Vóór er dijken waren Op de borden staan de mededelingen van het gerecht Paddestoel is meer dan een moordwapen Nieuwe raadkaart Zeeuwse Middeleeuwen woensdag 16 januari 2002 Archeologen vonden re cent aan de Singel in D omburg resten van een huis uit de negende eeuw. Het moet binnen de ringwalburg hebben gestaan, die bedoeld was als verdedigingswerk tegen de Vikingen. Ook in Burgh, Middelburg, Oost- Souburg en Oostburg heb ben dergelijke vroegmiddel eeuwse burgen gelegen. De vondst in Domburg kwam niet als een verrassing. De plaats is al sinds jaar en dag een eldorado voor archeologen. De bodem gaf en geeft regelmatig waardevolle resten uit het ver leden prijs, die een tipje van de sluier oplichten die over de duistere eeuwen in de geschie denis van Zeeland hangt. Dat gaat terug tot in de Romeinse tijd. Een vrijwel ononderbroken rij van oude duinen, met daarach ter een uitgestrekt veengebied. Op enkele plaatsen doorsneden door geultjes. Van oost naar west liep de rivier de Schelde, die ongeveer de route volgde van de huidige Oosterschelde en ook ergens tussen Walcheren en Schouwen uitmondde in zee. Dit Zeeuwse landschap ont vouwde zich aan de Romeinen, die vanaf ongeveer vijftig jaar voor Christus in de Delta neer streken. Overvloedig In het boekje Zeeland in de Vroege Middeleeuwen noemt Tiny Polderman het een aan trekkelijk gebied voor bewo ning, kleine ambachtelijke acti viteiten en landbouw. In de Romeinse tijd werd Zeeland dan ook druk bevolkt en de archeo logische sporen uit die tijd zijn overvloedig, meldt Polderman. Zo lagen er onder meer bij Dom burg en Colijnsplaat dorpjes, die handelaars uit het Rijnland en Frankrijk passeerden op weg naarBrittannia. Ze offerden daar aan de godin Nehalennia. Vanaf het eind van de derde eeuw na Christus werd het kust gebied steeds minder geschikt voor bewoning, op de hogere duinen en de zandgronden in Zeeuws-Vlaanderen na. De zee overspoelde de streek meer en meer. De bevolking trok weg. Het landschap oogde als het huidige Verdronken Land van Saeftinge. Er bleven wel altijd mensen wonen. Polderman noemt archeologische vond sten, die aantonen dat er om streeks 550 tot 850 ter hoogte van het huidige kasteel Westho- ve een havenplaats lag (in de functie van stapelplaats). Het ging om een echte, vroeg middeleeuwse nederzetting, compleet met begraafplaatsen. Volgens de overlevering bracht Willibrord er omstreeks 695 een bezoek. In de Latijnse bronnen is sprake van villam Walichrum en dat vei'klaait ook de naam van het eiland Walcheren. Pol derman geeft aan dat de neder zetting een kilometer verder noordoostelijk lag dan het Ro meinse heiligdom, gewijd aan Nehalennia. Walichrum speelde een belangrijke rol in de lange afstandshandel, met een explo sieve groei tussen 580 en 675. Er zijn munten gevonden die overal vandaan kwamen. Van een aantal wordt verondersteld Drakenkop van een Vikingschipgevonden in de Schelde bij Zele. foto uit Zeeland in de Vroege Middeleeuwen Hij is bloedmooi. Van kleur en van vorm. Zijn helder witte parasol steekt scherp af tegen de achtergrond van blad groen. De kleverige knolama- niet is een genot om te zien, maar... niet aankomen alsje blieft. Hij is zeldzaam, en dode lijk gevaarlijk. Net zo giftig als zijn groene (die niet eens groen lijkt) maar wel algemeen voor komende broertje. Heel wat mensen zijn op een verschrikke- lijke manier aan hun einde ge komen na het eten van giftige paddestoelen of gerechten waarin stiekem stukjes van bij voorbeeld de knolamaniet wa ren verwerkt. De Romeinse kei zer Claudius overleefde door tijdig te braken een lafhartige aanslag van zijn echtgenote A- grippina. Een aantal andere his torisch bekende en minder be kende figuren als paus Clemens VII en keizer Karei VII legden uiteindelijk wel het loodje; on der verdachte omstandigheden en onder de vreselijkste pijnen. Maar paddestoelen zijn meer dan, zeker vroeger, nauwelijks te traceren moordwapens. Met de kogelhoutskoolzwam kun je iemand van zijn maag- en darm problemen afhelpen, en sommi ge op bedorven voedsel, fruit en mest voorkomende schimmels