Twijfels over Stichting Renesse PZC PZC Oostflakkee heeft volle agenda Varkenshouderij Schuddebeurs mag uitbreiden Nog geen spoor van daders brandstichting station Arnemuiden Bestuur Bevelands museum effent weg naar modernisering Koperen fantasma's en aparte mafketels 11 Partijen vinden organisatie niet winstgevend genoeg Mytylschool Goes op zoek naar geld Struikrover steelt bolbuxus Onbekenden besmeuren woning Boete voor bezit traangas Aanhangwagen van erf gestolen Illegaal afval kost 150 euro Vlissinger gewond bij botsing Computersysteemkast weg Jongens bekennen vernielingen Tholen moet ondernemers in watten leggen agenda dinsdag 15 januari 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Verschillende fracties uit de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zet ten vraagtekens bij de opzet van de Stichting Renesse. De winst marge in verhouding tot het op gebouwde kapitaal (rentabili teit) is volgens de criticasters niet waar op basis van de vijf jaar oude afspraken mag wor den gerekend. In de commissie algemene en interne zaken werd daarom gisteren gepleit om meer duidelijkheid over de we derzijdse verwachtingen. De stichting staat aan de voor avond van een belangrijke wij ziging van de organisatiestruc tuur. De bedoeling is een Holding op te richten, waarin vervolgens weer besloten vennootschappen (de bv's On derdak en Sportcentrum Wes- terschouwen) worden onderge bracht. Onderhandelingen over de toezichthoudende rol van de gemeente in die nieuwe hoeda nigheid, hebben tot dusver nog steeds geen resultaat opgele verd. Financieel gezien gaat het niet slecht met de vermogensbeheer der, die is opgezet vanuit de voormalige gemeente Renesse. Verwacht wordt dat het eigen vermogen eind dit jaar stijgt tot een bedrag van ruim 9,2 milj oen euro. Dat saldo wordt onder meer gevoed door 257.000 euro aan rente-inkomsten uit het on roerend goed en de aandelen. Daarnaast rekent de stichting dit jaar op een kwart miljoen eu ro aan inkomsten uit erfpacht en verhuur. GOES - Mytylschool De Sprien- ke in Goes is op zoek naar geld voor de werkweek van de leer lingen. Een actiecomité is opge zet met ouders, docenten,perso neel en de directie. De Sprienke is een school voor kinderen met een enkel- of meervoudige handicap. De school zet elk jaar veel perso neel in voor de week, maar kon de begroting niet rondkrijgen. D66, SGP, GroenLinks en de PvdA vinden het effect van die kapitaalstroom evenwel te ge ring en vragen zich af of er niet meer uit de stichting te halen valt. „We hebben de Stichting Renesse de afgelopen tijd be hoorlijk opgetuigd met een Raad van Bestuur een Raad van Toezicht en andere bobo's die over wat schouders kunnen meekijken. De gedachte daar achter was dat in navolgende ja ren de rentabiliteit verder zou worden uitgebouwd. Daarvan vraag ik me zo zachtjes aan af: is dit het nu? Ze doen regelmatig wat leuke dingen met dat geld, spelen een beetje voor Sinter klaas door hier en daar maat schappelijke organisaties en initiatieven op dat vlak een aar dig subsidie te geven. Maar is dit nu ook wat wij met z'n allen hebben gewild? Ik denk zelf van niet", aldus D66-fractievoorzit- ter J. van der Veer. De SGP heeft vooral moeite met de voortgaande verkoop door de stichting van de zogenaamde Oostenrijkse huizen in de West hoek. „Wie verkoopt, verarmt. Het is toch een stichting die aan vermogensbeheer doet! Hoe verhoudt dit zich tot elkaar?", wilde GHoutekamer weten van PvdA-wethouder G. van der Salm. Van der Salm gaf aan 'op zekere hoogte' de twijfels van de commissie te delen. Anderzijds moet de gemeente ook de hand in eigen boezem steken, vindt hij. „Moeten wij zo vergaan dat we de stichting in alles achter de vodden zitten. Wat verwacht u van een toezichthoudende taak? Die vraag zou ik graag terugleg gen bij de