EU wint fiscaal gevecht met VS PZC Op video betrapte dierenbeulen op veemarkt België gaan vrijuit Wraakactie van Palestij nen na dood leider Zoute krakeling bekomt president Bush slecht Uitstel beroep tegen steniging Mogelijk vervolging van hasj-rokende Britse prins Harry WTO verbiedt exportsubsidies Amerika Groot-Brittannië officieel mkz-vrij Leider ultrarechts Australië weg Keniaanse politie is schietgraag Forse boete voor Finse hardrijder Heks wordt verzorgster in bajes VS China sluit vuurwerkfabrieken Schoolpersoneel doelwit in Belfast Filipijns militair vliegtuig stort neer op huizen Nederlanders installeren zich in Kaboel dinsdag 15 januari 2002 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Wereldhandels organisatie (WTO) heeft giste ren de Europese Unie in het ge lijk gesteld in een al ruim vier jaar slepend belastingconflict met de Verenigde Staten. Vol gens de WTO zijn de exportsub sidies die de Amerikanen aan hun eigen bedrijven geven, in strijd met haar regels. De Europese Commissie heeft de definitieve uitspraak giste ren naar buiten gebracht. De Commissie is tevreden. Twistpunt was het Foreign Sa- les Corporations (FSC)-pro- gramma, dat exporterende Amerikaanse bedrijven in de gelegenheid stelde om via brie venbusmaatschappijen in be lastingparadijzen handel te drijven. Daardoor zijn de Ame rikaanse exporteurs in het voordeel ten opzichte van ex porteurs uit andere landen, oor deelt de WTO. Washington rea geerde niet bepaald enthousiast op de uitspraak. ,,De VS zijn te leurgesteld", aldus een functio naris. Maar volgens hem zullen de VS de regels van de WTO na leven en proberen met de Euro pese Unie de kwestie tot een goed einde te brengen. Beroep Op eerdere, eensluidende uit spraken waren de VS telkens in beroep gegaan, maar dat is nu niet meer mogelijk. De FSC-re- geling was op haar beurt een voortzetting van een regeling uit 1971, die in 1976 al onwettig was verklaard door het GATT- panel. De uitspraak van gisteren opent de weg voor het opleggen van sancties. De EU heeft al ge vraagd om voor vier miljard dollar aan tegenmaatregelen te nemen, in de vorm van heffin gen op Amerikaanse producten. Over de omvang van die maatre gelen wordt eind maart een uit spraak verwacht. De kwestie heeft voor veel wre- LONDEN - Groot-Brittannië is vrij van mond- en klauwzeer. Dat heeft de regering gisteren verklaard. Het laatste verdach te gebied, het graafschap Northumberland in het noord oosten, is sinds middernacht of ficieel mkz-vrij. Elf maanden geleden werd het eerste besmettingsgeval vastge steld. Het uiterst besmettelijke virus bleek niet te stuiten: het is bij 2030 dieren vastgesteld. Meer dan vier miljoen dieren werden gedood, voor het over grote deel schapen. In totaal moest de veestapel van 9867 boerenbedrijven worden ge ruimd. Het Britse ministerie van Milieu meldde dat het boek nog niet he lemaal kan woi'den gesloten. Sommige boerderijen worden nog schoongemaakt en gedesin fecteerd. AP Advertentie vel gezorgd tussen de beide han delsgrootmachten. De VS heb ben het volledig toepassen door de EU van vier miljard dollar aan sancties eerder al een atoombom genoemd. De VS dreigen nu de EU-regels op on rechtmatigheden te zullen na pluizen. Op de achtergrond speelt verder een conflict over de staalmarkt. Ondertussen moeten de VS wel het FSC-programma aanpas sen. Voorstellen hiertoe zijn door EU-Commissaris Pascal Lamy steeds als onvoldoende van de hand gewezen. Aanpas sing ligt gevoelig, omdat heel wat Amerikaanse bedrijven, waaronder reuzen zoals Gene ral Electric, Mici'osoft en Boeing, voor miljarden dollars profiteren van het gewraakte programma. ANP/RTR van onze redactie buitenland LAGOS - Een islamitisch ge rechtshof in Nigeria heeft de behandeling van het hoger be roep over de steniging van een 33-jarige moslimv rouw uitge steld. Een lagere, islamitische rechtbank heeft de vrouw, Sa- fiya Hussaini Tungar-Tudu, iii oktober ter dood veroor deeld wegens overspel. Het vijfkoppige gerechtshof in de noordelijke stad Sokoto zal 18 maart uitspraak doen of de vrouw