Onrust over anti-algenverf boten Run op vliegvakanties in mei Koperslager geeft glans aan huwelijk xmimi nums Vreugdevuur voor Maxima in Kapelle Speciaal voortgezet onderwijs verdwijnt Zeeland is bijna vrij van reclameborden AiAltim WO I'AIS Kandidaat Leefbaar Nederland Provincie werft personeel op beurs Studie bedrijfssteun vrijwilligers Handtekeningen voor postbalie Minister Pronk weigert uitzonderingspositie voor zout water Duur biertje Workshop webdesign Wilde-dierendag woensdag 16 januari 2002 KRABBENDIJKE - M. Weststrate, Zeeuws Statenlid en raadslid in Reimerswaalstelt zich kandidaat voor de Tweede Kamer voor Leefbaar Nederland. Hij hoopt bij de eerste twin tig op de kandidatenlijst te komen. Hij doet mee in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. „Of ik in de Kamer kom, weet ik absoluut nog niet, maar als clat zo is, stap ik uit Provinciale Staten. Die politieke functies zijn niet verenigbaar." West strate kwam in de Staten op de lijst van de Partij voor Zee land, maar splitste zich later af en vormt sindsdien de Lijst Weststrate. Hij weet dat nog drie Zeeuwen belangstelling hebben voor een plaatsje op de Kamerlijst van Leefbaar Ne derland: C. Reuter uit Zoutelande (voormalig districtscom missielid van LN in Zeeland), de Zierikzeese landbouwer L. Hanse en A. de Velde uit Oostburg. De laatste, contactpersoon voor LN in Zeeland, wil alleen op een onverkiesbare plek. Vandaag wordt bekend wie zich allemaal voor Leefbaar Ne derland in de verkiezingen wil storten als kandidaat-Kamer lid, achter lijsttrekker Pim Fortuyn. Meer dan tweehonderd mensen hebben zich gemeld. Op 1 februari moet de definitie ve lijst klaar zijn. Weststrate is werkzaam bij een fruitteeltbe- drijf. VLISSINGEN - Om de provincie te presenteren als dynami sche werkgever met mogelijkheden voor gekwalificeerd per soneel, presenteert Zeeland zich op de Carrièrebeurs Over heid 2002. Alle provincies zullen op 22 en 23 maart in de Utrechtse Jaarbeurs proberen werkzoekenden aan zich te binden. Zeeland probeert op de beurs werkzoekenden te inte resseren voor een baan bij onder meer de provincie. Jongeren met een hbo- of wetenschappelijke opleiding vormen de doel groep. De beurs is erop gericht om direct zaken te doen. Zee land wil zich onderscheiden van andere provincies door zich te presenteren als een gebied waar 'wonen, werken en recreë ren' prima samengaan. De kosten voor deelname aan de beurs bedragen 20.000 euro. MIDDELBURG-Bedrijven die maatschappelijke doelen met giften steunen, kent Zeeland goed. Of er ook bedrijven zijn die vrijwilligersorganisaties op andere manieren vooruit helpen, daar laat de provincie Zeeland de komende maanden een on derzoek naar doen. Die taak legt de provincie neer bij het bu reau Community Partnership Consultants. Het bureau wil ronde-tafelgesprekken opzetten tussen bedrijven en vrijwil ligersorganisaties. Voor de zomer moet duidelijk zijn of de provincie deze hulpvorm moet promoten. Het ministerie van VWS gunt Zeeland daar 68.000 euro voor. De alternatieve be drijfssteun kan in het gebruik van voorzieningen liggen, zoals het gebruik van oefenruimten of computers voor administra tieve taken, maar ook in het geregeld vrijmaken van personeel voor vrijwilligerswerk Zulke samenwerkingsvormen van bedrijven en vrijwilligersorganisaties bestaan al elders in Ne derland. Het onderzoek snoept in elk geval 13.320 euro af van de VWS-subsidie voor dit jaar. MIDDELBURG - De Socialistische Partij Middelburg heeft zesduizend handtekeningen opgehaald tegen het uitkleden van het postagentschap in het winkelcentrum Dauwendaele. Het kantoor in wordt 1 november een servicepunt. De handte keningen worden 23 januari in Den Haag aangeboden. Ook handtekeningen die de SP in de rest van het land heeft opge haald tegen sluiting van agentschappen, gaan naar Den Haag. Volgens de politieke partij pleegt de Postbank bv con tractbreuk als de postagentschappen dicht gaan. De zaak komt 23 januari aan bod in de Tweede Kamer. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Watersporters en eigenaren van watersportbe drijven in Zeeland zitten met de handen in het haar. De Inspectie Milieuhygiëne gaat voor het eerst dit jaar ook in zoute wate ren het verbod op het gebruik van koperhoudende aangroei werende verven controleren, maar een alternatief middel is nog steeds niet beschikbaar. Twee jaar geleden ontstond er veel onrust over het verbod op koperhoudende verven, zowel in de watersportwereld als in cle politiek. De provincie Zeeland stuurde een protestbrief aan het ministerie van Milieubeheer. Zij vreesde dat veel watersporters naar het buitenland, naar Bel gië, zouden uitwijken om daar hun boot met koperhoudende verven te laten behandelen. Dat kan, omdat het verbod niet in België geldt en omdat het toege staan is in Nederland rond te va ren met een schip dat met die verven is ingesmeerd. Volgens de provincie zou de watersport- sector in Zeeland daardoor 39 tot 45 miljoen euro aan inkom sten mislopen. Onder druk van de Tweede Ka mer kwam minister Pronk van Milieubeheer met een compro mis. Het verbod bleef gehand haafd, maar tot 2002 zou er al leen in zoete wateren op worden gecontroleerd. Voor de zoete wateren bestaan al langer alter natieve aangroeiwerende mid delen, voor de zoute wateren zat er één in de pijplijn. Verffabri kant International Paint moest 'alleen nog' de nieuwe verf- component toegelaten krijgen via het College Toelating Be strijdingsmiddelen (CTB) in Wageningen. MIDDELBURG - Een 54-jarige Rotterdammer is gistex-en door de Middelburgse politierechter voor het stelen van een flesje bier conform cle eis veroordeeld tot een boete van 135 euro. De verdachte, die niet op cle zitting verscheen, pleegde 20 februari vorig jaar de diefstal bij een su permarkt in Oostbui'g. „Sindsdien zijn wij echter geen millimeter opgeschoten", ver telt woordvoerder G. Geelker ken van International Paint. „Wij hebben nog steeds geen toelating. Het CTB heeft het dossier al twee jaar geleden compleet verklaard. Binnen 34 weken moet er dan een besluit liggen, maar wij wachten nog steeds." Geelkerken weet niet waarom: „Het CTB vertelt dat niet." CTB-directeur J. Boleij is op de hoogte van de kwestie, maar hij laat weten geen toe lichting te mogen geven. „Ik zou graag willen reageren, maar zo lang een vex*zoek in behandeling is, mag dat niet volgens onze huidige gedragsregels." Op de vraag of de informatie van In ternational Paint klopt, ant woordt hij: „Die wil nogal eens ingekleurd zijn door de firma." Raadsel Wat de watersportwereld nu moet doen, is een raadsel voor J. Boelen, waarnemend voorzitter van de Hiswa, regio Delta. „Het is momenteel te koud om te schilderen, maar wat we straks moeten doen? Ik zou het niet we ten." De onderzijde van een schip schoonmaken in een bor- stelbaan, zoals door Rijkswa terstaat in onder meer Yerseke is beproefd, is geen alternatief, al dus Boelen. „Dat vergt een be hoorlijke investering en het is de vraag of het ook effectief is." De Hiswa, de belangenorgani satie van watersportbedrijven, heeft