Tennissters pijnlijk ontmaskerd PZC Glas neemt afstand van extreem-rechts Toppers kraken al bij eerste Grand Slam Groenendaal moet zich verantwoorden Atsma: onderzoek NOCNSF afwachten Vervecken protesteert tegen zege De Clercq Oremans en Noorlander halen samen drie games in Melbourne 31 Blind dubt over toekomst bij Ajax Walker mee op trainingskamp Derby ontslaat manager Todd Kempes in Davis Cup-ploeg Ronaldo had kwaal door injectie Worstelkampioen zwaar gewond Polderman en Van de Bunt halen limieten Manager twijfelt niet aan toekomst Jos Verstappen Noord- en Zuid-Korea samen bij Winterspelen dinsdag 15 januari 2002 Gustavo Kuerten wordt behandeld aan zijn heup i 6-3 6-3). n zijn partij tegen de Fransman Julien Boutter. Kuerten verloor in vijf sets (3-6 4-6 7-5 foto David Gray/Reuters AMSTERDAM - Danny Blind denkt na over zijn toekomst bij Ajax. De oud-aanvoerder is op het ogenblik jeugdtrainer. Mo gelijk stapt hij over naar een andere werkkring. Bij Ajax moet hij voor 15 maart aan technisch directeur Leo Beenhakker la ten weten of hij weggaat dan wel blijft. ANP AMSTERDAM - De Braziliaan Walker is met Ajax mee op trainingskamp in Portugal. Hij neemt in de selectie van trai ner Ronald Koeman de plaats in van Ruud Kras, die te veel last heeft van een peesblessure in de linkerknie. Walker kwam in mei 1999 op stage bij Ajax en tekende drie weken later een contract voor vijf seizoenen. In november van dat jaar ver overde hij in Nieuw-Zeeland als aanvoerder van de Brazili aanse ploeg de wereldtitel onder 17 jaar. ANP LONDEN - Derby County heeft maandag manager Colin To dd ontslagen. Todd was amper drie maanden in dienst bij de club uit de Premier League. Derby County verkeert in degra datienood. De ploeg verzamelde in 22 wedstrijden slechts 19 punten. RTR AMERSFOORT - Tjerk Bogtstra heeft Edwin Kempes opge nomen in de selectie voor de eerste ronde van de Daviscup te gen Frankrijk. De Nederlandse captain selecteerde vijf spe lers: Paul Haarhuis, Edwin Kempes, Raemon Sluiter, Sjeng Schalken en Jan Siemerink. De definitieve samenstelling van de ploeg, die uit vier man zal bestaan, wordt op 28 januari be kend. De wedstrijd Frankrijk - Nederland is op 8, 9 en 10 fe bruari in Metz. ANP RIO DE JANEIRO - De mysterieuze kwaal die Ronaldo op de dag van de finale van het WK-voetbal in 1998 velde, was het gevolg van een injectie met een pijnstillend middel. Dat heeft de Braziliaanse krant Lance gisteren bericht. De krant trekt die conclusie na een reeks gesprekken met de Braziliaanse stervoetballer. Op de dag van de finale waarin Brazilië tegen het gastland Franki-ijk zou uitkomen, kreeg Ronaldo last van stuiptrekkingen. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en bondscoach Mario Zagallo schrapte de spits uit de opstelling. Op het laatste moment werd Ronaldo alsnog in de basis opge steld, nadat de tweevoudig wereldvoetballer van het jaar had gezegd dat het weer goed met hem ging en artsen niets ver dachts hadden kunnen vinden. Hoewel Brazilië als favoriet aan de finale begon, verloor het elftal kansloos van de Fran sen. Ronaldo was in de wedstrijd geen schim van de sterspeler die hij anders was. AP MOSKOU - De olympisch, wereld- en Europees kampioen worstelen (vrije stijl) Said Moertasalijev is bij een schietpartij in Moskou zwaargewond geraakt. De Rus kreeg in de nacht van zondag op maandag ruzie in een hotel met andere bezoe kers. Volgens het persbureau Interfax trok een van de mannen in de foyer een pistool. Nadat beveiligingsbeambten hadden ingegrepen, zetten het groepje hun'ruzie voort buiten het ho tel. Daarbij vielen enkele schoten. De begeleider van Moer tasalijev kwam daardoor om het leven. De worstelaar en een andere man raakten zwaargewond. DPA door Martijn van Beeten MELBOURNE - Het is te hopen