PZC Krijn Doolaard vindt zijn inspiratie in de natuur Juweeltjes van weleer op cd Nooit te oud om iets te leren Thoolse barhouder krijgt maand voor schikkingsvoorstel Werkstraffen voor sigarettensmokkel Lezingenserie SLAZ voortgezet door Pim van Oostrum Terug naar de schoolbanken Weinig animo voor trouwen op 2 februari 2002 kunst cultuur woensdag 16 januari 2002 Zangeres Willy Feijtel-Bout is zo enthousiast over het zingen van oude liedjes, dat ze deze heeft verzameld op een cd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Henk Postma Je hebt ouderen die, eenmaal met pensioen, niets liever doen dan op hun lauweren rusten. Er zijn er ook die pas dan echt tot leven komen. Mogelijk heden genoeg. Ook in Zeeland. Wie op latere leeftijd wijs wil worden, kan de Zak van Zuid-Beveland in. Of samen met Dante naar de diepten van de hel. Beide uitstapjes staan op het voorjaars- prograinma van de Zeeuwse Senioren Academie. Die duwt ouderen, nu al zo'n tien jaar lang, uiteenlopende terreinen van de wetenschap op. De vijftien cur sussen van afgelopen jaar trokken 165 deelnemers, een record. Of het nu gaat om filosofie of geschie denis, om kunst of cultuur, de Zeeuwse Senioren Academie weet van wanten. Je kan er, zoals dat heet 'hoger onder wijs voor ouderen' volgen. Maar wil je kennis maken met de computer, dan kan je er ook terecht. Voor dat laatste meldde de Vlissinger W. Landzaat, ge pensioneerd marinier, zich bij de aca demie aan. Vijf jaar geleden besloot hij er de introductiecursus computerge bruik te volgen. Landzaat werd meteen als bestuurslid gevraagd. Sindsdien doet hij de promotie. Dat wil zeggen: aan de weg timmeren met de vijftien cursussen die, zowel in voor- als najaar, op touw worden gezet. Onderwijs op academisch niveau: het klinkt deftig. Toch kan iedereen eraan mee doenMits men de jaren des onderscheids heeft be reikt. Enige vooropleiding is niet nodig. „Er wordt verondersteld dat deelne mers langs de weg van zelfstudie en/of door werk- en levenservaring het ver eiste ontwikkelingsniveau hebben be reikt", stelt de programmabrochure de geïntereseerden gerust. De academie kent geen echte leeftijds grens. Landzaat glimlacht. „We rich ten ons op mensen van vijftig jaar en ouder. Maar we zullen niemand om een geboortedatum vragen. Het selecteert zich vanzelf. Mensen die nog in vol be drijf zijn, hebben er de tijd niet voor. Want de cursussen zijn overdag. Tenzij er zoveel belangstelling is dat we een dubbele cursus draaien, zoals afgelo pen naj aar. Toen gaf één van onze popu lairste docenten, mevrouw J. Vogels, een cursus over de geestelijke cantates van Bach. Die trok zoveel belangstel ling dat ze ook nog zo'n cursus in de avonduren heeft gedaan." Faciliteiten De Zeeuwse Senioren Academie werkt samen met de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Die stelt collegezalen, stu dieruimten en andere faciliteiten be- De Zeeuwse Senioren Academie presenteert een serie nieuwe cursussen. Eén daarvan belicht landschapstypes in de Zak van Zuid-Beveland, zoals het heggenlandschap bij Nisse. foto Willem Mieras schikbaar, deels gratis, deels tegen een zacht prijsje. Dat betekent dat deelne mers veelal niet meer dan zo'n 65 euro betalen, cursusmateriaal inbegrepen. Daarvoor worden dan, afhankelijk van- het ondei^werp, zo'n vier tot vijf studie bijeenkomsten georganiseerd. De meeste deelnemers komen van Wal cheren. Er is ook veel belangstelling uit de Bevelanden. Zelfs uit Schouwen ko men cursisten naar Vlissingen. De be langstelling uit die regio's neemt toe. Zeeuws-Vlaanderen is een zorgenkind. Vorig jaar is geprobeerd ook daar een aantal cursussen op touw te zetten. Daar is er maar eentje van doorgegaan: een computercursus. De andere zes ge plande cursussen werden wegens ge brek aan belangstelling afgeblazen. Het nieuwe voor j aarsprogramma speelt zich dan ook weer volledig