CDA wil webcafés voor jeugd PZC Oostkapelse speurders halen oorlogsverleden uit duinzand Pril begin van databank over Zeeuwse jeugd Nehalennia beste in debat-wedstrijd Vrouwen zijn sterk genoeg om op vissersboot te werken Leefbaar Nederland onduidelijk over toekomst Borssele Lagere drempel voor internet Jaarvergadering Folkrockgroep Real Ones speelt in Eeklo Zeldzame wintergasten onder vogels dinsdag 15 januari 2002 door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugd moet meer mogelijkheden krijgen om te internetten. De Statenfractie van het CDA wil het gebruik van dit medium door jongeren stimuleren door de oprichting van internetcafés. Gedeputeerde T. Poppelaars gaat de behoefte daaraan pei len. In het buitenland kunnen jon geren vanuit elke uithoek com municeren met mensen over de hele wereld. Op steeds meer plaatsen zijn internetcafés waar tegen betaling gemaild kan worden. Het CDA denkt dat ook de Zeeuwse jeugd daaraan be hoefte heeft. „Wij willen Zeeuwse jongeren meer met internet in contact brengen", zei fractievoorzitter L. Nederhoed-Zijlstra gisteren bij de behandeling van de ICT- nota van de provincie in de com missie algemeen bestuur. Zij stelde voor als provincie een proef te beginnen met een soort internetcafé. De PvZ ondersteunde de extra aandacht voor jongeren. Poppe laars (CDA, communicatie) zeg de toe bij jongeren zelf te gaan informeren of zij daar iets in zien. „Ik weet namelijk niet of er een hiaat is in de mogelijkheden voor internet." Trapveldjes D66 vestigde de aandacht op di gitale speelplaatsen waar jon geren kennis kunnen maken met internet. Goes en Heinkenszand beschikken over zulke 'digitale trapveldjes', volgens P. van Veen een idee van haar partijgenoot minister Van Boxtel (ICT). De VVD wees erop dat ook in som mige buurthuizen computers staan waarop ge-internet kan worden. J. Suurmond van de WD pleitte voor een elektroni sche ideeënbus, waar burgers hun ei kwijt kunnen. „ICT biedt de kans tot tweerichtingsver keer met burgers. Die kans moe ten we optimaal benutten", pro pageerde hij. Suurmond herkende zich dan ook niet in de waarschuwingen van met name PvdA en SGP voor de kwade kanten van de computer. ,,De computer kan ook erg vervreemdend werken. Je ziet tegenwoordig al inter net versla af den. Straks moeten we nog een ontwenningskuur gaan aanbiedenwaarschuwde M. de Koster (PvdA). SGP'er T. van Oostenbrugge wees op de '7 keer 24-uurseco- nomie' die door de informatie- en communicatietechnologie ontstaat. Ook voor de politici had hij een waarschuwing: „La ten we internet niet gaan mis bruiken. Nu zitten we te veel in de vergaderkamers, straks zit ten we te veel op zolder achter de computer. We moeten naar buiten, naar de burger." Hapsnap Provinciale Staten toonden zich gematigd tevreden over het be leid dat Gedeputeerde Staten gaat voeren om ICT te stimule ren: een goede aanzet en blij dat de nota er na anderhalf einde lijk ligt. Wel misten sommige fracties de samenhang tussen de verschillende beleidsterreinen. „Hapsnap", oordeelde De Kos ter (PvdA). „ICT wordt iets te veel gezien als een doel op zich, terwijl het meer een middel moet zijn", meende Van Oosten- brugge. Het provinciebestuur trekt bijna 650000 euro uit voor ICT. Maar daar blijft het niet bij beloofde gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, ICT). „Als je dit echt serieus neemt, moeten we er de komende jaren meer doorgaan en dan zal er ook geld bij moeten. Wat het college be treft, gebeurt dat ook. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Jongeren zijn wel degelijk geïnteresseerd in politiek, zo bleek gisteren uit twee jeugddebatten in Middel burg. Zo'n vijftig leerlingen van vijf Zeeuwse scholen beten gis teren van zich af in de voorronde van 'scholieren op weg naar het Lagerhuis'. Het team van scho lengemeenschap Nehalennia bleek het best. In de daarna ge houden voorbereiding voor het Nationaal Jeugddebat gaven jongeren blijk van visie op de maatschappij. Er moet een einde komen aan de discriminatie bij uitgaansgele genheden, jongeren moeten di rect naar de politiek kunnen stappen, leraren kunnen de aan sluiting op de leerlingen niet vinden en het moet afgelopen zijn met de uitbuiting van jon geren door werkgevers. Die vier stellingen waren gisteravond in het Abdijcomplex in Middel burg punt van discussie in de voorbereiding op het Nationaal Jeugddebat in de Tweede Ka mer. Vijftien Zeeuwse jongeren discussieerden erover met el kaar en met leden van Provinci ale Staten, gemeenteraden en een Tweede-Kamerlid. Het stoppen van discriminatie en het toegankelijker maken van de politiek voor de jeugd zijn uiteindelijk uitgekozen om op de agenda te zetten voor het Na tionaal Jeugddebat. De jongeren zeggen dat uitsmij ters van uitgaansgelegenheden nogal eens om onduidelijke re denen toegang weigeren aan 'mensen met een kleurtje'. Om dat een halt toe te roepen zou den uitsmijters moeten worden bijgeschoold. Ook moet er meer controle komen om discrimina tie tegen te gaan. Verder is het volgens de Zeeuwse jeugd nu'te ingewikkeld voor jongeren om politieke partijen te benaderen. Partijen zouden bijvoorbeeld een contactpersoon moeten be noemen. Jongeren uit alle provincies kie zen twee stellingen uit die zij hoog op de politieke agenda wil len plaatsen. De agendacom missie van het Nationaal Jeugd debat kiest er vier stellingen uit voor het Nationaal Jeugddebat op 22 oktober in de Tweede Ka mer. Luisteren Om te kunnen debatteren is het goed om te leren luisteren, bere deneren en te motiveren. Daar mee hielden gistermiddag" vijf tig leerlingen van vijf Zeeuwse scholen zich bezig tijdens de voorronde van de debatcompe titie Scholieren 'op weg naar het Lagerhuis'. De VARA organi seert de competitie voor de vier de keer. Landelijk doen 164 scholen mee en elke school vaar digt tien leerlingen af voor de voorronde. Uit Zeeland streden gisteren scholengemeenschap Nehalennia (Middelburg), Ste delijke scholengemeenschap De Rede (Terneuzen), Zwin College (Oostburg), ROC Zeeland (Goes en Scheldemond (Vlissingen) om de provinciale titel. Teams namen het genadeloos tegen el kaar op door te discussiëren over stellingen als: de Zeeuwse kerncentrale moet dicht, Ne derland moet een republiek worden, is het ontslag van de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen de oplossing voor de problemen, er moet een Pa lestijnse staat komen en om Zeeland open groen te houden, moeten bedrijven die veel ruim te nodig hebben verhuizen naar Rotterdam en Antwerpen. Teamspirit De jury beoordeelde scholieren op de kracht van de gebruikte argumenten, de manier van de batteren en de teamspirit. Het team van scholengemeenschap Nehalennia rolde als provincia le winnaar uit de bus. Dat gaat nu door naar de achtste finale, die op 13 februari wordt gehou den in de Rode Hoed in Amster- dam. De twee daaruit overblij vende teams gaan door naar de finale op 23 maart. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De provinciale welzijnskoepel Scoop presen teert donderdag het begin van een heuse databank over de Zeeuwse jeugd en haar groei kansen. De databank Jeugdmo- nitor Zeeland moet uitgroeien tot informatiepunt over de bele vingswereld van jongeren, hun positie en ambitie, scholing en welzijn. De Jeugdmonitor moet ontwik kelingen en trends bij de jeugd zichtbaar maken, in zaken als onderwijs en gezondheid, maar ook in ruimtegebruik, wensen en interesses. De gegevens ko men per 17 januari op internet via de website van Scoop. De eerste gegevens in de nog prille databank, waaronder een enquête onder 4500 ouders van vierjarige kinderen, worden donderdag in de Scoopera in Middelburg bekendgemaakt voor gemeenten, provincie en instellingen die met de informa tie gaan werken. De Jeugdmo nitor kost de provincie en de Zeeuwse gemeenten 170.000 euro per jaar en is in principe in 2009 af. In 2003 beslissen ge meenten en provincie of de Jeugdmonitor voldoende waar de heeft om dat plan te voltooi en. De databank steunt op drie ge gevensstromen, die doorlopend worden aangevuld. Een belang rijke bron zijn allerlei instellin gen die met jeugd te maken heb ben, zoals politie, Bureau Jeugdzorg, Zeeuwse Sportraad en de gemeenten die zelf jeugdonderzoeken doen. Een tweede stroom moet van kinde ren en jongeren zelf komen via interactieve activiteiten. De derde gegevensstroom komt uit de vierjaarlijkse ondervra gingsronde die Scoop in 2001 heeft ingezet onder vier leef tijdscategorieën. Afgelopen zo mer was dat de categorie nul tot zesjarigen. Dit jaar komen de zeven- tot elfjarige kinderen aan de beurt. In 2003 wordt de groep twaalf- tot zeventienjari gen onder de loep gelegd en een jaar later de achttien tot drieën twintig- jarigen. Vervolgens be ginnen de onderzoekers cle on dervragingsronde opnieuw bij de jongste categorie kinderen. Privacy De eerste ondervragingsronde beperkte zich tot de ouders die in 1997 een kind kregen. „De groep nul-tot zesjarigen is te di vers om in één vragenlijst te be strijken", legt projectleider J. van den Boomgaard van Scoop uit. „Met de vierjarigen krijgen we informatie over zowel ge bruik van kinderopvang als be zoek van de basisschool." Waar mogelijk wordt de informatie per gemeente, kern of wijk uit gesplitst. „Een voorbeeld is het Belgisch schoolbezoek van Zeeuws-Vlaamse kinderen. Maar weer niet wanneer de in formatie de privacy kan schen den, bijvoorbeeld van Bureau Halt, of wanneer dat niet zinnig lijkt, zoals bij een vraag of er spelletjes in het gezin worden gespeeld", duidt onderzoekster A. Smit. De databank wordt donderdag voor het eerst ontsloten op in ternet. Vanaf dan kunnen ge meenten en instellingen om speciale analyses vragen op deelterreinen, ter ondersteu ning van nieuw beleid. BIERVLIET - De Nederlandse bond van plattelandsvrouwen afdeling Braakman houdt woensdag 23 januari de jaarver gadering in De Gentsche Poort in Biervliet. Tijdens de bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, hoopt de bond de vacatures voor twee be stuursleden te kunnen invullen. Na het afhandelen van de huis houdelijke agendapunten ver zorgt A. Machielsen uit IJzen- dijke een lezing over haar medicinale kruidentuin. De tuinclub Parnassia van de plat telandsvrouwen komt donder dag 17 januari om 19.30 uur al bij elkaar in de Gentsche Poort. Daarna gaan de aanwezigen on der leiding van C. Termont een windlicht ertsen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vrouwen kun nen wel op vissersschepen wer ken. Het idee dat het werk voor hen te zwaar zou zijn, klopt niet, vindt commissaris van de ko ningin W. van Gelder. Hij steunt daarmee het voorstel van de Amsterdamse socioloog R. van Ginkel die vorige week sugge reerde vrouwen aan boord te ne men, omdat er een bemannings probleem in de visserij bestaat. Van Gelder reageert op schei dend Productschap-voorzitter D. Langstraat en A. van Seters, actief lid van het Vrouwen in de Visserij-netwerk (VinVis). Zij wezen het voorstel van Van Gin kel af, omdat vrouwen het werk in de zeevisserij fysiek niet aan zouden kunnen. Het