dat Tjerk Bogtstra weet waar hi j aan is begonnen. De Davis Cup- captain, die dit jaar ook het na tionale vrouwenteam onder zijn hoede neemt, heeft uit Melbour ne enkele keiharde cijfers ont vangen. Twee vrouwen, Miriam Oremans en Seda Noorlander, die in de eerste ronde in totaal slechts drie games weten te pak ken. Kopvrouwen pijnlijk ont maskerd op de Australian Open. Twee tennissters die met Kristie Boogert het hart van het Fed Cup-team zouden moeten vor men, hielden het respectievelijk 62 (Oremans tegen Amanda Coetzer) en 44 minuten (Noor lander tegen Lisa Raymond) uit op Melbourne Park. Alleen Boo gert mag de treurnis van het Ne derlandse vrouwentennis nog wat verlichten tegen de Itali aanse Gloria Pizzichini. De Nederlandsen troffen twee geplaatste vrouwen, maar ook veteranes die niet bepaald be kend staan om vei'bluffend po- wertennis. Oremans en Noor lander kregen de kans hun kwaliteiten te tonen, maar lie ten dat overduidelijk na. Beste vijftig De twee hielden aan hun uiterst korte optreden zo'n 8500 euro over. En ze geloven nog altijd hardnekkig in een plek bij de beste vijftig tennissters ter we reld. Waarop ze dat baseren, is de vraag. De 29-jarige Oremans behoorde eind 1997 voor het laatst tot die elite en is inmid dels weggezakt naar de 85e po sitie. Vorig jaar wist ze buiten een finaleplaats in Birmingham niet verder te komen dan de tweede ronde van een WTA- toernooi. Overwinningen op tennissters uit de topvijftig wa ren in 2001 een zeldzaamheid. Noorlander, ook al 27, wist al leen het tennisjaar 1999 binnen de tophonderd (84e) af te slui ten. Kribbig vei'telde ze in Mel bourne dat er vorig jaar nauwe lijks aandacht was voor haar zes finaleplaatsen, met twee eind zeges, op kleinere toernooien. Ze knokte zich anoniem terug in de top-100, mocht in Melbourne voor het eerst sinds Wimbledon ÏSNY - Arnold Polderman uit Axel en Marjorie van de Bunt uit Terneuzen hebben voldaan aan de eisen van NOCNSF voor deelname aan de Paralympics. Tijdens een Europa Cup in het Duitse Isny toonde Polderman (49) vormbehoud met een twee de en derde plek. Van de Bunt (33) boekte drie zeges. Volgens disciplinecoördinator Rita van Driel van de Neder landse Ski Vereniging zijn beide sporters gezien hun vorm zeker medaillekandidaten. „Voor veel landen was de Europa Cup in Isny de laatste mogelijkheid om aan de kwalificatiecriteria van International Paralympic Com mittee (IPC) te voldoen. Er was dan ook een record aantal lan den van vijftien vertegenwoor digd. Dat Van de Bunt en Pol derman dan podiumplaatsen behalen, zegt veel over hun kan sen op de Paralympics." De Paralympics vinden van 8 - 16 maart 2002 plaats in Salt La ke City. LONDEN - De laatste weken gonst het van de geruchten over de positie van formule-1-cou reur Jos Verstappen bij renstal Arrows. De bijna 30-jarige Lim burger zou volgens sommige bronnen zijn plek kunnen kwijtraken. Verstappens mana ger Huub Rothengatter wijst deze berichten van de hand. „Jos rijdt in 2002", aldus de oud-coureur gisteren. Vrijdag maakte Aitows bekend dat de Braziliaan Enrique Ber- noldi, vorig jaar de teamgenoot van Verstappen, komend sei zoen opnieuw voor de stal uit komt. Dat nieuws leidde tot. wil de speculaties onder de fans van Verstappen. Ze hoorden on langs namelijk ook dat de Duit ser Heinz-Harald Frentzen in onderhandeling is met Arrows- teambaas Tom Walkinshaw. Wat betekent dat allemaal voor Verstappen, die in juni zijn con tractverlenging met Arrows meldde? Rothengatter: „Ik kan niet anders concluderen dan dat Arrows zijn zaakjes rond heeft met de coureurs. Jos had al een contract, nu Bernoldi. Binnen kort kan Verstappen echt aan de slag als de serieuze tests met de A23 gaan plaatsvinden." anp/rtr 2000 meedoen aan een Grand Slam-toernooi. Nou ja, ze was aanwezig. Zelf