commissie. In het ver leden heeft die rol zich altijd be perkt tot er op toezien dat het vermogen niet zou verminde ren. Het gemeentebestuur moet duidelijk aangeven welke kant zij op wil, want ik proef bij de stichting ook duidelijk enige twijfel in onze richting." Van der Salm stelde voor 'bin nen afzienbare tijd' een inhou delijke discussie met de raad te voeren over de rol van de Stich ting Renesse en de gemeente. Naar alle waarschijnlijkheid lukt dat niet meer voor de ver kiezingen van 6 maart en mag de nieuwe raad zijn licht laten schijnen over deze kwestie. Een 'roze invasie' van biggen op Schouwen is weliswaar niet gewenst, maar de varkenshouderij van Agri Groep mag wel uitbreiden. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon SCHUDDEBEURS - De varkenshouderij van Agri Groep Zeeland BV aan de Lange Blokweg in Zierikzee mag groeien volgens de regels zoals die door de gemeente Schou wen-Duiveland zijn vastgesteld. Met dit be sluit legt de provincie Zeeland de bezwaren van bewoners van Schuddebeurs naast zich De gemeente voelt weinig voor een 'roze in vasie' voor Schouwen-Duiveland en heeft vorig jaar het bestemmingsplan Buitenge bied hiervoor gedeeltelijk aangepast. Hier in worden de Schouwse polders hermetisch afgesloten voor nieuwe varkenshouders van buiten het eiland, terwijl de eigen be staande ondernemers volgens deze herzie ning beperkt mogen groeien. Met name de groeimogelijkheden voor de varkenshouderij aan de Lange Blokweg heeft het nodige verzet opgeroepen. Dit be drijf, met 7500 varkens, mag volgens het be stemmingsplan met tien procent groeien. Dat veroorzaakt volgens een groep bewo ners van Schuddebeurs nu al de nodige stankoverlast bij een verkeerde windrich ting. Verdere uitbreiding zien zij daarom niet zitten. Bij de provincie, die de herzie ning van het bestemmingsplan moet goed keuren, hebben zij zelfs aangedrongen op inkrimping van het bedrijf, temeer omdat twee van de drie stallen niet volgens de ver strekte bouw- en milieuvergunningen zijn gebouwd. Het college van Gedeputeerde Staten wil de gemeente hier niet op de vingers tikken en heeft de bezwaren ongegrond verklaard. Het bedrij fzoals het er nu staat, is in het be stemmingsplan 'aanvaardbaar' genoemd. Ook de beperkte groeimogelijkheden noemt GS acceptabel omdat de varkenshouderij hiermee 'nog enige ontwikkelingsruimte geboden wordt'. Volgens de provincie hoort de discussie over de stankhinder tevens niet thuis bij de herziening van een bestem mingsplan, maar valt deze onder de 'toepas sing van de Wet milieubeheer'. Wat de bewoners van Schuddebeurs nu nog rest is de gang naar de Raad van State. G. Velders, één van de bezwaarmakers, zegt niet van plan te zijn deze weg te bewande len, omdat hij de kans 'erg klein acht' daar wel zijn gelijk te halen. Op dit moment heeft hij daar tevens over de verstrekte milieu vergunning al een procedure tegen de Zie- rikzeese varkenshouderij lopen. Deze kwestie in begin september voor de rechters geweest; een uitspraak wordt volgens de Raad van State op korte termijn verwacht. De provinciale reactie op de herziening van het bestemmingsplan 'partiële herziening intensieve veehouderij' ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeente huis. RENESSE - Uit een tuin van een woning aan de Hogezoom in Renesse is zondagnacht een bolbuxus gestolen. De plant heeft een doorsnede van een halve meter en vertegenwoordigt een winkelwaarde van ongeveer honderd euro. RENESSE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag in de Zeeasterdreef in Renesse een woning met verf besmeurd. De gevel, de luiken, het hekwerk en de bestrating kwamen onder de verf te zitten. SAS VAN GENT - Tijdens een verkeerscontrole in de nacht van-zondag op maandag is een 28-jarige automobilist uit Gent op de provinciale weg ter hoogte van Sas van Gent be keurd voor het bezit van een busje traangas. Het busje gas is in beslag genomen. HENGSTDIJK - Gisteren is tussen 8.45 en 10.30 uur op het Vogelfort in Hengstdijk een aanhangwagen met daarop vier banden van een erf gestolen. De toegang werd geforceerd. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 27-jarige man uit Zierikzee voor het storten van huishoudelijk afval bestraft met een boete van 150 euro. De man had het afval in strijd met de milieuvoor schriften april vorig jaar op een bouwplaats bij de Zeeland- brug achtergelaten. MIDDELBURG - Een 20-jarige Vlissinger is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een aanrijding tussen twee auto's op de kruising Poelendaelesingel en het Groene Woud in Middelburg. De man werd aangereden door een 62- jarige automobilist uit Tholen die hem geen voorrang verleende. De Tholenaar kwam uit de richting van de Looi- erssingel, de Vlissinger reed over de Poelendaelesingel. De Vlissinger had last van zijn nek en heeft zich onder doktersbe handeling gesteld. De twee auto's raakten beschadigd. KLOETTNGE - Uit een woning aan de Jan Greshofflaan in Kloetinge is zondag tussen 16.30 uur en 19.40 uur een compu tersysteemkast weggenomen.Onbekenden hebben tijdens het kerkbezoek van de bewoners de toegang tot de woning geforceerd en in het huis alles overhoop gehaald. Een sys- teemkast hebben ze meegenomen. De waarde hiervan is niet bekend. KAPELLE - Drie jongens uit de gemeente Kapelle hebben maandag bekend zich aan vandalistische acties schuldig te hebben gemaakt. De drie jongens, van een jaar of tien, hadden op donderdagdag 10 januari buitenverlichting vernield en een afvalbak in brand gestoken in de Prinses Irenestraat in Wemeldinge. Twee van hen worden doorverwezen naar bu reau STOP. door Jacques Cats ARNEMUIDEN - De politie Zeeland heeft de jongelui die tijdens de jaarwisseling hebben geprobeerd om het voormalige stationsgebouw van Arnemui den in brand te steken nog niet kunnen achterhalen. Volgens K. Grootjans van de wijkbeheergroep heeft dat me de te maken met de opstelling van andere dorpsbewoners. „Het lijkt wel of het gros van de Arnemuidenaren met oudjaar blind en doof was. Ik denk dat ze bang zijn voor represailles." De wijkbeheergroep wil zo snel mogelijk een gesprek hebben met de nieuwe burgemeester van Middelburg, J. Schouwe- naar. Hij wordt tevens de nieu we korpsbeheerder van de poli tie Zeeland. Voor het gesprek worden ook andere partijen uit genodigd, zoals de politie en de brandweer. De terugblik op de gebeurtenis sen met oud en nieuw zal vol gens Grootjans moeten leiden tot duidelijke afspraken wat de redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl politie tijdens een volgende jaarwisseling wel en wat beslist niet meer zal tolereren. „Je moet de jeugd niet alles ontzeggen", vindt de wijkbeheervertegen- woordiger. „Rondrijden op bromfietsen zonder knalpot moet gedurende een bepaalde periode op oude jaarsdag mogelijk blijven, want dat hoort bij de dorpse traditie." Ook het aanrichten van vreug devuren met pallets - 'en niet met autobanden' - moet, mits gecontroleerd en op een veilige plek, kunnen. Maar het gooien met eieren en vuurwerk naar voorbijbangers verdient, als het aan het wijkbeheer ligt, onmid dellijk ingrijpen van de poli tie. Grootjans: „Er moet duidelijk heid komen waar de grens wordt getrokken. Wie die grens over schrijdt moet worden opge pakt." En mochten er jonge op roerkraaiers bij zijn die in de visserij een dikke boterham ver dienen, dan moeten die volgens hem niet worden gestraft met 200 euro boete. „Dat maakt geen indruk". Grootjans ver wacht meer van het optreden van een reder die het aan boord tijdelijk zonder een beman ningslid moeten stellen omdat die persoon is opgepakt. Zoals eerder aangekondigd