PRÜVf Ei Borst keurt actie huisartsen af f14,50 ncial E IE EEUWSE COURAN Spanje in paniek over straling telefoonantennes PAKKER EURO Woedende Argentijnen vernielen banken Centrale Borssele blijft nodig voor energievoorziening Excentrieke Solex met samplers in Goes 13° Boze dokters dwingen patiënten tot veranderen van ziekenfonds What a site! ZEEMAN 35. Pronk komt Senaat tegemoet Wijdvertakt pedonetwerk Zeeuws accent bij ja-woord Sluiter en Schalken snel klaar 19 Kroonprins relativeert kennis pa Zorreguieta over verdwijningen OPRUIMINGS FINALE europaIuin li intratuin 029 r Bewolkt Overwegend bewolkt, met in de middag ook een paar opklaringen. Weinig wind uit 245e jaargang no. 13 woensdag 16 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezond heid vindt het niet kunnen dat sommige huisartsen patiënten met 'zachte hand' proberen te dwin gen zich te verzekeren bij een ander ziekenfonds. Zij heeft dit de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) gisteren laten we ten. De Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie heeft de afgelopen maanden enkele tientallen klachten ontvangen van ziekenfondspatiënten. Hun huisarts wilde het aantal zie kenfondsen waarmee zij een contract moeten sluiten binnen de perken houden om de admi nistratieve rompslomp te be perken. Sommige patiënten kregen het verzoek een ander ziekenfonds te kiezen, of een an dere huisarts. Anderen moesten voortaan de rekening zelf voor schieten. Verdubbelen De achtergrond hiervan is het slepende conflict tussen huis artsen en verzekeraars over de tarieven voor de onregelmatige diensten. De LHV, Zorgverze keraars Nederland en minister Borst spraken hierover gister en op het ministerie in Den De zorgverzekeraars hebben aangeboden het tarief voor de avond-, nacht- en weekeinde- diensten te verdubbelen naar ruim 9000 euro per jaar per huisarts. Het bod geldt alleen voor huisarten die deel uitma ken van een dienstenstructuur. Daarin werken huisartsen sa men, zodat de werklast buiten de kantooruren minder wordt. De LHV wil een vergoeding van ruim 13.000 euro. Borst vindt dat verzekeraars en huisartsen er samen uit moeten komen. Bovendien hebben de huisart sen over de tarieven ook de Ne derlandse Mededingsautoriteit (Nma) tegen zich. Deze vindt dat de collectieve afspraken die huisartsen onderling maken over een maximumtarief, in strijd zijn met de Mededin gingswet. De kartelpolitie vindt dat huisartsen zelf afspraken moeten maken met de zorgver zekeraars over de zorg en de prijs daarvan. Nu geldt in de praktijk altijd het maximumta rief. Tot 1 april gedoogt de NMa dat de districtsverenigingen van huisartsen nog collectief onderhandelen met verzeke raars. Marktwerking Verder mogen de huisartsen van de NMa niet meer bepalen hoe veel huisartsen er in een gebied mogen zijn en hoeveel patiënten zij maximaal hebben. Dat moet nieuwkomende huisartsen een betere kans geven en marktwer king bevorderen. Ook Zeeuwse ziekenfondspati ënten kunnen binnenkort een rekening van him huisarts krij gen, als zij bij een verzekeraar zijn aangesloten waar hun huis arts geen zorgcontract mee heeft. In Utrecht en Gelderland zijn huisartsen hiertoe overgegaan uit protest tegen de nieuwe ma nier waarop zij met zorgverze keraars moeten onderhandelen. In Zeeland zullen zich 'zeker en kele huisartsen' bij de actie aan sluiten, verwacht woordvoerder P. de Doelder van huisartsen- vereniging DHV Zeeland. „Het is erg zuur dat het conflict nu wordt afgewenteld op de pati ënten, maar voor sommige art sen is de nood blijkbaar zo hoog gestegen." Het Zeeuwse patiëntenplat form Klaverblad wil dat DHV namen noemt van Zeeuwse art sen die de actie oppakken Vol gens De Doelder zijn bij DHV echter geen namen bekend. Het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg bij het Kla verblad meldt, nog geen klach ten van patiënten te hebben ge had. ANP/GPD (Advertentie) www.meliesteglas.nl Advertentie Een aan zijn hoofd gewonde betoger roept om hulp tijdens botsingen met de politie in Casilda. van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Argentijnen hebben gisteren in twee provinciesteden bankfi lialen aangevallen. De rellen, waarbij ruiten, meubilair en geldautomaten sneuvelden, braken uit na demonstraties tegen het vrijwel blokkeren van bankte goeden door de regering en het niet uit