Mogelijk toch vervolging bouwers PZC Justitie duldt geen verstoring Huwelijk Onderzoekers pleiten voor beperken opvang zeehonden Drie fregatten vertrokken voor strijd tegen terrorisme Leraren krijgen een voldoende Commissie voor klachten bij aanstellingskeuring Justitie buigt zich over verdenking gesjoemel bij aanleg tunnel busbaan Bedrijf besmette Tafel water zelf Coca Cola is Thaise bath in automaten beu Meisje schiet conducteurs te hulp Hondenclubs beducht voor brand Tas met valse euro's gevonden Kritiek op trage toelating IT'ers Consumentenbond wil sterke NVa Bulderbos krijgt nieuwe kans in Almere Prins Constantijn krijgt boete voor te hard rijden dinsdag 15 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Sollicitanten die vinden dat hun aanstaande werkgever onterecht op een medische keuring aandringt, kunnen vanaf nu met hun be zwaren terecht bij een speciale klachtencommissie. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken heeft giste ren de 'commissie klachtenbe handeling aanstellingskeurin gen' in het leven geroepen. Uitspraken van de commissie zijn niet bindend, maar als de commissie vindt dat de sollici tant gelijk heeft met zijn klacht dan staat hij wel sterker als hij naar de rechter stapt. Aanstellingskeuringen zijn sinds 1998 verboden, voor zo ver het gaat om functies die geen bijzondere medische ei sen aan werknemers stellen. Concreet betekent dit dat pilo ten nog wel op hun ogen getest mogen worden. Maar medische keuringen die bedoeld zijn om sollicitanten met een wat min der goede gezondheid te weren, zijn niet toegestaan. In het ver leden hebben veel werkgevers deze regels aan hun laars ge lapt. Ze omzeilden de wet door bijvoorbeeld de sollicitanten een uitgebreide medische vra genlijst te laten invullen. Dat is echter net zo verboden als een medische aanstellingskeu ring. Hoogervorst sprak gisteren de hoop uit dat de nieuwe klach tencommissie ervoor zal zor gen dat de grens tussen zinvolle aanstellingskeuringen en overbodige medische keurin gen duidelijker wordt. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - Het Openbaar Ministerie (OM) onderzoekt of er een nieuw straf rechtelijk onderzoek begonnen kan worden naar de bouwcombinatie HBW en Strukton. De bouwers zouden bij de aanleg van de busbaan tussen Hoofd dorp en Haarlem voor 226.000 euro hebben gefraudeerd. Eerder raakten zij in opspraak wegens fraude bij de bouw van de Schiphol- tunnel. De bouwcombinatie zou alleen ver volgd kunnen worden wanneer de mo gelijke fraude bij de bouw van de bus tunnel niet eerder bekend was bij het OM. Uit een eerste inventarisatie blijkt dat deze gegevens waarschijnlijk niet zijn meegenomen in het onderzoek naar de miljoenenfraude bij de Schip- holtunnel, aldus een woordvoerder van het parket in Haarlem. De top van het Openbaar Ministerie, de procureurs generaal, kan in dat geval besluiten tot een nieuw strafrechtelijk onderzoek. Eind vorig jaar ontstond veel commo tie toen bleek dat het OM in de Schip- holzaak een schikking had getroffen met Strukton Betonbouw, Hollandse Beton en Waterbouw, en KSS. Zij be taalden 3 miljoen gulden en werden niet verder vervolgd. De Tweede Ka mer riep minister Korthals van Justitie op de schikking ongedaan te maken maar dat was volgens hem niet moge lijk. Volgens de Volkskrant blijkt uit het dossier van de Schipholtunnelfraude dat de combinatie van HBW en NS- dochter Strukton ook bij de aanleg van de bustunnel valse facturen heeft ver stuurd. Dat zou op te maken zijn uit een bijlage bij het rapport van KPMG. Die bijlage zou destijds niet meegestuurd zijn naar het Openbaar Ministerie. De schikking die justitie trof over de Schipholspoortunnel was voor de Tweede Kamer mede aanleiding een parlementaire enquête in te stellen. De vermeende fraude bij de aanleg van de bustunnel gaat