maakten in de Middeleeuwen deel uit van de zogenaamde drekapotheek; de zeer zeldzame op lariks groeiende apothekers- zwam of purgeerzwam is be kend door zijn bloedstelpende, afdrijvende en zweten tegen gaande werking. Die groene knolamaniet, de kardinaalsmutsvuurzwam, de stekelige hertetruffel, de appel- russula en de cantharel evenals nog bijna negenhonderd andere paddestoelen staan beschreven en prachtig gefotografeerd op het cd-rom schijfje De Interac tieve Paddestoelengids. Je kunt er van alles op vinden over de al eerder genoemde gevaarlijk gif tige of genezende paddestoelen, paddestoelen die je laten hallu cineren, lichtgevende padde stoelen, folklore en wetens waardigheden van en over paddestoelen. Microscoop Paddestoelen of stelsels van paddestoelen zijn soms zo klein, datze slechts met de microscoop te zien zijn. Sommige daarente gen zij n zo groot dat j e een vlieg tuig nodig hebt om ze te kunnen herkennen. In de Amerikaanse staat Oregon heeft de sombere honingzwam in 2400 jaar be paald zijn vleugels uitgeslagen. Tezamen met het mycelium (zeg maar het stelsel van schimmel draden dat deels onder de grond verspreid is) beslaat de honing zwam ongeveer 880 hectare. Daarmee is het tevens bekend als het oudste en grootste orga nisme ter wereld, aldus de cd- rom. En wat te denken van de weide- kringzwam. Waar zou hij beter tot zijn recht komen dan bij de mysterieuze megalitische steenkring van Stonehenge in het Zuid-Engelse graafschap Wiltshire. De weidekringzwam heeft zich daar in drie eeuwen Kleverige knolamaniet uitgebouwd tot een heksen kring met cirkels van honderd meter in doorsnee die tezamen een vlechtwerk van ringen, fairy rings, vormen. Maar over welke heksenkring je het ook hebt, voor iemand met een levendige fantasie kleeft er aan een heksenkring een boel geheimzinnigheid, en trollen, duivels, kabouters en elfen. Ze zouden kunnen ontstaan waar toverkollen tijdens hun nachte lijke bijeenkomsten een cirkel- dans uitvoeren en waarbij hun uitgespuugde snot als heksen- boter op de grond terechtkomt. En wee degene, zo meldt de sa mensteller van het schijfje, die bij volle maan in de kring stapt of er dan z'n koe laat grazen. Paddestoelen hebben altijd, in kinderboeken, in sprookjes en vele legenden een rol gespeeld om een verhaal te kruiden. Ka bouter Spillebeen dondert in het liedje door zijn heen en weer gewip nog steeds van de rood- met-witte-stippenpaddestoel (de vliegenzwam) af; en het zou me niet verbazen als Sneeuw witje in een in paddestoelengif gedrenkte appel bijt. Samensteller en ervaren my- coloog Gerrit J. Keizer heeft een mooie cd-rom in elkaar gezet, waarop je de gekste dingen over paddestoelen en aanverwante organismen kunt vinden. Be halve de uitleg en duiding van gebruik en misbruik van padde stoelen, is het een vrijwel com plete encyclopedische gids over alle in Nederland en in omlig gende landen voorkomende soorten en families; hun leefom geving, voorwaarden voor hun bestaan, eetbaarheid en hun wetenschappelijke benaming. Voor diegenen die denken dat ze genoeg van paddestoelen weten om him kennis hierover op de proef te stellen, is op de cd-rom een quiz meegenomen. Het enige bezwaar dat je kunt bedenken tegen deze padde stoelengids is dat je in bos of veld meer hebt aan een handig formaat zakboekje. Jan van der Werff De Interactieve Paddestoelen- gids. Uitgeverij Veen Magazines (Natuur Techniek), ISBN 90 215 9610 5. Prijs €44,99 99,14). dat ze in Walichrum zelf gesla gen zijn. Bij het Badhotel in Domburg is tien jaar geleden een kimplank van een rivieraak gevonden, die in de achtste of negende eeuw bij het dorp voer. Polderman schrijft Walichrum een centrale (handels)functie toe, die in de Karolingische tijd (na 750) werd overgenomen door Dorestad (Wijk bij Duur stede). De Zeeuwse nederzet ting raakte in verval. Dat werd versterkt door een hevige Vi- kingaanval in 837. Vanaf om streeks 1000 stoven de duinen over de bewoningsresten heen. Polderman noemt nog een ande re verdwenen handelsplaats, die ten zuidwesten van de Kop van Schouwen in de in zee ver dwenen Zuidduinen