betalen van achterstallig loon. De Argentijnse president Duhalde riep de bevolking gisteren op om geduld te hebben. Hij verdedigde de zes weken ge leden ingestelde blokkade van bankte goeden als de enige manier om het spaar geld van de Argentijnen te redden. Voorts zei hij dat hij alles doet wat in zijn macht ligt om de problemen van de groeiende groep armen te verlichten. In San Salvador, de hoofdstad van de provincie Jujuy 1325 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires, gooiden relschoppers stenen door ruiten van bankkantoren en smeten zij het meubi lair op straat. Vandalen sloegen met me talen staven geldautomaten kapot. Het geweld brak uit na een demonstratie van 1000 arbeiders die de uitbetaling van achterstallig salaris over de maand de cember eisten. De politie greep in maar door Henk van den Boom BARCELONA - De bezorgd heid in Spanje over de negatieve effecten op de volksgezondheid van straling door telefoonan tennes, is de afgelopen weken omgeslagen in paniek en hier en daar zelfs in hysterie. De over heden proberen met extra maatregelen de mensen te kal meren. De onrust ontstond toen voor de kerstvakantie een school in Val- ladolid door de gemeente werd gesloten nadat bij vier kinderen leukemie was geconstateerd. De (Advertentie) textiel Supers JAAR school staat dicht bij een flatge bouw waarop 36 antennes voor mobiele telefonie zijn geplaatst. De paniek levert nu in de media elke dag nieuwe voorbeelden op van kankergevallen die het ge volg zouden zijn van straling. Zoals in een flat in de Madri- leense wijk Aluche, waar zeven bewoners kanker kregen. Vier van hen zijn inmiddels overle den. Voor de hele buurt staat vast dat de enorme antenne van Telefonica, pal tegenover de woningen, de grote boosdoener is. Onder druk van de bewoners zien regionale en plaatselijke overheden zich gedwongen an tennes tijdelijk buiten bedrijf te stellen. In een buurtschap bij Barcelona kwam zelfs de rech ter er aan te pas. In deze hoog gelegen locatie staan al 23 an tennes en er zouden er nog eens 29 bij komen. Daar heeft de rechter nu een stokje voor gesto ken. De antennepaniek heeft ook zijn weerslag op de huizen markt. Volgens makelaars zijn woningen in de buurt van an tennes in korte tijd tot 25 pro cent in waarde gedaald. Ondanks alle pogingen van de regering en de telefoonmaat schappijen om de Spanjaarden ervan te overtuigen dat de stra ling ver onder de toegestane waarden ligt en geen gevaar op levert voor de volksgezondheid, heeft de regering in Madrid toch een noodwet aangenomen waarin de normen aanzienlijk worden aangescherpt. Van an tennes die op minder dan hon derd meter van scholen en ziekenhuizen staan, moet de stralingssterkte aanzienlijk worden teruggeschroefd. Spanje telt zo'n 30.000 anten nes. Daarbij worden de Europe se regels voor plaatsing en de (Advertentie) (Advertentie) Minister Pronk van Milieu heeft de zogenoemde stank- en ammoniakwet versoepeld. Een meerderheid van de Senaat dreigde gisteren tegen beide wetten te stemmen omdat deze de boeren teveel zouden duperen. Door de handrei king van de minister hoeven er minder boerenbedrij- O ven in de buurt van natuurgebieden te verdwijnen. De Franse politie doet onderzoek naar een Frans pedofielen netwerk met vertakkingen naar België. Vijf families zouden, om hun schulden te kunnen betalen, hun kinderen hebben uitgeleend aan buren en bekenden. Het gaat om 24 kinderen tussen de 4 en 12 jaar oud. Jozef van Mierlo uit Groede is apetrots. Maxima en Wil- lem-Alexander geven elkaar straks namelijk het jawoord in de Nieuwe Kerk in Am sterdam, met op de achter grond een fraai koorhek. En toevallig heeft de Groedse koperslager annex beeld houwer dat koorhek geres taureerd en opgepoetst. Het hek diende eerder al als ach tergrond bij de be ëdiging van Bea trix. Nederland heeft bij de Australian Open in het enkelspel nog maar één troef in handen. Na Seda Noorlander en Miriam Oremans strandden giste ren ook Raemon Sluiter (foto) en Sjeng Schalken in de eerste ronde van het eerste Grand Slam-toer- nooi van het jaar. Kristie Boogert kwam wel tot winst in haar partij tegen Piz- O O zichini. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; uit: 9,10 en 11; radio en televisie: 14; zee land: 15,16,17,19 en 21; buitengebied: 23,24 en 25; sport: 27 en 28. foto Jorge Lujan/AP heeft geen arrestaties verricht. Ook in de stad Casilda in de provincie Santa Fé, braken gisterochtend gewelddadighe den uit. De aanvallers vielen banken, ge bouwen van de plaatselijke overheid, postkantoren en een belastingkantoor aan. De politie vuurde traangas en rub berkogels af om de stenengooiende me nigte uit elkaar te drijven. Zeker drie mensen raakten gewond. AP toegestane hoeveelheid straling gehanteerd. De telefoonmaat schappijen verwijten de overhe den dat die hebben verzuimd de bevolking voor te lichten. Veel van de paniek wordt veroor zaakt 'omdat de mensen niet weten wat hun letterlijk boven het hoofd hangt', aldus een woordvoerder van de overkoe pelende organisaties van tele foonmaatschappijen. GPD door Harmen van der Werf UTRECHT - De kerncentrale Borssele kan beter in bedrijf blijven om te helpen de elektri citeitsvoorziening in Nederland na 2004 zeker te stellen, aldus adviesbureau Cap Gemini Ernst Young in het gisteren gepre senteerde onderzoek Trends in Energy 2002. In Nederland staat nu 21.000 megaWatt aan elektriciteitsver mogen opgesteld, inclusief de energiecentrales die stilstaan. De importcapaciteit bedraagt 3.900 mW. De kerncentrale Borssele is goed voor 'slechts' netto 452 mW, maar zeer winst gevend. Cap Gemini Ernst Young vreest een tekort in de stroomvoorziening vanaf 2004. Het adviesbureau komt tot deze conclusie op basis van de huidi ge groei van het elektriciteits verbruik en de plannen van elektriciteitsbedrijven voor de nabije toekomst. Er zal niet meer aan de binnenlandse vraag voldaan kunnen worden. Im port wordt een harde noodzaak om het licht te laten branden. Dat vindt Cap Gemini Ernst Young een probleem, omdat dit gevolgen kan hebben voor de prijsvorming, zeker in een geli- beraliseerde elektriciteits markt. Sinds 1 januari dit jaar mogen ook kleinere bedrijven elektriciteit vrij inkopen, parti culieren mogen dat vanaf 2004. Om de stroomvoorziening veilig te stellen, vinden de samenstel lers van Trends in Energy 2002 het verder uit bedrijf nemen van capaciteit niet goed. Zij noemen daarbij met name de kerncen trale Borssele, die volgens het kabinet eind 2003 dicht zou moeten. Daarover loopt nog een rechtszaak. Woordvoerder S. Marbus van EnergieNed, de federatie van energiebedrijven in Nederland, durft de conclusie van Cap Ge- mini Ernst Young niet te on derschrijven. „Het is een in schatting. Niemand weet hoe het verbruik zal verlopen en hoeveel vermogen er nog bij komt." Momenteel kampt de elektrici teitssector nog met overcapaci teit. Een aantal centrales is bui ten bedrijf gesteld, terwijl ook nieuwbouwplannen bestaan. Intergen, een joint venture van Shell en Bechtel, wil een nieuwe elektriciteitscentrale bouwen in het Botlekgebied. Delta Nutsbedrijven studeert op nieuwbouw van een centrale in Vlissingen-Oost. door Barenda Grutterink HILVERSUM - Maxima Zorre guieta gelooft haar vader als hij zegt niets te hebben geweten van martelingen en verdwijnin gen in zijn land. Over de conclu sies van professor Baud, die on derzoek deed naar het verleden van Jorge Zorreguieta en vast stelde dat hij wel op de hoogte moet zijn geweest, zegt prins Willem-Alexander: „Dat is zijn mening, er staan andere tegen over." Dat zeggen de prins en zijn ver loofde in het interview met hen dat de NOS vrijdag uitzendt. Dit heeft één van de intervie wers, Paul Witteman, al ver klapt in de rtv-gids van de VARA. „Waarom zou hij tegen mij liegen?", vraagt Maxima zich in het interview af. De NOS, opdrachtgever van het interview, is niet blij met de los lippigheid van Witteman. „Er rust een embargo op het ge sprek", aldus NOS-woordvoer- der Rolf de Wit. ANP/GPD (Advertentie) 713214 000002 maandag t/m vrijdag Profiteer nu het nog kon'. bij TMC meubelen slaapkamers tapijt gordijnen en nog véél meer Goes Middelburg Marconistraat 13 Korendijk 34 Tel (0113) 22 4111 Tel. (0118) 62 36 32 Krolnlngeo Bergen op Zoom Zandweg 1b Van Konijnenburgweg 13 Tel (0113) 38 26 26 Tel. (0164) 27 44 77 Vlag en vlaggenstok voor hulde aan hét bruidspaar. Met gratis kroontje t.w.v. 3,60 1 w g MOOI WEER i OOSTBURG, 0117-452279, 5 RENESSE, 0111-461031 g f HET GROENE WARENHUIS Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. Spathiphyllum, met veel bloemen hoogte 50 cm. VanJrSS" nu voor NLG 5,05

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1