mogelijk deel uitmaken van deze enquête naar bouwfraude. De commissie uit de Tweede Kamer die de enquête voorbereidt, onderzoekt de zaak. Dat heeft voorzitter Vos (Groen- Links) gisteren gezegd. De commissie doet eind deze maand concrete voor stellen over hoe dat onderzoek eruit moet gaan zien. De gemeente Almere vermoedt dat zeven aannemers bij de aanbesteding van een nieuwe vleugel van het stadhuis een illegale prijsaf spraak hebben gemaakt. Hierdoor zou den de kosten van 12,7 miljoen euro met ruim veertig procent zijn gestegen tot ruim 18,1 miljoen euro. De kartel waakhond NMa (Nederlandse Mede dingingsautoriteit) is gevraagd om een onderzoek. De NMa laat weten dat de zaak wordt betrokken bij het grote bouwonder- zoek waar de opsporingsambtenaren momenteel mee bezig zijn.ANP/GPD DIDAM - Het bedrijf CDC in Didam is zelf verantwoordelijk voor de verontreiniging van tienduizenden flessen Tafelwa ter. Bij het bottelen van het wa ter is iets fout gegaan, waardoor een ziekmakende bacterie in het water terecht kon komen. Dit is gebleken uit een eigen onder zoek van het bedrijf. CDC leverde vorig jaar 45.000 flessen Tafelwater voor kerst pakketten. Zeker tien mensen werden ziek na het drinken van het water, dat ook vreemd smaakte en vlokvorming ver toonde. Daarop liet het bedrijf alle flessen terughalen. De kerstpakketten waren bestemd voor personeel van een aantal politiekorpsen. CDC heeft gisteren aangekon digd het bronwater in het ver volg te pasteuriseren. Daardoor zou besmetting niet meer kun nen voorkomen, aldus het be drijf. Overigens is niemand ern stig ziek geworden door het drinken van het verontreinigde water. ANP BREDA - Coca Cola Ne derland gaat de komende weken tienduizenden frisdrankautomaten aan passen om het gebruik van Thaise bathmunten on mogelijk te maken. Het concern heeft hiertoe be sloten na telefoontjes van huurders van zijn fris drankautomaten. Allerlei apparaten 'zien' geen ver schil tussen de Thaise munt, die 25 eurocent waard is, en de munt van twee euro. „We hebben we besloten de machines extra fijn af te stellen", aldus een woordvoerder van Coca Cola Nederland. Risico daarvan is weer dat euro munten uit andere landen dan Nederland mogelijk niet geaccepteerd worden in de automaten omdat er een miniem verschil kan zijn. Inmiddels doen geruchten de ronde dat ook andere buitenlandse munten misbruikt kunnen worden in automaten. Zo zouden de Indonesische munt van 1000 roepia en een munt stuk uit één van de Russi sche deelrepublieken ook geaccepteerd worden. „Maar die hebben we nog niet aangetroffen in onze automaten", aldus de woordvoerder. Coca Cola begint eerst in de regio Rotterdam omdat in de Randstad het vaakst melding wordt gemaakt van vreemde munten in automaten. GPD APELDOORN - Een vijftienjarig meisje is zondagavond twee conducteurs te hulp geschoten, die op het station van Apel doorn door vijf jongens werden mishandeld. De politie heeft de verdachten aangehouden, zo is gisteren bekendgemaakt. Het gaat om jongens van 15 en 16 jaar uit Voorst. Ze vielen in de trein van Amersfoort naar Apeldoorn onder meer reizigers lastig. De conducteurs spraken hen daarover aan op het sta tion. Daarop volgde een vechtpartij, waarbij de conducteurs tegen de grond werden geslagen. Het meisje uit Almelo sprong ertussen en probeerde de twee partijen uit elkaar te krijgen. ANP SCHIJNDEL - Brabantse politiehondverenigingen gaan op korte teimijn bekijken of ze zich kunnen wapenen tegen een lange reeks van brandstichtingen. De afgelopen twee jaren gingen elf clubgebouwtjes in vlam men opIn alle gevallen was er sprake van brandstichting. Het is onduidelijk wie daarvoor verantwoordelijk is. De politie staat machteloos, aldus een woordvoerder. Het is ondoenlijk om de onderkomens van de clubs in de gaten te houden. Ze staan veelal