar zamelde de West dorpse bijna drieduizend hand tekeningen in van mensen die voor het behoud van een veer- verbinding in Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn. De handteke ningen werden overhandigd aan gedeputeerde J. Hennekeij van verkeer, maar daarna werd het stil. Te stil in de ogen van Govaert. „Los van de respons op de actie, de handtekeningen dus, was er alleen het bericht van een on dernemer die genegen was een bootverbinding te onderhou den. Ik heb begrepen dat het ge meentebestuur van Hontenisse die man heeft doorverwezen naar de provincie. Verder is er niets meer gebeurd. Ik ben nu van plan om binnenkort weer een aantal dingen op te pakken. Ik heb destijds - bij de overhan diging van de handtekeningen in Middelburg - aangekondigd dat ik eventueel de pont zou be zetten. Daar heb ik al medestan ders voor gevonden. Of we over gaan tot een bezetting moeten we nog even bekijken, omdat er ook nog andere mogelijkheden tot actie zijn." Volgens Govaert begint de tijd om alternatieve verbindingen in Zeeland te krijgen of te be houden steeds krapper te wor den. „Naarmate de tunnelbouw vordert, wordt de noodzaak tot actie groter. Veel mensen zijn zich nog steeds niet bewust wat de komst van de tunnel en het verdwijnen van de veren teweeg zal brengen. Zeeuws-Vlaande- ren dreigt steeds moeilijker be reikbaar te worden. Je leest nu al over problemen met de Bre- da-bus, over minder treinver bindingen, straks zal dat alleen maar erger worden." „Scholieren uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen die in Goes naai school gaan, zullen getroffen worden door het verdwijnen van het veer, mensen die voor het werk naar de overkant moe ten zullen meer kwijt zijn aan reisgeld en ver om moeten rij den", somt Govaert op. „Met de veranderende belastingwetge ving, minder milieubelastend woon-werkverkeer, zullen ook zij in de portemonnee getroffen worden. Veel mensen staan daar nu niet bij stil." De (fiets)activiste koestert de stille hoop dat de nieuwe acties worden gedragen door een bre der verband aan groepen, in stellingen en organisaties. „Vo rig jaar heb ik zowat iedereen aangeschreven en gevraagd om steun. Dorpsraden, bejaarden bonden, gehandicaptenorgani saties, ANWB en noem maar op. De respons viel me tegen. Vrij wel elke club vocht toen voor zijn eigen zaakje. Ik hoop dat het straks anders is", aldus Go vaert. bleem 'tussen de oren' zit, zou het namelijk goed kunnen dat natuurgeneeskundigen wel iets hebben te bieden. Mensen kun nen zich ook lekkerder voelen bij bijvoorbeeld acupunctuur dan bij reiki. Of wat te denken van mensen die een complete reikibehande- ling willen om zich te ontspan nen. „Een sessie voor de luxe." Perfect, vindt de natuurthera- peute. „Het gaat erom dat men sen zich er zelf goed bij voelen", meent zij. Dat geldt ook voor de 'consul ten' die zij biedt. Willen mensen liever in hun huiskamer met haar praten? Dat kan. Vormt het parkeerbeleid in Goes een strui kelblok? Dan schaft De Baare toch een vouwfiets aan. Lukt het mensen niet de polder bij Baarland in te trekken? Dan komt er toch een camper naar ze toe. Eén nadeel heeft de camper overigens wel. De deur is te smal voor rolstoelers. „Ik kon wel wat anders kopen, maar daar had ik een groot rijbewijs voor nodig. Zo'n bus is ook niet zo handzaam. En ik wilde geen rij dende SRV-wagen zijn." Ria de Baare over de natuurgeneeswijzen die zij toepast: „Het gaat erom dat mensen zich er zelf goed bij voelen." foto Dirk-Jan Gjeltema Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast. Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. I T 01 Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Mr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur (TevenB 'a avonds geopend op afspraak) Afbeeldingen kunnen afwi|ken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbijdrage. Ingrediënten: 1 ui 1 rode paprika 300 g panklare gesneden boerenkool 100 g chorizo 1 eetlepel olijfolie zout en peper Bereidingswijze: Pel en snipper de ui. Verwijder de zaadlijsten uit de paprika en snij de paprika in blokjes. Snij ook de chorizo in blokjes. Verhit de olijfolie in een wok en bak de blokjes chorizo zachtjes uit Schep ze op een bordje. Bak de ui en paprika zachtjes aan in het bakvet. Voeg de boerenkool in gedeelten toe en laat de boerenkool al omscheppend in ongeveer 3-4 minuten slinken. Voeg 1/2 dl water toe en laat de boerenkool in nog ongeveer 5 minuten zachtjes gaar worden. Schep de blokjes chorizo erdoor en voeg zout en peper naar smaak erdoor. Lekker met aardappelpuree. Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte. Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32