Russische emigranten keren terug PZC Rusland wint slag olie-oorlog Schouws gelijk Intellectuele voorhoede geeft gehoor aan roep van het moederland Incident alleen mag geen reden zijn tot landbouwhervorming 16januari 1952 woensdag 16 januari 2002 Honderdduizenden Russen trokken het afgelopen decennium de grens over op zoek naar een betere toekomst. Inmiddels te kent zich een nieuwe trend af: heimwee en hoop drijven de Russische emigrant terug naar het moederland. De website 'Russians Go Home' Russen ga naar huis) trekt twijfelaars over de streep. „Zeker 70procent van de Russen die ik ken ivil terug." Het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen heeft het gelijk van Schouwen-Duiveland on derstreept. De inwoners van dat eiland wonen te ver verwijderd van spoedeisende medische zorg. Het duurt gemiddeld meer dan drie kwartier eer de ambu lance een patiënt, die spoedeisende medische hulp no dig heeft, in een ziekenhuis heeft afgeleverd. Drie kwartier is voor minister Borst van Welzijn Volks gezondheid en Sport de maximale tijdsspanne. De kei harde conclusie luidt, dat in Nederland spoedeisende medische zorg op Schouwen-Duiveland en op de Wad deneilanden het slechtst bereikbaar is. Deze gegevens zijn niet verrassend. In december 2000 al schreef minister Borst in een brief aan de Tweede Ka mer dat zwangere vrouwen op Schouwen-Duiveland, West-Zeeuws-Vlaanderen en Sint-Philipsland niet met een ambulance binnen 45 minuten voor een beval ling in het ziekenhuis kunnen zijn. Dat bleek toen uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Gelukkig voor Zeeuws- Vlaanderen kan die regio een beroep doen op Vlaamse ziekenhuizen. Meestal is het zo dat er eerst doden moeten vallen en dat vervolgens van alles en nog wat onderzocht wordt. Nu zijn de onderzoeken er en ligt het voor de hand dat er maatregelen worden genomen. Maar of er ook daad werkelijk wat gebeurt is nog maar de vraag. Want na het RIVM-onderzoek is vanuit de gemeente Schouwen- Duiveland, gedeputeerde staten van Zeeland en Zeeuwse Kamerleden druk uitgeoefend op de minister. Evenwel zonder resultaat. Kennelijk moeten er toch eerst doden vallen. Het grote probleem in deze is dat de democratische con trole in het ziekenhuiswezen steeds verder achter de politieke horizon verdwijnt. Politici op alle niveaus roepen wel van alles, doch blijken niet in staat verbete ringen door te voeren. De praktijk in Nederland is nu dat de bal steeds nadrukkelij ker in het kamp van de zie kenhuisdirecties en de zorgverzekeraars ligt. In het ge val van Zierikzee bij de Raad van Bestuur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen. Kan of wil deze raad haar verantwoordelijkheid niet oppakken? Een eerste reactie van die zijde op de nieuw ste cijfers doet het ergste vrezen. Volgens voorzitter Broertjes van de Raad van Bestuur is een extra afslagop de A58 de oplossing voor het probleem van de aanrijtij- den. Hij wil dus de zaken omkeren. De infrastructuur aanpassen aan de voorzieningen. Mocht dit niet wer ken, wat is dan zijn volgende suggestie: de Nederlandse verkeersregels veranderen of inwoners van oost- en west-Schouwen-Duiveland evacueren? door Frank Hendrickx Pjotr Panov studeerde in Chi cago aan Wharton 'de beste business school van de VS', hij werkte als goed betaalde con sultant in Boston en zat 'in het oog van de orkaan' toen de dot- com-hype uitbrak in Californië. Het leven was mooi en comfor tabel, maar opeens sloeg de Rus sische ziel toe. „Ik kreeg heim wee", zegt Pjotr Panov. In 1991 had de jonge natuur kundige zijn land vaarwel ge zegd, maar de bijna