T erneuzen strooit preventief PZC PZC Autoweg bedreigt kerkhoven CARIANNE Frietbakker krijgt blauw bloed HALVE PRIJS!! 11 Gemeente bespaart zout Cursus voor verkeersleider Scholvangsten te groot Pay Day voor wanbetalers Man moet wiet afgeven Drankrijders krijgen rijverbod Boete voor bezit traangas Eerste stappen richting woonzorgcomplex in Sint-Jansteen gezet Contactavond over spierziekte zuiders! buren Kinderkoor Wal-Noten op wervingstoernee Dorpsraad dinsdag 15 januari 2002 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is deze winter begon nen met het preventief strooien op een deel van het wegennet. Terneuzen is de eerste gemeente in Zeeland die deze manier van gladheidsbestrijding toe past. Rijkswaterstaat en de provincie gebruiken deze strooimethode al langer. Terneuzen denkt door preventief te strooien tweeder de minder zout nodig'te hebben. Met de oude manier van strooi en werden gevaarlijke situaties op de weg bestreden, maar door preventief strooien kunnen der gelijke situaties worden voor komen. Bij deze methode wordt het zout vlak voordat het op de weg ge strooid wordt nat gemaakt met zout water. Het zout zet zich SLUIS - De Stichting Zwinste- denloop uit Sluis organiseert woensdag 16 januari in samen werking met atletiekvereniging de Wielingen uit Oostburg een cursusavond voor verkeerslei der. Door wijzigingen in de wetge ving is het bij evenementen noodzakelijk geworden gedi plomeerde verkeersleiders te la ten postvatten om het verkeer staande te houden. Tijdens de avond zal politiebe ambte C. Verhage instructies gegeven. Aan het eind van de cursusavond ontvangen de deelnemers een pasje. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in gemeen schapscentrum 't Zoute Vestje in de Hoogstraat te Sluis. vast op het wegdek zodat het niet kan wegwaaien. Omdat zout water pas bevriest bij een temperatuur van min acht gra den, wordt voorkomen dat er bij sneeuw en ijzel gladheid op treedt. Er is voortdurend con tact met Meteoconsult en zodra het nodig is, rukken de strooi wagens uit. De gemeente gebruikt de me thode van preventief strooien vooral op drukke, en doorgaan de wegen. Er is een gladheids- bestri j dingsplan opgesteld, waarin staat aangegeven welke straten prioriteit hebben. De hoofdrijbanen, toegangswegen naar hulpdiensten en de routes van het openbaar vervoer staan bovenaanhetlijstje. Een tweede prioriteit hebben de toegangs wegen naar nutsvoorzieningen en bedrijf terreinen en wegen met een belangrijke economi sche functie, zoals winkelstra ten. Daarna komen de wij kont- sluitingswegen aan de beurt en de woonstraten. Bij de fietspaden hebben de doorgaande fietsroutes priori teit en de routes die leiden naar bedrijfsterreinen, scholen en winkelcentra. Voetgangersge bieden en ook markten, bushal tes en zebrapaden krijgen bij sneeuw en ijzel voorrang. Daar na worden de stoepen naar nutsvoorzieningen, bejaarden centra en seniorwoningen be strooid. De gemeente wijst erop dat iedere bewoner nog steeds verplicht is bij sneeuwval zijn eigen stoep schoon te vegen. Het wegennet in de gemeente Terneuzen heeft een totale leng te van zo'n 250 kilometer. Daar van moet bij gladheid op 97 ki lometer gestrooid worden en daarnaast op 46 kilometer fiets pad. De straten waar gestrooid wordt zijn te vinden op de inter netsite van de gemeente. Toneelvereniging Camera van Rhetorica SintJan ten Steene uit Sint-Jansteen speelt Blauw bloed en erwtensoep, een komedie vol verwikkelingen. foto Wim Kooyman door Marjon Sarneel SINT-JANSTEEN - Toneel vereniging Camere van Rheto rica Sint Jan ten Steene speelt volgend weekend de première van de