Skatebaan in Bossenburgh blijft Houtwerf ontbeert sponsors 15 Goede spoedhulp op Schouwen is kwestie van geld Telers knolselderij mogen omstreden middel weer spuiten Vlissingse jongeren veroorzaken nauwelijks overlast Twee weken voor uitdelen kopstoot Middelburgse wijken twee uur zonder stroom Wat te doen met uw overgebleven guldens? Knaagkever uit kerk verdreven Middelburg steunt petitie asielzoekers zeeuwse almanak Oude foto PZC MIDDEN woensdag 16 januari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Tegenstanders van de skatebaan en de hang plek aan het Bossenburghpad in Vlissingen gaan niet zover dat ze na één jaar concluderen dat ze 'herrie om niets' hebben ge maakt. „We kijken vanuit ons huis wel tegen dat onding aan. Het verfraait ons uitzicht niet", zegt M. van Dijke van de huur dersvereniging Zuilenburg/ Bossenburg. „Maar de jongeren hebben geen geluidsoverlast ge geven", erkent hij. Ongeveer een jaar geleden werd de skatebaan geplaatst aan het Bossenburghpad in Vlissingen. In de zomer van 1998 lieten jon geren horen dat ze een ramp in hun buurt misten. Vertegen woordigers van het buurtcomi- té, de politie, scholengemeen schap Scheldemond en het opbouwwerk gingen op zoek naar een geschikte locatie. De plek die deze afvaardiging ver volgens uitkoos, stond een aan tal buurtbewoners niet aan. Zij kwamen in opstand. Hun ver weer leverde vertraging op, maar de locatie werd gehand haafd. Wel werd een groene geluids heuvel opgetrokken en beplan ting aangelegd. Tegelijkertijd werd een klankbordgroep opge richt. Afgesproken werd dat een MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een negentienjarige inwo ner van die stad tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De Middelburger had op 10 april vorig jaar in zijn woon plaats een man een kopstoot uit gedeeld. Officier van justitie R. Jeuken vond twee maanden cel op zijn plaats, rekening hou dend met het strafblad, waarop gewelds- en vermogensdelicten voorkomen. jaar na de plaatsing een evalua tie zou plaatsvinden. De klankbordgroep waarin be wonersorganisaties, de ge meente, politie en andere betrokkenen zijn vertegen woordigd komt nu tot de con clusie dat er geen reden is om de voorziening weg te halen. Want van geluidsoverlast die veroor zaakt werd door de 'rondhan gende jongeren' is geen sprake geweest. G. van Leiden van de welzijns organisatie Palladium en lid van de klankboi'dgroep: „Som migen maakten zich vooraf erg veel zorgen dat de hangplek overlast zou gevenHet is geluk kig meegevallen. Plet afgelopen jaar zijn er wel af en toe lege wietzakjes gevonden en er wordt soms geblowd. Maar het zijn jongeren, die weieens wat uitproberen." Blikjes Een aantal jongeren vindt het niet de moeite waard om blikjes en ander afval in de prullenbak ken te gooien. De afdeling be heer maakt er wekelijks schoon. De hangplek zelf kan ook een vrolijker aanblik gebruiken. Van Leiden reageert dat het de bedoeling is om de open contai ner binnenkort te beschilderen. „Misschien vragen we de jonge ren van het Middelburgse skate- park Meker om hier graffiti aan te brengen. We zouden liever hebben dat de jongeren uit Bos senburgh zelf de container be schilderen of misschien kan er iets met scholengemeenschap Scheldemond geregeld wor den." Van Dijke heeft het idee dat de ramp al niet meer zo in trek is bi j de jeugd. „Direct na de opening zag je van die jonge gastjes, die aan het skaten waren. Soms wel met zessen tegelijk. Maar het nieuwtje is er af. Het zal mij ver bazen als het deze zomer weer druk wordt. Intussen kijken wij tegen dat geval aan en heeft het de gemeenschap geld gekost", mort hij. „De huurdersvereni ging vindt nog steeds dat de baan honderd meter verderop richting school beter op zijn plaats was geweest." