Tientallen parkeerplaatsen weg Verzet tegen apotheek Roompot Nog geen spoor van Arnemuidse brandstichters Vers zand voor Walchers strand Chauffeur gewond bij botsing op Sloeweg Actiecomité zoekt geld voor werkweek mytylschool Goes Herinrichting Middelburgse binnenstad vergt offers van automobilisten Vlissinger loopt nekletsel op Ouderenbond helpt senioren bij aangifte belasting Expositie quilts Prijs van schol onder druk door grote vangsten Parkeren wrak in tuin beboet zeeuwse almanak Vorst PZC MIDDEN dinsdag 15 januari 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De komende maanden verdwijnen nog eens tientallen parkeerplaatsen uit de binnenstad van Middelburg. Bij de herinrichting van Achter de Houttuinen en Plein 1940 worden parkeerplaatsen ver vangen door fietsenrekken en openbaar groen. Aan de Vlas- markt en de Kromme Weele wordt de stoep verbreed. Bo vendien bestaan er vergevor derde plannen om de Vlas- markt, de Kromme Weele en de Pottenmarkt af te sluiten voor verkeer. De parkeerplaatsen aan de Vlasmarkt en de Kromme Weele verdwijnen allemaal. Op plein 1940 worden een paar parkeer plekken gebruikt voor het uitbreiden van de fietsparkeer plaats. De glascontainers ver dwijnen en de ingang van het parkeerterrein komt aan de Zusterstraat te liggen. De par keerplekken voor de Klove niersdoelen aan Achter de Houttuinen maken plaats voor extra groen en fietsenrekken. Over acht maanden moet de herinrichting van de binnen stad voltooid zijn. Vorige week stelden het CDA en Leefbaar Middelburg nog schriftelijke vragen aan het col lege over het verdwijnen van parkeerplaatsen in de binnen stad. In Middelburg mag alleen nog in parkeervakken worden geparkeerd. Die vakken zouden MIDDELBURG - Een 20-jarige Vlissinger is in de nacht van zondag op maandag gewond ge raakt bij een aanrijding tussen twee auto's op de kruising Poe- lendaelesingel en het Groene Woud in Middelburg. De man werd aangereden door een 62- jarige automobilist uit Tholen die hem geen voon-ang verleen de. De Vlissinger had last van zijn nek en heeft zich onder dok tersbehandeling gesteld. volgens de partijen te ruim zijn en op sommige plaatsen waar eerst wel geparkeerd mocht worden, zouden geen vakken zijn gemaakt. Het is de bedoeling dat een deel van de binnenstad autoluw wordt. Daarom plaatst de ge meente bij de herinrichting ook alvast inzinkbare palen. Er komt er één in de Simpelhuis- straat en één aan het einde van de Kromme Weele. Verder ko men er palen aan het begin van de Lange Viele, bij de Lange Geere en Plein 1940. „Het is de bedoeling dat er alleen nog 's morgens van zes tot twaalf au toverkeer door die straten kan", zegt A. Pekaar van de gemeente. „Maar wanneer die palen pre cies naar boven moeten, is nog niet vastgesteld. Daar moet nog een besluit over worden geno men." Ondernemers en bewoners zijn niet gelukkig met de plannen. „Dat de straat autovrij wordt is niet erg", zegt L. Souisa die op de Vlasmarkt woont en werkt. „Maar bewoners en onderne mers moeten te allen tijde bij hun huis of bedrijf kunnen ko men. Minder validen en mensen die slecht ter been zij n raken an ders in een sociaal isolement." Ze voorziet ook problemen met bevoorrading van bedrijven. „Leveranciers kunnen hun rou te niet afstemmen op het feit dat je na twaalf uur niet meer naar Middelburg kan." Zorgen De Vereniging Ondernemers Middelburg maakt zich ook zor gen over de afsluiting van de Vlasmarkt. „Daar zijn we het vooralsnog niet mee eens", zegt voorzitter H. Boers. „Er is nog geen goed alternatief voor het verkeer. Het kan wel een plan van de gemeente zijn, maar het moet eerst nog in commissies en in de