komedie Blauw bloed en erwtensoep van Dieter Adam. „Het succes van vorig jaar is natuurlijk niet te overtreffen," zegt Johnny de Koning, woordvoerder en speler van de Camere. „Nonkel Gaston is dood...en dan is er koffie was zo verrassend, zowel voor ons als voor de bezoekers. Dit jaar hebben we een komedie geko zen die vol verwikkelingen zit. Het is geen dijenkletser, maar het stuk is wel bijzonder hu moristisch geschreven. In Blauw bloed en erwtensoep debuteren Dominique de Wit te - dochter van Ivan de Witte, een van de prominente spelers - en Erwin Vermeulen. Hoewel Dominique met open armen ontvangen is, is Sint Jan ten Steene vooral blij met nieuwe mannelijke aanwas. „De keus van stukken is altijd weer be perkt door te weinig mannelij - ke spelers," zegt Johnny de Koning, die zelf de rol van but ler op zich neemt. Miljonair Het stuk vertoont een merk waardige parallel met de re gionale situatie: het gaat over een frietenbakker die miljo nair wordt. Han Meuleman wil, net als zijn west-Zeeuws- Vlaamse collega het liefst doorleven zoals hij gewend is. Maar Roos Meuleman, zijn vrouw, gespeeld door Emmy de Bodt-Verwer denkt daar heel anders over. Met haar ver se miljoenen probeert zij zich in te kopen in de hogere, in haar ogen betere kringen. Door haar eenvoudige komaf zijn de spelregels en ook het woordgebruik haar niet altijd meteen duidelijk. Omdat ze zich in het hoofd gehaald heeft haar dochter uit te huwelijken aan niemand minder dan een graaf, besluit ze een butler in te huren die haar de omgangs vormen kan bijbrengen. Hila riteit verzekerd dus. Samen met regisseur Erik Ver- schueren verdiepen de spelers zich in de personages. Johnny de Koning kijkt om zich heen hoe butlers, kelners en ander horecapersoneel zich in de praktijk gedragen. Ook televi sieseries blijken een bron van inspiratie. De butler in Blauw bloed en erwtensoep is een leidingge vend figuur.. Maar op het to neel moet die kwaliteit goed gemixt worden met onderda nigheidendienstbaarheid. Er ik Verschueren geeft de spelers de ruimte om hun eigen rolin- terpretatie tijdens de repeti ties uit te proberen. Daarbij hamert hij op inlevingsvermo gen en samenspel. Blauw bloed en erwtensoepko medie van Dieter Adam, vertaling Hub Fober in een regie van Erik Verschueren door de Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene. Te zien op zaterdag en zondag 19 en 20 januari 2002 in de Warande in Sint-Jansteen. Zaterdag 26 janu ari in Den Dullaert in Hulst, zater dag 1 6 februari in De Hallein Axel. Aanvang 20.00 u. VLISSINGEN - De scholvangsten zijn onverwacht zo groot dat de kiloprijzen enorm onder druk staan. Om doordraai te voorkomen vanwege slechte prijzen, hebben de Federatie van Visserijvereningen en de Nederlandse Vissersbond opgeroe pen tot een forse vangstbeperking. Met name Zeeuwse en Goereese vissers zijn gevraagd deze week in de haven te blijven. Andere havens moeten later vol gen. Als geen gehoor wordt gegeven aan de oproep, vrezen de visserij organisaties dat handelaren een grote voorraad schol zullen opbouwen, waardoor het hele jaar de prijzen slecht blijven. Ook speelt mee dat schol nu kuitziek, zich aan het voortplanten, is. Vissers hebben vorig jaar juist afgesproken in deze periode schol te sparen. De extreem goede vangsten komen daarom ook niet goed uit. Vissers zien in de uitstekende scholvangsten een vingerwij zing, dat de scholstand er in de Noordzee beter voorstaat dan visserijbiologen op basis van hun onderzoeken hebben vast gesteld. MIDDELBURG - Een veertigtal wanbetalers in Zeeuws- Vlaanderen werd gisteren geconfronteerd met de actie Pay Day. Dit is een