in Vlissingen af, uitgezonderd de uitstap jes en excursies die met sommige cur sussen gepaard gaan. Belangstellenden kunnen uit een keur aan onderwerpen kiezen. Wie over de grens wil, kan kennis maken met Parijs of Antwerpen. Geschiedenis en cultuur van beide steden worden uitvoerig be- licht. Men kan ook een reis naar het ei gen innerlijk maken, een trektocht die van het domein van Koning Arthur, Parcival en Merlijn tot in de diepten van de Hel van Dante voert. Wie daar voor terugschrikt kan zich verdiepen in de ontstaansgeschiedenis en ontwikke ling van de Zak van Zuid-Beveland,één van de elf waardevolste cultuurland schappen van ons land. En dan is er de cursussen 'geloven in muziek', opnieuw aan de werken van Bach gewijd, inclusief toegang tot de uitvoering van de Matthaus Passion in de Grote Kerk van Veere. Andere on derwerpen: Europese architectuur, Zeeland en de Verenigde Oost-Indische Compagnie, West-Europese 'bescha vingsgeschiedenis', en munten in histo risch verband. „Steeds weer iets nieuws", propageert Landzaat. „We mikken op verscheidenheid, er zijn geen herhalingen." Dat geldt niet voor de computercursus sen. Daar zijn er vier van: een introduc tiecursus, werken met het tekstverwer kingsprogramma Word, Surfen op het Internet, en een vervolgcursus Word. „Dat zijn natuurlijk geen cursussen van academisch niveau", zegt Land zaat. „We zijn ermee gestart omdat er grote behoefte aan is. „Bij normale computercursussen gaat men er van uit dat je met de computer bent opge groeid, dat je al weet hoe een toetsen bord werkt of wat een floppy is. Veel ou deren weten dat niet. Vaak ook ligt voor hen het tempo te hoog. Daarom bieden we speciale opleidingen aan. Die zijn wat duurder dan de andere cursussen van de academie. Toch trekken ze veel deelnemers, vaak meer dan er toegela ten kunnen worden. door Esme Soesman MIDDELBURG - De eigenaar van café-restaurant Havenzicht in Sint-Annaland heeft vier weken de tijd om met een schik kingsvoorstel richting gemeen te Tholen te komen. Dat bepaal de de rechtbank in Middelburg gisteren in een kort geding. De barhouder had een kort ge ding aangespannen tegen de ge meente Tholen, nadat de ge meente een openbare verkoop van roerende goederen had aan gekondigd. Op deze wijze wilde de gemeente geld binnenkrijgen dat via eerdere dwangbevelen aan de café-eigenaar is opge legd. De kwestie speelt al vanaf 1996. In verband met het over schrijden van geluidsvoor- schriften werd in augustus van dat jaar een dwangsom opge legd voor elke keer dat de eige naar in de fout ging, tot een maximum van 120.000 gulden Er volgden zeven dwangbeve len, waartegen de uitbater vier keer verzet aantekende. Onder tussen werd het beroep dat de uitbater begin 1999 bij de Raad van State indiende ongegrond verklaard. Zolang een verzets- procedure bij de rechtbank loopt zijn dwangsommen niet te innen. Dat kan wel in de drie ge vallen waartegen de uitbater geen verzet heeft aangetekend. Daar is de openbare verkoop ook voor bedoeld. Via het kort geding heeft de uitbater nu ver zocht om met een schikkings voorstel te komen. Lukt het de twee partijen niet om tot over eenstemming te komen dan doet de rechter alsnog uitspraak. GOES - Trouwen op 02-02-02, dezelfde dag als Willem- Alexander en Maxima, is niet populair op de Bevelanden en Tholen. In totaal staan twee hu welijken gepland, één in de ge meente Goes en één op Tholen. Een huwelijk op dezelfde dag als de kroonprins en Maxima heeft z'n voor- en nadelen. De datum staat leuk op de trouw- kaarten, maar het gevoel lijkt toch anders. De huwelijken in de regio vinden in de middag plaats, terwijl het koninklijk huwelijk 's ochtends en een deel van de middag in beslag neemt. Alle zes gemeenten op de Beve landen en Tholen bieden de mo gelijkheid om op deze bijzonde re zaterdag te trouwen, maar in Reimerswaal, Borsele, Kapelle