het recht heeft haar zaak in hoger beroep te be pleiten. De magistraten heb ben meer tijd nodig om de nieuwe gronden te bestudei'en waarop de vrouw meent in be- roep te mogen gaan. Europarlementariërs cleden zondag een dringend beroep op de autoriteiten in Nigeria om de steniging van de ge scheiden moeder van vijf kin deren te voorkomen. Euro parlementariër John Corrie schreef namens 77 collega's in een brief aan president Oba- sanjo van Nigeria dat het von nis 'onmenselijk, barbaars en gruwelijk' is. Hij prees Oba- sanjo, die voorkwam dat de executie zaterdag werd uitge voerd. In eenderde van de 36 deelsta ten van Nigex-ia, alle in het noorden, is de islamitische wetgeving ingevoerd nadat in 1999 een einde kwam aan het militaire regime. De islamitische rechtbank veroordeelde Hussaini nadat zij deze had gevraagd de man die haar drie keer had ver kracht en van wie zij een kind had gekregen, te dwingen te betalen voor de naamgevings- ceremonie. De rechtbank ver wierp de aanklacht tegen hem wegens gebx-ek aan bewijs, omdat Hussaini de enige ge tuige was. Volgens het vonnis mag Hus saini levend worden begraven met alleen haar hoofd en borst boven de gx-ond, zodat zij zich niet meer kan bewegen, en daarna worden gestenigd. Het vonnis heeft internatio naal tot hevige verontwaardi ging geleid en kan een con frontatie uitlokken tussen de centx-ale regering en regionale autoriteiten. RTR Palestijnen staan op de resten van één van de door het Israëlische leger verwoeste huizen in Oost-Jeruzalem. van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnse groepering Al-Aksa Martelaren Brigade heeft gisteren gezegd een aanslag te hebben gepleegd op een groep Israëlische militairen op de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnen zijn daarbij 'verscheidene slachtoffers gevallen'. Het ging om een wraakactie na de dood van een van de leiders van de groepering. Israëlische veïligheidsbx-oixnen bevestigen dat er bij de stad Nabloes een Israëliër is gedood en een andere ge wond is geraakt, maar ze zeggen niet expliciet clat het om militairen gaat. Eerder meldden legerbronnen dat er drie militairen gewond waren geraakt door een aanslag bij Nabloes. De Al-Aksa Martelai'en Brigade meldt dat de aanslag een vergeldingsactie was na de bomaanslag op Raed al- Karmi, een van de leiders van de Brigade. Hij kwam eer der op de dag om het leven in Tulkarem. Volgens de Pa lestijnen is Israël verantwoordelijk voor zijn dood. De gx-oepering zei in een vex'klaring dat het staakt-het-vu- ren waartoe Arafat eind vorig jaar had opgeroepen niet langer van kracht is. Volgens de Palestijnse minister van Informatie, Jassir Abed Rabbo, leidt de aanslag tot een 'nieuwe escalatie' en lokt Israël hiex-mee nieuwe zelfmoordaanslagen uit. Vrijgelaten Al-Karmi zou onlangs onder Israëlische di*uk zijn aan gehouden door de Palestijnse autoriteiten, maar later weer zijn vrijgelaten. Het Israëlische leger wilde geen commentaar geven op de aanslag. Volgens Israël heeft Al-Karmi vorig jaar toegegeven dat hij twee Israëliërs foto Menahem Kahana/EPA heeft omgebracht. In september deed Israël al een ver geefse poging Al-Karmi te doden. Twee van zijn bege leiders kwamen toen om. Sinds vorig jaar september heeft Israël al tientallen militante Palestijnen gedood. Het Israëlische leger heeft gistex-en in een Arabische wijk in Oost-Jeruzalem met bulldozers negen woningen van Palestijnen met de grond gelijk gemaakt. Volgens Israël waren de huizen illegaal gebouwd. Vorige week had het leger bij Rafah in het zuiden van de Gazastrook al tientallen huizen en het vliegveld vernield. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres zei gisteren dat Israël een einde wil maken aan de om streden sloop van Palestijnse huizen. Hij noemde het optreden slecht voor de beeldvoi-ming van Isi-aël in de media. Pex-es zei voor de Israëlische radio dat premier Sharon en minister van Defensie Ben Eliezer zondag al hebben ingestemd met de beslissing. AFP/RTR/DPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush moest zich gisteren met een be- hoorlijke schaafwond op zijn wang en een beschadigde neus aan het volk vertonen. ,,Ik voel me prima", liet hij weten, een beetje overweldigd door alle media-aandacht voor zijn onge lukje. Hij viel zondagmiddag flauw, nadat hij zich verslikte in een zoute krakeling, en kwam hard op de grond terecht. Volgens Witte-Huisarts Richard Tubb is er niets ernstigs aan de hand en is de president slechts enkele seconden buiten kennis geweest. Bush keek op het mo ment van zijn flauwte, net na half zes, alleen in een kamer in het Witte Huis naar een Ameri can-Football wedstrijd. Zijn vrouw Laura was in een kamer ex-naast aan het telefoneren. Bush zei gisteren tegen verslag gevers dat hij zich realiseerde dat hij eventjes buiten kennis was geweest, toen hij op de grond lag en zijn twee honden, Barney en Spot, naar hem zag kijken. De president waax-- schuwde een verpleegkundige en ging een ver-dieping lager naar het kantoor van de axis. Daar werd hij onderzocht, maai er werden geen hax-tproblemen ontdekt. Zijn polsslag en bloed druk wai-en al snel weer nor- maal, aldus de arts, lucht machtofficier Tubb. Bush (55) is kerngezond. Hij doet veel aan conditietraining en heeft daardoor een lage hart slag. Volgens Tubb maakt dat hem gevoeliger voor flauwval len als er iets in zijn keel blijft steken, iets wat gisteren door andere artsen werd bevestigd. Bush had dit weekend boven dien geklaagd dat hij een ver koudheid voelde opkomen, al dus Tubb. De president heeft zijn agenda voor de komende dagen niet aangepast. Hij is gistex-en ge woon vertrokken voor een i-eis naar enkele staten in het mid denwesten van de VS. „Mijn moeder zei altijd al, goed kau wen voor je slikt als je krakelin gen eet. Altijd naar je moeder luisteren", grapte hij voor hij in de helikopter stapte. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Zeven vermeende dierenbeu len zijn gisteren door de rechtbank in Brus- sel vrijgesproken van het mishandelen van runderen op de veemarkt van Anderlecht. De zeven waren herkend op de 'gruwelvi- deo' van de Belgische dierenrechtenorgani satie Gaia. De film, een aaneenschakeling van wreed heden, werd gemaakt met een verborgen ca mera. Volgens de Bi-usselse i-echtbank zijn de beelden om die reden niet toelaatbaar als bewijsmateriaal; de privacy van de veehan- delaren is geschonden. Voorman Michel Vandenbosch van Gaia reageerde gisteren woedend op de uitspraak van de Brusselse rechtbank. „De wereld wordt op zijn kop gezet. De boodschapper heeft het gedaan. De beulen gaan vrijuit. Dit is verschrikkelijk. Het betekent dat al les mag en kan op de Belgische veemarkten. De rechter zegt in feite: sla er maar vrolijk °P los, er kan jullie niks gebeuren." Gaia gaat tegen de uitspraak in beroep. De beel den van boeren die koeien met stokken te gen de poten slaan en in de aars poken tot dat de dieren van ellende neervallen, zorg- den anderhalf jaar geleden voor grote ver ontwaardiging in België en daarbuiten. In totaal verzamelden Gaia en haar Waalse zusterorganisatie Animaux en Péril (Dieren in Gevaar) meer dan zestig uur film op de veemarkten van Anderlecht in Brussel en Ciney. Eén van de meest schokkende opnames was die van een kind, amper twaalf jaar oud, dat minutenlang een stei-vend kalf martelde met een zweep. Naar aanleiding van de beelden wei-den de controles op de Belgi sche veemarkten aangescherpt. Gaia-voor- zitter Vandenbosch, die in 1998 al eens werd afgetuigd door boze veehandelaren, stond enige tijd onder politiebescherming na doodsbedreigingen aan zijn adres. De advocaten van de Andeiiechtse veehan delaren zijn tevreden over de uitspraak. .Het recht heeft gezegevierd", zei raadsman De Boitselier gisteren. Volgens hem heeft Gaia doelbewust de meest gruwelijke opna mes aan elkaar gemonteerd om een zo nega tief mogelijk beeld van de veemax-kten te ge ven. „Dit soox-t bewijsvoering is ontoelaat baar. Gaia heeft maar één doel voor ogen: het kapotmaken van de vleesindustrie", al dus De Boitselier. Verklaarbaar Volgens de advocaat moeten de handelax-en soms hax-dhandig te werk