acht jaar in de VS leerden hem een belang rijke les: „Waar je ook bent, je blijft altijd een Rus." Hij miste zijn familie, de taal, de liedjes en feestjes in de keuken - 'de bana le zaken' - en hij wilde iets doen voor zijn geplaagde moeder land. „Hier kan ik met mijn kennis echt iets betekenen, in Amerika blijf je toch een van de velen." Pjotr Panov maakte in het begin van de jaren negentig deel uit van een ware volksverhuizing. De val van het IJzeren Gordijn was in Rusland het startschot voor een ongekende uittocht. Joodse Russen vertrokken en masse naar Israël, Russen van Duitse afkomst namen het vliegtuig in de richting van Ber lijn en knappe koppen als Pjotr Panov grepen iedere studie beurs aan om de grens over te trekken. Het volk dat in eeu wenlange isolement een strikt onderscheid koesterde tussen 'nasji ljoedi' (onze mensen) en de onbetrouwbare rest van de wereld concludeerde plotseling dat het geliefde 'rodina' (moe derland) niet meer goed genoeg was. Chaos „Ik stond niet te springen om te vertrekken", zegt Pjotr Panov. „Maar in Rusland heerste chaos en we wisten niet hoe het verder zou gaan. Ik kreeg de kans om te gaan en die pakte ik. Inmiddels is er sprake van een kentering. Volgens cijfers van Goskomstat, het Russische CBS, daalde het aantal Russi sche emigranten in 2000 naar het laagste niveau sinds 1990. Ook neemt het aantal mensen dat terugkeert sterk toe, al be staan er geen nauwkeurige ge gevens omdat de cijfers vertroe beld worden door de stroom Russen die uit voormalige sov jetrepublieken naar Rusland trekken. „Er is onmiskenbaar een trend", weet Panov zeker. „Van de Russische gemeen schap in de Verenigde Staten wil 70 procent in principe terug naar Rusland." Website Pjotr Panov kan het weten, wantbehalve directeur van IBS, 'het grootste high-tech bedrijf van Rusland', is de kleine Mos- koviet ook oprichter van de website Russians Go Home. Sinds een jaar discussiëren emi granten daar over de voor- en nadelen van een terugkeer. Er worden tips gegeven over de beste scholen en ziekenhuizen in Rusland, aantrekkelijke va catures, goede verhuisbedrij ven, het belastingklimaat en de eigenaardigheden van de bu reaucratie. „Het is een succes", zegt Panov. „Zonder enige vorm van recla me hebben we per maand tussen de 13.000 en 15.000 actieve ge bruikers. Er is behoefte aan dit soort praktische informatie, want het leven verandert snel in Rusland. Als je een paar jaar weg bent geweest, dan ben je niet meer op de hoogte." De site leert ook dat het leven over de grens veel Russen zwaar valt. Ene Victor Friedman noemt vanuit zijn woonplaats Los Angeles de Amerikanen 'zielloze, egoïstische, domme wezens die niets van de omrin Pjotr Panov heeft de website Russians go home opgezet. gende wereld begrijpen'. Ene Igor vervloekt de dag dat hij naar 'het achterlijke Canada' is vertrokken. Omgekeerd blijkt dat een terugkeer naar Rusland ook niet altijd meevalt. Het ge klaag over het grauwe Moskou en de sombere mensen is niet van de lucht. Een teruggekeerde Russin omschrijft Rusland als 'het land van dieven en uit schot'. „Ik had ook een collega die zich niet meer kon aanpas sen aan Rusland", zegt Pj otr Pa nov. „Hij ergerde zich kapot als de stoep vies was, de mensen in de metro stonken of het winkel personeel hem grof behandelde. Natuurlijk, niemand vindt die dingen leuk, maar wat mij be treft wegen de voordelen ruim schoots tegen de nadelen op." Panov gelooft dat Rusland op de goede weg is en dat voormalige emigranten een grote bijdrage kunnen leveren aan de weder opstanding. „Ik merk het aan me zelf. De er