gaf ze een schouderblessure als excuus op. „Ik heb de hele week niet kunnen serveren op de training. Het tennis op zich was niet eens zo slecht." Toch was Noorlander kansloos. Ze wist de opslag van Raymond slechts éénmaal te breken. De Haagse trainde deze winter bij haar vriend Francesco Costa in Brazilië en naar eigen zeggen hax-der dan ooit. Broodnodig vond Noorlander. „Ik was ge woon niet sterk genoeg." Dat ontdekte ze op haar 27e, een leeftijd waarop veel tennissters hun afscheid al in het achter hoofd hebben. Net als Oremans doet Noorlan der het in haar uppie. Een coach is te duur. De Berlicumse had nog wel haar vriend mee voor de trainingen en doet een beroep op sparringpartners voor de no dige weerstand. „Een coach vind ik niet meer nodig", stelt Oremans, die op de rand van een val uit de top-honderd staat. Of ze volgend jaar weer de grote oversteek naar Australië maakt, is de vraag. „Ik heb het eigenlijk wel gehad met al het reizen. Maar als mijn ranking behoorlijk blijft en het plezier nog aanwezig is, ga ik door. Ik heb nu 46 Grand Slams op rij ge speeld, wat ik een puike presta tie vind. Eigenlijk moet ik dus doorgaan tot de vijftigste." De Brabantse repte ook al van een uitstekende voorbereiding, die in Australië echter geen ver volg kreeg. In Gold Coast sneu velde ze in de eerste ronde van de kwalificaties, in Melbourne kwam ze ook niet ver. In tegenstelling tot Oremans en Noorlander heeft Boogert wel haar heil gezocht in een coach. Zij wordt begeleid door Rohan Goetzke, die door de blessure van Richard Krajicek tijd over heeft. Die samenwerking resul teerde in elk geval in kwalifica tie voor de Australian Open. Dat laatste zal Bogtstra plezie ren. Hij heeft mannen als Peter Wessels en Edwin Kempes al kunnen overtuigen van het nut van een coach. Nu probeert hij bij de vrouwen eveneens een voortrekkersrol te vertolken. GPD van onze sportredactie MELBOURNE - Het tennisjaar is amper begonnen en de top pers kraken al. Andre Agassi, Lindsay Davenport en Serena Williams begonnen niet eens aan de Australian Open, Gus tavo Kuerten struikelde mede door een hardnekkige heup blessure over de Fransman Ju lien Boutter. De Braziliaan won na de US Open begin september nog maar een wedstrijd, in Parijs-Bercy tegen Bohdan Ulihrach. Na de Masters Cup in november moest Kuerten de koppositie op de we reldranglijst laten aan de Au straliër Lleyton Hewitt. Tegen Boutter nam hij eenvoudig een 2-0-voorsprong' in sets, maar met het dak boven de Rod Laver Arena raakte hij het spoor bijs ter. Gehinderd door z'n kwet suur, maar ook door een oppo nent die 37 aces produceerde. Maar liefst 28 daarvan bewaar de Boutter voor de laatste drie sets. De nederlaag tegen Bout ter deed Kuerten weinig, de Braziliaan maakte zich meer zorgen over de heup. „De ko mende week laat ik die heup eens goed onderzoeken, ga ik nadenken over de te nemen stappen. Nu houd ik het echt niet langer vol dan anderhalve set." De uitschakeling van Kuerten volgde op het afzeggen van Agassi door een polsblessure en Williams door een kwetsuur aan de rechter enkel. De Ameri kaanse hoopte tegen beter we ten in op tijdig herstel en ver zocht de toernooidirectie een dag later te mogen starten. De nummer zes van de wereld vond geen gehoor. Ze hoopt volgende maand in Antwerpen haar ren tree te maken. De Francaise Mary Pierce, in 2000 winnares van Roland Gar ros en zeven jaar terug nog de beste in Melbourne, hield het vier verloren games vol tegen de Amerikaanse Jill Craybas. Toen moest ook zij opgeven. GPD van onze sportredactie LAUSANNE - Richard Groe nendaal moet zich bij de UCI verantwoorden voor de vuist slag die hij op 30 december in Diegem gaf aan een supporter van Tom Vannoppen. De juridi sche dienst van de internationa le wielerfederatie heeft de Ne