gaan om onge hoorzame koeien in transportwagens te la den en zijn de 'mishandelingen' die op de vi deo te zien zijn, allemaal te verklaren. Tij dens een eerdex-e zitting had inspecteur-die- x-enax-ts De Wit van het ministerie van Land bouw de aanklachten ook al afgezwakt. Volgens hem is het uitdelen van stokslagen en elektrische schokken aan eigenwijze koeien 'een normale gang van zaken'. De uitspx-aak van de Brusselse rechtbank is een opsteker voor de veehandelax-en die in Ciney werden aangeklaagd óp basis van de video van Gaia. Zij moeten op 21 februari voor de x-echter verschijnen. CANBERRA - Pauline Hanson is gisteren afgetreden als lei der van de ultrarechtse partij One Nation in Australië. Zij zegt dat zij afgebrand is na vijf jaar werken in de politiek, waarin andere politici en de media haar voordurend aanvie len. „Het blijft maar doorgaan en na jaren ben ik echt moe", zei Hanson. De 47-jai'ige voormalige cafetariahoudster richtte One Na tion in 1997 op. De paxtij keerde zich vooral tegen immigran ten uit Aziatische landen en tegen speciale rechten voor de Aborigenes, de oorspronkelijke bewoners van Australië. Hoewel zij geen voorzitter meer is, zal zij vermoedelijk het boegbeeld van de partij blijven. Zij heeft vaak meer opzien gebaard door haar opzichtige kleding dan door haar politi eke standpunten. RTR NAIROBI - Van elke tien doodgeschoten Kenianen zijn er zes omgekomen door politiekogels. Dat heeft de Keniaanse krant Daily Nation gistex-en onthuld op basis van een vertrouwelijk rapport van medische en juridische deskundigen. Het gemiddelde van 60 px-ocent heeft betrekking op de afgelo pen vijf j aai'. Vorig jaar was er een drastische stijging en wai-en negen van de tien doodgeschoten Kenianen het slachtoffer van de schietgi-age politie. Het ging om 232 van de in totaal 255 doden door kogels. De overige slachtoffer-s werden door misdadigers vermooi-d. Het rapport gaat over de steden Nairobi, Kiambu, Thika, Ka- jiado en Machakos. Dat zijn de steden met de meeste crimina liteit in Kenia. ANP HELSINKI - Anssi Vanjoki, directielid van het Finse tele- combedrijf Nokia, is tot een boete van 116.000 euro veroor deeld omdat hij op zijn motor 25 kilometer te hard heeft gere- den. Dat heeft de Finse krant Ilta Sanomat gisteren gemeld. Nog nooit is in het Noord-Europese land zo'n hoge boete voor een snelheidsovertreding opgelegd. In Finland variëi-en de boetes naar het inkomen. Vanjoki ver diende volgens de krant in 1999 veertien miljoen euro. AFP MOUNT HOREB - Een aanhangster van het occulte Wicca- geloof is aangesteld als geestelijk verzorgster in een gevange nis in de Amerikaanse staat Wisconsin. Haar benoeming is omstreden. Er wordt zelfs campagne gevoerd om haar weg te krijgen, zo meldde het rooms-katholieke pei-sbureau Zenit gisteren. Jamyi Witch is zelf trots op haar aanstelling bij de Waupun gevangenis in Mount Horeb. Ze is de eex-ste Wicca-priesteres die geestelijk vex-zox-gster woi-dt in een gevangenis. Enkele leden van het parlement van Wisconsin protesteren tegen haar benoeming, die zij als 'moreel gevaarlijk' veroor delen. ANP PEKING - In de Chinese provincie Hunan zijn 17 0 vuurwerk fabrieken tot nader order gesloten nadat bij de zoveelste ex plosie zes cloden waren gevallen. Het ongeluk gebeurde op een moment dat de aangx-enzende provincie Jiangxi besloot uit veilxgheidsovex-wegingen een algeheel verbod uit te vaardi gen op de fabricage van vuurwerk. Op 12 februari begint het Chinese nieuwjaar en in verband daarmee draait de productie van vuurwerk, die vaak in kleine fabriekjes en ook bij mensen thuis plaatsvindt, op volle toe ren. Het aantal ongelukken neemt navenant toe. AP BELFAST - Veiligheidstroepen evacueerden gisteren de Boys Mo del School in het noorden van Belfast, nadat een telefonische hom melding was binnengekomen bij de katholieke school. De radicale protestantse groepering Red Hand Defenders kondigde eerder aan dat het personeel van alle katholieke scholen in de Noord-Ierse hoofdstad als doelwit wordt beschouwd. Bij twee scholen in Noord-Ierland