varingen in management die ik heb opgedaan in Amerika blij foto Frank Hendrickx/GPD ken ook zeer succesvol in het be drijf waar ik nu werk. Ik heb echt een toegevoegde waarde. Dat is heel bevredigend. Veel voormalige emigranten hebben het gevoel dat ze in Rusland van meer waarde zijn dan in de VS of andere succesvolle landen. Hier kun je tenminste nog iets te weegbrengen." GPD door Nico Hylkema Europees Commissaris Franz Fischler van Landbouw kreeg tijdens de Grüne Woche in Berlijn ein delijk de handen van boeren weer eens hard op elkaar. Tij dens een debat met de minis ter Brinkhorst van Land bouw en zijn Duitse collega Künast, die pronkten met hun progressieve landbouw beleid, zette hij even een domper op deze vreugde: „Je mag het landbouwbeleid niet hervormen op basis van uit zonderlijke gebeurtenissen als mond- en klauwzeer of de gekke-koeienziekte bse." Dat was natuurlijk zalf op de vele wondendie de beide mi nisters in de boerenzielen hebben geslagen. Eerlijk is eerlijk, Fischler heeft gelijk. Want veel van de voorstellen tot hei*vorming van het land bouwbeleid zijn gestoeld op eenmalige gebeurtenissen, die zeker op de belangrijkste thema's van de hervorming amper invloed hebben. Wat heeft mond- en klauw zeer te maken met voedsel veiligheid? Hoe groot is de kans dat een burger uit Ne derland of Duitsland wordt getroffen door een menselij ke variant van bse? In beide gevallen zal het antwoord negatief zijn. Nul en bijna verwaarloosbaar klein. Als er nu nog volop werd ge sproken over de dioxinekip- pen, of met hormonen vol ge pompte varkens, dan kon je iets voorstellen bij de nood zaak tot hervorming. Maar die dioxine was weer zo'n uitzonderlijk geval en de hormonen in het Europese vlees stellen weinig voor, vergeleken met de Verenigde Staten. Supermarktketens en zuivelfabrikanten hebben naar aanleiding van dit soort voedselschandalen al lang hun maatregelen getroffen met uitgebreide veiligheids regelingen. Want geschon den consumentenvertrou wen is slecht voor de omzet, zo is vaak gebleken. Overigens is dat schenden van het vertrouwen van de klanten een relatieve zaak. Men vergeet snel. In Duits land is de vleesconsumptie allang weer terug op het ni veau van voor de ontdekking van de eerste bse-koe. In die zin is de uitkomst van de in ternetdiscussie 'Future of Food' wel aardig. Die geeft een duidelijk beeld van con- sumenten, die voedselveilig heid heel vanzelfsprekend vinden. Zo vanzelfsprekend, dat ze er niet eens meer voor willen betalen. Dierenwel zijn gaat ze nauw aan het hart, tot ze ervoor moeten be talen aan de kassa. Is er dan geen aanleiding om het landbouwbeleid eens flink op de schop te nemen? Tja, Brinkhorst zei het zelf: Nederland is een groot land op een klein territorium. Dan moet je eerder ingrijpen in mestoverschotten en een te veel aan gewasbescher mingsmiddelen. En wat te denken van de uit breiding van de Europese Unie met tien landen. Lan den die onder een communis tische regime het platteland volstrekt verwaarloosd heb ben en al hun aandacht heb ben gericht op de steden. Om de boeren in die landen zon der kleerscheuren de Euro pese Unie binnen te halen, vraagt om een ander beleid. Fischler heeft dat begrepen en doktert gestaag aan maat regelen om de Poolse boeren zonder brokken Europees 'landbouwbestendig' te ma ken. Daarom wellicht ging hij ook in tegen de beide zo vooruitstrevende ministers. Want om eerlijk te zijn, heb ben die niet erg veel draag vlak gecreëerd onder de boe ren voor maatregelen. Dat is geen goede manier om een echte hervorming in het landbouwbeleid door te voe ren. Het