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vijftienhon derd huishoudens in de Middel burgse wijken Dauwendaele en Reyershove hebben gisteravond twee uur zonder stroom geze ten. Om kwart over zes viel door een breuk in een kabel de elektrici teit weg. Delta Nutsbedrijven zorgde via een omleiding weer voorstroom. De breuk deed zich voor in de kabel die loopt van de transfor mator in Arnestein naar de To- renweg aan de rand van de wijk Dauwendaele. Het stuk werd door technici van Delta Nutsbe drijven uit bedrijf genomen. De storing was om kwart over acht verholpen. Het nutsbedrijf on derzoekt vandaag wat de oor zaak is van de breuk. Het is de tweede keer dit j aar dat op Walcheren voor korte tijd de elektriciteit wegviel. Op don derdag 3 januari zat Arnemui- den en de directe omgeving tus sen 23 uur 's avonds en 1 uur 's nachts in het donker. In totaal waren toen tweeduizend huis houdens de dupe. Eind novem ber zaten Dauwendaele, Rey ershove en de Magistraat wijk ook al anderhalf uur zonder stroom. Arnemuiden en Kle- verskerke moesten het nog een uur langer zonder elektriciteit stellen. Oorzaak was toen kort sluiting in drie hoofdleidingen. (Advertentie) Guldens die u overhebt, kunt u tot 1 april gratis op uw bankrekening storten kunt ze natuurlijk ook aan een g geven via de inzaroelactïe van de Natï Eurocollecte/Coins for Care. Tot 1 apnl kunt u uw rekening storten. Guldens en geld uit andere eurolanden kunt u ook aan een goed doel geven via de Nationale EurocoUecte/Coins for Care. De huis-a an-huiscollecte vindt plaats van 14 t/m 26 januari. Meer informatie? vww.nederlandvoorttetqoedeciceUnl. De euro is van ons allemaal De toren wordt gelijktijdig met het binnenwerk opgeknapt. door Ron Magnée KAPELLE - De Kapelse knaagkever is niet meer. Althans, niet meer in het houtwerk van de hervormde kerk in Kapelle. Deze week werd de knagende tor met groot materieel geëlimineerd. Op verschillende plekken is het houtwerk van de monumentale Ka pelse kerk vorige week ingeboord en volgespoten met insecticide. In de week daarna was het godshuis voor iedereen gesloten. Het mid del kan immers de gezondheid schaden. In de tussentijd deed het verdelgingsmiddel zijn dodelijke wei'k. De verdelging van de bonte knaagkever is een van de belangrijkste onderdelen van de x'estaux'atie. De kapconstructie heeft immers flink te lijden gehad. Op sommige plekken is het hout al zodaxxig aangetast dat verdelgen geen zin meer heeft en er compleet nieuwe balken moeten worden aangebracht. De 65 meter toren wox'dt ge lijktijdig met het binnenwerk opgeknapt. In tegenstelling tot de kei'k is de toren eigendom van de gemeente Kapelle. door Miriam van den Broek VEERE - De stichting Houtwerf Veere's Hoop vergadert vandaag over de toekomst van de am bachtelijke houtwerf in Veere die nog moet worden gebouwd. De stichting heeft moeite met het vinden van grote sponsors. De komst van de werf kost 1,6 miljoen euro (3,6 miljoen gulden). De helft daarvan moet uit giften komen. „De economische situatie in het bedi'ijfsleven, in de scheeps bouw, is niet dusdanig dat er grote sommen geld worden ge geven", zegt stichtingsvoox-zit- ter K. Ondex-dijk. „Het plan is inmiddels al een keer aange past. We hebben daardoor geen 4,8 miljoen gulden meer nodig, maar 3,6 miljoen gulden. We gaan ons eerst richten op de hoofdlijnen. De rest komt latex- wel. Zo zijn we aan die bezuini ging van dat miljoen gekomen." De bestuursleden van cle stich ting evalueren morgen het afge lopen jaax-. „We gaan kijken of we op een andex-e manier spon sors moeten zoeken." De voor bije jaren zocht de stichting contact met ondernemei-s uit de scheepsbranche in Nederland. Ook organisaties of stichtingen die het in stand houden van cul turen voor ogen hebben, zijn be- nadei'd. „We hebben wel spon sors", zegt Onderdijk. „Maar daax-bij gaat het om tonnen, nog De locatie voor Houtwerf Veere's Hoop. geen miljoenen." Begin 1999 stond vast dat de plannen voor de houtwerf zouden worden uit gevoerd. In 2001 kon die in ge bruik worden genomen, werd toen gedacht. Later werd