in afgelegen natuurgebieden. De ver enigingen zelf weten evenmin wat ze eraan kunnen doen. De meeste brandstichtingen deden zich voorbij verenigingen in Midden - en Oost-Brabant. ANP HELMOND - Stadswachten hebben gistermiddag in Hel mond een pastic tas vol met vervalste eurobiljetten gevonden. Het is onduidelijk waar de falsificaties vandaan komen, aldus een woordvoerster van de politie. De vervalsingen zijn ver moedelijk gemaakt op een printer. Het gaat om biljetten van tien en twintig euro. Sommige bil jetten zaten nog aan elkaar op een vel papier te grootte van een gewoon velletje papier. Anderen waren al losgesneden. De tas lag bij het afval. ANP DEN HAAG - Het Nederlandse bedrijfsleven is zeer ontevre den over de trage toelating van buitenlandse informatietech nologen (IT'ers) en onderzoekers in Nederland. Van de kabi netsbelofte om deze immigratieprocedures te versoepelen, is nog weinig terechtgekomen. Dat meldde werkgeversorganisatie VNO-NCW gisteren. Vol gens de ondernemers tast het voorzichtige immigratiebeleid de concurrentiepositie aan. Een commissie van VNO-NCW, met daarin vertegenwoordi gers van Philips, KLM, Akzo Nobel, de uitzendbranche en de metaalsector, concludeert dat Nederland de komende twintig jaar grote behoefte heeft aan goedopgeleide werknemers uit landen buiten de Europese Unie. ANP DEN HAAG - De Consumentenbond wil dat de Nederlandse Voedselautoriteit (NVa) snel sterker en onafhankelijker wordt, zodat voedselproblemen eerder worden gesignaleerd en aangepakt. Nu mankeert er nogal wat aan de NVa, stelde directeur K. de Jonge van de Consumentenbond gisteren. De bond wil vooral meer voortgang in de oprichting. De NVa is enkele maanden geleden ingesteld om toezicht te houden op voedselcontroles. Aanleidingen waren de bse-crisis bij koeien en de dioxinever vuiling van kippen. Politici zijn het echter nog steeds oneens over de bevoegdhe den en organisatie van de NVa. ANP Een bemanningslid van de Hr. Ms. Van Amstel neemt in Den Helder afscheid van een geliefde. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland van onze redactie binnenland DEN HELDER - Drie Nederlandse fre gatten zijn gisteren vertrokken vanuit de haven van Den Helder voor de interna tionale strijd tegen het terrorisme. Eén fregat gaat naar het gebied rond het Ara bisch schiereiland, één naar het Cari- bisch gebied en één in NAVO-verband naar het oosten van de Middellandse Zee. De onderzeeboot Bruinvis was al eerder vertrokken. Het kabinet besloot eind no vember vorig jaar tot uitzending van de schepen. De drie fregatten werden in Den Helder uitgezwaaid door enkele duizenden fa milieleden en de commandant zeemacht, vice-admiraal Buffart. Het fregat Hr. Ms. Van Amstel voegt zich bij Hr. Ms. Philips van Almonde dat in het kader van de internationale operatie 'Duurzame Vrijheid' al vaart in de buurt van vooral Amerikaanse schepen in het gebied rondom het Arabisch schierei land. Haar taken zullen bestaan uit waarneming, inlichtingenverzameling, escorte en beveiliging. Het fregat Hr. Ms. Abraham van dei- Hulst wordt als extra eenheid ingezet voor antidrugsoperaties in het Caribisch gebied waar het rond 24 januari arri- veert. Het fregat vei-vangt Amerikaanse schepen die voor de opratie Duui-zame Vi-ijheid elders zijn ingezet. Het fregat Hr. Ms. Witte de With gaat voor drie maanden naar het NAVO- vlootverband in het oosten van de Mid dellandse Zee. Dit fregat lost hier Hr. Ms. Van Nes af die inmiddels terug is in Ne derland. ANP door Carine Neefjes AMSTERDAM - Justitie in Am sterdam haalt alle middelen uit de kast om Het Huwelijk op twee februari zonder openbare ordeverstoringen te laten verlo pen. Hoofdofficier van justitie Leo de Wit sluit repressieve maatregelen niet uit. „Verdach te personen kunnen al in de we ken voor het huwelijk preven tief