Meer geld voor wijk verenigingen PZC Hardrijders gesel van Seissingel PZC Een waterleiding in de branding SALE '£+'£iV. OMZIZHt Vrijwilligerswerk en bedrijfsleven kunnen van elkaar profiteren Man gewond bij bedrijfsongeval Provincie eens met stationsgebied Installatie burgemeester Extra controles politie Politiepost Arnemuiden verhuisd Auto belandt in sloot Stromenwijk/'t Zand, Klarenbeek en Middelburg-Zuid beter bedeeld Kaarten maken bij Multi Colour Dronken scooterrijder moet 240 euro betalen Meewerkdag op kinderboerderij Home-Start zoekt vrijwilligers Filatelisten woensdag 16 januari 2002 SAS VAN GENT - Een 45-jarige man uit Zelzate (B) is gister avond rond 20.30 uur gewondgeraakt bij een ongeval in een bedrijf in de Nijverheidstraat in Sas van Gent. De Belg viel vanaf een installatie van anderhalve meter hoog naar bene den. De oorzaak van de val is onbekend. De man is met ruglet sel overgebracht naar het ziekenhuis. De Arbeidsinspectie wordt in kennis gesteld. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente Middelburg en het waterschap Zeeuwse Eilan den laten weten akkoord te gaan met hun nieuwbouwplan- nen. De tientallen bezwaren, die waren ingediend tegen de wijzi ging van het bestemmingsplan, zijn afgewezen. GS hebben formeel een verklaring van 'geen bezwaar' verleend. De ge meente Middelburg en het waterschap willen respectievelijk een parkeergarage, stadskantoor en hoofdkantoor bouwen. Bewoners van het aan de Maisbaai gelegen appartemencom- plex De Compagnie hadden massaal gereageerd op de bouw plannen. De bezwaarmakers zijn bang dat hun uitzicht verdwijnt door de twee kantoren. Gedeputeerde Staten vinden dat de kanto ren passen in het bestemmingsplan Stationsomgeving 2000. De omwonenden kunnen nog beroep aantekenen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten. MIDDELBURG-J. M. Schouwenaar wordt vrijdag geïnstal leerd als de nieuwe burgemeester van Middelburg. Dat gebeurt om 15 uur tijdens een bijzondere, openbare raadsver gadering in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Aansluitend krijgen Schouwenaar en zijn partner, mevrouw G. Hageman, een openbare receptie aangeboden. Loco-bur gemeester P. M. Bruinooge begint om 15 uur met een korte toespraak, gevolgd door raadsnestor en wethouder R. Visser van AO V/Unie 55+. Daarna is het woord aan Schouwenaar zelf. De openbare receptie in het stadhuis begint om vier uur en duurt tot zes uur. MIDDELBURG - De politie gaat de komende tijd extra con troleren op de Kanaalweg in Middelburg. Aanleiding daar voor zijn werkzaamheden in het Stationsgebied. Op de Ka naalweg is een 30-kilometerzone ingesteld voor autoverkeer. ARNEMUIDEN - De politiepost in Arnemuiden is verhuisd van de Korenbloemstraat (oude gemeentehuis) naar de Lang straat 35Inwoners van Arnemuiden kunnen hier voortaan op vrij dagmiddag terecht. KAPELLE - Een achttienjarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal is maandagavond met zijn auto in de sloot be land. De automobilist reed over de Dankerseweg in Kapelle toen hij plotseling een tegemoetkomende bromfietser zonder verlich ting zag opdoemen en moest uitwijken. Hierdoor kwam hij aan de linkerzijde in de sloot terecht. De automobilist kwam met de schrik vrij. De auto raakte geheel vernield. De brom fietser is doorgereden. door Ab vari der Sluis MIDDELBURG - De wijkver- enigingen Stromenwijk/'t Zand, Klarenbeek en Middel burg-zuid krijgen meer subsi die. Het college van B en W komt daarmee tegemoet aan een klacht van de wijkvereniging Zuid. Het bestuur vond dat het te weinig subsidie kreeg in ver houding tot de grootte van het werkgebied. B en W hebben daarop een reeks varianten be studeerd om wijkverenigingen meer subsidie te geven. De wijkvereniging Zuid krijgt dit jaar 1162,13 subsidie. Naar aanleiding van het con tract dat de vereniging vorig jaar kreeg toegestuurd, tekende het bestuur bezwaar aan. Het bestuur schreef dat de wijkver eniging activiteiten