actie om de grote achterstand in veroordelin gen en nog openstaande boetes weg te werken. De actie werd uitgevoerd door politieagenten uit de diverse wijken in Midden-Zeeuws-Vlaanderen en twee mensen van de parketpolitie Middelburg. Zij inden in totaal 31 boetes, waarvan sommigen al dateerden van 1998. Daarnaast werd een auto buitengebruik gesteld. De politie hield vijf personen aan, waarvan er drie daadwerkelijk werden ingesloten. Tij dens deze actie zijn 41 zaken afgewerkt. Er staan nog 74 zaken open. De actie Pay Day zal een vervolg krijgen. KAPE LLEBRU G - Een 2 0 -j arige inwoner van Born era is zon dag rond 20.30 uur op de Gentsevaart in Kapellebrug aange houden voor het bezit van 3,2 gram wiet. De politie maakte proces-verbaal op en nam de wiet in beslag. KLOOSTERZANDE - Een 51-jarige automobilist uit Deurne is zondag om 17.42 uur op de Scheldeweg in Kloosterzande aangehouden voor rijden onder invloed. Hij had ruim twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. Zeven uur niet rijden en een dagvaarding was de prijs die een 52-jarige automobilist uit Veere zondag rond 21.45 uur ter hoogte van Sluis betaalde voor rijden onder invloed. De man had drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Een 44-jarige automobilist uit Terneuzen is in de nacht van zondag op maandag in de Kerkhoflaan in zijn woonplaats eveneens betrapt op dronken rijden. Hij had ruim twee keer de toegestane hoeveelheid drank op. Ookhij kreeg een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. In dezelfde nacht liep ook een dertigjarige Oostburger tegen de lamp in de Landstraat in Aardenburg. Hij had bijna twee keer teveel ge dronken en kreeg behalve een proces-verbaal een rijverbod van vier uur. SAS VAN GENT - Tijdens een verkeerscontrole in de nacht van zondag op maandag is een 28-jarige automobilist uit Gent op de provinciale weg ter hoogte van Sas van Gent be keurd voor het bezit van een busje traangas. Het busje gas is in beslag genomen. door Jean-Lou de Gucht SINT-JANSTEEN - De Initia tiefgroep Woonzorgcomplex Sint-Jansteen gaat samen met de gemeente Hulst, de Regiona le Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging en een aantal zorgverleners een intentiever klaring opstellen om tot een woonzorgcomplex in Sint-Jan steen te komen. Dat is de uitkomst van een eer ste bijeenkomst die door de ini tiatiefgroep gisteren werd be legd in gemeenschapshuis De Warande in Sint-Jansteen. De initiatiefgroep is een samen werkingsverband tussen de dorpsraad Sint-Jansteen, de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) en de Warande. Woord voerder G. Verhagen: „In de ver klaring spreken alle partijen uit dat ze hun uiterste best doen om een woonzorgcomplex in Sint- Jansteen te realiseren." De intentieverklaring zal op de volgende bijeenkomst in febru ari door alle partijen onclerte- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kend worden. Vervolgens komt een plan van aanpak en wordt een klankbordgroep opgericht, die de wensen en verlangens van de ouderen in Sint-Jansteen ten aanzien van een woonzorgcom plex op een rijtje gaat zetten. Dat er zo'n complex in Sint- Jansteen gaat komen is volgens Verhagen wel duidelijk. „Ik heb aan deze eerste bijeenkomst een heel goed gevoel overgehouden. U moet mij alleen niet vragen wanneer het complex komt. Daar heb ik nog geen enkel idee van." Dat in Sint-Jansteen be hoefte bestaat aan een woon zorgcomplex is volgens Verha gen duidelijk gebleken op een bijeenkomst eind november over de toekomst van de oude renzorg in het dorp. De aanwe zigen lieten er daar geen misver stand over bestaan dat ze