worden vastgezet. Dat is mogelijk." Een vergelijkbare ingreep werd ook toegepast bij de invoering van de euro, licht De Wit toe. Personen die bijvoorbeeld al waren veroordeeld voor een overval maar in afwachting wa ren van de tenuitvoeiiegging van him straf, werden achter slot en grendel gezet. Bij het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima zou het bijvoorbeeld kunnen gaan om potentiële ï-elschoppers die nog een eex-der uitgespi-oken sti-af wegens ordeverstoring moeten uitzitten. De Wit benadrukt dat het slechts één van de mogelijk heden is. „We doen er alles aan om het huwelijksfeest daadwer kelijk een groot feest te laten worden." Repi-essieve maatre gelen zijn volgens hem een vast ondei-deel van grootschalige veiligheidsoperaties. Hij bena drukt dat er 'voldoende extra cellen achter de hand zijn' om eventuele relschoppers snel vast te zetten. Met een team van minstens tien mensen investeert de Amster damse justitie 2700 manuren in de koninklijke trouwpai-tij, zo staat in het jaai-plan 2002 van het parket Amsterdam. De vier officieren van justitie zullen on der meer worden ingezet voor snelrechtzaken als er demon- sti'anten worden opgepakt. De kans is klein dat justitie ge bruik maakt van artikel 140 van het Wetboek van Strafi-echt dat deelname aan een ci-iminele or ganisatie verbiedt. Dit omstre den wetsartikel werd gebruikt voorde aanhouding van demon stranten tijdens de Eui-otop in juni 1997, maar de rechter oor deelde achteraf dat dit een onei genlijk middel was. Als op 2-2-2002 toch demon stranten massaal moeten wor den opgepakt, dan zal eei-der ar tikel 141 worden toegepast dat openlijke geweldpleging straf baar stelt. „Hierin staat dat mensen die betrokken zijn bij ongeregeldheden maar waar van de rol niet precies duidelijk is, wel kunnen worden opge pakt. Het gaat dan om de men sen die er omheen hangen", licht een woordvoerster van het Openbaar Ministerie toe. „Maar wij verwachten weinig narig heid. Het huwelijk wordt één groot feest." GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Wel voldoende, maar niet goed. Nederland geeft de onderwijzer van de basis school een 7 en de leraar van het voortgezet onderwijs krijgt een I min (6,8). Dat blijkt uit een en quête door het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen (ITS) in opdracht van het ministerie van Ondei*wijs. Negen op de tien Nederlanders zeggen veel waardering te heb ben voor leraren, maar steeds minder mensen voelen er voor om zelf het vak uit te oefenen. Als de ondervraagden de vereis te papieren zouden hebben en werkloos zouden zijn, dan zou 44 procent wel als docent in het basisonderwijs willen werken. Twee jaar geleden was dat nog 50 procent. Voor het voortgezet onderwijs is die ambitie van 43 naar 34 procent gedaald. Het in stituut ondervroeg 1700 Neder- landers. Volgens de onderzoekers is de waardering voor het voortgezet onderwijs aan het afnemen. De helft van de onder-vraagden vindt ook dat het de verkeerde kant opgaat met het onderwijs, terwijl slechts 22 procent meent dat het tegendeel het geval is. Niet meer dat 10 procent beoor deelt het onderwijsbeleid van het kabinet als goed, 29 procent vindt het slecht. Het basisonder-wijs zou volgens de onder-vraagden meer aan dacht moeten besteden aan vaardigheden als lezen, taal en rekenen. Feitenkennis moet ook in het voortgezet onderwijs een belangrijker rol krijgen. Minder zorgen maken de geënquêteer den zich om de sociale vaardig heden van de kinderen. Ge dragsproblemen worden minder- vaak dan voorheen als zorgpunt genoemd. Dat zou een gevolg kunnen zijn van de ver kleiningvan de klassen, denken de onderzoekers. ANP UTRECHT - Zeehonden in nood mogen niet zonder meer aan land worden opgevangen. Der gelijke omvangrijke hulpverle ning is in strijd met de inspan ningen om een