Boeren voelen zich ingesnoerd PZC PZC Vrachtwagen net niet de sloot in SALE PZC Een waterleiding in de branding Annuleren van ouderendebat was vergissing ;AT!: Weerstand op Tholen tegen nieuwe regels in gebieden met natuurwaarde W-Brabantse Waterlinie verdient beter Inbreker moet zes weken zitten Winkeldievegge moet betalen Installatie burgemeester Auto belandt in sloot Rijverbod voor dronken chauffeur Boetes bij controle verlichting Man gewond bij bedrijfsongeval Weststrate trekt lijst Leefbaar Reimerswaal Concert Sport en spel 'L"V'L9l OMZTEIt Kwartettenbal Snerttocht 0800 - 0231 231 (GRATIS) b 17 woensdag 16 januari 2002 door Esme Soesman ST-MAARTENSDIJK - Thoolse agrariërs vrezen in hun be drijfsvoering te worden beperkt door het door de gemeente Tho len in de inaak zijnde nieuwe be stemmingsplan buitengebied. Het etiket 'agrarisch gebied met natuurwaarde of beperkte na tuurwaarde' heeft, zo blijkt uit het voorontwerpbestemmings plan, behoorlijke consequen ties. BERGEN OP ZOOM - De West- Brabantse Waterlinie moet be ter in beeld komen. Dat stellen negen groeperingen in een con venant, waarvan de onderteke ning vanmiddag plaatsheeft. De ondertekenaars zijn onder andere de provincie Noord-Bra bant, de gemeenten Bergen op Zoom en Steenbergen, Staats bosbeheer, het Brabants Land schap en de Stichting Vrienden van Fort de Roovere. De West- Brabantse Waterlinie stamt uit de Tachtigjarige oorlog. In 1627 begon de bouw in opdracht van de Staten Generaal van Zeeland en Holland. De linie moest de Eendracht, een belangrijke scheepvaartverbinding tussen het zuiden en Holland, bescher men tegen de Spaanse vijand en strekte zich uit van de Steen- bergse Vliet in het noorden tot Bergen op Zoom in het zuiden. In de oorspronkelijke linie stond een aantal vestingbouw kundige werken waaronder de forten Henricus, De Roovere, Pinssen en Moermont. Op dit moment is nog slechts een deel van de linie tussen Fort Henri cus en Steenbergen zichtbaar. De negen groepen gaan zich be raden op mogelijkheden omde cultuurhistorische waarde te accentueren en waar mogelijk de landschappelijke en ecologi sche kwaliteiten te verbeteren en recreatief gebruik te bevor deren. Reden voor de inwoners van het buitengebied gisteravond in grote getalen af te komen op de inspraakavond over het voor ontwerp van het bestemmings plan. Het Thoolse buitengebied wordt volgens de nieuwe kaart ingedeeld in vier gebieden. Agrariërs die hun bedrijf heb ben liggen in open agrarisch ge bied hebben weinig te vrezen. Diegenen die werkzaam zijn in agrarisch gebied met natuur waarde of met een beperkte na tuurwaarde zijn daar minder zeker van. In het eerste geval gaat het om weidevogelgebie- den en gebieden waar waarde volle vegetatie voorkomt. In het tweede geval gaat het om plek ken waar ganzenfourageerge- bieden zijn aangewezen of waar sprake is van hoogwatervlucht- plaatsen. Onder de vierde cate gorie die het bestemmingsplan buitengebied kenmerkt zijn na tuurgebieden en dijken ge schaard. Grasland Ligging in de agrarische gebie den met al dan niet beperkte na tuurwaarden heeft bepaalde consequenties. Zo mag in wei- devogelgebied niet zonder meer van gras- op bouwland worden overgegaan, omdat weidevogels als gevolg hiervan vertrekken. Dat betekent dat een vergun ning moet worden aange vraagd. Datzelfde geldt, om aantasting van het open land schap te voorkomen, voor be paalde opgaande meerjarige teelt. „Ik ben vanuit een natuurge bied onder Gouda naar Tholen gekomen om in open agrarisch gebied te kunnen werken. Nu begint dat geduvel hier ook. Mijn bedrijf wordt zo een mil joen minder waard. Is er een schadevergoedingsregeling", wilde één van de insprekers we ten. Dit is niet de eerste stap richting natuurgebied, verze