is in de nacht van zondag op maandag brand gesticht. De schade is het grootst bij de katholieke middelbare school St. Patrick's in Lisburn, ten zuidwesten van Bel fast. Een klaslokaal liep er zware brandschade op. Ook de katholie ke basisschool St. Bride's in Zuid-Belfast raakte beschadigd. De verantwoordelijkheid voor de brandstichting is nog niet opgeëist, maar de politie vermoedt dat de Red Hand Defenders ervoor ver antwoordelijk zijn. foto Paul Faith/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse politie sluit niet uit dat prins Harry, de jongste zoon van prins Charles, wordt vervolgd voor het roken van hasj en het drinken van al cohol in openbare gelegenhe den. Dat is, gezien zijn leeftijd, niet toegestaan. Dat heeft de Britse omroepmaatschappij BBC gisteren gemeld. De 17-jarige prins zal precies op dezelfde manier worden behan deld als andere jongeren, aldus de politie. Ook komt er een on- dex-zoek naar de kroeg die Harry alcohol schonk. Plet gebruik van drugs en drank zou afgelopen zomer hebben plaatsgevonden op en bij het buitenverblijf Highgrove in Gloucestershire, toen Charles en Harry's oudere bi-oer William afwezig waren. Harry zou in een kroeg alcohol hebben gedron ken en daarna op een feestje thuis hasj hebben gerookt Het is niet voor het eerst dat de kring x-ond de px-insen in op spraak komt door vermeend CABANATUAN - In een woon wijk van de Filipijnse stad Cabanatuan is gisteren een mi litair vliegtuig neergestort. Daarbij kwamen de twee pilo ten en vier mensen op de grond om het leven, zo hebben Fili pijnse autoriteiten bekendge maakt. Zeker vier mensen raakten ge wond toen het vliegtuig, een Si- ai-Marchetti S-211, neerstortte en explodeerde. De brand die daarop uitbrak, trof 23 huizen in Cabanatuan, op zo'n 100 ki lometer ten noorden van de hoofdstad Manila. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht was het toestel bezig met een gewone trainings- vlucht. Het feit dat de piloot en de co-piloot niet hun schietstoel hebben gebruikt, wekt de in druk dat ze tot op het laatste moment hebben geprobeeib niet op bewoond gebied terecht te komen, zei hij. In afwachting van de onderzoeksr-esulaten blijven de andere S-211-toe stellen van de Filipijnse lucht macht aan de grond. RTR drugs- en drankgebruik. Vorige zomer moest Nicholas Knatch- bull, een petekind van prins Charles op Eton in een ontwen ningskliniek worden behan deld. Hij was een jaar eex'der door de politie aangehouden met hasj op zak. Van prins William zelf zijn geen vérhalen bekend over drugsge bruik of excessieve alcoholcon sumptie. Harxy keerde gistex-en terug naar Eton College. Hij kan hier in de toekomst onderworpen worden aan urinetests om te controleren of hij drugs ge bruikt, meldde de BBC. Als die positief uitvallen, kan hij van school worden verwijderd. De stx-enge regels van Eton bepalen zelfs dat er kan worden ingegre pen als leerlingen zich tijdens vakanties gedragen op een ma nier die de reputatie van de school aantast. ANP KABOEL - De voorhoede van 32 Nederlandse militairen in Kaboel is gisteren begonnen zich te installeren op een voor malig industrieterrein in het noorden van de Afghaanse hoofdstad, aldus voorlichter luitenant-kolonel Calmeyer Meijburg. Calmeyer Meijburg hoorde bij de eerste tien Nederlanders clie vrijdag samen met zeventig Duitsers en met een vertraging van twee dagen aankwamen in Kaboel. De overige 22 Nedei'- landers volgden gisteren. „Het is ontzettend vies en stoffig in de stad. Er hangt een walm van mist, uitlaatgassen, stof en rook van houtvuren. Maar op een enkeling na, zijn we zeer vriendelijk ontvangen door de Afghaanse bevolking", aldus de luitenant-kolonel. De overige 170 militairen ko men vanaf volgende week naar KaboelMaar het weer, de druk te van militaire- en hulpvluch- ten die allemaal naar Kaboel willen, maken de planning moeilijk. Landen op het vlieg veld kan alleen met redelijk weer omdat de luchtverkeers leiding geen instrumentarium heeft en piloten dus op het zicht moet landen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5