PZC Als de Landmacht lonkt Eindelijk een universiteit voor Zeeland Maatwerk voor volwassenen 25 dinsdag 15 januari 2002 Het leger-: dat is pas actie. fotografie Lex de Meester Samantha Grochal uit Goes - vbo diploma verzorging op zak - zag eerst nog een mooie toekomst in de horeca voor zich weggelegd. Daar kon je tenmin ste nog eens wat beleven. Viel toch een beetje tegen. Nee, dan het leger. „Dat is pas actie." Maar je kan er pas terecht wan neer je zeventien bent. En dat duurt dus nog even. Die tijd vult ze nu op met het oriëntatiejaar. Er wordt serieus aan de conditie gewerkt. Veel sport: looptrai ningen, fitness-oefeningen en zelfverdediging „Lekker, hele dagen bezig zijn." Tussen de be drijven door leert ze van alles: ehbo, conflictbeheersing, ge- zondheidskunde, sociale vaar digheden, Nederlands, Engels en maatschappelijk gedrag. Een oriëntatiejaar Koninidijke Landmacht garandeert je een baan in het leger. Als je tenmin ste door de keuringen komt. Een breedgeschouderd Rambo-type hoef je niet te zijn, maar je moet ook weer niet een watje wezen. Ruim de helft van de kandida ten valt bij de eerste medische keuring af, vaak doordat blijkt dat het lichaam de belasting niet aan kan, of vanwege te slechte ogen. Er bleven er in Middelburg nog genoeg over om met twee klas sen van start te gaan. En er staat al weer een nieuwe lichting voor de deur. „Tijdens de open dag, eind vorig jaar, was er zoveel belangstelling dat we in het nieuwe schooljaar beslist weer met twee klassen kunnen star ten", zegt opleidingscoördina tor G. de RooijIedereen met een vbo of mavo diploma, mits me disch en psychisch oké, komt voor het oriëntatiejaar in aan merking. Zelfs zonder zo'n di ploma maak je nog een kans. Het bezit van de Nederlandse nationaliteit is een absolute Militaire oefeningen, branden blussen, en vechten tegen de MEZe zijn amper oud genoeg om brommer te mogen rijden. Maar ze hangen al wel in gevechtstenue tegen de klimwand. Scholieren van om en nabij de zestien jaar bereiden zich op het ROC in Middelburg voor op een baan bij de Koninklijke Landmacht. De nieuwe, één jaar durende opleiding, juicht de legergroene informatiefolder, is nu al 'waanzinnig populair'. vereiste. Toch is voor Adi Torna, een 18-jarige Roemeen die ruim vier jaar geleden naar Neder land kwam, en inmiddels met het vbo-diploma metaaltech niek op zak loopt, een uitzonde ring gemaakt. Naar verwach ting verkrijgt hij binnenkort het Nederlanderschap. Daar is al vast op vooruit gelopen. Bevalt het oriëntatiejaar, dan kan je daarna zo het leger in. Je krijgt dan alle studiekosten te rugbetaald. Eenmaal voor be paalde tijd in dienst bij de Ko ninklijke Landmacht, kan je allerlei opleidingen volgen. Gratis je rijbewijs halen, hoort daar ook bij. Na een aantal jaren kan je bijtekenen als beroeps militair. Of terug naar de bur germaatschappij. Met de com plimenten van het leger, uitgedrukt in een aantrekkelijk geldbedrag. Zo'n oriëntatiejaar kan je ook op andere gedachten brengen. Zeg je na afloop dag met je handje, dan kan je altijd nog de veiligheidssector in. Ten minste, wanneer je slaagt voor het examen beveiliging. De op leiding daarvoor is inbegrepen. Bij het diploma hoort ook een certificaat voor het werken met kleine blusmiddelen. Maar vooralsnog lonkt de Landmacht. De twee Middel burgse klassen hebben de smaak al behoorlijk te pakken. Van de 46 jongens en meiden die ruim vier maanden terug aan het avontuur begonnen, hebben er nog maar twee afgehaakt. Niet voor iedere deelnemer is een job bij de Koninidijke Landmacht eerste keus. De Vlissingse Marloes Krul, die als vbo'ster het diploma uiterlijke verzorging haalde, wil het liefst bij de marine. Ze is al zo'n zes jaar lid van het zeekadetten- korps. Maar de keuring voor de marine bleek net iets te streng voor haar. Nu lokt de strijd macht te land. Wat Rene Auperlée (16) uit Borssele betreft, sturen ze hem straks zo naar het verre buiten land. De Luchtmobiele Brigade lijkt hem wel wat. Zie je nog eens wat van de wereld. Hij be schouwt dat als één van de aan- trekkelij kste kanten van een j ob in het militair