stuurgroep binnenstad aan de orde komen." Met het ver- d wij nen van de parkeerplaatsen kan Boers wel leven. „Er is ge kozen voor het beste van twee kwaden. Het is beter om het ver keer te laten doorstromen. Nu staan auto's vaak zo geparkeerd dat zelfs fietsers er niet langs kunnen." Souisa wil dat de gemeente met alternatieven komt voor de te schrappen parkeerplaatsen, De parkeerkelders zijn geen goed alternatief voor bewoners, vindt ze. Die zijn maar tot elf uur 's avonds open en liggen voor vooral oudere mensen te ver weg. Wethouder L. Luitwie- ler verwijst bezoekers van de binnenstad wel naar de garages. „De gemeente krijgt er waar schijnlijk nog een parkeex-kel- der bij, onder de nieuwe Aldi. Dat is nog niet helemaal rond, maar als het goed is komen daar tachtig plaatsen." Bewoners van de Vlasmarkt kunnen hun auto wel elders kwijt, denkt de wethouder. „Zoveel mensen wonen niet aan de Vlasmarkt." TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) helpt ouderen in de provincie bij de belastingaangifte. Voor veel mensen zal het vol gens secretaris D. Dijkgraaf niet meevallen de aangifte zelf in te vullen, omdat er in de inkom stenbelasting vorig jaar veel is veranderd. Door de wijzigingen in het be lastingstelsel zijn om te begin nen de formulieren veranderd. Ook het invullen van de aangif te via een diskette maakt het er volgens Dijkgraaf mogelijk niet eenvoudiger op om de klus zelf te klaren. „Bovendien biedt het nieuwe stelsel partners de mogelijkheid zelf te bepalen hoe zij het saldo van eigenwoning-forfait en be taalde hypotheekrente, hun ge zamenlijke vermogen en bijzon dere uitgaven in verband met ziekte, overlijden en giften over elkaar verdelen. Daarmee valt mogelijk geld te besparen." De KBO-secretaris wijst er ver derop, dat mensen die geen aan gifteformulier of -diskette krij gen toegestuurd, wellicht ten onrechte denken dat ze geen ac tie hoeven te ondernemen. „Ook wanneer mensen alleen AOW krijgen of naast hun AOW een redelijk aanvullend pensi oen ontvangen, hebben ze x-echt op teruggave van inkomstenbe lasting. Hoeveel ze terug krij gen, hangt vooral af van de bij zondere uitgaven in verband met ziekte en ouderdom." In Zeeland is behalve bij de KBO ook bij de Algemene Bond van Ouderen (ANBO) een voor lichter beschikbaar die ouderen helpt bij de belastingaangifte. ZOUTELANDE - De vier Blom men, moeder en drie dochters, houden op 8,9,11 en 12 februari oen quilttentoonstelling op de zolder boven 't Winkeltje van Jannetje, Langstraat 23 te Zou- telande. De expositie is die da gen te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur. door Miriam van den Broek VLÏSSINGEN - Het opspuiten van de Walcherse stranden is hervat. Door de najaarsstop heeft het werk drie maanden stil gelegen. Er wordt vanaf deze week op twee locaties tegelijk gespoten. Tussen Westkapelle en Zoutelande moet nog ongeveer 500.000 kubieke meter zand worden aangebracht. Dat gebeurt tussen de hectometerpalen 23.900 tot 25.400. Tussen Valkenisse en Vlissingen wordt ruim een miljoen kubieke meter zand aangebracht tussen hectometerpalen 29.400 en 34.700. Bij Westduin bij Dishoek wordt een aanlanding gemaakt voor de hop perzuiger Waterway. Vanaf daar wordt eerst in de richting van Zoutelande gespoten. De twee andere zandzuigers, de Coronaut en de Volvox Scaldia spui ten tussen Westkapelle en Zoutelande. Op 1 mei moet het werk klaar zijn. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom KAMPERLAND - De fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB) verzet zich tegen de ves tiging van een verkooppunt van geneesmiddelen op het terrein van vakantiepark Roompot Beach Resort bij Kamperland. Volgens de partij is dat oneigen lijke concurrentie voor vooral de drogisterijen in de omgeving. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport heeft Roompot Recreatie Be heer onlangs een vergunning verleend om geneesmiddelen te verkopen op het terrein bij Kamperland. Het gaat om toe stemming voor een beperkt as sortiment artikelen, bestemd voor de bestrijding van niet ern stige aandoeningen. Roompot krijgt de vergunning, ondanks dat het bedrijf niet vol doet aan het uitgangspunt dat het dichtstbijzijnde verkoop punt van geneesmiddelen op ten minste drie kilometer afstand moet zijn gelegen. De praktij ken van de apotheekhoudende huisartsen H. van der Veen in Wissenkerke en B. Hasken in Kamperland bevinden zich bin nen die straal. Het ministerie heeft zijn beslis sing genomen na eerst de ge meente Noord-Beveland te heb ben geraadpleegd. Die heeft op beide apotheekhoudende huis artsen gewezen en verder als bijzondere omstandigheid ge noemd dat op het eiland een re latief groot aantal oudex-en woont. Volgens de NBB-fi'actie is de ge meente niet compleet geweest. Ook Supermarkt Clement in Kamperland, die al meer dan tien jaar drogisterijartikelen verkoopt, bevindt zich in de straal van drie kilometer. De vergunning aan Roompot bete kent 'een oneigenlijke en op on eigenlijke gronden gebaseex-de concurrentie', stelt de NBB in een brandbrief aan het gemeen tebestuur-. Noord-Beveland verkeert als het om verkoop van geneesmid delen gaat juist in een 'riante si tuatie', met apotheekhoudende huisartsen in Kamperland, Wissenkerke. Kortgene en Co- lijnsplaat en drogisterijen xn Kamperland, Kortgene en Co- lijnsplaat. Daarmee wox'dt de markt afdoende bestreken, al dus de NBB. Bedreiging Een nieuw verkooppunt zou ze ker de bestaande drogisterijen, die de partij als een 'basisvoox-- ziening' ziet, kunnen bedreigen. De NBB wil ook niet uitsluiten dat de vergunning van Roompot in de toekomst wordt uitge breid, wat ten koste kan gaan door Esme Soesman HEINKENSZAND - Een 52-ja- rige vrachtwagenchauffeur uit de gemeente Borsele is gister ochtend ernstig gewond ge raakt, toen zijn wagen op de Sloeweg bij Heinkenszand in botsing kwam met de container van een scharende tegenligger. Het ongeval gebeurde rond kwart over negen. Door nog on bekende oorzaak sloeg de vi'achtwagen van een 31-jarige chauffexxr uit de gemeente Veere - komende uit de richting van 's- Heerenhoek - aan het slingex-en. Zijn wagen, met daarop een container met huisvuil, kwam dwax's op de weg tot stilstand. Het slachtoffer, dat uit tegen overgestelde X'ichting kwam Advertentie GOESE WINKELIERS HEBBEN DONDERDAG 17 JANUARI SUPER KÓÓÓÓPJES OP DE WINTERKOOPJESMARKT VAN 8.00 TOT 16.00 UUR OP DE GROTE MARKT aanrijden, klapte bovenop de container-. De man uit Borsele, die met zijn been bekneld raakte, moest door de bi'andweer worden be vrijd. Hij is met ernstig beenlet sel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Zijn wagen raakte zwaar be schadigd. De andere chauffeur bleef ongedeerd. Huisvuil uit de container belandde op de weg en in de berm. De Sloeweg is aan beide kanten afgesloten geweest. Pas om kwart over drie is de weg vrijge geven. Vrachtwagens die - on derweg naar het industriege bied - door de opstopping stil kwamen te staan, zijn achteruit weggereden tot een parkeer plaats, waar ze konden draaien! De technische recherche ver- x-icht ondex-zoek naar de toe- dracht. De bx-andweer was ter plaatse met twee tankautospuiten, een hulpverleningsvoertuig en een specialistische hulpverlenings- containex-s, bestemd voor onge vallen waar zwax-e voertuigen bij betrokken zijn. De