in hun eigen dorp willen blijven wonen als zij zorg nodig hebben. Voor een verhuizing naar de Blaauwe Hoeve in Hulst voelen zij niets. De stichting Curamus, waaron der het verzorgings- en ver pleeghuis valt, heeft er wel oren naar om een woonzorgcomplex in Sint-Jansteen in te richten. Dit past uitstekend in het ver anderingsproces dat de stich ting de komende jaren door maakt. De stichting verandert van een aanbodgerichte zorgor ganisatie in een zorginstelling die de diensten naar de ouderen toe brengt. Verhagen: „In het woonzorg complex zullen belangrijke za ken als de veiligheid en 24-uur beschikbaarheid van zorg gega randeerd zijn". Waar het com plex gaat komen weet Verhagen nog niet. „Het mag echter dui delijk zijn dat er voor ons maar één locatie is en dat is in het cen trum van het dorp. We gaan de ouderen natuurlijk niet weg stoppen in de polder." TERNEUZEN - In verpleeghuis Ter Schorre wordt maandag 21 januari een contactavond ge houden voor mensen die meer willen weten over fybromyal- gie, een chronische aandoening aan spieren en bindweefsel. Patiëntenvereniging FES wil ook partners en mensen uit de naaste omgeving van patiënten de gelegenheid geven ervarin gen uit te wisselen. De informa tie-avond begint om 19.30 uur. Het oorlogskerkhof bij leper zou moeten verdwijnen in verband met de aanleg van de snelweg leper-Veurne. foto Peter Nicolai door Bart De Clerck Midden in de weilanden rond het Vlaamse stadje leper liggen de oorlogsgraven er al jaren rustig bij. Maar als het van een aantal Vlaamse politici afhangt komt aan die rust een einde. Er zijn concrete plannen om een snelweg te trekken door het landschap van Pilkem Ridge, een streek waar veel Britse en Duitse sol daten tijdens de Eerste We reldoorlog omkwamen. Uit protest tegen deze plannen was Richard Faulkner onlangs in de streek op bezoek. Hij is lord in het Britse Hogerhuis en is vast van plan om de zaak daar binnenkort aan te kaar ten. Zo vredig als het er nu is in Pilkem bij leper, zo geweldda dig ging het er 85 jaar geleden tij dens de Eerste Wereldoorlog aan toe. In het West-Vlaamse dorpje begon op 31 juli 1917 de derde slag van leper. Op de eer ste dag van deze slag lieten al leen al aan Britse zijde 8000 soldaten het leven. Ten koste van 400.000 tot 500.000 levens werd korte tijd later het nabu rige Passendale ingenomen. Tevergeefs, want een half jaar later moest het Britse leger het veroverde terrein alweer prijs geven. Om de snelwegplannen van de Vlaamse socialisten en liberalen te dwarsbomen, bracht Lord Faulkner begin januari een bezoek aan de oor logsgraven. „Zelf heb ik hier geen familieleden liggen, maar de vader van mijn vrouw heeft hier gevochten. Hij was een van de gelukkigen die te rug naar huis zijn gekeerd. Hij haalt er een kaart bij, waarop de Al9 dwars door Pilkem Ridge is getrokken, vlakbij vier oorlogskerkho ven. Hij schudt het hoofd: „Ik hoop in het Britse parlement voldoende belangstelling te kunnen losweken opdat onze regering die van Vlaanderen onder druk kan zetten." Voorouders De Britten hechten veel belang aan het behoud van de oor logsgraven. De meeste kerk hoven worden nog voor een groot deel op kosten van de Britten onderhouden. Jaar lijks komen er enkele hon derdduizenden bezoekers om hun voorouders die in deze streek sneuvelden te herden- lcen.Faulkner ijvert er zelfs voor dat deze plek tot Werel-' derfgoed wordt uitgeroepen. Ook de Vlaamse minister van Binnenlandse Zaken Paul Van Grembergen denkt er zo over. Eind vorig jaar gaf hij de afde ling Monumenten en Land schappen de opdracht om na te gaan of dit slagveld als monu ment kan worden