kerde een medewerker van het de gemeente adviserende bu reau RB 01. Hij erkende dat niet alle gevolgen van de verande ringen voor agrariërs goed zijn ingeschat. Zo heeft de bij het proces betrokken klankbord groep, waarin onder meer de ZLTO zitting heeft, al gewezen op de ondoenlijkheid van het verbieden van afdekfolie. Het voorontwerpbestemmingsplan bepaalt dat afdekfolie niet lan ger gebruikt mag worden in ge bieden met natuurwaarde. In gebieden met beperkte natuur waarde is een vergunningsaan vraag vereist. Omdat vanuit de klankbordgroep is gewezen op de gevolgen hiervan voor een aantal teelten waaronder vroe ge aardappels wordt deze bepa ling in de definitieve versie aan gepast. Ganzen Wat de ganzenfourageergebie- den betreft, moet ook zeker op nieuw naar het plan worden ge keken, zo was uit de reacties in de zaal af te leiden. De plannen zijn tegenstrijdig aan eerder beleid, dat in landinrichtings plannen is verwoord. Daar is re kening gehouden met ganzen- fourageergebieden om andere gebieden te ontlasten, meldde een aanwezige. RBOI heeft zich gebaseerd op meerjarige tellin gen van de ganzen werkgroep, maar mogelijk zijn dat niet de laatste gegevens, aldus de RBOI-zegsman. „Daar zal ze ker nog over gediscussieerd worden. De resultaten daarvan zie je misschien weer terug in het plan." Tot en met woensdag 30 januari is het mogelijk op het vooront werpbestemmingsplan te reageren. Het aangepaste exem plaar, het ontwerpbestem- mingsplan, gaat als het goed is in september de inspraak in. KRUININGEN - Gaat ie, of gaat ie niet? Het was gisteren even spannend, nadat een 39-jarige vrachtwagenchauffeur uit Litou wen zijn wagen even voor elf uur bijna in de sloot parkeerde. De man nam in Kruiningen de bocht van de Zandweg naar de Schapen- weg te kort waardoor zijn voertuig wegzakte in de berm en boven de sloot kwam te balanceren. Omdat het voor de chauffeur haast on mogelijk was de vrachtwagen zelf uit de benarde positie weg te rij den, moest er een kraanwagen aan te pas komen. Die had nog be hoorlijk wat tijd nodig om het voertuig weer op de weg te takelen. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Den Haag is gis teren in Middelburg voor een bedrijfsinbraak veroordeeld tot zes weken cel. Officier van justitie R. Jeuken eiste drie maan den gevangenisstraf, omdat naar zijn mening de verdachte bij een tweede bedrijfsinbraak betrokken was geweest. Politie rechter A. Hameete sprak hem hiervan vrij. De man maakte deel uit van een groep jongeren die in de nacht van 7 november vorig jaar had ingebroken bij een transportbedrijf in de ge meente Reimerswaal. De politie kwam de verdachte op het spoor toen er vanuit dezelfde regio een melding binnenkwam van een poging tot inbraak bij een metaalbedrijf. Oplettende ploegenwerkers hadden het kenteken van de auto genoteerd. Dezelfde nacht werd de verdachte, die in de auto zat op weg naar huis, aangehouden. Bij het doorzoeken van de auto wer den geld en goederen van het transportbedrijf gevonden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 3 7-j arige vrouw uit Goes voor het plegen van een win keldiefstal 135 euro boete opgelegd. De verdachte werd 3 no vember in een Goese supermarkt betrapt nadat ze met drie pakken koffie en twee pakjes sigaretten de kassa passeerde. MIDDELBURG - J. M. Schouwenaar wordt vrijdag geïnstal leerd als de nieuwe burgemeester van Middelburg. Dat gebeurt om 15 uur tijdens een bijzondere, openbare raadsver gadering in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Aansluitend krijgen Schouwenaar en zijn partner, mevrouw G. Hageman, een openbare receptie aangeboden. Loco-bur gemeester P. M. Bruinooge begint om 15 uur met een korte toespraak, gevolgd door raadsnestor en wethouder R. Visser van