derlander na lezing van het juryverslag doorverwezen naar de Disciplinaire Commissie. UCI-jurist Christian Varin: „Uit wat de internationale commis saris, de Fransman Jacques Pailleux, in zijn rapport heeft vermeld, hebben wij geconclu deerd dat de renner door zijn houding het aanzien van de wielersport heeft geschaad. Daarom hebben we Robert Dill Bundi, voorzitter van onze Dis ciplinaire Commisie, gevraagd om de Nederlander op te roepen en te luisteren naar zijn ver- van onze sportredactie BRUSSEL - Spaar Select, het team van wereldkampioen Er- win Vervecken, heeft een klacht ingediend bij de Belgische Wiel- rijdersbond (KBWB) tegen de overwinning van Mario de Cler- cq bij het Belgisch kampioen schap veldrijden, zondag. De Clercq zou in de spurt van zijn lijn zijn afgeweken, waardoor Vervecken genoegen moest ne men met het zilver. Volgens Jan Daems, teammana ger van Spaar Select, hebben Vervecken en ploegleider Dan ny de Bie na het bekijken van de tv-beelden besloten alsnog dis kwalificatie van De Clercq te van onze sportredactie SEOUL - De delegaties van Noord- en Zuid-Korea zullen de volgende maand bij de Olympi sche Winterspelen van Salt La ke City gezamenlijk aan de ope ningsceremonie deelnemen. De chef de mission van de Zuid- Koreanen heeft dat gezegd. haal." De eerstvolgende zitting van dit tuchtcollege vindt plaats op 8 februari. Varin: „Na het WK dus, maar toch nog iets te snel om Groenendaal een kans te geven zijn verdediging degelijk voor te bereiden. Hij wordt dus allicht pas opgeroe pen voor de zitting van april." De UCI kan desgewenst sanc ties uitspreken van één maand tot een half jaar. Afwachten Varin: „Omdat Richard Groe nendaal toch vooral veldrijder is, zou een schorsing alleen in vloed hebben op het crosssei zoen en dus ingaan bij het begin van het seizoen 2002 - 2003." Richard Groenendaal zelf be twijfelt of hij ooit op het matje zal worden geroepen. „Hoe kan het nu dat het in de pers staat en ik niets van een dergelijk ver hoor weet. Ik wacht af, maar denk dat het niet waar is." GPD willen afdwingen. „In samen spraak met onze raadsman heb ben we daarom een klacht neer gelegd bij de griffier van de bond", aldus Daems. Jean Bollen, voorzitter van de nationale sportcommissie van de KBWB, meent dat de klacht niets aan de uitslag zal verande ren. „Allereerst is de juiste pro cedure niet gevolgd", zegt hij. „De klacht moet onmiddellijk na de wedstrijd worden inge diend en een borgsom dient te worden betaald. Dat is niet ge beurd. Daarnaast is dit gewoon een wedstrijdfeit waarover de wedstrijdjuiy al een uitspraak deed." De wedstrijdjury kon geen onregelmatigheden ont dekken. ANP/Belga Beide landen bereikten over het gevoelige onderwerp overeen stemming na een gesprek met Jacques Rogge, de voorzitter van het internationaal olym pisch comité. In Sydney, bij de Zomerspelen van 2000, betraden de naties voor de eerste keer als een team de arena. AFP NOCNSF onderzoekt dubieus politiek verleden van bobsleepiloot van onze sportredactie DEN HAAG - NOCNSF on derzoekt het politieke verle den van bobsleeër Arend Glas. De 31-jarige stuurman van de Nederlandse viermansbob was in 1993 lid van de inmiddels verboden rechts-extremisti- sche partij CP'86, een radicale re afsplitsing van de vroegere Centrumpartij van Janmaat. Glas heeft aan de kwalificatie- eisen voor de Olympische Spe len in februari voldaan. NOCNSF moet nog over zijn uitzending beslissen, maar ziet vooralsnog geen grond hem niet naar Salt Lake City te stu- Arend Glas nam gisteravond nadrukkelijk afstand van het gedachtengoed van rechts-ex- tremistische groeperingen. „Ik heb in het verre verleden van uit algemene politieke interes se en jeugdige nieuwsgierig heid contact gehad met onder andere groeperingen met ex treem-rechtse denkbeelden", stelt