die datum bijgesteld. In de zomer van 2002 moest het zeker luk ken, meende de stichting. Ook in mei vox-ig jaar was Onderdijk nog optimistisch gestemd. „AJs ik er niet in geloofde, hield ik er mee op", zei hij toen in de PZC. Vandaag de dag waagt hij zich niet meer aan een dergelijke uit spraak. Als hem wordt ge vraagd of de stichting de komst van de wex-f nog steeds ziet zit ten, zegt hij: „Dat moet de ver gadering woensdag uitwijzen." Hoogaars De werf is bedoeld om typisch Zeeuwse zeilschepen als de hoogaars en de hengst te behou den en te restaui-ex-en. Veere's Hoop moet de thuishaven wor den van de stichting Behoud door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het rapport van College bouw ziekenhuisvoor zieningen pleit vooral voor meer geld voor de Zeeuwse gezond heidszorg. Dat concludeert ge deputeerde G. de Kok. Hij wil deze week nog met de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen en zorgverzekeraars de conclusies van het onderzoek bespreken. De bereikbaarheid van de zorg kan ook volgens ziekenhuisdi recteur J. Broertjes alleen ver beterd worden wanneer Rijk en zorgverzekeraars voldoende geld vrijmaken. De conclusies in het rapport 'spreidingstoets ziekenhuizen' van Bouw zijn duidelijk: de me dische zorg is voor Schouwen- Duiveland en de Waddeneilan den het slechtst bereikbaar van heel Nederland. Meer dan 45 minuten is nodig om een patiënt naar het ziekenhuis te brengen. Ook delen van Zeeuws-Vlaan- dei-en, Friesland en Groningen scoren wat die bex-eikbaarheid betreft slecht in het onderzoek. N. Versti-aete, directeur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde, is niet vex-baasd over de conclusies van Bouw. Hij vei-onderstelt het algemeen bekend dat de tijdscritex-ia soms overschreden wox-den. Niet al leen voor Schouwen-Duive- land, maar 'in heel Zeeland is dat dikwijls aan de ox-de'. Dat de Tweede Kamer graag wil dat een patiënt binnen een half uur in een ziekenhuis kan zijn, roept daarom bij Vex-straete vraagte kens op. „Binnen een half uur is een nobel streven, maar ik denk dat dat voor Zeeland nauwe lijks haalbaar is." Zeeland kan de Haagse normen en regels van de gezondheids zorg niet altijd bijbenen. Een liedje, dat onder meer gedepu teerde De Kok al jaren zingt. „Schouwen-Duiveland springt er nu echt uit, maar ook Oost- en West-Zeeuws-Vlaandei-en sco ren niet goed. Deze inventarisa tie toont aan dat de landelijke normen niet goed van toepas foto's Dirk-Jan Gjeltema sing zijn in Zeeland." De gede puteerde ziet in het Bouw-rap- port een uitgelezen kans de discussie over de medische voorzieningen in Zierikzee en de rest van Zeeland weer hoog op de politieke agenda te krij gen. Omdat Zeeland in vergelijking met de i-est van Nederland dun bevolkt is en met eilanden 'geo grafisch gesplitst' vraagt de provincie een eigen aanpak, zo vindt De Kok. 'Regionaal maat- wei"k' met de nodige financiële steun van het Rijk en de zorg verzekeraars is zijn devies. Ook Broertjes, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oos terscheldeziekenhuizen, wijst op de geldzakjes, die nodig zijn om de bex-eikbaarheid van de medische zorg te verbeteren. Een extra afslag op de A58 naar het ziekenhuis, 'scheelt minu ten' in vervoerstijd, maar kost een smak geld. Het opnieuw op tuigen van het ziekenhuis in Zierikzee kost zo mogelijk nog meer. Besluiten Begin april zal het Bouw-colle- ge samen met het College Tarie ven Gezondheidszoi-g een twee de x-apport per ziekenhuis op tafel leggen, waarin normen op het gebied van financiën en de kwaliteit van de medische zorg bekeken worden. De zieken huisdirecteur is daax-om voor zichtig nu té snel te x-eageren omdat er 'meer nodig is om goe de besluiten te nemen'. Een goe de bex-eikbaarheid van de zorg mag niet ten koste gaan van de kwaliteit. 