AOV/Unie 55+. Daarna is het woord aan Schouwenaar zelf. De openbare receptie begint om 16 uur en duurt tot 18 uur. KAPELLE - Een achttienjarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is maandagavond met zijn auto in de sloot be land. De automobilist reed over de Dankerseweg in Kapelle toen hij plotseling een tegemoetkomende bromfietser zonder verlichting zag opdoemen en moest uitwijken. De automobi list kwam met de schrik vrij, de auto is vernield en de brom fietser is doorgereden. GOES - Tijdens een alcoholcontrole maandagavond op de A. Joachimikade in Goes heeft een automobilist een rijverbod van zes uur gekregen. Hij had tweeënhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. KLOETINGE - De politie hield gisterochtend op de Kapelse- weg en de Kuiterswegeling in Kloetinge een controle op fiets verlichting. Veertien mensen kregen een bekeuring. SAS VAN GENT - Een 45-jarige man uit Zelzate (B) is gister avond gewond geraakt bij een ongeval in een bedrijf in Sas van Gent. De Belg viel anderhalve meter naar beneden. De man is met rugletsel overgebracht naar het ziekenhuis. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - M. West strate uit Krabbendijke voert zoals verwacht de lijst van Leef baar Reimerswaal aan tijdens de komende gemeenteraadsver kiezingen. De partij doet voor het eerst mee en hoopt in ieder geval één zetel te halen. In afwachting van een verkie zingsprogramma heeft de partij een lijst met kernpunten voor de komende periode opgesteld. Leefbaar Reimerswaal ijvert daarin voor het afschaffen van de hondenbelasting. De partij noemt dit een middeleeuwse ge meentelijke zakken vullerij. „We hanteren toch ook geen katten- of paardenbelasting?" Ook maakt de partij zich hard Advertentie St. Janstraat 32 - Middelburg redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voor meer inspraak voor de bur gers. Zo zouden ouderen en jon geren actiever bij het beleid be trokken moeten worden door bijvoorbeeld de oprichting van een jeugdraad en/of een oude- renraad. Verder vindt Leefbaar Reimerswaal dat burgers bij zwaarwegende vraagstukken voorstellen moeten kunnen in dienen en ook het referendum wordt niet uitgesloten. Verder is de partij voorstander van een betere profilering van de wijkagent. Bij gebrek aan po litie zou deze vervangen moeten worden door een burgerwacht, zodat surveillanten vandalisme en criminaliteit tegen kunnen gaan. Leefbaar Reimerswaal is tegen het verplaatsen van scho len, bibliotheken en bejaarden tehuizen naar de rand van de kern. Volgens de partij dienen dit soort voorzieningen centraal gelegen te zijn. Lijsttrekker Weststrate, die en kele maanden geleden uit de BBR stapte, wordt op de lijst ge volgd door respectievelijk N. van der Hoest uit Yerseke (2), A. Verburg uit Waarde (3), A. van Oosten uit Krabbendijke (4) en J. Dronkers-Gerritse uit Kruiningen (5). De kandidaten lijst van de nieuwe partij be staat in totaal uit 23 namen. pagina 19 Kandidaat voor Tweede Kamer WEMELDINGE - In de Neder lands-hervormde kerk in We- meldinge wordt zaterdag 19 ja nuari een nieuwjaarsconcert gehouden. Er wordt opgetreden door organist en pianist Martin Zonnenberg, fluitiste Marjolein de Wit en kinderkoor Jong VZOS uit 's-Gravenpolder. Tij dens het concert, dat begint om 19.30 uur, wordt een collecte ge houden voor de kinderen op de Filipijnen. HEINKENSZAND - De sport hal van De Stenge in Heinkens- zand is vandaag het decor van een sport- en spelinstuif voor kinderen. De middag is bedoeld voor kin deren van vier tot twaalf jaar en begint om 13.30 uur. Na afloop, vanaf 15.30 uur, is er gelegen heid om een verjaardagsfeestje te vieren. Er wordt dan een video ver toond en kinderen kunnen sa men eten. Deelnemers wordt verzocht gymschoenen