zou te veel van hen vergen. „Het beelcl dat zo ontstaat van de visserij, klopt gewoon niet", stelt Van Gelder.,Het is een ver keerd en achterhaald beeld. Ik heb vorig jaar een visreis ge maakt met de Arnemuidse vis- kotter Arm 44. En wat mij daar bij is opgevallen, dat er voor bijna alle werkzaamheden wel hulpmiddelen zijn. Alleen het openslaan van het net vergt veel EEKLO - Real Ones, een folk rockgroep uit Noorwegen, speelt vrijdag 25 januari in de N9 Villa in hel West-Vlaamse Eeklo. De Real Ones maakten vorig jaar furore in Vlaanderen met een spetterend optreden op cle Gentse Feesten. In thuisland Noorwegen behoort de vijf- mansgroep intussen tot de grote acts, in de rest van Europa bouwt de band langzamerhand faam op door de live-optredens. Eerst als voorprogramma van voorbeelden als The Pogues en Mike Scott (Waterboys), maar tegenwoordig steeds vaker op eigen kracht. Overigens oriënteren de Real Ones zich steeds breder. De Noord-Europese en Keltische geluiden worden aangevuld met Afrikaanse en Arabische in vloeden. Het optreden in N9 Vil la begint om 21.00 uur. kracht, maar daar blijft het ook bij." Om aan te geven dat vrouwen de meeste werkzaamheden op een modern vissersvaartuig kunnen verrichten, neemt Van Gelder zichzelf als voorbeeld: „Ik zou het zelf ook kunnen, denk ik, al ben ik dat soort werk niet ge wend. Het werkritme, tien uur rust, vijf uur werken, is goed te doen. Maar ik moet erbij zeggen, dat de Arm 44 een modem schip is. En j e hebt natuurlijk het soci ale aspect. Een visser is vier, vijf dagen van huis." Rustig B. Marijs, schipper/reder van de Arm 44, erkent wat Van Gelder zegt. „Er is veel verbeterd aan de arbeidsomstandigheden in vergelijking met vijftien, twin tig jaar geleden. Maar de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat cle reis met. Van Gelder een rustige was. Wij hebben toen niet zo veel gevangen. Dan hoef je niet zo lang achter elkaar te staan. En het weer was redelijk. Het is anders, als je veel vangt en het stormt." Vrouwen zouden het werk aan boord dus kunnen doen. „Zeker als je erin bent opgegroeid", zegt Marijs. „Je moet natuurlijk niet al tien jaar op kantoor heb ben gewerkt en op zee gaan. Maar dat geldt ook voor man nen." Toch is het volgens Marijs geen goed idee om vrouwen toe te la ten. „De zeevisserij is een man- nenwereldje. Dat geeft een be paalde sfeer, waarin vrouwen moeilijk thuishoren. En omdat je zo op elkaar bent aangewe zen, is dat erg belangrijk. Ook tussen mannen moet het klik ken. Anders gaat het niet." Opvoeding Afgezien daarvan vindt Marijs het principieel onjuist dat vrou wen vier tot vijf dagen van huis zijn. „Vrouwen kunnen het bes te de kinderen opvoeden. Dat is zeker zo belangrijk om goede vissers te krijgen. En in het alge meen: laten ze eens een onder zoek doen naar het effect van het buitenshuis werken van vrouwen op de opvoeding," Commissaris van cle koningin Van Gelder kan zich de bezwa ren voorstellen. „Maar mij gaat het daar niet om. Door te stellen dat vrouwen het werk niet aan kunnen, wordt een beelcl ge schetst van de visserij, dat niet meer klopt met de werkelijk heid. Dat wil ik corrigeren." Wim (links) en Guy Midavaine met de persoonlijke bezittingen van de Duitse militair. foto Lex de Meester doorJacques Cats OOSTKAPELLE - Vader en zoon Midavaine uit Oostkapelle hebben met de ontdekking van een kist in het duingebied nabij hun woning een persoonlijk stukje oorlogsverleden ontra feld. De inhoud bracht ze na en kele jaren van zoeken op het spoor van de familie van een Duitse korporaal. Die reageerde bijzonder verrast dat ruim 35 jaar na de dood van vader Hans Bogner nog zoveel persoonlijke bezittingen