zelfstandige zeehondenbevolking voor het Waddengebied te behouden. Dat stellen medewerkers van het Centrum voor Bio-ethiek en Gezondheidsrecht van de Uni versiteit Utrecht. Volgens het rapport van het Centrum moet de opvang van dieren uit het wild met grote te rughoudendheid gebeuren. „We zijn voor een ontmoediging van veel activiteiten die momenteel gebeuren", zegt dr. J. Vorsten- bosch, een van de samenstellers. Zeehonden worden in Neder land onder meer opgevangen in de zeehondencrèche van Lenie 't Har-tinPieterburen. „Wewillen 't Hart niet voor de schenen schoppen. De zeehond is echter het beste af in zijn natuurlijke ecosysteem en niet in het op vangcentrum van 't Hart." De wetenschappelijke commis sie die de zeehondencrèche ad viseert is het daarmee niet eens. De populatie in de Waddenzee is momenteel aanzienlijk gezon der dan in 1988 toen de helft van alle zeehonden stierf ten gevol ge van een virus. Maar om de kennis over de zeehonden en het ecosysteem te vergroten, blijven de activiteiten van de crèche on ontbeerlijk, zegt de viroloog prof. dr. A. Osterhaus. Het rapport gaat over de vraag of wilde dieren uit ethisch oog punt mogen worden opgevan gen met het doel het dier weer in het wild uit te zetten. De opvang van de zeehonden uit de Wad denzee is daarbij als aanspre kend voorbeeld genomen. Vorstenbosch denkt dat de op vangcentra wel een nuttige rol kunnen spelen in geval van ram pen. Hij erkent ook dat de op vangcentra veel goodwill heb ben en veel expertise hebben opgebouwd. Beter dan opvang is het volgens Vorstenbosch preventieve maatregelen te treffen om de 'wildheid' van bijvoorbeeld de zeehondenbevolking te behou den. Vorstenbosch: „De opvang werkt vaak averechts. We waar schuwen voor de overheersing van sentimenten. Een zeehond die in deplorabele toestand strandt, kan heel vaak maar het beste uit zijn lijden worden ver lost." Osterhaus meent dat er geen sprake van is dat in Pieterburen zeehonden in nood zonder meer aan land worden opgevangen. „Bovendien kun je moeilijk pas een opvangcentrum oprichten als zich een ramp voordoet: dan ben je te laat. Door het instand houden van de crèche, die de overheid overigens geen geld kost,ben je op een ramp voorbe reid", aldus de hoogleraar. ANP SCHIPHOL - Een activist hangt een gedicht aan één van de bomen van het Bulderbos die gisterochtend zijn verwijderd van het bouwterrein van de vijfde baan van luchthaven Schiphol. De 88 bomen van het Bulderbos zijn gisteren uitgegraven en naar Almere getransporteerd, waar ze in het Kathedralenbos, waar de Middelburgse kunstenaar Marinus Boezem zijn Groene Kathedraal realiseerde, een nieuwe kans krijgen. Onlangs heeft de rechter bepaald dat het Bulderbos plaats moet maken voor de vijfde baan van Schiphol. foto Phil Nijhuis/GPD Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Con stantijn heeft eind vorig jaar zijn rijbewijs moeten inleve ren, omdat hij te hard had ge reden. Ook kreeg hij een boe te. Maar hoe hoog die was, kon een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst gisteravond niet zeggen. Ook wist hij niet hoeveel ki lometer per uur de prins te hard heeft gereden. Constan tijn, de derde en jongste zoon van koningin Beatrix, kreeg zijn rijbewijs een dag na de snelheidsovertreding terug 'omdat het zijn eerste over treding was', zei de woord voerder. De politie hield Constantijn op 16 december aan op een snelweg in de buurt van Am sterdam. Waar precies wilde de RVD niet zeggen. De zaak is behandeld door het Open baar Ministerie in Haarlem. Een woordvoerder daarvan kan echter geen verdere de tails geven. De politie neemt het rijbe wijs van automobilisten in als zij de maximaal toegesta ne snelheid met minimaal vijftig kilometer per uur heb ben overschreden, aldus het OM. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3