en sportkleding mee te nemen. Kortgene, maart 1953; huisvrouwen komen emmers water halen bij de provisorische waterleiding. door A.J. Barth Op 1 februari is het 49 jaar geleden dat in Zeeland de dijken doorbraken. Sinds 1953 spreken we over voor en na de Ramp, als we episoden in de geschiedenis willen aange ven. In de geschiedschrijving bleef een aantal facetten on derbelicht, zoals de drinkwa tervoorziening. We geven daarover eerst de herinnering van een toen vijfjarig Nieuw- dorps jongetje weer. Hij weet nog best hoe hard het woei op die 31e januari, een zaterdag waarop hij naar ge woonte met zijn broertjes in de teil moest, want een douche was er niet. Hij weet ook nog dat op de zondag de Lewedijk bezaaid lag met afgebroken takken en stukgewaaide dak pannen. Op die zondag moes ten vele mannen van het dorp gewapend met schoppen en zandzakken per vrachtwagen naar de Quarlespolder, die was ondergelopen. Volgens zijn herinnering kwam er die zondag geen water uit de kraan. Alleen vies, bruin vocht, dat niet te drinken was. Zijn vader woonde naast de school. Uit de lange waterlei dingbuizen in dat gebouw wis ten ze nog enkele emmers hel der drinkwater te tappen. Vast staat dat ten gevolge van de Ramp de NV Waterleiding mij Zuid-Beveland in grote problemen kwam. De direc teur, Stoel Feuerstein, heeft het allemaal opgeschreven. De hoofdtransportleiding liep van het pompstation te Os- sendrecht naar Goes en vanuit Goes naar Walcheren. In de ochtend van de eerste februari bleek dat de waterleiding tus sen de Sloedam en Arnemui- den geheel vernield was. Wa terlevering aan Walcheren kon niet meer plaatsvinden. Op oostelijk Zuid-Beveland was de waterleiding ten gevol ge van dijkdoorbraken bij Ril- land-Bath, Waarde en Oost- dijk geheel in het ongerede ge raakt. Er waren vele lekken in de plaatselijke dienstleidin gen als gevolg van instortin gen van huizen en door over haast vertrek van bewoners, die de hoofdkranen in hun wo ningen met hadden dichtge draaid. Op enkele plaatsen zo als bij de Lavendeldijk bij Oostdijk en op de hoek Kadijk en Vlietweg nabij Waarde was de hoofdtransportleiding ver nield. Brug Vele lekkages traden op in ge bieden waar eb en vloed de dienst uitmaakten. Een duiker had twee dagen nodig om de toevoerleiding naar Waarde, waardoor ongeveer honderd kubieke meter water weg vloeide, af te sluiten. Vervol gens moest men de waterleve ring vanuit Ossendrecht door het geïnundeerde gebied vei ligstellen. Dat kreeg men voor elkaar door het droogmalen van polders en door het leggen van onder meer een baileybrug door de Genie over een stroomgat nabij Kruiningen, waaraan de waterleidingbuis werd opgehangen. Koken In de periode februari-juli 1953 moest het waterleiding bedrijf enkele malen via de ra dio en de krant mededelen dat het water voor consumptie ge kookt moest worden en dat men water in voorraad moest nemen wegens mogelijke ver nieling van de hoofdtoevoer- leidingen. Lange tijd was de levering van water een moei zame zaak. De ene dag was er meer druk op de leiding dan de andere, waardoor vooral de gebieden aan het eind van de leiding nogal eens met water- schaarste werden geconfron teerd. Het bedrij f vond toch nog gele genheid om andere getroffen gebieden hulp te bieden. Op Noord-Beveland was nog geen drinkwaterleiding. De bewo ners maakten daar nog ge bruik van de put achter het huis. In de overstroomde ge bieden, die al gauw weer drooggemalen waren, was het water uit de put zout. Op 18 februari kreeg de direc tie vrijheid van handelen van Gedeputeerde Staten om wa ter te leveren aan Noord-Beve land. Eerst dacht men aan het inzet ten van een tankboot, maar het werd het aanleggen van een provisorische waterleiding van Wolphaartsdijkse Veer naar