PZC Stadskantoor lijkt nu al te klein Knaagkever in hervormde kerk Kapelle is overwonnen 15 Goede spoedhulp op Schouwen is kwestie van geld Telers knolselderij mogen omstreden middel weer spuiten Gemeente Goes denkt aan uitbreiding nog voordat eerste steen gelegd is Twee weken voor uitdelen kopstoot Middelburgse wijken twee uur zonder stroom Middelburg steunt petitie asielzoekers zeeuwse almanak Oude foto MIDDEN woensdag 16 januari 2002 door Rolf Bosboom GOES - Terwijl er alleen nog maar een eerste schets van is, lijkt het nieuwe stadskantoor van Goes nu al te klein. Daarom wordt er gekeken of het wense lijk en betaalbaar is om het pand uit te breiden. Dat kan door een extra, vijfde verdie ping te bouwen of een gebouw ernaast te realiseren. De gemeenteraad stemde vorig jaar september in meerderheid in met het bouwen van een nieuw stadskantoor, dat komt tussen het Hollandiaplein en de M. A. de Ruyterlaan, op de plaats van de inmiddels ge sloopte BMW-garage en de bestaande basisschool. De nieuwbouw is nodig omdat het huidige kantoor aan de Oostsin gel te klein is geworden en niet meer voldoet. Het nieuwe pand kost de gemeente per saldo 18,5 miljoen euro. Hoewel rekening is gehouden met een aanzienlijke toename van het aantal ambtenaren, blijkt dat harder te gaan dan verwacht. De groei die tot 2004 werd verwacht, is nu al vrijwel volledig gerealiseerd. Daarmee is de ingebouwde marge in het aantal beschikbare vierkante meter vrijwel verdwenen. Uit breiding van het gebouw gaat extra geld kosten. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een negentienjarige inwo ner van die stad tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De Middelburger had op 10 april vorig jaar in zijn woon plaats een man een kopstoot uit gedeeld. Officier van justitie R. Jeuken vond twee maanden cel op zijn plaats, rekening hou dend met het strafblad, waarop gewelds- en vermogensdelicten voorkomen. „We komen dicht bij het mo ment dat er een keuze moet wor den gemaakt tussen bezuinigen of dat het extra mag kosten", zei gemeentesecretaris C. Maas gis teren in de begeleidingscom missie van raadsleden. Het tempo waarin de organisa tie momenteel groeit, wat ook te maken heeft met de gestage uit breiding van taken, verbaast zelfs de direct betrokkenen. „Dit heeft ons ook verrast", al dus Maas. Om te voorkomen dat kort na de oplevering al moet worden ge dacht over een uitbreiding, wordt nu al gekeken of in één keer een groter gebouw kan worden neergezet. De architect, Rudy Uytenhaak, heeft eerder al rekening gehouden met de mogelijkheid dat er in de toe komst een vijfde verdieping op het pand komt. De bouwkavel biedt ook voldoende ruimte om een gebouw ernaast te realise ren. Vergelijking De vertegenwoordigers van CDA en D66 gaven alvast te kennen weinig te voelen voor een extra verdieping. „Ik ben geen voorstander van hoog bouw in de stad", zei M. Diele- man (D66). H. Hoogerland (PvdA) wilde eerst een vergelij king van diverse varianten op papier zien, inclusief de bijko mende kosten, alvorens daar uitspraken over te doen. Wet houder S. Heijning zegde dat toe. „We zullen ons in diverse richtingen verdiepen." J. Tissing (D66), zelf beroeps matig actief in kantoorinrich ting, noemde de eerste schetsen die de architect van de indeling van het gebouw heeft gemaakt 'conservatief. „Zoiets kom in de praktijk nog maar zelden te gen." Hij wees erop dat met 'in novatieve concepten' veel vier kante meters kunnen worden gewonnen, wat de noodzaak van uitbreiding vermindert. Volgens de jongste planning moet de bouw van het stadskan toor in mei 2003 beginnen. De Goese ambtenaren kunnen dan in december 2004 hun nieuwe onderkomen betrekken. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vijftienhon derd huishoudens in de Middel burgse wijken Dauwendaele en Reyershove hebben gisteravond twee uur zonder stroom geze ten. Om kwart over zes viel door een breuk in een kabel de elektrici teit weg. Delta Nutsbedrijven zorgde via een omleiding weer voor stroom. De breuk deed zich voor in de kabel die loopt van de transfor mator in Arnestein naar de To- renweg aan de rand van de wijk Dauwendaele. Het stuk werd door technici van Delta Nutsbe drijven uit bedrijf genomen. De storing was om kwart over acht verholpen. Het nutsbedrijf on derzoekt vandaag wat de oor zaak is van de breuk. Het is de tweede keer dit j aar dat op Walcheren voor korte tijd de elektriciteit wegviel. Op don derdag 3 januari zat Arnemui- den en de directe omgeving tus sen 23 uur 's avonds en 1 uur 's nachts in het donker. In totaal waren toen tweeduizend huis houdens de dupe. Eind novem ber zaten Dauwendaele, Rey ershove en de Magistraatwijk ook al anderhalf uur zonder stroom. Arnemuiden en Kle- verskerke moesten het nog een uur langer zonder elektriciteit stellen. Oorzaak was toen kort sluiting in drie hoofdleidingen. Advertentie De toren wordt gelijktijdig met het binnenwerk opgeknapt. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ron Magnée KAPELLE - De Kapelse knaagkever is niet meer. Althans, niet meer in het houtwerk van de hervormde kerk in Kapelle. Deze week werd de knagende tor met groot mate rieel geëlimineerd. Met voorlopig succes, want wie een knaagkever in het hout heeft, komt er eigenlijk nooit meer helemaal van af. Op verschillende plekken is het houtwerk van de monumentale Kapelse kerk vorige week ingeboord en volgespoten met insecti cide. In de week daarna was het godshuis voor iedereen gesloten. Het middel kan im mers de gezondheid schaden. In de tussen tijd deed het verdelgingsmiddel zijn dode lijke werk. „Voor 99,9 procent is het diertje geveld", weet B. Luteijn, opzichter van de restauratie. Maar er blijven altijd enkele ke vers over. Er helemaal vanaf komen doe je nooit. Restauratie De verdelging van de bonte knaagkever is een van de belangrijkste onderdelen van de restauratie. De kapconstructie heeft im mers flink te lijden gehad onder het kwalij ke beestje. Op sommige plekken is het hout al zodanig aangetast dat verdelgen geen zin meer heeft en er compleet nieuwe balken moeten worden aangebracht. Niet alleen de renovatie van de kap, ook de bescherming van het binnenwerk is een flinke klus. De kostbare marmeren vloer is compleet met hout beplaat om beschadiging te voorko men. Hetzelfde geldt voor de volledig inge pakte preekstoel en het uit 1866 stammende Batz-Witte-orgel. De pilaren van de kerk zijn tot aan de nok ingepakt met plastic. Bij de start van de restauratie van het bin nenwerk werden de kosten op meer dan een half miljoen euro geraamd. Maar niet alles wordt door het Rijk bekostigd. Zo'n dertig procent moet door de kerk zelf worden bij gelapt. Daarom sprokkelt een aparte stich ting het benodigde geld bij elkaar: de Stichting Hei-vormde Kerk Kapelle. Deze organisatie houdt er rekening mee dat de ei- Naast de meter die aangeeft hoeveel geld voor herstel van de kerk is opgehaald, staan enkele aangetaste balken. gen bijdrage van de kerk kan oplopen tot een bedrag van 220.000 euro. Met tal van ac tiviteiten wordt geld bijeen gebracht. Niet alleen organiseert de stichting optredens, van Wibi Soerjadi tot Elly en Rikkert, ook kunnen begunstigers van de stichting met 45 euro per jaar de opknapbeurt steunen, iets wat inmiddels zo'n 350 mensen doen. Tijdens de renovatie is de kerk in het mid den gescheiden door een grote houten wand. Hierdoor kunnen tijdens de werkzaamhe den nog steeds diensten worden gehouden. Elke keer worden dan de stukken plastic van de stoelen gehaald die de meubels tegen het stof moeten beschermen. De wekelijkse routine duurt nog tot medio dit jaar, dan is door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het rapport van College bouw ziekenhuisvoor zieningen pleit vooral voor meer geld voor de Zeeuwse gezond heidszorg. Dat concludeert ge deputeerde G. de Kok. Hij wil deze week nog met de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen en zorgverzekeraars de conclusies van het onderzoek bespreken. De bereikbaarheid van de zorg kan ook volgens ziekenhuisdi recteur J. Broertjes alleen ver beterd worden wanneer Rijk en zorgverzekeraars voldoende geld vrijmaken. De conclusies in het