beschermd. Het is bovendien de plek waar de Duitsers in 1915 voor het eerst mosterdgas gebruikten, leper leende zelfs zijn naam aan het gruwelijke gas: ype- riet. Het Britse Hogerhuislid krijgt de steun van de Vlaamse groe ne partij Agalev. „Dat hier een snelweg zou komen, is een walgelijke gedachte. Je moet respect hebben voor de slacht offers. Waterloo was van grootbelang voor de geschiedenis van Eu ropa, maar daar was het wel in een dag achter de rug. leper was ook belangrijk voor de Europese geschiedenis, maar hier duurde het wel vier jaar", zegt Agalev-senator Michiel Maertens. Volgens hem is er zelfs een aanvaardbaar alter natief. Door een aanpassing van een nabijgelegen nationa le weg zouden de problemen gemakkelijk kunnen worden omzeild. Ook Piet Chielens maakt zich boos. Hij is coördinator van het Flanders Fields Museum in leper, dat volledig gewijd is aan de Eerste Wereldoorlog. Voor Chielens is Pilkem Ridge zowat het belangrijkste slag veld van West-Europa. Al twintig jaar houdt hij de be leidsmakers nauwlettend in de gaten, want de plannen voor het doortrekken van de Al9 dateren niet van gisteren. In de loop van die twintig jaar heb ben de plannen al bij diverse groepen weerstand opgeroe pen. Boeren zagen het verlies aan landbouwgrond niet zit ten, de groenen vonden dat er te veel open ruimte en waarde vol natuurgebied verloren zou gegaan. Nu de plannen als maar concreter worden, men gen ook de oorlogsarcheolo gen en de dito toeristen zich in de discussie. Ze vinden dat de begraven soldaten niet nog eens het onderspit moeten del ven zoals zoveel jaar geleden, zij het dit keer dan niet tegen kanonnen en geweren maar te gen bulldozers en asfaltma- chines. door Edy de Witte HULST - Het kinderkoor de Wal-Noten uit Hulst kan wat aanwas gebruiken. Om jongens en meisjes van basisschoolleef tijd warm te maken voor het zingen in het koor maken de Wal-Noten de komende weken op donderdag een repetitietoer- nee langs de basisscholen. Het gezelschap telt momenteel zo'n dexdig leden in de leeftijd van zeven tot dertien jaar. Er is vooral een gemis aan een grote vertegenwoordiging jongens. Begonnen als een parochieel koor dat in de kerk de gezinsvie ringen opluisterde, is het koor de laatste jaren op de moderne toer gegaan. Voor het opvoeren van een musical draaien de Wal- Noten onder leiding van Marina Stockman hun hand niet om. De instrumentale begeleiding is in handen van Evert-Jan de Kort (piano) en Alexander Bauwens en Marianne Seghers op blok fluit. Donderdag 17 januari gaat de repetitie toernee om 15.15 uur van start op basis school de Ark in Hulst. Het koor zingt daar in de volledige bezet ting. Zij die interesse hebben mogen een stukje meezingen. Er wordt ook informatie gegeven over het zanggezelschap. Verder wordt na schooltijd nog een be zoek gebracht aan de Hulster basisscholenMoerschans (24 ja nuari), De Willibrordusschool (31 januari)De Reynaert (7 fe bruari) en de Nobelhorst (21 fe bruari). Op laatstgenoemde school vinden ook de wekelijkse repetities plaats. RETRANCHEMENT - De 'dorpsraad van Retranchement houdt vrijdag 25 januari zijn jaarlijkse algemene ledenver gadering. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt ge houden in D'Ouwe Schoole. (Advertentie) COPINES by Claudia Strater JOYE FUN BETTY BARCLAY GIL BRET MAURA by Claudia Strater ARA MODEN GERRY WEBER COURT ONE P.A HEIDEMANN MONARI ET DIEU CREA LA FEMME OUI IN SEIN LECOMTE en andere... DE HELE WINTERKOLLEKTIE m t CARIANNE mode Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Zondags geopend van 14.00-18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47