Schouwse eerste hulp te ver weg PZC ZEEUWSE llllll" Man neergeschoten in Vlissingen CNV wil verplicht vrij williger s werk voor scholieren 0 Met 104 de oudste man van Zeeland Dood Nederlanders in Kashmir duister Vervoerstijd van drie kwartier tot een uur is langste van Nederland Drie mannen gelyncht in Kaapstad Hard-glazen deuren Justitie haalt alles uit de kast Krakeling vloert Bush Spullen Duitse korporaal gevonden Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Nat Tot in de middag of avond regen. Zwakke tot matige zuidwestenwind bij 7 graden. 245e jaargang no. 12 dinsdag 15 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) door Famke van Loon ZIERIKZEE - De spoedei sende medische zorg is voor Schouwen-Duive- land - samen met de Wad deneilanden - het slechtst bereikbaar van heel Ne derland. Tot die conclusie komt het College Bouw Ziekenhuisvoorzienin gen. Met vervoerstijden van drie kwartier tot een uur valt het eiland buiten alle normen. In opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft het Colle ge Bouw Ziekenhuisvoorzie ningen alle ziekenhuizen in Ne derland langs de meetlat gelegd. Daarbij is gekeken of een zie kenhuis voldoet aan de Haagse criteria op het gebied, van kwa liteit, bereikbaarheid en betaal baarheid. Wat betreft de bereikbaarheid is onderzocht of een ziekenhuis binnen dertig minuten te berei ken is, zoals de Tweede Kamer wil, of anders binnen de 45 mi nuten, die Minister Borst als norm wil nemen. Uit het rapport 'spreidingstoets ziekenhuizen' van Bouw, dat vandaag op het bureau van Mi nister Borst wordt neergelegd, blijkt dat die bereikbaai'heid van de zorg te wensen overlaat. Geldt de eerste norm van twee keer vijftien minuten vervoers tijd als meetpunt, dan valt 17,5 procent van het Nederlands grondgebied buiten de boot. Wanneer het tweede, ruimere criterium van 45 minuten wordt KAAPSTAD - Een woedende menigte heeft zondag in Kaap stad in Zuid-Afrika drie man nen die werden verdacht van moord, levend verbrand. Dit zei de politie gisteren. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Drieduizend mensen in de zwarte woonwijk Khalyelistha beschuldigden het drietal ervan zakenlieden te hebben gedood. Volgens de autoriteiten hadden bewoners van een andere wijk de drie vrijdag gepakt en over gedragen aan de politie. Die liet hen twee dagen later vrijAFP Advertentie gehanteerd, is ruim 99 procent van Nederland gedekt. Alleen de Waddeneilanden en Schouwen-Duiveland kun nen ook aan die eis niet vol doen. Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid S. Buijs (CDA), die het rapport gisteren al in handen had, neemt deze slechte score van Schou wen-Duiveland hoog op. Vol gens het Bouw-rapport door staan ook Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen de vuur proef niet glansrijk, maar dat wijt de CD A-er aan het feit dat het bereik van de Belgische zie kenhuizen in het onderzoek buiten beschouwing is gelaten. De Waddeneilanden nemen een bijzondere positie in. „Geen en kele situatie is zo pregnant als Schouwen-Duiveland. Het ei land valt buiten de normen en wordt in het rapport met name genoemd als uitzondering, waar de tijden boven de 45 minuten komen", aldus Buijs. Wethouder D. van der Wekken van de gemeente Schouwen- Duiveland wijst de ontmante ling van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee aan als dé oorzaak van deze 'onverant woorde situatie'. „Dat blijkt nu een verkeerd besluit te zijn ge weest." Aankloppen Hij verzekert dat de gemeente na bestudering van de cijfers bij de minister zal aankloppen om in te grijpen, net als in Dirks- land. „Nu hebben we een ijzer- sterk wapen in handen." Er moet in zijn optiek geld komen om het ziekenhuis in Zierikzee weer op te tuigen en een goede medische zorg op het eiland te garanderen. In deze opvatting lijkt de wethouder gesteund te worden door Bouw. Deze vindt dat in dunbevolkte gebieden 'altijd behoefte is aan een alge meen ziekenhuis (basiszieken huis) dat tenminste een basis pakket van tweedelij nszorg, in clusief spoedeisende hulp en in tensive care, kan leveren'. Ook Buijs zegt Borst te willen wijzen op haar verantwoorde lijkheid als minister maar vindt hierin ook een taak weggelegd voor het Goese ziekenhuisbe stuur: „Ik hoop dat de directie van de Oosterscheldezieken- huizen op grond hiervan bekijkt hoe zij deze situatie kan verbe teren." De Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen was gisteren niet op de hoogte van de conclusies van college Bouw. Secretaris De Jong kon daarom niet reageren. Na de schietpartij werd de