opdoken. Wim Midavaine en zijn 15-jari- ge zoon Guy hebben een geza menlijke hobby: zij zoeken graag met een metaaldetector naar restanten uit het verleden. De oogst levert de ene keer de ontdekking van een oude munt op, een ander moment zijn het lege hulzen, in een enkel geval betreft het zelfs een mortiergra naat. Een keer gaf de detector zo'n geweldig signaal af dat het tweetal meende een wel zeer bij - zondere vondst te hebben ge daan. Totdat ze op een serie verroeste accu's uit de oorlog stuitten. Drie jaar geleden loka liseerde het tweetal in het duin gebied tussen Oostkapelle en Domburg de plaats waar, op on geveer een halve meter diepte, een metalen munitiekist was begraven. Die bleek propvol te zitten met allerlei persoonlijke dingetjes. Variërend van scheer schuim en lotion tot sigaretten, leren riempjes, calligrafeerpen- nen, gereedschap, schroefjes en moertjes en...wel dertien zak horloges. Een eveneens in de kist opgeborgen instructie boekje, waarop een moeilijk te lezen naam en een veldpost nummer waren geschreven, le verde houvast op voor verdere naspeuringen. Raadpleging van de Walcherse oorlogskenners Hans Sakkers en Hans Houter man en een ingewijde in oud- Duits handschrift bracht cle vinders uit Oostkapelle een stapje dichter bij de identiteit van de oorspronkelijke bezitter. En het krantenpapier van het Straubinger Tagblatt van 10 september 1944, waarmee ver schillende spulletjes waren in gepakt, bood aanknopingspun ten voor het tijdstip waarop de kist ongeveer moest zijn begra ven. Uiteindelijk bleek de eigenaar een zekere Hans Bogner te zijn. Hij was als korporaal ingedeeld bij het Luftnachrichtenregi- ment, dat in de oorlog te maken had met de op verschillende plaatsen op Walcheren opge richte radarinstallaties. Mede door tussenkomst van het Bun- desarchief in Aken en van ie mand met eenzelfde achter naam als van Bogner kon onlangs, na enkele jaren van volhardend zoeken, in het Bei erse plaatsje Straubing de enige dochter van de Duitse militair worden opgespoord: mevrouw Anita Buchackert. Antwoorden Zij kon voor beantwoording van nog openliggende vragen zor gen. Vader Bogner had bij te rugkeer in de Hei mat in 1947,na drie jaren in Engelse krijgsge vangenschap, aan zijn familie verteld over de kist die hij zorg vuldig in de duinen onder een laag zand en steen had verstopt voordat hij door de geallieerden werd opgepakt. Hij had het stel lige voornemen nog eens naar Walcheren terug te keren om de kist op te graven. Want die zou- ie nog wel na honderd jaar we ten terug te vinden, had Bogner zijn dochter verteld. Het is er la ter niet meer van gekomen. In 1966 overleed de man aan kan ker. Nader contact met de dochter leerde de familie Midavaine waar die vele zakhorloges van daan kwamen. Die waren niet ergens weggepikt, zoals aan vankelijk werd verondersteld. Bogner had als liefhebberij dat hij graag horloges repareerde. Eén van zijn klanten is mogelijk iemand van Walcheren geweest. In een van de uurwerkjes staat de naam G, van Keulen gegra veerd. „Misschien komen we daar ook nog eens achter", ho pen de Midavaines. Binnenkort. vindt er een ont moeting plaats met de dochter van de lang gezochte militair. Bij die gelegenheid worden kist en de inhoud met zoveel per soonlijkheid officieel overge dragen. Het is de bedoeling dat het Bondsarchief zich over de spulletjes gaat ontfermen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Leefbaar Neder land heeft de sleutel in handen wat betreft de toekomst van de kerncentrale Borssele, maar tot een standpunt over het openhouden of sluiten van Borssele laat LN zich nog niet verleiden. De partij laat dat over aan de fractie die straks