minister Pronk al ge vraagd om voor de zoute wate ren een uitzondering te blijven maken. Pronk heeft dat verzoek afgewezen, weet Geelkerken van International Paint. In een persbericht heeft het ministerie van Milieubeheer vorig jaar al gemeld dat de Inspectie Milieu hygiëne in 2002 ook in de zoute wateren zal gaan controleren aan het begin van het water sportseizoen. Van begin maart tot begin april 2001 heeft de in spectie al zo'n actie gevoerd in de zoete wateren. Daaruit bleek dat veel watersporters het ver bod aan hun laars lappen. Ko perhoudende verven die het on derwaterleven aantasten, zijn nog steeds vrij verkrijgbaar, omdat ze nog wel zijn toege staan in de zeescheepvaart. Drukte op de vakantiebeurs in Utrecht. De folders van de campings en hotels vlogen over de toonbanken. foto GPD/Ron Pichel door Jacques Cats VLISSINGEN - Reisbureaus in Zeeland signaleren een run op vliegreizen in de meivakantie. Dat heeft waarschijnlijk te ma ken met het voornemen van scholen om in die periode de deuren langer te sluiten. Normaal duurt de meivakantie een week, maar door drie dagen extra vrij te geven valt ook He melvaartsdag in die periode. De vrijdag daarna werd in vele ge vallen al vrij van school gege ven, zodat de meivakantie nu uiteindelijk veertien dagen duurt. Door deze verlenging loont het eerder de moeite om buitenlandse bestemmingen op te zoeken. Volgens het advies van de pro vincie dient de meivakantie be perkt te blijven van 29 april tot 3 mei. Gedeputeerde L. Coppool- se heeft de schoolbesturen drin gend verzocht zich aan dat ad vies te houden, omdat er anders tweespalt wordt gezaaid in ge zinnen met kinderen op ver schillende opleidingen. Scholen kunnen echter van het advies afwijken. Dat zou volgens signalen die de provincie bereiken met name in het voortgezet onderwijs het ge val zijn. Woordvoerster P. Egilie van de acht Zeeuwse reisbureaus van Holland International-Van Fraassen en Arke bevestigt de grote belangstelling van het pu bliek voor buitenlandse reizen in de meivakantie. Zij noemt het opvallend dat er zo vroeg zoveel aanvragen zijn gekomen. In de cember is dat al begonnen. Egi lie weet niet in hoeverre die toeloop verband houdt met de langere meivakantie. Het kan ook te maken hebben met de ernstig teruggevallen reislust na 11 september vorig jaar toen veel plannen werden opge schort tot rustiger tijden. Vooral Gran Canaria en Turkije zijn in de meivakantie erg ge wilde vakantiebestemmingen. Verder staat Italië - en dan met name Toscane - sterk in de be langstelling. Daarnaast scoren Zuid-Frankrijk en Duitsland als bestemmingen om met de auto te bereiken. New York blijkt helemaal terug te zijn. De bestemming is vooral in deze maand geliefd bij het publiek dat weet dat daar dan de uitver koop gaande is. Florida doet het ook goed. Na de gebeurtenissen in september vorig jaar zagen de acht Zeeuwse reisbureaus zich door de sterk verminderde inte resse bij het publiek om de kof fers te pakken genoodzaakt voor het personeel 25 tot 40 pro cent werktijdverkorting in te voeren. Toen de belangstelling later weer aantrok, werd de werktijdverkorting half decem ber opgeheven. De woordvoerster van de reisor ganisaties signaleert een opval lend gedrag in Zeeland: klanten van reisbureaus in deze provin cie doen veel minder dan elders in het land boekingen via inter net. „Ze komen met het printje naar kantoor Kennelijk geven ze toch de voorkeur aan het ver trouwde baliecontact." door Rolf Bosboom KAPELLE - De massale ver branding van