bedrijf. Voorals nog moet hij genoegen nemen met excursies naar de kazernes in plaatsjes als Oirschot, Erme- lo en Schaarsbergen, met bivak keren op de heien als het meezit een bezoek aan een legerplaats in Duitsland. Want het is na tuurlijk wel de bedoeling dat met zoveel mogelijk facetten van het militair bedrijf wordt kennisgemaakt. Of Karlijn van den Hoven (17) uit Goes daarmee is te overtui gen, valt nog te bezien. Voorals nog ziet ze het oriëntatiejaar als opstap naar een baan bij de marechaussee, liefst als lid van een keurkorps dat vliegvelden bewaakt. „Gewoon politie- agentje spelen lijkt me niets. Ik wil actie." Wat dat betreft zit ze tenminste al met haar klasgenoten op één lijn. Henk Postma De grenzen tussen universi teit en hogeschool zullen de komende jaren vervagen. En daarmee, voorspelt mededirec teur A. Vermunt van de Hoge school Zeeland, sluipt het wetenschappelijk onderwijs vanzelf de provincie binnen. Zo wordt Zeeland, na eeuwen aan de zijlijn te hebben gestaan, dan toch nog universiteitspro vincie. De ontwikkeling is een onver mijdelijk gevolg van de Europe se eenwording. Nederland is nu nog een buitenbeentje in de on derwijswereld. Zo wordt hier verschil gemaakt tussen weten schappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs. Andere lan den kennen dat onderscheid niet of veel minder. Nederland zal die landen daarin moeten volgen. Dit jaar wordt daar een begin mee gemaakt. Volgens Vermunt betekent dit voor de Zeeuwse hogeschool een uitgelezen mogelijkheid om een sterke positie te verwerven op de markt van universitaire stu dies. De sleutel daartoe wordt gevormd door de zogenaamde masteropleidingen. Dat zijn eenjarige opleidingen waarmee hogeschool-studenten na hun studie een internationaal er kende mastertitel kunnen beha len. Internationaal bezien is die mastertitel zo'n beetje te verge lijken met de doctorandustitel van de Nederlandse universitei ten. Zo'n beetje, want in het bui tenland begrijpen ze vaak niet eens wat een doctorandus nu ei genlijk is. De doctorandus zal dan ook naar de achtergrond verdwijnen, en ook master gaan heten. Voor de Hogeschool Zeeland zijn die masteropleidingen niets nieuws. Integendeel, de school was bijna vijftien jaar geleden de eerste die de titel in Neder land introduceerde. Omdat Ne derland de internationale mas tertitel niet erkende, ging de hogeschool in zee met Britse universiteiten. Officieel werd het zo gespeeld dat de Vlissingse school de masteropleidingen verzorgde namens de Engelse universiteiten. De Zeeuwse hogeschool hielp sindsdien in Vlissingen zo'n 450 studenten, onder wie ook veel buitenlanders, aan de masterti tel. Het begon met de aan de zeevaartschool gelieerde mas- teropleiding total quality ma nagement. Daarna volgden maintenance safety manage ment, business administration, supply chain management en integral port management. Die laatste opleiding werd door de hogeschool zelf ontwikkeld, in samenwerking met een Schotse, een Duitse en een Belgische uni versiteit. De truuk waarmee de Zeeuwse hogeschool masteropleidingen in huis haalde, werd al snel door andere hogescholen nagedaan. Iedere zichzelf respecterende hogeschool heeft tegenwoordig wel een aantal masteropleidin gen. Nu ook Nederland de daar aan verbonden titel officieel gaat erkennen, en wel als uni versitaire graad die gelijk staat aan doctorandus, is er rijksfi nanciering voor op komst. Tot dusver moeten de scholen, of liever de studenten, de titel zelf betalen. Kosten: een dikke 11.000 euro. Aanvankelijk zag het er naar uit dat alleen de universiteiten voor Rijksfinanciering in aanmer king zouden komen. Volgens Vermunt is de minister daar in middels op aan het terugkomen. Ook hogescholen, zo is nu de be doeling, krijgen de kosten straks vergoed voor zover het gaat om titels die aan 'maat schappelijk relevante' opleidin gen zijn verbonden. Netwerk De Zeeuwse hogeschool is veel te klein om zelfstandig allerlei nieuwe masteropleidingen te ontwikkelen. „Het is een illusie te denken dat we op ons eentje zomaar een aantal masteroplei dingen uit de grond kunnen stampen. Ons