hij in een korte schriftelij ke verklaring. Onduidelijk blijft of Glas zijn lidmaatschap ontkent. NOCNSF werd afgelopen weekeinde door middel van een fax op de hoogte gesteld van het CP-lidmaatschap en het neo-nazistische gedach tengoed van Arend Glas. De antifascistische onderzoeks groep Kafka vermeldt Glas in het door hen uitgegeven boek 'CP'86 Met name genoemd'. Glas stond in 1993 op deleden- lijst met het lage nummer 227. Hij was mogelijk al langer lid. CP'86 werd in 1998 verboden, drie jaar eerder werd het be stuur van de partij veroordeeld wegens het aanzetten tot ras senhaat en discriminatie. NOCNSF wil onderzoeken of de aangedragen feiten kloppen en of Glas het Otympic Charter - het olympisch handvest - nog onderschrijft. Glas heeft vorig jaar na zijn olympische nomi natie een convenant van NOCNSF ondertekend. „Wij kunnen weinig ondernemen tegen de overtuiging die ie mand er op nahoudt", aldus di recteur Theo FledderUs van NOCNSF. ,Het gaat niet zozeer om de ge dachte maar om de vraag op welke manier iemand die over tuiging uitdraagt zodat ande ren daar hinder van ondervin den." van onze sportredactie RIJSWIJK - CDA-Kamerlid Joop Atsma wil niet vooruitlo pen op de uitkomsten van het onderzoek in de affaire-Glas. Atsma, tevens voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU), noemt de kwestie lastig. „Ik kan niet beoordelen wat zijn persoon lijke rol is geweest. Screening is in deze belangrijk." „In zijn algemeenheid vind ik dat sportorganisaties en een land niet geassocieerd moeten worden met sporters die dit soort sympathieën er op na houden. Als sporter moet je re presentatief zijn." Atsma kan de gevolgen niet inschatten. Hij wil daar ook geen commen taar op geven. „De zaak moet in alle redelijkheid bekeken worden." Zijn collega Erica Terpstra, voormalig staatssecretaris van Op grond van algemene bepa lingen in het Olympic Charter kan NOCNSF besluiten Glas uit te sluiten van olympische deelname. Een van de bepalin gen die van toepassing zouden kunnen, luidt als volgt: 'Het Olympisme tracht een levens wijze te creëren gebaseerd op het genoegen van inspanning, opvoedkundige waarde van het goede voorbeeld, en respect voor universele fundamentele ethische principes'. Joop Alberda, lid van het Team de Mission van NOCNSF, heeft Glas gisteravond gecon fronteerd met de informatie die de sportorganisatie heeft bereikt. Alberda reisde giste ren speciaal met dit doel naar Cortina d'Ampezzo in Italië, waar Glas in voorbereiding is op het Europees kampioen schap bobslee. Fledderus: „Het is een ingewikkelde kwestie, die een schaduw over de sport werpt." Arend Glas begon in 1992 met bobsleeën. Hij is lid van de at- letencommissie van zowel de Nederlandse (BSBN) als de in ternationale bobsleebond (IBTF). Glas nam niet eerder deel aan de Olympische Spe len. GPD Sport en Kamerlid voor de WD, vindt dat NOCNSF al leen actie mag ondernemen als wordt bewezen dat Glas zich in het heden bezighoudt met rechts-extremisme. „Je moet bekijken of hij op dit moment deugt, niet vroeger. Je moet ju ridisch het hoofd koel houden, hoewel je haren natuurlijk overeind gaan staan van der gelijke groeperingen." Terpstra, lid van NOCNSF en zelf op twee Spelen actief als zwemster, meent dat dit de uit leg is die aan het Olympic Charter moet worden gegeven. „De olympische familie is non religieus en non-politiek. Dat wil zeggen dat een deelnemer die zich op dit moment discri minerend opstelt, daarvoor bestraft kan worden. Daarbui ten is NOCNSF niet geëigend om iemand moreel te toesten. Daarmee moet je uiterst voor zichtig zijn. Anders krijg je een soort willekeur." anp Arend Glas (voorgrond) heeft verbijsterd gereageerd op de beschuldigingen foto Raymond Rutting/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31