kerstbomen op zaterdag 2 februari in Kapelle kan doorgaan. Het college van burgemeester en wethouders besloot gisteren een eenmalige ontheffing te verlenen, gezien de bijzondere omstandigheden. In Kapelle en Biezelinge is het idee ontstaan om op de trouw dag van kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta een grote kerstboomver branding te organiseren. Dat zou moeten gebeuren aanslui tend op de lampionnenoptocht die ter gelegenheid van het ko ninklijk huwelijk wordt gehou den. Het initiatief is afkomstig van de interkerkelijke jonge rengroep van '18 hoog', de zol derruimte van de gereformeer de kerk in Kapelle. Die zamelt elk jaar kerstbomen en plastic flessen in, om geld bij elkaar te krijgen voor kindertehuis Rod- zinka in Polen. Doordat het sta tiegeld op de flessen is verlaagd, viel de opbrengst dit jaar aan zienlijk lager uit dan voorheen. Met de verkoop van warme wijn, chocolademelk en andere consumpties tijdens de ver branding van de 448 opgehaal de kerstbomen hoopt de groep extra geld binnen te krijgen. De Oranjevereniging bleek ook achter het idee te staan. A. van Harten, die de jongerengroep begeleidt, heeft de afgelopen dagen alles in het werk gesteld om de plannen toch voor elkaar te krijgen. Zij had een gesprek met burgemeester G. de Groot en zo'n tweehonderd handteke ningen verzameld. Het gemeen tebestuur besloot gisteren ge hoor te geven aan het verzoek. „Daar ben ik heel erg blij mee", zegt Van Harten, die nu zo snel mogelijk samen met de Oranje vereniging het evenement ver der op touw gaat zetten. door Henk Postma VLISSINGEN - Het speciaal voortgezet onderwijs verdwijnt met ingang van het nieuwe schooljaar. De docenten van de op te heffen scholen gaan vrij wel allemaal werken in een or thopedagogisch en orthodidac- tisch centrum (OPDC). Twee van de drie Zeeuwse on derwij sregio's (Walcheren en Oosterschelderegio) krijgen zo'n zorgcentrum, bedoeld om scholieren met ernstige leer- handicaps voor korte of langere tijd specialistische opvang te bieden. Zeeuws-Vlaanderen krijgt een zorgcentrum met vrij wel dezelfde functie. In de regel zullen moeilijk leren de kinderen zijn aangewezen op de gewone scholengemeen schappen, met name op de vm- bo-afclelingen van die scholen. Ze krijgen daar dan leerwegon dersteunend onderwijs of kun nen deelnemen aan leerwerk- projecten. Scholieren die niet in staat blijken een vmbo-diploma te halen, kunnen terecht op zo genoemde praktijkscholen. Het provinciebestuur heeft dit alles vastgelegd in een advies aan het onderwijsministerie. Het is de bedoeling de twee nieuwe OPDC's en het Zeeuws- Vlaamse zorgcentrum uit te bouwen tot voorzieningen die toegang geven tot de j eugdhulp- verlening. Met deze maatrege len wordt een onderwijsreorga- nisatie afgesloten die enkele jaren geleden op gang kwam als gevolg van rijksbeleid. De laat ste stappen, per 1 augustus, zijn: - Opheffing van de Tooren- vliedtschool (lom-onderwijs) te Middelburg; start van een OP DC als samenwerkingsverband van de drie Walcherse scholen gemeenschappen. Op een van die scholengemeenschappen, Scheldemond in Vlissingen, laat het leerwegondersteunend on derwijs nog een jaar op zich wachten. - Opheffing van de Goese lom-school De Vliedberg, en omzetting van deze school in een OPDC dat wordt gerund door de Edudelta Onderwijs groep (agrarisch onderwijs), en ten dienste staat aan alle scho lengemeenschappen in de regio. - Omvorming van de mlk-school De Noordzelke te Zierikzee tot een praktijkschool die is ver bonden aan de