opgeroe pen traumahelikopter keex-de de helikopter onverrichterzake naar huis. door Jacques Cats ARNEMUIDEN - De politie Zeeland heeft de jongelui die tijdens de jaarwisseling hebben geprobeerd om het voormalige stationsgebouw van Arnemui- den in brand te steken nog niet kunnen achterhalen. Volgens K. Grootjans van de wijkbeheergroep heeft dat me de te maken met de opstelling van andere dox-psbewoners. „Het lijkt wel of het gx-os van de Arnemuidenaren met oudjaar blind en doof was. Ik denk dat ze bang zijn voor x-epresailles." De wijkbeheei'groep wil zo snel mogelijk een gesprek hebben met de nieuwe burgemeester van Middelburg, J. Schouwe- naar. Hij wox-dt tevens de nieu we kox-psbeheei'der van de poli tie Zeeland. Voor het gespx'ek woi'den ook andere partijen uit genodigd, zoals de politie en de brandweer. Afspraken De terugblik op de gebeurtenis sen met oud en nieuw zal vol gens Grootjans moeten leiden tot duidelijke afspraken wat de politie tijdens een volgende jaarwisseling wel en wat beslist niet meer zal tolereren. „Je moet de jeugd niet alles ontzeggen", vindt de wijkbeheervertegen- woordiger. „Rondrijden op bromfietsen zonder knalpot moet gedurende een bepaalde periode op oudejaax-sdag moge lijk blijven, want dat hoort bij de dorpse tx-aditie." Ook het aanrichten van vreugdevuren met pallets - 'en niet met auto banden' - moet, mits gecontro leerd en op een veilige plek, kunnenMaar het gooien met ei eren en vuurwerk naar voorbij- bangei-s verdient, als het aan het wijkbeheer ligt, onmiddellijk ingrijpen van de politie. Grootjans: „Er moet duidelijk heid komen waar de grens wordt getrokken. Wie die grens over schrijdt moet worden opge pakt." En mochten er jonge op roerkraaiers bij zijn die in de visserij een dikke boterham ver dienen, dan moeten die volgens hem niet worden gestraft met 200 euro boete. „Dat maakt geen indruk". Grootjans ver wacht meer van het optreden van een reder die het aan boord tijdelijk zonder een beman ningslid moeten stellen omdat die pei'soon is opgepakt. Zoals aangekondigd wil de wijkbeheergroep ouders en op voeders wijzen op hxm verant woordelijkheden. Daarnaast dient de jeugd besef te worden bijgebracht wat ze met hun ac ties voor angst en ongerief te weeg brengen. In de komende nieuwsbrief van volgende week wordt daar op geattendeex-d. VLISSINGEN - De scholvang- sten zijn onverwacht zo groot dat de kiloprijzen enorm onder druk staan. Om doordraai te voorkomen vanwege slechte prijzen, hebben de Federatie van Visserij vereningen en de Nederlandse Vissersbond opge roepen tot een forse vangstbe perking. Met name Zeeuwse en Goereese vissers zijn gevraagd deze week in de haven te blijven. Andere havens moeten later volgen. Als geen gehoor wox-dt gegeven aan de oproep, vrezen de visserij or ganisaties dat handelaren een grote vooiTaad schol zullen op bouwen, waardoor het hele jaar de prijzen slecht blijven. Ook speelt mee dat schol nu kuitziek, zich aan het voort planten, is. Vissei's hebben vorig jaar juist afgesproken in deze periode schol te sparen. De ex treem goede vangsten komen daarom slecht uit. Vissers zien in de uitstekende scholvangsten een vingexwijzing dat de schol stand er in de Noordzee beter voorstaat dan visserijbiologen op basis van onderzoeken heb ben vastgesteld. van de apotheekhoudende huis- ax-tsen. NBB roept het college van bur gemeester en wethouders en de overige partijen dan ook op stel ling te nemen tegen de vergun ning. Zij betreurt het ook dat, volgens haar informatie ten minste, de gemeente de midden- standei-s en de huisartsen niet heeft geïnformeerd over de ont wikkelingen. De kwestie staat voor vanavond op de agenda van de commissie maatschappelijke zaken van de gemeente Noord-Beveland. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Wissenkei'ke en begint om 19.30 uur. door Harold van Ginkel GOES - Mytylschool De Sprien- ke in Goes is op zoek naar geld voor de werkweek van de leer lingen. Daarom is een actieco mité opgezet, waarin ouders, docenten, personeel en de direc tie de koppen bij elkaar steken. De Sprienke is een school waar kinderen met een enkel- of meervoudige handicap onder- wijs kunnen volgen. De school aan het Vivaldipad kent vijftien lokalen, een sporthal en een zwembad. De school zet elk jaar veel perso neel in voor de week. In vorige jaren waren er geen grote pro blemen bij het organiseren van de week. Door de stijgende kos ten en het gelijk blijven van de vrijwillige ouderbijdrage is nu het benodigde geld niet voor handen. Activiteiten zijn van wege de handicaps van de scho lieren meestal arbeidsintensief en duur. Naast veel personeel moet ook veel materiaal worden ingezet. De kosten lopen daar mee behoorlijk op. Eerdere wei'kweken konden nog betaald worden met de vrijwillige ou derbijdrage. Dat is nu niet meer zo, waax-door andere mogelijk heden moeten worden bekeken. Om het geld bijeen te krijgen is een actiecomité ingesteld, dat op donderdag 31 januari sa menkomt om een gedegen plan van aanpak vast te stellen. Vol gens één van de ouders, R. West- veer uit 's-Heer Ax-endskerke, is het werven van sponsoren één van de mogelijkheden. „Er is een lijst met voorlopige sponso ren samengesteld, maar die zijn nog niet aangeschreven." Op 31 januari komt nog een aantal op ties op tafel om het geld binnen te krijgen. Welke mogelijkhe den dat zijn, is nog niet bekend bij Westveer. De week heeft nog geen plek op de kalender. Naast voldoende geld moet ook een goede locatie worden gezocht. „We zijn op zoek naar een locatie met vol doende en passende voorzienin gen", vex*telt directeur van De Sprienke, G. Pasman. Westveer sluit zictx daarbij aan. „Een drempel kan al een pi'obleem zijn." Het actiecomité voor de werk week wordt een pilot-project. Mocht het comité een succes zijn, dan kan in volgende jaren eveneens via het actiecomité geld worden ingezameld bij sponsoren. MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg veroordeelde gisteren een 24-jax-ige inwoner van Sas van Gent tot een boete van 150 eux-o. De man bleek mei vorig jaar een autowrak, gestald in de voor tuin van zijn woning, niet tijdig te hebben veiAvijderd. De politie had de Sassenaar gewaar schuwd het autowrak op te rui men. Het ongeval zorgde voor files op de Sloeweg bij Heinkenszand. foto Willem Woznitza Ze wonen sinds een aantal maanden in een van die ano nieme flats in Terneuzen. Ze hebben buren, dat weten ze, want ze zien ze geregeld in het trappenhuis en over de galerij lopen. Het blijft ech ter bij een knikje en af en toe eens een gemompeld 'hallo'. Want het is zo'n echte door gangsflat, waar mensen op z'n hoogst een paar jaar wo nen en waar niemand de moeite neemt om contact met de buren te leggen. Dat ver anderde onlangs na de eerste stevige vorst. Enkele auto's wilden 's morgens niet star ten, zodat hulp nodig was. Op de parkeerplaats voor de flat spraken buren elkaar aan met de vraag of iemand start kabels had, of er even kon worden gesleept. Het werd zelfs gezellig, zodat ruiten krabbers van hand tot hand gingen. Sinds die tijd klinkt het 'hallo' naar de flatgeno ten heel wat opgewekter, worden er praatjes uitgewis seld en komen enkele buren zelfs bij elkaar over de vloer. En dat allemaal dankzij een paar graden vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9