organiseert voor een werkgebied, dat eigen lijk uit vier wijken bestaat. De vereniging vond het onredelijk dat elke wij kvereniging hetzelf de bedrag ontvangt, ongeacht de grootte van de wijk waarvoor wordt gewerkt. Het bestuur stelde het college voor om één subsidie per huishouden te ver strekken. Zuid zag ook een an dere manier om aan meer geld te komen, bijvoorbeeld door zich op te splitsen in meerdere, klei- MIDDELBURG - Creativiteits centrum Multi Colour in Middelburg houdt zaterdag 19 januari een open dag waarbij bezoekers kaarten kunnen ma ken. Tussen 10.00 en 16.00 uur kun nen beginners en gevorderden komen. Er zijn verschillende soorten kaarten en bezoekers kunnen er nieuwe technieken leren. Op woensdag 26 januari wordt een workshop groendecoratie gegeven. Van gaas, hooi en touw of jute wordt dan een hoed ge maakt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Deelnemers moe ten zich tijdig opgeven bij het creativiteitscentrum aan de To- renweg 4a. ne verenigingen. B en W wijzen de gemeenteraad er in een amb telijke nota op dat de subsidie voor wijkverenigingen bedoeld is als waarderingssubsidie, die los staat van het aantal inwo ners. De gemeente beschouwt elke vereniging namelijk als tussen persoon tussen het gemeentebe stuur en de wijkbewoners. De gemeente verwacht van elke ge meente dezelfde activiteiten. B en W erkennen dat de wijkver eniging Zuid gelijk heeft als zij stelt dat een grotere wijk meer kosten met zich meebrengt dan een kleinere wijk. Het college stelde daar een ander argument tegenover: een grote vereniging kan meer inkomsten vergaren, omdat er meer potentiële leden wonen. Varianten Het college heeft ambtenaren een aantal varianten laten uit rekenen om ervoor te zorgen dat de wijkverenigingen in Middel burg even eerlijk bedeeld wor den met meer subsidie. B en W hebben gisteren gekozen voor een voorstel waarbij is uitge gaan van een basisbedrag naar grootte van de wijk in drie klas sen. Voor de wijkverenigingen Eigen Haard, Sint Laurens, Nieuw- en Sint Joosland. Nieuw-Middelburg, de 28e wijk en de Griffioen verandert er niets. Zij krijgen het huidige be drag van 1162,13, omdat zij vallen in de klasse tot 3500 in woners. Stromenwijk/'t Zand en Kla renbeek krijgen dit jaar twee maal het huidige bedrag. De twee verenigingen vallen in de categorie tot zevenduizend in woners. De wijkvereniging Zuid tenslotte spint het meeste garen bij de gekozen variant. Dit jaar kan de vereniging reke nen op 3486,39. De verhoging van de subsidie kost het ge meentebestuur van Middelburg dit jaar 4648,52. Het college stelt een voorwaar de aan de subsidieverhoging. Een vereniging met twee maal het basisbedrag moet minimaal twee maal per jaar een wijk krant huis aan huis bezorgen en een wijkvereniging met drie maal het basisbedrag minimaal drie maal per jaar. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van de Seissin gel in Middelburg willen dat de gemeente maatregelen neemt om de verkeersoverlast in de straat tegen te gaan. Er wordt te hard gereden. Daardoor ontstaan gevaarlijke si tuaties en is er sprake van geluidsoverlast. Het komt regelmatig voor dat brommers en automobilisten uitwijken en over het trot toirrijden, zegt bewoner H. Boluijt. „Ze du wen elkaar de stoep op. Doordat aan één kant auto's geparkeerd staan, is er gewoon geen ruimte." De huizen aan de Seissingel liggen direct aan de straat. Aangezien bijna alle voordeuren direct op het trottoir uitko men, ontstaan er gevaarlijke situaties. „Vooral oudere mensen zijn zo bang, dat ze niet meer naar buiten durven. Dat vindt ik toch wel erg.Boluijt heeft zijn zorgen geuit in een brief aan het gemeentebestuur. Bijna alle bewoners van het gedeelte van de Seis singel tussen Park de Griffioen en de Sand- berglaan hebben de brief ondertekend. Het verkeer is niet alleen gevaarlijk, maar levert ook veel geluidsoverlast op. „Ons huis staat dagelijks te trillen op zijn grond vesten zegt Boluij t„Dat