Pontes-Scholen- groep. - Omvorming van de lom-school De Schans in Terneuzen tot een OPDC-achtig zorgcentrum voor de vier scholengemeen schappen in Zeeuws-Vlaande- Jozef van Mierlo, koperslager en beeldhouwer, in zijn atelier in Groede. foto Charles Strijd door Ronald Verstraten GROEDE - Aan Jozef van Mier lo zal het niet liggen. Als Maxi ma's ontwapenende glimlach op 2 februari al niet voor een stra lende huwelijksdag zorgt, dan zal hij het wel doen. De in Groe de wonende koperslager annex beeldhouwer geeft de huwe lijksinzegening in de Nieuwe Kerk in Amsterdam extra glans. Volgende week vertrekt Van Mierlo naar de hoofdstad, waar hij twee weken de tijd krijgt om voor die glans te zorgen. Voor de laatste keer neemt hij het koor hek onder handen, dat niet al leen de achtergrond van het aanstaande huwelijk vormt, maar al verscheidene malen eerder de entourage vormde van historische momenten. Het hek was het decor bij de in huldiging van koningin Wilhel- mina in 1895 en opnieuw, toen haar dochter Juliana in 1948 werd gekroond. Ook Beatrix stond er in 1980 voor tijdens haar beëdiging, maar van het hek was toen de glans al een beetje af. Het twaalf meter lange en vijf meter hoge sierstuk, in 1655 ge maakt door meester-zilversmid Johannes Lutman, verkeerde door een verkeerde behandeling in niet al te beste staat. Zand stralen en lakken met een nieuw chemisch middel was weliswaar een oplossing, maar, zoals later bleek, niet voor de lange ter mijn. Halverwege de jaren ne gentig trok het kerkbestuur dan ook 300.000 gulden uit voor een grondige opknapbeurt. Hoe dat precies moest gebeuren, was nog niet duidelijk. Maar er zou wel een jaar lang aan gewerkt moeten worden. Opgeslagen Voor de inhuldiging van konin gin Beatrix heeft het hek ergens opgeslagen gelegen. Toen het weer werd neergezet, bleek er corrosie onder de lak te zitten. Ze kregen het niet meer ge poetst. Ten einde raad hebben ze het gezandstraald. Maar daar door is de messing dof geworden en was het glanseffect weg. Bo vendien waren er beschadigin gen door het gebruik", vertelt Van Mierlo. Een en ander was zijn broer Kees ter ore gekomen. Als hout snijder bezig met restauratie werk in de kerk, werd hem ge vraagd of hij iemand wist die iets aan het koorhek kon doen. Aangezien ze samen een oplei ding hadden gevolgd bij restau ratie-atelier't Mannetje, hoefde hij niet lang na te denken. Zo kwam het kerkbestuur bij Jozef terecht, die inmiddels al heel wat jaren in Zeeuws-Vlaande- ren werkte en woonde. Een proefweek, waarbij Jozef samen met zijn broer verschil lende technieken uitprobeerde, zorgde ervoor dat hij de op dracht kx-eeg. De restauratie bleek echter heel wat meer tijd in beslag te nemen dan een jaar. „We moesten telkens wex-ken tussen de tentoonstellingen door. Opbouwen, een paar we ken aan het werk, weer afbre ken. Zodoende hebben we er de laatste jax*en gemiddeld twee tot drie maanden per jaar aan kun nen werken", veiTelt Jozef. Het hele hekwerk is opnieuw gepolijst met een polijstpasta van eigen (geheime) makelij. Van de kleinste ornamenten tot en met de pilai-en. Grotendeels met speciale polijstmachientjes en -lapjes. Sommige delen ook volledig met de hand. Op details na, sommige scharnieren verto nen nog wat slijtage, was de klus vox'ig jaar geklaard. Jozef was blij toe, want: „het is inspan nend en eentonig werk." Prins Niettemin gonsde het afgelopen september van de genachten. „Ineens moest er van alles klaar. Er was blijkbaar iets aan de hand. Toen ging bij ons een lampje branden", zegt Jozef. „Px-ins