en Noord-Beveland staan geen huwelijken op het programma. Voorlichtster L. Hermsen van de gemeente Kapelle: „De belang stelling in onze gemeente om op een zaterdag te trouwen is so wieso minimaal. Dat is nu ook zo. Er was geen belangstelling om op deze dag te trouwen." In Goes is één huwelijk gepland op het gemeentehuis. Om 15.00 uur stappen Marius van Lagen en Carla Nijssen Dekker in het huwelijksbootje. Volgens voor lichtster M. Aerts van de ge meente Goes is een zaterdags huwelijk vrij uitzonderlijk. „Het komt gemiddeld acht tot tien keer per jaar voor. Meestal staan huwelijken op vrijdag middag gepland." Ook in Sint Maartensdijk, gemeente Tho len, staat zaterdagmiddag 2 fe bruari een huwelijk op de rol. Planning De trouwerij in Goes is speciaal op deze datum gepland, maar niet vanwege het koninklijke huwelijk, vertelt Carla Nijssen- Dekker. „Op 2 februari is het precies twee jaar geleden dat Marius en ik elkaar hebben ont moet. Voordat de huwelijksda tum van Willem-Alexander en Maxima bekend werd, hadden wij deze datum al in de agenda staan." Het huwelijk van Wil lem-Alexander en Maxima gaat uiteindelijk niet helemaal aan het aanstaande echtpaar voor bij. „De televisie zal wel aan staan, maar de voorbereidingen voor ons huwelijk gaan ook door. Het meeste gaan we op de video bekijken", denkt Carla. door Anita Tournoig TERNEUZEN - Echo-Audio biedt de bezoekers naast luis tergenot - boven is een luister- ruimte - eveneens kijkgenot. Er zijn steeds wisselende exposi ties, ingevuld door in Zeeuws- Vlaanderen woonachtige kun stenaars. Deze keer is er nieuw werk te zien van Krijn Doo laard. Doolaard, Rotterdammer van geboorte, volgde de opleiding door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) vervolgt de lezin genserie 'Poëzie door de eeuwen heen' dinsdag 22 januari in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg met een voordracht van Pim van Oostrum. Zij gaat in op de functie van poëzie in de achttiende eeuw. Een maand later (dinsdag 19 fe bruari) is de beurt aan hoogle raar Dick van Halsema, die de poezie aan het einde van de ne gentiende en het begin van de twintigste eeuw onder de loep neemt. Nadat Piet Gerbrandy de poëzie van de oudheid, W. Gerritsen die van de middeleeuwen en Marij ke Spies die van de zeventiende voor Beeldende Kunsten te Rot terdam, afdeling tekenen en schilderen. In 1978 kwam hij met zijn gezin in Nummer Een, een buurtschap tussen Hoofd plaat en Breskens, wonen. Te genwoordig woont de kunste naar in Groede, waar hij een eigen atelier De Lijnbaan heeft. Naast tentoonstellingen in ei gen land exposeerde hij in En geland en België. Het werk van Doolaard wordt ook gebruikt voor prentbriefkaarten en ka lenders. eeuw hebben behandeld, buigt Van Oostrum zich in de vierde aflevering over de achttiende eeuw. Als historisch letterkun dige promoveerde zij op het werk van Juliana Cornelia de Lannoy (1738-1782), waaruit zij ook een bloemlezing samen stelde. Schrijven was in de acht tiende eeuw een zaak van de hogere en middenklassen. Via literaire conversatie kon men aan de etiquette voldoen, zich- In tegenstelling tot de meeste kunstenaars gaat Doolaard, na aanvankelijk abstract te heb ben gewerkt, steeds meer de fi guratieve kant op. De natuur is zijn grootste inspiratiebron. Zijn werk getuigt van deze lief de en bewondering. Vooral het kleine wordt geobserveerd. Gedetailleerd wordt alles nauwkeurig weergegeven in verschillende technieken: pen tekeningen, acryl- en olieverf- werken, aquarellen en gemeng de technieken. Naar de twee zelf profileren, relaties onder houden, misstanden aan de kaak stellen en gewenst zedelij k gedrag onder de aandacht bren gen. Van Oostrum zal niet alleen stil staan bij de hoogtepunten uit de achttiende-eeuwse letterkun de. Ze kijkt met een hedendaag se bril naar de literaire produc tie van die tijd en heeft daarom ook