PZC Bezwaren tegen depot vuil slib 9 Belgische zwaargewond bij ongeval Hulster fracties wensen debat over BTW-zaak Rover acht collectief vervoer te onbekend Vers zand voor Walchers strand Ouderenbond KBO helpt senioren bij belastingaangifte Parkeerautomaat raakt te snel door wisselgeld heen Particulieren en instanties zien problemen in plannen Rijkswaterstaat Automobilist gewond bij botsing Hoek Sloeweg lange tijd afgesloten na ongeval Boete voor illegaal afval Parkeren wrak in tuin beboet zeeuwse almanak Vorst ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 15 januari 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten en de pro vincie moeten ervoor zorgen dat de weg naar het collectief vervoer beter bekend wordt. De bekendheid schiet schro melijk tekort, zegt M. Lootens van de belangenvereniging voor reizigers met het open baar vervoer Rover in Zeeland. De van origine Zeeuwse die in Den Haag woont, ondernam gisteren een - lange tijd ver geefse - speurtocht naar moge lijkheden om in Zeeuws- Vlaanderen met het collectief vervoer te reizen. „Ik stap bin nen bij het VW en ze kunnen me niet verder helpen. Op het stadhuis was alleen informatie over het openbaar vervoer ver krijgbaar. Ik ben ook nog bij Regie (het bedrijf dat het col lectief vervoer uitvoert) ge weest, maar die hebben nog geen folders. Hoe moet jeinhe melsnaam aan de weet komen hoe het collectief vervoer werkt en wat het kost." Uitein delijk kwam ze in de nieuwe dienstregeling van Connex- xion het telefoonnummer van het collectief vervoer tegen. Lootens is boos, 'omdat de ge meenten en de provincie den ken dat het collectief vervoer wel vanzelf gaat'. „Ze schieten in onze ogen tekort en zouden meer inspanningen moeten plegen om het collectief ver voer bekendheid te geven." Zeker nu het collectief vervoer, in plaats van een aanvullende, steeds vaker een vervangende rol ten opzichte van het regu liere openbaar vervoer speelt, aldus de Haagse, die van plan is het probleem namens Rover aan te kaarten bij de provincie. Regie heeft Lootens overigens laten weten dat er volgende maand informatiefolders wor den verspreid over de werking van het collectief vervoer. door Henk Boot TERNEUZEN - Vijftien parti culieren of instanties hebben Gedeputeerde Staten laten we ten dat ze problemen hebben met de komst van een slibdepot naar de Koegorspolder. De bezwaarmakers vrezen dat het milieu naar de knoppen gaat, dat er niet voldoende na tuurcompensatie komt of dat hun uitzicht wordt verpest. Rijkswaterstaat is van plan om binnen twee jaar een bagger speciedepot in de Koergorspol- der te bouwen met wanden van 5,5 meter hoog. Daar zou vier miljoen kuub zwaar verontrei nigd slib uit rivierbodems wor den aangevoerd. De helft van het slib wordt schoongemaakt, zodat herge- HOEK - Een 58-jarige automo bilist uit de gemeente Hontenis- se is gistermiddag in Hoek gewond geraakt bij een aanrij ding. Op de kruising van Herbert H. Dowweg en de Nieuw Neuzen- weg in verleende hij geen voor rang aan een eveneens 58-jarige bestuurder uit Breskens. De man uit Hontenisse werd met nek- en knieklachten overge bracht naar het ziekenhuis. HH B| HlI wtÊKt/mm HEINKENSZAND - Een 52-ja- rige vrachtwagenchauffeur uit de gemeente Borsele is gister ochtend ernstig gewond ge raakt, toen zijn wagen op de Sloeweg bij Heinkenszand in botsing kwam met de container van een scharende tegenligger. Het ongeval gebeurde rond kwart over negen. Als gevolg van het ongeval was de weg lan ge tijd gestremd. Door nog on bekende oorzaak sloeg de vrachtwagen van een 31-jarige chauffeur uit de gemeente Veei'e aan het slingeren. Zijn wagen, met daarop een container met huisvui 1, kwam dwars op de weg tot stilstand. Het slachtoffer botste op de container. De man uitBorsele, diemet zijn been be kneld raakte, moest door