Kortgene. Zo'n 800 meter plastic buis werd besteld. Op 23 februari arriveerde de in Amsterdam vervaardigde buis in Goes. Drie dagen had men nodig om de buis geschikt te maken voor het leggen door de Zandkreek. Op 3 maart om half drie 's mid dags stroomde het eerste wa ter in de reservoirs in Kortge ne. Kortgene kon over zuiver drinkwater beschikken. Het Nieuwdorpse jongetje weet zeker dat zijn vader wa ter in de school aftapte. Dat kan, lettend op de waarschu wingen van het waterleiding bedrijf, best wat later zijn ge weest dan zondag 1 februari. Als dat zo is, faalt de herinne ring. In de zomer van 1953 verhuis de hij met zijn ouders naar Middelburg en op mooie dagen werd het strand bij Dishoek bezocht. Tot op de dag van vandaag leven de traag aan spoelende balken, huisdeuren en delen van raamkozijnen voort in zijn herinnering aan die Rampnacht. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het bonden- beraad KapReim is voorbarig geweest met het besluit om het ouderendebat niet door te laten gaan. Slechts twee partijen (ChristenUnie en Leefbaar Rei merswaal) zouden zich hebben aangemeld, maar nu blijkt dat partijen zich volgens de uitno diging juist hadden moeten af melden als ze niet zouden ko men. De kans is dus groot dat veel partijen die niet hebben af gezegd, gewoon van plan waren te komen. Eerder deze week liet het bon- denberaad teleurgesteld weten dat er geen debat over ouderen komt, omdat van de twaalf uit genodigde partijen uit Reimers waal en Kapelle slechts twee hun deelname toezegden. De vork blijkt echter iets anders in de steel te zitten. In de uitnodi ging staat letterlijk: 'wilt u svp bij verhindering een berichtje zenden Partijen moesten zich dus afmelden en niet aanmel den. Namens de WD-fractie heeft M. van der Meijden giste ren aan secretaris Hennekij van het bondenberaad laten weten dat de WD zeker van plan was aan het debat deel te nemen. „Wij zijn van plan te komen en hebben dus niet afgemeld", al dus Van der Meijden. Ze is ervan overtuigd dat alle partijen mee willen doen en doet een drin gend beroep op het bondenbe raad om het debat niet af te bla zen. Ook de BBR uit Reimerswaal laat bij woorde van M. van Overloop weten dat ze zeker van plan was te gaan. Hij is niet te spreken over het feit dat het bondenberaad zegt slechts twee aanmeldingen te hebben gehad. „Ik heb me nota bene aange meld bij de voorzitter." Maar de kans dat het debat door gaat is nihil. Hennekij is in ieder geval zeer stellig: „We hebben de be richten dat het niet doorgaat verstuurd. Dat gaan we nu niet ineens weer terugdraaien." Ook als nog meer partijen laten we ten wel van plan zijn te komen, verandert dat niets aan die be slissing. „Het debat gaat niet door", aldus Hennekij. En dus lijkt het erop dat niet de politie ke partijen, maar juist het bon denberaad zelf - door het schrij ven van een onduidelijke uitno diging - verantwoordelijk is voor het niet doorgaan van het ouderendebat. LEWEDORP - De vier carnavalsverenigingen op Zuid-Beveland houden zater dag 19 januari hun jaarlijkse kwartettenbal. De vier prinsën en de raden van elf uit Hanzehat (Goes), Pikpot (Kwadendamme), Paerehat ('s- Heerenhoek) en 't Kraaienist (Lewedorp) zijn aanwezig. Het kwartettenbal wordt gehouden in het verenigingsgebouw in Le wedorp en begint om 21.00 uur. KORTGENE - Gymnastiekver eniging OKK uit Kortgene houdt zaterdag 19 januari de Snerttocht. De wandelaars heb ben de keuze uit twee afstanden: vijf en tien kilometer. Inschrij ven kan vanaf 13.00 uur bij dorpshuis De Pompweie aan de Bernhardstraat in Kortgene. Het vertrek is om 13.30 uur. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen GRt<!lAUS TE,f- 370 B I 3 70 FAf 370

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31