rapport 'spreidingstoets ziekenhuizen' van Bouw zijn duidelijk: de me dische zorg is voor Schouwen- Duiveland en de Waddeneilan den het slechtst bereikbaar van heel Nederland. Meer dan 45 minuten is nodig om een patiënt naar het ziekenhuis te brengen. Ook delen van Zeeuws-Vlaan deren, Friesland en Groningen scoren wat die bereikbaarheid betreft slecht in het onderzoek. N. Verstraete, directeur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde, is niet verbaasd over de conclusies van Bouw. Hij veronderstelt het algemeen bekend dat de tijdscriteria soms overschreden worden. Niet al leen voor Schouwen-Duive- land, maar 'in heel Zeeland is dat dikwijls aan de orde'. Dat de Tweede Kamer graag wil dat een patiënt binnen een half uur in een ziekenhuis kan zijn, roept daarom bij Verstraete vraagte kens op. „Binnen een half uur is een nobel streven, maar ik denk dat dat voor Zeeland nauwe lijks haalbaar is." Zeeland kan de Haagse normen en regels van de gezondheids zorg niet altijd bijbenen. Een liedje, dat onder meer gedepu teerde De Kok al jaren zingt. „Schouwen-Duiveland springt er nu echt uit, maar ook Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen sco ren niet goed. Deze inventarisa tie toont aan dat de landelijke normen niet goed van toepas sing zijn in Zeeland." De gede puteerde ziet in het Bouw-rap- port een uitgelezen kans de discussie over de medische voorzieningen in Zierikzee en de rest van Zeeland weer hoog op de politieke agenda te krij gen. Omdat Zeeland in vergelijking met de rest van Nederland dun bevolkt is en met eilanden 'geo grafisch gesplitst' vraagt de provincie een eigen aanpak, zo vindt De Kok. 'Regionaal maat werk' met de nodige financiële steun van het Rijk en de zorg verzekeraars is zijn devies. Ook Broertjes, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oos terscheldeziekenhuizen, wijst op de geldzakjes, die nodig zijn om de bereikbaarheid van de medische zorg te verbeteren. Een extra afslag op de A58 naar het ziekenhuis, 'scheelt minu ten' in vervoerstijd, maar kost een smak geld. Het opnieuw op tuigen van het ziekenhuis in Zierikzee kost zo mogelijk nog meer. Besluiten Begin april zal het Bouw-colle- ge samen met het College Tarie ven Gezondheidszorg een twee de rapport per ziekenhuis op tafel leggen, waarin normen op het gebied van financiën en de kwaliteit van de medische zorg bekeken worden. De zieken huisdirecteur is daarom voor zichtig nu té snel te reageren omdat er 'meer nodig is om goe de besluiten te nemen'Een goe de bereikbaarheid van de zorg mag niet ten koste gaan van de kwaliteit. 'Verreweg het aller belangrijkste' vindt Broertjes - en met hem Verstraete - daarom dat de ambulance binnen 15 mi nuten ter plaatse is. Dat de me dische voorzieningen in Zee land aandacht verdienen staat volgens alle partijen als een paal boven water. De Kok: „We kun nen het wel iedere keer roepen, maar het i s plezierig dat een lan delijk instituut hetzelfde con stateert: de minister kan hier niet zomaar aan voorbij gaan." pagina 2: commentaar de renovatie waarschijnlijk klaar. „Eind fe bruari zijn we klaar met het eerste deel", zegt voorzitter J. Kloosterman van de Stichting Hervonnde Kerk Kapelle. „Het tweede deel is kleiner en vex-gt dus minder tijd. We zijn dan ook nét voor of na de bouw- vakantie klaar." Discussiepunt is nog of het sierlijke schil- derwex'k op bogen en balken weer terug keert. In de jaren zestig is het bloemenmo- tief overgeschilderd. De randen opnieuw laten aanbrengen, zou een flinke extra kos tenpost betekenen, rekent bestuurslid A. Dek van de Stichting Hervormde Kerk Kapelle voor. „Het gaat dan om een bedrag tussen de 45.000 en 90.000 euro. Of we dat bedrag willen investeren hangt af van de vraag of het Rijk wil meebetalen." Opvallend detail van de renovatie is de her opening van de noorddeur. Meer dan een eeuw was deze deur dichtgemetseld. Nieuwe brandvoorschriften gelastten ech ter een extra uitgang voor de kerk. En daar om werd de deur, die in 1896 overbodxg werd gevonden en dichtgemetseld, weer opengemaakt. Flinke subsidie Niet