de brandweer worden bevrijd. De Veerenaar bleef ongedeerd. bruik mogelijk is. De andere helft moet ter plekke in een de pot worden opgeslagen. De rijksoverheid trekt ruim tachtig miljoen gulden uit om van 'de Koegors' een landelijk voor beeldproject voor verwerking van vuile bodems te maken. Onder de reacties zijn er ook van de ZLTO, die namens enige landbouwers haar zorg uit spreekt over de plannen. Onder anderen namens de familie Dieleman wijst de organisatie op de risico's voor het grondwa terpeil en de vruchtbaarheid van de omliggende gronden bij een dijkdoorbraak. Ook zijn de boeren weinig gelukkig met de verwachte geluidsoverlast en de dijklichamen in het landschap. Verder wil de ZLTO meer weten over een werkplan voor toe gangswegen naar het toekom stige depot dat ten noorden van Hydro Agri wordt aangelegd. Andere streekgenoten, onder wie F. de Kraker uit Axelwij zen erop dat de buurt al jaren aan het lijntje wordt gehouden met beloftes over natuur- en land schapsontwikkeling rond de Axelse Sassing. Tot op heden is daar niks van te rechtgekomen en ook nu paait Rijkswaterstaat de omwonen den weer met groenzones om het depot en de opslag van zand en veen - die vrijkomt bij het gra ven van het depot - uit het zicht te houden. De gemeente Axel vraagt de provincie met klem een actieve rol te spelen bij die natuur- en landschapsontwikkeling in het gebied en wil daar ook financië le zekerheden voor. De gemeen te Terneuzen wil de overlast tot nul beperkt zien en vindt dat omwonenden structureel be trokken moeten worden bij de totstandkoming van het depot. Verder doen D66 uit Terneuzen en de ZMF een beroep op de overheid om vooral aanvullen de maatregelen te treffen, bij voorbeeld extra folies in de bo dem om te voorkomen dat er giftige stoffen doorlekken naar het grondwater. Er moet vol gens beide groeperingen boven dien meer werk worden ge maakt van verwerking zodat er minder troep opgeslagen hoeft te worden. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het opspuiten van de Walcherse stranden is hervat. Door de najaarsstop heeft het werk drie maanden stilgelegen. Er wordt vanaf deze week op twee locaties tegelijk gespoten. Tussen Westkapelle en Zoutelande moet nog ongeveer 500.000 kubieke meter zand worden aangebracht. Dat gebeurt tussen de hectometerpalen 23.900 tot 25.400. Tussen Valkenisse en Vlissingen wordt ruim een miljoen kubieke meter zand aangebracht tussen hectometerpalen 29.400 en 34.700. Bij Westduin bij Dishoek wordt een aanlanding gemaakt voor de hop perzuiger Waterway. Vanaf daar wordt eerst in de richting van Zoutelande gespoten. De twee andere zandzuigers, de Coronaut en de Volvox Scaldia spui ten tussen Westkapelle en Zoutelande. Op 1 mei moet het werk klaar zijn. foto Lex de Meester door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) helpt ouderen in de provincie bij de belastingaangifte. Voor veel mensen zal het vol gens secretarist). Dijkgraaf niet meevallen de aangifte zelf in te vullen, omdat er in de inkom stenbelasting vorig jaar veel is veranderd. Door de wijzigingen in het be lastingstelsel zijn om te begin nen de formulieren veranderd. Ook het invullen van de aangif te via een diskette maakt het er volgens Dijkgraaf mogelijk niet eenvoudiger op om de klus zelf te klaren. „Bovendien biedt het nieuwe stelsel partners de mogelijkheid zelf te bepalen hoe zij het saldo van eigenwoning-forfait en be taalde hypotheekrente, hun ge zamenlijke vermogen en bijzon dere uitgaven in verband met ziekte, overlijden en giften over elkaar verdelen. Daarmee valt mogelijk geld te besparen." De KBÖ-secretaris wijst er ver der opdat mensen die geen aan gifteformulier of -diskette krij gen toegestuurd, wellicht ten onrechte denken dat ze geen ac tie hoeven te ondernemen. „Ook wanneer mensen alleen AOW