Bonedijkestraat afgesloten voor het politieonderzoek. Glashandeli MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bij een schiet partij in de Vlissingse Bonedij kestraat tussen de Minister Lelystraat en President Roose- veltlaan is gistermiddag rond half drie een man door kogel- schoten gewond geraakt. Hij is met de ambulance naar het zie kenhuis in Vlissingen gebracht. Volgens de politie verkeert hij niet in levensgevaar. De politie hield tien minuten na de melding in diezelfde buurt een verdachte aan. Later werd nog een tweede man opgepakt. De 22-jarige man uit Rotterdam en de 27-jarige man uit Vlissin gen zitten nog vast. Het door de dader weggegooide wapen is in middels gevonden met behulp van een politiehond. Er is door de politie veel inspanning ver richt om het wapen te vinden in de kinderrijke omgeving. Volgens buurtbewoners zijn er drie schoten gelost. De schiet partij volgde na een woorden wisseling op straat waarbij meer mannen dan de verdach ten en het slachtoffer betrokken waren. Op de plaats van de ruzie stond een auto met een kapotte achterruit. Op het dak van de auto lag een fiets. „Ik kan in dit stadium van het onderzoek niet zeggen van wie de auto is", zei politievoorlichter M. van de Vreugde. Direct na de schoten zag een Vlissings echtpaar een 'donkere grote man met een bos zwart haar weglopen „Hij had een klein blinkend wapen in zijn hand en deed geen enkele moei te dat te verbergen. Hij liep heel rustig, tot hij bij de poort kwam. Hij schopte een paar keer tegen de muur en begon pas toen te rennen." In eerdere jaren vonden er ook al vuurgevechten plaats in de Bo nedijkestraat. Op 30 december 1996 raakten twee mannen uit de drugsscene en een omstander gewond. In april vorig jaar leid de een uit de hand gelopen woordenwisseling tot een schietpartij in dezelfde straat. Een 26-jarige Vlissinger raakte toen gewond, maar niet levens gevaarlijk. In de Bonedijkebuurt wordt al jaren veel in drugs gehandeld. Een speciaal politieteam voerde eerder een schoonveegactie uit. Daarmee kon het kwaad niet worden uitgebannen. Bij huis zoekingen werden vorig j aar j uli cocaïne en wapens gevonden. foto Lex de Meester Enkele bewoners van de flat de Harlekijn mopperden gisteren na over de 'verloedering van de buurt'. „Zo raakt de Bonedijke straat nooit haar slechte naam kwijt", zeggen ze. „Toch was het hier het afgelopen jaar een stuk rustiger. Misschien komt het omdat er veel huizen leegstaan omdat die binnenkort gesloopt worden of omdat er meer blauw op straat is." De man die geschoten heeft, moet flink gestraft worden, vin den ze. „Ik vrees alleen dat hij over een weekje alweer vrij op straat rondloopt", voorspelt buurtbewoner Rob. door Euqène Verstraeten AXEL - Ko de Lavoir uit Axel, de oudste mannelijke inwoner van Zeeland, is gisteren 104 jaar geworden. Dat vierde hij gistermiddag met familie en kennissen in het bejaarden huis de Vurssche in Axel, waar hij al zestien jaar woont. Hij kreeg ook de felicitaties van burgemeester J. Mulder. Hoewel hij dagelijks een tien tal sigaren in rook laat opgaan, verkeert Ko de Lavoir nog in goede gezondheid. De commu nicatie met de buitenwereld loopt al een paar jaar wat stroefjes. Hij is stokdoof en praten gaat hem ook niet goed af. Het personeel van de Vurs sche kan wel redelijk commu niceren met de hoogbejaarde bewoner via gebarentaal en gezichtsuitdrukkingen. De recente verhuizing naar de nieuwbouw van de Vurssche was voor de meeste bewoners een ingrijpende gebeurtenis, maar Ko is al weer aardig aan zijn nieuwe thuis gewend. Ge zien zijn hoge leeftijd is hij niet al te actief meer. Hij geniet echter nog van alles wat er om hem heen gebeurt. Het was gisteren de zeventien de keer dat een man in Zeeland zijn 104de verjaardag vierde. Recordhouder bij de krasse heren is nog steeds Jan Kip uit Dreischor, die in 1958 op 107- jarige leeftijd overleed. Er zijn twee dames in Zeeland ouder dan Ko de Lavoir. Zij zijn bei den in augustus 105 geworden. S. Smit uit Zierikzee bereikte die leeftijd op 8 augustus en is daarmee de oudste inwoner van Zeeland. In Haamstede werd op 19 augustus J. Bos- van den Hoek eveneens 105 jaar oud. Het personeel van de Vurssche kan door middel van gebaren taal en het lezen van zijn ge zichtsuitdrukkingen redelijk communiceren met de dove Ko de Lavoir. foto Camile Schelstraeten van onze redactie binnenland UTRECHT - Scholieren moeten verplicht zo'n twee weken op 'maatschappelijke stage'. Door de 'sociale dienstplicht' worden de jongeren verantwoordelijker voor elkaar en de samenleving. Zij moeten oog