'Verreweg het aller- belangx-ijkste' vindt Broertjes - en met hem Verstraete - daarom dat de ambulance binnen 15 mi nuten ter plaatse is. Dat de me dische voorzieningen in Zee land aandacht verdienen staat volgens alle partijen als een paal boven water. De Kok: „We kun nen het wel iedere keer roepen, maar het is plezierig dat een lan delijk instituut hetzelfde con- stateei-t: de minister kan hier niet zomaar aan voorbij gaan." pagina 2: commentaar door Harmen van der Werf WAGENINGEN - Vier bestrij dingsmiddelen met chloortha- lonil mogen weer worden toege past. Het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) heeft dit besloten na een be zwaarschriftenprocedure door de fabrikanten. Vooral de telers van knolselderij waren gedupeerd door het ver bod, dat juni voi'ig jaar plotse ling van kx-acht werd. Het CTB heeft wel één voox-waarde ver bonden aan het gebx-uik van de middelen. Ze mogen maximaal vijf keer per jaar worden gespo ten, waardoor de verontreini ging per hectai-e binnen de per ken blijft. De middelen worden gebruikt voor schimmelbestrij ding in onder meer aai'dappel- teelt, spruiten, bloembolgewas- sen en knolselderij. A. Risseeuw van landbouwor-- ganisatie LTO Nederland en secretaris J. Wijnen van de Knolselderij Telers Vereniging Zuidwest-Nederland juichen het besluit van het CTB toe. „Ik heb er wel gemengde gevoelens bij", zegt Risseeuw. „Want het is bedroevend dat je eerst zo'n be zwarenprocedure moet dooi-lo- pen. Met alle commotie van dien." Geen jubelstemming Onder telers van knolselderij heerst nog geen jubelstemming, zegt Wijnen. „Het is natuurlijk goed nieuws dat ons middel met chloorthalonil, Daconil, weer mag worden gebruikt, maar te lers moeten eerst zien of dit be sluit overeind blijft." Wijnen vi-eest dat Stichting Na tuur en Milieu en de Zuid-Hol landse Milieufederatie opnieuw inti-ekking van het CTB-besluit zullen vragen. „Dat gaan wij ook zeker doen", laat bestrij- dingsmiddelen-specialist J. Rutteman van de Zuid-Hol landse Milieufederatie weten. „Er is net zo lang aan dit dossier gesleuteld, tot het CTB deze stof weer kon toelaten. Dat is onaan vaardbaar." Voor de landbouwsector, voor het komende teeltseizoen, is van belang of de twee milieuorgani saties schorsing van het CTB- besluit zullen vragen. Rutteman is daar nog niet uit. Hij moet de stukken van het CTB nog goed lezen. MIDDELBURG -Benff van Middelburg steunen een petitie van de Stichting Nieuwkomers, Vluchtelingenwerk Walcheren en de Stichting Vluchtelingen werk AZC Middelburg. In de petiti e vragen zij aandacht voor de groep asielzoekers die al langer dan drie jaar in Neder land verblijft en afkomstig is uit landen waar recent oorlogen en mensenrechtenschendingen hebben plaatsgevonden. De drie instellingen willen dat de regering een eenmalige bijzon dere maatregel neemt om de groep een verblijfsvergunning te verlenen. In Middelburg gaat het om 21 mensen. B en W stel len de raad voor adhesie te be tuigen aan de petitie en de uit- spi'aak vervolgens mee te delen aan de staatssecretai-is van Jus titie. foto Ruben Oreel Hoogaars. Die wil de werf ge bruiken voor onderhoud en re paratie van de schepen. De wei'f moet daarnaast mensen de kans bieden het vak van scheepstim merman te lei-en. Mede met Europees geld wor den arbeidsplaatsen gecreëerd. De houtwei-f komt volgens het plan naast de jachthaven, bij het Zandhoekje. Er wordt een moe rasachtig gebied aangelegd, met een wandelpad naar de stad. Ze mocht een dagje bij oma spelen, Vlissingse Sabine, een pientere meid van vier jaar. Nieuwsgierig naar zo- ivat alles, drentelde ze de he le dag achter oma aan. Zo liep ze ook mee de slaapka mer in, waar ze een oude foto zag staan. Er stond een klein kindje op, nauwelijks één jaar, en dus nog magertjes be deeld met haar. Sabine was erg benieuwd wie nou dat kindje was. „Dat is nou je mama toen ze nog heel klein ivas", legde oma uit. Waarop de kleindochter enigszins be dachtzaam reageerde. „Is mama dan eerst een jongetje geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15