wil de wijkbeheergroep ouders en opvoeders wijzen op hun ver antwoordelijkheden. Daar naast dient de jeud besef te wor den bijgebracht wat ze met hun acties voor angst en ongerief te weeg brengen. In de komende nieuwsbrief van volgende week wordt daar op geattendeerd. SINT MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen moet nieuwe ondernemers niet alleen met vlag en wimpel ontvangen, maar moet ook zorgen dat al ge vestigde ondernemers in de watten worden gelegd. Daar ontbreekt het aan, vindt J. van den Donker (D66), op ba sis van het dossier Speelmans platen. De kritiek die de com missieleden op de gang van za ken rondom dit terrein hebben is niet mals. „Een gebrek aan slagvaardigheid in de contacten met bedrijven", vatte M. van der Linde (PvdA) de kwestie samen. door Piet Kleemans De gemeente Oostflakkee gaat een bijzonder druk jaar tegemoet. Er zijn plannen voor de bouw van een wegres taurant bij de carpoolplaats aan de Schaapsweg en een ho tel langs de N59 ter hoogte van de Tille. Ook is het de bedoe ling dat het koopplein in Ou- de-Tonge stevig onder handen wordt genomen. noorder buren Verder staan de aanleg van een golfbaan in de omgeving van Den Bommel en landgoederen elders in de gemeente op de rol. Ambitieuze plannen, moet burgemeester A. van Pelt van de gemeente Oostflakkee toe geven. Of alles wat hij in zijn nieuwjaarstoespraak aankon digde ook daadwerkelijk nog dit jaar wordt gerealiseerd, daar durft hij geen eed op te doen. Voor Van Pelt staat in elk geval wel als een paal boven water dat het j aar 2002 voor de gemeente Oostflakkee een 'ex treem hoog activiteitengehal te' krijgt. Oostflakkee timmert stevig aan de weg. Onlangs werden contracten ondertekend met betrekking tot het grootscha lige plan Suissenwaerde (226 recreatiebungalows plus 53 permanent te bewonen huizen De plannen voor een regio naal bedrijventerrein langs de N59 zijn eveneens in een ver gevorderd stadium. De kans dat de plannen voor de bouw van een wegrestau rant bij de Schaapsweg door gaan schat Van Pelt zeer hoog in. „Het is ook zeker geen gek ke plaats voor een wegrestau rant. De N59 is een zeer druk bereden weg en de ervaring leert dat mensen als ze een maal de snelweg verlaten heb ben behoefte hebben aan een plekje waar ze even rustig kof fie kunnen drinken of iets eten." Het idee voor de bouw van een hotelaccommodatie in de buurt van tankstation De Tille staat nog in de kinder schoenen. Hetzelfde geldt voor de aanleg van landgoede ren op het grondgebied van de gemeente Oostflakkee. Van Pelt: „Erzijn door een project ontwikkelaar wat stippen op de kaart gezet, maar veel ver der is het nog niet." Over de plannen voor de aan leg van een golfbaan bij Den Bommel had Van Pelt aanvan kelijk zijn twijfels. „Tenslotte zijn er in Bruinisse en Nu- mansdorp al prachtige golfba nen. Maar ik heb me laten ver tellen dat de wachtlijsten enorm zijn en dat er daarom zeker een markt is voor een golfbaan op het grondgebied van de gemeente Oostflak kee." Timmerfabriek De gemeente werkt hard aan de opwaardering van het koopplein in de 'oksel' van Oostdijk en Voorstraat. Het is de bedoeling dat nog dit jaar de aan het plein gelegen tim merfabriek verhuist naar het bedrijventerrein. Vervolgens kan grootgrutter Albert Heijn verkassen naar een groter pand en kan in het oude AH- pand een andere winkel wor den ondergebracht. Volgens Van Pelt zijn er mogelijkheden om het winkelbestand ter plaatse stevig uit te breiden. De uitbreiding wordt gecom bineerd met de bouw van tien boven de winkels gelegen seni orenappartementen. Qua par keerruimte wordt gedacht aan plaatsen op de daken van de winkels. Dit alles bij elkaar gaat een zware wissel trekken op het Oostflakkeese gemeentelijk apparaat, realiseert Van Pelt zich. „Vooreen deel beperkt de rol van de