komt vooral door het zware verkeer." Brommers en automo bilisten produceren juist in de avonduren veel herrie. „Dan ligt het gladde asfalt erbij als een startbaan van een vliegveld. Het is dan erg verleidelijk om te kijken of je brom mer nog een kilometer harder kan dan de avond ervoor." Oplossing De oplossing is simpel, vinden de bewoners: eénrichtingverkeer instellen, drempels ma ken en een dertig-kilometerzone instellen. „Voor de bussen is het mogelijk om een an dere route te rijden. Het verkeer dat uit de stad komt, kan in plaats van linksaf de sin gel op, rechtdoor gestuurd worden." Auto mobilisten die in de Griffioen of op de Seis singel moeten zijn, kunnen dan via de Laan der Vex-enigde Naties de buurt bereiken. Al leen een boi-d met een snelheidsbeperking neex-zetten, is niet voldoende, denkt Boluijt. „Dat is niet zo efficiënt. In Nederland moet je mensen dwingen om zich aan de regels te houden. Dat kan het beste door drempels aan te leggen." Op andei'e singels in de stad is het beter ge regeld, vindt hij. Daar zijn wel dertig-kilo meterzones en verkeersdrempels. „Ik kan de logica niet volgen. Op de Langevielesin- gel zijn bijvoorbeeld de bussen bewust ge- weex'd, ter-wijl de huizen daar verder van de straat liggen." Doordat de Seissingel goed bex-eikbaar is en dicht bij de binnenstad ligt, is er bovendien overlast van automobilisten die hun auto gratis willen parkeren. Bewo ners zijn dan vaak gedwongen hun eigen au to ergens anders in de buurt neer te zetten. Hardrijders veroorzaken gevaarlijke situaties op de Middelburgse Seissingel en daarbij meer geluid dan de bewoners lief is. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 34-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden op een scooter veroordeeld tot 240 euro. De man vertelde, op 26 augustus in Renesse niet van plan te zijn geweest om te rijden. „Een ken nis, die aan de overkant van het parkeerterrein stond, zou rij den. Ik kwam met de scooter aanlopen", verklaarde hij. Offi cier van justitie R. Jeuken pro beerde de verdachte duidelijk te maken dat hij ook strafbaar is als hij de scooter slechts duwt. „Zelfs als je een winkelwagen tje duwt, ben je strafbaar als er drank in het spel is", verzekerde de officier. Advertentie St. Janstraat 32 - Middelburg REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Volgens het proces-vex-baal had een agent de Zierikzeeënaar met zijn scooter slingerend op het parkeerterrein zien rijden. Uit de blaastest bleek een score van 745 microgi'am, ruim drie keer zoveel als toegestaan. De officier eiste 300 eui'o boete. De verdachte beriep zich op zijn financiële situatie. Bovendien was het de eex-ste keer dat hij was betrapt op het rijden onder invloed. De rechter hield reke ning met de omstandigheden. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt woensdag 23 ja nuari en 20 februari een meewerkdag voor kindex-en van zes tot en met twaalf jaar. Jon gens en meisjes kunnen onder leiding van medewex-kers hel pen met het schoonmaken van hokken en met het voeren van de diex'en. De middag duurt van 13.30 tot 15.30 uur en kost 45 eurocent. Net als vorig seizoen kunnen deelnemers hun poep-diploma behalen. Ze moeten daarvoor elke maand een andere dier- soort verzorgen. MIDDELBURG - Home-Start Walcheren aan de Kindei dijk 72 in Middelburg houdt dinsdag middag 5 februari van 13.30 tot 15.30 uur en donderdagavond 7 februari van 19 tot 20.30 uur in loopbijeenkomsten om vrijwil ligers te werven. Home-Start maakt deel uit van Humanitas en is bedoeld om ou ders van jonge kinderen te hel pen met de opvoeding. Vrij willi- gers ondersteunen gezinnen die moeite hebben met het groot brengen van hun kinderen. Home-Start biedt vrijwilligers een voox-bereidende cursus, be geleiding en een onkostenver goeding. VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt morgen haar maandelijkse bij eenkomst in het Theo van Does- bui'gcentrum. De vergadering begint om 20 