krijgen of naast hun AOW een redelijk aanvullend pensi oen ontvangen, hebben ze recht op teruggave van inkomstenbe lasting. Hoeveel ze terug krij gen, hangt vooral af van de bij zondere uitgaven in verband met ziekte en ouderdom." In Zeeland is behalve bij de KBO ook bij de Algemene Bond van Ouderen (ANBO) een voor lichter beschikbaar die ouderen helpt bij de belastingaangifte. (Advertentie) GOESE WINKELIERS HEBBEN DONDERDAG 17 JANUARI SUPER KÓÓÓÓPJES OP DE WINTERKOOPJESMARKT VAN 8.00 TOT 16.00 UUR OP DE GROTE MARKT door Harold de Puysseleijr DRAAIBRUG - Een 39-jarige automobiliste uit Knokke is gister ochtend zwaargewond met een ambulance naar het ziekenhuis in haar woonplaats gebracht na een eenzijdig ongeval op de Draai- brugseweg in Draaibrug. door Harold de Puysseleijr HULST - De BTW-affaire in Hulst krijgt een staartje. Als het aan de oppositiepartijen Pro gressief Hulst en CDA ligt ten minste. Nu het rapport met de kritiek van de belastingsdienst goeddeels openbaar is gemaakt, vinden de twee fracties dat de eerder opgelegde geheimhou ding eraf moet worden gehaald. A. Hegger van Progressief Hulst: „Ik ga daarover vragen stellen aan B en W. Ik heb naar aanleiding van het rapport nog wel vragen achter de hand", zegt ze. Ze vindt dat B en W in het openbaar iets uit te leggen hebben. „Eerder mochten we daar op straffe van gerechtelij ke stappen niks over zeggen, zo werd in een besloten vergade ring bepaald." Het blijkt dat het dagelijks be stuur van Hulst in de voorbije jaren diverse malen waarschu wingen van de fiscus in de wind heeft geslagen. Die kon zich niet vinden in de wijze waarop Hulst BTW over aan- en verkopen van grond verrekende. Er werd meer BTW teruggevorderd dan ge rechtvaardigd was. Er dreigde een navordering inclusief rente en boete van 2,5 miljoen gulden. Die werd echter na taaie onder handelingen teruggebracht tot zes ton. De fiscus liet alle boetes vallen. Kruit „Omdat er nooit in het open baar over deze handelwijze is gesproken, moet dat wat mij be treft alsnog gebeuren", zegt Hegger. Wat ze precies opgehel derd wil hebben, laat ze even in het midden. „Ik houd mijn kruit droog, anders gaan B en W zich erop voorbereiden." Haar collegaraadslid J. van Eek, financieel specialist van de CDA-fractie, wil er ook in de raad over debatteren nu het rapport, zij het zonder namen, openbaar is gemaakt. „Ik heb echter geen behoefte terug te kijken, dat boek is voor de CDA- fractie gesloten. Maar ik wil wel in een openbare bijeenkomst horen hoe het nu gaat met het BTW-beleid en hoe het staat met negatieve exploitatierekening van bestemmingsplannen", al dus Van Eek. Bij de PvdA leeft die behoefte niet zo sterk. „We praten in feite over iets uit het verleden wat is afgehandeld met de fiscus. Je kunt zeggen dat B en W destijds niet krachtig genoeg hebben op getreden tegen de ambtenaren toen duidelij k werd dat de fiscus de waarschuwende vinger ophief. Maar dat is achteraf praten. Voor mij is van belang dat de boetes eraf zijn, dat zegt toch ook wel iets, en dat we heb ben afgesproken dat we ons nu volgens de spelregels gedra gen", aldus fractievoorzitter P. Plasschaert. Stunt Ook de groepering GrootHulst- /Gemeentebelangen zit niet op een inhoudelijk debat over de BTW-kwestie te wachten. „Die zaak is afgekaart met de belas ting, wij gedragen ons nu zoals het hoort. De kwestie is ook al een paar jaar oud. Ik zie dit toch allemaal meer als een verkie zingsstunt van Progressief Hulst", laat fractiebaas H. Neefs vanuit gemeenschapshuis Malpertuus weten. WD-raadslid L. Reijns ver wacht dat zijn fractie geen vra gen over de BTW-kwestie zal stellen. „We hebben er nog niet in de fractie over gesproken, maar ik denk dat we ons op het standpunt stellen dat de kwes tie voor de WD is afgedaan." MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Axel