alleen het interieur van de kerk, ook het monumentale orgel wordt gerenoveei'd. Het instrument is hiervoor gedeeltelijk ont manteld: de pijpen van het orgel krijgen op dit moment een grote opknapbeurt. Voor deze operatie heeft de stichting onlangs nog een flinke subsidie van negenduizend euro gekregen van het Prins Bernhard Cultuur fonds Zeeland. Van de landelijke afdeling van dit fonds ontving de stichting al eerder een bedrag van 23.000 euro voor de comple te restauratie. Overigens hoeft de stichting niet de kosten van het herstel van de 65 meter toren te be kostigen, die gelijktijdig met het binnen werk wordt opgeknapt. In tegenstelling tot de kerk is de toren eigendom van de ge meente Kapelle. De renovatie van de spits neemt langer in beslag. Verdwijnen de stel lages in de kerk al medio dit jaar, rondom de markante torenspits blijven de stellingen zeker tot midden 2003 staan. door Harmen van der Werf WAGENINGEN - Vier bestrij dingsmiddelen met chloortha- lonil mogen weer worden toege past. Het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) heeft dit besloten na een be zwaarschriftenprocedure door de fabrikanten. Vooral de telers van knolselderij waren gedupeerd door het ver bod, dat juni vorig jaar plotse ling van kracht werd. Het CTB heeft wel één vooi-waarde ver bonden aan het gebruik van de middelen. Ze mogen maximaal vijf keer per jaar worden gespo ten, waardoor de verontreini ging per hectare binnen de per ken blijft. De middelen worden gebi'uikt voor schimmelbestrij ding in onder meer aax-dappel- teelt, spruiten, bloembolgewas- sen en knolselderij. A. Risseeuw van landbouwor ganisatie LTO Nederland en secretaris J. Wijnen van de Knolselderij Telers Vereniging Zuidwest-Nederland juichen het besluit van het CTB toe. „Ik heb er wel gemengde gevoelens bij", zegt Risseeuw. „Want het is bedroevend dat je eerst zo'n be zwarenprocedure moet doorlo pen. Met alle commotie van dien." Geen jubelstemming Onder telers van knolselderij heerst nog geen jubelstemming, zegt Wijnen. „Het is natuurlijk goed nieuws dat ons middel met chloorthalonil, Daconil, weer mag worden gebruikt, maar te- lers moeten eei'st zien of dit be sluit overeind blijft." Wijnen vreest dat Stichting Na tuur en Milieu en de Zuid-Hol landse Milieufederatie opnieuw intrekking van het CTB-besluit zullen vragen. „Dat gaan wij ook zeker doen", laat besti'ij- dingsmiddelen-specialist J. Rutteman van de Zuid-Hol landse Milieufederatie weten. „Er is net zo lang aan dit dossier gesleuteld, tot het CTB deze stof weer kon toelaten. Dat is onaan vaardbaar." Voor de landbouwsector, voor het komende teeltseizoen, is van belang of de twee milieuorgani saties schorsing van het CTB- besluit zullen vragen. Rutteman is daar nog niet uit. Hij moet de stukken van het CTB nog goed lezen. MIDDELBURG - B en W van Middelburg steunen een petitie van de Stichting Nieuwkomers, Vluchtelingenwerk Walcheren en de Stichting Vluchtelingen werk AZC Middelburg. In de petitie vragen zij aandacht voor de groep asielzoekers die al langer dan drie jaar in Neder land verblijft en afkomstig is uit landen waar recent oorlogen en mensenrechtenschendingen hebben plaatsgevonden. De drie instellingen willen dat de regering een eenmalige bijzon dere maatregel neemt om de groep een verblijfsvergunning te verlenen. In Middelburg gaat het om 21 mensen. B en W stel len de raad voor adhesie te be tuigen aan de petitie en de uit spraak vervolgens mee te delen aan de staatssecretaris van Jus titie. Ze mocht een dagje bij oma spelen, Vlissingse Sabine, een pientere meid van vier jaar. Nieuwsgierig naar zo wat alles, drentelde ze de he le dag achter oma aan. Zo liep ze ook mee de slaapka mer in, waar ze een oude foto zag staan. Er stond een klein kindje op, nauwelijks één jaar, en dus nog magertjes be deeld met haar. Sabine was erg benieuwd wie nou dat kindje was. „Dat is nou je mama toen ze nog heel klein was", legde oma uit. Waarop de kleindochter enigszins be dachtzaam reageerde. „Is mama dan eerst een jongetje geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29