uur. Thema voor ruilen is deze keer de december- zegels van 2001 en dubbele en veloppen. Kortgene, maart 1953; huisvrouwen komen emmers water halen bij de provisorische waterleiding. door A.J. Barth Op 1 februari is het 49 jaar geleden dat in Zeeland de dijken doorbraken. Sinds 1953 spreken we over voor en na de Ramp, als we episoden in de geschiedenis willen aange ven. In de geschiedschrijving bleef een aantal facetten on derbelicht, zoals de drinkwa tervoorziening. We geven daarover eerst de herinnering van een toen vijfjarig Nieuw- dorps jongetje weer. Hij weet nog best hoe hax-d het woei op die 31e januari, een zaterdag waarop hij naar ge woonte met zijn broertjes in de teil moest, want een douche was er niet. Hij weet ook nog dat op de zondag de Lewedijk bezaaid lag met afgebroken takken en stukgewaaide dak pannen. Op die zondag moes ten vele mannen van het dorp gewapend met schoppen en zandzakken per vrachtwagen naar de Quarlespolder, die was ondergelopen. Volgens zijn hexinnering kwam er die zondag geen water uit de kraan. Alleen vies, bruin vocht, dat niet te drinken was. Zijn vader woonde naast de school. Uit de lange waterlei dingbuizen in dat gebouw wis ten ze nog enkele emmers hel der drinkwater te tappen. Vast staat dat ten gevolge van de Ramp de NV Watex'leiding- mij Zuid-Beveland in grote problemen kwam. De direc teur, Stoel Feuerstein, heeft het allemaal opgeschreven. De hoofdtransportleiding liep van het pompstation te Os- sendrecht naar Goes en vanuit Goes naar Walcheren. In de ochtend van de eex-ste febx-uari bleek dat de waterleiding tus sen de Sloedam en Arnemui- den geheel vernield was. Wa terlevering aan Walcheren kon niet meer plaatsvinden. Op oostelijk Zuid-Beveland was de waterleiding ten gevol ge van dijkdoorbraken bij Ril- land-Bath, Waarde en Oost- dijk geheel in het ongex-ede ge raakt. Er wax-en vele lekken in de plaatselijke dienstleidin gen als gevolg van instortin gen van huizen en door over haast vertrek van bewoners, die de hoofdkranen in hun wo ningen niet hadden dichtge draaid. Op enkele plaatsen zo als bij de Lavendeldijk bij Oostdijk en op de hoek Kadijk en Vlietweg nabij Waarde was de hoofdtransportleiding ver nield. Brug Vele lekkages traden op in ge- bxeden waar eb en vloed de dienst uitmaakten. Een duiker had twee dagen nodig om de toevoerleiding naar Waarde, waardoor ongeveer honderd kubieke meter water weg vloeide, af te sluiten. Vervol gens moest men de waterleve ring vanuit Ossendrecht door het geïnundeerde gebied vei ligstellen. Dat kreeg men voor elkaar door het droogmalen van polders en door het leggen van onder meer een baileybrug door de Genie over een stroomgat nabij Kruiningen, waax-aan de waterleidingbuis werd opgehangen. Koken In de periode februax'i-juli 1953 moest het waterleiding bedrijf enkele malen via de ra dio en de krant mededelen dat het water voor consumptie ge kookt moest wox-den en dat men water in voorraad moest nemen wegens mogelijke ver nieling van de hoofdtoevoer- leidingen. Lange tijd was de levex-ing van water een moei zame zaak. De ene dag was er meer druk op de leiding dan de andere, waai'door vooral de gebieden aan het eind van de leiding nogal eens met watei-- schaarste werden geconfron teerd. Het bedrij f vond toch nog gele genheid om andere getroffen gebieden hulp te bieden. Op Noord-Beveland was nog geen dx-ink waterleiding. De bewo- nex-s maakten daar nog ge bruik van de put achter het huis. In de overstroomde ge bieden, die al gauw weer drooggemalen waren, was het water uit de put zout. Op 18 februari kreeg de direc tie vrijheid van handelen van Gedeputeexxle Staten om wa ter televeren aan Noord-Beve land. Eerst dacht men aan het inzet ten van een tankboot, maar het werd het aanleggen van een provisorische waterleiding van Wolphaax-tsdijkse Veer naar Kortgene. Zo'n 800 meter plastic buis werd besteld. Op 23 februari arriveerde de in Amsterdam vervaardigde buis in Goes. Drie dagen had men