Te gast op de grens van oorlog en vrede PZC Een ent zonder hoedje gaat onherroepelijk dood Er was es een ventje uut Goes, die ou zó van appelmoes Vluchtelingen en krij gsgevangenen 25 in d'n böógerd Riek (55) en Adri (59) Hoogstrate telen op tien hectare bij Kloetinge, in een maatschap met doch ter Arianne (30), appels, peren en pruimen. In het dorp verkopen ze de eigen producten plus groenten vanuit de schuur van hun boerderij aan de Zomer- weg. Elke week klappen ze uit de boomgaard. Een fruitteler leeft met het weer. Hij luistert naar het weerbericht, kijkt naar de lucht, steekt van tijd tot tijd een natte vinger in de hoogte en prikt eens in de grond. Het mo ment bepaalt wat er gedaan wordt. Vandaar dat Adri de snoeierij heeft onderbroken om te gaan versnipperen. De vorst maakte het bovenste laagje van de grond hard, zodat overal waar al gesnoeid was, de takken door de hakselaar konden. „Door dat harde laagje is alles heel gebleven, zelfs een beetje rechtgereden. Je moet zulke ge legenheden te baat nemen, want de grasbanen, die na de pluk stukgeredemzijn, hebben werk genoeg om voor de zomer te her stellen." Dezelfde omstandigheid was ideaal voor het strooien van ka lium, een inestgift die moet ge beuren als de bomen in rust zijn. „We geven kalium, een stof die noodzakelijk is voor alle plan ten, in de vorm van kaliumzout. Het zout spoelt gedurende de winter uit naar onderliggende lagen. De kalium die erin zit, zestig procent, wordt meteen in de grond gebonden zodat de wortels het kunnen opnemen." Hoeveel kalium er per soort en per ras moet worden toege diend, bepaalt Adri aan de hand van een advies dat hij door een laboratorium in Graauw laat opstellen. „In de zomer plukken we wat bladeren, die ze analyse ren in Graauw. Je krijgt per per ceel een advies, niet alleen voor kalium maar voor alle andere meststoffen die door het jaar heen moeten worden gegeven. Je geeft natuurlijk niet graag te weinig maar zeker ook niet te veel. De stoffen zijn duur en wat niet opgenomen wordt, ver dwijnt in het milieu. Als het niet slecht is, is het toch ook nergens goed voor." In de schuur lijkt het bijna alsof er nooit wat anders dan een euro is geweest. „Ik heb de hele vori ge week geen Hollands geld meer gehad", zegt Riek. „Het went echt snel in een winkel waarin veel munten omgaan. Naast de kassa hebben we een wat groter plekje gemaakt om het geld uit te tellen. Want wij zijn misschien wel gauw ge wend, maar de klanten iets min der. Als je er de tijd voor neemt, heb je het zo onder de knie." Tussen de bedrijven door doet Adri zaken met de boomkwe ker: Verbeek in Steenbergen. „Daar hebben ze het nu razend druk met de handveredeling. Ze rooien onderstammen van een jaar en enten daarop stukjes tak, die ze met een verteerbaar stuk plastic aan de onderstam vastzetten. Vervolgens krijgen die enten een 'hoedje' van ent- was, zodat ze niet kunnen ver drogen. De enten gaan de grond weer in om in twee jaar uit te groeien tot plantbare boompjes. Als wij plantgoed willen bestel len, bijvoorbeeld van een bij zonder ras, doen we dat dus twee jaar vantevoren." Vermeerdering kan ook door middel van oculeren, maar dat gebeurt in de zomer als de groei in de bomen zit. Een oogje wordt dan in een t-vorminge inkeping op de onderstam gezet. Tuinliefhebbers kunnen vol gens Adri gemakkelijk zelf en ten. „Als je een boom hebt die je niet mooi vindt, of je hebt een klein tuintje en je wilt meer soorten, dan neem je een on derstam en je ent er verschillen de takjes op. Wel uitkijken dat het vettige laagje net onder de bast, waar de groei in zit, zoveel mogelijk op elkaar aansluit. En natuurlijk het hoedje niet ver geten, want een ent zonder hoedje gaat onherroepelijk dood. Zo kim je verschillende soorten appels op één stam laten groeien, of verschillende soor ten peren natuurlijk. Je moet er wel op letten dat je appels op ap pels zet en peren op peren. Als de naam in het latijn overeenkomt, is het goed." Mieke van der Jagt woensdag 