krijgen voor meer dan hun eigen materiële welzijn. Dat heeft voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV gister middag gezegd tijdens zijn nieuwjaarsrede. Jongeren krij gen via vrijwilligerswerk in bij voorbeeld de zorg-, veiligheids- of welzijnssector 'directe en on misbare' kennis van de samen leving. Volgens de CNV-voorzitter heb ben jongeren te weinig belang stelling voor vrijwilligerswerk. Terwijl zij naast hun middelba- re-schoolopleiding wel vaak de tijd nemen om via bijbaantjes in hun eigen materiële behoeften te voorzien. Justitie in Amsterdam duldt bij de bruiloft van prins Willem- Alexander en Maxima geen enkele ordeverstoring. Repressie ve maatregelen zijn mogelijk. Verdachte personen kunnen al in de weken voor de bruiloft op 2 februari preventief worden vastgezet. De Amerikaanse presi dent George Bush moest zich gisteren met een be schadigd gezicht aan het volk vertonen. „Ik voel me prima", liet hij de massaal uitgerukte pers weten. Hij viel zondagmiddag flauw, nadat hij zich verslikte in een krakeling, en hij kwam hard op de grond terecht. Drie jaar geleden vonden vader en zoon Midavaine in de dui nen bij Oostkapelle een munitiekist vol persoonlijke spullen, die in de Tweede Wereldoorlog door een Duitse korporaal was begraven. Na lang zoeken vonden ze de dochter van de inmiddels overleden man. Zij zal de kist binnen- "I - V kort in ontvangst mogen nemen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; onderwijs: 17,19,21, 25,27 en 29; sport: 30 en 31. door Harald Doornbos ISLAMABAD - De twee Neder landers die zondag in Kashmir werden doodgeschoten door In diase militairen, zouden niet, zoals het Indiase leger beweert, met messen hebben ingestoken op Indiase militairen, maar zijn vermoord toen zij een vrouw te hulp kwamen die door Indiase troepen werd afgeranseld. Dit schrijft een Kashmirse krant in Srinagar, de 'Greater Kashmir'. De namen van de twee mannen, die naast een geldig Nederlands paspoort ook een Nederlands rijbewijs op zak hadden, zijn Ahmed El Bakiouli en Khalid El Massouui. Zeker één van de twee kwam uit Eindhoven. De twee, die op een toeristenvisum op 26 december India binnen kwamen, zijn waarschijnlijk van Marokkaanse afkomst. Volgens de krant waren de twee Nederlanders al enkele dagen in Srinagar, de hoofdstad van Kashmir. Ze hadden een kamer gehuurd op een van de vele woonboten. Ze gingen volgens de eigenaar van de woonboot el ke ochtend naar de moskee om te bidden. Op zondag zouden ze opnieuw naar de moskee zijn gelopen toen ze, volgens de Kashmirse krant, zagen hoe een moslimvrouw door Indiase sol daten werd geslagen. De Neder landers probeerden het voor haar op te nemen, maar ze raak ten zelf al snel slaags met de sol daten. Die zouden daarop het vuur hebben geopend waarbij de twee gedood werden. Het Indiase leger blijft volhou den dat de twee Nederlanders een groepje militairen te lijf gin gen met messen en probeerden hun wapens te stelen. Maar op vallend is dat het leger, dat in het geval van politiek geweld al tijd spreekt over 'moslimterro risten' deze bewoordingen in een persverklaring vermijdt. GPD (Advertentie) Terpstra hekelde verder de kwaliteit van het voortgezet on derwijs. Volgens hem is het hui dige vakkenpakket onvoldoen de om jongeren goed voor te bereiden 'op hun maatschappe lijke deelname in hun latere le ven'. Een schooldiploma zou pas volledig zijn als scholieren een stage van zo'n tachtig uur hebben doorlopen bij een instel ling naar keuze. De werkervaring die scholieren tijdens hun stage opdoen, is vol gens de CNV-voorman overi gens niet alleen in het voordeel van de jongeren zelf. De erva ring die wordt opgedaan, komt volgens hem ook de maatschap pij als geheel ten goede. In een reactie zegt de vakcentra le FNV wat moeite te hebben met het verplichte karakter van de stage. „Je zou het kunnen sti muleren en de mogelijkheden verruimen, maar niet verplich ten. De term vrijwilligerswerk zegt het al: vrijwillig", aldus een FNV-woordvoerder. ANP naam:K noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- traat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:0 noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maand met nummer- automatische incasso 19,25). per kwartaal met handtekening: f automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- C vens. In de colofon Ireft d nadere informatie aan. 'g gg J Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ZSwESZ ma di wo do vr za (postzegel niet nodig) Bijlage: Leren in de fabriek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1