strookt al evenmin met het door Brinkhorst zelf geprezen polder-, of het Rijn- landmodel. Zo zitten in twee belangrijke landbouwlan- den nu boeren hun minister uit. Mokkend wachten ze de verkiezingen af. Brinkhorst zal niet terugko men en van Künast moet je dat ook maar afwachten. Boeren zullen er geen traan om latenMet hervormen win je geen populariteitsprijs, zegt Brinkhorst keer op keer. Nee, niemand zegt dat het zo moet. Maar iedere communi catiedeskundige zal kunnen vertellen, dat je voor echte veranderingen een draag vlak moet creëren. GPD Afghanistan heeft geen gas of olie. Toch is de vraag gerezen of Ameri kaanse energiebelangen schuil gaan achter opera tie Duurzame Vrijheid. door Ans Bouwmans Het Taliban-regime in Af ghanistan is verdreven. Een interim-regering is aangetre den. De wereld buigt zich vol gende week in Tokio over de we deropbouw. Het lijkt de goede kant op te gaan met het land, dat volgens energie-experts een be langrijke rol kan vervullen als energieschakel tussen Cen traal-Azië en het Westen. Was de toegang via Afghanistan tot de gas- en olievoorraden in Kazachstan de werkelijke reden voor de bombardementen, is een vraag die sceptici hebben ge steld. „Nee", zegt Robert Ebel, direc teur Energie en Nationale Vei ligheid van de Amerikaanse denktank Center for Strategie and International Studies. Al hoewel een stabiel Afghanistan van belang is voor de regio, en de verdere ontwikkeling van ex- portroutes mogelijk maakt, ziet hij Afghanistan niet als een strategisch land. Vergelding voor 11 september was de belangrijkste drijfveer voor de Amerikaanse bombar dementen op de Taliban-bol- werken, maar het idee dat de VS zijn invloed in dit gebied zou kunnen vergroten, moet toch wel bij oliemannen Bush en Cheney zijn opgekomen, stelt Eric Margolis, schrijver van een boek over Afghanistan, in een analyse die eind vorig jaar cir culeerde in verschillende Ame rikaanse kranten en op internet. Internationale politiek wordt vaak ingegeven door oliebelan- gen. Over enkele decennia wordt olie schaars en dan wordt er om het schaarse aanbod ge vochten, meent Margolis. Ebel, oud-medewerker van de CIA en het Amerikaanse Energieagent schap, ziet dat anders: de olie voorraad in Centraal-Azië is daarvoor relatief te klein en er zijn voor de VS te veel alterna tieven. Pijpleiding De olie- en gasvoorraden in de Kaspische regio en Centraal- Azië vormen ongeveer 3 procent van de bewezen energiereserves in de wereld. Turkmenistan be schikt over de op twee na groot ste gasreserves (Rusland en Iran zijn de grootste). Kazachstan De Kazachstaanse premier Tokayev opent de kraan van de pi jpleiding naar de Zwarte Zee. Sinds maart vorig jaar verkoopt Kazachstan langs deze weg olie aan het Westen. foto Anatoly Ustinenko/EPA heeft grote gas- en olievelden. De reserves in Kazachstan zijn van belang als aanvulling op olie uit het Midden-Oosten en anderelanden. Pijpleidingen zijn eigenlijk de enige manier om de brandstof te kunnen exporteren naar de af nemers in het Westen en de groeiende afzetmarkten in Pa kistan, India en China. Er zijn verschillende routes mogelijk: via Rusland (bestaand), via Azerbeidjan, Georgië en Thrkije (in voorbereiding), via Iran (zijn VS mordicus tegen) en tot slot via Turkmenistan/Oezbekistan en Afghanistan naar de Arabi sche Zee. De laatste optie leek tot voor kort niet echt reëel. Volgens Ebel kwam dat niet alleen door de situatie in Afghanistan, maar ook omdat geen enkel olie- of gasbedrijf dacht er een renda bele operatie van te kunnen ma ken. Hij sluit niet uit dat dit gaat veranderen, maar