16 januari 2002 A,# Het strafdepot voor Belgische en Britse geïnterneerde militairen in Vlissingen. In het vorige artikel met de re sultaten van de oproep tot het insturen van limericks met in de eerste zin een Zeeuwse plaats naam, kwamen we niet verder dan de plaatsnamen beginnend met een B. Ondertussen kwa men er nog vele limericks bijTe veel dus om ze allemaal te publi ceren. Alle limericks die in het algemeen Nederlands zijn ge schreven, laat ik buiten be schouwing. Ook limericks die slecht in elkaar zitten, niet rij men of niet leuk zijn moeten wijken. Waren er meerdere li mericks per plaats, dan werd de aardigste gekozen. Hoewel er veel plaatsen een limerick krij gen, vallen er ook heel wat bui ten de boot. We komen nu toe aan de letter G en verder. Op openbare basisschool De Klimroos in Krabbendijke was het Arnold Meijer die zijn groep 8 limericks liet maken en zo de leerlingen confronteerde met het schrijven in het Zeeuws en de limerick als versvorm. Hier en daar nam ik de vrijheid om wat aan te passen. Vermoedelijk weten maar wei nig mensen de weg naar Gawe- ge. Het is een gehucht tussen Waarde en Krabbendijke. An drea Lagendijk uit groep 8 van De Klimroos maakte de volgen de limericks, over Gawege en Goes: Gaewege Daè was es een vrouwtje uut Gaewege Die was de straete an 't vege Dat dee ze mie d'r bamboes Toen at ze een tompoes Die a ze van Keetje 'ekrege Goes Er was es een ventje uut Goes Die ou zó van appelmoes Toen zei z'n Janne Lekt me uut deze panne Wan aars geef ik het an de poes Th. van Doeselaar leverde deze limerick, over 's-Gravenpolder: 's-Gra venpolder Een 'ardlöper uut 's Gravenpol der Liep 's aevends laete nog deur de polder Z'n vrouwe zei man Daè vind ik niks an 'k Krupe liever in bede op zolder Een waarschuwing gaat uit van de volgende limerick, van Leon Janssens uit Goes, die zich af speelt in Hansweert: Answest 'n Parlevienker op de sluzen van Answest Dee voe een schipperswuufje wè eêl erg z'n best Mè ie leverden slechte woste En zie was gliek om te bosten Zó was z'n verkerieng en neho- tie verpest. De vele dorpsnamen die eindi gen op kerke zijn goed voor al lerlei limericks. De rijmwoor den werke en verke dringen zich daarbij naar de voorgrond. Schraskerke is de dialectnaam voor 's-Heer Arendskerke. J. C. Traas uit Breda schreef: Schraskerke D'r was es en boer in Schrasker ke Die was zo lui as een verke Z'n wuufzei: 'Stommen Arjaen J'ei nog nooit wat 'edaen Wanneer gaeje noe eindelienge es werke?' Een staaltje van creatieve rijm kunst is deze tweede limerick van Leon Janssens uit Goes, 's-'r Eiskinders staat voor 's-Heer Hendrikskinderen: 's-'r Eiskinders 'n Smoorverliefde fietser uut 's-'r Eiskinders Ieuw d'r boter'amdöósje onder d'r snelbinders Ze zei: 'Kiek, je mö wete Ik kan noe glad nie ete Want m'n buuk zit a stikvol mie vlinders!' J. P. E. Wessels uit Goes schreef de volgende limerick, die zich afspeelt in Hoek: Hoek Di was een boerinne in Hoek Die dee afstand van musse en doek D 'r aer gieng op zolder Want het woei in de polder D'r man zei: "t Is glad een new look' Tony Hoek van Dijke uit Vlis singen stuurde diverse lime ricks op, waaronder een over Hontenisse: Hontenisse Een zatterik uut Hontenisse Die tegen een boom ston te pis sen Zei dróóg: 'Oe kan dat? Die boom wor zeiknat Ik doe toch m'n best om 'n te missen' Van Wil Preisz uit Vlissingen kwam een limerick over Kat- tendijke: Kattendieke Een dikke katte uut Kattendie ke Lag naè een veugel te kieken Ie maekte een sproeng Mè viel jammerlijk oem En de veugel gieng snel op de wieken 'Meêster' Meijer, van De Klim roos in Krabbbendijke, schreef: Krabbendieke D'r was 'es een boer in Krabben dieke Die was ontzettend rieke Ie was nie 'etrouwd Toch 'at 'n het nooit koud Want ie was eêl tevree mie Plu- mendieke Mevrouw Poelman uit Kwaden- damme licht haar inzending toe met een verhaaltje over haar hangbuikzwijntje waar ze mee uit wandelen ging op het dorp. „Dat trok vee bekieks. Die weeg noe ondertusen tweê'onderd