lag. Vond sten dateren vooral uit de acht ste en negende eeuw. Uit een bron uit 830 is bekend dat de ne derzetting villa Scaltheim heet te, gelegen aan de monding van de Schelde. Op basis van me taal- en muntvondsten mag worden aangenomen dat de plaats al voor 900 in zee beland de. Noch Scaltheim, noch Wali chrum hebben een relatie met de ringwalburgen, die van jongere datum zijn. Vanaf de negende eeuw raakte de Delta weer meer bevolkt; de schorren werden gekoloniseerd, mede door activiteiten van Vlaamse abdijen. Na aanvanke lijk deel te hebben uitgemaakt van het Frankische rijk, hoorde Zeeland na 925 bij het Duitse Souburg, Middelburg, Dom burg en Burgh. Voor die tijd goed geconstrueerd. De recente vondst in Domburg toonde aan dat er een boerderij uit de elfde of twaalfde eeuw moet hebben gestaan. Het is in Zeeland de eerste keer dat direct onder de wal van een Karolingische burg een huis - een houten boerderij - is ontdekt. Dijken In de tiende eeuw, de laatste die tot de vroege Middeleeuwen wordt gerekend, kwam Zeeland in rustiger vaarwater terecht. Plaatsen als Borssele (976) en Yerseke (980) verschenen in de oude bronnen. Namen die eindi gen op -land, -nisse en -ee lijken ook een laat tiende-eeuwse oor sprong te hebben, stelt Polder man. In Saeftinge werd begin jaren negentig het skelet ont dekt van een man die tussen 974 en 1014 gestorven moet zijn. Polderman omschrijft de vroege Middeleeuwen als een tumul tueuze tijd, waarin het oude werd afgebroken en het nieuwe begon. Een tijd waarin de men sen zich voor het eerst door mid del van dijken gingen verweren tegen stormvloeden. Rinus Antonisse Zeeland in de Vroege Middel eeuwen. Door Tiny Polderman. Deel tien in de cultuurhistori sche serie van de provincie Zee land. Prijs 3,40. rijk. De bevolking volhardde lang in de verering van inheem se godheden, maar in de loop van de zevende eeuw kwam de kerstening door Eligius op gang. Hij stichtte mogelijk een kerk in Aardenburg. Van zijn roepnaam Sint Elooi zijn Zeeuwse achternamen als Looi- se en Looij afgeleid. Toename van de welvaart bracht met zich mee dat Scandi navische zeevaarders, de Vikin gen, tussen 800 en 1000 regel matig plunderingen uitvoerden in Zeeuwse nederzettingen. Tiny Polderman wijdt er boei ende passages aan. Ter verdedi ging werden de ringwalburgen opgericht, in Oostburg, Oost- Vroegmiddeleeuwse burgen in Zeeland (eind negende eeuw): 1. Oostburg, 2. Oost-Souburg, 3. Middelburg, 4. Domburgen 5. Burgh. kaartje uit Zeeland in de Vroege Middeleeuwen Nooit geweten dat het Hof plein in Middelburg zo'n grote bekendheid geniet in de hele provincie. Of is het meer de voormalige rechtbank - nu Zeeuws Archief - die voor her kenning zorgt? Hoe het ook zij, de raadkaart van vorige week leverde een record-aantal op lossingen op. Het Hofplein in de Zeeuwse hoofdstad dus, in de richting van de Wagenaar- straat. Rechtsonder aan de ge vel van het Van de Perrehuis zijn de plakborden te zien, met me dedelingen over zittingen en vo- nissen van het gerecht. Halver wege rechts een poortje met opvallende bekroning van brouwerij De Dry Tonnekens, nu ingang van het Zeeuws Ar chief. Het hoge pand ernaast, met een handwagen en kratten ervoor, was vroeger een melkfabriek, schrijft L. F. Boon uit Sint Lau rens. „Omstreeks 1930 is deze fabriek samengegaan met de co- operatieve melkfabriek Wal cheren. Tot in de jaren vijftig was het een dependance, waar de melkboeren uit Middelburg hun melkproducten haalden. Naast de melkfabriek woonde de heer Visser, rij-examinator. In 1942 moest ik er examen doen: met de auto een blokje rondrijden en bij de heer Visser op de stoep het theorie-examen. Dat bestond uit één vraag en daarna kreeg ik mijn rijbewijs." A. C. H. van den Driest uit Mid delburg herinnert zich de heer Visser als leraar van de machi- nistenschool. A. van Waarden-Koets uit Mid delburg meldt dat de huizen links op de kaart dateren uit omstreeks 1890. Ze werden ge bouwd op de plaats waar tot 1834 de Oude-of Sint Pieters kerk stond. De bomen zijn in 1897 geplant. Op de hoek naast de woonhuizen werd in 