Willem Alexander is toen op een avond komen kijken. Hij is ook nog naar andere kerken geweest, maar heeft toch voor de Nieuwe Kerk gekozen." Hij koestert graag het idee dat zijn glanzende hekwerk de doorslag heeft gegeven. door Emile Calon VLISSINGEN - Eind dit jaar is Zeeland zo goed als bordenloos. Alle illegale reclameborden langs de rijkswegen en provin ciale wegen zijn dan verdwenen, verwachten Gedeputeerde Sta ten. En wee diegene die de euvele moed heeft stiekem toch nog een bordje terug te plaatsen. Die kan rekenen op een boete van tussen de 250 en 500 eui'o. In de zomer van 1997 begon de provincie met het opruimen van de (reclame)borden in Zeeland. Eei'St was de A58 aan de beurt. Die actie werd alom lovend ont vangen, weet provincieamb- teaar L. Zonnevylle nog goed. „Heel veel positieve reacties." Tx'aag maar gestaag won de pro vincie de ene juridische slag na de andere. Sommige eigenai'en weken met hun bord uit naar Noord-Brabants grondgebied, zodat de bermen langs de A58 tussen Bergen op Zoom en de Zeeuwse grens snel een wel heel kleuiTijk aangezicht kregen. De Brabantse provinciebestuur ders zagen die wildgroei met le de ogen aan en namen na enige tijd de Zeeuwse landschapsver ordening letterlijk over-. Het bordenwoud onder aan de Bra- bantse Wal is inmiddels ook vei"- d wenen. Vooral Walchenaren probeei'- den via juridische pi-ocedures hun plekje langs een van de we gen te behouden. Zeeuws-Vla mingen ,dienuaande beurt zi j n gaan over het algemeen niet zo ver, weet Zonnevylle. Volgens haar protesteren ze om het hardst zodra de provinciele brief is verstuurd maar blij ft het in de regel bij 'dat boze gillen'. Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland zijn nu 'schoon', net als de helft van Zeeuws-Vlaandei'en. In op dracht van de provincie zijn langs de Zeeuwse wegen ruim achthonderd borden vex-wijdei-d en hebben 42 eigenaren hun borden zo aangepast dat ze vol doen aan de nieuwe regels. In 121 gevallen is gewaai'schuwd of is de politie ingeschakeld om dat een bord na cle schoonveeg actie illegaal terug werd ge plaatst. Sommige eigenaren, 'de hardnekkige', zijn zelfs meerde re keren gewaarschuwd of be keurd. Als eind dit jaar alle ïtjkswegen en provinciale wegen in Zeeland box-denschoon zijn, richt de pro vincie de aandacht op de illegale borden die langs cle watex-- schapswegen staanVeel borden zijn dat niet, geeft Zonnevylle direct toe. Maar die wegen moe ten ook borclenloos worden. „We willen nu doox'zetten." MIDDELBURG - De Kunst bende Zeeland houdt een korte workshop webdesign voor jon geren in De Drukkery in Mid delburg. Zeven professionele webdesig- nex-s zijn aanwezig om begin ners en gevorderden in te wijden in de kunsten van webdesign. Wie wil meedoen aan de Kunst bende 2002, onderdeel webde sign, kan donderdag" 17 januari in De Drukkery een begin ma ken met het ontwerp. Deelne mers kunnen zich vooraf aan melden op 0118-886872. GOES - Het Wereld Natuur Fonds (WNF) houdt zaterdag 19 januari een wilde-dierendag voor jeugdleden van het WNF en voor kinderen die meer wil len weten over dieren. Er is een film, er zijn dia's en wie zijn kennis wil testen kan dat doen met een quiz. Wie een schoenendoos meebrengt, kan een wilde-diex'en-kijkdoos ma ken. De middag wox-dt gehou den in het MEC bij de Holland- scheHoeve in Goes. Deelnemex's moeten een beker meenemen. De bijeenkomst begint om 13.00 (Advertentie) H.itcrilag 19 januari 20.30 nur laOVENItiltSOOKXHN ttlOOEI.ItOKK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19