pond, mè wat mö een mens daè- mie in een tweè-onder-eên-kap- weuning? Die eet, drienkt, snurkt en schiet. Mè me willen 'm toch niet kwiet." Hier de li merick: Kwaèdamme Ons verke dat lopt op Kwaè damme Mem'd'n nie voe z'n spek of z'n amme 't Is om het plezier En ok voe de sier Dus móje z'n 'aer telkens kam- me Limericks maken blijkt toch nog niet zo gemakkelijk. Er zijn professionele schrijvers die zich op dit pad hebben begeven. Eén ervan is John O'Mill. Tot besluit twee limericks van zijn hand, vanwege de broodnodige glim lach die bij een limerick eigen lijk verwacht mag worden. Ze komen uit het boekje Popsy Poems. Een secretaresse in Rhenen Was vreselijk bang voor 't obsce ne Als haar baas haar ontbood Was het kind als de dood En zat ze te trillen op zijn benen Een leraar Latijn Doctor Wiekei Spreekt niet van gevaar, maar 'perikel' En ook nooit van 'geflikker' Of: poep aan de knikker Maarfaecalia aan de testikel Over een paar weken opnieuw een aantal van de ingestuurde versjes. Engel Reinhoudt Agenda Zondag 20 januari is er vanaf 143 0 uur een oecumenische bij - eenkomst in dialect in 't Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk). De Zeeuwse Dialectvereni ging (850 leden) en de Stichting School en Dialect organiseren een aantal avonden en/of mid dagen om verhalen met een re gionale inslag te leren schrijven. De leiding is in handen van Mar- jon Sarneel. De eerste bijeenkomst is op 28 januari om 19.00 uur in HCR De Gentsche Poort te Biervliet. De kosten voor acht bijeenkomsten bedragen 40 euro. Inlichtingen bij Marjon Sarneel 0115- 613647, marjonsl@zeelandnet- .nl of 0114-313707. Groep 8 van openbare basisschool De Klimroos in Krabbendijke stuurde een groot aantal Zeeuwse li mericks in. foto Willem Mieras Buiten Nederland staat de Eerste Wereldoorlog, die van juli 1914 tot novem ber 1918 duurde, vooral be kend als de Grote Oorlog. De strijd kostte het leven aan ongeveer tien miljoen solda ten, terwijl er ruim 21 mil joen gewond raakten. Ook miljoenen burgers verloren het leven, door honger, be schietingen, verdrijving en uitmoording. Nederland bleef in dit grote internatio nale conflict, dat zich vooral op slagvelden in Frankrijk en België afspeelde, neu traal. Toch had de Grote Oorlog veel invloed op de sa menleving. Niet alleen door de economische problemen, ook door de toestroom van burger-vluchtelingen en uit geweken militairen. Als grensprovincie ging dat aan Zeeland niet onopgemerkt voorbij. Nederland werd gedurende de Eerste Wereldoorlog vooral toevluchtsoord voor gro te aantallen vluchtelingen, die moesten worden gehuisvest en gevoed. Van begin augustus tot half oktober 1914 kwamen al leen al één miljoen Belgen als gevolg van de Duitse inval in him land de grens over (Neder land had toen 6,3 miljoen inwo ners). Tegelijkertijd moesten 35.000 buitenlandse militairen, die gedwongen waren naar Ne derland uit te wij ken, volgens de regels van het oorlogsrecht wor den geïnterneerd. Daarbij kwa men in de loop van de oorlog ook nog eens duizenden Duitse de serteurs en Russische krijgsge vangen, die wisten te ontsnap pen uit Duitse gevangenschap. Aan het eind van de oorlog werkte Nederland ook mee aan de uitwisseling van krijgsge vangenen tussen Engeland en Duitsland, waarbij ongeveer 11.000 Duitse en Britse militai ren in ons land werden onderge bracht. In oktober 1918, stroomden 40.000 Franse vluchtelingen over de grens, uit angst voor laatste Duitse wan hoopsoffensieven. Na de wa penstilstand van november 1918 (het vredesverdrag tussen Duitsland en de geallieerden werd pas in juni 1919 getekend) moesten alle burgers en militai ren worden gerepatrieerd, ter wijl ook tienduizenden krijgs gevangenen uit Duitsland via Nederland naar huis reisden. Het bracht voor Nederland veel inspanningen en moeilijkheden teweeg. Evelyn de Roodt schreef er het boek Oorlogsgasten over. Ze besteedt aandacht aan eco- Een Belgisch gezin in het tentenkamp van Hontenisse. nomische, bestuurlijke en