gemeente zich tot het scheppen van voorwaar den, maar dat neemt niet weg dat het een enorme druk zal geven. We hebben er jaren over gedaan om de carrousel in be weging te krijgen en het is zaak dat die nu blijft draaien en niet wordt afgeremd. door Mieke van de Jagt GOES - Het bestuur van de ge meenschappelijke regeling voor het Museum van Zuid- en Noord-Beveland heeft gisteren rasse schreden in de richting van een moderne toekomst ge zet. Reimerswaal mag zich uit de regeling kopen voor bijna 159.000 euro. een drastische herinrichting kreeg het fiat van het bestuur, er komt een betere financiële verdeelsleutel en het museum verwelkomt VVV en ANWB met open armen in het pand aan de Zusterstraat, zodra dat verbouwd is. Die samenwerking is weliswaar nog niet bekrachtigd, maar alle partijen willen dolgraag. Geen enkele vertegervoordiger van de deelnemende gemeente deed moeilijk. Alleen G. Geelhoed, vertegenwoordiger uit de raad van Noord-Beveland, had er moeite mee dat de afkoopsom voor Reimerswaal lager wordt dan door een extern bureau is becijferd. Voorzitter C. Linssen liet weten dat dat komt doordat Reimerswaal een second opi nion wilde. De gemeente vond het bedrag nogal hoog en wilde het door een ander bureau op nieuw laten berekenen. Het da gelijks museumbestuur ging dat te ver: wéér een hoop geld voor een bureau, wéér een poos wachten voordat er spijkers met koppen kunnen worden gesla gen; dan maar onderhandelen over de prijs. Met de 159.000 eu ro ging Reimerswaal akkoord. De overige gemeenten kunnen aan de slag. Overigens gaat het museum in Goes nog niet dicht, al heeft het dagelijks bestuur een mandaat gekregen om het te sluiten als het nodig is. Zodra de aanne mer, in opdracht van de ge meente Goes, aan de slag kan om de zeer noodzakelijke res tauratie uit te voeren, wil Lins sen de deuren sluiten. Overigens maakte Linssen be kend dat D. Eveleens, vroeger beleidsambtenaar bij de zorgre gio Oosterschelde, het team in de aanloop tot het nieuwe muse um zal komen versterken. F. de Klerk, tot nu toe directeur van het Museum, heeft te kennen ge geven die functie niet meer te ambiëren. De Klerk blijft wel in het museum actief maar wil ook de gemeentelijke archiefdien sten blijven doen. Het museum bestuur gaat dus op zoek naar een directeur. door Harold van Ginkel GOES - Een bijzondere exposi tie van ongeveer zestig beeldjes is te zien in het Goese Ooster- scheldezïekenhuis. De beelden zijn niet van steen of marmer, maar van koper. Van veraf lij ken het mensen en dieren. Pas als de kijker dichterbij komt wordt duidelijk welk materiaal gebruikt is. Maker van deze beelden is Du- mont, pseudoniem voor de Rot terdammer Leo van de Berg. Zijn creaties noemt Dumont fantasma's, wat zoveel betekent als droombeeld of verschijning. Dumont maakt voor zijn kunst werken gebruik van alledaagse voorwerpen zoals onderdelen van oude geisers, koperen kra nen en deurknoppen. Hij werkt graag met afdankertjes en ge vonden voorwerpen. Veel van dit materiaal krijgt hij via vrienden en kennissen. Op de expositie staan enkele mafke tels. Dat zijn oude haai'dkachel- tjes, die dienst doen als lichaam voor een beeld. Dumont voegt daar de ogen, oren, armen en be nen aan toe, waardoor de vorm van een mens of dier ontstaat. Sommige beelden hebben een naam gekregen zoals 'ziek oud paard', 'kwart voor morgen', 'kroegverhaal' en 'drinklied'. De expositie is nog tot 28 februari te zien op de eerste verdieping van de centrale hal van het Oosterschelde- ziekenhuis. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 19.30 uur. Informatie avond emotioneel lichaamswerk; Her vormd kerkcentrum, 19.30 uur: The mabijeenkomst over hospïce-zorg; Het koopplein in Oude-Tonge krijgt dit jaar een fikse opknapbeurt. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41