is gisteren door de economische politierechter in Middelburg voor het dumpen van huishoudelijk afval veroor deeld tot een boete van 175 euro. Bij de woning van de Axelaar werd 13 juni vorig jaar het afval in een plantsoen aangetroffen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Op het stadhuis van Terneuzen kwamen giste ren zo'n dertig telefoontjes bin nen van boze mensen die afgelo pen weekeinde geen of te weinig wisselgeld terugkregen in de parkeergarage onder de Oost- kolk. Bij enige drukte is de geld automaat te snel door zijn wis selgeld heen. Het probleem zit hem in het ont breken van munten van 2 0 euro cent in de parkeergeldauto- maat. „Die munten zitten er niet in, omdat het karteltje aan de 20 eurocent het moeilijk maakt de automaat goed af te stellen. In het wisselreservoir zitten daar om munten van twee en één euro en van vijftig en tien eurocent. Maar stel dat een aantal par keerders achter elkaar voor zes tig of zeventig eurocent par- MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg veroordeelde gisteren een 24-jarige inwoner van Sas van Gent tot een boete van 150 euro. De man bleek mei vorig jaar een autowrak, gestald in de voor tuin van zijn woning, niet tijdig te hebben verwijderd. Depolitie had de Sassenaar gewaar schuwd het autowrak op te rui men. keert en met munten van één of twee euro betaalt. Dan zijn de munten van tien eurocent snel op", verklaarde woordvoerster V. van der Windt van Terneuzen gisteren. De medewerkers van het Par- keerbureau aan De Blokken kunnen op een monitor zien dat het wisselgeld bijna op is. „Maar het kan vijf tot tien mi nuten duren voor we bij de auto maat zijn om munten bij te vul len. Als mensen even wachten, krijgen ze in elk geval het ont brekende bedrag aan wissel geld", liet een medewerkster van het Parkeerbureau weten. Weggelopen Van der Windt kan zich voor stellen dat zaterdag en zondag enkele parkeerders zijn wegge lopen zonder wisselgeld te heb ben ontvangen. „Een paar automobilisten heb ben nog geld gekregen vóór ze de garage uitreden. Maar we kunnen nu natuurlijk niet meer controleren of iemand zaterdag of zondag te veel heeft betaald. De maker van de betaalauto maat en medewerkers van de gemeente bestuderen of er als nog stukken van twintig euro cent in het apparaat kunnen of dat er meer munten van tien cent in kunnen worden opge borgen. „Er wordt hard aan gewerkt, maar het is technisch niet één, twee drie op te lossen", hoorde Van der Windt van de specialis ten. Om onverklaarbare reden kwam de vrouw omstreeks half elf met haar auto naast de weg terecht. Ze kwam tot stilstand tegen een boom. Door de klap kwam de vrouw bekneld te zitten. De brandweer van Aardenburg was snel ter plaatse en bevrijdde het slachtoffer uit het autowrak. foto Charles Strijd Ze wonen sinds een aantal maanden in een van die ano nieme flats in Terneuzen. Ze hebben buren, dat weten ze, want ze zien ze geregeld in het trappenhuis en over de galerij lopen. Het blijft ech ter bij een knikje en af en toe eens een gemompeld 'hallo'. Want het is zo'n echte door gangsflat, waar mensen op vz'n hoogst een paar jaar wo nen en waar niemand de moeite neemt om contact met de buren te leggen. Dat ver anderde onlangs na de eerste stevige vorst. Enkele auto's wilden 's morgens niet star ten, zodat hulp nodig was. Op de parkeerplaats voor de flat spraken buren elkaar aan met de vraag of iemand start kabels had, of er even kon worden gesleept. Het werd zelfs gezellig, zodat ruiten krabbers van hand tot hand gingen. Sinds die tijd klinkt hel 'hallo' naar de flatgeno ten heel wat opgewekter, worden er praatjes uitgewis seld en komen enkele buren zelfs bij elkaar over de vloer. En dat allemaal dankzij een paar graden vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45