ziet voorals nog meer in de route naar Tur kije. Ook Iran sluit hij niet uit als transitoland. De Afghaanse route is vooral van belang voor de landen in Zuidoost-Azië, zegt hij. „Maar om de gaspijp- leiding rendabel te maken, moet hij via Pakistan doorlopen tot in India. Dat is gezien de gespan nen relatie tussen deze twee lan den een utopie." Volgens twee Franse schrijvers is de Afghaanse route echter zo belangrijk voor de regering Bush dat vorig jaar geheime on derhandelingen werden ge voerd met de Taliban. Ze schrij ven in hun boek dat eind vorig jaar uitkwam dat de VS tegelij kertijd probeerden een deal te bereiken over uitlevering van Osama bin Laden. In de VS is nog nauwelijks op de onthulling gereageerd en Ebel zegt zich er weinig bij te kunnen voorstel len. Het Amerikaanse beleid was en is volgens hem gericht op het verder ontwikkelen van de in dustrie in de voormalige sovjet republieken Kazachstan en Turkmenistan, om zo hun onaf hankelijkheid te waarborgen. Daarmee geeft hij echter wel aan dat er een strategische re den is voor de Verenigde Staten om een route via Afghanistan te ambiëren: de landen in Cen traal-Azië minder afhankelijk maken van het bolwerk van Po- etin voor hun olie- engasexport. Rusland ontwikkelt zich tot een steeds grotere energiemacht in de wereld. Niet alleen als produ cent, maar ook als investeerder in landen als Irak of Libië en door zijn controle over de ex- portroutes vanuit de Kaspische regio. Vanuit die optiek is operatie Duurzame Vrijheid een misluk king geworden voor de VS, meent schrijver/columnist Margolis. Als oliebelangen de drijfveer waren voor de Ameri kaanse bombardementen, dan hebben de VS er een potje van gemaakt. Margolis stelt dat Rusland met zijn 'marionetten- leger' Noordelijke Alliantie ge zorgd heeft voor een terugkeer van Afghanistan onder de Rus sische invloedsfeer. En zo den ken de meeste energie-experts er over, signaleert columnist David Ignatius van de Washing ton Post. Terwijl de VS oorlog voeren tegen het terrorisme, heeft Rusland de eerste slag in de oorlog om de energie gewon nen. GPD Sneeuwstorm In het Sierra Nevadageberg- te zitten 226 treinpassagiers al sinds zondag inge sneeuwd. Reddingsploegen van het Amerikaanse leger zijn met voedsel en dekens onderweg om de reizigers te bevrijden. De zware sneeuw storm, die van de Canadese westkust tot aan Mexico heeft gewoed, heeft elders in het land minstens drie levens geëist en voor miljoenen dol lars schade aangericht. Korea-strijders De gewonde Korea-strijder C. Holman is in zijn woon plaats Goes met gelukwen sen en felicitaties verwel komd. Getroffen door drie kogels moest de sergeant het strijdtoneel verlaten. Hij raakte op 10 oktober gewond bij het gevecht om de Bloedi ge Heuvelrug. Samen met acht andere ge wonde Korea-strijders arri veerde de Goese sergeant dinsdag op het vliegveld Val kenburg. Onder hen was ook soldaat F- de Rijcke uit Sint- Jansteen. Bidden en danken Tweederde van de Nederlan ders bidt en dankt aan tafel. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO. Het meest bid den de gereformeerden (97 procent), gevolgd door de rooms-katholieken met 93 procent. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail' redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur (Internet: www.pzc.nl internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc,nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: /,-- zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW' Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnemenlen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2