1892 een kerk gebouwd voor de Christe lijk Gereformeerde Gemeente, later opgegaan in de Gerefor meerde Kerken. Op de hoek er tegenover verrees in 1899 het museum en bibliotheekgebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, waarin te genwoordig een notariskantoor is gehuisvest. Het pand rechts, met de mar kante ronde gevel, is van 1838 tot 1995 in gebruik geweest bij diverse rechterlijke instanties, aldus Van Waarden. Tot 1875 zat het gerechtshof er, daarna de rechtbank en het kantongerecht (dat in 1913 weer vertrok). Na een ingrijpende aanpassing en uitbx-eiding nam het Zeeuws Ar chief in 2000 zijn intrek in het Van de Perrehuis, genoemd naar zijn bouwheer Johan Adriaen van de Perre. Van Waarden: „Hij en zijn echtgenote Jacoba van den Brande lieten het huis, dat Jacoba had geërfd van haar peetoom Jacobus van Reigers berg, in de zeventiende eeuw verbouwen tot een prachtig staclspaleis op de overblijfselen van de commanderij van de Duitse Orde. Toen de Ridderor de na 1574 uit Middelburg ver trok is het pand in particuliere handen gekomen en door ver schillende personen bewoond geweest." Schorer Het echtpaar Van de Perre had geen kinderen. Jacoba liet het enige stadspaleis van Middel burg na haar overlijden in 1789 na aan haar nicht Johanna Ma ria van den Brande, die gehuwd was met Jacob Hendrik Scho rer, burgemeester van Middel burg en later gouverneur van Zeeland. Het echtpaar Schorer had elf kinderen. Johanna Ma ria overleed in 1829 en liet het huis na aan haar kinderen. De erven Schorer verkochten het pand in 1838 aan Provinciale Staten van Zeeland ten behoeve van een Paleis van Justitie. De geschiedenis is beschreven in een boek over het Van de Perre huis, Een bijzonder huis op een bijzondere plaats. J. W. P. Cornelissen uit Yerseke wijst op de militair links op de foto, die volgens hem waar schijnlijk behoort tot het Mid- delbui-gs garnizoen. „Aan uni form en verdere kleding schat ik dat deze foto dateert uit de pe riode tussen 1910 en 1925." Dat klopt aardig: de kaart van neef Joh. Koeman aan zijn familielid weduwe J. van der Valk uit Vlaardingen is gedateerd 16 au gustus 1921. Verscholen H. Bleijenbergh uit Middelburg attendeert nog op de oude Hof- pleinkerk tegenover de brouwe rijpoort, half verscholen achter bomen. De kerk is begin jaren dertig vervangen door de huidi ge gereformeerde Holpleinkerk. Niet ver er vandaan stond de ge reformeerde Noorderkerk aan de Bogardstraat, die direct na de afscheiding van 1880 werd gebouwd. Het pand is twintig jaar geleden gesloopt. P. P. F J. M. Pieterse uit Middel burg schrijft over de muur rechts vooraan op de kaart. Dat was magazijn van drogisterij Janse De Jonge in de Lange Noordstraat, nu een antiek en curiosawinkel. Daarnaast be vindt zich de poort waardoor gedetineerden werden aange voerd naar de rechtbank. Verschillende inzenders noe men nog een bijzonderheid aan het pand van het Zeeuwsch Ge Uit de collectie van Hans Lindenbergh nu een heel ander deel van Zeeland en een landelijke in plaats van een stedelijke omgeving. Wel, net als het Van de Perrehuis aan het Hofplein, een deftig onderkomen. De vraag is: in welke plaats staat het huis? Wie meer kan vertellen over de geschiedenis en achtergrond en mogelijk over de personen op de foto, wordt uitgenodigd dat door te geven aan de redactie. Inzendingen kunnen tot en met uiterlijk maandag 21 januari worden gezonden naar: redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot. nootschap: aan de tuinzijde is tegen de gevel een andere gevel geplaatst. Dit is de enig overge bleven middeleeuwse houten gevel, afkomstig van het huis Sint Pieter, dat ooit in de Lange Delft stond. „In die gevel staat nog een van de weinige heiligen- beeldjes (Sint Pieter) die de beeldenstorm in Middelburg hebben overleefd", aldus W. van Liere uit Middelburg. Er waren heel veel goede oplos singen en uit de stapel zijn als winnaars van de waardebon nen tevoorschijn gekomen: H. Groot, Middelburg, C. Nieu- welink-Sturm, Terneuzen en C. Hendriks, Oost-Souburg. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24