poli tieke factoren, alsmede aan de leefomstandigheden van de vreemdelingen die tijdelijk in Nederland een plek kregen. De nadruk ligt op de buitenlandse militairen, krijgsgevangenen en deserteurs, maar ook de opvang van de burgervluchtelingen en de repatriëring komen ruim schoots aan bod. De Roodt gaat in haar boek uiteraard in op de rol die Zeeland in het gehele drama speelde. Die rol begon al meteen na de Duitse inval in België, in augus tus 1914. Veel vluchtende mili tairen kwamen via Zeeuws- ne te Vlissingen: de Bomvrije kazerne naast de Gevangento ren, waar plaats was voor 360 man. De gedetineerden werden beziggehouden met marsen en sport; voetbal voor de Britten, kaatsen voor de Belgen. Scho ling liep uit op een mislukking. Het merendeel van de bewoners was analfabeet. Ook het maken van huisvlijtartikelen slaagde niet. De werkstukjes bleken on verkoopbaar. Nogal wat geïn terneerde militairen probeer den te vluchten, meestal via de havens van Rotterdam of Vlis singen. Ze wilden Engeland be reiken om opnieuw ten strijde te Vlaanderen binnen, vooral via Hulst. Daar werden ze zonodig ontwapend en ondergebracht in kerken, schuren en wachtloka len van grensposten. In Hulst zelf was de situatie bijna on houdbaar: stoepen en portieken lagen vol met ontheemde mili tairen en burgers. Er werd stro uitgedeeld om op te slapen. De vluchtelingen moesten te voet of per stoomtram naar Breskens of Temeuzen en werden vandaar per schip naar Vlissingen of Dordrecht gebracht. Daarna werden ze gehuisvest in ver spreid over Nederland liggende garnizoensplaatsen. In de interneringskampen wa ren nogal wat lieden die zich on aangepast gedroegen. Hiervoor werd begin 1915 een speciaal tuchtkamp opgericht in het voormalige Depot van Discipli- kunnen trekken. De politie kreeg opdracht streng te contro leren, want het was een gevaar voor de Nederlandse neutrali teit. Voorjaar 1915 werd door de Duitsers tussen de grens van Nederland en België over twee honderd kilometer een elektri sche draadversperring (50.000 volt) aangelegd. Bijna dagelijks vonden daar mensen de dood. De massale vlucht van radeloze Belgische burgers kwam goed op gang in oktober 1914. In dichte rijen naderden ze de grensposten. Ongeveer 400.000 mensen vluchtten via Zeeuws- Vlaanderen. Als voorlopige op vang werden tentenkampen in gericht in Bergen op Zoom en een tenten- en barakkenkamp in Hontenisse. Later werden met geld uit Denemarken ge zinswoningen gebouwd. Zo kwamen er in Zierikzee 38 huis jes voor Belgische vissers. Voortdurend werd erop gelet dat de vluchtelingen geen acti viteiten ontplooiden die een ge vaar vormden voor de neutrali teit. De eerste uitwisseling van krijgsgevangenen vond al begin 1915 plaats bij het station Vlis singen. Het ss Mecklenburg van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland bracht ruim honderd gewonde Duitsers uit Engeland en nam 230 gewonde Britten mee terug. Uit militair-strate gisch oogpunt verhuisden de uitwisselingen naar Hoek van Holland. In de nadagen van de oorlog kreeg Zeeuws-Vlaande- ren nog een flinke golf vluchte lingen uit Zelzate en omgeving te verwerken. Ze knipten de elektrische draad door en stormden Sas van Gent binnen. Een deel werd per trein afge voerd naar Terneuzen. Na de wapenstilstand verliep de terugkeer van de vluchtelingen naar eigen land chaotisch. Pas in februari 1919 konden de laat ste vluchtoorden in Nederland worden ontruimd. Toen was de verhouding tussen Nederland en België al grondig bedorven, door Belgische aanspraken op Limburg en Zeeuws-Vlaande- ren. De vluchtelingen zelf waren daar zeer ongelukkig mee; in Middelburg hield de Belgische kolonie in december 1918 nog een dank- en huidebetoging. De annexatieplannen gingen niet door. Rinus Antonisse Oorlogsgasten. Vluchtelingen en krijgsgevangen in Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog. Door Evelyn de Roodt. Uitgave Europese Bibliotheek, Zalt- bommel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25