in de Tweede Kamer komt onder leiding van lijsttrekker Pim Fortuyn. In cle huidige Tweede Kamer is nog een meerderheid voor het slui ten van de kerncentrale Borsse le, eind 2003. Voorstanders van het langer openhouden van cle atoomfa- briek, de WD en het CDA, heb ben daarom nooit cle lust ge voeld een motie in te dienen. PvdA, D66, GroenLinks, Chris tenunie en SP zullen er toch te gen stemmen. Als cle voortekenen niet bedrie gen, gaat die meerderheid bij de Kamerverkiezingen in mei ver loren. En dat is te danken aan Leefbaar Nederland. De laatste opiniepeiling geeft de partij van Pim Fortuyn zestien zetels. In milieukwesties, zoals over de kerncentrale, krijgen de 'leef baren' doorslaggevende stem men. Wat LN over milieukwestie vindt, blijft echter in het vage. 'Het milieu is ons lief', staat in het ontwerp-partijprogramma, gevolgd door niet meer dan drie zinnen. 'Alle maatregelen die een duurzaam milieubeleid be vorderen, hebben prioriteit. Wij kunnen niet zuinig genoeg zijn op ons kostbare milieu. Milieu- dilecten worden zwaarder be straft'. Hoofdlijnen Leefbaar Nederland heeft het bewust kort gehouden, reageert voorzitter Lea Manclers van de programcommissie. Het moest een partijprogramma op hoofd lijnen worden. Alles wat onbesproken blijft in het programma, wordt, aldus Manders, 'meegegeven' aan de komende Tweede-Kamerfrac tie. Dat geldt ook voor cle kerncen trale Borssele, „Want", stelt zij in antwoord op een e-mailbe- richt, „nu kan er nog geen legi tieme discussie over gevoerd worden." De Tweede-Kamerfractie gaat dus uitmaken wat Leefbaar Ne derland over het openhouden van cle kerncentrale vindt. LN- contactpersoon in Zeeland, Adriaan de Velde, laat zich evenmin verleiden tot een dui delijker stellingname. „Maar wij vinden over het algemeen in zulke regionale kwesties, dat de bevolking zich in een laagdrem- peling referendum moet kunnen uitspreken. Dat geldt ook voor cle kerncentrale Borssele. Zoals bekend wil eigenaar EPZ cle kerncentrale na 2003 open houden. Het Rijk wil EPZ alsnog tot slui ting dwingen via derechter, om dat dit afgesproken zou zijn. Deze zaak wordt eind januari voortgezet voor de rechtbank in Den Bosch. Als na mei de nieu we Tweede Kamer voor het lan ger openhouden van Borssele blijkt te zijn, ligt het voor de hand dat die zaak wordt stopge zet. HULST - Vogelkenner Alfons de Kind uit Sint-Jansteen heeft afgelopen weekeinde bij een midwintertelling van watervo gels de opvallende waarneming gedaan van een grote zilverrei ger in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Normaal worden in de winter maanden ganzen, zwanen en soms ook plevieren en wulpen geteld, maar zeker geen grote zilverreigers. In de buurt van Heikant zag de Kind de zeldza me wintergast zitten. „Bij de uitmonding van een afvoerka naal zat hij op het ijs tegen een rietkraag van een kreek. Heel opmerkelijk, een witte reiger op het ijs. Hier in de streek is hij ze ker in de winter een zeer zeld zaam verschijnsel. Ik heb hem hier nog nooit gesignaleerdDe ze vogel is normaal alleen te zien aan de Middellandse Zee." Vorige week had de Kind de gro te zilverreiger al een keer opge merkt. „Ik dacht toen dat het wel de laatste keer geweest zou zijn, Die strenge nachtvorst zou hij wel niet overleven. Ik had immers al een doodgevroren blauwe reiger gevonden. Maar jawel, hij was er afgelopen weekeinde nog steeds." Een tweede opvallende ver schijning was een paar ijsvo gels. scholengemeenschap Nehalennia, De Rede, het Zwin College, ROC Zeeland en foto Lex de Meester In de Middelburgse Abdij gingen gisteren leerlingen van Scheldemond de strijd met elkaar aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13