nodig om de buis geschikt te maken voor het leggen door de Zandkreek. Op 3 maart om half drie 's mid dags stroomde het eerste wa ter in de reservoirs in Kortge ne. Kortgene kon over zuiver drinkwater beschikken. Het Nieuwdorpse jongetje weet zeker dat zijn vader wa ter in de school aftapte. Dat kan, lettend op de waarschu wingen van het waterleiding bedrijf, best wat later zijn ge weest dan zondag 1 febi'uari. Als dat zo is, faalt de herinne ring. In de zomer van 1953 verhuis de hij met zijn ouders naar Middelburg en op mooie dagen werd het strand bij Dishoek bezocht. Tot op de dag van vandaag leven de traag aan spoelende balken, huisdeuren en delen van raamkozijnen voort in zijn hexinnexing aan die Rampnacht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Filantropie komt in het bedrijfsleven niet voor. Maar een onderneming die het maken van winst tot enig doel maakt, mist haar slag. Vrij willigerswerk biedt kansen aan het bedrijfsleven om het maat schappelijk welzijn te verbete ren. Dat betoogde C. Fijneman, projectmanager vrijwilligers werk Rabobank Nederland, gisteravond tijdens het thema debat vrijwilligersbeleid in Vlissingen. De gastspreker vertelde hoe een aantal grote bedrijven al 'maat schappelijk verantwoord on dernemen'. „Het mes snijdt daarbij aan twee kanten. De werknemer kan met trots ver tellen dat hij bij een bedrijf werkt dat zich bekommert om het welzijn en het bedrijf krijgt er een gemotiveerd, wellicht rij- ker mens voor terug." Hij gaf een aantal voorbeelden. KPMG koppelt haar managers aan directeuren van basisscho len om van elkaar iets op te ste ken. Vliegtuigmaatschappij Transavia heeft de Stichting Pe ter Pan opgericht. In het fonds kunnen medewerkers geld do neren of een week lang zieke jongeren begeleiden tijdens een vakantie. Shell verzorgt huis werkbegeleiding aan allochto nen. Bedrijven stellen de prijs, 'de Vrijwilliger van de maand' in of vex-lenen regelmatig be taald verlof aan de werknemer om zich aan het vrijwilligers werk naar keuze te wijden. „Grote bedrijven nemen het voortouw maar ook kleinere or ganisaties zijn er mee bezig." De gemeente Vlissingen zette gisteren de discussieronde over vrijwilligerswerk op om bouw stenen aan te dragen voor een nieuw vrijwilligersbeleid. „Van de circa 45.000 inwonei's die Vlissingen heeft, veiTichten on geveer 9000 mensen vrijwilli gerswerk", zei wethouder L. Poppe-de Looff Dat aantal sprak de andere gastspreker, B. Faber, aan. Hij vertegenwoordigt de Neder landse Organisaties Vrijwilli gerswerk. Faber stelde dat de vele miljoenen vrijwilligers in het land een kapitaal vormen, dat goed beheerd moet worden. „Dat de verantwoordelijke wet houder vrijwilligerswerk be pleit is voorwaarde voor succes. Maar daarmee ben je er niet. Dat geluid moet ook doorklin ken tot de wethouders financi en." De onbetaalde beroepsgroep vraagt om ondex-steuning. Uit de zaal kwam gisteren de op merking dat al veel afkomt op de vrijwilligers. „De x-egelge- ving verandert razendsnel en wordt strengel-. Als we een stra- tenloop willen organiseren, moet je oppassen dat je zaken niet over het hoofd ziet", zei een vertegenwoordigster van atle tiekvereniging Dynamica. De gastsprekex-s erkenden het probleem. Fijneman gaf mee dat in de gemeente Haarlemmer meer een stichting 'bedrijf en samenleving' functioneert, waarin ondex-nemeningen en de lokale overheid vertegenwoor digd zijn. „Organisaties kunnen hun wens of vraag neerleggen bij die stichting, die vervolgens bekijkt wie het antwoord op maat kan geven." In Vlissingen is daarvoor een rol weggelegd voor het lokaal co mité vrijwilligers. Daarin zitten bestuurders, ambtenaren en le den van steunorganisaties. Het comité moet steunpunt voor vrijwilligers zijn en zal een co- ordinerende rol kunnen vervul len in de uitwerking van samen werkingsverbanden tussen het bedrijfsleven en vrijwilligersor ganisaties. Advertentie Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17