aandacht de context waar binnen literaire teksten func- laatste gaat zijn voorkeur uit. Een rode zakdoek, een tabaks doos, tuinhandschoenen en een houten hamer naast een boom stronk worden minutieus ver werkt in een grasveld met mar grietjes. In Het Killetje kun je de pokken op de palen tellen. Het werk in acryl en olieverf is wat grover van opzet, maar ook hier directe voorstellingen. In Uitgeran geerd, een acryl, zien we een ou de boerenkar tegen een onge woon felle strakblauwe lucht. Voorliefde Naast een grote betrokkenheid bij de streek blijkt ook een voor liefde voor het Franse platte land in een olieverf werkje met Petanque spelende mannen. Trompe l'oeuil in gemengde techniek is een regelrechte ode aan de natuur, zodat zelfs bin nenshuis te genieten valt. Welke techniek echter ook wordt toe gepast, het werk draagt zijn stempel door het onopvallend in het werk verweven van natuur- wondertjes als een duinkonijn tje, vlinders, bijtjes, torretjes of vogels waarbij voor de laatste een iets prominentere plaats is gereserveerd. De favoriete kleur, terug te vinden in haast al zijn werk, is grijsblauw, zo'n kleur die vroeger ter plekke vaak werd toegepast in boeren huizen. Tentoonstelling t/m 3 februari in Echo-Audio, de Jongestraat 1, Ter- neuzen. Openingstijden: di t/m vr. 13.00-18.00, vr. ook 19.00-21.00 uur, za. 10.00-17.00 uur. tioneren. Dat betekent een in- terpetatie met aandacht voor milieu en sekse van de auteurs en het politieke en culturele kli maat dat destijds heerste. Van Halsema is hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amster- dam. Aan de hand van de gedichten van onder anderen Gorter, Leo pold en Nijhoff zal hij betogen dat de poëzie aan het begin van de twintigste eeuw mystieker, persoonlijker en dus hermeti- scher werd. De dichter wendde zich af van de burgerlijke sa menleving, zag gedicht steeds minder als een vorm van com municatie maar eerder als een autonoom kunstwerk dat voor meerdere interpretaties vatbaar is. Beide lezingen beginnen om 20.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - De liedjes doen haar te rugkeren naar haar jeugd. Bij het horen of zingen van het re pertoire van de componiste en zangpedagoge Catharina van Rennes (1858-1940) waant zan geres Willy Feijtel-Bout uit Goes zich weer als meisje bij oma thuis, met de familie samen zingend, moeder aan het orgel. „De sfeer van vroeger komt te rug. De liedjes geven mij een nostalgisch gevoel." Onlangs is de cd Mij spreekt de blomme een tale verschenen. Daarop zingt Feijtel zevenen dertig liederen van Catharina van Rennes, waaronder de ne gentien op muziek gezette Kleengedichtjes van de Vlaam se dichter Guido Gezelle (1830— 1899). De Goese sopraan wordt begeleid door fluitiste Heieen Bout, pianist Mar van der Veer en de zangeressen Anneke van Alphen, Henrike van der Boom en Reinera den Hoed. Het is voor het eerst dat zoveel liedjes van Van Rennes op cd verschijnen. Naar veel van de muziekparti turen heeft Feijtel lang moeten zoeken. De laatste plaatopna men, die dateren van begin ja ren tachtig, zijn al lang niet meer te verkrijgen. „Ik wil dat deze liedjes weer be reikbaar zijn voor de mensen", verklaart Feijtel haar initiatief. „Het zal veel mensen eenzelfde gevoel van herkenning bezor gen als ik kreeg." De bekendste titel op de cd is wellicht 'Klein, klein kleuter tje'. Daarvan is alleen een pia no-improvisatie opgenomen. Maar een wat ouder publiek zal veel van de andere liederen di rect mee kunnen zingen. Zo zijn 'Des Zomers' Wie met ons wil naar buiten gaan), 'De macht van het kleine' Kleine water- dropp'len) en 'Engelenwacht' Als goede kind'ren slapen zacht) lang bekend gebleven doordat ze een plekje kregen in de liedbundel Kun je nog zin gen, zing dan mee. Maar ook 'Wiegenliedje', 'Zonnelied', 'Madonna-kindje', 'Meimor gen' en 'Het Angelus klept in de verte' zijn klassiekers. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Ha- meete heeft gisteren een 51-jari ge inwoner van Vlissingen een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden opge legd. Hij kreeg deze voor het be zit van illegale sigaretten en voor medeplichtigheid aan hen nepteelt. Een 37-jarige man uit Vlissingen werd wegens bezit van een kleinere hoeveelheid si garetten veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 2500 euro. Officier van justitie R. Jeuken kon gisteren het bewijs tegen de uit Rusland afkomstige mannen niet helemaal rond krijgen. Het gros van de illegale sigaretten, aangetroffen in de woning van een van de verdachten, kon de verdachten niet worden aange rekend. Vooral het laten verta len door de vrouw van een van de verdachten was slordig. „Zij kan zelf bijna geen woord Ne derlands. De douane had dit eu- Velen hebben daarmee als kind kennisgemaakt, in familiekring of op school, net als Feijtel. „Mijn liefde voor die liedjes da teert van heel vroeg. We zongen ze gezellig met de familie of we leerden ze op school. Nog steeds vind ik het juweeltjes. Het zijn liedjes vol verwondering over alles wat leeft, vooral over de natuur. In de Kleengedichtjes van Gezelle speelt religie een belangrijke rol. Zowel Van Ren nes als Gezelle meende dat God werd weerspiegeld in de na tuur." In haar tijd was Van Rennes een gewaardeerd componiste. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het ver zoek dat ze kreeg om voor de in huldiging van koningin Wilhel- mina, in 1898, een aubade te componeren. Ze had zelf haar muziekopleiding genoten bij Richard Hol, de componist van 'In een blauw geruite kiel' en 'Waar de blanke top der duinen Net als haar leermeester be steedde ze veel aandacht aan kinderliedjes. Ze zette zang klassen op in Utrecht en Den Haag. In de laatste kreeg prinses vel netjes moeten oplossen met een Russische tolk", aldus Jeu ken. De sigarettenvangst in de auto van een van de verdachten achtte Jeuken wel bewezen. De douane stuitte op 7 januari vorig jaar in Vlissingen op 44.200 sigaretten, waarover geen accijns was betaald. In een bestelauto een deel van de buit, 10.000 sigaretten, aangetroffen. De 51-jarige chauffeur werd hiervoor verantwoordelijk ge acht. Zijn medeverdachte hield zes sloffen sigaretten onderzijn trui verborgen. Het restant van 33.000 sigaretten bleek in een tas in de woning van de jongste dader te liggen. Hij verklaarde de tas een paar dagen voor een matroos te bewaren. De sigaret ten waren afkomstig van een Russisch schip. De rechter veroordeelde de oud ste verdachte eveneens voor me deplichtigheid aan het in stand houden van de hennepkwekerij. De 51-jarige Rus huurde een loods die hij vervolgens onder verhuurde aan een ander. In de loods werden 500 hennepplan ten aangetroffen. ÜH Juliana op tienj arige leef tij d les. De teksten van kinderen - Juli ana schreef 'Dansende haasjes' en 'Mooi weer' - werden door Van Rennes op muziek gezet. Met de zangklassen verzorgde ze vervolgens ook kindermati nees. Verpleeghuizen Het repertoire van Van Rennes behoort tot het collectieve ge heugen van Nederlanders van vijftig jaar en ouder, is Feijtels ervaring. Ze treedt veel op in verpleeg- en verzorgingshuizen waar het publiek de liedjes met enthousiasme begroet. „Mensen zingen de teksten zo mee. Daar om dacht ik ook: 'Ik zet ze op cd Ik betwijfel of de liedjes ook aanslaan bij een jong publiek Ze zijn prachtig, maar je moet er wel even voor gaan zitten om ze tot je te laten doordringen. Ik heb het idee dat jongelui dat niet meer doen." Morgenavond besteedt het televisie programma Springtij van Omroep Zeeland aandacht aan Feijtels ver tolking van Van Rennes' liederen. Elk uur vanaf 18.35 uur. Het Killetje, een aquarel en Onverstoorbaar, gemengde techniek: werken van Krijn Doolaard. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30