beleid is er dan ook op gericht om het samen met anderen te doen. En daarbij mikken we op buitenlandse uni versiteiten. De afgelopen vijf tienjaar hebben we een machtig internationaal netwerk opge bouwd. Daarnaast zijn we als Zeeuwse hogeschool op een aantal terreinen, zoals water en duurzame ontwikkeling, voor universiteiten een interessante partner voor de ontwikkeling van programma's." Internationaal wordt de Zeeuwse hogeschool volgens Vermunt nu al beschouwd als instituut met een universitaire uitstraling. „We krijgen erken ning van universiteiten in Enge land, Spanje, Duitsland, België, Frankrijk. We hebben een aca demisch bestand van een groot aantal buitenlandse professo ren en andere hoog gekwalifi ceerde academici. Onze studen ten studeren bij hen af, en hun studenten maken gebruik van onze programma's. In de ge zondheidszorg is het zelfs zo dat buitenlandse universiteiten van onze programma's gebruik ma ken om hun studenten te laten promoveren." Om sterk te staan in de concur rentiestrijd met de Nederlandse universiteiten wil de Zeeuwse hogeschool al vanaf het eerste leerjaar programma's gaan aan bieden die rechtstreeks, en dus sneller dan nu, naar het behalen van een mastertitel leiden. „Want studenten zullen hun tijd optimaal willen gebruiken." Henk Postma Het oriëntatiejaar Koninklijke Landmacht biedt veel sport: looptraining en fitness-oefeningen. Getrouwd, kinderen, drukke baan, actief in de sportver eniging, sociale verplichtin gen... En dan ook nog studeren. Kan best, zeggen ze bij het Re gionaal Opleidingen Centrum, afdeling volwassenenonder wijs, in Goes. Gewoon even een individueel trajectje uitstippe len, en dan komt dat diploma er wel. Vroeg of laat. Een gewone scholier doet er drie jaar over. Volwassenen kunnen het in de helft van die tijd. Maar ze mogen er ook tot Sint Jutte- mis mee bezig zijn. Wie het mbo- diploma administratie wil ha len, kan dat in Goes op vele ma nieren. Of je er als boekhouder of directiesecretaresse mee aan de slag wil, het maakt niet uit. Het sleutelwoord is flexibiliteit. Afstand-onderwij s Al enkele jaren geldt de Goese ROC-opleiding als het school voorbeeld van maatwerk in het onderwijs. En de opleiding is niet van plan die voorhoede functie prijs te geven. Zo wordt nu naarstig gewerkt aan de ver volmaking van een website voor afstand-onderwijs. Cursisten hoeven straks, als ze dat willen, niet eens hun huis meer uit. De communicatie met docenten loopt dan via de computer. In de vakpers sprak men onlangs al over de schoolsite van de maand. „Er zijn", zegt afdelingscoördi nator Anton Bitter, „gigantisch veel wegen die naar een diploma leiden. Volg onze dagopleiding, en na zestien maanden ben je er mee klaar. Kom 's avonds naar school, en het kan in twee jaar. En wanneer je het heel erg druk hebt? Dan pak je geen drie avon den, maar neemt je er twee of één per week, en dan doe je er drievier j aar of langer over. Wil je ook eens overdag? Kan even eens." Jaarlijks maken zo'n 160 vol wassenen, afkomstig uit heel Zeeland, van de mogelijkheden gebruik. Het is een gemêleerd gezelschap. Iedere deelnemer heeft wel weer een andere ach tergrond. De een komt binnen met een havo-diploma. De an der zonder noemenswaardige vooropleiding, maar wel met een heleboel werkervaring. „Dan nemen we instaptoetsen af. Die kunnen er toe leiden dat voor bepaalde lesgedeelten vrij stelling wordt gegeven, of dat geadviseerd wordt eerst eens wat extra kennis of vaardighe den op te doen." Behalve voor administrateur/- boekhouder en directiesecreta riaat kunnen in Goes ook oplei dingen worden gevolgd voor commercieel of administratief- juridisch medewerker. Die zijn heel wat minder flexibel. Ze kunnen bijvoorbeeld niet 's a- vonds worden gevolgd. Af stand-onderwijs kan dat euvel wellicht in de toekomst verhel pen. In ieder geval is de Zeeuwse sportraad bijzonder geïnteres seerd. „De vraag is gerezen", zegt Bitter, „in hoeverre beoefe naars van topsport nog moge lijkheden hebben om onderwijs te volgen. Daar spelen we zeker op in." Henk Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25